Η απάτη της Ανακύκλωσης

Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 21 Οκτ 2012, 20:29

Τα τελευταία χρόνια ακούμε συνέχεια. ...Ανακυκλώστε, για να σώσουμε το περιβάλλον, φέρτε τις ηλεκτρικές σας...
συσκευές ,μπαταρίες ,λάμπες, αλουμίνια ,χαρτιά, γυαλιά, αυτοκίνητα, ..,....κλπ !!
Πολύ ωραία,! !!συμφωνώ και γω !!!!!Αντε ρε παιδιά ,να δώσουμε ένα χεράκι όλοι μαζί ,να καθαρίσουμε τον Πλανήτη!!!!
Είναι όμως έτσι? ???Μήπως κάποιοι θησαυρίζουν ,εκμεταλλευόμενοι το φιλοτιμο μας και το ενδιαφέρον μας για το περιβάλλον??? Κάποιοι έξυπνοι, πονηροί ,και επιτήδειοι, στο Όνομα του Πλανήτη,(ως συνήθως οι μεγαλύτερες Απάτες και εγκλήματα, γίνονται στο Όνομα κάποιου, πχ στο όνομα της Υγείας ,της Ειρήνης, της Δημοκρατίας, της Ανθρωπότητας. ...κλπ) ,μας ζητούν να τους δώσουμε δωρεάν την πρώτη ύλη (χαρτί, γυαλί, αλουμίνιο,.. ..κλπ)που εμείς έχουμε χρυσό πληρώσει !!!!
Όλες οι συσκευασίες των προϊόντων που έχουμε αγοράσει ,έχουν συνυπολογιστεί στην τιμή του προϊόντος !!!Ακόμα και το χαρτί της (π.χ φέτας )αυτά τα ελάχιστα γραμμάρια που ζυγίζει ,τα έχουμε πληρώσει στην τιμή της φέτας !!!
Και έχουμε και λέμε, αν το κράτος κάνει Ανακύκλωση (στο όνομα της σωτηρίας του του Πλανήτη !!) με την πρώτη υλη που του δίνουμε εμείς Δωρεάν, τα Κέρδη από την πώληση των ανακυκλωμένων υλικών, τι τα κάνει?? ??Γιατί, αν δεν το έχετε καταλάβει όλα τα υλικά που συλλέγονται ,ξεχωρίζονται και μετά πουλιούνται στις αντίστοιχες βιομηχανίες!!!
Έτσι λοιπόν ,τα κέρδη που έχει το Κράτος από την ανακύκλωση που πάνε? ?????στην Παιδία ????στην Υγεία ????στις Συντάξεις?????
Βγήκε κανένας να μας πεις, ότι από την Ανακύκλωση κερδίσαμε τόσα!!!! και από αυτά θα δώσουμε τόσα .....για την Παιδεία ,τόσα. ...για την Υγεία, ,,..κλπ !!!!
Ποτέ δεν άκουσα κάτι τέτοιο!!!! Γιατί λοιπόν να κάνω Ανακύκλωση, και να δώσω στο Κράτος την πρώτη ύλη για να βγάλει κέρδος ,όταν αυτό το κέρδος δεν είναι ανταποδοτικό(και δεν ξέρουμε ακριβώς που πηγαίνει)????
Έτσι λοιπόν ,δεν δίνω Δωρεάν στο Κράτος, υλικά που έχω πληρώσει μέσα στην τιμή του έκαστου προϊόντος !!!Κερδίζω άμεσα χρήματα από την ανακύκλωση ,εγώ ο ίδιος!!
Προτιμώ, να μαζεύω τα υλικά και να τα πουλώ εγώ ο ίδιος σε μαγαζιά που αγοράζουν ανακυκλωμένα υλικά και να έχω το κέρδος της πώλησης άμεσα στην τσέπη μου, (θα εκπλαγείτε όταν μάθετε πόσο κάνουν 100 εφημερίδες ή 50 μπουκάλια),ή να τα δίνω στους Αθίγγανους(που ως γνωστό κάνουν Ανακύκλωση, χρόνια τώρα και από το κέρδος τρέφουν τις οικογένειες τους !!) Παρά να τα δίνω στο Κράτος ,που δεν μου δίνει λογαριασμό ,για την κατανομή του κέρδους ,απο την εκμετάλλευση των υλικών της ανακύκλωσης! !!((Βέβαια, μπορεί να βγει κάποιος και να μου πει, ότι πάνε εδώ, πάνε εκεί,.. ...κλπ ,αλλά όμως επίσημα δεν πάνε Πουθενά ,απλά δεν υπάρχουν !!!!!))
Τελειώνοντας να σας θυμίσω και τις ιδιωτικές εταιρίες(να μην αναφέρω ονόματα ,όπου και να πάτε είναι μπροστά σας !!!)που σας προτρέπουν να σώσετε το περιβάλλων,(καμία φορά μας κάνουν να νομίζουμε ότι μας κάνουν και χάρη !!)δίνοντας τους ,μπαταρίες ,κινητά, γυαλιά, αλουμίνια, χαρτιά ,αυτοκίνητα ,σίδερα,.. .κλπ, ,Δηλαδή δίνοντας τους την πρώτη ύλη ,δωρεάν για να βγάλουν ΚΕΡΔΟΣ !!!
ΜΗΝ ΧΑΡΙΖΕΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΤΉΔΕΙΟΥΣ !!!
ΚΑΝΤΕ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ,ΚΑΙ ΕΠΩΦΕΛΗΘΕΊΤΕ ΑΜΕΣΑ ,ΠΟΥΛΩΝΤΑΣ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ !!!
Υ.Γ.. ...Κανένας δεν δουλεύει τσάμπα σε αυτόν τον Πλανήτη,
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 21 Οκτ 2012, 20:33

Ιδού ένα βιντεάκι με ένα Μούργο όνομα και πράγμα γνωστό ΠΑΣΟΚο

Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 21 Οκτ 2012, 20:46

Και όχι μόνο παίρνουν τσάμπα υλικό αλλά εκμεταλλεύονται και τους εργαζόμενους οι οποίοι δουλεύουν κάτω από άσχημες συνθήκες και είναι κακοπληρωμένοι.

http://www.econews.gr/2012/09/11/anakyk ... menoi-usa/

Ασε που τους είχαν 96 μέρες απλήρωτους τους εργαζόμενους τις προάλες

http://www.prismanews.gr/index.php/cret ... anakyklwsh

Υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές μορφές με τις οποίες φτιάχνουμε πράγματα με τα χεράκια μας για δώρα ή για πούλημα.

Καλως ήρθατε στον κόσμο του papier mache
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 21 Οκτ 2012, 20:57

Με παπιε μασε μπορείς να φτιάξεις απίθανα πράγματα.

Ακόμα και φωτιστικό

http://aneraida.blogspot.gr/2011/01/blog-post_31.html

Είχα φτιάξει κάποτε μάσκες καρναβαλιού της Βενετίας
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
anideos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 20:03
Irc ψευδώνυμο: anideos
Φύλο: Άνδρας

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από anideos » Τρί 23 Οκτ 2012, 18:26

Πολυ ωραιο αρθρο μπραβο doctor.Αυτο ειναι αλλη μια απατη με την οποια ξεγελαγαν τον κοσμο χωρις να το παρουν χαμπαρι.Αποδο και στο εξης κατω η ανακυκλωση φωτια στους καδους της και σκοτωμα στους οικολογους χαχαχα :lol:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 23 Οκτ 2012, 23:02

Πολύ μακρυά το πας ανίδεε.

Δεν είπαμε να μη σεβόμαστε το περιβάλλον.

Αλλά με αυτό το πρώτο άρθρο το οποίο δεν είναι δικό μου αλλά κυκλοφορεί εδώ και καιρό σε πολλά μπλογκς και με το οποίο συμφωνώ σε πολλά, θέλω να κάνουμε μία συζήτηση για το θέμα.

Γιατί δυστυχώς τα πιο άσχημα πράγματα περνάνε μέσα από ιδέες και έννοιες θετικές όπως οικολογία, σωτηρία του πλανήτη κλπ.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι πραγματικά ευαίσθητοι σε τέτοια θέματα και τους σέβομαι απόλυτα.
Αλλά είναι αισχρό να εκμεταλλεύεται η πλουτοκρατία το φιλότιμο και τις ευαισθησίες χιλιάδων ανθρώπων και να τους βάζει να δουλεύουν τσάμπα ξεχωρίζοντας χαρτάκια, μπουκαλάκια, πλαστικά και γυαλιά, να τα πηγαίνουν πακέτο στους αντίστοιχους κάδους και εκείνοι να έχουν τους εργαζόμενους απλήρωτους 3 μήνες ενώ είναι γνωστό ότι αυτή η δραστηριότητα προσφέρει απίστευτα κέρδη.

Όποιος είναι πραγματικά οικολόγος και ευαίσθητος και έχει τη δυνατότητα ας πάει στις σκουριές Χαλκιδικής να συμπαρασταθεί στους κατοίκους που αγωνίζονται να σώσουν το δάσος τους με τα υπεραιωνόβια δένδρα που τα κόβουν για να θάψουν επικίνδυνα απόβλητα από τα ορυχεία χρυσού.

Θα πουν ότι είναι κατά της ανάπτυξης. Άλλη μία παρεξηγημένη έννοια.
Μα ναι δεν τη θέλουμε μια τέτοια ανάπτυξη.
Γιατί κανένας σοβαρός επιχειρηματίας δεν είναι τρελός να επενδύσει σε μία χώρα με τόσο ασταθές περιβάλλον. Μόνο αν δώσουν την ελευθερία να επενδύσουν με αποικιοκρατικούς όρους και χωρίς κανένα σεβασμό στο περιβάλλον θα το κάνουν. Όταν ο σεβασμός στο περιβάλλον έρχεται σε αντίθεση με τα συμφέροντα του κεφαλαιοκράτη τότε το περιβάλλον πάει στο διάολο. Αλλά από την άλλη πουλάνε παραμύθι οικολογικό σε όλους όσους έχουν ευαισθησίες και φιλότιμο για να ανακυκλώνουν.

Είτε ανακυκλώσεις είτε όχι η ανακύκλωση θα γίνει. Φροντίζουν οι αθίγγανοι και οι Πακιστανοί γι αυτό αλλά και αρκετοί Έλληνες μη αθίγγανοι για να βγάλουν ένα μεροκαματάκι.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 24 Οκτ 2012, 13:25

Πρώτον, το εναρκτήριο άρθρο σου μπήκε στα προτεινόμενα, δόκτωρ (ελπίζω να είναι δικό σου) :rose:

Δεύτερον, η ΙΟΝ έβαλε ένα σημαντικότατο λιθαράκι στη συλλογιστική σου, το οποίο θα δεις αν πας εδώ

αξίζει να έρθει και εδώ.
Συγκεκριμένα είπε:
ION 4ever έγραψε:Μηπως τελικά ο εθελοντισμός όσον αφορά την ανακύκλωση και τα κουτάκια αλουμινίου σχετίζεται με το θέμα?
Μας βάζουν εθελοντικά να μαζεύουμε οτι βρούμε από αλουμίνιο ...
τους το δίνουμε
δεν ξέρουν τι να το κανουν ακριβώς
και σου λέει δεν τους το ξαναδίνουμε πισω με αλλη μορφή και άλλη χρησιμότητα? (για αυτούς, βέβαια, η χρησιμότητα)
Υπερβολές θα μου πείτε ...
Το ξέρω...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 24 Οκτ 2012, 16:11

να βαλω κι εγω ενα λιθαρακι. γιατι να μεινουμε στα κουτάκια αλουμίνιο κι οχι στον εθελοντισμο γενικά;;
τι ειναι ο εθελοντισμος;
απλήρωτη εργασία.
ειναι πολλά τα μεροκάματα αν τα βαλεις κάτω. ειναι δουλεία και μάλιστα οχι με την αρχαια Ελληνικη εννοια που ο δούλος αμοίβονταν αλλα με την εννοια της σκλαβιάς.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 24 Οκτ 2012, 16:44

Όχι δεν είναι δικό μου το άρθρο.

Κυκλοφορεί σε πολλά μπλογκς.

Το έβαλα για να αρχίσει συζήτηση για το θέμα γιατί πολλά από αυτά που λέει τα είχα σκεφτεί κατά καιρούς αλλά εδώ βρίσκονται όλες αυτές οι σκέψεις συγκεντρωμένες.

Θέλω να το επεκτείνω λιγάκι.

Από τη μιά για το θέμα του "εθελοντισμού" σε οποιαδήποτε μορφή.

Από την άλλη στο θέμα της προστασίας του περιβάλλοντος.

Μετά από την αθλιότητα στις Σκουριές Χαλκιδικής βλ. βίντεο




Βλέπουμε πόση υποκρισία κρύβει η ευαισθησία για την προστασία του περιβάλλοντος.
Ο ίδιος εργολάβος και η παρέα του στις εταιρείες ανακύκλωσης και σκουπιδιών που μέσα από τα κανάλια του μας λέει να ανακυκλώνουμε, βάζει τα ΜΑΤ να σαπίζουν στο ξύλο διαδηλωτές με πρωτοφανή αγριότητα που οι άνθρωποι θέλουν να προστατέψουν το πανέμορφο δάσος τους και να μη γίνει χωματερή επικίνδυνων αποβλήτων.

Όχι μόνο δεν κάνω ανακύκλωση αλλά πετάω και σκουπίδια στους μπλέ κάδους και μπανανόφλουδες.

Όποιος είναι οικολόγος ας υπερασπιστεί με κάθε τρόπο τους κατοίκους της Χαλκιδικής.
Δεν έχουμε τη δυνατότητα να ταξιδέψουμε αλλά τουλάχιστον ας διαδώσουμε τα βίντεο με όποιο τρόπο μπορούμε γιατί τα ΜΜΕ σωπαίνουν.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τετ 24 Οκτ 2012, 17:29

Και στην Χαλκιδική και στο Καπανδρίτι... μια από τα ίδια... και ποιος ξέρει πού αλλού...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από Eva Luna » Τετ 24 Οκτ 2012, 18:05

doctormarkon έγραψε: Όχι μόνο δεν κάνω ανακύκλωση αλλά πετάω και σκουπίδια στους μπλέ κάδους και μπανανόφλουδες.
Εχω παντα μια παρορμηση να το κανω αυτο και κοιτα να δεις που τωρα μου εδιωξες και την τελευταια ενοχή.
Εξω απο το σπιτι μου ειναι 3 καδοι, ο ενας μπλε. Θα λαδωσει το περιεχομενο του απο αυριο, χεχεχε :lol: :lol: :lol:
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 24 Οκτ 2012, 23:58

Η ανακύκλωση είναι μία πολύ σωστή πράξη όταν δεν είναι υποκριτική.
Όταν δεν είναι μόνο για το κέρδος, όταν τα χρήματα από την ανακύκλωση πηγαίνουν σε παιδικούς σταθμούς και σχολεία ή σε άτομα που έχουν ανάγκη μέσα στα όρια του Δήμου. Και προπαντός όταν υπάρχει πραγματικός σεβασμός στο περιβάλλον από τις αρχές και δεν κόβουν δάση θυσία στα κέρδη του κεφαλαιοκράτη. Διαφορετικά είναι χαμένος κόπος.

Και να μην έχεις ενοχές Ευα. Γιατί η ανακύκλωση θα γίνει. Πολύ θα βρεθούν να τα ξεχωρίσουν για να βγάλουν μεροκάματο. Αλλά επιπλέον δίνεις δουλειά σε κόσμο. Ας πληρώσει ο Μπόμπολας ή όποιος άλλος λίγους εργάτες παραπάνω για να κάνουν τη δουλειά. Έχει χεστεί στο χρήμα η πλουτοκρατία.
Ε δεν θα δουλεύω τσάμπα γι αυτούς να ασχολούμαι με μπουκαλάκια και χαρτάκια.

Αν και ετοιμάζω κάτι αριστουργήματα με παλιές εφημερίδες. Αρχίζω με μπολ που είναι και τα πιό εύκολα
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 25 Οκτ 2012, 00:05

Και βάζο από παλιά λάμπα.

Εικόνα

Μορφή εναλλακτικής ανακύκλωσης. Γιατί να μην πουλάμε τα αριστουργήματα?

Παραεμπόριο?

Γιατί όχι!
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από Eva Luna » Πέμ 25 Οκτ 2012, 10:57

Την φωτογραφια που εβαλες με τους γλομπους για βαζα λουλουδιων την εχω τσεκαρει απο περυσι
και την εχω στα αγαπημενα μου, οπως και το αλλο το μπλογκ με το χειροποιητο φωτιστικο απο
χαρτια κι εφημεριδες. Καλα, καποτε ειχα παρει και 2 ωραιοτατες ψαθινες πολυθρονες απο τα σκουπιδια,
τις ειχα βαψει, τους εραψα μαξιλαρια κι ηταν το φοιτητικο μου σαλονακι. Οπως και τραπεζακι tv ειχα βρει
απο τα σκουπιδια, το ειχα τριψει, περασει με λουστρο και με συντροφεψε πανω απο 10 χρονια.
Ρακοσυλλεκτρια με φωναζει περιπαικτικα ο αντρας μου, κι εχει τους λογους του :) :D
Α, να κι αλλες ιδεες:
Deco απ' τα σκουπίδια
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 25 Οκτ 2012, 11:16

Θαυμάσια.

Μπορούμε εδώ να βάλουμε ιδέες για εναλλακτική ανακύκλωση και όχι για τα συμφέροντα του κάθε πλουτοκράτη μεγαλοεργολάβου.

Δυστυχώς δεν είμαστε οργανωμένοι και μένουμε μακρυά ο ένας από τον άλλον.

Γιατί κάποια πράγματα άχρηστα για μένα μπορεί να είναι χρήσιμα για κάποιον άλλο.

Στην Αφρική φτιάχνουν βραδυνές τσάντες φακέλους με καπάκια από αλουμίνια κουτάκια αναψυκτικών.

Θυμάμαι κάποτε την πεθερά του θείου μου που έκοβε τις πλαστικές σακούλες από του Σούπερ Μάρκετ σε λωρίδες και έπλεκε με το βελονάκι χαλάκια για το μπάνιο.

Βέβαια με τις βιοδιασπώμενες δεν μπορούμε να κάνουμε τέτοιο Τσάμπα κόπος.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από ION 4ever » Πέμ 25 Οκτ 2012, 13:24

doctormarkon έγραψε:Και βάζο από παλιά λάμπα.

Εικόνα

Μορφή εναλλακτικής ανακύκλωσης. Γιατί να μην πουλάμε τα αριστουργήματα?

Παραεμπόριο?

Γιατί όχι!
Το νού σας
Μόνο με τις παλιές λάμπες.

Τις καινούργιες, αυτές της οικονομίας,
Δέν τις πειράζουμε για κανένα λόγο.
Προσέχουμε πολύ και φροντίζουμε να μην σπάσουν.
Είναι πολύ επικίνδυνες.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Πέμ 25 Οκτ 2012, 13:27

Βέβαια με τις βιοδιασπώμενες δεν μπορούμε να κάνουμε τέτοιο Τσάμπα κόπος.
Ε, όλο και κάπου θα δίνουν ακόμα τις ορίτζιναλ σακούλες φονιάδες!!! :loco:
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από Eva Luna » Πέμ 25 Οκτ 2012, 13:46

Τις νεες λαμπες τυπου οικονομιας αν μπορω τις αποφευγω. Ακομα νομιζω δεν εχω βαλει πουθενα, αλλα δυστυχως θεμα χρονου ειναι
να μην βρισκεις τις αλλες. Η κανω λαθος;
Ντοκτορ κι η γιαγια μου επλεκε χαλακια εισοδου με τις αθανατες πλαστικες σακουλες.
Ηταν πολυ χαριτωμενα πολυχρωμα κι ανθεκτικα χαλακια. Πανευκολα στην πλεξη.
Και μιας και λεμε για ανακυκλωση, θ' ανακυκυκλωθει αρκετο μαλλινο χειροποιητα πλεγμενο φετος το χειμωνα, για καλτσοπαντοφλακια, εσαρπες
κασκολ, σκουφια. Χωρις πετρελαιο θα επανεφευρουμε τα παλια....
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 25 Οκτ 2012, 14:30

Εννοείται μόνο πυρακτώσεως. Οι οικονομίας είναι επικύνδυνες
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από firefightergr » Πέμ 25 Οκτ 2012, 14:55

Για τις λάμπες LED έχω γράψει πέρυσι εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 28#p135328

Έχουν βγεί νέες λάμπες οικονομίας οι smd led αλλά είναι τσουχτερές στη τιμή

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B006 ... 04_s00_i00

είναι 5 watt και αποδίδουν ίσα με τις 50άρες πυρακτώσεως και χωρίς τα αρνητικά των λαμπτήρων οικονομίας (φθορισμού)

αρχικά είχα πάρει από το λίντλ που τις είχε φτηνά για δύο φωτιστικά και έμεινα ευχαριστημένος και έβαλα και στο φωτιστικό του παιδιού.

Από Ελλάδα λίγο μικρότερης ισχύος η παρακάτω

http://www.lightingexpert.gr/gr/prdid/4 ... tinfo.aspx
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Πέμ 25 Οκτ 2012, 14:59

Γιατί είναι επικίνδυνες βρε παιδιά; Εμείς τέτοιες έχουμε και μια χαρά μέχρι στιγμής... Ειδικά με το ένα φως που σπανίως κλείνει για διάφορους λόγους που δεν είναι της ώρας, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Εκεί δε θα μπορούσαμε με την καμία να βάλουμε τις απλές. Για πείτε να μαθαίνουμε κι εμείς.
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 25 Οκτ 2012, 15:05

Έχουν υδράργυρο και άλλα επικίνδυνα υλικά.

Αν σπάσουν και τιναχτούν τα γυαλιά υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης βλάπτουν το περιβάλλον και υπάρχουν ειδικοί χώροι για ανακύκλωση όπως και με τις μπαταρίες. Και δεν είναι και πολύ ελκυστικές στους γύφτους και στους Πακιστανούς για να τις μαζέψουν και να βγάλουν μεροκάματο.

Πάντως έχω ένα προβληματάκι με το "τσίμπλικο" φως που βγάζουν αυτές οι λάμπες.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Πέμ 25 Οκτ 2012, 15:28

Έχουν βγάλει καινούργιες που κάνουν ένα φως σαν να έχεις τον ήλιο μέσα στο σπίτι ένα πράγμα. Ελκυστικές δεν μας νοιάζει να είναι, γιατί τις βάζουμε σε φωτιστικά. Αλλά νομίζω πως έχουν βγάλει και καινούργιες που μοιάζουν σαν τις παλιές. Δεν κόβω το κεφάλι μου, αλλά ετσι κατάλαβα όταν πήραμε ένα φωτιστικό καινούργιο, αλλά δεν πήραμε την λάμπα γιατί ήταν πανάκριβη. Σε ένα φωτιστικό στην κουζίνα πάντως που η λάμπα είναι μέρος της διακόσμησης εννοείται πως βάλαμε την ορίτζιναλ την διακοσμητική, οκ, αλλά τι με νοιάζει πώς φαινεται αν κάνω οικονομία. Αυτό για τον υδράργυρο και το πρόβλημα με το περιβάλλον δεν το γνώριζα, θα το ψάξω. Για τους Πακιστανούς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς... Θέλουμε να βάζουμε τις ορίτζιναλ για να βγάζουν και κανένα μεροκάματο οι πακιστανοί πχ; Θεέ μου, κι αυτό θα σκεφτόμαστε; Και γιατί να μην τις πουλήσουμε μόνοι μας που σε λίγο θα ζητιανεύουμε από τους Πακιστανούς;;; :loco:
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από ION 4ever » Πέμ 25 Οκτ 2012, 15:31

Mantam Froufrou έγραψε:Γιατί είναι επικίνδυνες βρε παιδιά; Εμείς τέτοιες έχουμε και μια χαρά μέχρι στιγμής... Ειδικά με το ένα φως που σπανίως κλείνει για διάφορους λόγους που δεν είναι της ώρας, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Εκεί δε θα μπορούσαμε με την καμία να βάλουμε τις απλές. Για πείτε να μαθαίνουμε κι εμείς.
Για μια πρώτη ενημέρωση εδώ.
http://www.endiaferomai.gr/index.php?op ... Itemid=125

εδώ
http://www.axortagos.gr/lampes-vivlio-l ... revna.html

και εδώ

Θα σου σηκωθούν οι τρίχες της κεφαλής σου..
και όχι μόνον..
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η απάτη της Ανακύκλωσης

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 25 Οκτ 2012, 15:34

Το θέμα μας είναι η ανακύκλωση που όπως είπα είμαι κατά για τους λόγους που προανέφερα. Κυρίως γιατί το θεωρώ τσάμπα εργασία για το συμφέρον του μεγαλοεργολάβου και επειδή μας κοροϊδεύουν.

Οι λάμπες αυτές είναι πράγματι καταστροφικές για το περιβάλλον αντίθετα με τα χαρτιά και τα μπουκαλάκια. Τα μπουκαλάκια αν και πλαστικά κάποιοι υπάρχουν που τα μαζεύουν είτε ανακυκλώνω εγώ ή όποιος άλλος είναι όχι. Δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με τα σκουπίδια αλλά ούτε και με την ανακύκλωση που έτσι κι αλλιώς γίνεται.

Αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με αυτές τις λάμπες.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζωα-Φυτά (τα πάντα στη φύση)”