Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sofia
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 08 Ιαν 2010, 11:37
Φύλο: Γυναίκα

Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από sofia » Παρ 08 Ιαν 2010, 16:25

Καλώς σας βρήκα λοιπόν, δεν ήρθα όμως ως εδώ σπρωγμένη από τη διάθεση για παρέα.
Εδώ και καιρό προσπαθώ να μαζέψω υποστήριξη ώστε να πάψει η καταστροφή ενός μνημείου, του Δίολκου... :swear:

Δίνω λοιπόν απλά το λινκ για τη διεθνή διαδικτυακή έκκληση που έχω δημιουργήσει. :angel:
Εκεί, είτε υπογράψετε είτε όχι, μπορείτε να δείτε λινκ για περισσότερες πληροφορίες και εικόνες....

http://www.thepetitionsite.com/petition/870477005

και ένα πρόσφατο βίντεο http://www.youtube.com/user/sofiagreek# ... _5H_GGIUKk

Βάλτε ένα χεράκι, κι αν έχετε ερωτήσεις, πείτε μου.... :help:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 08 Ιαν 2010, 17:03

Kαλώς μας ήρθες, λοιπόν κι ας μη θες παρέα. :)
Θα μεταβώ σύντομα εκεί που μας παραπέμπεις, αλλά πέραν αυτού δεν έχω να πω πολλά, γιατί εμείς εδώ πρωτα και κύρια παρέα είμαστε.... :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από karipis » Παρ 08 Ιαν 2010, 18:49

Παρέα; τι παρέα;;
Σιγά μην της πω και καλημέρα (και ας έχει της μαμάς μου τ' όνομα :rose: ).

Θα σωθεί ο Δίολκος καλό μου, θα κάνουμε κάτι εμείς και θα σωθεί :thumb:
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Σάβ 09 Ιαν 2010, 00:54

Καλώς ήλθες, Σοφία, εις την ομήγυριν που καλείται ΙΔΕΟ! Εύχομαι καλάς διαδρομάς!!!
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Σάβ 09 Ιαν 2010, 01:31

Καλησπέρα και καλώς ήρθες =)
Αρχικά θα μπορούσες να ανοίξεις ένα θέμα με την κίνηση που κάνεις στο φόρουμ για να υπάρχει και ξεχωριστά με δικό του τίτλο για όποιον ενδιαφέρεται για αυτή την κίνηση.
Από ερωτησεις άλλο τίποτα =). Ομολογώ ότι δεν διάβασα το κείμενο στη σελίδα που προτρέπεις. Πέρα από το πετίσιον υπάρχει κάποια άλλη κίνηση; Σύλλογος για παράδειγμα ή ομάδα ανθρώπων που ασχολούνται με το θέμα; Το έχετε κοιτάξει νομικά;
Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία =)
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από karipis » Σάβ 09 Ιαν 2010, 02:36

Βρε κοπελιά, γιατί στο λινκ που δίνεις (εκεί που οδηγεί μάλλον) δεν γράφεις και στα ελληνικά; Όχι τίποτες άλλο, αλλά να καταλαβαίνουμε και εμείς οι αγράμματοι γιατί πράγμα πολεμάμε δηλαδής.
Βέβαια (Ας όψεται της μάνας μου τ' όνομα), μπήκα στο γκούγκλου-γλου και με μια απλή αναζήτηση βρήκα τα πάντα αλλά γνώμη μου είναι να το κάνεις (τουλάχιστον) δίγλωσσο.





Υ.Γ. Καλώς υπέγραψε ο Φεντερίκο Φερνάντεθ από το Ελ Σαλβατόρ βρε Σόφι αλλά αν θα πας με την υπογραφή αυτουνού στον Νομάρχη και τον Δήμαρχό σας... ξέρω 'γω; :?
Τους Έλληνες να κυνηγήσεις πρώτα καλό μου και μετά όλους τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
sofia
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 08 Ιαν 2010, 11:37
Φύλο: Γυναίκα

Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από sofia » Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:41

Ευχαριστώ όλους για την επικοινωνία....

Απαντώ στην Spirit of Fire...
Η ιδέα κάποιου συλλόγου δεν μου ταιριάζει, προτιμώ να κινούμαι ελεύθερα και με προσωπική ευθύνη παρά να μπερδευτώ με συναντήσεις, ψηφοφορίες, χρηματικά, ποιος θα είναι πρόεδρος και δε συμμαζεύεται.
Η τοπική κοινωνία γνωρίζει αρκετά το θέμα και πολλοί είναι αυτοί που αγανακτούν και κάνουν από την πλευρά τους ό,τι μπορούν. Όμως πρέπει κανείς να λάβει υπόψη ότι στην εταιρία της Διώρυγας, που καταστρέφει τον Δίολκο με τη λειτουργία της, έχουν "υπηρετήσει" κατά καιρούς διάφοροι "επιφανείς" Κορίνθιοι που απλά κοιτιούσαν την πάρτη τους και το μνημείο.... άστο να πάει.
Προσωπικά έχω κάνει διάφορες αναφορές με πολλά συνημμένα στον Εισαγγελέα. Πιστεύω βέβαια ότι η χαρά τους είναι να κάνουν τα στραβά μάτια και να περιμένουν να παραγραφεί οτιδήποτε... Πάντως μια προανάκριση την έχουν κάνει κι ήταν κι αυτό ένα από τα πράγματα που ενόχλησαν ΚΑΠΩΣ.... τους "προστάτες" του μνημείου.

Για τον Karipis...
Το κείμενο στη σελίδα μου στο YOUTUBE το έκανα όσο πιο σύντομο μπορούσα ώστε να φαίνεται το λινκ για την έκκληση. Όσο αφορά τώρα την έκκληση, ήδη είναι αρκετά μεγάλη οπότε, αν ήταν και στα ελληνικά, απλώς όποιος έμπαινε θα έβγαινε με το ίδιο εισιτήριο. Επίσης, οι ελληνικοί χαρακτήρες δεν διαβάζονται πάντα, οπότε ο κόσμος απλά θα έβλεπε ρόμβους και δεν ξέρω τι άλλο. Στην έκκληση δίνω και λινκ για πληροφορίες στα ελληνικά όμως, έχεις δίκιο, θα πρέπει κανείς να φτάσει ως εκεί και να το καταλάβει...
Με δεδομένο ότι, κατά την ταπεινή μου άποψη, ΜΟΝΟ το διεθνές ρεζιλίκι είναι ικανό να ξεκουνήσει το διαχρονικό θίασο ηλιθίων που έχουμε συνηθίσει να ονομάζουμε Υπουργείο Πολιτισμού... θεωρώ ότι μια διεθνής γλώσσα κάνει μια χαρά τη δουλειά της και για τα υπόλοιπα.... όποιος θέλει, όπως εσύ, βρίσκει...
Όσο αφορά το θέμα των υπογραφών από άλλα κράτη, βοηθάνε εκπληκτικά! Είναι η χειροπιαστή απόδειξη (παράλληλα με τις ελληνικές, βεβαίως), ότι υπάρχει κόμσος που ενδιαφέρεται για τον Δίολκο... Διαφορετικά ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι οι "προστάτες" των μνημείων θα έλεγαν ότι αποτελώ μια μεμονωμένη φωνή...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 10 Ιαν 2010, 09:48

Είναι αλήθεια πως όλοι λίγο πολύ στο νετ, κάποιον αγώνα κάνουμε. Άλλος αγωνίζεται (απελπισμένα και σπασμωδικά ενίοτε) να εκτονώσει τα προσωπικά του ψυχομπουκώματα, άλλος για να ικανοποιήσει το επικοινωνιακό του βίτσιο (πράγμα καλό), άλλος απλά για χαβαλέ (πίστεψέ με, έχει καταντήσει κι αυτό ένας ..."αγώνας" :loco: ), άλλος για να εστιάσει σε συγκεκριμένα ζητούμενά του, άλλος για να ανοίξει ένα παραθυρο τον κόσμο κι ό,τι ήθελε προκύψει, άλλος για να προσλάβει ή/και να μεταφέρει γνώση, κι άλλοι για συγκεκριμένα εθνο-πατριωτικά , πολιτικά, θρησκευτικά ή και φιλοσοφικά ζητήματα (ή και όλα μαζί) που ταλανίζουν λίγο ή πολύ την ανθρώπινη υπόσταση.

Δεν είσαι μόνη στον αγώνα που εσύ επέλεξες, κοπελιά. Τουλάχιστον στα ΙΔΕΟ θέλω να πιστεύω πως πολλοί θα τον στηρίξουν. Και γενικότερα δεν είσαι η μόνη στη λογική του "ευ αγωνίζεσθαι". Έχω κι εγώ ένα καναλάκι στα ίδια λιμέρια , θα το βρεις αν πας εδώ κι αν το επισκεφθείς και δεις τα uploads μου, ίσως να καταλάβεις και τον δικό μου αγώνα και καημό. Δηλαδή τι "αγώνα", μην τρελαθούμε κι όλας, δεν βγήκα δα στους δρόμους, ούτε πήρα τίποτα άρματα... ανακαλώ τη λέξη και την αντικαθιστώ με την καταλληλότερη που είναι η "προσπάθεια".

Ξανά καλώς μας ήρθες και καλή συνέχεια... :rose:
Δεν χάνεις δε τίποτα στη συνέχεια (και στο βαθμό που θα υπάρξει), να περιηγηθείς και λίγο το χώρο μας. Έχει πολλές θεματικές ενότητες, πολλές διαδρομές, και πού ξέρεις, ίσως να βρεις γωνιές που θα μπορέσεις να τις κάνεις δικές σου... Αν κάνεις ένα σκρολάρισμα στην κεντρική μας σελίδα θα διαπιστώσεις ότι στα πλαίσια της αγάπης μας για την Ελλάδα, το αρχαίο πνεύμα αθάνατο, την ιστορία τη φιλοσοφία κλπ, έχει δημιουργηθεί μια υπερενότητα που ονοματίστηκε "Πολιτισμός". Μέσα σ'αυτήν και δη σαν υποενότητα στην κεντρική που λέγεται "Αρχαίο πνεύμα αθάνατο", υπάρχει και η Αρχαιολογία. Σ'αυτήν έχουμε ήδη κάποια νήματα που πιθανά να σ'ενδιαφέρουν και πάντως πιστεύω ότι σ'αυτήν αρμόζει αυτό το πρώτο νήμα που άνοιξες. Αν θέλεις να μεταφερθεί εκεί, δεν έχεις παρά να μου το πεις. :wink:

Eξυπακούεται ότι υπέγραψα το petition που έχει ανέλθει τώρα σε 6552 υπογραφές. :ups:

ΥΓ: Το μόνιμο ερώτημά μου στους νεοεισερχόμενους, είναι το πώς (από πού) μας βρήκαν... αν θέλεις, λύνεις κι αυτή την απορία μου.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
sofia
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 08 Ιαν 2010, 11:37
Φύλο: Γυναίκα

Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από sofia » Κυρ 10 Ιαν 2010, 11:03

Ναι, ευχαριστώ, σίγουρα θα ήθελα να μεταφερθεί αυτή η συζήτηση κάπου που να την δουν περισσότεροι. Αν αλλάξεις και τον τίτλο, ώστε να φίνεται ότι είναι για τον Αρχαίο Δίολκο, καλά θα είναι.

Το φόρουμ το βρήκα πριν λίγες μέρες ψάχνοντας (αν θυμάμαι καλά) με τις λέξεις "φόρουμ" και "αρχαιολογία".

Με την ευκαιρία, ας δώσω εδώ κάποια σάιτ για όποιον θέλει μια σφαιρική ενημέρωση... Σημειώνω επίσης ότι η καταστροφή του Δίολκου είναι ακόμα πιο σοβαρή καθώς στην ουσία είναι ένα μνημείο που έχει μελετηθεί ελάχιστα. Η κατασκευή, η χρήση, η ιστορία του έχουν μελετηθεί ελάχιστα και αποτελεί ιδιαίτερα γοητευτικό αντικείμενο, που η διαχρονική αναπηρία του ΥΠΠΟ (και όχι μόνο) έχουν βαρύτατα τραυματίσει.

:help:

Λοιπόν, πληροφορίες στα ελληνικά http://www.greekarchitects.gr/index.php ... &newid=890

στα αγγλικά http://euroheritage.net/diolkos.shtml

βίντεο BBC, Άνοιξη 2008 http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7479805.stm

Πρόσφατο βίντεο http://www.youtube.com/user/sofiagreek#p/a

Φυσικά, όλα συνδέονται και με την έκκληση http://www.thepetitionsite.com/petition/870477005

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία!!!! Στα υπόλοιπα θα περιηγηθώ σίγουρα... Να 'στε καλά... :rose:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 10 Ιαν 2010, 11:05

Μεταφέρεται λοιπόν εκεί, για την αλλαγή του τίτλου θα μου δώσεις συγκεκριμένα πώς θέλεις να διατυπώνεται και θα την κάνω.

Αφήνω shadowtopic σ'αυτή την ενότητα για την ώρα, ώστε να μην ψάχνεσαι. :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
sofia
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 08 Ιαν 2010, 11:37
Φύλο: Γυναίκα

Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από sofia » Κυρ 10 Ιαν 2010, 15:02

:P Ευχαριστώ! Ένας τίτλος που έχω χρησιμοποιήσει κι άλλες φορές και αποδίδει καλά το πρόβλημα είναι:

Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 10 Ιαν 2010, 15:22

Το είπες κι έγινε! :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
sofia
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 08 Ιαν 2010, 11:37
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από sofia » Πέμ 21 Ιαν 2010, 19:19

Από χτες, το θέμα και η έκκληση του Δίολκου φιλοξενούνται και στην επίσημη ιστοσελίδα της Ένωσης Πολιτιστικών Οργανισμών ΕUROPA NOSTRA

http://www.europanostra.org/read--amp--share/57/

:xara:
Άβαταρ μέλους
sofia
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 08 Ιαν 2010, 11:37
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από sofia » Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:46

Μετά από πενήντα χρόνια απουσίας κάθε ελεγκτικού μηχανισμού, η ηγεσία του ΥΠΠΟΤ φαίνεται ότι αρχίζει να αντιλαμβάνεται τι έχει συμβεί στον Δίολκο. Μια μικρή σύνθεση (του τι έχει συμβεί) είναι το κείμενο που ακολουθεί, και που δημοσιεύθηκε πρόσφατα σε εφημερίδα της Κορίνθου.

Και, ας επαναλάβω για άλλη μια φορά το προφανές: την ανάγκη βαθύτατων αλλαγών στους εσωτερικούς μηχανισμούς λειτουργίας του Υπουργείου Πολιτισμού!!!

Εικόνα

Διάλυσε ένα μνημείο, μπορείς!

Ο Προϊστάμενος της τοπικής Εφορείας Αρχαιοτήτων με υποδέχεται ευδιάθετος στο γραφείο του, στην Αρχαία Κόρινθο. «Δεν πιστεύω να είστε από αυτούς που μας έχουν κάνει μήνυση», μου λέει. «Ξέρετε, κάποιος μας έχει κάνει μήνυση για τον Δίολκο». Είναι καλοκαίρι του 2005, ο κ. Μάντης μετρά ήδη τέσσερα χρόνια ευθύνης στην περιοχή και πιστεύει ότι μπορεί να αστειεύεται για μήνυση που είχε κατατεθεί το 1999 για τον Δίολκο.

Έχει κάτι το ανατριχιαστικό η ελαφράδα με την οποία κάποιοι δημόσιοι «λειτουργοί» αντιμετωπίζουν τις ευθύνες τους. Η ευκολία με την οποία επί χρόνια και χρόνια οι «προστάτες» του αθώου μνημείου το εγκατέλειπαν στην τύχη του, κάλυπταν τις ευθύνες των προκατόχων τους, έδιναν παραπλανητικές πληροφορίες τόσο για τα πεπραγμένα τους όσο και για την ίδια την κατάσταση του μνημείου(!) προδιαγράφοντας ποικιλοτρόπως τη συνέχεια της καταστροφής.

Οι «φύλακες» των πολιτιστικών μας αγαθών ΑΠΕΚΡΥΠΤΑΝ συστηματικά ότι, από το 1985, που υψηλόβαθμος του ΥΠΠΟ είχε έρθει σε συνεννόηση με τον κ. Θεόδωρο Κοτσώνη, Πρόεδρο τότε της ΑΕΔΙΚ, για να παρακαμφθεί όρος που το ίδιο το Υπουργείο είχε θέσει για μελέτη συντήρησης του μνημείου, είχαν γίνει ουσιαστικά ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ της Διώρυγας στην ενεργητική καταστροφή του Δίολκου. Για χρόνια ΑΣΤΟΧΗΣΑΝ να στείλουν οποιονδήποτε στη Δικαιοσύνη για τη διάλυση ενός μνημείου. Μόνο και μόνο αυτό το τελευταίο, δε στοιχειοθετεί κατάφωρη παράβαση καθήκοντος;

Τι να πει κανείς για τις έντεχνες προσπάθειες να ρίξουν αλλού τις ευθύνες ενώ η διάλυση του μνημείου συνεχιζόταν και κατά ένα μεγάλο μέρος συνεχίζεται; Οι ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ του ΥΠΠΟ πότε προσποιούντο ότι περίμεναν μελέτη από την ΑΕΔΙΚ, πότε (όπως π.χ. το 2000) ρωτούσαν ποιο ήταν το ιδιοκτησιακό καθεστώς, ενώ πρόσφατα εμφάνισαν κάποιες εν πολλοίς υποτιθέμενες συναρμοδιότητες – χωρίς να σκεφτούν ότι, όσο πιο πολύπλοκη υποτίθεται ότι είναι η διαφύλαξη του μνημείου, τόσο αυξάνεται η ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ηθική και νομική ευθύνη για την ανυπαρξία των κατάλληλων χειρισμών.

Κάθε σπαραγμένη πέτρα του Δίολκου αξίζει άραγε όσο μια απλή οδική πινακίδα; Ο Νόμος τι λέει; Εσείς τι λέτε, κύριε εισαγγελέα;

Σοφία Λοβέρδου
2 Μαρτίου 2010

=====

Πρόσφατα βίντεο θα βρείτε στο http://www.youtube.com/user/sofiagreek

Η διεθνής έκκληση για διάσωση και αναστήλωση, με υπογραφές από 104 χώρες του κόσμου: http://www.thepetitionsite.com/petition/870477005

=====

Κάποιες επεξηγήσεις:

1. κ. Μάντης: Αλέξανδρος Μάντης, Μέλος του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου. Αρνήθηκε με επιμονή τη διενέργεια σωστικών επεμβάσεων στον Δίολκο. Στα τέλη του 2006 πέρασε από Προϊστάμενος της Εφορείας Αρχαιοτήτων της Κορίνθου στην Α' Εφορεία Αρχαιοτήτων (Ακρόπολη), ΑΦΟΥ είχε "ενημερώσει" σχετικά με τον Δίολκο τους ανωτέρους του ότι οι κυματισμοί "έχουν αρχίσει πλέον [sic] να διαβρώνουν το υπόστρωμα του μνημείου" (δεν ανέφερε από πότε), ότι είχαν παραδοθεί προδιαγραφές για μελέτη αναστήλωσης σε φορέα του Δήμου Λουτρακίου (δεν είχαν παραδοθεί) και ότι είχε δήθεν αρχίσει η σύνταξη τευχών δημοπράτησης για τη μελέτη. (Σημείωση: η όλη υπόθεση της εν λόγω "μελέτης" - που είχε δρομολογηθεί στις αρχές του 2006 με πραγματικό στόχο τις δημόσιες σχέσεις - έγινε τελικά τόσο ΦΑΝΕΡΑ αλλοπρόσαλλη και παράνομη ώστε να εγκαταληφθεί σιωπηρά από το ίδιο το Υπουργείο).

2. κ. Θεόδωρος Κοτσώνης: το γνωστό στέλεχος του ΠΑΣΟΚ. Η ΑΕΔΙΚ είναι η Ανώνυμη Εταιρία Διώρυγος Κορίνθου.

3. Από το 2007 το Υπουργείο Πολιτισμού υποτίθεται ότι εφαρμόζει απόφαση για ΑΜΕΣΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ μέτρα προστασίας στο μνημείο. Τα μέτρα αυτά "αποφασίστηκαν", διαφημίστηκαν, αναφέρθηκαν σε απαντήσεις προς ερωτήσεις βουλευτών... μόνο που κάποιος "ξέχασε" έως σήμερα να τα εφαρμόσει, πέρα από δύο επεμβάσεις σε δύο μέτωπα της διάβρωσης. Επισήμανση πρώτη: η Διεύθυνση Αναστήλωσης Αρχαίων Μνημείων (ΔΑΑΜ), που έχει την ευθύνη των "άμεσων" αυτών μέτρων, είχε δεχθεί έγγγραφες εκκλήσεις από την τοπική εφορεία αρχαιοτήτων (ΠΡΟ κου Μάντη), συγκεκριμένα το 1994, το 1996 και το 2000, ΧΩΡΙΣ κάποια ανταπόκριση. Επισήμανση δεύτερη: σε σύσκεψη του 2008 έγινε γνωστό ότι, από το 2007 το Υπουργείο Οικονομικών είχε διαθέσει κονδύλι 300.000 ευρώ για τον Δίολκο... που όμως το Υπουργείο και η ΔΑΑΜ δεν μπόρεσαν να απορροφήσουν!!!
Άβαταρ μέλους
sofia
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 08 Ιαν 2010, 11:37
Φύλο: Γυναίκα

Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από sofia » Τετ 24 Μαρ 2010, 18:36

Περίληψη-χρονολόγιο τoυ απίστευτου Φεστιβάλ παρανομιών και ανικανότητας των "αρμόδιων" που οδήγησαν στην σημερινή κατάσταση του Δίολκου μπορείτε να βρείτε στο
http://www.in.gr/Reviews/imagegaller...ngItemID=57977

Πρόσφατα βίντεο:
http://www.youtube.com/user/sofiagreek

Έκκληση για διάσωση και αναστήλωση με υπογραφές από 105 χώρες:
http://www.thepetitionsite.com/petition/870477005

Και ένα γκρουπ στο Facebook για όποιον θα ήθελε να συνδεθεί...:
http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 469&ref=mf
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από Dhmellhn » Τετ 24 Μαρ 2010, 21:16

Καλά για τον Δίλκο. Όλοι, πιστεύω, ότι συμφωνούμε στο να διασωθεί και να διατηρηθεί. Η ευαισθησία σου όμως εξαντλείται μόνον σε αυτό; Η Ελλάδα είναι διάσπαρτη από αρχαία μνημεία και πάσης φύσεως κατασκευές που χρήζουν την ίδια ευαισθησία.

Για παράδειγμα τι έχεις να πεις για την εγκατάλειψη του τύμβου των Σαλαμινομάχων;
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
sofia
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 08 Ιαν 2010, 11:37
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από sofia » Πέμ 25 Μαρ 2010, 21:50

Μιλάω για τον Δίολκο όχι μόνο γιατί το μνημείο το έχω αγαπήσει αλλά και γιατί - αντίθετα με άλλα θέματα όπου η επέμβασή μου δεν μπορεί να έχει αποτέλεσμα για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν έχω συγκεκριμένα στοιχεία - στην περίπτωση του Δίολκου ΕΧΩ στοιχεία. Γνωρίζω λοιπόν ότι η προσπάθειά μου εδώ θα πιάσει τόπο.

Η απάντησή λοιπόν, Σταυραετέ, είναι ότι για τον τύμβο των Σαλαμινομάχων δεν γνωρίζω παρά μόνο περιφερειακά το θέμα. Άλλοι μπορούν να το προωθήσουν, εγώ δεν μπορώ γιατί ΔΕΝ έχω στοιχεία.

Τα στοιχεία που έχω για τον Δίολκο προέρχονται από ενασχόληση (με κάποια διαλείμματα) οκτώμισι ετών!

ΑΝ πάντως θα ήθελες οπωσδήποτε να με δεις σε πιο... ηρωικό ρόλο, σε πληροφορώ ότι έχω επανειλημμένα αναφερθεί (με στοιχεία) στην ανάγκη βαθιών αλλαγών στους εσωτερικούς μηχανισμούς του Υπουργείου Πολιτισμού. Κάνω κι εκεί έναν παράπλευρο αγώνα - δεν ξέρω τι θα αποδώσει αλλά και ένα μικρό πετραδάκι να βάλω για να αλλάξει προς το ορθολογικότερο το Υπουργείο, καλό θα είναι...
Άβαταρ μέλους
sofia
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 08 Ιαν 2010, 11:37
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από sofia » Κυρ 28 Μαρ 2010, 17:13

Ξαναδίνω τα λινκ για τον Δίολκο και την έκκληση:

Πρόσφατα βίντεο στο http://www.youtube.com/user/sofiagreek

Έκκληση για διάσωση και αναστήλωση με υπογραφές από 105 χώρες:
http://www.thepetitionsite.com/petition/870477005

Μία περίληψη τoυ απίστευτου Φεστιβάλ παρανομιών και ανικανότητας των "αρμόδιων" που οδήγησαν στην σημερινή κατάσταση του μνημείου, μπορείτε να βρείτε στο
http://www.in.gr/Reviews/imagegallery.a ... emID=57977

Και ένα γκρουπ στο Facebook για όποιον θα ήθελε να συνδεθεί...: http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 469&ref=mf
Άβαταρ μέλους
sofia
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 08 Ιαν 2010, 11:37
Φύλο: Γυναίκα

Θύμα αγυρτείας ο Αρχαίος Δίολκος

Δημοσίευση από sofia » Τετ 11 Αύγ 2010, 14:38

Δίνω ένα καινούριο λινκ για την έκκληση (μετακινήθηκε από το ίδιο το σάιτ που την φιλοξενεί) στο: http://www.thepetitionsite.com/takeaction/870/477/005/
Για την περίπτωση που την μεταθέσουν πάλι πίσω, το παλιό λινκ ήταν http://www.thepetitionsite.com/petition/870477005

Σύντομα βίντεο (που δείχνουν τη συνεχιζόμενη καταπόνηση και φθορά του μνημείου), όπως επίσης και λινκ προς διάφορες πληροφορίες θα βρείτε στη σελίδα μου στο http://www.youtube.com/user/sofiagreek

Παρακάτω δίνω ένα πρόσφατο άρθρο μου, σχετικό με την αφόρητα παραβατική συμπεριφορά των "αρμόδιων" της συφοράς, που έφερε το πολύπαθο μνημείο στο σημερινό του χάλι. Οι καινούριοι του ΥΠΠΟΤ υπόσχονται... αλλά αν δεν ασχοληθούν σοβαρά, τίποτε δεν ισχύει...

Δίολκος – καταγγελίες σε Ελλάδα και εξωτερικό
Επισήμως τυφλοί οι αρχαιολόγοι, ΔΕΝ έβλεπαν τη διάβρωση!


Θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τους συναδέλφους του ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΤΥΠΟΥ για το άρθρο της Δευτέρας 26/7 σχετικά με το Δίολκο. Το άρθρο αναφέρεται στις ουρανομήκεις ευθύνες του υπουργείου Πολιτισμού για τη σημερινή κατάντια ενός παγκόσμια αναγνωρίσιμου μνημείου - έστω και αν στο συγκερασμό τόσων πληροφοριών έχουν προκύψει κάποιες ανακρίβειες.

Πώς να παρακολουθήσει όμως εύκολα κανείς τους ελιγμούς των διαπλεκόμενων «αρμόδιων» που, αντί να προστατεύουν το μνημείο, κοιτούσαν πώς να προσποιούνται ότι το φρόντιζαν ενώ ταυτόχρονα το τύλιγαν όλο και πιο σφιχτά σε ένα δίχτυ ανοησίας και υποκρισίας από το οποίο δεν ήταν – κι ίσως δεν είναι ακόμα- προορισμένο να αναδυθεί;

Ανέτοιμοι και ανέντιμοι

Για να τεθούν εκτός διάβρωσης τα εκτεταμένα τμήματα του Δίολκου, χρειάζεται μία επιχείρηση εντοπισμού και περισυλλογής των λίθων που – μέσα σε τόσες δεκαετίες υποβοηθούμενης κατεδάφισης - έχουν τυχόν μετακινηθεί προς τον άξονα της Διώρυγας, ιδίως στην περιοχή της λεγόμενης «πλατφόρμας». Αυτή η στοιχειώδης ενέργεια είναι κάτι για το οποίο οι «αρμόδιοι» κρατήθηκαν ανέτοιμοι με νύχια και με δόντια. Προτιμούσαν να μιλούν για δήθεν μελλοντικές μελέτες (το υποτιθέμενο περιεχόμενο των οποίων εμφάνιζαν διαφορετικό κατά περίσταση), ενώ το αθώο θύμα τους διαμελίζεται.

Το «ενδιαφέρον» του Εισαγγελέα από το 1999 και μετά (δεν αποκλείω όμως να υπήρξαν προηγουμένως κι άλλες καταγγελίες) δεν πτόησε την αήθη αγέλη των υπηρεσιακών παραγόντων που έγιναν όλο και πιο θρασείς στην προσπάθεια να πείσουν πως διαφυλάσσουν το μνημείο ενώ κάνουν τα πάντα για να μην κάνουν τίποτα! Έγγραφα απίθανης φαιδρότητας σπρώχτηκαν για υπογραφή κάτω από τα χέρια των εκάστοτε Υπουργών. Επιστολές επί επιστολών, που ξεχειλίζουν δήθεν από ενδιαφέρον και φροντίδα, γράφτηκαν μόνο για το θεαθήναι…

Η ιστορία που ακολουθεί (και που διηγούμαι συνοπτικά) είναι αποκαλυπτική του αφόρητα παραβατικού τρόπου με τον οποίο δρούσαν επί δεκαετίες οι «αρμόδιοι». Όπως επίσης του γιατί οποιαδήποτε νέα υποτιθέμενη φροντίδα – όπως το ενδιαφέρον της νέας ηγεσίας του ΥΠΠΟΤ – είναι τόσο σχετική…

Έδωσαν ψευδείς περιγραφές της διάβρωσης!

Στις 31 Ιουλίου 2007, υποτίθεται ότι η Διεύθυνση Αναστήλωσης Αρχαίων Μνημείων θα είχε ολοκληρώσει μία μελέτη (την οποία είχε αναλάβει να κάνει δύο μήνες νωρίτερα) που θα οδηγούσε -μεταξύ άλλων- σε άμεσα μέτρα προστασίας του μνημείου. Κάποια στιγμή ανέφεραν ότι η μελέτη θα καθυστερούσε άλλους δύο μήνες, και μετά… τίποτα. Ένα κομμάτι της υποτιθέμενης μελέτης πέρασε από το ΚΑΣ στις αρχές Σεπτεμβρίου 2007 ως Σχέδιο Πλαίσιο, παρέχοντας στους «αρμόδιους» ένα βαρύγδουπο «χαρτί» για το δήθεν ενδιαφέρον τους.

Πάντα αναρωτιόμουν γιατί η Εφορεία Εναλίων Αρχαιοτήτων, που θα έπρεπε να κινηθεί ΜΕΣΑ στα πλαίσια της μελέτης που υποτίθεται ότι ετοιμαζόταν, πέρασε το καλοκαίρι του 2007 χωρίς να κάνει μια αυτοψία στον Δίολκο.

Μόνο πρόσφατα κατάλαβα το γιατί (μάλλον ΜΙΑ από τις αιτίες, αφού το Υπουργείο Πολιτισμού είναι βυθισμένο σε τόσο πολύπλευρες παρανομίες στο θέμα του Δίολκου, ώστε κάθε παραβατική συμπεριφορά να συνδέεται πολλαπλά με τις προηγούμενες και με τις σχεδιαζόμενες!)

Στις αρχές του 2006, εκτός από τον τότε προïστάμενο της τοπικής εφορείας Αρχαιοτήτων, κ. Αλέξανδρο Μάντη (σύμφωνα με τον οποίο ότι οι κυματισμοί είχαν «πλέον» αρχίσει να διαβρώνουν το υπόστρωμα του μνημείου), αναληθή περιγραφή της διάβρωσης είχε δώσει ΚΑΙ η Διεύθυνση Αναστήλωσης Αρχαίων Μνημείων. Η «καθ’ ύλην αρμόδια» ΔΑΑΜ έκανε αυτοψία τον Απρίλιο του 2006, και διαπίστωσε ότι το εκτεταμένο τμήμα του Δίολκου (αυτό που ρημάζει όλα αυτά τα χρόνια περνώντας από διαφορετικούς βαθμούς διατάραξης έως διάλυσης), είχε απλά… «καθίζηση»!

Να λοιπόν ΜΙΑ αιτία για την οποία η Εφορεία Εναλίων δεν πλησίασε το μνημείο πριν να περάσει το θέμα από το ΚΑΣ: ακόμη και μια οριακά ευπρεπής αυτοψία, ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕ ότι η κατάσταση του μνημείου ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ που οι «προστάτες» του επιθυμούσαν να εμφανίσουν στο ΚΑΣ, σε ποιος ξέρει ποια άλλα «επίσημα» κείμενα (και σίγουρα στον Εισαγγελέα).

Ενώ λοιπόν οι «αρμόδιοι» υπόσχονταν φροντίδα για το θνήσκον μνημείο, γνώριζαν πολύ καλά ότι στην πραγματικότητα θα φρόντιζαν ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΨΙΑ από την εφορεία Εναλίων. Και ότι, βέβαια, δεν θα γινόταν ούτε και αυτή η ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ μελέτη – μία ακόμα από τις διάφορες υποκριτικές υποσχέσεις που έδιναν για να θολώνουν τα νερά, να αποπροσανατολίζουν όσους αγωνιούσαν για την τύχη του μνημείου και να ροκανίζουν το χρόνο απομακρύνοντας (έτσι τουλάχιστον νόμιζαν) τις ποινικές ευθύνες τους.

Αρχαιολόγοι-μέντιουμ προβλέπουν φθορές

Όταν, στις αρχές Σεπτεμβρίου 2007, το Σχέδιο Πλαίσιο πέρασε από το ΚΑΣ (με την περιγραφή της διάβρωσης έως διάλυσης ως... "καθίζησης")http://www.facebook.com/photo.php?pid=4 ... =660439101 , οι «προστάτες» του Δίολκου ΔΕΝ φαίνεται να είχαν στο νου τους κανένα άμεσο μέτρο που θα έθετε πραγματικά το μνημείο εκτός διάβρωσης. Αντίθετα, οι «επιστήμονες» (που το 2005 δήλωναν ότι προετοίμαζαν μελέτη «αναστήλωσης και ανάδειξης» που θα στοίχιζε 40.000 ευρώ, κι έκαναν μάλιστα ότι δυσκολεύονταν να τα βρουν), ΤΩΡΑ πληροφορούσαν δημοσιογράφο μεγάλης αθηναϊκής εφημερίδας ότι, μέχρι να εξειδικευτούν τα έργα που είχαν δήθεν αποφασιστεί, το μνημείο θα υφίστατο «όλο και μεγαλύτερες φθορές».

Γιατί αυτή η απροκάλυπτη αναφορά σε φθορές; Η απάντηση μάλλον είναι απλή: με το να κρύψουν τις βαρύτατες καταστροφές που είχαν επί τόσα χρόνια εξασφαλίσει, οι επιστήμονες της συφοράς είχαν εμφανίσει ένα μνημείο που (εκτός από την περιοχή της «πλατφόρμας», αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία!) είχε πολύ μικρές ζημιές. Έτσι τώρα ΟΡΓΑΝΩΝΟΝΤΑΝ για να μεταθέσουν τη φθορά του τραγικού τους θύματος ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ, «προβλέποντας» όλο και μεγαλύτερες καταστροφές ώστε κάποια στιγμή να προσποιηθούν ότι η διάβρωση είχε επέλθει κατά κύριο λόγο μετά από τις ψεύτικες αναφορές τους!

Ενδεχομένως, μετά από μερικά χρόνια αυτής της πολλαπλά ελεγχόμενης κατεδάφισης, οι «αρμόδιοι», που υπολόγιζαν βεβαίως ότι το θέμα θα έμενε μεταξύ τους, λογάριαζαν να «διαπιστώσουν» με πόνο ψυχής πόσο απότομα είχε «αφανιστεί» το μνημείο – και να λυπηθούν ιδιαίτερα που έκαναν τόσα… αλλά δεν το πρόλαβαν!

Σοφία Λοβέρδου
(Αύγουστος 2010)

Περισσότερα έγγραφα των "αρμόδιων" της συφοράς περιλαμβάνονται στο : http://www.facebook.com/album.php?aid=1 ... 6925b75465
Και κάποια άλλα άρθρα μου στο: http://www.facebook.com/album.php?aid=1 ... 9fab1eacbd (Δεν τα θεωρώ σπουδαία γιατί είναι δικά μου, αλλά γιατί λένε αυτά που οι διάφοροι "αρμόδιοι" και άλλοι εμπλεκόμενοι έκρυβαν μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια της υποβοηθούμενης κατεδάφισης του Δίολκου)!
Άβαταρ μέλους
sofia
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 08 Ιαν 2010, 11:37
Φύλο: Γυναίκα

Αρχαίος Δίολκος, ένα θύμα, πολλοί δολοφόνοι!

Δημοσίευση από sofia » Τρί 12 Οκτ 2010, 16:14

H υπόθεση του Δίολκου μοιάζει με θρίλερ. Όλα αρχίζουν να εξηγούνται εάν κοιτάξει κανείς την πλοκή, όχι σαν τη φροντίδα ενός μνημείου (που προσποιούνται ότι παρέχουν οι "αρμόδιοι"), αλλά σαν ένα έγκλημα. Ένα έγκλημα με ένα αθώο θύμα και πολλούς δολοφόνους που έχουν ως κύριο μέλημα... τι άλλο; Το άλλοθί τους.

Στις 31 Αυγούστου, συνόδεψα μια ομάδα Ιταλών μοτοσικλετιστών που ήθελαν να δουν τον Δίολκο. Οι αρχαιολόγοι ήταν εκεί, αλλά τα ρημαγμένα τμήματά του μνημείου ήταν ακόμη εκτεθειμένα. Πέρα από την προσωρινή αντιμετώπιση δύο μετώπων διάβρωσης εκεί όπου τα υγιή τμήματα του μνημείου ξηλώνονταν σαν πουλόβερ, κι όπου οι "αρμόδιοι" αρνούντο λυσσαλέα κάθε εργασία (κι όπου "αποφάσισαν" να επέμβουν - για να έχουν και κάτι να πουν στον Εισαγγελέα - πάνω από έναν χρόνο αφού η ίδια η Αστυνομία τους είχε καλέσει να δράσουν για αποφυγή ατυχήματος!!!) - η καταστροφή συνεχίζεται. Εικοσιτέσσερις ώρες το 24ωρο.

Τον Φεβρουάριο του 2006 (κατά σύμπτωση μάλιστα την ίδια μέρα με το έγγραφο της Αστυνομίας που ανέφερα), οι "αρμόδιοι" εξέδωσαν Δελτίο Τύπου για την υποτιθέμενη μελέτη "αναστήλωσης" που θα γινόταν την ίδια χρονιά. Δεν έδειχναν να ανησυχούν. Άλλωστε είχαν βρει τρόπο να αντιμετωπίσουν το πρόβλημά (τους): ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΛΑΜΒΑΝΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΕΙΟΥ ΤΑ ΡΗΜΑΓΜΕΝΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΟΥ.

Κάποια στιγμή, αφού η συγκεκριμένη εκδοχή είχε αποφέρει τους καρπούς της, οι "αρμόδιοι" αποφάσισαν να δουν το μνημείο, βρίσκοντας άλλη λύση για το πρόβλημά (τους): ΤΩΡΑ... ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑΝ ΤΗ ΔΙΑΒΡΩΣΗ (εκτός από το χώρο της πλατφόρμας, μία επίσης συναρπαστική ιστορία!)

Σήμερα, οι ρημαγμένες από τόση "φροντίδα" εκτάσεις του μνημείου εξακολουθούν να στενάζουν στο έλεος της διάβρωσης, αλλά οι "αρμόδιοι" βρήκαν και πάλι λύσεις στο πρόβλημά (τους). Ασχολούνται κυρίως με τα υγιή τμήματα του μνημείου, όπως π.χ. με το κομμάτι της Σχολής Μηχανικού (που δεν κινδυνεύει από τη θαλάσσια διάβρωση) και προσπαθούν να ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΟΥΝ δικαιολογίες για το γεγονός ότι δεν εφάρμοσαν ούτε καν τα σωστικά μέτρα που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι αποφάσισαν να εκτελέσουν ΑΜΕΣΑ πριν τρία χρόνια (*)

Πριν λίγες μέρες, μια από τις διευθύντριες του Υπουργείου βγήκε στο ραδιόφωνο να πει πόσο σημαντικός είναι για το Υπουργείο ο Δίολκος. Μήπως κάποιος θα έπρεπε να της πει ότι όταν οι υπεύθυνοι για την προστασία ενός μνημείου έχουν συμβάλει με τόσους τρόπους, με τόσο θράσος και επί τόσες δεκαετίες στη διάλυσή του, και τόσο αποτελεσματικά ώστε να παραμένει ΑΚΟΜΑ σε καθημερινή και βίαιη καταπόνηση, οι κάθε τύπου διαβεβαιώσεις περί ενδιαφέροντος δε συνιστούν μόνο ένα ηθελημένο ψεύδος αλλά και ύβρι και ασέβεια προς το αθώο θύμα τους;

Σοφία Λοβέρδου
4 Σεπτεμβρίου 2010


(*) Κάτι καθόλου δύσκολο για τους "μαιτρ" των "λύσεων". Αναφέρω, έτσι πρόχειρα, μερικές από τις δικαιολογίες που μου έρχονται στο νου:
1. Υπήρξαν κάποιες καθυστερήσεις (πάντα κατανοητές και συγχωρήσιμες βεβαίως) ή μεταβολές στη γραφειοκρατία/ηγεσία, οπότε προτιμήσαμε να αφήσουμε αυτή τη φάση των άμεσων μέτρων, η οποία...
2. .. άλλωστε δεν χρειαζόταν γιατί, αφού αντιμετωπίσαμε τα δύο μέτωπα της διάβρωσης, στο υπόλοιπο μνημείο η διάβρωση προχωρούσε αργά, κάτι βέβαια φυσικό αφού...
3. ... εκεί το μνημείο παρουσιάζει μόνο καθίζηση, και άλλωστε...
4. ... κάτι μπλόκια που έχουν μπει στο παρελθόν δεν ήταν αποτελεσματικά...

Προσέξτε αυτό το τελευταίο, είναι ΠΟΛΥ επιτυχημένη λύση για το πρόβλημά (τους). Πρόκειται για κάποια μπλόκια που μπήκαν πριν κάποια χρόνια από τη Διώρυγα στην περιοχή όπου η διάβρωση των πρανών της Διώρυγας απειλούσε το χωμάτινο δρόμο πλάι σε ιδιωτική μάντρα. Έπεσαν και μπροστά σε ένα σημείο του Δίολκου (δείτε εδώ στο βιντεάκι: http://www.youtube.com/user/sofiagre.../2/DLqOkm6RHrY) , αν και αμφιβάλλω αν έγινε έστω κάποια προσπάθεια ανάσυρσης πιθανών αρχαίων λίθων στο σημείο ή επέμβασης [όπως αυτή που έγινε κάτω από αφάνταστη πίεση πρόσφατα] που θα είχε καθυστερήσει σημαντικά τη διάβρωση. (Σημειώνω ότι σε αυτό το τμήμα του μνημείου η διάβρωση έφθασε το 1992 και θα ήταν ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ να αντιμετωπιστεί αλλά δεν αντιμετωπίστηκε!!). Για να επανέλθουμε στα μπλόκια, αυτή η μονή και "διακριτική" σειρά από τσιμεντένια στοιχεία και η υποτιθέμενη "ανεπάρκειά" τους τριγυρίζει ήδη στο Υπουργείο και είμαι περίεργη να δω αν θα ξεμυτίσει και σε κάποιο πιο "δημόσιο" έγγραφο (αν και τη δουλειά της μπορεί να την κάνει μια χαρά και σε υπηρεσιακά σημειώματα)... Εδώ, με ένα σμπάρο, οι "αρμόδιοι" πετυχαίνουν πολλά τρυγόνια: ΚΑΙ δικαιολογούν τη καθυστέρηση και τη μη λήψη άμεσων μέτρων (η οποία με τη σειρά της εξυπηρετεί άλλες σκοπιμότητες) ΚΑΙ δίνουν την εντύπωση ανθρώπων που ασχολήθηκαν με τα προβλήματα του μνημείου (αφού δήθεν.... βασανίστηκαν από το τεχνικό πρόβλημα και έψαξαν να βρουν καλύτερη λύση) ΚΑΙ, το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΑΠ' ΟΛΑ(!!!) δίνουν την εντύπωση ότι είχαν ήδη προβεί σε σωστικές ενέργειες παλαιότερα!!!!! Καθώς μάλιστα μπορούν να αναφέρουν απλά τα μπλόκια χωρίς να λένε σε ποιο σημείο τοποθετήθηκαν, αφήνεται η εντύπωση ότι μπορεί και να αφορούσαν ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΩΝ ΕΚΤΕΘΕΙΜΕΝΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΜΝΗΜΕΙΟΥ!!! Στο βίντεο φυσικά φαίνεται πού και γιατί τοποθετήθηκαν!

==--==--==--==
Σημείωση:
Στη σελίδα http://www.youtube.com/user/sofiagreek θα βρείτε μικρά βίντεο που δείχνουν τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ συμβαίνει στο Δίολκο. Στο προφίλ της ίδιας σελίδας θα βρείτε λινκ για άρθρα (π.χ. ένα από τα κείμενα που έστειλα πρόσφατα στους Έλληνες βουλευτές) και για εικόνες...

Ομάδα στο Facebook: http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 0046110469
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από KAL EL » Πέμ 14 Οκτ 2010, 22:13

Καλώς όρισες Σοφία, :rose: ψήφος Νο 7.367 (;) Μου αρέσει που το όριο ήταν 7.000 :lol:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Αρχαίος Δίολκος, ένα μνημείο σε απόγνωση...

Δημοσίευση από Dread » Δευ 14 Ιαν 2013, 11:58

Σε ένα ξεχασμένο τόπικ, ήρθα να βάλω ένα πολύ όμορφο βίντεο - animation, που περιγράφει πωε λειτουργούσε ο Δίολκος, από το 600 π.Χ. έως το 900 μ.Χ. :D

"Δίολκος για 1500 χρόνια"

http://www.naftemporiki.gr/video/424609
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαιολογία”