ΠΑΠΥΡΟΣ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

ΠΑΠΥΡΟΣ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 19 Απρ 2007, 02:44

Εκ μεταφοράς

Παραθέτω μια εξαιρετικού ενδιαφέροντος είδηση που πήρα από 'δω http://www.otenet.gr/portal/portal/medi ... y=goodnews



Πάπυρος του Δερβενίου:


Ολοκληρώθηκε, μελετήθηκε και εκτυπώθηκε η πρώτη πλήρης έκδοση του αρχαιότερου κειμένου της δυτικής παράδοσης

Ολοκληρώθηκε, μελετήθηκε και εκτυπώθηκε η πρώτη πλήρης έκδοση του αρχαιότερου βιβλίου της Ευρώπης - του περίφημου παπύρου του Δερβενίου.
Η παρουσίαση της πρώτης αυτής έκδοσης του κειμένου που έγινε από τους καθηγητές Κυριάκο Τσαντσάνογλου (ομότιμο καθηγητή της κλασσικής φιλολογίας) , Θεόκριτο Κουρεμένο (αναπληρωτή καθηγητή της κλασσικής φιλολογίας) και Γιώργο Παράογλου (καθηγητής της παπυρολογίας) θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη στο αρχαιολογικό Μουσείο της Θεσσαλονίκης.
Πρόκειται για τον γνωστό - από το Φεβρουάριο του 1962 που αποκαλύφθηκε, πάπυρο με ορφικό κείμενο που βρέθηκε καμένος, στον κιβωτιόσχημο τάφου του Δερβενίου (στον ίδιο όπου βρέθηκε ο εντυπωσιακός χάλκινος κρατήρας με την τέφρα του νεκρού, χρυσό στεφάνι και άλλα σκέυη). Ο πάπυρος, φέρεται να γράφηκε στο δεύτερο μισό του 5ου π.Χ αιώνα (πριν το θάνατο και την καύση του νεκρού που προσδιορίζεται στα 340 π.Χ).
Το κείμενο του παπύρου αποτελεί μια φιλοσοφική πραγματεία - δοκιμιακής σχεδόν μορφής - ένα σχόλιο ουσιαστικά πάνω σε ένα ορφικό ποίημα του 5ου π.Χ..
Στο κείμενο αναλύεται η άποψη των ορφικών (φιλοσοφική θεωρία-δοξασία που διαδόθηκε στην Ελλάδα του 6ου π.Χ από τη Θράκη και συνδέθηκε με τον Θράκα Ορφέα στο πρόσωπο του οποίου αναγνωρίστηκε ο αρχηγέτης και δημιουργός σειρά επικών ποιημάτων με τον τίτλο "Θεογονίαι") περι της κοσμογονίας, θεογνωσίας μυστικισμού και θρησκευτικών τελετών ενώ σύμφωνα με τους μελετητές αποτελεί πρόδρομο του μονοθεισμού.
Η ανασύνταξη του βιβλίου υπήρξε επίπονη και χρονοβόρα. Σώθηκαν 266 κομμάτια , το μέγεθος των οποίων κυμαίνεται από αυτό ενός μεγάλου γραμματοσήμου μέχρι αυτό μιας φακής . Τα κομμάτια τοποθετήθηκαν στη σωστή τους θέση δημιουργώντας έναν κύλινδρο μήκους τριών περίπου μέτρων και μέγιστου ύψους 9,5 εκατοστών που περιείχε 26 στήλες κειμένου.
Πρόσφατα μάλιστα την επαν- επιχείρηση αποκρυπτογράφησης του κειμένου ανέλαβε πολυμελής επιστημονική ομάδα με επικεφαλής τον κ. Dirk Obbink του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης, Διευθυντή και Γενικό Εκδότη του Σχεδίου για τους Παπύρους από τον Οξύρυγχο.
Η επιχείρηση ανασύστασης , μελέτης και δημοσιοποίησης του περιεχομένου του κειμένου που εμπεριέχει ο γνωστός εδώ και 44 χρόνια (από την αποκάλυψη του στην αρχαία Λητή - 10 χιλιόμετρα εξω από τη Θεσσαλονίκη) Πάπυρος του Δερβενίου-στην οποία μετείχε μάλιστα και ο υφυπουργός υφυπουργός Οικονομικών κ. Πέτρος Δούκας ο οποίος πέραν του προσωπικού ενδιαφέροντος δήλωσε απόλυτος υποστηρικτής του πρωτοποριακού προγράμματος φασματοσκοπικής φωτογράφησης του παπύρου, ενώ με την ιδιότητα του ως μέλος της κυβέρνησης δεσμεύτηκε για την όποια έκτακτη επιχορήγηση χρειαστεί προς το Υπουργείο Πολιτισμού- χαρακτηρίστηκε ως μείζον θέμα "εθνικής σημασίας".

Πηγή ΑΠΕ



----------------

Από ΧΙΟΥΙ, 24 Οκτωβρίου 2006.

Συγκλονιστική ανακάλυψη ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ!!!


----------------

Απάντησις του AVATARGR, 26 Οκτωβρίου 2006.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΡΕΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ
ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ.....

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΣΥΚΓΙΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ
ΑΠΟ 2,500 ΧΡΟΝΙΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΖΩΝΤΑΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ
ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ
ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ......



----------------

Από Αρέλα, 26 Οκτωβρίου 2006.

Γιώργο... :)


----------------

Από AVATARGR, 28 Οκτωβρίου 2006.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

ΦΙΛΕ Iamvlixos ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΘΗΚΑΝ ΤΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ....

ΕΝΝΟΩ ΠΑΝΤΑ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΥΝΑΤΑΙ
ΜΕ ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.




Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΜΕΝΗ Η ΙΔΙΑ....
ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ....

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ...

ΝΑ ΤΗΝ ΤΙΜΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: ΠΑΠΥΡΟΣ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ (Αρέλα)

Δημοσίευση από ICAROS » Κυρ 22 Νοέμ 2009, 15:51

Τα αποσπάσματα του Παπύρου του Δερβενίου όπως είναι αναρτημένα στο μουσείο Θεσσαλονίκης είναι ό,τι πρέπει για να εννοήσετε -βασικά να χωνέψετε- οτι η γραφή -όχι μόνο στις πέτρες αλλά και στα χειρόγραφα- ήταν κεφαλαία άτονη. Έχουν αριστερά το πρωτότουπο κείμενο σε κεφαλαία άτονα, και δεξιά την σύγχρονη μεταγραφή σε πολυτονικά μικρά.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: ΠΑΠΥΡΟΣ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ (Αρέλα)

Δημοσίευση από ICAROS » Κυρ 22 Νοέμ 2009, 16:10

:lol: πρωτότουπο, ωραίο βγηκε :P
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΑΠΥΡΟΣ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ (Αρέλα)

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 22 Νοέμ 2009, 17:14

ICAROS έγραψε:Τα αποσπάσματα του Παπύρου του Δερβενίου όπως είναι αναρτημένα στο μουσείο Θεσσαλονίκης είναι ό,τι πρέπει για να εννοήσετε -βασικά να χωνέψετε- οτι η γραφή -όχι μόνο στις πέτρες αλλά και στα χειρόγραφα- ήταν κεφαλαία άτονη. Έχουν αριστερά το πρωτότουπο κείμενο σε κεφαλαία άτονα, και δεξιά την σύγχρονη μεταγραφή σε πολυτονικά μικρά.
Χαράσσοντας σε πέτρα, κι εγώ κεφαλαία και άτονα θα έγραφα.
Ο άντρας μου γράφει και στο χαρτί έτσι.
Δεν κατάλαβα γιατί αυτό πρέπει να αποκλείει και να "καταδικάζει" τα πεζά και τους τόνους. :cool:

Άλλωστε κι εσύ με τέτοια γράφεις.
Όχι μόνο τα ποστς, αλλά και μέρος της υπογραφής σου:
Εν τη Μεγίστη Φωτεινότητι,
Παλιγγίνης Ελευθέριος - ΙΚΑΡΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΕΥΣ
= ) ) = Ι Ι = ( ( =
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαιολογία”