Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 18 Σεπ 2014, 11:51

Θα σου'λεγα τι είσαι, αλλά έχεις χάρη που το φόρουμ
έχει code of conduct :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από paris4u » Πέμ 18 Σεπ 2014, 17:43

Ενα πολυ μεγαλο κομματι των Σκοπιων εχει αποσχιστει και ετοιμαζεται να ονομαστει Δημοκρατια της ''Ιλλυριδας''
Εδω και μια βδομαδα εκανα μια καπως τρελη σκεψη και οσο περνα ο καιρος βλεπω οτι μαλλον δεν ειναι και τοσο τρελη.
Διαβαστε εδω http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE% ... E%AF%CE%B1 για την Ιλλυρια,την σχεση της με την Μακεδονια και ειδικα την εποχη του Μεγαλου Αλεξανδρου και μετα συνδεστε τα γεγονοτα της Αμφιπολης με την αρχαια ιστορια και αυτα που διαδραματιζονται εδω και μερικες μερες στα Σκοπια,με τους Αλβανους.
Στο παρακατω κειμενο,δωστε προσοχη στο νομισμα και στα γραμματα που εκανα μεγαλα.


Νόμισμα του Κοινού των Μακεδόνων
3ος αι. μ.Χ., Αθήνα, Νομισματικό Μουσείο

Η περίοδος από το 148 π.Χ. έως και την εποχή του Αυγούστου υπήρξε μία από τις δυσκολότερες για την επαρχία της Μακεδονίας. Δηώσεις, βιαιοπραγίες και ερημώσεις ήταν οι συνέπειες των ρωμαϊκών επιχειρήσεων στο χώρο.

Ως το 84 π.Χ. κύριο μέλημα των διοικητών της Μακεδονίας στάθηκε η απώθηση των ποικιλώνυμων βαρβαρικών επιδρομών (Σκορδίσκοι, Βησσοί, Σιντοί, Μαίδοι, Δενθηλήτες, Δάρδανοι), ενώ αργότερα επιδόθηκαν σε επεκτατικές εκστρατείες εναντίον των εκτός των συνόρων θρακικών φύλων.

Κύριο θέατρο εχθροπραξιών κατά την περίοδο της Δημοκρατίας, η Μακεδονία υπήρξε έδρα της εξόριστης δημοκρατικής κυβέρνησης και χώρος συγκέντρωσης των στρατευμάτων του Πομπήιου. Μετά τη μάχη της Φαρσάλου (48 π.Χ.) η επαρχία περιήλθε στη δικαιοδοσία του Καίσαρα, ενώ από το 44 π.Χ. την προσεταιρίστηκε (μαζί με τις επαρχίες Ιλλυρίας και Ελλάδας) ο Βρούτος στη δημοκρατική παράταξη έως το 42 π.Χ., οπότε μετά τη μάχη των Φιλίππων περιήλθε στον Μάρκο Αντώνιο.

Οι εκστρατείες του Μάρκου Λικίνιου Κράσσου ύστερα από τη ναυμαχία στο Άκτιο (31 π.Χ.) ολοκλήρωσαν την εγκαθίδρυση της ρωμαϊκής κυριαρχίας στην περιοχή από το Δούναβη μέχρι τον Αίμο θέτοντας τις βάσεις για την ειρηνική περίοδο της αυτοκρατορίας του Οκταβιανού Αυγούστου.

Υ.Γ
Εγω πιστευω σε αυτα που λεει η Σουβλατζη για την οαση του Αμμωνος Ρα http://www.souvaltzi.gr/ και οτι ολο αυτο που στηθηκε στην Αμφιπολη ειναι πολυ υποπτο και κατι πολυ ασχημο ετοιμαζουν στα βορεια συνορα μας!!!
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 18 Σεπ 2014, 17:51

paris4u έγραψε:Η περίοδος από το 148 π.Χ. έως και την εποχή του Αυγούστου υπήρξε μία από τις δυσκολότερες για την επαρχία της Μακεδονίας. Δηώσεις, βιαιοπραγίες και ερημώσεις ήταν οι συνέπειες των ρωμαϊκών επιχειρήσεων στο χώρο.

Ως το 84 π.Χ. κύριο μέλημα των διοικητών της Μακεδονίας στάθηκε η απώθηση των ποικιλώνυμων βαρβαρικών επιδρομών (Σκορδίσκοι, Βησσοί, Σιντοί, Μαίδοι, Δενθηλήτες, Δάρδανοι), ενώ αργότερα επιδόθηκαν σε επεκτατικές εκστρατείες εναντίον των εκτός των συνόρων θρακικών φύλων.
όλοι οι ανιστόριτοι ή οι δήθεν ανιστόριτοι ξεχνούν να πουν (και να το λένε ασταμάτητα σε όλους τους τόνους) ότι τα σκόπια έχουν σήμερα σλαβικά φύλα και ότι αυτά ήρθαν κι εγκαταστάθηκαν στα βαλκάνεια το 1300 ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΟΝ. Μέχρι τότε ήταν ανύπαρκτα, αλλά έχουν το θράσος σήμερα να διεκδικούν Αλεξάνδρους, Μακεδονίες κλπ.

paris4u έγραψε:Εγω πιστευω σε αυτα που λεει η Σουβλατζη για την οαση του Αμμωνος Ρα http://www.souvaltzi.gr/ και οτι ολο αυτο που στηθηκε στην Αμφιπολη ειναι πολυ υποπτο και κατι πολυ ασχημο ετοιμαζουν στα βορεια συνορα μας!!!
πολύ φοβάμαι πως θα'χουμε τη δυστυχία να δούμε το διαμελισμό της Ελλάδας όπως τη γνωρίζουμε και πως ο διαμελισμός θα ξεκινήσει από τη Θράκη και θα επεκταθεί και στη Μακεδονία. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΩ ΨΕΥΤΡΑ! Αν δε βγω, δε θα φταίνε μόνο οι εξουσιαστές που ξεπουλάνε εμφανέστατα πια αυτόν τον τόπο, αλλά περισσότερο εμείς που δεν κάνουμε τίποτα για να τους σταματήσουμε.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από paris4u » Πέμ 18 Σεπ 2014, 18:45

Μα δε βλεπεις Βικη μου,οι περισσοτεροι ειναι λες και τους εκανες λοβοτομη,τους μιλας και εχουν το βλεμα της αγελαδας!!!
Χθες συγκεκριμενα μιλουσα σε μια παρεα τριων ατομων για τον κινδυνο που διατρεχει η χωρα μας με ολους αυτους τους λαθρομεταναστες και στο τελος κοντεψα να παθω εγκεφαλικο!!!
Δεν παιζονται οι ανθρωποι τελεια και παυλα,ειμαστε ενα 10% που καλουμαστε να κανουμε την διαφορά.
Γι αυτο επιμενω για την θεωρια μου περι της ομαδας Σωρρα (αντε παλι αυτος στην συζητηση μας :lol: :lol: :lol: ) και οτι ειναι πολυ σημαντικο οτι οργανωθηκαν επιτελους ατομα που στην συντριπτικη τους πλειοψηφια ενδιαφερονται για τις εξελιξεις,κατανοουν τους κινδυνους,ειναι συνειδητα απεναντι στην νεα ταξη πραγματων κλπ

Υ.Γ
Οσο αφορα αυτα που συμβαινουν στην Αμφιπολη,θυμησου τον Καραμανλη,Μπακογιαννη και Παπανδρεου (τους νεοτερους) που μιλουσαν για βαλκανικη δημοκρατια!!!
Οπως και για την απορία του Παπαθεμελη ως υπουργου επι Σημιτη Μακεδονιας και Θρακης,για την επεκταση του σχεδιου πολεως της Θεσσαλονικης περιπου 4 εκατομμυριων!!!
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 18 Σεπ 2014, 18:53

paris4u έγραψε:Μα δε βλεπεις Βικη μου,οι περισσοτεροι ειναι λες και τους εκανες λοβοτομη,τους μιλας και εχουν το βλεμα της αγελαδας!!!
Χθες συγκεκριμενα μιλουσα σε μια παρεα τριων ατομων για τον κινδυνο που διατρεχει η χωρα μας με ολους αυτους τους λαθρομεταναστες και στο τελος κοντεψα να παθω εγκεφαλικο!!!
καταλαβαίνω τι λες... το'χω δει άπειρες φορές αυτό το έργο... :?
paris4u έγραψε:Γι αυτο επιμενω για την θεωρια μου περι της ομαδας Σωρρα (αντε παλι αυτος στην συζητηση μας :lol: :lol: :lol: ) και οτι ειναι πολυ σημαντικο οτι οργανωθηκαν επιτελους ατομα που στην συντριπτικη τους πλειοψηφια ενδιαφερονται για τις εξελιξεις,κατανοουν τους κινδυνους,ειναι συνειδητα απεναντι στην νεα ταξη πραγματων κλπ
συμφωνώ μαζί σου για την οργάνωση ανθρώπων...
Διαφωνώ για την οργάνωσή τους κάτω από τέτοια ομπρέλα, γιατί είναι πολύ χειρότερο να νομίζεις πως προχωράς μαζί με άλλους σε μια μάχη και τελικά να βλέπεις ότι οι επικεφαλής της μάχης, άλλα λένε στη θεωρία κι άλλα κάνουν στην πράξη, απ'το να προχωράς μονάχος σου και να την παλεύεις όπως ξέρεις και μπορείς.

Η συλλογική συνένωση πρέπει να ξεκινήσει από μέσα μας κάνοντας "σύνδεση" με το συλλογικό ασυνείδητο, με τη συλλογική πραγματοποίηση μιας εσωτερικής επανάστασης με αλλαγή συνειδητότητας.
Αυτό πρέπει να το κάνει ο καθένας από μόνος του χωρίς ηγήτορες (είτε αληθινούς είτε κάλπικους). Κι όταν θα'χει ξεκινήσει αυτή η επανάσταση, πιστεύω πως στο "έξω μας" θα καταφέρουμε ενστικτώδικα (ή διαισθητικά) να "αναγνωρίσουμε" ο ένας τον άλλον, και να ενωθούμε, να γίνουμε μια γροθιά, χωρίς κανέναν "επικεφαλής".
Αυτό (το τελευταίο) δε θα'χει ιστορικό προηγούμενο, και είναι καλό, διότι μόνο έτσι (με κάτι τελείως νέο) αντιμετωπίζεται αποτελεσματικά, μια κατάσταση όπως αυτή που ζούμε τώρα, που επίσης δεν έχει ιστορικό προηγούμενο...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από firefightergr » Σάβ 20 Σεπ 2014, 18:41

Η τοποθεσία

http://wikimapia.org/#lang=el&lat=40.83 ... y=31258142

όποιος έχει εγκατεστημένο το Google Earth ανοίγει το αρχείο

http://toolserver.org/~kolossos/earth.p ... Amphipolis
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 20 Σεπ 2014, 20:23

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 23 Σεπ 2014, 12:37

Το είχα διαβάσει και πιο παλιά για τα δάκτυλα των ποδιών..άλλωστε με Κρητική ρίζα ,πιθανόν να έχω και Αιγυπτιακή καταγωγή.Να είμαι άραγε απόγονος και κάποιου Φαραώ,μιας και δεν έχω Ελληνικό dna :dunno: :loco: Οέο !!! Όλα αυτά όμως για μένα είναι άνευ ουσίας και σημασίας,μια και το dna συνεχώς μεταλλάσσεται..bye bye greek dna :lol: :lol:

Τι λέει η έρευνα για τη καταγωγή των καρυάτιδων ;Μα το πόδι τα λέει όλα !!!


Οι Καρυάτιδες της Αμφίπολης αποκαλύπτουν την καταγωγή τους και κλείνουν στόματα!


http://www.hellasforce.com/blog/kariati ... s-stomata/
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 23 Σεπ 2014, 12:53

H απίστευτη τεχνοτροπία των καριάτιδων με εντυπωσίασε...
Μονολογούσα... Α, ρε Ελλάδα, που είχες ανελιχθεί τόσο πολύ, σε σχέση με τα γύρω σου που ανέδυαν πρωτογονισμό... ΠΑΝΤΟΥ...
Και σήμερα βρε Ελλάδα, είσαι εσύ μέσα στον πρωτογονισμό, στο ουγκ της ηλίθιας κατευθυντήριας λογικής που σου χώνουν, και πορεύεσαι θλιβερά στο πουθενά...

Χθες μου'ρθε ξάφνου η σκέψη (χωρίς κάποιο εξωτερικό ερέθισμα, πέρα απ'τους πολλούς για τάφο θαλάμους), ότι αυτό το κτίσμα δεν είναι τάφος, ή δεν είναι απλά τάφος... Δεν ξέρω αν προέκυψε παρόμοια σκέψη και σε άλλους... πολύ πιθανό είναι, μια και συνδεόμαστε στο δίκτυο του συλλογικού ασυνείδητου...

Μου'ρθε επίσης η σκέψη πως κάποιοι ήξεραν εδώ και δεκαετίες πως υπήρχε αυτό το μνημείο, αλλά για κάποιο λόγο, θεωρήθηκε ότι τώρα ήταν η κατάλληλη στιγμή να αποκαλυφθεί... Κι αναρωτιέμαι, πόσο έχει λεηλατηθεί αυτός ο χώρος...
(όχι "αν", αλλά πόσο, γιατί είναι δεδομένο ότι η Ελλάδα λεηλατείται εδώ και εκατοντάδες χρόνια παντιοτρόπως και ποικιλοτρόπως, και δεν θυματοποιώ την Ελλάδα λέγοντάς το αυτό, απλά εκφράζω μια σκέψη που εκπορεύεται από τη δική μου αντίληψη, τη δική μου πραγματικότητα...)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από firefightergr » Τρί 23 Σεπ 2014, 14:08

Βουίζει το διαδίκτυο για το ότι δεν είναι τάφος.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 23 Σεπ 2014, 14:57

Τζημερος
Οι εκστασιασμένοι ρεπόρτερ περιγράφουν τις Καρυάτιδες της Αμφίπολης ως υψηλής τεχνικής και μοναδικής αισθητικής ευρήματα. Εμένα πάλι μου φαίνονται χοντροκομμένα αγάλματα νεοπλουτίστικης αντίληψης που έχουν τόση σχέση με την αισθητική της κλασικής εποχής όσο και οι βάρκες στα κορνιζάδικα με τον Βολανάκη. Σαν κάποιος να ήθελε σώνει και καλά να μιμηθεί κατι που θαύμαζε αλλά δεν διέθετε ανάλογο γούστο ούτε και ανάλογους γλύπτες.

Μαλάκα καποτε ελεγε και ωραια. τώρα το τερμάτησε :thumbsdown: :jerk:
Το σπανακι μου μεσα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 23 Σεπ 2014, 15:49

Divine Sinner έγραψε:Τζημερος
σε άλλες εποχές θα εξοργιζόμουν. Τώρα, και έχοντας πλήρη επίγνωση του πόσο ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ είναι το άτομο, δε θα μπω στη λογική να εστιάσω στις ηλιθιότητές του,
διότι πιστεύω πως εστιάζοντας, ΤΡΕΦΩ την παρακμή και κάνω το άτομο υπαρκτό.

firefightergr έγραψε:Βουίζει το διαδίκτυο για το ότι δεν είναι τάφος.
έχεις δίκιο. Τις τελευταίες μέρες, μόνο εδώ έμπαινα, και λίγο στο ΥΤ.
Κάνοντας μια βόλτα στα ελληνικά διαδικτυακά πελάγη σήμερα, βρήκα αρκετά παρεμφερή με τη σκέψη μου... Ένα απ'τα πιο ενδιαφέροντα, είναι αυτό

http://secretproduction.gr/%CE%BF-%C2%A ... %86%CE%BF/
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 24 Σεπ 2014, 22:37

Ο Τύμβος της Αμφίπολης μέσα στην ¨ΑΓΚΑΛΗ ¨ των Δώρων του Έθνους μας.

http://hellenes-romaion.blogspot.gr/201 ... st_17.html


Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alkinoos την Τετ 24 Σεπ 2014, 22:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: πρόσθεσα βίντεο
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 24 Σεπ 2014, 23:10

Πολλά σενάρια τελικά !!! Μέχρι να τελειώσουν,το εύχομαι,πολλά θα ακούσουμε.Ελπίζω και να δούμε :D

Ο ΤΑΦΟΣ ΤΗΣ ΑΜΦΙΠΟΛΗΣ – ΚΑΤ’ΕΝΤΟΛΗΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΥ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΔΕΙΝΟΚΡΑΤΗ

http://empedotimos.blogspot.gr/2014/09/ ... st_24.html
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 24 Σεπ 2014, 23:27

Έχω διαβάσει άρθρα,δει βίντεο..Να κάνουμε μια δημοσκόπηση;Τι θα θέλετε να είναι στην Αμφίπολη ;


α) Θυσαυροφυλάκιο
ή
β) Τάφος


...ψηφίζω α.) !!!! :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 24 Σεπ 2014, 23:36

Μπορεί και ανάκτορο (αν έχει κι άλλα "δωμάτια")
Ρίξε μια ματιά στο λινκ που έφερα πιο πάνω. Έχει αρκετό ενδιαφέρον...
Είναι μακρύ το άρθρο βέβαια, αλλά ίσως δίνει κάποια φώτα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 24 Σεπ 2014, 23:52

ArELa έγραψε:Μπορεί και ανάκτορο (αν έχει κι άλλα "δωμάτια")
Ρίξε μια ματιά στο λινκ που έφερα πιο πάνω. Έχει αρκετό ενδιαφέρον...
Είναι μακρύ το άρθρο βέβαια, αλλά ίσως δίνει κάποια φώτα.
Το διάβασα..και είναι Ενδιαφέρον :thumb:
Στο βίντεο ,ο δημοσιογράφος/ερευνητής λέει πως το κτήριο αυτό ενδέχεται να είναι κάτι σαν Ελβετία :wink: :loco:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Joy
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ 2011, 11:48
Φύλο: Γυναίκα

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από Joy » Πέμ 02 Οκτ 2014, 23:50

Συγκλονιστική αναφορά σε ποίημα του 2ου αιώνα π Χ για το μυστικό της Αμφίπολης!

Μία απίστευτη αναφορά κάνει ο Αντίπατρος ο Σιδώνιος, ποιητής του 2ου αιώνα π. Χ, δηλαδή μόλις 200 χρόνια μετά την κατασκευή του τύμβου της Αμφίπολης, για το λιοντάρι του τύμβου.
Σε ποίημα του το οποίο υπάρχει και στην εισαγωγή του βιβλίου του αρχαιολόγου Όσκαρ Μπρόνεερ με θέμα "The Lion Monument of Amphipolis" που γράφτηκε το 1941, o αρχαίος ποιητής αναρωτιέται:
"Ειπέ Λέον, φθιμένοιο τίνος τάφον αμφιβέβηκας , βουφάγε; Τις τασ άξιος ην αρετάς;"


Μετάφραση: "Πες, λέοντα, ποιανού τον τάφο φυλάς , εσύ που τρως τα βουβάλια; Ποιος ήταν άξιος των αρετών σου;"
Η συγκεκριμένη αναφορά που χρονικά είναι πολύ κοντά στην πηγή και έχει καλύτερη πληροφόρηση κατά... 2.200 χρόνια, φέρνει στο φως μία πάρα πολύ σημαντική πληροφορία, που δένει με όσα σενάρια έχουν γραφτεί κατά καιρούς.
Τι δείχνει η αναφορά αυτή;
1)Ότι ακόμα και τον 2ο αιώνα , δεν γνώριζαν τι υπάρχει μέσα στον τύμβο και το περιεχόμενο ήταν μυστικό.
2)Ότι οι πηγές είχαν χαθεί από τότε και όχι στα μετέπειτα χρόνια που κάηκε η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας. Άρα κάποιος ήθελε να εξαφανίσει τις συγκεκριμένες αναφορές στον τύμβο και αυτές δεν χάθηκαν απλά στην μεγάλη καταστροφή της Αλεξάνδρειας.
3)Έχει δίκιο η Περιστέρη και ο Λεφαντζής που λένε ότι ο Λέων της Αμφίπολης ήταν στην κορυφή του τύμβου
4)Το μνημείο δεν ήταν επισκέψιμο στο εσωτερικό του, αλλά φύλαγε κάποιο μυστικό, επιβεβαιώνοντας την Περιστέρη που λέει πως οι επιχωματώσεις δεν έχουν προέλθει από φυσικά αίτια (πχ βροχές κτλ) αλλά ήταν από την κατασκευή του για να μην συληθεί το μνημείο.
Ποιός ήταν ο Αντίπατρος ο Σιδώνιος:
Ο Αντίπατρος ήταν Έλληνας συγγραφέας και ποιητής του 2ου αιώνα π.Χ.. Είναι γνωστός για τον κατάλογο που συνέταξε για τα επτά θαύματα του αρχαίου κόσμου. Μάλιστα λέγεται ότι τα επισκέφτηκε όλα για να διαπιστώσει ιδίοις όμμασι αν άξιζε να συμπεριληφθούν στον κατάλογό του. Από σωζόμενα γραπτά που υπάρχουν φαίνεται να μαγεύτηκε από την μεγαλοπρέπεια του Ναού της Αρτέμιδος στην Έφεσο όπου και το παρομοίασε με τον Όλυμπο.Πιθανολογείται ότι ο ίδιος μαζί με τον μαθηματικό και αρχιτέκτονα Φίλωνα τον Βυζαντινό (γεννημένο το 280 π.Χ. περίπου) ήταν παρατηρητές των επτά θαυμάτων.
πηγή: parapolitika.gr
L'état, c'est moi
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Παρ 03 Οκτ 2014, 01:13

η υπόθεση μυρίζει θεϊκό okay.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 06 Οκτ 2014, 14:10

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 06 Οκτ 2014, 22:10

Να και ένα άλλο άρθρο...με διαφορετική Θέαση.
Επειδή είναι σεντονάρα :loco: ... βάζω μόνο το λινκ

Στην Αμφίπολη είναι θαμμένος
ο "Μέγας Δράκων" της Αποκάλυψης του Ιωάννη...
...Θαμμένος στο "θησαυροφυλάκιο" του βασιλείου της Μακεδονίας.
Τα μυστικά του τάφου της Αμφίπολης μέσα από τη Θεωρία των Αριθμών.



http://eamb-ydrohoos.blogspot.com/2014/ ... polis.html
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Τετ 08 Οκτ 2014, 03:32

OMG μόλις είδα πόσο μικρό έγινε αυτό δεξιά που ανεβοκατεβάζεις σελίδες κατάλαβα πως ήταν αδύνατο και το σκανάρισμα του σεντονιού, σε μαξιλαροθήκη κανείς έχει τίποτα να μας δείξει;
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από firefightergr » Παρ 24 Οκτ 2014, 18:14

Αμφίπολη, παρέκβαση τέταρτη – Ουράνιο χρονόμετρο

http://ergdhmerg.wordpress.com/2014/10/ ... BF-%CF%87/
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 26 Οκτ 2014, 00:19

Mέρος της εκπομπής είναι και για τον τάφο της Αμφίπολης
https://www.youtube.com/watch?list=UUJL ... KqXkFRuHo8
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 15 Νοέμ 2014, 13:08

Τα πιθανά χαρακτηριστικά του νεκρού της Αμφίπολης


Ολοένα και περισσότερα τα "ευρήματα"...
Ολοένα και μεγαλύτερη η τάση δημιουργίας εντυπωσιασμού για το θέμα.
Ένα είδος αρχαιοκαπηλείας από τα ΜΜΕ, και όχι μόνο για να στραφεί η προσοχή μας αλλού (πιστεύω)
Για κάποιο λόγο θέλουν να εστιάζουμε σ'αυτό.

Είναι εξαιρετικής τέχνης πολλά από τα ευρήματα, όπως το ψηφιδωτό, οι καρυάτιδες κλπ.
Αλλά εμένα δεν παύει να με εξοργίζει από τη μια και να με υποψιάζει από την άλλη, ότι μόλις τώρα
αποφασίστηκε να γίνει επίσημη αρχαιολογική ανασκαφή, ενώ είναι γνωστό ότι το ταφικό αυτό μνημείο είχε ανακαλυφθεί πολύυυυυυ παλιότερα.. :swear: Είχε σίγουρα συληθεί επανειλημμένα...
Το άλλο εξωφρενικό είναι ότι χρησιμοποιήθηκαν (το 1928 παρακαλώ) μάρμαρα από τον περίβολο του ταφικού μνημείου, για φράγμα, αφού βρέθηκαν στην όχθη φράγματος στη λίμνη Κερκίνη (εδώ τα σχετικά http://www.imerisia.gr/article.asp?cati ... =113387290 ) :banghead:

Δηλαδή πρέπει να είμαστε ο ΜΟΝΟΣ πανηλίθιος λαός με τις πανηλίθιες (και ανθελληνικές) κυβερνήσεις που εκλέγει, που ξεκαυκαλώνει τους αρχαιολογικούς θησαυρούς του, που τσακίζει τα πάντα, που δεν τιμά την απίστευτη κληρονομιά του.
Και τώρα αυτό που μας κόφτει, είναι ο "ένοικος" του τάφου... μάλιστα...
Εδώ δε βγήκαν ακόμα αναλύσεις από τα οστά για να δούμε το φύλο, αυτοί (όλοι όμως) μιλάνε για άρρεν (ο νεκρός, του νεκρού κλπ)...



Σε ό,τι με αφορά, ο λόγος που τώρα προβάλλονται ως "πολύτιμα" όλα αυτά, ενώ είναι πασιφανές ότι το σύστημα αδιαφορούσε για αυτό το μνημείο τόσα χρόνια, είναι πολύ σκοτεινός και πανούργος.
Δεν επιτρέπω να μου αφαιρεί αυτή η γνώση, τη χαρά και την περηφάνεια για όσα έρχονται στο φως, αλλά δεν εμποδίζω και την οργή που μου προκύπτει συχνά πυκνά μ'αυτό το θέμα, στη σκέψη ότι ΕΠΕΤΡΕΠΑΝ τη λεηλασία αυτού του μνημείου για δεκαετίες ολόκληρες... Ένας Θεός ξέρει τι έχουν κλέψει... :swear:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαιολογία”