Eλγίνεια: ένα μάτσο αρχαίες πέτρες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 22:59
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 4 φορές

Eλγίνεια: ένα μάτσο αρχαίες πέτρες

Δημοσίευση από butterfly » Πέμ 28 Φεβ 2013, 21:37

Ως " εθνική βλαχιά " χαρακτηρίζει η Ηλέκτρα Κοτσώνη, κόρη του πρώην υφυπουργού και βουλευτή του ΠΑΣΟΚ, κ. Θεόδωρου Κοτσώνη την ενέργεια των μαθητών του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου να σηκώσουν ελληνικές σημαίες μέσα στο Βρετανικό μουσείο στη πρόσφατη επίσκεψη τους στο Λονδίνο στα πλαίσια εκπαιδευτικής εκδρομής. Η νεαρή δημοσιογράφος που ζει στο Λονδίνο με άρθρο της στη Lifo εκφράζει τους… προβληματισμούς της για το συγκεκριμένο περιστατικό. «Μεγαλύτερη βλακεία από το να ανοίξουν τη σημαία μπροστά στα μάρμαρα δεν βρήκαν να σκεφτούν;» διερωτάται η κυρία Κοτσώνη σε άρθρο που δημοσιεύτηκε στη free press εφημερίδα. Παραθέτει μάλιστα και την δική της εμπειρία από την επίσκεψη της στο Βρετανικό μουσείο όταν ήταν μαθήτρια της δευτέρας λυκείου.
«Δεν ήταν και η καλύτερή μου – πολύ πιο ώραια πέρασα το βράδυ που είδαμε τον Tobey Maguire να μπαίνει σε ένα σινεμά στη Leicester Square για την πρεμιέρα του Seabiscuit», γράφει η δημοσιογράφος.

«Είχε ερθεί και ο Σοφοκλής στην εκδρομή όμως οπότε δεν θυμάμαι να με πείραξε και πολύ. Εως τη στιγμή που μπήκαμε στην αίθουσα με τα μάρμαρα. Δεν ξέρω για έσας, αλλά ως έφηβη μου ήταν αρκετά δύσκολο να ενδιαφερθώ για ένα μάτσο αρχαίες πέτρες. Είχα ήδη περάσει τη μισή ζωή μου συνάμενη από γονείς και δασκάλους στα αρχαιολογικά μουσεία της επικράτειας και την άλλη μισή παπαγαλίζοντας μια ιστορία που ξεκινά κάπου στη κυκλαδική περίοδο και τελειώνει με την επανάσταση του 1821…. Δεν ξέρω τι θα έκανα αν εκείνη την ημέρα με είχαν βάλει να ανοίξω τη γαλανόλευκη μες το μουσείο. Μπορεί και να είχα πεθάνει από την ντροπή μου. Δεν ξέρω όμως και τι να σκεφτώ για τους καθηγητές του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου που έπεισαν τους μαθητές τους ότι μια τέτοια πράξη αποτελεί κάτι αξιέπαινο και πάνω από όλα λογικό. Δεν ξέρω και πως να τους χαρακτηρίσω ακριβώς, αλλά τείνω προς το βλάκες με περικεφαλαία.

Για να προσθέσει :«Μου είναι δύσκολο να αποδεχτώ οτι εν μέσω της όλης καταπίεσης και της Χρυσής Αυγής που χαρακτηρίζουν την Ελλάδα σήμερα, δύο εκπαιδευτικοί (δύο άνθρωποι δηλαδή που η πολιτεία τους έχει εμπιστευτεί ένα σωρό εύπλαστων εγκεφάλων και προσωπικοτήτων) δεν βρήκαν τίποτα καλύτερο να κάνουν στο Λονδίνο με τους μαθητές τους από το να διαφημίσουν την εθνική μας βλαχιά».

Η νεαρή δημοσιογράφος προτού βουτήξει τη γλώσσα της στο μελάνι …ξέχασε ή τουλάχιστον δεν έτυχε να διαβάσει ποτέ την αξέχαστη ομιλία της Μελίνας Μερκούρη, στο Oxford Union για να κατανοήσει την σημαντικότητα των Ελγίνειων Μαρμάρων.

«Είναι η υπερηφάνεια μας, είναι οι θυσίες μας. Είναι το ευγενέστερο σύμβολο τελειότητας. Είναι φόρος τιμής στη δημοκρατική φιλοσοφία. Είναι οι φιλοδοξίες μας και το ίδιο τ΄ όνομα μας. Είναι η ουσία της ελληνικότητας…»


Στις 15 Φεβρουαρίου, όταν είχε δημοσιευθεί η είδηση ότι μαθητές από σχολείο της Κορίνθου είχαν αναρτήσει ελληνικές σημαίες μέσα στην αίθουσα όπου παραμένουν μέχρι και σήμερα τα μάρμαρα του Παρθενώνα στο Βρετανικό Μουσείο, η Ηλέκτρα Κοτσώνη είχε σχολιάσει το σχετικό δημοσίευμα γράφοντας στον προσωπικό της λογαριασμό στο twitter: «μαλακείες»...

*Η Ηλέκτρα Κοτσώνη είναι δημοσιογράφος και εργάζεται στο Λονδίνο. Το twitter της είναι το @elektrakotsoni. Πηγή: www.lifo.gr


http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=260548


Επιπεδο, ε; Οπως θα' λεγε κι η συχωρεμενη η γιαγια μου: Η κυρια απ'το κοντοσκαλι, με το σκατο στην αμασχαλη!
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Eλγίνεια: ένα μάτσο αρχαίες πέτρες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 28 Φεβ 2013, 22:12

Ε οκ αν η κοπελα ειναι ουγκ
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 22:59
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 4 φορές

Re: Eλγίνεια: ένα μάτσο αρχαίες πέτρες

Δημοσίευση από butterfly » Πέμ 28 Φεβ 2013, 22:17

Divine Sinner έγραψε:Ε οκ αν η κοπελα ειναι ουγκ
Φανταζεσαι ποσο πιο ουγκ ειναι οι γονεις της, για να βγαλουν ενα τετοιο ουγκ; Και δεν θα μ' ενοιαζε καθολου, αν πατερας της ηταν ο κυρ- Μητσος ο υδραυλικος. Αλλα τυχαινει να ηταν υπουργος ο δικος της! Τι να πω..... Πασοκομετρο κατα το βλακομετρο.
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Eλγίνεια: ένα μάτσο αρχαίες πέτρες

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 28 Φεβ 2013, 22:29

Αρνούμαι να σχολιάζω πια την εθνιική μας ξεφτίλα, αυτή που μας προσκολλούν γελοίοι υπάνθρωποι.

Απλά ενημερώνω πεταλουδάκι μας, ότι το τόπικ μεταφέρθηκε στην ενότητα "αρχαιολογία". :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 22:59
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 4 φορές

Re: Eλγίνεια: ένα μάτσο αρχαίες πέτρες

Δημοσίευση από butterfly » Πέμ 28 Φεβ 2013, 22:42

Οντως, περι γελοιων υπανθρωπων προκειται, Βασουλα μου. Που χρειαζονται ενα γερο σουλταν μερεμετ για να στρωσουν, θα ελεγα.

Καλως το μετεφερες, λογικα εκει ειναι η θεση του, λογω τιτλου. Λογω περιεχομενου, μηπως θα επρεπε να φτιαξουμε μια νεα υποενοτητα, με τιτλο: μικρα και μεγαλα σουργελα για φτυσιμο;
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Eλγίνεια: ένα μάτσο αρχαίες πέτρες

Δημοσίευση από Eva Luna » Πέμ 28 Φεβ 2013, 22:52

Μπορει να μην ειναι σκετα ουγκ αλλα κατευθυνομενη και επι πληρωμη ουγκ.
Τζαμπα εφημεριδα, που μπορει ο καθενας να τη διαβασει, να εχει και τζαμπα ιδεες;
Δεν ξερω, το τζαμπα παντα με προβληματιζε, δλδ τι περιμενε απο μενα εκεινος
που εδειχνε να μου χαριζει κατι. Καιρος να αναθεωρησω πολλα. Εννοω οτι
την μια στιγμη σκεφτομαι ετσι και λιγες μερες μετα ειμαι παλι ο γνωστος
αθωος (χαζος) εαυτος μου που δεν πιστευει οτι υπαρχουν ανθρωποι
που θελουν το κακο μας. Ναι, θα ντραπουν τα παιδια για τη σημαια στην Αγγλια
οταν η ιδια η Αγγλια εχει τυπωσει την δικια της σημαια παντου μα παντου.
Αλλα αυτη ειναι τρεντυ σημαια βλεπεις, δεν ειναι βλαχομπαροκ μην #@#@$%%$# :swear:
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Eλγίνεια: ένα μάτσο αρχαίες πέτρες

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 28 Φεβ 2013, 22:58

Eva Luna έγραψε: Εννοω οτι
την μια στιγμη σκεφτομαι ετσι και λιγες μερες μετα ειμαι παλι ο γνωστος
αθωος (χαζος) εαυτος μου που δεν πιστευει οτι υπαρχουν ανθρωποι
που θελουν το κακο μας.
Δεν είναι ό,τι πιο ευχάριστο να σκέφτεται κανείς έτσι, αλλά είναι πιο σωστό απ'το να παραμυθιάζεται για την ενστικτώδικη προστασία της στιγμής που είναι προσωρινή έτσι κι αλλιώς...

Είναι εύστοχες οι σκέψεις που κατέγραψες πριν από αυτην.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαιολογία”