To μυστήριο των Πυραμιδων

Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 16 Απρ 2011, 01:07

Μια σειρά ντοκιμαντέρ με στοιχεία και αποδείξεις για τις Πυραμίδες της Αιγύπτου, στοιχεία που πιθανότητα ανατρέπουν τη χρονολογία και τους δημιουργούς της. Με τα παρακάτω βίντεο και με τη μελέτη ''Οι Σμαράγδινοι Πίνακες του ΘΩΘ http://hliaion.blogspot.com/2009/09/blog-post.html, έχω τη πεποίθηση πώς τα κομμάτια της Ιστορίας της Αιγύπτου ενώνονται και αποκαλύπτουν μια άλλη Ιστορία, της Ατλαντίδας και του πολιτισμού της !







"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 16 Απρ 2011, 01:14





Μπορεί ο σύγχρονος άνθρωπος να κατασκευάσει μια πυραμίδα ? Για να δούμε...

Το 1978, κοντά στις πυραμίδες της Γκίζας, μια Ιαπωνική αποστολή , κατάφερε να κατασκευάσει μία πυραμίδα που το ύψος της άγγιζε μόλις τα 10 μέτρα.

Αρχιτέκτονες, Αρχαιολόγοι, Μηχανικοί, διάφοροι Τεχνικοί και 200 ντόπιοι εργάτες, άρχισαν το 1977 να εργάζονται χρησιμοποιώντας παλιές τεχνικές, παίρνοντας υπ΄όψη τους τις εξιστορήσεις του Ηρόδοτου. Από τις πρώτες κιόλας ημέρες άρχισαν να παρουσιάζονται τεχνικές δυσκολίες οι οποίες τους ανάγκασαν να χρησιμοποιήσουν μοντέρνα μηχανήματα, γιατί δεν θα κατάφερναν να τελειώσουν το έργο σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που είχαν θέσει. Τα χάλκινα εργαλεία, που υποτίθεται χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι Αιγύπτιοι, αποδείχτηκαν άχρηστα για την κατεργασία του γρανίτη. Τα έλκηθρα, οι τροχαλίες και οι κορμοί των δέντρων αποδείχτηκαν ανίκανα να ξεπεράσουν τις διάφορες δυσκολίες για την μεταφορά των ογκολίθων.

Η μεγαλύτερη δυσκολία ήταν το να τοποθετηθεί η τελευταία πέτρα στην κορυφή της πυραμίδας. Αυτή η πέτρα ζύγιζε μόνο 1000 κιλά. Θέλοντας να χρησιμοποιήσουν τις ίδιες, υποθετικά, τεχνικές που χρησιμοποίησαν οι αρχαίοι Αιγύπτιοι χρησιμοποίησαν την τεχνική των κεκλιμένων επιπέδων, με 200 άντρες να τραβάνε και να σπρώχνουν. Το μόνο που κατάφεραν είναι να εξαντληθούν και να μην έχουν καμία πρόοδο παρ όλο που ο λίθος που προσπάθησαν να τοποθετήσουν ήταν κατά πολύ μικρότερος από τον πραγματικό, της μεγάλης Πυραμίδας.

Σαν τελευταία λύση αποφασίστηκε να χρησιμοποιήσουν σκαλωσιές από κορμούς δέντρων και σχοινιά από φυτικές ίνες. Με τη βοήθεια τροχαλιών άρχισαν να ανεβάσουν τον τελευταίο λίθο αναπαριστάνοντας, σύμφωνα με τις επιστημονικές υποθέσεις, τον τρόπο που χρησιμοποίησαν οι Αρχαίοι.

Μόλις ο λίθος έφτασε σε ύψος 10 μέτρων, η σκαλωσιά δεν άντεξε, σπάσανε οι κορμοί και διαλύθηκε όλη κατασκευή προκαλώντας τον τραυματισμό πολλών εργαζόμενων. Ο ίδιος ο Διευθυντής των εργασιών τραυματίστηκε σοβαρά και μόλις ανάρρωσε έκανε την ακόλουθη δήλωση: "Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε πώς δεν χτίστηκαν οι Πυραμίδες"

Από αυτή τη προσπάθεια που έγινε από τους τεχνολογικά ανεπτυγμένους Ιάπωνες και στο συμπέρασμα που κατέληξε ο Διευθυντής των εργασιών μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι όλες αυτές οι υποθέσεις για το πώς οι αρχαίοι Αιγύπτιοι έχτισαν τις Πυραμίδες δεν είναι και τόσο εφαρμόσιμες στην πραγματικότητα.

Συνεχίζοντας το θέμα μας πρέπει να πούμε ακόμα πως μέχρι πρόσφατα ιστορικοί και ανθρωπολόγοι, μας έπειθαν ότι χρησιμοποιήθηκαν στρατιές δούλων για την κατασκευή αυτών των τεράστιων μνημείων. Οι νέες ανακαλύψεις όμως των σύγχρονων Αρχαιολόγων τους οδηγούν να διατυπώσουν το συμπέρασμα πως οι εργάτες που χρησιμοποιήθηκαν εκτελούσαν ένα είδος υπηρεσίας, όπως η στρατιωτική θητεία σήμερα, κατά την οποία όμως παρεχόταν στους εργάτες και στις οικογένειές τους στέγη, τροφή και ιατρική περίθαλψη.

Αυτά τα νέα συμπεράσματα ήταν αποτέλεσμα της αποκάλυψης ενός νεκροταφείου δίπλα στην Σφίγγα. Από τους σκελετούς διαπιστώθηκε πως οι εργάτες έχαιραν ίση μεταχείριση, ήταν όλοι θαμμένοι σε εμβρυακή στάση με το πρόσωπο στην ανατολή και το κεφάλι στο βορά. Πολλοί εργάτες υπέφεραν από εκφυλιστική αρθρίτιδα της σπονδυλικής στήλης και των γονάτων καθώς και παραμορφώσεις των οστών της πλάτης. Όμως διαπιστώθηκαν σε αρκετές περιπτώσεις, εγχειρήσεις και θεραπείες πάνω σε κόκαλα, αρθρώσεις ακόμα και σε κρανιογκεφαλικές κακώσεις που δείχνουν μια ιατρική περίθαλψη των εργαζομένων πολύ ανεπτυγμένη.

Έτσι οι πληροφορίες που δίνουν τα ευρήματα του νεκροταφείου των εργατών των πυραμίδων σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των ανθρωπολογικών ερευνών καταρρίπτουν παντελώς την εικόνα που δείχνουν οι μεγάλες κινηματογραφικές παραγωγές για τον αρχαίο Αιγυπτιακό πολιτισμό, με χιλιάδες δούλους, κάτω από την απειλή του βούρδουλα να σέρνουν μεγάλους ογκόλιθους.

Τώρα πλέον αρχίζουν να διατυπώνονται απόψεις, τεκμηριωμένες και διασταυρωμένες από επιστήμονες διαφορετικών ειδικοτήτων ότι υπήρχε μια οργανωμένη κοινωνία με τέτοιο τρόπο ώστε κατασκευαζόταν τεράστια μνημεία από λίγο και εξειδικευμένο προσωπικό, με τεχνολογικά μέσα για τα οποία δεν μπορεί να ειπωθεί κάτι σίγουρο και τεκμηριωμένο.

Ένας σύγχρονος κατασκευαστής εργαλείων ο Κρίστοφερ Π. Ντανν μελετώντας ένα άρθρο του αρχαιολόγου Φλίντερ Πετρί με τίτλο «Εξελιγμένη Μηχανική στην Αρχαία Αίγυπτο» σχολιάζει:

Τα εκατομμύρια τόνοι βράχων που οι Αιγύπτιοι λατόμησαν για τις πυραμίδες και τους ναούς τους και έκοψαν με τόσο ανυπέρβλητη ακρίβεια, αποκαλύπτουν έναν πολιτισμό τεχνολογικώς πολύ πιο εξελιγμένο από όσο γενικά πιστεύεται. Ακόμη και αν σκεφτεί κανείς ότι τα εργαλεία, όπως χάλκινες σμίλες, σκεπάρνια και ξυλόσφυρες, ουσιαστικές αποδείξεις δείχνουν ότι δεν είναι έτσι. Ακόμη και παραλείποντας το γεγονός ότι ο κατεργασμένος χαλκός δεν είναι κατάλληλος για να κόβει ηφαιστειογενή πετρώματα, άλλα στοιχεία μας αναγκάζουν να ψάξουμε εξονυχιστικότερα και αντικειμενικότερα στην προσπάθειά μας να ερμηνεύσουμε τα σημάδια κατασκευής που άφησαν στον αρχαίο γρανίτη οι αρχαίοι τεχνίτες της πέτρας.

Ένα είναι σίγουρο, ότι για την επεξεργασία, με ακρίβεια χιλιοστού, τόσο σκληρών πετρωμάτων όσο του γρανίτη που χρησιμοποιήθηκε σε πολλά μνημεία της αρχαίας Αιγύπτου χρειάζονται εργαλεία πολύ πιο εξελιγμένα από αυτά που υποθετικά και με έναν αφελή τρόπο μας παρουσιάζονται.

Ας πάρουμε σαν παράδειγμα μόνο την δομή της μεγάλης πυραμίδας της Γκίζας. Χρησιμοποιήθηκαν 2.500.000 ογκόλιθοι και αρκετοί από αυτούς, 15 τόνων ο καθένας χτίστηκε σε ύψος πάνω από την μέση της Πυραμίδας ( 146μ. είναι το ύψος). Το συνολικό βάρος αυτού του τεράστιου οικοδομήματος είναι έξι εκατομμύρια τόνους και αποτελεί το μεγαλύτερο οικοδόμημα που έκτισε ποτέ ο άνθρωπος.

Δικαιολογημένα λοιπόν έχουν γραφτεί χιλιάδες υποθέσεις για το πώς χτίστηκε, ποιοι και πότε το κατασκεύασαν και με ποια μέσα. Οι υποθέσεις κινούνται ανάμεσα σε δύο άκρα. Το ένα άκρο είναι ότι χρησιμοποιήθηκαν χιλιάδες δούλοι και με πρωτόγονα μέσα κατάφεραν σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα να κατασκευάσουν ένα έργο που σήμερα με την τεράστια τεχνολογική ανάπτυξη δεν έχει κατασκευαστεί ανάλογο έργο.

Το άλλο άκρο είναι ότι ήρθαν εξωγήινοι από άλλους γαλαξίες και έχοντας υπερφυσικές δυνάμεις και μέσα κατασκεύασαν αυτά τα έργα.

Ένα είναι σίγουρο. Ότι όλα αυτά είναι μόνο υποθέσεις οι οποίες καταρρίπτονται με την πάροδο του χρόνο και με την ανακάλυψη νέων στοιχείων μέσα από τις έρευνες ανοιχτόμυαλων επιστημόνων και ερευνητών που ξεπερνούν τον προσωπικό εγωισμό τους και έχουν την βούληση να διατυπώσουν απόψεις αντίθετες από τις του επιστημονικού και ερευνητικού κατεστημένου.

Στην σημερινή εποχή η έννοια της εργασίας έχει χάσει το πραγματικό της νόημα. Οι εργολάβοι και οι μεγάλοι επιχειρηματίες θέλουν να έχουν εργαζόμενους που να δουλεύουν πολλές ώρες, με ακατάλληλες συνθήκες, πληρώνοντάς τους το λιγότερο δυνατό ποσό χρημάτων, για να κερδίσουν αυτοί πιο πολλά χρήματα. Δεν υπάρχει κάποιος ανώτερος σκοπός πέρα από αυτόν του χρηματικού κέρδους. Ετσι όποιος έχει λίγα χρήματα θεωρείται αποτυχημένος στη ζωή και όποιος έχει πολλά χρήματα, ανεξάρτητα πώς τα κέρδισε, θεωρείται επιτυχημένος.

Μια τέτοια αντίληψη ήταν ξένη στην νοοτροπία όχι μόνο του αρχαίου Αιγυπτιακού πολιτισμού άλλα και κάθε μεγάλου αρχαίου παραδοσιακού πολιτισμού. Η ηθική, οι αξίες που αποτελούσαν την ραχοκοκαλιά του Αιγυπτιακού πολιτισμού δεν έχουν καμία σχέση με τα σημερινά δεδομένα.

Η κατασκευή λοιπόν μιας Πυραμίδας της Γκίζας θα ισοδυναμούσε σήμερα με την προσπάθεια προστασίας του περιβάλλοντος όπου συμμετέχουν πλήθος εθελοντικών οργανώσεων, ατομικά κάθε συνειδητοποιημένος πολίτης, άλλα και κάποιοι πολιτικοί των σημερινών κρατών που αποτελούν την εξαίρεση στο κατεστημένο της πολιτικής. Αυτό όσο αφορά την ψυχοσύνθεση και την νοοτροπία των ανθρώπων, που αναλαμβάνουν να φέρουν σε πέρας ένα τεράστιο έργο.

Οι πυραμίδες δεν χτίστηκαν ούτε από ανθρώπους με νοοτροπία σκλάβου, άλλα και ούτε με τον τρόπο και τα μέσα που παρουσιάζονται από τα ΜΜΕ.

Το κείμενο είναι από τον ιστότοπο ,Νέα Ακρόπολη, Διεθνής Πολιτιστικός και Φιλοσοφικός οργανισμός | nea-acropoli-athens.gr
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 16 Απρ 2011, 01:21

Καλώς η δυστυχώς τα μυστικα θα αποκαληφθουν με το καιρο τους...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από Eva Luna » Σάβ 16 Απρ 2011, 08:14

alkinoos έγραψε:Καλώς η δυστυχώς τα μυστικα θα αποκαληφθουν με το καιρο τους...
Εγω ηθελα τωρα να ειναι ο καιρος τους. Για καθε μυστηριο που ανακαλυπτω, καθε φορα υποσχομαι στον εαυτο μου οτι φευγοντας απο αυτη τη ζωη αν δεν μου εχουν απαντηθει ολες οι αποριες μου, να μου απαντηθουν τουλαχιστον τοτε, και ολο τεινω να διαπιστωσω οτι ουτε στον αιωνα τον απαντα δεν προκειται να δουμε αληθειες.
Πλανεμενα πλασματα πριν απο τη γεννηση και μετα απο το θανατο :crybaby:
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 16 Απρ 2011, 10:22

Eβαλου μου...
Η αλήθεια είναι πως όσο θα'μαστε σ'αυτο το τριτοδιάστατο γήινο πεδίο, μέσα σε κάθε πηγή από την οποία θα τραβήξουμε ένα ψύγμα αλήθειας, θα υπάρξει και ένα μέσο χειραγώγησης του νου. Έτσι είναι η φτιάξη αυτής της διάστασης, υποθέτω.

Όμως...
Στον μισό αιώνα που περπατάω εγώ εδώ, έχω κάνει χιλιάδες αναθεωρήσεις και σε έναν γρήγορο απολογισμό, σε διαβεβαιώ ότι κάποια κομμάτια αλήθειας, που έχουν εδραιωθεί και αποδειχθεί μέσα μου ως τέτοια (ορθολογικως-επιστημονικώς-διαισθητικώς) κατάφερα να τα προσλάβω και να εμπλουτίσω τη γνώση μου... Δεν είναι καθόλου εύκολο, αλλά αν είσαι πράγματι "δοσμένος" σ'αυτόν τον στόχο, σίγουρα πετυχαίνεις αρκετά...

Φυσικά όταν ανακάλυπτα μια αλήθεια, κι απαντούσα σε ένα ερώτημα, μου γεννιόντουσαν άλλα δέκα, αλλά αυτό ίσως να'ναι η μαγεία του "ζην"...η κινητήριος δύναμη που δίνει ένα βαθύτερο νόημα...

Να επικροτήσουμε για άλλη μια φορά τον παραπλάνηση, που έχει κάνει τον κρυφό κόσμο, μια πολύτιμη βιβλιοθήκη γνώσης! :clap:
Θα τον δείρω αυτόν τον άνθρωπο που δεν έρχεται να τα βάλει εδώ, μόλις τα ανεβάζει... Ευτυχώς που υπάρχουν παιδιά που τα βλέπουν, τα εκτιμούν και μας τα φέρνουν. Να'σαι καλά Αλκίνοε...

Να πω μια μικρή ιστορία για την πυραμίδα...
Ιστορία 32 ετών...
Το τότε αγόρι μου ήταν τορναδόρος εφαρμοστής στα διαμάντια... Δουλειά λεπτολογίας και ακριβείας. Ήταν ψαχτήρι και αυτός, και μέσα στις αναζητήσεις του, οι πυραμίδες κατείχαν περίοπτη θέση.

Αποφάσισε να φτιάξει ένα μοντέλο-κλίμακας, που έγινε μια φοβερή πυραμίδα, σε μέγεθος αρκετά μικρό για να'ναι επιτραπέζιο, (κάλυπτε το μισό τραπέζι) αρκετά μεγάλο για να χωράει πράγματα μέσα.
Τη φτιάχνει λοιπόν με ζήλο, με μέταλλο (ασήμι) και με ακρίβεια εκπληκτική...

Τοποθετεί τη μία πλευρά της στον απόλυτο βορρά, γενικότερα την τοποθετεί σε μια θέση αντίστοιχη της μεγάλης στην Αίγυπτο... και αρχικά βάζουμε μέσα ένα ποτήρι γάλα. Πόσο υπολογίζετε να μείνει ένα ποτήρι γάλα έξω, σε περιβάλλον δωματίου και να μην ξυνίσει; Το συγκεκριμένο ποτήρι, (μεγάλο ποτήρι), έμεινε τουλάχιστον 15 μέρες. Το περιεχόμενό του δεν...ξύνισε ποτέ! Απλά το υδάτινο στοιχείο του εξατμίστηκε και τα υπόλοιπα έκαναν "κρούστα" στο εσωτερικό του ποτηριού, χωρίς να πιάσει ούτε μούχλα!

Μετά έβαλε ένα μήλο.
Το μήλο αφυδατώθηκε και "ζάρωσε" στον μήνα απάνω, αλλά... ΔΕΝ ΣΑΠΙΣΕ!

Έβαλε διάφορα αναλώσιμα ή ευαίσθητα, από τυριά μέχρι αυγά, μέχρι ό,τι μπορείτε να φανταστείτε, τίποτα δεν σάπιζε, τίποτα δεν βρώμιζε, μούχλιαζε ή ο,τιδήποτε άλλο... απλά "αφυδατωνόταν".

Σ'όλο το διάστημα που έβαζε τα διάφορα, κρατούσε μόνιμα και το ξυράφι με το οποίο ξυριζόταν, το οποίο έβγαζε για λίγο, όσο χρειαζόταν να ξυριστεί και μετά το ξανάβαζε στην πυραμίδα. Τα ξυράφια που αυτός έπαιρνε, του κρατούσαν για 2-3 άντε 4 χρήσεις, με τα θαμνώδη γένια που είχε. Το συγκεκριμένο... ακόμα μου φαίνεται απίστευτο, αλλά του κράτησε 4 μήνες!

Αυτά ως προς τη δική μου μικρή, αλλά γοητευτική εμπειρία με την πυραμίδα...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 16 Απρ 2011, 13:25

Eva Luna έγραψε:
alkinoos έγραψε:Καλώς η δυστυχώς τα μυστικα θα αποκαληφθουν με το καιρο τους...
Εγω ηθελα τωρα να ειναι ο καιρος τους. Για καθε μυστηριο που ανακαλυπτω, καθε φορα υποσχομαι στον εαυτο μου οτι φευγοντας απο αυτη τη ζωη αν δεν μου εχουν απαντηθει ολες οι αποριες μου, να μου απαντηθουν τουλαχιστον τοτε, και ολο τεινω να διαπιστωσω οτι ουτε στον αιωνα τον απαντα δεν προκειται να δουμε αληθειες.
Πλανεμενα πλασματα πριν απο τη γεννηση και μετα απο το θανατο :crybaby:


Δε γίνεται να είναι τωρα ,αυτήν την εποχή,ολα με το καιρο τους Eva Luna,γι'αυτο ανάρτησα και σχετικο λιγκ :

http://hliaion.blogspot.com/2009/09/blog-post.html

Πάντως θα δούμε και θα βιωσουμε πολλα και στο μελλον..που δε τα έχουμε ξανα βιωσει

Η φύση και το σύμπαν εμπεριεχουν τη γνώση και την ορθη πληροφορια,απλά οι διαυλοι μας είναι ακομα φραγμένοι από δογματα και προκαταλήψεις ,ακομα και η λογική μας δεν είναι αρκετη για να εξηγησει κάποια φαινομενα και καταστασεις,είναι πάνω απο αυτην,έτσι είναι και με την αλήθεια ή τις αλήθειες,πλησιαζεις να κατανοησεις,αλλά ποτε αυτου καθε αυτου δε θα τη μαθεις διοτι η φυση μας δεν είναι έτοιμη ή και φτιαγμένη γι'αυτα .

...και εδω ,συμφωνω με την ΑrEla ,ανακαληφθεις ενα,ξεδιπλωνονται άλλα δέκα.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 16 Απρ 2011, 17:36

Παρουσιάζω αποσπάσματα από τους Σμαράγδινους Πινακες του ΘΩΘ ...

ΠΙΝΑΞ Α

Εγώ ο ΘΩΘ

Οικοδόμησα την Μεγάλη Πυραμίδα,
σύμφωνα με το πρότυπο
της πυραμίδας της δύναμης της Γης,
καίουσα αιωνίως,
ώστε και αυτή,
το ίδιο,
να διατηρεί την ισχύ της
διαμέσου των αιώνων.

Ύψωσα επάνω απο το πέρασμα,
μία μεγαλειώδη ισχυρή πυραμίδα,
χρήσει της δυνάμεως
η οποία
υπερνικά την δύναμη της Γης
[(αντιβαρύτητα)].


----------------------
Ω άδρες του KHEM,
εάν σείς (ye)
έχετε κατά λάθος
προδώσει την διδασκαλία μου,
γιατι θα γκρεμίσω εσάς (ye)
κάτω απο την υψηλή σας κατάσταση
μέσα στο σκότος των σπηλαίων
απο το οποίο σείς ήρθατε.

Μην προδώσετε τα μυστικά μου
στους άνδρες του Βορρά
ή τους άνδρες του Νότου
αλλιώς η κατάρα μου
θα πέσει πάνω σας.

------------------
ΠΙΝΑΞ Δ


Μακράν στο χρόνο πίσω,
στην παιδική μου ηλικία,
ξαπλωμένος κάτω απο τα άστρα
στην μακράν-θαμμένη (long-buried)
ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ,
oνειρευόμουν μυστήρια
πολύ υψηλότερα (ανώτερα)
απο τους άνδρες.
----------

Άκου λοιπόν
ξανά,
Ω άνθρωπε,
την σοφία μου
η οποία λέει
οτι και εσύ
επίσης
θα μπορέσεις να ζήσεις
και να ελευθερωθείς,
γιατι δεν είσαι απο την γη,
γήινος,
αλλά είσαι τέκνο
του Απείρου
Κοσμικού Φωτός.

---------------

Ύψωσα στο ΦΩΣ
τα Τέκνα του ΚΕΜ.

Βαθιά κάτω απο τους βράχους,
εγώ έθαψα το διαστημόπλοιό μου,
περιμένοντας τον χρόνο
όταν ο άνδρας θα μπορεί να είναι ελεύθερος.

Πάνω απο το διαστημόπλοιο,
οικοδομήσαμε ένα σημάδι,
με τη μορφή ενός λιονταριού,
που μοιάζει με άνδρα.

Εκεί λοιπόν
κάτω απο την εικόνα αυτή
αναπαύεται ακόμη
το διαστημόπλοιό μου
περιμένοντας να χρησιμοποιηθεί
όταν ανάγκη προκύψει.

Γνώριζε συ (ye),
Ω άνδρα,
οτι μακράν στο μέλλον
εισβολείς θα έρθουν
απο έξω
απο τo βάθος.

Τότε ξύπνα
συ (ye)
που έχεις την σοφία,
αποκάλυψε το πλοίο μου
και νίκα με ευκολία.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από firefightergr » Σάβ 16 Φεβ 2013, 11:41

Ας προσθέσω μια σχετικά καινούρια και άγνωστη πυραμίδα.

Pyramid of Cestius

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyramid_of_Cestius

http://www.express.gr/news/politismos/5 ... 49835.php3
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 21 Φεβ 2013, 13:07

Αρχαίες πυραμίδες ,αλλά και σύγχρονες κατασκευές σε πυραμοειδή σχήμα σε όλες τις Ηπείρους.Πόσοι γνωρίζουν πως ο Παρθενώνας έχει πυραμοειδή σχήμα ;



http://gr.freepik.com/index.php?goto=2& ... r=2&vars=4








Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από paris4u » Πέμ 21 Φεβ 2013, 20:24

Κατ’ αρχήν να πω ότι σε κανένα κείμενο των Αιγυπτίων, δεν αναφέρεται τίποτα για τον τρόπο κατασκευής των πυραμίδων.
Οι Αιγύπτιοι - αν υποθέσουμε πως ήταν οι κατασκευαστές - δεν ήθελαν ή δεν μπορούσαν να εξηγήσουν τον τρόπο κατασκευής των πυραμίδων;
Προσωπική μου γνώμη είναι πως δεν μπορούσαν να τον εξηγήσουν, αφού οι πυραμίδες προϋπήρχαν των Αιγυπτίων.
Αναφέρω μερικούς ιστορικούς και ερευνητές που με βεβαιότητα μας δείχνουν τον πραγματικό χρόνο κατασκευής των πυραμίδων καθώς και τους πιθανούς κατασκευαστές των :
Ο Άραβας ιστορικός Αμπού Μπάχλι μεταφράζοντας τις επιγραφές που βρίσκονται στο εσωτερικό της μεγάλης πυραμίδας, συμπεραίνει πως αυτές κατασκευάστηκαν την εποχή που ο αστερισμός της Λύρας βρισκόταν στον αστερισμό του Καρκίνου, δηλαδή γύρω στο 73.000 π.Χ., την εποχή του θεού Ουρανού.
Μέχρι στιγμής, οι θεωρίες του παραμένουν ανοιχτές.
Ο Ιμπ Μπαλούσι τοποθετεί την κατασκευή της πυραμίδας το 25.000, εποχή του θεού Κρόνου, με αρχιτέκτονα τον θεό Ερμή.
Είναι γνωστή δε η λατρεία των Αιγυπτίων προς τον Έλληνα θεό ( ας θυμηθούμε και τον Ερμή τον Τρισμέγιστο ) .
Επίσης, ο Ηρόδοτος γράφει πως οι πυραμίδες κατασκευάστηκαν πριν το 11.000 και τέλος, ο Άραβας Αλ Μασούντι γράφει πως κατασκευάστηκαν από τον Μεγάλο Σουρίντ (Σείριο) το 10.000.

Η μεγάλη πυραμίδα του Χέοπα – που είναι και η μεγαλύτερη από όλες - αποτελείται από 2.300.000 ογκόλιθους βάρους από 3 ως 18 τόνους.
Η κοπή όμως των ογκολίθων γίνεται με σιδερένια εργαλεία ενώ οι Αιγύπτιοι και μετά το 2.800 είχαν χάλκινα οπότε δεν μπορούσαν να κόψουν τις πέτρες.
Ο αρχαιολόγος Έβανς, που ανακάλυψε τα ανάκτορα της Κνωσού στην Κρήτη, είπε ότι βρήκε ευρήματα κάτω από τα ανάκτορα που βεβαιώνουν την χρήση σιδήρου από το 10.000 π.Χ. από τους Κουρήτες ή Κρήτες.

Οι γεωμετρικές ιδιότητες που προβάλλει είναι ασύλληπτες γι' αυτόν τόν Πολιτισμό που μόλις βγήκε από τήν λίθινη εποχή. Η περιφέρεια μέ ακτίνα ίση μέ τό ύψος τής Πυραμίδας, έχει ίδιο μήκος μέ τήν περίμετρο τής βάσης της. Καταγράφεται δηλαδή ο τετραγωνισμός τού κύκλου. Το τετράγωνο που σχηματίζεται μέ πλευρά τό ύψος τής Πυραμίδος έχει ίδιο εμβαδόν μέ τό καθένα από τά τρίγωνα τών πλαϊνών εδρών της. Ο λόγος τού ύψους ενός τριγώνου των πλαϊνών εδρών, διά τού μισού τής μιάς τών πλευρών τής βάσης, είναι ίσος μέ τόν χρυσό αριθμόΦ (1,618 ). Οι αναλογίες των μέτρων καί γωνιών κατασκευής της εκφράζουν λόγους του Ιερού αριθμού π (3,14) καί τού Χρυσού αριθμού Φ , κι αυτό συμβαίνει μέ ακρίβεια, μόνον σ' αυτήν. (Ι. Δάκογλου, "ο Μυστικός κώδικας του Πυθαγόρα"). Αλλά καί οι Γεωδαιτικές και Αστρονομικές καταγραφές της, είναι επίσης εντυπωσιακές. Η κοιλότητα τών εδρών της επιτρέπει τόν προσδιορισμό τών ισημεριών, μέ ελάχιστη απόκλιση. Ο γνώμονας της κορυφής δείχνει τό χειμερινό ηλιοστάσιο καί την ηλιακή μεσημβρία. Καταγράφεται επίσης η περίοδος περιστροφής τής Γής, γύρω από τόν άξονά της καί η κλίση του. Η απόστασις από τόν ήλιο, η γωνιακή επιτάχυνση της Γής στήν τροχιά της, καί πολλά άλλα Αστρονομικά δεδομένα.

και η πλακα ειναι οτι οι Αιγυπτιοι δεν μπορουσαν ουτε το υψος της να μετρησουν γι αυτο πηγε ο Θαλης να το μετρησει

Γνωστή είναι και η περίπτωση του Θαλή του Μιλήσιου, όταν τον κάλεσαν οι Αιγύπτιοι να μετρήσει το ύψος των πυραμίδων διότι οι ίδιοι δεν μπορούσαν!
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από firefightergr » Τρί 12 Μαρ 2013, 21:07

Οι πυραμίδες κατασκευάστηκαν επί τόπου (με τεχνική κατασκευής παρόμοια με τσιμέντου) και όχι από κομμάτια που μεταφέρθηκαν και ανυψώθηκαν.
Φτάχτηκαν σε καλούπια δηλαδή στο σημείο θα γίνονταν η τοποθέτηση.
Αυτό δείχνουν μελέτες παλαιομαγνητισμού του Geopolymer Institute,σύμφωνα με αυτές η διεύθυνση και φορά της μαγνητικής ροπής των λίθων έχουν τον ίδιο προσανατολισμό βοράς-νότος ,αν είχαν μεταφερθεί από αλλού και τοποθετηθεί τυχαία αυτό δε θα συνέβαινε.

http://www.geopolymer.org/archaeology/p ... er-stone-2

http://www.livescience.com/1554-surpris ... built.html

"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
Lazy Dog
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: Παρ 17 Σεπ 2010, 00:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αγια Παρασκευη

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από Lazy Dog » Τρί 12 Μαρ 2013, 21:22

"If you want a vision of the future Winston, imagine a boot stamping on a human face forever"
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από Hlios » Πέμ 28 Μαρ 2013, 10:23

http://gawker.com/5992398/the-unbelieva ... at-pyramid
:urock:


The Unbelievable Photos
Taken by the Crazy Russians
Who Illegally Climbed Egypt’s Great Pyramid
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από firefightergr » Πέμ 28 Μαρ 2013, 11:18

Κάποιος έβγαλε το "μάτι" από τη κορυφή της πυραμίδας :)
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
ostrako
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2137
Εγγραφή: Τρί 01 Νοέμ 2011, 22:29
Irc ψευδώνυμο: jim
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από ostrako » Παρ 05 Απρ 2013, 14:00

http://hellas-now.blogspot.gr/2013/04/blog-post_5.html

Λετε να εχουμε πυραμιδες βουνα και να μην το ξερουμε?
Καλο θα'ταν.
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από Eva Luna » Παρ 05 Απρ 2013, 14:13

**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 05 Απρ 2013, 14:24

Η πυραμίδα από ότι φαίνεται λειτουργεί ως "ενισχυτής".
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 13 Ιούλ 2013, 16:57

Η αληθινή χρονολόγηση των πυραμίδων

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από firefightergr » Πέμ 01 Αύγ 2013, 15:04

Ο Γεωλόγος Danny Hilman είναι στα πρόθυρα μιας σημαντικής ανακάλυψης - 120 χιλιόμετρα νότια της Τζακάρτα στην Gunung Padang, βρίσκεται μια αρχαία διάταξη μεγάλες πέτρες στην κορυφή ενός λόφου. Τώρα στοιχεία δείχνουν ότι είναι σαν την κορυφή ενός πολύ μεγάλου παγόβουνου που βρίσκεται κάτω από την επιφάνεια.Ο Hilman, υποστηρίζεται από μια κυβερνητική ομάδα, πιστεύει ότι οι πέτρες είναι η κορυφή μιας πυραμίδας που έχει καλυφθεί στη διάρκεια των χιλιετιών και ότι είναι τουλάχιστον 9.000 χρόνων παλιά, που την καθιστά τη παλαιότερη πυραμίδα που έχει ανακαλυφθεί.

Μια σειρά από γεω-ηλεκτρικών έρευνες, ραντάρ εδάφους, δείγματα πυρήνα, και ανάλυση της λιθοδομής αποκάλυψε μοτίβα στη τοποθέτηση των βράχων και πέτρες που βρίσκονται συνήθως σε όρθια θέση έχουν ξαπλώσει οριζόντια πάνω σε στρώσεις αμμοχάλικου. Μερικά έχουν κολλήσει μεταξύ τους με μια αρχαία μορφή κόλλας και κάτω από σωρούς από πέτρες υπάρχουν ενδείξεις δωματίων, εσωτερικά σκαλοπάτια και βεράντες, όλα αποδείξεις μεγάλης κατασκευής, αποτέλεσμα ανθρώπινης νοημοσύνης και σχεδιασμού.

http://hipknowsys.blogspot.gr/2013/07/o ... ramid.html
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από firefightergr » Τρί 11 Φεβ 2014, 23:55

Τεράστια γρανιτένια κουτιά σε υπόγειο χώρο κοντά στις πυραμίδες.


"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 12 Φεβ 2014, 19:34

χαχαχα,κάποιοι μας κάνουν πλάκα :D :lol: :lol:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
felix+
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2011, 11:28
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Έδωσε Likes: 41 φορές
Έλαβε Likes: 10 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από felix+ » Τετ 12 Φεβ 2014, 21:31

Αυτο το ξερατε??

Εικόνα


ειναι απο δω http://galactic.no/rune/pyrmyst.html

απιστευτη ιστορια αν και με τη μεταφραση του google χανεις καμποσα..
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 07 Απρ 2014, 16:17

Πριν λίγες μέρες ο Lycan shaman ανάρτησε ένα άρθρο για τις πυραμίδες της Κριμαίας.


http://www.invisiblelycans.gr/proti-pag ... -oukrania/
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από firefightergr » Τρί 22 Ιούλ 2014, 12:13

Είναι αρκετά παλιά ιστορία,λέγεται ότι είναι εκατομμυρίων(!!!) ετών και κυκλοφορούν θεωρίες συνομωσίας ότι είναι η αιτία της ουκρανικής κρίσης (παρόμοια με το ιρακινό stargate ως την αιτία των πολέμων του κόλπου).

By Helen Fawkes
BBC News, Kiev

The Pyramids of Giza
Archaeologists claim the Ukrainian pyramids predate those in Giza
Ukraine may be thousands of miles away from Egypt, but archaeologists there say they have found pyramids.

It is claimed that the monuments have been uncovered in the east of the country and that they predate the pyramids in Egypt.

But the claim that there is evidence of pyramids is being disputed. The prestigious Academy of Sciences has sent its own expert to the dig.

It believes that this could be the Ukrainian version of Stonehenge.

This could be one of the most exciting archaeological discoveries in recent years.

It is claimed that pyramids are buried underground in eastern Ukraine. A team digging at a site near to the city of Luhansk has unearthed a huge religious complex.

It has uncovered remains which are believed to date back thousands of years.

The archaeologists say that clay plates, weighing each at least two tonnes, were arranged in circles and plastered over.

It is thought that it will take years for archaeologists to uncover the hidden truth.

In the meantime, tourism chiefs are keen to cash in and are already planning to open a hotel nearby.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/5322894.stm
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: To μυστήριο των Πυραμιδων

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 25 Ιούλ 2014, 17:03

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαιολογία”