Οι κλεμμένες Ελληνικές αρχαιότητες...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
taxal_dz
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 01 Μαρ 2011, 17:40
Φύλο: Άνδρας

Οι κλεμμένες Ελληνικές αρχαιότητες...

Δημοσίευση από taxal_dz » Κυρ 03 Απρ 2011, 10:17

Γνωρίζουμε ποια ακριβώς αρχαία αντικείμενα έχουν κλαπεί από την χώρα μας*;
Όχι φυσικά.
Γνωρίζουμε που βρίσκονται αυτά*;
Όχι φυσικά.

Πως όμως μπορούμε να μάθουμε περισσότερα;
Νομίζω ότι θα ακούσω ενδιαφέρουσες προτάσεις από του Ιδεογραφίτες…

*(Αυτά που είναι στο βρετανικό μουσείο αλλά και στον Λούβρο, είναι μερικά από αυτά)
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: Οι κλεμμένες Ελληνικές αρχαιότητες...

Δημοσίευση από totispap » Κυρ 03 Απρ 2011, 10:32

Πρώτον καλωσόρισες στα ιδέο :thumb:

Κατά προσωπική μου άποψη είναι αδύνατον να μάθουμε ποτέ ποια αντικείμενα έχουν κλαπεί,(μιλάμε για χιλιάδες επι χιλιάδων αντικείμενα),και ακόμη δυσκολότερο είναι να βρούμε που βρίσκονται.
Οι ιδιωτικές συλλογές ανά τον κόσμο είναι πάρα μα πάρα πολλές και συνήθως κάτι ακούγεται όταν κάποιος κληρονόμος δεν είναι και τόσο ''φιλότεχνος''.....και προσπαθήσει να δημοπρατήσει κάποια απο αυτά.
Όσον αφορά τα μουσεία,(Λούβρο,Βρετανικό κτλ),τουλάχιστον είναι ,αν και κλεμμένα,καταγεγραμμένα και με κάποια φροντίδα που δεν ξέρουμε αν λαμβάνουν στα χέρια ιδιωτών..
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Οι κλεμμένες Ελληνικές αρχαιότητες...

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 03 Απρ 2011, 11:47

Καλώς μας ήρθες φίλε μου! :rose:

Πάμπολλα αρχαία μας είναι διάσπαρτα σ'όλη την Ευρώπη και στην Αμερική σίγουρα.
Στην Ευρώπη πλην της Αγγλίας και Γαλλίας, υπάρχουν και σε μουσείο (ή μουσεία) της Γερμανίας...

Το θέμα αυτό είναι μια μεγάλη και πολύ πονεμένη ιστορία.

Δεδομένο ένα: υπάρχουν Ελλαδικά γεννήματα (δε θα τους πω Ελληνες) που είναι εφιάλτες αρχαιοκάπηλοι, και έχουν ξεπουλήσει πολλούς θησαυρούς μας πιρ παρά.

Δεδομένο δύο: Στη διάρκεια των εργασιών με τον μετροπόντικα για τη δημιουργία του μετρό, βρέθηκαν πολλά περισσότερα από αυτά που γνωρίζει το ευρύ κοινό και φυσικά από κάτι λίγα που αποφάσισαν να βγάλουν σε "επίδειξη". Τα περισσότερα ξεπουλήθηκαν ΕΡΗΜΗΝ μας. Υπάρχουν αναφορές ότι εμφανίστηκαν... (στη διάρκεια των σκαψιμάτων εδώ, τυχαίο; Δε νομίζω) καινούργια αρχαιοελληνικά ευρήματα σε μουσείο της Νέας Υόρκης.

Δεδομένο τρία: Κι αυτά που μένουν εδώ, τυγχάνουν απαράδεκτης αντιμετώπισης. Ένα δείγμα (ανώδυνο σε σχέση με άλλα) αυτής της αχαρακτήριστης αντιμετώπισης, ανέβασα εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 41#p134641

Άλλο δείγμα της αντιμετώπισης, θα δει κανείς αν πάει στο ναό της Αρτέμιδας στη Βραυρώνα και θα φρίξει όταν διαπιστώσει σε ποια κατάσταση και φρικαλέα εγκατάλειψη βρίσκεται. Πέρα από το γεγονός ότι είναι μπέστε σκύλοι αλέστε, όπου μπαίνει ο καθένας και κάνει ό,τι θέλει, ή ΠΑΙΡΝΕΙ ό,τι θέλει από εκεί.

Αυτή είναι μια εξωφρενική και αδιανόητη κατάσταση που παίζει γενικότερα σ'ολόκληρη την επικράτεια. Η κρατική μέριμνα υποτιπώδης έως ανύπαρκτη, η αρχαιολογική υπηρεσία ασυντόνιστη, άναρχη, και συχνά άσχετη με τα καθήκοντα και το αντικείμενό της.

Στην Ισπανία, κρατούν με περισσή φροντίδα, σε μουσείο ολκής τα αλλοίθωρα του Πικάσο. Παντού, σε όλη την Ευρώπη, φροντίζουν και διαφυλάσσουν "αρχαία" από την εποχή της αναγέννησης και μετά... Εμείς έχουμε υπέροχους θησαυρούς, -όσους δεν ξεπούλησαν και παραμένουν εδώ, θησαυρούς ΧΙΛΙΑΔΩΝ ετών, παρατημένους στην τύχη τους, στη βρωμιά, και στην αθλιότητα. Αρχαία πολύτιμα και υπέροχα, εκτεθειμένα σε καιρικά στοιχεία ΚΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ! Οι προδότες που έχουν το τιμόνι και ορίζουν την τύχη αυτής της χώρας του πολιτισμού και της ομορφιάς, δείχνουν ΚΑΙ με αυτόν τον τρόπο πώς την ξεπουλάνε, τη βιάζουν και την λαβώνουν διαρκώς.

'Οχι κύριοι, δεν τρώει η Ελλάδα τα παιδιά της. Τα παιδιά της είναι που την κατασπαράζουν!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
taxal_dz
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 01 Μαρ 2011, 17:40
Φύλο: Άνδρας

Re: Οι κλεμμένες Ελληνικές αρχαιότητες...

Δημοσίευση από taxal_dz » Τετ 13 Απρ 2011, 17:11

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια.

Νομίζω ότι πρέπει να παλέψουμε το θέμα.
Επίσης νομίζω ότι δεν αφορά μόνο την Ελλάδα, αλλά πολλές ακόμη χώρες
(κυρίως τριτοκοσμικές!)

Έκανα μία μη κερδοσκοπική εταιρία (όχι μη κυβερνητική, δηλαδή καμία σχέση με δημόσιο κλπ) μόνο και μόνο για να μπορέσω να βρω και οργανώσω άτομα με τις ίδιες ανησυχίες.
Για αρχή έχω ξεκινήσει μέ χαρτογράφηση Ελληνικών αρχαιοτήτων. Είναι κάτι που με απασχολεί χρόνια. Οι χάρτες θα μπουν σταδιακά εδώ>> http://awohellas.blogspot.com/

Όταν βγει ο πρώτος χάρτης, πολλά θα αλλάξουν...

Την καλησπέρα μου και μπράβο για το ideo σε όλους σας!

Δ
Άβαταρ μέλους
ABATTON
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2008, 14:21
Irc ψευδώνυμο: ABATTON
Φύλο: Άνδρας

Re: Οι κλεμμένες Ελληνικές αρχαιότητες...

Δημοσίευση από ABATTON » Τετ 13 Απρ 2011, 23:50

Πολυ ενδιαφερον θέμα, μεταξύ σοβαρού και αστείου, αν μας γυρισουν πίσω όλα τα κλεμμενα πολλά μουσεία του εξωτερικου θα μείνουν άδεια..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαιολογία”