"facebook"

Άβαταρ μέλους
litsa''never''
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τετ 27 Φεβ 2008, 21:09
Irc ψευδώνυμο: Litsa Never
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Βολος

"facebook"

Δημοσίευση από litsa''never'' » Σάβ 21 Φεβ 2009, 17:09

:rose: Έχετε; Κι αν ναι, ποιο είναι το δικό σας; (Αν θέλετε φυσικά, και όσοι θέλετε!!!)

Litsa Katsoura-never είναι το δικό μου πάντως, θα χαρώ να σας δω κι εκεί!! ( http://www.facebook.com/home.php?ref=ho ... ef=profile ) :rose:
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: "facebook"

Δημοσίευση από SeirioAstro » Σάβ 21 Φεβ 2009, 17:45

Το δοκίμασα για λίγο, αλλά πολύ κρύο πράμα ρε παιδιά, δεν με τράβηξε καθόλου ειλικρινά. Αφου αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να κάνει τόση θραύση, είναι παγερό και απρόσωπο. To Hi5 καλύτερο είναι απο ότι το είδα. Πιο εύκολα παραμετροποιήσημο, με περισσότερες δυνατότητες και πιο ''ζεστό'', όσο μπορεί δηλαδή να είναι κάτι τέτοιο.

Εσείς πως το βλέπετε;
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Σάβ 21 Φεβ 2009, 20:08

Εμένα μ' έβαλε ένας φίλος με το ζόρι σχεδόν...μπήκα, κι όπως μπήκα μετά απο μία βδομάδα βγήκα (τρέχοντας μην σε πώ)...
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Γκροτέσκος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Πέμ 09 Οκτ 2008, 18:12
Φύλο: Άνδρας

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Γκροτέσκος » Σάβ 21 Φεβ 2009, 21:06

Ἐγὼ ἔχω προσωποβιβλίον εἰς τὸ διαδίκτυον καὶ τὸ χρησιμοποιῶ διὰ τὴν ἐξάπλωση τῆς ἰδέας τῆς Δωρεᾶς Ὀργάνων μέσω τῆς ἀγαπημένης μου κοινότητος. Ὅλα τὰ ἄλλα εἶναι μωρὰ θαρρῶ
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 21 Φεβ 2009, 22:41

Γιατί το λες;
Μην σνομπάρεις Τσακαλάκι.
Άβαταρ μέλους
Γκροτέσκος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Πέμ 09 Οκτ 2008, 18:12
Φύλο: Άνδρας

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Γκροτέσκος » Σάβ 21 Φεβ 2009, 22:46

Ε, ἐντάξει, δὲν μπορῶ νὰ πῶ, ἔχει καὶ τὴν πλάκα του. Ἀλλὰ δυστυχῶς δὲν ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ (βάζω καὶ ἐμένα μέσα) τὸ κακὸ ποὺ κάνουμε στὸν ἑαυτὸ μᾶς δίνοντας “Φάτσα - Φόρα” τὰ στοιχεῖα μας –ὅπου ἴσως μποροῦν νὰ χρησιμοποιηθοῦν ἀπὸ τρίτους –ἴσως, δὲν βάζω καὶ τὸ χέρι μου στὴν φωτιά. Δὲν εἶναι “σνομπάρισμα” ἀλλὰ ἴσως μία διαπίστωση. Τώρα νὰ ἔχεις μία κοπέλα καὶ νὰ λέει στὸν “τοῖχο ” τῆς “πάω νὰ παίξω μὲ τὸ ζωάκι μού”, ἐ αὐτὸ πλέον ξεπερνᾶ κάθε ἀνοησία. –προσωπική μου ἄποψη καὶ τὸ μωρὸς πιὸ πάνω ἦταν χάριν ἀστείου.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Kariatida » Σάβ 21 Φεβ 2009, 23:55

Έχω Facebook από το καλοκαίρι και όλα είναι τέλεια. Έχει μέσα παιχνίδια, μπορείς να βρεις φίλους σου από το δημοτικό και το σχολείο γενικά, και ξαναβρίσκεις ανθρώπους που για κάποιο λόγο είχες χαθεί παλιότερα. Βοηθάει πολύ αν έχεις φίλους στο εξωτετικό ή φίλους μακρυά. Ή φιλους σαν τους δικούς μου :D. Σας φιλώ.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Γκροτέσκος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Πέμ 09 Οκτ 2008, 18:12
Φύλο: Άνδρας

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Γκροτέσκος » Κυρ 22 Φεβ 2009, 00:00

Ἀκριβῶς. Ἐγὼ βρῆκα φίλους ὅπου τους θεωροῦσα πλέον μία ἀνάμνηση. Καὶ –βασικὰ- αὐτοὶ βρῆκαν ἐμένα. Κάτι καλὸ ἔχει καὶ τὸ στραβό του. Ἕνα καλὸ κρύβει καὶ ἄλλα δέκα ἄσχημα. Ἀλλὰ μία ἰντερνετοζωὴ τὴν ἔχουμε καὶ ἂν δὲν τὴ γλεντίσουμε τί θὰ καταλάβουμε τί θα καζαντίσουμε;
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 22 Φεβ 2009, 00:25

Ε, ἐντάξει, δὲν μπορῶ νὰ πῶ, ἔχει καὶ τὴν πλάκα του. Ἀλλὰ δυστυχῶς δὲν ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ (βάζω καὶ ἐμένα μέσα) τὸ κακὸ ποὺ κάνουμε στὸν ἑαυτὸ μᾶς δίνοντας “Φάτσα - Φόρα” τὰ στοιχεῖα μας –ὅπου ἴσως μποροῦν νὰ χρησιμοποιηθοῦν ἀπὸ τρίτους –ἴσως, δὲν βάζω καὶ τὸ χέρι μου στὴν φωτιά. Δὲν εἶναι “σνομπάρισμα” ἀλλὰ ἴσως μία διαπίστωση. Τώρα νὰ ἔχεις μία κοπέλα καὶ νὰ λέει στὸν “τοῖχο ” τῆς “πάω νὰ παίξω μὲ τὸ ζωάκι μού”, ἐ αὐτὸ πλέον ξεπερνᾶ κάθε ἀνοησία. –προσωπική μου ἄποψη καὶ τὸ μωρὸς πιὸ πάνω ἦταν χάριν ἀστείου.
Εγώ δεν βάζω photos μου, απλά μιλάω με άτομα που ήδη γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
litsa''never''
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τετ 27 Φεβ 2008, 21:09
Irc ψευδώνυμο: Litsa Never
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Βολος

Re: "facebook"

Δημοσίευση από litsa''never'' » Κυρ 22 Φεβ 2009, 18:03

:rose: Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ...δεν ξέρω αν είμαι χαζή αλλά...την καταβρίσκω!! Βρήκα άτομα από Βόλο που είχα να δω χρόνια, έφτιαξα ομάδες, μιλάω, σχολιάζω, γελάω πολύ!! Άλλωστε δεν είπε κανείς ποτέ ότι είναι κάτι σημαντικό, είναι απλά για την πλάκα μας και μόνο, αλλά περνάμε και μηνύματα σοβαρού περιεχομένου όταν χρειάζεται!!
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 22 Φεβ 2009, 21:20

Και πολύ καλά κάνεις ;). Κι εμένα μου αρέσει πολύ, έχει τέλεια παιχνίδια και κοινωνικούς αγώνες όπου μπορείς να δραστηριοποιηθείς. Μια χαρά :).
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Aiolos » Δευ 06 Ιούλ 2009, 18:45

Έστειλα το παρακάτω μήνυμα προς όλα τα μέλη της ομάδας κι έπειτα διέγραψα τον λογαριασμό μου. Περαιτέρω πληροφορίες για εμένα με τη συγκατάθεσή μου δεν θα υπάρξουν.

Ζούμε σ' ένα κόσμο όπου ο τρόπος ζωής μας είναι κατευθυνόμενος. Οι απόψεις μας, οι επιλογές μας, οι αντιλήψεις μας κι εν τέλει ο τρόπος που σκεφτόμαστε.
Αυτό επιτυγχάνεται κυρίως μέσω των Μ.Μ.Ε. που διαμορφώνουν ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής, σύμφωνα με τα πρότυπα ενός παγκόσμιου οικονομοκεντρικού συστήματος.
Στις μέρες μας η προπαγάνδα στην οποία υποβάλλονται οι άνθρωποι σκοπεύει να διαμορφώσει έναν άνθρωπο ανίκανο να σκεφτεί, ανίκανο να δημιουργήσει, ανίκανο να προβληματιστεί και να αντισταθεί.
Οι περισσότεροι ξέρουν τις διατροφικές συνήθειες, τα ενδιαφέροντα, το ύψος και τον βίο κάθε διάσημης προσωπικότητας, η οποία δεν αξίζει παραπάνω από ένα κουβά και δεν έχουν ιδέα για ανθρώπους που επαναστάτησαν, που ανακάλυψαν και που πρόσφεραν. Αυτά το σύστημα τα θεωρεί αναχρονιστικά, "ξενέρωτα".
Τον απασχολούν με θέματα ήσσονος σημασίας και αποσιωπούν τα πραγματικά σοβαρά θέματα που αφορούν τους πάντες (εθνικά, πολιτικά και κοινωνικά προβλήματα).
Ένα σοβαρό θέμα το οποίο θα έπρεπε να μας απασχολήσει, είναι αυτό των προσωπικών δεδομένων.
Το σχέδιο του πλήρη ελέγχου των ανθρώπων είναι ήδη σε εφαρμογή. Με το πρόσχημα της τρομοκρατίας επιβάλλονται αυστηρότερα μέτρα ασφάλειας και ελέγχου, με την άνοδο της εγκληματικότητας η ιδέα για κάμερες στις πόλεις πέφτει όλο και συχνότερα στο τραπέζι των προτάσεων και τα τελευταία χρόνια βλέπουμε έναν πρωτόγνωρο και εξαιρετικά έξυπνο τρόπο καταγραφής προσωπικών δεδομένων.
Πλέον οι κυβερνήσεις και οι πολυεθνικές εταιρείες κολοσσοί, έχουν βρει ένα νέο τρόπο για να συλλέγουν τα προσωπικά στοιχεία των ανθρώπων. Γίνεται με τη δική μας συναίνεση. Σε χώρους όπως το myspace ή το facebook μάς δίνεται η δυνατότητα να καταθέσουμε τα προσωπικά μας στοιχεία (διεύθυνση κατοικίας, πόλη, σχολεία φοίτησης, επάγγελμα, τηλέφωνο, πολιτικές απόψεις και θρησκευτικές αντιλήψεις, προσωπικά ενδιαφέροντα, αγοραπωλησίες κ.τ.λ.) παραβιάζοντας με τη δική μας συγκατάθεση το Προσωπικό Απόρρητο που υποτίθεται ότι δικαιούμαστε και μας προστατεύει.
Όμως κάθε ιστοσελίδα ορίζει τη δική της πολιτική Προσωπικού Απορρήτου. Σχεδόν κανείς δεν ενδιαφέρθηκε αν τα στοιχεία προστατεύονται από την εταιρεία (facebook). Κι όμως, δεν προστατεύονται, αλλά αντ' αυτού το facebook ξεκάθαρα λέει πως τα στοιχεία μας δίνονται σε τρίτα πρόσωπα.
Στην Πολιτική Προσωπικού Απορρήτου του Facebook διαβάζουμε:

-Με τη χρήση του Facebook, συναινείτε τα προσωπικά σας δεδομένα να μεταφερθούν και να υφίστανται επεξεργασία στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Το παρακάτω βίντεο είναι αρκετά ενδιαφέρον και αφορά όλους τους χρήστες του Facebook.
Αναφέρει τα πρόσωπα που χρηματοδότησαν και χρηματοδοτούν το Facebook και την σχέση αυτών με τις μυστικές υπηρεσίες των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής.
Μετά απ' αυτό το μήνυμα, θα διαγράψω τον δικό μου λογαριασμό παύοντας έτσι την παράδοση των στοιχείων μου με την δική μου συγκατάθεση.

http://www.youtube.com/watch?v=6Mv1GLKc ... annel_page

Στους Όρους Χρήσης του Facebook, διαβάζουμε:

"For content that is covered by intellectual property rights, like photos and videos ("IP content"), you specifically give us the following permission, subject to your privacy and application settings: you grant us a non-exclusive, transferable, sub-licensable, royalty-free, worldwide license to use any IP content that you post on or in connection with Facebook ("IP License"). This IP License ends when you delete your IP content or your account (except to the extent your content has been shared with others, and they have not deleted it)".

-Για το περιεχόμενο που καλύπτεται από τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας, όπως τις φωτογραφίες και τα βίντεο (" IP content"), μας δίνετε συγκεκριμένα την ακόλουθη άδεια, υπό τον όρο του προσωπικού απορρήτου και εφαρμογής: μας χορηγείτε μια μη αποκλειστική, μεταβιβάσιμη, υπο-επιτρεπτέα,ελεύθερη, παγκόσμια άδεια για να χρησιμοποίησει οποιοδήποτε περιεχόμενο IP που τοποθετείτε στο Facebook ή σχετικά με το Facebook (" IP License"). Αυτή η άδεια IP τελειώνει όταν διαγράφετε το περιεχόμενο IP σας ή τον λογαριασμό σας (εκτός αν έχετε μοιραστεί το περιεχόμενό σας και δεν τον έχουν διαγράψει).


-Μπορούμε να αναλύσουμε την εφαρμογή, το περιεχόμενο και τα στοιχεία σας για οποιοδήποτε σκοπό, συμπεριλαμβανομένου και του εμπορικού (όπως για τη στοχοθέτηση της παράδοσης των διαφημίσεων και την εύρεση του περιεχομένου για την αναζήτηση).
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Δευ 06 Ιούλ 2009, 19:13

Μας έχουν ήδη φακελωμένους παντού.. από την στιγμή που γεννιόμαστε κάποιος μας φακελώνει. Μετά μας φακελώνουν όταν μας βλέπουν σε πορείες, σε συγκεντρώσεις κλπ κλπ, τώρα αν με φακελώσουν και στις Η.Π.Α. δεκάρα δεν δίνω.. κουράστηκα να κρύβομαι τόσον καιρό.. αυτή είμαι και τα στοιχεία μου είναι διαθέσιμα.. αν κριθώ επικίνδυνη θα είναι τιμή μου =Ρ.

υ.γ. το σύστημα το πολεμάς από μέσα.. το facebook σε κάνει ανίκανο να σκεφτείς; Κάνε το εσύ εργαλείο για να σκέφτονται οι άλλοι =)


Καλησπέρες
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 06 Ιούλ 2009, 20:15

Δεν είναι ακριβώς έτσι Λίζα. Σε αυτό ποντάρουν.
Όσο δίνουμε τα δεδομένα μας με την συγκατάθεσή μας, τόσο οι ανοχές μας πέφτουν.
Χίλιες δυο εφαρμογές του facebook (quiz, κλπ) η καθεμία μάς ζητά να έχουν πρόσβαση στα προσωπικά μας δεδομένα πριν ενεργοποιηθούν στο προφίλ μας.
Η Αμερική δεν είναι απλά μία γη μακρυά από εδώ.
Εκεί δίδεται η σκληρότερη μάχη ανάμεσα στους παγκοσμιοποιητές και τους αντιπαγκοσμιοποιητές.
Κι εδώ δίδεται, αλλά ποιο χαλαρά.
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Δευ 06 Ιούλ 2009, 20:47

Είτε έχουν ειτε όχι τα στοιχεία μας, τί έγινε;
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Konstantinos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:23
Irc ψευδώνυμο: [Konstantinos]
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Σ' άλλη γη, Σ' άλλη τροχιά σ άλλη χώρα

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Konstantinos » Τρί 07 Ιούλ 2009, 01:55

Ξέρουν το όνομα σου και την ημερομηνία γέννησής σου, ε λοιπόν τι έγινε;
Το αν θα τους ενημερώνεις για το τι κάνεις κάθε λεπτό είναι δικό σου θέμα,
αλλά τι θα πάθεις αν ξέρουν το όνομά σου το εμαιλ σου;

Ας μην είμαστε υπερβολικοί...
Mess with the best, CRY LIKE THE REST
Άβαταρ μέλους
Diagalaksiaki
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Παρ 22 Ιουν 2007, 14:19
Irc ψευδώνυμο: diagalaksiaki
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στον πλανήτη Γη
Επικοινωνία:

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Diagalaksiaki » Πέμ 09 Ιούλ 2009, 13:24

Μπήκα αρχικά σχεδόν με το ζόρι..γνωρίζοντας φυσικά τι παίζει..
Στη συνέχεια όμως, κατάλαβα πως είναι ένας τρόπος να περάσω κάποια πράγματα προς τα έξω..
Κι αυτό κάνω!
Έχει βέβαια και τα χαζοπαιχνίδια και τα κουίζ για να περνάς την ώρα σου..τα οποία ναι, σε φακελώνουν περισσότερο...αλλά αν θέλεις να κάνεις δουλειά..να ενημερώσεις τον κόσμο να βοηθήσεις στο να "ξυπνήσει", δεν θα έπρεπε να σε ανησυχεί το φακέλωμα.
Έτσι κι αλλιώς δεν περίμεναν από το facebook για να σε φακελώσουν..είσαι φακελωμένος από τη στιγμή που γεννήθηκες.
Γίνε λοιπόν Δούρειος Ίππος και χτύπα τους με τα δικά τους όπλα! :D
ΣΥ ΘΑΡΣΟΣ ΔΟΣ ΜΑΚΑΡ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΕ ΜΕΝΕΙΝ ΕΝ ΑΠΗΜΟΣΙ ΘΕΣΜΟΙΣ ΔΥΣΜΕΝΕΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΟΝΤΑ ΜΟΘΟΝ ΚΗΡΑΣ ΤΕ ΒΙΑΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Casandra
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Δευ 01 Σεπ 2008, 15:26
Irc ψευδώνυμο: Casandra
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Casandra » Παρ 10 Ιούλ 2009, 14:29

Δεν είσαι υποχρεωμένος να δημιουργήσεις λογαριασμό με το πραγματικό σου όνομα. Μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις ένα alias, ψευδόνυμο.
Άβαταρ μέλους
username
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 01 Ιούλ 2009, 18:07
Φύλο: Γυναίκα

Re: "facebook"

Δημοσίευση από username » Παρ 10 Ιούλ 2009, 15:45

Δεν φταίνε τα μέσα αλλά εμείς πως τα χρησιμοποιούμε! Για κάποιους το facebook ειναι ο διάδοχος του mirc για άλλους απλώς μια σελίδα να παίζουν παιχνίδια, να κάνουν τεστάκια και να μιλανε με φίλους που ήδη γνωρίζουν!
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Aiolos » Δευ 13 Ιούλ 2009, 21:12

Δεν νομίζω πως το Facebook μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως Δούρειος Ίππος, γιατί το ίδιο το Facebook είναι ένας Δούρειος Ίππος ο οποίος υπάρχει για συγκεκριμένο σκοπό.
Μέσω του facebook δεν καταγράφονται απλώς τα στοιχεία μας, αλλά οι φίλοι μας και η σχέση μας μ' αυτούς και το βασικότερο: Δίνουμε τη δυνατότητα να μας ψυχογραφήσουν. Στον ερωτικό, τον οικονομικό, τον πολιτικό και τον κοινωνικό τομέα μάς υποβάλλονται ερωτήσεις στις οποίες καλούμαστε να απαντήσουμε ψυχογραφώντας μας με εξαιρετικά δόλιο τρόπο.
Δεν θέλω να καταντήσω συνομωσιολόγος, αλλά η γνωστοποίηση των στοιχείων μας και των προτιμήσεών μας (κάθε είδους προτιμήσεων) βοηθούν αυτούς που θέλουν να ελέγξουν, να επηρεάσουν κι εν τέλει να χειραγωγήσουν.
Δίνετε πληροφορίες στις εταιρείες. Μέσω των χρηστών ξέρουν τι προτιμά η πλειοψηφία σε προϊόντα, πρότυπα και ιδέες. Χρησιμοποιούν τα κουίζ, τα οποία είναι κεκαλυμμένα γκάλοπ σε θέματα πολιτικής, μάρκετινγκ και βγάζουν πορίσματα.
H βιβλιόφατσα συνδέεται με τις μυστικές υπηρεσίες και δεν πρέπει να τις βοηθάτε με τη δική σας συγκατάθεση.
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Δευ 13 Ιούλ 2009, 22:21

Θα μιλήσω προσωπικά..
Αυτή είμαι.. δεν κρύβομαι από κανέναν και μία μυστική υπηρεσία να έρθει, θα απαντήσω στις ερωτήσεις της για εμένα. Κανείς δεν μπορεί να μας ψυχογραφήσει.. μεταβαλλόμαστε συνέχεια.. αυτό μας χαρακτηρίζει.. η αλλαγή.
Ας ξέρουν οι μυστικές υπηρεσίες τα πάντα για εμένα, ας μην ξέρουν τίποτα.. ας με φακελώνουν, ας τους είμαι αδιάφορη.. δεν με απασχολεί.. με απασχολεί τι κάνω εγώ. Είναι Δούρειος Ίππος το facebook? Θα μπορούσε να γίνει; Είναι Δούρειος Ίππος το διαδίκτυο; Μας φακελώνουν απ' το τηλάφωνο,απ τις κάμερες που ελέγχουν τις μετακινήσεις; Μας φακελώνουν με δορυφόρους; Μας χρησιμοποιούν ψυχοτρονικά κύμματα για να ελέγχουν τις σκέψεις μας; Δεν με απασχολεί.
Το ίδιο ψυχογράφημα μπορεί να γίνει και αν κάποιος σε βλέπει να αγοράζεις εφημερίδα, οταν παρακολουθούν σε ποιες ιστο-σελίδες μπαίνεις. Αλήθεια.. από ποιον κρυβόμαστε; Και ποιος είναι αυτός για να αξίζει να του κρυφτούμε; Και ακόμη περισσότερο.. έχουμε κάτι να κρύψουμε;
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Aiolos » Τρί 14 Ιούλ 2009, 17:29

Σίγουρα ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και είναι ο ίδιος υπεύθυνος των πράξεών του.
Αναφέρομαι κυρίως σε αυτούς που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στην αντίσταση και την καταπολέμηση ενός συστήματος το οποίο επιβάλλεται βιαίως και ταχέως και ξεθεμελιώνει τις παραδοσιακές κοινωνίες μας.
Μπορούν να με κατασκοπεύουν με έμμεσες και μυστικές μεθόδους, όμως τουλάχιστον είναι κάτι που δεν περνάει από το χέρι μου και σίγουρα δεν συναινώ εγώ ο ίδιος σ' αυτό.
Εν τέλει, έχουμε να κρύψουμε πολλές προσωπικές και μη πληροφορίες μας σε ένα περιβάλλον ξεκάθαρα εχθρικό. Όποιος νομίζει ότι ο πόλεμος διεξάγεται μόνο με στρατιωτικά μέσα πλανάται οικτρά.
Θα φτάσουμε στο σημείο του απόλυτου ελέγχου μέχρι να μετανιώσουμε για τις επιπόλαιες απόψεις μας "δεν με ενδιαφέρει αν ξέρει και πότε χέζω". Όταν κάθε μορφή αντίδρασης θα καταστέλλεται πριν καν κάνει την αρχή της...
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: "facebook"

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 14 Ιούλ 2009, 17:54

Έχεις δίκιο σ'αυτό Παναγιώτη. Όμως είναι βέβαιο πως ο Εσελον μας έχει "φακελωμένους" όλους και τα τζιμάνια της ελίτ λαμογιοκάστας ξέρουν καλά ποιοι τους πολεμούν και με ποιον τρόπο. Το αν εμείς θα τους αφήσουμε συνειδητά να το κάνουν, ελάχιστη σημασία έχει. Αυτοί προχωράνε με την ατζέντα τους- ήδη προχωράνε σε φακελώματα τύπου Στάζι (μιλάω για τους χαριτωμένους της παγκόσμιας κυβέρνησης των ηπα-ξείπες (για ξεκάρφωμα το βάζω μπας και δεν το εντοπίσουν :loco: ) και σε φασιστικές πρακτικές που νοσταλγούν το Γ'Ράιχ αλλά το αναγάγουν σε πολύ καλύτερη/αποτελεσματικότερη επιστήμη.

Από 'κει και πέρα, κάνουν αυτοί τη δουλειά τους κι εμείς τη δική μας... ακόμα κι από 'δω, τουλάχιστον να παλεύουμε να αφυπνίζουμε συνειδήσεις. Για κάποιο λόγο μας αφήνουν αρκετή λάσκα (ακόμα) σ'αυτό. Λέω αρκετή, γιατί η κατάντια στο ΥΤ ας πούμε δείχνει καταφανώς πόσο φασίζουν οι κύριοι ιδιοκτήτες αυτού του παγκόσμιου επικοινωνιακού διαύλου.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ELectriE
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ 2008, 12:21
Irc ψευδώνυμο: ELectriE, nvisible
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Συν+παν

Re: "facebook"

Δημοσίευση από ELectriE » Παρ 07 Αύγ 2009, 13:43

Πρώτον δεν είσαι υποχρεωμένος ν'ανοίξεις λογαριασμό σ'ένα τέτοιο χώρο. Και δεύτερον, όταν ανοίγεις, δεν ξέρεις τι είναι και τι παίζει; Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι παρακολουθούν τα πάντα. Και το facebook, και το msn, και τα μπλογκς και τα φόρα. Είσαι κινούμενος στόχος. Όπου γράφεις, ό,τι δημοσιεύεις, ό,τι φέρεις στον κυβερνοχώρο, ασχέτως ψευδονύμου, έχουν τον τρόπο να σε ανακαλύπτουν. Απ'τη στιγμή που γεννιέσαι έχεις έναν ολόκληρο φάκελο που και χωρίς αυτά γεμίζει. Εδώ και μες στο σπίτι σου μπορεί να σε παρακολουθούν μέσω δορυφόρων. Ξέρουμε τι κάνουν πίσω από την πλάτη μας;

Προσωπικά γνωρίζω το "παιχνίδι" τους κι εφόσον είμαι στο χορό θα χορέψω. Τώρα, μέσα απ'αυτή τη βλακεία που λέγεται facebook βρήκα κάποιους ομοϊδεάτες και χρήσιμα πρόσωπα που αν δεν ήταν αυτή η βλακεία μπορεί και να μην τους γνώριζα ποτέ. Μπορεί να δημιουργούν λαβυρίνθους για να χαθείς, όμως εσύ μπορείς να βρεις το δρόμο σου και την ψυχραιμία σου ώστε να λειτουργήσεις έξυπνα μέσα απ'αυτό; Ο πανικός δε βοηθάει σε τίποτα.
Αν είναι να κλειστούμε έξω απ'όλα, ας γυρίσουμε 50 χρόνια πίσω. Το ιντερνετ το δημιούργησαν για να μας εγκλωβίσουν όμως αποδείχθηκε το ισχυρότερο όπλο μας.

Σκεφτείτε το λίγο.
Όπως Πάνω και Κάτω. Όπως Κάτω και Πάνω.
Ερμητική Αρχή

Όπως Έξω και Μέσα. Όπως Μέσα και Έξω.
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: "facebook"

Δημοσίευση από Exciter » Παρ 03 Φεβ 2012, 17:35

Τώρα που το ΦΒ κάνει δημόσια εγγραφή, θα αντιμετωπίσει και νέες προκλήσεις, από τη Wall Street αυτή τη φορά.
Yahoo Finance έγραψε:After IPO, Facebook will face new profit pressures
After IPO, Facebook will face pressure to crank up revenue; $4.39 per user won't be enough

SAN FRANCISCO (AP) -- For all the huge numbers in Facebook's IPO papers, a surprisingly small figure stands out: $4.39, the amount the site generated per user last year.
It's one of the company's major challenges because the total is paltry compared with competing Internet companies. Google makes more than $30 a year from each registered user. Even struggling Yahoo and AOL make $7 and $10, respectively.

Once Facebook goes public, Wall Street will surely demand more. That means the social network will almost certainly have to attract a lot more users or be more aggressive with its advertising, perhaps by mining personal data even mo ... does now.
But can Facebook do all that without spoiling the user experience?
Η συνέχεια στο Yahoo Finance εδώ
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές και Διαδίκτυο”