Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Δευ 20 Φεβ 2017, 15:24

AnonymosEreynhths έγραψε:
Το τραγικό είναι το upload. Να εχεις 24αρα και upload μόνο μέχρι 100 kb/s .

Άντε Κάνε βιντεοκλήση στο Skype...η χελώνα πιο γρήγορα πάει....
Συμφωνώ απόλυτα. Και το χειρότερο (πέρα από τα max 100kb/s μόνο) είναι ότι τη στιγμή που
χρησιμοποιείς ας πούμε το 100% του up, έχεις νομίζω 0% διαθέσιμο dοwn (και αντίστροφα).
Αυτή τουλάχιστον είναι και μια από τις ουσιώδεις διαφορές ανάμεσα σε ADSL και
ακριβότερες εναλλακτικές όπως πχ οπτική ίνα.

Πάντως δεν είναι ότι δεν έχω δει και ΠΟΛΥ χειρότερα. Το πρώτο μου μόντεμ για διαδίκτυο
(βασικά κυρίως για BBS κι όχι ίντερνετ) ήταν το Zoltrix 2400 (νομίζω κάπου το '95).
Σκέψου... 2.4kbps και τώρα γκρινιάζουμε όταν έχουμε οι άμοιροι το 1,000πλάσιο (2,4mbps)
αντί για το 10,000πλάσιο (24mbps). Δικαίως βέβαια... αφού έχουν εξελιχθεί ραγδαίως όλα.
Αλλά όταν αρχίζεις και θυμάσαι, σκέφτεσαι πως κάπου στη διαδρομή μάλλον έγινες κι αχάριστος.
Δικαίως... πάνω απ' όλα δικαίως :D
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από Hlios » Δευ 20 Φεβ 2017, 17:37

Δεν είναι θέμα αχαριστίας. Είναι που και οι σελίδες
έχουν γίνει αντίστοιχα βαριές – απαιτητικές.
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Δευ 20 Φεβ 2017, 18:08

Έτσι είναι Ήλιε. Όχι μόνο οι ιστοσελίδες αλλά και οτιδήποτε έχει να κάνει με απεικόνιση και ήχο.
Γενικά τόσο το μέγεθος της όποιας πληροφορίας, όσο και το μέγεθος της όλης πληροφόρησης.

Ωστόσο εμμένω στο "αχαριστία", κυρίως επειδή ξέρω ότι η ζωή μου σε ότι αφορά την τεχνολογία
γύρω από υπολογιστές, ήχο και εικόνα και ευκολία πρόσβασης στη Πληροφορία, έχει γίνει
τραγικά ευκολότερη από τότε. Κι ας γκρινιάζω. Κι ας έχω δίκιο που γκρινιάζω.

Η μουσική ήρθε στα σπίτια μας, αν όχι στη τσέπη μας. Ο κινηματογράφος επίσης. Κάθε βιβλίο,
κάθε εγκυκλοπαίδεια, κάθε παιχνίδι, κάθε κουτσομπολιό, κάθε νέο των συγγενών και φίλων
ή και των αγνώστων, κάθε εφημερίδα, κάθε ραδιοφωνικός και τηλεοπτικός σταθμός, κάθε είδος
πληροφορίας γενικότερα. Γιατί τα πάντα είναι στην τελική μια πληροφορία προς τις αισθήσεις μας.
Το πως θα αντιληφθείς και θα εκμεταλλευτείς αυτή τη πληθώρα πληροφοριών είναι άλλο θέμα.
Δικαίως γκρινιάζουμε; Ναι, όχι, ίσως, δεν έχω ιδέα. Κάθε απάντηση έχει την δικαιολογία της.

ΥΓ: βέβαια ήρθε μαζί με το χάος της πληροφορίας η άνοιξη μιας πρωτότυπης μοναξιάς και μια αθόρυβης
μοναχικότητας. Ή μάλλον υπήρχε ήδη, απλώς δε γινόταν τόσο αντιληπτή και δε γνωρίζαμε την υπερβολή της
ύπαρξής της στη φύση μας (ή μήπως την υπερβολή της ύπαρξής μας στη φύση της...).
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές και Διαδίκτυο”