Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 03 Νοέμ 2016, 01:04

Eδώ και 3 ώρες, ολόκληρη η περιοχή μου, είναι χωρίς ιντερνετ ΚΑΙ τηλέφωνο.

Πήρα μέσω κινητού, μου έφαγαν ένα ευρώ για να μου πουν ότι
"οι τεχνικοί παλεύουν να αποκαταστήσουν την πρωτοφανή
και ανεξήγητη νέκρωση του δικτύου".....

Φυσικά μπήκα με τα ντάτα από το κινητο του Τζονι και το κόκκινο φωτάκι
στο ρούτερ δε λέει να πρασινίσει, και μάλλον δεν προβλέπεται να γινει
το θαύμα πριν ξημερώσει.


Αυτά για να μην παραπονιεσαι Μαρία μου. Υπάρχουν και πολύ χειρότερα
όπως βλέπεις. Κι αν ΑΥΤΟ δεν είναι επιθεσάρα, δεν ξέρω κι εγώ τι είναι...
γιατι δεν έγινε κανάς σεισμός ή καταποντισμός , ούτε καν ψυχάλα
δεν είχαμε για να δικαιολογηθεί αυτο το πραγματικά πρωοτοφανες
τηλεφωνικό και ιντερνετικό μπλακ άουτ...


Κάτι έλεγα στις αρχές του τόπικ...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 03 Νοέμ 2016, 06:21

Έχει ξανασυμβεί.
Είχε πάρει φωτιά ένας υποσταθμός.
Θυμάσαι σε είχα πάρει και τηλέφωνο. Ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ.
Πήρε ο Αντώνης ένα συμμαθητή και ούτε εκείνος είχε και έμενε δύο χιλιόμετρα μακρυά.
Ούτε ο Πειραιάς είχε, ούτε η περιοχή του Ταύρου, ούτε το Φάληρο ούτε η Νέα Σμύρνη. Ούτε τα Πετράλωνα Κουκάκι Θησείο. Όλα νεκρά από Ακρόπολη μέχρι Πειραιά και Προάστια. Η Ελευσίνα είχε και πιθανόν και λίγο Χαϊδάρι.
Άγνωστο πως μπήκε η φωτιά. Μία τεράστια περιοχή ήταν χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο για πολλές ώρες.
Όπως βλέπεις οι επιθέσεις είναι συχνές πυκνές και δεν είναι τυχαία όλα αυτά.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 03 Νοέμ 2016, 09:00

doctormarkon έγραψε:Έχει ξανασυμβεί.
Είχε πάρει φωτιά ένας υποσταθμός.
υποσταθμός της ΔΕΗ? τι υποσταθμός ακριβώς;
Δεν μας κόπηκε το ρεύμα, ούτε καν η ΝΟΒΑ (τηλεόραση), κόπηκε όμως
ιντερνετ ΚΑΙ τηλεφωνία, παρόλο που δεν είμαι στη CYTA.
Μόνο σ'αυτήν κοβόταν το τηλέφωνο όταν για κάποιο λόγο κοβόταν το ιντερνετ.
Και μόνο γι'αυτό έφυγα απο αυτήν. Σε άλλους παρόχους, (όπως στον δικό σου,
το λέω μετά λόγου γνώσης) μπορεί να κόβεται το νετ, αλλά η τηλεφωνία παραμένει.

Μπαινω στο νετ (τακτικά) από'το '98 αρχικα με dial up και στη συνέχεια με adsl... εσύ δεν ξέρω
πόσα χρόνια το έχεις με ανελλειπή προσβαση στο σπίτι σου, αλλά εγώ έχω σίγουρα
πρόσβαση 18 συναπτά. Σε αυτά τα 18, αυτό που προέκυψε εχθές ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ.
Πώς το λένε. Οι ίδιοι στο τεχνικό τμήμα , μου δήλωσαν ΕΠΙ ΛΕΞΕΙ (το είπα αλλά δε με προσέχεις)
ArELa έγραψε:"οι τεχνικοί παλεύουν να αποκαταστήσουν την πρωτοφανή
και ανεξήγητη νέκρωση του δικτύου".....
Τηλέφωνο και ιντερνετ μαζί, επαναλειτούργησαν 8.10 το πρωί.
Ηταν δηλαδή νεκρά, πάνω από 9 ώρες. Κι αυτό λες έχει ξανασυμβεί?
Γιατί εγώ λέω πως αυτό που έπαιξε χθες καλή μου Μαρία, οχι, ΔΕΝ έχει ξανασυμβεί.

Σε καλώ για πολλοστή και τελευταία φορά να κοιτάξεις (εφ'όσον τώρα θα μπορέσεις
πιστεύω να δεις και κανονικά) το βίντεο του Νταμπου , ο οποίος μόνο
ασόβαρος γιουτουμπεράς δεν είναι (κάτι ξέρουν οι 240.000 συνδρομητές που έχει)



Ισως βλέποντας λίγα δεύτερα την εικόνα ζωντανή, να καταλάβεις ότι παίζουν
κι άλλα στην υδρογειο, περαν των συνηθισμένων που επιδέχονται εύκολες
και άμεσες εξηγήσεις... Αν πάλι δεν πείθεσαι, δεν πειράζει.
Εύχομαι να μη συμβουν πράγματα στη συνεχεια που θα σε πείσουν για αυτό που λέω.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 03 Νοέμ 2016, 09:58

Είχε συμβεί πριν δύο μήνες αλλά είχε προηγηθεί μεγάλη καταιγίδα.
Γύρω στις 12 επανήλθε σε μεγάλη περιοχή της Καλλιθέας και εμάς ήρθε στις 2.00.

Τώρα θα μου πεις ότι χθές είχε λιακάδα.
Αλλά οι πρόσφατες καταιγίδες δεν έμοιαζαν και πολύ με συνηθισμένες καταιγίδες όπως είχε διαπιστώσει και ο Κατοχικός ότι μπορεί να ήταν κάτι........άλλο.
Οι επιθέσεις μπορεί να γίνονται με λιακάδα αλλά και οι "συγκεκριμένες" καταιγίδες να επηρεάζουν κατά πολύ το δίκτυο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 08 Νοέμ 2016, 20:06

Με επιβεβαιώνει και ο Παρκς απολύτως ομως... Ο άνθρωπος που φερνει πάντα αξιόπιστες
πληροφορίες "εκ των έσω"

Θα τα ακούσετε επακριβώς στο σημερινό μου βίντεο αν πάτε
στο συγκεκριμενο χρονικό σημείο εδώ https://youtu.be/Uwc1CzBpRvM?t=4m50s

(εμμέσως αναφερομαι και σε σένα δόκτορ)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 08 Νοέμ 2016, 23:57

Πάλι το έπιασε το γλυκύ του που έλεγε και η Κατερίνα Γώγου.

Το πιάνει το γλυκύ του όταν έχει αυξημένη υγρασία και ψεκάσματα.
Λες?????

Θα ακούσω το βίντεο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 09 Νοέμ 2016, 11:13

Το άκουσα και σωστά λες.

Χθες βράδυ κοβόταν συνέχεια.
Και δεν εμφάνιζε φωτογραφίες.
Στις φωτογραφίες είχε ένα χ δίπλα και το πλαίσια λευκό.

Σου έγραψα και στα σχόλια του βίντεο ότι θυμήθηκα παλιές ρομαντικές εποχές όταν είχαμε dial up και τις φωτογραφίες τις εμφάνιζε σιγά σιγά yavas yavas και μέχρι να εμφανιστούν είχες σφουγκαρίσει ολόκληρο σπίτι είχες βράσει μακαρόνια με τη σάλτσα μαζί είχες πλύνει τις κατσαρόλες και πάνω που έλεγες επί τέλους να δω τι εμφάνισε είχε κολλήσει ο υπολογιστής εντελώς και μετά η μπλε οθόνη του θανάτου.

Οι αναμνήσεις του dial up ξαναγυρίζουν.

Και τι ήταν χθες?
Αμερικάνικες εκλογές.

Χθες ήταν η χειρότερη διαδικτυακή μέρα ever.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Τρί 14 Φεβ 2017, 21:02

Αν και βλέπω ότι πέρασε καιρός από τους προβληματισμούς της ενότητας, καλό πάντα είναι να έχουμε υπόψιν κάποια πράγματα σχετικά με τη σύνδεσή μας στο διαδίκτυο.

Θα προσπαθήσω να αναφέρω όλους τους παράγοντες, κάποιοι βέβαια ίσως μου διαφύγουν ή ίσως να μη τους γνωρίζω καν. Θεωρώ ωστόσο ότι όσο περισσότερους έχουμε κατά νου, τόσο καλύτερα.

α) Καταρχήν, από όσο τουλάχιστον γνωρίζω, ΟΛΟΣ ο χαλκός, δηλαδή το καλώδιο που εξυπηρετεί υπηρεσίες φωνής και εδώ και αρκετά χρόνια δεδομένα, είναι δίκτυο ΟΤΕ. 99% όταν σας λένε ότι η γραμμή είναι δική τους, είναι φούμαρα. Αυτό το αναφέρω γιατί θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι όταν η καλωδίωση έχει πρόβλημα, σε όποιον πάροχο κι αν πάτε, το πρόβλημα θα συνεχίσει να υφίσταται γιατί η "γραμμή" θα είναι η ίδια και τεχνικός του ΟΤΕ θα είναι αυτός που θα αναλάβει να την φτιάξει. Φυσικά δεν αναφέρομαι και για την καλωδίωση πχ από το κουτί στην είσοδο μιας πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα, πόσο μάλλον για την καλωδίωση του ίδιου του διαμερίσματος. Συνεπώς... αν υπάρχει πρόβλημα καλωδίωσης, είναι υπεύθυνος ο ΟΤΕ (και μόνο ο ΟΤΕ) να αποκαταστήσει το θέμα.

β) Ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες για την ταχύτητα και την ποιότητα του σήματος που καταλήγει στο σπίτι/γραφείο μας είναι η λεγόμενη χιλιομετρική απόσταση από το αστικό κέντρο που μας εξυπηρετεί. Εν ολίγοις, όσο πιο κοντά βρίσκεται πχ η οικία μας από το αστικό κέντρο, τόσο περισσότερα Mbit θα μπορέσει το ρούτερ να μας δώσει. Υπάρχει πληροφόρηση νομίζω και στο διαδίκτυο σχετικά με την απόσταση αυτή, δλδ δίνετε την διεύθυνσή σας και σας αναφέρει πόσο απέχετε από το κέντρο αυτό. Σε περίπτωση που η απόσταση είναι πολύ μεγάλη (ας πούμε 2-3 χιλιόμετρα και άνω γιατί δεν θυμάμαι την ακριβή αναλογία), η μόνη ελπίδα είναι να δημιουργηθεί πχ ένα νέο σποτ που θα εξυπηρετήσει νέες υπηρεσίες (όπως καλή ώρα συνέβη σε κάποιες περιοχές με τις VDSL). Διαφορετικά θα πρέπει να κοιτάξετε εναλλακτικές λύσεις... ή να μετακομίσετε...

γ) Εξίσου μεγάλο ρόλο παίζει ο πάροχος. Όχι όμως επειδή η σύνδεση αλλάζει (είπαμε, η γραμμή είναι ΟΤΕ, τέλος) αλλά επειδή η υπηρεσία που παρέχεται μέσω της γραμμής αυτής δεν είναι αρκετή ή ικανή για τον αριθμό χρηστών που καλούνται να την μοιραστούν. Κάποιοι από εσάς θα θυμάστε πιστεύω παλιότερα που σε κάποιες μεγάλες γιορτές ή συμβάντα δεν μπορούσατε να "πιάσετε" γραμμή. Κι αυτό επειδή ΠΟΛΛΟΙ άνθρωποι προσπαθούσαν ταυτόχρονα να συνομιλήσουν με τους δικούς τους με αποτέλεσμα να επέρχεται ένα χάος (και στη κινητή τηλεφωνία συνέβαινε συχνά πριν χρόνια). Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την υπηρεσία διαδικτύου. Πχ η HOL έχει στην τάδε περιοχή 2500 χρήστες να εξυπηρετήσει. Αν το "μπουρί" που έχει στη διάθεσή της είναι 1gbit και αν υποθέσουμε ότι 1000 από τους 2500 χρησιμοποιούν ταυτόχρονα το διαδίκτυο, αυτό σημαίνει ότι καθένας θα έχει 1mbit (από πχ τα 24 ή τα 14 ή τα 4 που πιάνει) για να κάνει τη δουλειά του. Αυτό σημαίνει ότι πιθανότατα δεν θα μπορεί καν να δει βίντεο. Το λέω πολύ χονδρικά, δε χρειάζονται λεπτομέρειες, απλώς να ξέρετε ότι ο πάροχος κρίνεται όχι μόνο από τα gigabit που έχει στη διάθεσή του να μοιράσει αλλά και από τον αριθμό χρηστών ανά περιοχή που καλείται να εξυπηρετήσει.

δ) Ρόλο θα παίξουν και οι ρυθμίσεις του ρούτερ που καθορίζουν κάποια πολύ λεπτά θέματα. Αν παρατηρείτε διακοπές της διασύνδεσης (δλδ να σβήνει η ένδειξη ADSL στο ρούτερ και να προσπαθεί να επανασυνδεθεί), πολύ πιθανό το ρούτερ να προσπαθεί να κλειδώσει σε μεγαλύτερη ταχύτητα θυσιάζοντας ποιότητα σήματος, γι' αυτό και διακόπτεται. Καλό είναι να το αναφέρετε στους τεχνικούς του παρόχου προκειμένου είτε να το διορθώσουν οι ίδιοι, είτε να σας καθοδηγήσουν τι να κάνετε.

ε) Πολύ σημαντικό για την ομαλή σύνδεσή μας στο διαδίκτυο είναι να έχουμε υπόψιν ότι ΚΑΘΕ συσκευή τηλεφώνου σε οποιοδήποτε δωμάτιο κι αν βρίσκεται, θα πρέπει να είναι πάνω σε ειδικό φίλτρο προκειμένου να μην προκαλεί παρεμβολές στα δεδομένα και πρόβλημα στο ρούτερ. Έχει πολύ μεγάλη σημασία, αν μπερδεύεστε ζητήστε τη βοήθεια κάποιου γνώστη ή την συμβουλή τεχνικού του παρόχου.

Εάν έχετε πρόβλημα λοιπόν, το τι μπορεί να συμβαίνει δεν είναι κάτι απλό. Ελέγξτε την απόσταση της διεύθυνσής σας από το αστικό κέντρο. Ζητήστε από τον πάροχο να ελέγξει την ποιότητα της γραμμής από το αστικό κέντρο μέχρι το κουτί της πολυκατοικίας. Από ηλεκτρολόγο (αν ο τεχνικός του παρόχου δεν το κάνει) να μετρήσει από το κουτί της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα. Από τον τεχνικό του παρόχου ή τον ηλεκτρολόγο να ελέγξει αν το πριζάκι του τηλεφώνου στον τοίχο έχει κρυμμένο από πίσω κάποιο κύκλωμα που προκαλεί παρεμβολές στη γραμμή. Ηλεκτρολόγος πιθανότατα θα αναλάβει να σας πει αν τα καλώδια του σπιτιού είναι σε κακή κατάσταση. Επίσης ρωτήστε τον τεχνικό του παρόχου κατά προτίμηση αν όλες οι συσκευές τηλεφώνου είναι συνδεδεμένες με τρόπο που να μην προκαλούν στην υπηρεσία δεδομένων πρόβλημα. Από τον τεχνικό του παρόχου επίσης ζητήστε να ελέγξει αν όλες οι ρυθμίσεις του ρούτερ είναι όσο πιο σωστές γίνεται. Ελέγξτε ή ζητήστε από τεχνικό αν δεν ξέρετε πως, σε τι ταχύτητα κλειδώνει το ρούτερ. Εφόσον είναι 8mbit και άνω θεωρώ δεν θα έπρεπε να σας γίνεται αντιληπτό κανένα πρόβλημα στην πλοήγησή σας και στην παρακολούθηση βίντεο στο youtube ΕΚΤΟΣ KAI AN ο πάροχος δεν είναι σε θέση να παρέχει υπηρεσία 8mbit λόγω ιδιαίτερου διαμοιρασμού των mbit που έχει στη διάθεσή του. Εκεί κάντε παράπονα, απειλήστε ότι θα αλλάξετε πάροχο ή και αλλάξτε πάροχο. Δεν υπάρχει θεωρία συνωμοσίας πίσω από την κακή ποιότητα υπηρεσιών διαδικτύου. Το λέω με εμπειρία άνω των 15 ετών στις ADSL. Όταν θα συμβεί κάτι τέτοιο, θα συμβεί σε όλους. Δεν θα είναι ο ένας με μια χαρά διαδίκτυο κι ο άλλος με υπηρεσία για κλάματα.

Κάλυψα όσα μπορούσα να σκεφτώ και θυμηθώ. Στη διάθεσή σας να βοηθήσω (όταν πάρω είδηση το ερώτημα).
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από Hlios » Τρί 14 Φεβ 2017, 22:48

Τέλειο!
Ευχαριστούμε για την τόσο ωραία ενημέρωση.
Ίσως χρήσιμο θα ήταν αυτή η δημοσίευση να είναι καρφιτσομένη κάπως για να μη χαθεί.
Έχω μερικές ερωτήσεις.
Η πρώτη είναι πως εγώ σαν χρήστης μπορώ να δω την συχνότητα του ρούτερ και πως μπορώ να επιλέξω άλλη καλύτερη;
Ποιος είναι ο τρόπος μέτρησης από το κουτί ως το διαμέρισμα, και αν αυτό είναι κάτι που μπορεί να το κάνει ο ίδιος ο χρήστης εφόσον έχει μια σχετική εμπειρία σαν ερασιτέχνης;
Τέλος, επειδή από όσο ξέρω ως το 2018 θα πρέπει όλες οι γραμμές να αλλάξουν σε ευρυζωνικές, περιέγραψε μας ποιες είναι οι διαφορές, ποιες αλλαγές στον εξοπλισμό χρειάζεται, και ποιες αλλαγές στον τρόπο σύνδεσης (π.χ. υποχρεωτική ύπαρξη κεντρικής πρίζας, δυνατότητα για δύο γραμμές φωνής κλπ).
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 14 Φεβ 2017, 23:19

Ευχαριστώ για την ενημέρωση
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Σάβ 18 Φεβ 2017, 02:04

Καλησπέρα (ή καλημέρα, όπως το πάρει κανείς)

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι το ύφος στο προηγούμενο μήνυμα ήταν κάπως κοφτό γιατί είχα πολλά να γράψω και ήμουν σε σεμινάριο με πολύ λίγο χρόνο στη διάθεσή μου. Σχετικά με τις ADSL δεν είμαι και ειδήμων, απλώς είμαι μανιακός κομπιουτεράς με ADSL από το 2001, (δική μου, φίλων, γνωστών, εργασίας κτλ) κι επομένως με πολλά και διάφορα προβλήματα και πολλές και διαφορετικές λύσεις, εξηγήσεις, αναλύσεις και αντιμετωπίσεις από τεχνικούς των διαφόρων εταιρειών.

Ήλιε μάλλον δεν θα μπορέσω να βοηθήσω και πολύ στα ερωτήματα που βάζεις.
α) Δεν είμαι βέβαιος τι εννοείς λέγοντας συχνότητα. Θεωρώ δεν αναφέρεσαι σε κάποια ρύθμιση της ADSL ή του WiFi αλλά στη ταχύτητα Mbit/sec στην οποία κλειδώνει το ρούτερ. Έχω να ασχοληθώ χρόνια με αυτό. Το κατά πόσο μπορείς να παρέμβεις εξαρτάται από το ίδιο το ρούτερ. Νομίζω πλέον τα ρούτερ δεν επιτρέπουν να πειράζεις διάφορες ρυθμίσεις και η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάζεται. Αν για κάποιο λόγο η ταχύτητά σου είναι πολύ χαμηλή, το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις είναι η απόστασή σου από το αστικό κέντρο. Στη χειρότερη περίπτωση (αν δεν μπορείς δλδ να την μάθεις αλλιώς) μπορείς να το μάθεις με ένα τηλεφώνημα στον πάροχό σου. Μόλις σου δώσουν την χιλιομετρική απόσταση, υπάρχουν πίνακες στο διαδίκτυο για να δεις ποιά είναι η ανώτερη ταχύτητα που μπορεί να έχει κανείς σε μια τέτοια απόσταση. Αν όντως ο πίνακας συμφωνεί στο περίπου με την ταχύτητα που τελικά έχεις, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Μόνο να ρωτήσεις τριγύρω γείτονες τι ταχύτητα έχουν και από ποιόν πάροχο μήπως και κάποιος συνδέεται σε κάτι διαφορετικό (χλωμό αλλά όχι απόλυτα απίθανο). Επίσης μπορείς να καλέσεις 2-3 διαφορετικούς παρόχους και να τους ρωτήσεις δίνοντας τον τηλεφωνικό σου αριθμό ή τη διεύθυνση μη τυχόν και εκείνοι συνδέονται με κάτι κοντινότερο. Στη περίπτωση τώρα που ο πίνακας δε συμφωνεί και μάλιστα αναφέρει αρκετά μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτήν που έχεις, τότε καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε τεχνικό του παρόχου σου (ελπίζοντας να είναι τζιμάνι) και να του ζητήσεις να παίξει με τις ρυθμίσεις του μόντεμ μήπως και μπορέσει να ανέβει η ταχύτητα χωρίς όμως να αρχίσεις να έχεις αποσυνδέσεις της γραμμής. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, η ρύθμιση αφορά κάτι που ονομάζεται SNR Margin. Είχα διαβάσει παλιά τι περίπου παίζεται αλλά δεν είμαι ηλεκτρονικός και δεν έχω συγκρατήσει και πολλά. Υπόψιν επίσης ότι μου έχει τύχει να μου κόβουν mbit προκειμένου να εξυπηρετήσουν δήθεν ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ μου υπηρεσία τηλεόρασης. Δηλαδή ενώ μπορούσα να έχω 20mbit, είχα πχ 14mbit γιατί είχαν κρατήσει και καλά ένα εύρος της γραμμής ώστε να μπορέσω να έχω ιντερνετική TV ... αν και όταν την προσέθετα ως υπηρεσία (ελεεινό).

β) Δεν έχω μετρήσει ποτέ καλώδιο από το κουτί της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα ή έστω καλώδια μέσα στο διαμέρισμα. θεωρώ πως αν έχεις το κατάλληλο εργαλείο ώστε να πιάσεις τα δύο σημεία και να κάνεις μέτρηση, καταλαβαίνεις αν και τι χάνεται στη διαδρομή. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα, πάντα το έκανε τεχνικός παρόχου.

γ) Δεν το γνωρίζω και δεν είμαι βέβαιος τι ακριβώς εννοούν να είναι όλες ευρυζωνικές. Μήπως αναφέρονται στις υπηρεσίες φωνής οι οποίες σιγά σιγά γίνονται Voip και μεταφέρεται πλέον ο ήχος με άλλο τρόπο και συμπιεσμένος (αναλόγως βέβαια), όπως τα δεδομένα; Αν αυτό εννοούν, από όσο ξέρω το μόνο που αλλάζει (σε hardware) είναι ο εξοπλισμός που συνδέεται στη γραμμή σου. Δεν έχω τύχει ακόμα σε τέτοια σύνδεση, από ότι καταλαβαίνω όμως, αφού πρέπει οπωσδήποτε η φωνή να περνάει από τον εξοπλισμό αυτόν προκειμένου να τροποποιείται/συμπιέζεται και μεταφέρεται, τότε ναι πιθανότατα δεν μπορείς να έχεις πρίζες τριγύρω στο σπίτι. Και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορείς καν να έχεις τηλέφωνο όταν πέφτει το ρεύμα ή οταν χαλάει ο εξοπλισμός αυτός .... (αυτά μου θυμίζουν χονδρικά τα netmod του ΟΤΕ στις ISDN... που αν έβαζες συσκευή κατευθείαν στον τοίχο η γραμμή ήταν νεκρή... κι όταν χάλαγε το netmod έμενες και με το ακουστικό στο χέρι μέχρι να το αντικαταστήσουν). Δεν ξέρω πολλές πληροφορίες για τις voip τύπου γραμμές, δεν έχω εμπειρία στο θέμα για να σου πω πόσα κανάλια μπορεί να καλύπτει το φάσμα τους, το οποίο νομίζω θα έχει να κάνει και με την συμπίεση άρα και την ποιότητα του ήχου. Θεωρώ μας περιμένει μεγάλος μπελάς αν/όταν καθιερωθεί παντού. Θα βρούμε μπροστά μας θέματα όπως αυτά που προκύπτουν σε εφαρμογές τύπου skype,whatsapp,viber,wechat,fb κτλ. Δηλαδή delays, κοψίματα, αλλοιώσεις, "ρομποτισμούς", διακοπές κ.α. Τρανό παράδειγμα η κυρία που με κάλεσε προχτές από Cosmote για προσφορά, η οποία έπρεπε να με ξανακαλέσει γιατί ήταν λες και είχες τον Robocop να φωνάζει όντας μπουκωμένος, βραχνιασμένος και θαμμένος βαθιά στη σπηλιά του Νταβέλη. Ποιός; το τμήμα μάρκετινγκ του ΟΤΕ.

Η άποψή μου.
α) Αν έχεις VOIP τύπου σύνδεση, άλλαξε πάροχο και ζήτα κανονική γραμμή.
β) προσωπικά εμπιστεύομαι μόνο ΟΤΕ και Wind σε ADSL. Χαριστικά θα πήγαινα Forthnet, σταυρώνοντας δάχτυλα ότι δεν θα χρειαστώ ποτέ το support τους. Τους υπόλοιπους δε θέλω να τους σκέφτομαι. Κι έχω εμπειρία από όλους τους, είτε με ζητήματα που αφορούσαν εμένα προσωπικά είτε τρίτους. Μετά βεβαιότητος μπορώ να πω ότι ΟΤΕ είναι η πιο σίγουρη (και πολύ πιο ακριβή χωρίς λόγο) λύση, ενώ η Wind έχει μακράν την καλύτερη τεχνική υποστήριξη σε θέματα ADSL. Στην περιοχή μου ωστόσο, όλοι οι πάροχοι συνδέονται σε αστικό κέντρο 3,5χλμ μακριά, με αποτέλεσμα να έχω την πρώτη χρονιά που μετακόμισα εδώ ως μέγιστη ταχύτητα στο σπίτι 3 με 4mbit σύνδεση. Ευτυχώς έναν χρόνο μετά είδα σε συνεργείο αυτοκινήτων δίπλα μου ότι είχαν ΠΟΛΥ καλή σύνδεση και τους ρώτησα πως το κατάφεραν, όταν όλη η γειτονιά είχε 4mbit. Η απάντηση ήταν ότι πρόσφατα ο ΟΤΕ είχε φτιάξει VDSL καφάο ΔΙΠΛΑ μας κι ότι ενώ δεν μπορούσε (και ακόμα δεν μπορεί) να δώσει VDSL πακέτα λόγω αθέμιτου ανταγωνισμού, συνέδεε εκεί τις ADSL του. Έδωσα λοιπόν σχεδόν τα διπλά χρήματα για πάγιο (από 14 ευρώ πήγα στα 26) και συνδέθηκα με ΟΤΕ και ως εκ θαύματος, από 4mbit έχω από το 2013 και μετά 22mbit ακατέβατα, αφού η απόστασή μου είναι 100-200 μέτρα από το καφάο. Σε όποιον άλλο provider κι αν πάω, θα επιστρέψω στα 4 mbit. Αυτό πχ... δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός... (μίλησα; δε μίλησα...)

Αν δε μπορείς να βγάλεις άκρη με την ADSL σου δεν έχω κανένα πρόβλημα να μου πεις και τηλεφωνικά λεπτομέρειες μήπως μπορώ να σε βοηθήσω είτε με δική μου καθοδήγηση είτε καλώντας τον πάροχό σου εκ μέρους σου
ΥΓ: δε χρεώνω :)

Καληνύχτες
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 18 Φεβ 2017, 11:25

Ξέρεις τι σου γίνεται Απόμακρε.. σε αντίθεση με μένα την ξανθιά που σε διαβάζω κι αν δεν ήταν στα ελληνικά θα ορκιζόμουν πως γράφεις κινέζικα..

Προσωπικά προτίθεμαι να αλλάξω πάροχο (ΝΟΒΑ) τον Ιούνιο που λήγει το συμβόλαιό μου
διότι και τραγικο ιντερνετ έχω και έχουν κάνει την απίστευτη πρωτιά, να σε χρεώνουν
όταν καλείς τον πάροχό σου, οπότε δεν χαλαλίζω ούτε ευρώ για να πάρω την τεχνική
υποστήριξη πλέον. Χώρια που στέλνουν λογ/σμό χρέωσης στο κινητό και αν για κάποιο
λογο δεν τον δεις, λήγει πχ στις 20 του μήνα, κι αν δεν πληρώσεις, στις 21 το κόβουν
και τρέχεις σε κατάστημα σαν τον ηλίθιο για το διαδικαστικό της επανασύνδεσης.
Κοινώς, η ΑΠΟΛΥΤΑ φρικτή υπηρεσία και μόνο το ότι την πληρώνω με κάνει να βγάζω
φλυκταινες, παρά το γεγονός ότι έχω καλό πρόγραμμα (ταινιών) στη ΝΟΒΑ και ότι
μου δίνει πολλές ώρες τζάμπα ομιλίας στα κινητά. Δε θα μείνω όμως γι'αυτό το λόγο. Τελεια.
Όταν αλλάξω πάροχο, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα σε χρειαστώ και για απλές οδηγίες
όπως το να αλλάξω το όνομα του ρουτερ μου σε όνομα δικής μου επιλογής και άλλα
τέτοια απλά για τους γνωστες, βουνά για μένα.

Να είσαι καλά που δίνεις πολύτιμες συμβουλές. (και χωρίς χρέωση μάλιστα) :worship: :respect:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Σάβ 18 Φεβ 2017, 21:29

Εννοείται πως ότι είπα δεν ισχύει μόνο για τον Ήλιο. Δεν είμαι του χώρου των τηλεπικοινωνιών, ούτε κάποια αυθεντία σε οποιονδήποτε χώρο γενικότερα, απλώς λόγω της σχέσης μου με το χώρο των Η/Υ (χόμπι και επάγγελμα) μπορώ (κυρίως εμπειρικά) να βοηθήσω όσους δεν τα πάνε και τόσο καλά με αυτά τα ζητήματα (τηλεπικοινωνίες, διαδίκτυο και οτιδήποτε αφορά πρόβλημα με το software/hardware των Η/Υ και αρκετά λιγότερο με συσκευές android/iOS). Οπότε ελεύθερα και σίγουρα κάτι παραπάνω θα καταφέρουμε ;)

Πάντως όσο ήμουν με την 3-4mbit γραμμή, ειλικρινά μου ερχόταν στο νου να ξαναμετακομίσω. Δεν προέβλεψα πριν μετακομίσω εκεί να ελέγξω το δίκτυο της περιοχής. Ειδικά τις ανάγκες μου που συμπεριλαμβάνουν απομακρυσμένη σύνδεση σε σέρβερς και υπολογιστές δεν τις κάλυπτε με τίποτα αυτή η ταχύτητα. Αν δεν είχε βρεθεί ο ΟΤΕ με το VDSL καφάο σίγουρα θα άλλαζα για πολλοστή φορά περιοχή
(Έχω περάσει ήδη από Ν.Ψυχικό, Νίκαια, Χαϊδάρι και 2 χ Άνω Κορυδαλλό και αναφέρομαι μόνο στα τελευταία 10 χρόνια... συνολικά από μικρός έχω μετακομίσει σε άλλο σπίτι 13 φορές :S)
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 18 Φεβ 2017, 21:37

Nikos Apomakros έγραψε:Δεν είμαι του χώρου των τηλεπικοινωνιών, ούτε κάποια αυθεντία σε οποιονδήποτε χώρο γενικότερα, απλώς λόγω της σχέσης μου με το χώρο των Η/Υ (χόμπι και επάγγελμα) μπορώ (κυρίως εμπειρικά) να βοηθήσω όσους δεν τα πάνε και τόσο καλά με αυτά τα ζητήματα (τηλεπικοινωνίες, διαδίκτυο και οτιδήποτε αφορά πρόβλημα με το software/hardware των Η/Υ και αρκετά λιγότερο με συσκευές android/iOS). Οπότε ελεύθερα και σίγουρα κάτι παραπάνω θα καταφέρουμε ;)
φιλε μπροστά σε μένα, είσαι αυθεντία. :respect:
Φτάνει να μην ξαναχαθείς πάλι... όχι ότι θέλω να σε βλέπω στα ΙΔΕΟ μόνο ή ειδικά γι'αυτό.
Γενικά μ'αρέσει η διαδρομή σου και στο'χω πει απ'την αρχή.
Nikos Apomakros έγραψε:(Έχω περάσει ήδη από Ν.Ψυχικό, Νίκαια, Χαϊδάρι και 2 χ Άνω Κορυδαλλό και αναφέρομαι μόνο στα τελευταία 10 χρόνια... συνολικά από μικρός έχω μετακομίσει σε άλλο σπίτι 13 φορές :S)
χαρά στο κουράγιο σου! Για μένα η μετακόμιση είναι ένα είδος κόλασης.
Συνολικά στα χρόνια που είμαι Ελλάδα έχω μετακομίσει 5 φορές και τις πρώτες 3 το έφερα βαρέως
αν και δεν είχα (ως εργένισσα) και πολύ συμπράγκαλο. Την 4η μου βγήκε η ανάσταση (οικογενειάρχισσα γαρ
με μπόλικο τσουμπλέκι) και μόνο η τελευταία δε με χάλασε γιατί έμπαινα στο δικό μου σπίτι και (λέμε τώρα)
δε θα ξαναμετακόμιζα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 19 Φεβ 2017, 09:00

Στο χωριό επειδή οι συνδέσεις που έχουμε είναι λίγες (5 άνθρωποι έχουν) και επειδή απέναντι απ το σπίτι μου βρίσκεται το κάφαο του ΟΤΕ πιάνω μέχρι 2 mb/s download στην 24αρα.
Πείραξα όμως λίγο το margin μέσω telnet τόσο ώστε να μην έχω αππσυνδεσεις όλη την ώρα.

Στην Αθήνα έπιανα μέχρι 1.2/1.3

Αν αλλάξω ρούτερ δεν ξέρω αν γίνεται αυτό με το snr.
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Κυρ 19 Φεβ 2017, 14:53

AnonymosEreynhths έγραψε:Στο χωριό επειδή οι συνδέσεις που έχουμε είναι λίγες (5 άνθρωποι έχουν) και επειδή απέναντι απ το σπίτι μου βρίσκεται το κάφαο του ΟΤΕ πιάνω μέχρι 2 mb/s download στην 24αρα.
Πείραξα όμως λίγο το margin μέσω telnet τόσο ώστε να μην έχω αππσυνδεσεις όλη την ώρα.

Στην Αθήνα έπιανα μέχρι 1.2/1.3

Αν αλλάξω ρούτερ δεν ξέρω αν γίνεται αυτό με το snr.
Πολύ καλή ταχύτητα κι εσύ (δεν είναι πολλοί αυτοί που βρίσκονται κοντά σε καφάο).
Speedtouch 585 έχεις; (είχαν γεμίσει τα σπίτια μια περίοδο με δαύτο και είχε τρόπο παρέμβασης μέχρι κάποια έκδοση)
Δεν το έχω πολυψάξει τι γίνεται στα νέα ρούτερ, πιθανολογώ πως θα υπάρχουν και κάποια που θα σου επιτρέπουν
παραμετροποιήσεις είτε μέσω προγραμμάτων είτε άμεσα. Δεν ξέρω και το αν παίζει ρόλο και ο πάροχος στο αν αυτές
οι παραμετροποιήσεις από πλευράς πελάτη θα ισχύσουν, γιατί δεν γνωρίζω την όλη δομή ενός τέτοιου δικτύου και άρα
τη σχέση μεταξύ ρυθμίσεων πελάτη & ρυθμίσεων παρόχου. Κατά πόσο μπορεί να "αγνοεί" και παραμερίζει ο πάροχος
τις ρυθμίσεις που βάζει κάθε πελάτης. Δλδ πέρα από το ρούτερ, μήπως κάποιες ρυθμίσεις ενδεχομένως κλειδώνουν
κι από πλευράς παρόχου κι ότι κι αν "παραμετροποιείς" εσύ μήπως τελικά πηγαίνει πλέον στο βρόντο. Δεν έχω ιδέα.

Εγώ δεν είχα χρησιμοποιήσει telnet τότε, είχα βρει ένα gui που λεγόταν DMS? DMZ? DM? κάπως έτσι τέλος πάντων και το
οποίο ήταν συμβατό με ένα κατεβατό μοντέλα ρούτερ διαφόρων εταιρειών. Στη τελική όμως ασχέτως gui ή command
line το θέμα ήταν και είναι να μπορείς να αλλάζεις μεταβλητές κατά το δοκούν, οι νέες τιμές όντως να ισχύουν...
και η αλλαγή αυτή να σου διορθώνει φυσικά το πρόβλημα και να μη στο κάνει χειρότερο.
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από Hlios » Κυρ 19 Φεβ 2017, 18:16

Την προηγούμενη εβδομάδα άλλαξε ο πατέρας μου σε ευρυζωνική σύνδεση.
Νέο ρούτερ χρειάζεται από όπου θα παίρνουν σήμα οι τηλεφωνικές συσκευές.
Πλέον η γραμμή που έρχεται από την κολώνα δεν έχει ηλεκτρική τάση όπως οι κλασική, αλλά έχει μόνο δεδομένα.
Πράγμα που σημαίνει πως όταν κόβεται το ρεύμα δεν υπάρχει τηλέφωνο.
Το εγχειρίδιο παροτρύνει την προμήθεια UPS.
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Κυρ 19 Φεβ 2017, 20:14

Ήλιε όντως τελικά με τον όρο "ευρυζωνικότητα" αναφέρονται και στην υπηρεσία φωνής μέσω Voip (δεν το ήξερα).
Είναι λογικό από την στιγμή που θα την διαχειρίζονται ως δεδομένα. Μπήκα στη διαδικασία να χαζέψω απόψεις
και η αλήθεια είναι ότι διάβασα κυρίως θεωρίες, πολύ ωραίες μάλιστα, κάπως μακριά όμως της (δικής μου) πραγματικότητας.

Κατά την άποψή μου αρκετά ρεαλιστικό άρθρο περί σουρεαλισμού :) και πολύ κοντά σε ότι έχω δει-ακούσει είναι το κάτωθι:

http://osarena.net/eyryzonikotita-kai-e ... yrealismos

Ο διάολος, λέει ένα γνωμικό, είναι στη λεπτομέρεια. Θα συμπληρώσω πως είναι και στην υποδομή.
Κι όλα τελικά κρίνονται εκ του αποτελέσματος, κατά την εφαρμογή.

Ελπίζω ο μπαμπάς σου να τύχει σε καλό συνδυασμό ποιότητας γραμμής, υπηρεσίας, εξοπλισμού κ.α.
που να του καλύπτει τις όποιες ανάγκες έχει. Εκεί είναι τελικά η ουσία, ότι και να λέει κανείς.
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Κυρ 19 Φεβ 2017, 20:46

ArELa έγραψε: χαρά στο κουράγιο σου! Για μένα η μετακόμιση είναι ένα είδος κόλασης.
Και λίγα λες... έχεις σχεδόν πάντα και κάτι δαιμόνιους κακοπληρωμένους μεταφορείς να μεταχειρίζονται τα πράγματά σου σα σακιά με πατάτες (χωρίς να θέλω να μειώσω την αξία μιας μη χτυπημένης πατάτας...) και νιώθεις την ευαισθησία σου για κάποια αντικείμενα να φτερουγίζει γύρω απ' τη σφιγμένη σου καρδιά...
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 20 Φεβ 2017, 06:59

Καλημέρα

Έχω το Huawei 530hg το οποίο πρέπει να παραδώσω μέχρι τέλος του μήνα για να παραλάβω το καινούριο......

Υπάρχει επιλογή στο ρούτερ να ελέγχει ο πάροχος τις ρυθμίσεις η Όχι και να μου επιτρέπει αλλαγές.

Όταν βάζω εντολή πχ +4096 κάνει ξανά συγχρονισμό και γράφει στις πληροφορίες στο ρούτερ την καινουρια ταχύτητα. Δοκιμάζω να κατεβάσω κάτι να δω αν ισχύει και αν είναι σταθερή η σύνδεση Καλώς.....

Στα καινούρια ρούτερ τα πράγματα αλλάζουν επειδή το τηλέφωνο συνδέεται με το ρούτερ εκτός αν εχεις συναγερμό οπότε δεν στο κόβουν με την διακοπή (αν έχεις και ups) ρεύματος.

Το τραγικό είναι το upload. Να εχεις 24αρα και upload μόνο μέχρι 100 kb/s .

Άντε Κάνε βιντεοκλήση στο Skype...η χελώνα πιο γρήγορα πάει....
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Δευ 20 Φεβ 2017, 15:24

AnonymosEreynhths έγραψε:
Το τραγικό είναι το upload. Να εχεις 24αρα και upload μόνο μέχρι 100 kb/s .

Άντε Κάνε βιντεοκλήση στο Skype...η χελώνα πιο γρήγορα πάει....
Συμφωνώ απόλυτα. Και το χειρότερο (πέρα από τα max 100kb/s μόνο) είναι ότι τη στιγμή που
χρησιμοποιείς ας πούμε το 100% του up, έχεις νομίζω 0% διαθέσιμο dοwn (και αντίστροφα).
Αυτή τουλάχιστον είναι και μια από τις ουσιώδεις διαφορές ανάμεσα σε ADSL και
ακριβότερες εναλλακτικές όπως πχ οπτική ίνα.

Πάντως δεν είναι ότι δεν έχω δει και ΠΟΛΥ χειρότερα. Το πρώτο μου μόντεμ για διαδίκτυο
(βασικά κυρίως για BBS κι όχι ίντερνετ) ήταν το Zoltrix 2400 (νομίζω κάπου το '95).
Σκέψου... 2.4kbps και τώρα γκρινιάζουμε όταν έχουμε οι άμοιροι το 1,000πλάσιο (2,4mbps)
αντί για το 10,000πλάσιο (24mbps). Δικαίως βέβαια... αφού έχουν εξελιχθεί ραγδαίως όλα.
Αλλά όταν αρχίζεις και θυμάσαι, σκέφτεσαι πως κάπου στη διαδρομή μάλλον έγινες κι αχάριστος.
Δικαίως... πάνω απ' όλα δικαίως :D
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από Hlios » Δευ 20 Φεβ 2017, 17:37

Δεν είναι θέμα αχαριστίας. Είναι που και οι σελίδες
έχουν γίνει αντίστοιχα βαριές – απαιτητικές.
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα με τη σύνδεση στο ίντερνετ

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Δευ 20 Φεβ 2017, 18:08

Έτσι είναι Ήλιε. Όχι μόνο οι ιστοσελίδες αλλά και οτιδήποτε έχει να κάνει με απεικόνιση και ήχο.
Γενικά τόσο το μέγεθος της όποιας πληροφορίας, όσο και το μέγεθος της όλης πληροφόρησης.

Ωστόσο εμμένω στο "αχαριστία", κυρίως επειδή ξέρω ότι η ζωή μου σε ότι αφορά την τεχνολογία
γύρω από υπολογιστές, ήχο και εικόνα και ευκολία πρόσβασης στη Πληροφορία, έχει γίνει
τραγικά ευκολότερη από τότε. Κι ας γκρινιάζω. Κι ας έχω δίκιο που γκρινιάζω.

Η μουσική ήρθε στα σπίτια μας, αν όχι στη τσέπη μας. Ο κινηματογράφος επίσης. Κάθε βιβλίο,
κάθε εγκυκλοπαίδεια, κάθε παιχνίδι, κάθε κουτσομπολιό, κάθε νέο των συγγενών και φίλων
ή και των αγνώστων, κάθε εφημερίδα, κάθε ραδιοφωνικός και τηλεοπτικός σταθμός, κάθε είδος
πληροφορίας γενικότερα. Γιατί τα πάντα είναι στην τελική μια πληροφορία προς τις αισθήσεις μας.
Το πως θα αντιληφθείς και θα εκμεταλλευτείς αυτή τη πληθώρα πληροφοριών είναι άλλο θέμα.
Δικαίως γκρινιάζουμε; Ναι, όχι, ίσως, δεν έχω ιδέα. Κάθε απάντηση έχει την δικαιολογία της.

ΥΓ: βέβαια ήρθε μαζί με το χάος της πληροφορίας η άνοιξη μιας πρωτότυπης μοναξιάς και μια αθόρυβης
μοναχικότητας. Ή μάλλον υπήρχε ήδη, απλώς δε γινόταν τόσο αντιληπτή και δε γνωρίζαμε την υπερβολή της
ύπαρξής της στη φύση μας (ή μήπως την υπερβολή της ύπαρξής μας στη φύση της...).
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές και Διαδίκτυο”