Ορθογραφία-Ετυμολογία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Ορθογραφία-Ετυμολογία

Δημοσίευση από chill » Τετ 09 Ιαν 2008, 02:07

ΑρΕλα έγραψε:discordia = διχόνοια καλέ μου.
oχι καλλιστη μου...


Discordianism is a modern, chaos-centered religion founded circa 1958–1959 by Malaclypse the Younger with the publication of its principal text, the Principia Discordia. It is widely regarded as a parody religion, and has been called "Zen for roundeyes", based on similarities with absurdist interpretations of the Rinzai school. Discordianism recognizes chaos, discord, and dissent as valid and desirable qualities, in contrast with most religions, which idealize harmony and order. Discordianism is largely composed of whimsical and absurd ideas, though many adherents claim there is a deeper meaning to their flippant attitude. Eris, the Greek mythological goddess of discord, has also become the matron deity of the religion Discordianism.

It is difficult to estimate the number of followers and correctly identify Discordian groups. The anarchist ethic that pervades Discordianism is reflected in an encouragement to form schisms and cabals. Additionally, few adherents hold Discordianism as their only or primary faith. Instead, Erisians tend to adopt Discordianism as a complement to other faiths.

There are as many interpretations of Discordianism as there are Discordians, and several definitions of Discordianism on the Internet center around the words "Ancient Greeks", "Chaos Worship" and "Anarchism". This is an extremely debatable assertion of what would define Discordian philosophy as a whole; indeed, it is a notion directly confronted by the concept of the Eristic Illusion, as mentioned in the following passage, a summary of part of the Discordian philosophy which appears in the Principia Discordia:

Here follows some psycho-metaphysics.
If you are not hot for philosophy, best just to skip it.
The Aneristic Principle is that of apparent order; the Eristic Principle is that of apparent disorder. Both order and disorder are man made concepts and are artificial divisions of pure chaos, which is a level deeper than is the level of distinction making.

With our concept making apparatus called "mind" we look at reality through the ideas-about-reality which our cultures give us.
The ideas-about-reality are mistakenly labeled "reality" and unenlightened people are forever perplexed by the fact that other people, especially other cultures, see "reality" differently.
It is only the ideas-about-reality which differ. Real (capital-T) True reality is a level deeper than is the level of concept.

We look at the world through windows on which have been drawn grids (concepts). Different philosophies use different grids. A culture is a group of people with rather similar grids. Through a window we view chaos, and relate it to the points on our grid, and thereby understand it. The order is in the grid. That is the Aneristic Principle.

Western philosophy is traditionally concerned with contrasting one grid with another grid, and amending grids in hopes of finding a perfect one that will account for all reality and will, hence, (say unenlightened westerners) be True. This is illusory; it is what we Erisians call the Aneristic Illusion. Some grids can be more useful than others, some more beautiful than others, some more pleasant than others, etc., but none can be more True than any other.

Disorder is simply unrelated information viewed through some particular grid. But, like "relation", no-relation is a concept. Male, like female, is an idea about sex. To say that male-ness is "absence of female-ness", or vice versa, is a matter of definition and metaphysically arbitrary. The artificial concept of no-relation is the Eristic Principle.

The belief that "order is true" and disorder is false or somehow wrong, is the Aneristic Illusion. To say the same of disorder, is the Eristic Illusion.

The point is that (little-t) truth is a matter of definition relative to the grid one is using at the moment, and that (capital-T) Truth, metaphysical reality, is irrelevant to grids entirely. Pick a grid, and through it some chaos appears ordered and some appears disordered. Pick another grid, and the same chaos will appear differently ordered and disordered.

Reality is the original Rorschach.
Verily! So much for all that.
– Malaclypse the Younger, Principia Discordia, Pages 00049–00050

And this from the Principia Discordia's very beginning, a Discordian koan:

Greater Poop: Is Eris true?
Malaclypse the Younger: Everything is true.
GP: Even false things?
M2: Even false things are true.
GP: How can that be?
M2: I don't know man, I didn't do it.




nuff said
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Ορθογραφία-Ετυμολογία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 09 Ιαν 2008, 09:34

Discordianism is a modern, chaos-centered religion founded circa 1958–1959 by Malaclypse the Younger with the publication of its principal text, the Principia Discordia. It is widely regarded as a parody religion, and has been called "Zen for roundeyes", based on similarities with absurdist interpretations of the Rinzai school. Discordianism recognizes chaos, discord, and dissent as valid and desirable qualities, in contrast with most religions, which idealize harmony and order. Discordianism is largely composed of whimsical and absurd ideas, though many adherents claim there is a deeper meaning to their flippant attitude. Eris, the Greek mythological goddess of discord, has also become the matron deity of the religion Discordianism.

It is difficult to estimate the number of followers and correctly identify Discordian groups. The anarchist ethic that pervades Discordianism is reflected in an encouragement to form schisms and cabals. Additionally, few adherents hold Discordianism as their only or primary faith. Instead, Erisians tend to adopt Discordianism as a complement to other faiths.

There are as many interpretations of Discordianism as there are Discordians, and several definitions of Discordianism on the Internet center around the words "Ancient Greeks", "Chaos Worship" and "Anarchism". This is an extremely debatable assertion of what would define Discordian philosophy as a whole; indeed, it is a notion directly confronted by the concept of the Eristic Illusion, as mentioned in the following passage, a summary of part of the Discordian philosophy which appears in the Principia Discordia:

Here follows some psycho-metaphysics.
If you are not hot for philosophy, best just to skip it.
The Aneristic Principle is that of apparent order; the Eristic Principle is that of apparent disorder. Both order and disorder are man made concepts and are artificial divisions of pure chaos, which is a level deeper than is the level of distinction making.

With our concept making apparatus called "mind" we look at reality through the ideas-about-reality which our cultures give us.
The ideas-about-reality are mistakenly labeled "reality" and unenlightened people are forever perplexed by the fact that other people, especially other cultures, see "reality" differently.
It is only the ideas-about-reality which differ. Real (capital-T) True reality is a level deeper than is the level of concept.

We look at the world through windows on which have been drawn grids (concepts). Different philosophies use different grids. A culture is a group of people with rather similar grids. Through a window we view chaos, and relate it to the points on our grid, and thereby understand it. The order is in the grid. That is the Aneristic Principle.

Western philosophy is traditionally concerned with contrasting one grid with another grid, and amending grids in hopes of finding a perfect one that will account for all reality and will, hence, (say unenlightened westerners) be True. This is illusory; it is what we Erisians call the Aneristic Illusion. Some grids can be more useful than others, some more beautiful than others, some more pleasant than others, etc., but none can be more True than any other.

Disorder is simply unrelated information viewed through some particular grid. But, like "relation", no-relation is a concept. Male, like female, is an idea about sex. To say that male-ness is "absence of female-ness", or vice versa, is a matter of definition and metaphysically arbitrary. The artificial concept of no-relation is the Eristic Principle.

The belief that "order is true" and disorder is false or somehow wrong, is the Aneristic Illusion. To say the same of disorder, is the Eristic Illusion.

The point is that (little-t) truth is a matter of definition relative to the grid one is using at the moment, and that (capital-T) Truth, metaphysical reality, is irrelevant to grids entirely. Pick a grid, and through it some chaos appears ordered and some appears disordered. Pick another grid, and the same chaos will appear differently ordered and disordered.

Reality is the original Rorschach.
Verily! So much for all that.
– Malaclypse the Younger, Principia Discordia, Pages 00049–00050

And this from the Principia Discordia's very beginning, a Discordian koan:

Greater Poop: Is Eris true?
Malaclypse the Younger: Everything is true.
GP: Even false things?
M2: Even false things are true.
GP: How can that be?
M2: I don't know man, I didn't do it.




nuff said
αλλο discordianism και αλλο discordia. το πρωτο βγαινει απο το δευτερο. μιλαει για disorder δηλαδη χαος. μια μορφη χαους κι αταξιας ειναι και η διχονοια. αρα δικαιωνεις την Αρελα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Test DNA θετικό - Τουτουνζή-Πασχάλης 1-0!

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 10:49

Πέρα απ'αυτή τη... "διατριβή" που μας έριξε και αγγλιστί, που είναι και :offtopic:, (και μάλλον θα φάει σπλιτ ) που είναι για ελάχιστους κατανοητή σ'ένα Ελληνόφωνο φόρουμ, που δε μου λέει και τίποτα ως "ετυμολογική ανάλυση"- που θέλει το discord απλά ενισχυτικό να τείνει σαν έννοια κοντά στην "αταξία" ενώ υπάρχει το disorder...

εγώ θα επιμείνω να μου πει την αντίστοιχη λέξη ο τσιλάτος στην αγγλική για το ουσιαστικό "διχόνοια".

Συγνώμη που θα μπω σε φαινομενικά τριπάκια φιλαυτίας εδώ, αλλά τι να κάνουμε, έτυχε να ζήσω στην αλλοδαπή στα πρώτα βασικά καθοριστικά χρόνια της ζωής μου μέχρι και ενηλικίωσης, έκανα όλη μου τη σχολική φοίτηση σε ξενόγλωσσο σχολείο, και μιλούσα επί καθημερινής βάσης τη συγκεκριμένη γλώσσα και άρα έκανα χειροπιαστή και αναγκαία χρήση της, όχι θεωρητική-περιστασιακή, για να υποδηλώσω γλωσσομάθεια και όποτε με βόλευε, βεβαιώνω πως για να διατυπώσουμε την έννοια "διχόνοια" για την ανάγκη οποιουδήποτε διαλόγου, ή σχολικής εργασίας ή και πανεπιστημιακής διατριβής αν θέλετε, άλλο ουσιαστικό ικανότερο να τη διατυπώσει από το discord, απλά δεν υπήρχε!


Κι αν δεν έχεις τσιλάτε, άλλη καλύτερη για το συγκεκριμένο ουσιαστικό, forever hold your peace! :shutup:

(Μου κάνει και λίγο αστείο εδώ που τα λέμε, να'ρχεται να μου κάνει γλωσσική ανάλυση της αγγλικής ένα Ελληνάκι που μπορεί να είναι αρκετά άρτιος στην αγγλική, αλλά δεν παύει να'ναι αγγλικά φροντιστηρίου και κυρίως δεν παύει να'χει ως βασική, μητρική αλλά και καθημερινά χρηστική γλώσσα την ελληνική, είτε του γουστάρει αυτό είτε όχι.)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ετυμολογία-αγγλικής λέξης

Δημοσίευση από chill » Τετ 09 Ιαν 2008, 11:17

Γιατι κανεις τη χαζη και μου τη δινεις;

ΑΛΛΟ Ο ΕΓΚΥΚΛΟΠΕΔΙΚΟΣ ΟΡΙΣΜΟΣ...
ΑΛΛΟ Η ΕΝΝΟΙΑ, Ο ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ, Η ΕΠΙΚΤΗΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ...

Οταν λεω οτι μια ταινια ειναι μαλακια ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ οτι αυτη η ταινια μαλαζει τα γεννητικα της οργανα με σκοπο να φτασει σε ερωτικη αποκορυφωση.
Οταν μιλαμε για DISCORDIA δεν εννοουμε τη διχονοια αλλα ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΔΙΑΦΩΝΙΑ οπως εφαρμοζεται απο μενα και αλλους Ερισιανους.
Αλλιως δε θα μπαιναμε στον κοπο να την γραψουμε στα αγγλικα, δεδομενου οτι μιλαμε ελληνικα.
ΤΗ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ! Ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις αυτο;
Η λεξη διαφωνια μεταφραζεται ως DISCORD. Discordia ειναι το ονομα της ΘΕΑΣ. ορνιο!

Επισης απαντησε μου..
Πως ειναι δυνατον να ακουω ΒΑΡΥ ΜΕΤΑΛΛΟ;
Ε;
Το χτυπαω και το ακουω;
η ΜΗΠΩΣ... λεω ΜΗΠΩΣ μιλαω για το μουσικο ιδιωμα;...


α, ναι...
κατι που ηθελα να σου πω..


ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΗ!

αυτη ειναι η ελληνικη λεξη γι αυτο που κανεις. Αυτο που κανεις ειναι ΥΠΟΥΛΟ!
δε με νοιαζει ο ορισμος, εσυ τον ξερεις καλυτερα αλλωστε ε;
και για να μη νομιζεις οτι χτυπαω αδικαιολογητα.
Προσεχε τι τιτλο διαλεξες να βαλεις.

ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ!!!

Αν ΕΙΝΑΙ δυνατον.
τι φτηνα δικηγοριλικια ειναι αυτα;
Γραψε "ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗΣ DISCORDIA" αν θες να εισαι δικαιη. Παραπλανεις το ακροατηριο δικηγορισκε! Ολοι εχουμε προσβαση στο να μεταφρασουμε μια απλη αγγλικη λεξη. Το ιντερνετ ειναι τιγκα στα λεξικα
Οταν ομως προσπαθουμε να σου εξηγησουμε ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΕΝΝΟΟΥΜΕ μ αυτη τη λεξη και μπουρδολογεις για ετυμολογιες... ή σου πεφτει βαρυ το ξανθο ή το παιζεις χαζη και προσπαθεις να αποπροσανατολισεις κατι ηλιθιους για να βγει οτι εχεις δικιο.

Δεν εχεις δικιο.
Εχω εγω.

Θα ειχες δικιο αν διαφωνουσαμε για τον ΟΡΙΣΜΟ της αγγλικης λεξης ντισκορντ.
Εχεις αδικο γιατι μιλαμε για τη διαλεκτικη τακτικη που εχει επηρεαστει απο την Ντισκορντιανη Ψευδοθρησκεια.



Βαψε το μαλλι σου μαυρο. Ισως να νιωσεις.
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ετυμολογία-αγγλικής λέξης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 11:36

ή σου πεφτει βαρυ το ξανθο ή το παιζεις χαζη και προσπαθεις να αποπροσανατολισεις κατι ηλιθιους για να βγει οτι εχεις δικιο
Σκασίλα μου να βγει ότι έχω δίκιο. 'Ολες αυτές οι σάλτσες που γράφεις, (που δεν μπόρεσα να τις παρακολουθήσω εξ ολοκλήρου, ξανθιά γαρ :loco: ) δεν απαντούν στο ερώτημα που έθεσα, γι'αυτό και δε θα τις διαπραγματευτώ καν. ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΔΙΧΟΝΟΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ. Μπορείς? Αν δε μπορείς να μου δώσεις άλλον, βούλωσ'το και ΔΕΞΟΥ: Οταν οι αγγλόφωνοι λένε discord, εννοούνε αυτό που εννοούμε εμείς όταν λέμε διχόνοια! Νιώσε επιτέλους!
ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΗ!
Αυτό μην το ξαναπείς ούτε στα πλαίσια τρολαρίσματος :swear:

δε με νοιαζει ο ορισμος, εσυ τον ξερεις καλυτερα αλλωστε ε;
Ναι, ρε. Ξέρω καλύτερα! :xara:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ετυμολογία-αγγλικής λέξης

Δημοσίευση από chill » Τετ 09 Ιαν 2008, 11:37

Συγνώμη που θα μπω σε φαινομενικά τριπάκια φιλαυτίας εδώ, αλλά τι να κάνουμε, έτυχε να ζήσω στην αλλοδαπή στα πρώτα βασικά καθοριστικά χρόνια της ζωής μου μέχρι και ενηλικίωσης, έκανα όλη μου τη σχολική φοίτηση σε ξενόγλωσσο σχολείο, και μιλούσα επί καθημερινής βάσης τη συγκεκριμένη γλώσσα και άρα έκανα χειροπιαστή και αναγκαία χρήση της, όχι θεωρητική-περιστασιακή, για να υποδηλώσω γλωσσομάθεια και όποτε με βόλευε, βεβαιώνω πως για να διατυπώσουμε την έννοια "διχόνοια" για την ανάγκη οποιουδήποτε διαλόγου, ή σχολικής εργασίας ή και πανεπιστημιακής διατριβής αν θέλετε, άλλο ουσιαστικό ικανότερο να τη διατυπώσει από το discord, απλά δεν υπήρχε!

SMUG ALERT!

Θες να ψαξεις κι ενα αλλο ορισμο τωρα που πηρες φορα;
Αλλα μαλλον τον γνωριζεις κι αυτον.

SMUG.

για πες μας τι σημαινει...
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ετυμολογία-αγγλικής λέξης

Δημοσίευση από chill » Τετ 09 Ιαν 2008, 11:44

ΑρΕλα έγραψε:
ή σου πεφτει βαρυ το ξανθο ή το παιζεις χαζη και προσπαθεις να αποπροσανατολισεις κατι ηλιθιους για να βγει οτι εχεις δικιο
Σκασίλα μου να βγει ότι έχω δίκιο. 'Ολες αυτές οι σάλτσες που γράφεις, (που δεν μπόρεσα να τις παρακολουθήσω εξ ολοκλήρου, ξανθιά γαρ :loco: ) δεν απαντούν στο ερώτημα που έθεσα, γι'αυτό και δε θα τις διαπραγματευτώ καν. ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΔΙΧΟΝΟΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ. Μπορείς? Αν δε μπορείς να μου δώσεις άλλον, βούλωσ'το και ΔΕΞΟΥ: Οταν οι αγγλόφωνοι λένε discord, εννοούνε αυτό που εννοούμε εμείς όταν λέμε διχόνοια! Νιώσε επιτέλους!
ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΗ!
Αυτό μην το ξαναπείς ούτε στα πλαίσια τρολαρίσματος :swear:

δε με νοιαζει ο ορισμος, εσυ τον ξερεις καλυτερα αλλωστε ε;
Ναι, ρε. Ξέρω καλύτερα! :xara:

Ok θα παιξω το παιχνιδακι σου.


discord: [dIskoord]
ουσ. διχόνοια, διάσταση, έριδα, διαμάχη: apple of discord μήλο της έριδας § sow discord ενσπείρω ζιζάνια ή διχόνοια § arouse discord δημιουργώ διχόνοια § family discords οικογενειακές έριδες # δυσαρμονία, παραφωνία: resolve a discord εξομαλύνω παραφωνία


Discordia: (στο ιδιο λεξικο)
Αποτελέσματα αναζήτησης για 'discordia': Δεν βρέθηκαν λέξεις.

ξερεις γιατι;
γιατι DISCORDIA ειναι το ονομα της θεας ΟΡΝΙΟ!

Για δες

Discordia is the Roman goddess of strife. Her Greek counterpart is Eris, her Greek opposite is Harmonia, whose Latin counterpart is Concordia.

Eris is frequently referred as Discordia (or Eris Discordia) in Discordianism.



Πες μας τωρα ποσο αριστα αγγλικα ξερεις γιατι ζουσες στο ουζμπεκισταν και εισαι μεταφραστρια.
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ετυμολογία-αγγλικής λέξης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 12:08

'Εκατσες στο -ισμός εσύ? Γι'αυτό έκανες όλο το θέμα?

Μέγιστος προφέσορας! :clap:
Πες μας τωρα ποσο αριστα αγγλικα ξερεις γιατι ζουσες στο ουζμπεκισταν και εισαι μεταφραστρια.
Καλύτερα από σένα!

Μην στέκεσαι στο -ισμος και μη γίνεσαι τόσο αστεία σχολαστικός για να φέρεις σε πέρας ντε και καλά και σώνει αυτό που θεωρείς "δίκιο" σου εσύ. Εγώ υπερτονίζω τη χρήση της λέξης σε κανονικούς καθημερινούς διαλόγους. Η ρίζα είναι η ίδια (discord-discordianism- έλεος).

Αν θες στην τελική το δέχεσαι, αν δε θες μένεις στα "επιστημονικά" της πλάκας που εφευρίσκουν κάτι μπαμπινιώτηδες της Αγγλίας...
Σ'έναν διάλογο, σε ένα δοκίμιο, σε σχολική εργασία, σε λογοτεχνικό έργο, σε Ο,ΤΙ ΘΕΣ, όποιος θέλει να μεταδώσει την έννοια "διχόνοια" δε θα πει discordianism, θα πει discord. Τελεία και π-άυλα! :loco: Εσύ τώρα, όταν/αν πας σε αγγλόφωνη χώρα, και θελήσεις να διατυπώσεις φράση που περιλαμβάνει τη διχόνοια σαν έννοια, πες discordianism. (Να'μαι κι από καμιά μεριά να γελάω :xaxas: )

Αν θες, το discord μπορεί να διαφοροποιείται εννοιολογικά και να στέκεται ως απολύτως σωστό είτε σαν διχόνοια είτε σαν αταξία. ανάλογα με το context του διαλόγου
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ετυμολογία-αγγλικής λέξης

Δημοσίευση από chill » Τετ 09 Ιαν 2008, 12:25

ΑρΕλα έγραψε:'Εκατσες στο -ισμός εσύ? Γι'αυτό έκανες όλο το θέμα?

Μέγιστος προφέσορας! :clap:
Πες μας τωρα ποσο αριστα αγγλικα ξερεις γιατι ζουσες στο ουζμπεκισταν και εισαι μεταφραστρια.
Καλύτερα από σένα!

Μην στέκεσαι στο -ισμος και μη γίνεσαι τόσο αστεία σχολαστικός για να φέρεις σε πέρας ντε και καλά και σώνει αυτό που θεωρείς "δίκιο" σου εσύ. Εγώ υπερτονίζω τη χρήση της λέξης σε κανονικούς καθημερινούς διαλόγους. Η ρίζα είναι η ίδια (discord-discordianism- έλεος).

Αν θες στην τελική το δέχεσαι, αν δε θες μένεις στα "επιστημονικά" της πλάκας που εφευρίσκουν κάτι μπαμπινιώτηδες της Αγγλίας...
Σ'έναν διάλογο, σε ένα δοκίμιο, σε σχολική εργασία, σε λογοτεχνικό έργο, σε Ο,ΤΙ ΘΕΣ, όποιος θέλει να μεταδώσει την έννοια "διχόνοια" δε θα πει discordianism, θα πει discord. Τελεία και π-άυλα! :loco: Εσύ τώρα, όταν/αν πας σε αγγλόφωνη χώρα, και θελήσεις να διατυπώσεις φράση που περιλαμβάνει τη διχόνοια σαν έννοια, πες discordianism. (Να'μαι κι από καμιά μεριά να γελάω :xaxas: )

Αν θες, το discord μπορεί να διαφοροποιείται εννοιολογικά και να στέκεται ως απολύτως σωστό είτε σαν διχόνοια είτε σαν αταξία. ανάλογα με το context του διαλόγου
Mε ειδες να διαφωνω καπου σχετικα με το τι σημαινει η αγγλικη λεξη discord?

Το εχω πει τοσες φορες πιο πανω. Τι παλευεις να βγεις απο πανω ενω μιλαμε για διαφορετικα πραγματα.

Αντε αλλη μια φορα μπας και καταφερεις να ξεθολωσεις το μυαλο σου.


Discord ειναι η διχονοια. Ετσι λεει το λεξικο. Σ αυτο εχεις δικιο ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.

Αν δεν κανω λαθος ομως, το πανηγυρι ξεκινησε γιατι ο απομακρος εκανε αναφορα στη ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ ΤΑΚΤΙΚΗ που προερχεται απο τη Discordia (ΟΧΙ ΤΗ ΛΕΞΗ DISCORD αλλα την αλλη που χρησιμοποιησε ο απομακρος και τελειωνει σε -ΙΑ γιατι ειναι ΟΝΟΜΑ και ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΑΖΙ) και το εκανε στο τοπικ για τον Πασχαλη θελοντας να σου εξηγησει για ποιο λογο συνδιαλεγεται με αυτο τον τροπο..
Aυτη η διαλεκτικη τακτικη, την οποια γνωριζεις πολυ καλα απο μενα, δεν εχει σκοπο να σκορπισει τη διχονοια αλλα τη δημιουργικη διαφωνια η οποια κανει τα μυαλα να ψαχνουν να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα, να αλλαξουν οπτικο πεδιο και να καταλαβουν οτι στα συμπερασματα φτανεις ΠΑΝΤΑ αναλογα με το ΠΟΥ στεκεσαι.

Ειμαι σχολαστικος γιατι ΑΥΤΟ ηταν το θεμα.
ΑΝ το θεμα ηταν να μεταφρασουμε τη λεξη discord,θα ηταν το πιο ηλιθιο θεμα στον κοσμο. Θα ηταν το καταλληλο τοπικ για να μας δειξεις ποσο εξυπνη εισαι και ποσο μορφωμενη εισαι επειδη εζησες εις την αλλοδαπην και ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ! Ποιος χεστηκε μωρε;;;;

Το θεμα ειναι η σημασια της Discordia ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΘΙΞΕ Ο ΑΠΟΜΑΚΡΟΣ και σ αυτο εχω δικιο, οποτε παψε.

γκε γκε;
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ετυμολογία-αγγλικής λέξης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 12:54

Όχι δεν παύω!
Λάθος και του απόμακρου.
Και η discordia στα πλαίσια της διχόνοιας χρησιμοποιείται, είτε σας γουστάρει είτε όχι.
Ή νομίζεις πως κάθε αγγλόφωνος ξέρει απόλυτα και καλά εννοιολογικά κάθε λέξη της γλώσσας του?
Εδώ ρίχνουν γέλωτα.

Μόνο εγώ έχω δίκιο! Γκέ γκε? :lol:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Ετυμολογία-αγγλικής λέξης

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Τετ 09 Ιαν 2008, 13:01

Χωρις να σκαμπαζω απο Αγγλικα οχι απο ελληνικη υπερηφανεια αλλα επειδη στην Γερμανια που μεγαλωσα η μονη ξενη γλωσσα ηταν η Γερμανικη παναθεμα τους, οι σωβιννιστες, ουστ! Οσα αγγλικα εμαθα ηταν απο βιβλιογραφια στο πανεπιστημιο που θελοντας και μη επρεπε να διαβασω ή απο τπτ τραγουδια. Αλλα οκ παμε στο θεμα μας. Η συγκεκριμενη λεξη discord (με κεφαλαιο D εννοειται η θεα Discordia =Ερις και προερχεται απευθειας απο την λατινικη discordia = διχονοια, αντιθετη με την λεξη concordia =ομονοια, και αν το παμε ακομα πιο εις βαθος προερχονται αμφοτερα απο το αιολικο τυπο της καρδίας, κορδία). Στα αγγλικα υπάρχει και η λεξη dissent, dissension (επισης απευθειας απο την λατινικη). Οσο για τον ορο discoridianism προκειται ως φαινεται για εναν πεποιημενο ορο χρησιμοποιουμενο ως ενα φιλοσοφικο ρευμα με επικεντρο το χαος και την συγχυση σε αντιθεση με την αρμονια και την ταξη. Για την διχονοια λοιπον θα χρησιμοποειται το discord νομιζω. Αυτο συμβαινει και στα ελληνικα πχ με το συμβολικος και το συμβολιστικος (εκ του συμβολισμος). Αλλο πραμα το συμβολικος, αλλα το πραμα το συμβολιστικος.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ετυμολογία-αγγλικής λέξης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 13:37

Πες τα χρυσόστομο αγόρι μου! :urock:

Πριν βγω για ψώνια, πετάω στον τσιλάτο έναν ηχηρό γέλωτα :xaxas:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ετυμολογία-αγγλικής λέξης

Δημοσίευση από chill » Τετ 09 Ιαν 2008, 14:57

ΑρΕλα έγραψε:Πες τα χρυσόστομο αγόρι μου! :urock:

Πριν βγω για ψώνια, πετάω στον τσιλάτο έναν ηχηρό γέλωτα :xaxas:
Ρε παραπλανημενο ον.

Ειδες να ειπα κατι διαφορετικο εγω απο τον Τευταμο;

Δε θα πω τα ιδια παλι. Βαριεμαι.
Διαβασε αυτα που λεω πιο πανω μπας και καταλαβεις τι γινεται.

Σαν να προσπαθω να εξηγησω σε κανενα πεισματαρικο παιδακι νιωθω.
Παρ'το χαμπαρι οτι δεν τα ξερεις ολα ρε παιδακι μου να τελειωνουμε, κι οταν καποιος σε βουλωνει, δεν κανει κακο να το παραδεχτεις.
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: Ετυμολογία-αγγλικής λέξης

Δημοσίευση από Apomakros » Τετ 09 Ιαν 2008, 15:29

chil wrote:
Αν δεν κανω λαθος ομως, το πανηγυρι ξεκινησε γιατι ο απομακρος εκανε αναφορα στη ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ ΤΑΚΤΙΚΗ που προερχεται απο τη Discordia (ΟΧΙ ΤΗ ΛΕΞΗ DISCORD αλλα την αλλη που χρησιμοποιησε ο απομακρος και τελειωνει σε -ΙΑ γιατι ειναι ΟΝΟΜΑ και ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΑΖΙ) και το εκανε στο τοπικ για τον Πασχαλη θελοντας να σου εξηγησει για ποιο λογο συνδιαλεγεται με αυτο τον τροπο..
Δεν κάνεις λάθος. Έτσι ακριβώς είναι.

Με τον τρόπο συτό θέλησα να εξηγήσω ότι η τοποθέτησή μου δεν ήταν μια επίπλαστη διαφωνία αλλά μια δημιουργική διαφωνία, δηλαδή discordia.
chill wrote:
Aυτη η διαλεκτικη τακτικη, την οποια γνωριζεις πολυ καλα απο μενα, δεν εχει σκοπο να σκορπισει τη διχονοια αλλα τη δημιουργικη διαφωνια η οποια κανει τα μυαλα να ψαχνουν να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα, να αλλαξουν οπτικο πεδιο και να καταλαβουν οτι στα συμπερασματα φτανεις ΠΑΝΤΑ αναλογα με το ΠΟΥ στεκεσαι.
H discordia είναι πράγματι μια διαλεκτική τακτική.

Δεν μπορούμε να πούμε ότι πρόκειται για τον Ντισκορντιανισμό (Discordianism) ο οποίος ξεκίνησε στη δεκαετία του ʼ50 στο Σαν Φραντζίσκο σαν μια παρωδία (σατιριστική) θρησκεία και εξελίχθηκε αρχότερα σε φιλοσοφικό ρεύμα.

Κάποιες ρίζες και επηρεασμούς έχει οπωσδήποτε και από εκεί, αλλά εδώ πρόκειται καθαρά για διαλεκτική τακτική.

Και σίγουρα δεν είναι διχόνοια, πράγμα που άλλωστε αποδεικνύεται και εκ του αποτελέσματος, αφού με την τακτική αυτή όχι μόνο διχόνοια δεν ενσπείρεται αλλά αντιθέτως προάγεται δημιουργικός διάλογος μετ' αφθόνου γέλωτος.



(Κατ' ακολουθίαν, ΑρΕλα και Τέυταμε,
κεράστε τα ποτά)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ορθογραφία-Ετυμολογία

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 13 Σεπ 2021, 09:23

Το ξέθαψα αυτο το νήμα, γιατί δεν την παλεύω άλλο...

πρωί πρωί με την τσίμπλα στο μάτι...το'δα στο φβ.. δινω μέρος του ποστ...

Εικόνα


ΦΡΟΥΔΕΣ ελπίδες ειναι, κυρίες και κύριοι... όχι φλούδες...


καλά για τον γερίμου δεν το συζηταμε.. έχει συνθλίψει την ελληνική
και όχι μόνο ορθογραφικά.. αλλά ας πάμε για αρχή μόνο στα ορθογραφικά
(ναι αυτόν τον έχω εκθέσει πολλάκις και στα μούτρα του, οπότε
τον αναφέρω ονομαστικά)
απο δω
https://katohika.gr/diethni/metafrazoum ... aftes-mer/
το κλασικό ορθογραφικό που μου έχει σπάσει νεύρα από πολλούς όχι
μόνο από αυτόν...

Εικόνα

το έχετε το έβαλε σωστά να καταλήγει με έψιλον
το αποτρέπετε, γιατί ρε πούστη μου με αι? γιατί έτσι λειτουργεί ο εγκέφαλος...

Εικόνα

Είναι φυσικά προωθΕΙτε ... το προωθάτε, δικό του εφεύρημα.

Εικόνα
:jerk: μεγάααααααααααλο το πρόβλημα και δε διορθώνεται
αυτο το πηρα απο τον τίτλο έξω.. σιγά μην έμπαινα και μεσα
στο ίδιο το άρθρο...


3-4 μέρες που μπαίνω κατοχικά και το'χει στα προεξέχοντα,
εκνευρίζομαι

Εικόνα

αργότερα κι άλλα... απλά διευκρίνιση... έχΟντας είναι...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Ορθογραφία-Ετυμολογία

Δημοσίευση από kat_woman » Δευ 13 Σεπ 2021, 14:58

ArELa έγραψε:
Δευ 13 Σεπ 2021, 09:23
Το ξέθαψα αυτο το νήμα, γιατί δεν την παλεύω άλλο...

πρωί πρωί με την τσίμπλα στο μάτι...το'δα στο φβ.. δινω μέρος του ποστ...

Εικόνα


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :lol: :lol: :lol:
Να είναι καλά ο άνθρωπας, γελάσαμε! (ή μήπως...γελάσαμαι... :loco: )
Σοβαρά τώρα: Το να θες να ορθογραφήσουν ορισμένοι...αυτό αγάπη μου, όχι ΦΛΟΥΔΕΣ ελπίδες είναι, τόνοι από τσόφλια, μη σου πω...
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Ορθογραφία-Ετυμολογία

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 13 Σεπ 2021, 16:09

Φλούδες από μήλο; Από βερικοκοκοκοκο ; από τι ; Να μην ξέρουμε τι φλούδες είναι; :cool:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ορθογραφία-Ετυμολογία

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 13 Σεπ 2021, 18:41

:skaw: :skaw: :skaw:
να'στε καλά ρε, με τσακίσατε..
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Re: Ορθογραφία-Ετυμολογία

Δημοσίευση από FireflyEarth » Δευ 13 Σεπ 2021, 21:24

ArELa έγραψε:
Δευ 13 Σεπ 2021, 09:23
Το ξέθαψα αυτο το νήμα, γιατί δεν την παλεύω άλλο...

πρωί πρωί με την τσίμπλα στο μάτι...το'δα στο φβ.. δινω μέρος του ποστ...

Εικόνα


ΦΡΟΥΔΕΣ ελπίδες ειναι, κυρίες και κύριοι... όχι φλούδες...


Όταν έχεις δει 500.001 φορές το Καφέ της Χαράς και
δη τον Φατσέα! :lol: :lol: :lol:
ArELa έγραψε:
Δευ 13 Σεπ 2021, 09:23

Εικόνα
:jerk: μεγάααααααααααλο το πρόβλημα και δε διορθώνεται
αυτο το πηρα απο τον τίτλο έξω.. σιγά μην έμπαινα και μεσα
στο ίδιο το άρθρο...


Εκ του Μαζωνάκη;;; Του αξίζει το σχόλιο: Είσαι το λάθος μου το τελευταίοοοο
ArELa έγραψε:
Δευ 13 Σεπ 2021, 09:23
3-4 μέρες που μπαίνω κατοχικά και το'χει στα προεξέχοντα,
εκνευρίζομαι

Εικόνα

αργότερα κι άλλα... απλά διευκρίνιση... έχΟντας είναι...
Όσες μετοχές τονίζονται στο "ο", γράφονται με ωμέγα.
Η φάση είναι πως αν του πεις να γράψει τη φράση
"θα σε πάω πηδώντας" θα το γράψει σωστά (πφφφ έριξα το επίπεδο)

Αιγώ πλαίων δαιν αικνεβρίζομαι. Απλά πρωσπαιρνάο κε ώλα καλά!
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Γλώσσα- Γλωσσολογία”