Ορθογραφικά-Ετυμολογία

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1365 φορές
Έλαβε Likes: 1881 φορές

Re: Ορθογραφικά-Ετυμολογία

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 25 Ιαν 2010, 16:33

Κι ομως, στο νοσοκομείο Γεννηματάς, στην εξωτερικη φωτεινή ταμπέλα (κάθετη ύψους 3 περίπου μέτρων) γράφει φαρδειά πλατειά "ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΝ"
Πήρα τη φρίκη μου πρόπερσι, το επισήμανα στον θυρωρο και μου είπε

"Κι άλλοι έκαναν την ίδια παρατήρηση, αλλά το σωστό κατά τη διεύθυνση είναι με άλφα-γιώτα".

:? :banghead:
.

Εικόνα🎶

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:
στο Βrighteon, στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
το μπλογκ μου εδω
Άβαταρ μέλους
takis_papa
Δόκιμος
Δόκιμος
Φύλο: Άνδρας

Δημοσίευση από takis_papa » Δευ 25 Ιαν 2010, 16:37

ArELa έγραψε:Κι ομως, στο νοσοκομείο Γεννηματάς, στην εξωτερικη φωτεινή ταμπέλα (κάθετη ύψους 3 περίπου μέτρων) γράφει φαρδειά πλατειά "ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΝ"
Πήρα τη φρίκη μου πρόπερσι, το επισήμανα στον θυρωρο και μου είπε

"Κι άλλοι έκαναν την ίδια παρατήρηση, αλλά το σωστό κατά τη διεύθυνση είναι με άλφα-γιώτα".

:? :banghead:
Ναι, δυστυχώς ο Μπαμπινιώτης έχει προξενήσει μη αναστρέψιμο γλωσσικό κλίμα με μη επανορθούμενες ζημιές...
Άβαταρ μέλους
Diagalaksiaki
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Irc ψευδώνυμο: diagalaksiaki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Diagalaksiaki » Δευ 25 Ιαν 2010, 20:23

Ο Μπαμπινιώτης δυστυχώς έχει καταστρέψει την Ελληνική Γλώσσα!
:shutup: :shutup: :shutup:
ΣΥ ΘΑΡΣΟΣ ΔΟΣ ΜΑΚΑΡ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΕ ΜΕΝΕΙΝ ΕΝ ΑΠΗΜΟΣΙ ΘΕΣΜΟΙΣ ΔΥΣΜΕΝΕΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΟΝΤΑ ΜΟΘΟΝ ΚΗΡΑΣ ΤΕ ΒΙΑΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 25 Ιαν 2010, 20:31

πολλά δυνατες αναλυσεις
ευχαριστω πολυ!!! :urock:

το εξαπαλων ονυχων? :help:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"

"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
takis_papa
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από takis_papa » Τρί 26 Ιαν 2010, 17:50

PELTASTIS VARNAVAS έγραψε:πολύ δυνατές αναλύσεις!
Ευχαριστώ πολύ!!! :urock:

Το εξαπαλων ονύχων; :help:
Η φράση ΔΕΝ περιέχει καμμία λέξη "εξαπαλών"!
Είναι: Εξ απαλών ονύχων = από τότε που τα νύχια ήταν απαλά δηλ. παιδιόθεν = από τότε που το υποκείμενο της πρότασης ήταν τόσο μικρής ηλικίας, ώστε τα νύχια του ακόμη δεν είχαν σκληρύνει, από τότε που ήταν νήπιο.
Η φράση είναι χρονικός προσδιορισμός.

Παράδειγμα: Εξ απαλών ονύχων η παιδεία του ήταν άρτια και προσεγμένη = Από τότε που ήταν νήπιο...
Άβαταρ μέλους
totispap
Irc ψευδώνυμο: totispap

Δημοσίευση από totispap » Τρί 26 Ιαν 2010, 18:06

Eξ απαλων ονυχων....την εκανα παντα απο τετοια τοπικς λογω εξ απαλων ονυχων ανορθογραφιας,οχι οτι οταν σκλυρηναν διορθωθηκα,χαχα :cool:
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
takis_papa
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από takis_papa » Τρί 26 Ιαν 2010, 18:13

totispap έγραψε:Eξ απαλων ονυχων....την εκανα παντα απο τετοια τοπικς λογω εξ απαλων ονυχων ανορθογραφιας,οχι οτι οταν σκλυρηναν διορθωθηκα,χαχα :cool:
Μιά και πιάσαμε το θέμα, ας κάνουμε μικρή ανάλυση στην πρότασή σου:

Αφού γράφεις ότι εξ απαλών ονύχων είσαι ανορθόγραφος, δεν χρειάζεται η επεξήγηση ότι ούτε όταν μεγάλωσες διορθώθηκες, μιά και η χρήση της φράσης "εξ απαλών ονύχων" υπονοεί συνέχεια άνευ διακοπής της αναφερομένης καταστάσεως.
Γιά παράδειγμα, όταν καταχρηστικά έστω λες ότι: "Εγώ, εξ απαλών ονύχων εγνώριζα να οδηγώ..." ούτε που αφήνεις υπόνοια έστω ότι τώρα δεν γνωρίζεις!
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Τρί 26 Ιαν 2010, 18:20

Πολλάκις αύτη η φράσις, δηλαδή "εξ απαλών ονύχων", που ώς είπεν ορθώς ο Τάκης, σημαίνει "παιδιόθεν", συγχέεται με μίαν άλλην φράσιν, "εξ όνυχος τον λέοντα", όπερ εστίν επιφανειακώς, επιπολαίως.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ

...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
totispap

Δημοσίευση από totispap » Τρί 26 Ιαν 2010, 18:23

takis_papa έγραψε:
totispap έγραψε:Eξ απαλων ονυχων....την εκανα παντα απο τετοια τοπικς λογω εξ απαλων ονυχων ανορθογραφιας,οχι οτι οταν σκλυρηναν διορθωθηκα,χαχα :cool:
Μιά και πιάσαμε το θέμα, ας κάνουμε μικρή ανάλυση στην πρότασή σου:

Αφού γράφεις ότι εξ απαλών ονύχων είσαι ανορθόγραφος, δεν χρειάζεται η επεξήγηση ότι ούτε όταν μεγάλωσες διορθώθηκες, μιά και η χρήση της φράσης "εξ απαλών ονύχων" υπονοεί συνέχεια άνευ διακοπής της αναφερομένης καταστάσεως.
Γιά παράδειγμα, όταν καταχρηστικά έστω λες ότι: "Εγώ, εξ απαλών ονύχων εγνώριζα να οδηγώ..." ούτε που αφήνεις υπόνοια έστω ότι τώρα δεν γνωρίζεις!

το ηξερα οτι κατι εκανα λαθος,εξ απαλων ονυχων το ηξερα...
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 26 Ιαν 2010, 18:36

Ένα λαθάκι σου θέλω να επισημάνω και σε ικετεύω να το διορθώσεις ή να προσέχεις αν το κάνεις από αφηρημάδα Τότη μου.

τΙ κάνεις
τΗ μητέρα.

Μη μου βάζεις ήτα στο ερωτηματικό μόριο "τι"

Φιλικά το λέω ε! :sweet:

TEUTAMOS έγραψε:Πολλάκις αύτη η φράσις, δηλαδή "εξ απαλών ονύχων", που ώς είπεν ορθώς ο Τάκης, σημαίνει "παιδιόθεν", συγχέεται με μίαν άλλην φράσιν, "εξ όνυχος τον λέοντα", όπερ εστίν επιφανειακώς, επιπολαίως.
Eυχαριστώ Μέλιο μου, αυτό δεν το ήξερα! :ty:
.

Εικόνα🎶

το μπλογκ μου εδω
Άβαταρ μέλους
takis_papa
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από takis_papa » Τρί 26 Ιαν 2010, 18:44

TEUTAMOS έγραψε:Πολλάκις αύτη η φράσις, δηλαδή "εξ απαλών ονύχων", που ώς είπεν ορθώς ο Τάκης, σημαίνει "παιδιόθεν", συγχέεται με μίαν άλλην φράσιν, "εξ όνυχος τον λέοντα", όπερ εστίν επιφανειακώς, επιπολαίως.
Υπάρχει έννοια της φράσης, ίσως επικρατεστέρα, που θά 'θελα ΄Μέλιε να το δεις και να πεις την γνώμη σου:
Πλήρης φράση: "Εξ όνυχος οίσθα ( Β' Εν. ) τον λέοντα!
"Από τις λεπτομέρειες κάποιας κατάστασης, καταλαβαίνει κανείς την ουσία, φαίνεται το αποτέλεσμα. ( Από το νύχι του που είναι χαρακτηριστικό ( όπως και ο κυνόδους του ), γνωρίζω τον Λέοντα - την δύναμή του, την αίγλη του )"
Άβαταρ μέλους
totispap

Δημοσίευση από totispap » Τρί 26 Ιαν 2010, 18:49

ArELa έγραψε:Ένα λαθάκι σου θέλω να επισημάνω και σε ικετεύω να το διορθώσεις ή να προσέχεις αν το κάνεις από αφηρημάδα Τότη μου.

τΙ κάνεις
τΗ μητέρα.

Μη μου βάζεις ήτα στο ερωτηματικό μόριο "τι"

Φιλικά το λέω ε! :sweet:

ελα μωρε,και τΗ εγινε? :lol:
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Τρί 26 Ιαν 2010, 18:56

Nαί! ότι δηλαδή από μίαν λεπτομέρειαν επιφανειακήν ενός πράγματος συνάγεις το είναι κάποιου. Εξ ονύχων οισθα (γνωρίζεις) τον λέοντα.

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 26 Ιαν 2010, 19:05

ελα μωρε,και τΗ εγινε? :lol:

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι Εικόνα
.

Εικόνα🎶

το μπλογκ μου εδω
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 26 Ιαν 2010, 19:26

:thumb:

1000 MERCI!!!!!!!!!!!!!!!
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"

"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
Novus
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Irc ψευδώνυμο: Novus

Re: Μετενσάρκωση ή μετεμψύχωση;

Δημοσίευση από Novus » Κυρ 04 Απρ 2010, 11:29

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά! Είμαι καινούριο μέλος κι αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση. Είμαι φοιτητής στο Φιλολογικό τμήμα της Αθήνας και συγκεκριμένα στον τομέα γλωσσολογίας. Θα ήθελα να σχολιάσω και να ξεκαθαρίσω κάποια ζητήματα που είδα σε προηγούμενες δημοσιεύσεις.
ArELa έγραψε:Με πηγή τη μνήμη, τα λιγοστά ρημαδιασμένα γράμματα που έμαθα και τον εγκέφαλό μου, η λέξη "πεποίθηση" έχει άμεση ετυμολογική σχέση με την "πειθώ".
το δε πεπιθήσω γίνεται από του πιθώ πιθήσω
Αν οι "εκσυγχρονιστές" (συχνότατα σφαγείς) της ελληνικής θέλουν το "πείθω" ή την "πειθώ" με γιώτα (ι) για τις...ανάγκες των καιρών, εγώ δε θα προσχωρήσω ποτέ σ'αυτή την αλλοτρίωση.
Πολύ σωστή και εύστοχη η παρατήρησή σου. Η πίστη (-ι-) λοιπόν, συγγενεύει με το πείθω (-ει-) όπως το φεύγω με τη φυγή, το πένθος με το πάθος κ.ο.κ. Ας το δούμε όμως πιο αναλυτικά:
Όλο αυτό το σύστημα (διότι περί συστήματος πρόκειται) στηρίζεται στην επιστημονικώς αποδεδειγμένη θεωρία των Μεταπτωτικών βαθμίδων της μητέρας ΙΕ. Στην περίπτωση του πείθω έχουμε την λεγόμενη ΑΠΑΘΗ βαθμίδα του θέματος /πειθ-/ της οποίας ενδεικτικό στοιχείο είναι το βραχύ /ε/ (-ει-, προφορά |ei|). Στο ουσιαστικό πίστις έχουμε την λεγόμενη ΑΣΘΕΝΗ βαθμίδα του θέματος /πειθ-/ και συγκεκριμένα τη μηδενισμένη κατά την οποία εκλίπει το βασικό φωνήεν (εν προκειμένω το /ε/). Άρα το θέμα σε Απαθή β. /πειθ-/ μεταβάλλεται στην Ασθενή-Μηδενισμένη β. σε /πιθ-/. Στην ουσία όμως πρόκειται για το ίδιο θέμα! Έτσι έχουμε: πειθ- > *πιθ-τις (|pith-tis|) (η h [δασεία] ανάμεσα σε όμοια σύμφωνα αποβάλλεται και ακολουθεί συσριστικοποίηση του t) > πισ-τις (|pis-tis|).
Το πίστις με τη σειρά του συγγενεύει με την πεποίθηση (κατ' εμέ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΚΑ κι όχι τόσο σημασιολογικά) η οποία προέρχεται από τον μέσο παρακείμενο πέποιθα (πείθομαι). Αξίζει να σημειωθεί εδώ πως το θέμα του Παρακειμένου είναι αποτέλεσμα μιας άλλης μεταπτωτικής βαθμίδας, της ΕΤΕΡΟΙΩΜΕΝΗΣ, κατά την οποία μεταβάλλεται το ποιόν του βασικού φωνήεντος (ήτοι: e > o). Συνολικά οι μεταπτωτικές βαθμίδες είναι οι εξής: ΑΠΑΘΗΣ (ε), ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΗ (η), ΕΤΕΡΟΙΩΜΕΝΗ (ο), ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΗ-ΕΤΕΡΟΙΩΜΕΝΗ (ω), ΑΣΘΕΝΗΣ (Ø).
Το ότι συγγενεύουν ετυμολογικώς δεν σημαίνει ότι θα συγγενεύουν και σημασιολογικώς (όπως π.χ. το πένθος και το πάθος που προανέφερα). Δεν θα επεκταθώ όμως παραπάνω στη σημασιολογία των λέξεων παρά μόνο στην ετυμολογία τους.
Έτσι θέλω να εκφράσω τη βαθιά απογοήτευσή μου, όταν βλέπω ατεκμηρίωτες και αντεπιστημονικές παρατηρήσεις του τύπου "αναδιπλασιασμός στο πίθω" το οποίο πίθω είναι σπάνιος, αρχαϊκός μέλλοντας του ρ. πείθω (βασικά μόνο αυτό μου έρχεται στο μυαλό όταν βλέπω τον μορφολογικό τύπο πίθω...!). Ειλικρινά πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο το οποίο επ' ουδενί θα το έλεγαν ακόμη και μαθητές του γυμνασίου που τώρα μαθαίνουν αρχαία. Κι αυτό είναι το λιγότερο μπροστά στην όλη ερμηνευτική εξήγηση που έδωσε ο συντάκτης αυτής της δημοσίευσης. Απλά ασχολίαστο... Επιπλέον αν θέλετε να ανατρέξετε σε λεξικά και γραμματικές καλό είναι να κοιτάζετε στους Lidell-Scott, στον Schwyzer κ.ο.κ. Παρεμπιπτόντως έχω το λεξικό του παπύρου το οποίο γράφει το εξής:
ΕΤΥΜΟΛ. < *πίθ-τις < θ. πιθ- τού πείθω* + επίθημα -τις, με συριστικοποίηση τού -θ- προ τού -τ-
takis_papa έγραψε:
...Η πίστις (<*πίθ-τις< πέιθομαι. από ρίζα πιθ- εξ ου και πιθ-ανός)...

Η ρίζα είναι πεθ- ( πέθ - j - ομαι )
...Όπως και να'χει επιμένω και ΘΑ επιμένω στο έψιλον-γιώτα στην "πειθώ", ό,τι κι αν λένε τα... "ερμηνευτικά" (?) λεξικά.
Πολύ σωστά, Βίκυ. Οι αναφερθέντες στο θέμα ξέχασαν το πρόσφυμα "j".
Δυστυχώς η ετυμολογία που δίνεις αγαπητέ takis_papa είναι εσφαλμένη. Σύμφωνα με τον Schwyzer(1939): Griechische Grammatik, τους Brugmann K. -Thumb A. (1913): Griechische Grammatik, το λεξικό των Lidell-Scott, το μέγα ΙΕ λεξικό του Pokorny και το ΙΕ λεξικό του Köbler (2000) (http://www.koeblergerhard.de/germanisti ... /idgBh.pdf [σελ. 14]) το ρ. πείθω ανάγεται σε ΙΕ ρίζα *bheidh- και αντιστοιχεί ακριβώς και μορφολογικά (και σημασιολογικά) με το λατ. fīdo (= πείθω, εξαναγκάζω, καταπιέζω). Αν προερχόταν από ρίζα *πεθj- (|*pethj-|) τότε θα είχαμε το εξής αποτέλεσμα: *pethj- (th + j > ss ή s) > *pes(s)- > *πέσ(σ)-. Αυτό που αναφέρεις είναι το φαινόμενο της "επένθεσης" η οποία λαμβάνει χώρο σε συμπλοκή του /j/ με /r/ ή έρρινα σύμφωνα και μάλιστα μόνο μετά από τα φωνήεντα /α/ και /ο/ (π.χ. *μόρ-jα > μοῖρα). Γι' αυτούς ακριβώς τους λόγους είναι αδύνατον να προέρχεται το πείθω από ρίζα πεθj- πόσο μάλλον αφού βλέπουμε και την εμφανή συγγένεια με το λατινικό fido, άρα την αναγωγή του σε ΙΕ ρίζα *bheidh- της οποίας η εξέλιξη στα Ελληνικά έχει ως εξής: *bheidh- (ΝΟΜΟΣ: τα ηχηρα δασέα της ΙΕ στην Ελληνική μετατρέπονται σε άηχα δασέα) > *pheith- (*φειθ-) > (ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ Grassmann: Ανομοίωση των δασέων, δηλ. σε περιβάλλον όπoυ υπάρχουν δύο δασείες η πρώτη αποβάλλεται) > peith- (πειθ-). Επιπλέον ένα άλλο γεγονός που ενισχύει αυτήν την ετυμολόγηση είναι η γνησιότητα της ΔΙΦΘΟΓΓΟΥ (δηλ. προφορά ως ei κι όχι ως νόθου διφθόγγου σε κλειστό μακρό e που θα μπορούσε να είχε προέλθει από επένθεση - κι αυτό αδύνατον!) η οποία γίνεται εμφανής απ' την ασθενη-μηδενισμένη βαθμίδα σε /ι/.
Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι οι ετυμολογήσεις των λέξεων στηρίζονται σε αποδεδειγμένους και παγιωμένους φωνολογικούς νόμους οι οποίοι στηρίζονται κυρίως στη σύγκριση των ΙΕ γλώσσων μεταξύ τους κι όχι τόσο στην ερμηνεία και στην αποκλειστικά φορμαλιστική ανάλυση των λέξεων (όπως έκανε ο Σωκράτης στους διαλόγους του Πλάτωνα) αλλιώς θα έχουμε τις λεγόμενες παρετυμολογίες. Επιπλέον επιβάλλεται η σωστή χρἠση της εκάστοτε βιβλιογραφίας, στηριζόμενοι όχι μόνο σε ένα αλλά τουλάχιστον σε δύο βίβλια και κατα προτίμηση ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΑ. Δυστυχώς οι περισσότερες ελληνικές ιστορικές γραμματικές είναι αντιγραφές των ξένων γραμματικών, αφού αυτοί πρώτοι δημιούργησαν την Ιστορικοσυγκριτική Γραμματική (Franz Bopp κ.ά.) κι αργότερα τη μάθαμε κι έμεις!
Αυτά είχα να επισημάνω.
Σας έυχομαι καλό Πάσχα και καλές γιορτές!
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Δευ 05 Απρ 2010, 17:46

Σε καλωσορίζω εις το νήμα αυτό και εν γένει εις τούτο το φόρουμ που όπως κατάλαβες έχει πολλά και ενδιαφέροντα νήματα, εκ των οποίων ένα είναι και η ενότης Ελληνική γλώσσα - γλωσσολογία, μιας και είσαι συνάδελφος γλωσσολόγος. Πάντα εις μίαν συζήτησιν χρειάζεται κάποιος γλωσσολόγος, καθώς περίτρανα αποδεικνύεται ες αεί το γνωστόν ρητόν "αρχή σοφίας η των ονομάτων επίσκεψις". Αν θέλεις δημιούργησε το δικόν σου προσωπικόν στίγμα http://www.ideografhmata.gr/forum/viewforum.php?f=164,
ίνα συστηθήις εις τους συμφορουμίτες σου. Καλή συνέχεια και καλές πνευματικές ΙΔΕΟ - διαδρομές εις τον ιστότοπον αυτόν.

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 05 Απρ 2010, 17:57

Φίλε Novus, καλώς μας ήρθες! :D

Αν και ο Μέλιος μας (ΤΕΥΤΑΜΟΣ) πρόλαβε να σε κατατοπίσει λίγο, θα βρεις κατατοπιστικότερο ένα ΡΜ που σου έστειλα. Λίγο ετεροχρονισμένα συγχώρα με, ένεκα της απουσίας μου λόγω Πάσχα.
.

Εικόνα🎶

το μπλογκ μου εδω
Άβαταρ μέλους
totispap

Δημοσίευση από totispap » Πέμ 13 Μάιος 2010, 15:59

Ποια η διαφορα του σ'αγαπώ με το σ'αγαπάω..?
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Άβαταρ μέλους
Nightrider
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Έλαβε Likes: 1 φορά

Δημοσίευση από Nightrider » Πέμ 13 Μάιος 2010, 17:09

totispap έγραψε:Ποια η διαφορα του σ'αγαπώ με το σ'αγαπάω..?
Το ρήμα "αγαπώ" είναι η συνειρρημένη μορφή του ρήματος "αγαπάω"!

Το "σ'αγαπώ" είναι η σωστή μορφή του ρήματος!
Η λέξη "χριστιανισμός" περιέχει κάποια παρεξήγηση γιατί ουσιαστικά υπήρχε μόνο ένας χριστιανός, αλλά κι εκείνος πέθανε πάνω στο σταυρό. -Νίτσε-
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Γλώσσα- Γλωσσολογία”