Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Σάβ 26 Ιαν 2008, 13:19

Αντι προλογου....

Πολυς ο θορυβος περι της μαθηματικης δομης της Ελληνικης, ή να το πω καλλιτερα περι της λογικης δομης της Ελληνικης. Ως μαθηματικη - λογικη δομη εννοουμε τον τροπο εκεινο κατασκευης της γλωσσας που σχετιζεται με βασικες αρχες των μαθηματικων και της λογικης. Πολλακις στο θεμα αυτο γινεται συγχυση με την λεξαριθμικη θεωρια κατα την οποιαν το καθε γραμμα αντιστοιχει σε εναν αριθμο. Προβλεπεται επισης σ' αυτην την θεωρια οτι ομαδες λεξεων συναριθμουνται, δηλαδη εχουν τον ιδιο συναριθμο ή λεξαριθμο με καποια αλλη ομαδα. Αυτο ομως δεν θα μας απασχολησει εδω διοτι ειναι κατι εντελως διαφορετικο. Αυτο που θα μας απασχολησει εδω ειναι οχι ο αριθμος ο ιδιος αλλα οι διαφορες λογικομαθηματικες σχεσεις με τις οποιες ειναι δομημενες οι λεξεις.

1. Σχεση γλωσσης και σκεψης. Η εννοια της πρωτογλωσσης

Η σχεση της γλωσσας με τον νου ειναι δεδομενη και αρρηκτη, σε σημειο που να λεμε οτι σκεφτομαστε με τη γλωσσα και μιλαμε με τη σκεψη. Αιωνες τωρα οι φιλοσοφοι τονιζαν αυτην την ενοτητα σκεψης και λογου, αλλα αυτο που δεν συζητειτο ηταν η ιδιαιτεροτης της Ελληνικης ως γλωσσης που αντικατοπτριζει τις δομες εκεινες του εγκεφαλου που προυπαρχουν της αποκτηθεισης γνωσης μεσωι των αισθητηριακων οργανων. Ως πρωτογλωσσα η Ελληνικη εχει πισω της μια μακραιωνη ιστορια που παει τοσο πισω (αδιευκρινιστο ποσο) οσο και η αναπτυξη του ανθρωπου στην ελλαδικη χερσονησο. Βεβαιως, προιοντος του χρονου και διαδοθεντος του γεωργο-κτηνοτροφικου βιου των κατοικων της ελλαδικης χερσονησου σε διαφορες ομορες περιοχες μεταφερθηκε εκει το λεξιλογιο που αρχικα τουλαχιστον πρεπει να υποψιαστουμε δεν ηταν αλλο απο πρωτοριζες δηλωνοντας απευθειας την εννοια του σημαινομενου αντικειμενου. Παραδειγματος χαριν η ριζα φαγ-
εδηλωνε στα παναρχαια εκεινα χρονια την "βελανιδια" με βαση την οποια στους ιστορικους χρονους εσχηματισθη η λεξη φαγός ή φηγός, και επειδη η γλωσσα ολοενα εξελισσεται οσο προχωραει η αναπτυξη του πολιτισμου, η ριζα αυτη (φαγ-) χρησιμοποιηθηκε ως θεμα του αοριστου β΄ (έ-φαγ-ον) του ρ. τρωγω δηλωνοντας με αυτον τον τροπο οτι η πρωτη τροφη του ανθρωπου στον ελλαδικο χωρο ηταν τα βελανιδια. Αλλο παραδειγμα ειναι η λεξη πηλός
που εξελιχτηκε με βαση καποια ριζα π(α)λ-. Ειναι ενδεικτικο οτι αναφερεται η ριζα στην τεχικη της κατασεκευης των τροχηλατων κεραμεικων σκευων. Φαινεται λοιπον οτι η ριζα αυτη σημαινε περιφορα ή καποια περιστροφικη κινηση, πραγμα που φαινεται και απο παραγωγες λεξεις οπως πόλος, πωλος /πωλέω (=περιφερομαι για να πωλησω με το πουλαρι μου: βλ. σημερα ωνια / ωνος < ωνουμαι =πωλω). Θα μπορουσε κανεις να αναφερει πολλα παρομοια παραδειγματα για να υποστηριξει μεσα απο την γλωσσα την παλαιοτητα και την αναφορικοτητα στα πραγματα της Ελληνικης.
2. Η δομη της διαχρονικης Ελληνικης γλωσσης

Ερχομαστε τωρα στην δομη της Ελληνικης που οπως ειπαμε πιο πανω σχετιζεται σε μια μαθηματικη δομη. Μια πρωτη σχεση που θελω να θιξω εδω ειναι αυτη που στην μαθηματικη ορολογια αναφερεται ως επιμερισμος ή επιμεριστικη ιδιοτητα.
Στα μαθηματικα γνωριζουμε αυτην την ιδιοτητα ως εξης:
πχ 3(χ + 3) = 3χ + 9
Πολλαπλιαζοντας δηλαδη το εκτος παρενθεσεως 3 με τα εντος παρενθεσως ξεχωριστα (χ+3) ως (3*Χ + 3*3)μας διδει το αναπτυγμα 3χ + 9

Αυτο φαινεται να υπαρχει και στην Ελληνικη.
Ας υποθεσουμε οτι ζηταμε μια σαλατα με αγγουρι αμεσως δια της συνθεσεως αγγουρι και σαλατα προκυπτει η συνθετη λεξη αγγουροσαλατα. Αν τωρα θελησουμε να προσθεσουμε στην αγγουροσαλατα μας και ντοματα τοτε
η λεξη που θα σχηματισθει ειναι η αγγουροντοματοσαλατα. Αν στην αγγουροντοματοσαλατα μας προσθεσουμε και κρεμμυδακι τοτε θα φτιαξουμε μια αγγουροντοματοκρεμμυδοσαλατα. Μπορω να συνεχισω επ' απειρον αυτην την αλυσιδα οσο θελω εγω. Τι παρατηρουμε εδω; Βλεπουμε οτι η γλωσσα λειτουργει με γνωμονα την οικονομια παραλειποντας καθε φορα την λεξη σαλατα, οταν προσθεσω κατι επιπλεον στην αρχικη μου σαλατα που περιειχε μονο αγγουρι. Δεν προβλεπεται εν ολιγοις στην Ελληνικη ο σχηματισμος πολυσυνθετων λεξεων οπως:

*αγγουροσαλατα -ντοματοσαλατα
*αγγουροσαλατα-ντοματοσαλατα -κρεμμυδοσαλατα κοκ.
(με * λεξεις που ειναι αδοκιμες στον λογο)

το αρθρο συνεχιζεται...
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 26 Ιαν 2008, 13:45

μπορω να μεταφραζω τα αρθρα σου στα αγγλικα να τα βαζω στο site μου;
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 26 Ιαν 2008, 17:00

Δε νομίζω να σου το αρνηθεί.

Αν το κάνεις βέβαια, θα βάζεις και τον συγγραφέα έτσι?

Αλλά πες μου κάτι ρε Φωτάκο... Θα τα καταφέρεις να τα μεταφράσεις?
Εγώ τα βλέπω και με πιάνει σύγκρυο...δυσκολεύομαι.
Μπράβο σου αν τα καταφέρεις!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Σάβ 26 Ιαν 2008, 21:44

εχεις σαιτ;δεν το ξερα. χεχ! Λοιπον κατσε να το τελειωσω πρωτα και να το περασω απο δευτερο χερι γιατι ξερεις εδω στο νησι δεν εχω ουτε καν βιβλιο μπροστα μου, ειμαι εγω και το πσ και το φαντασιοπληκτο μυαλο μου χεχ!
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 27 Ιαν 2008, 00:42

εννοειτε οτι θα βαλω συγγραφεα :)
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Σάβ 02 Φεβ 2008, 22:27

Ενα αλλο στοιχειο που φανερωνει την μαθηματικη δομη και κατασκευη της Ελληνικης ειναι η διπλη αρνηση που χρησιμοποιειται στο λογο. Πως χρησιμοποιειται η αρνηση; Υπαρχουν δυο ειδων αρνησεις: α) η εσωτερικη αρνηση που οταν χρησιμοποιειται δεν αιρει τις προυποθεσεις εκφωνησης του λεχθεντος.

πχ Ειπα οτι δεν θα παω διακοπες (1)

β) η εξωτερικη αυξηση που χρησιμοποιουμενη αιρει τις προυποθεσεις εκφωνησης του λεχθεντος.

πχ Δεν ειπα οτι δεν θα παω διακοπες (2)

Το μαθηματικο σχημα που υποκειται βεβαιως ειναι το -p (p=preposition) στην περιπτωση (1) και το -(-p)= p στην περιπτωση (2).

Η προταση (2) ομως μπορει να ξαναγραφει με ορους καταφασης ως

Ειπα οτι θα παω διακοπες (3)

Το σχημα -(-p)=p ανευρισκεται και στην παρακατω δομη:

Ολα τα προβληματα δεν ειναι αλυτα (4)

Με ορους καταφασης η προταση (4) μπορει να ξαναγραφει ως

Ολα τα προβληματα ειναι επιλυσιμα / μπορουν να λυθουν (5)

Μια παραλλαγη του σχηματος ειναι το -(p). Οι παρενθεσεις εδω δηλωνουν τα ορια της προτασης p.
Το σχημα εξηγει οτι αν σε μια προταση χρησιμοποιηθει προκειμενου να αρει τις προυποθεσεις εκφωνησης της τοτε τιθεται εκτος παρενθεσεων. Ποτε συμβαινει αυτο;

Τα Χομπιτ στον Αρχοντα των Δακτυλιδιων δεν εχουν μεγαλο υψος (6)
Τα Χομπιτ στον Αρχοντα των Δακτυλιδιων δεν υπαρχουν (7)

Στην προταση (6) δεν αιρονται οι προυποθσεις της εκφωνησης, τουτεστι τα Χομπιτ υπαρχουν οσο η ταυτοτητα τους και κατ' επεκταση η οντοτητα τους δεν υπονομευεται, οπως συμβαινει στην προταση (7), οπου η αρνηση αιρει ολο το εννοιολογικο βαρος της προτασης, αφου υπονομευει την ιδια την υπαρξη των Χομπιτ περι ου ο λογος στην προταση.

Ετσι οι προτασεις (6) και (7) μπορουν να τυποποιηθουν ως εξης (-p) και -(p).
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 03 Φεβ 2008, 00:27

Όταν ήμουν στο (αγγλόφωνο Λύκειο) Roseneath High - στο μάθημα της Αγγλικής γλώσσας, ο φιλόλογος κάποτε ανέφερε ότι η διπλή άρνηση είναι πρωταρχικό εφεύρημα της ελληνικής - ή να πω καλύτερα, πρώτα στην ελληνική έγινε η χρήση της. Συνέχισε χαρακτηρίζοντας τη δομή της γλώσσας μας εξαιρετική και ασυναγώνιστη (σε σχέση με τις υπόλοιπες "ζώσες" γλώσσες στον πλανήτη), και ότι μόνο η κινεζική μπορεί ως ένα βαθμό να την πλησιάσει, αλλά από άλλους ορίζοντες.

Πρόσθεσε ότι το γεγονός της διπλής άρνησης σε μια κατάφαση που πρώτη όπως προείπαμε εισήγαγε η ελλληνική στο νοητικό-λεκτικό-επικοινωνιακό στερέωμα, είναι ένας άλλος ορατός κρίκος της γλώσσας μας με τα μαθηματικά, όπου και εκεί δυο αρνητικά μας κάνουν ένα θετικό.

Θα'ταν ίσως περιττό να πω ότι στη διάρκεια αυτής της συγκεκριμένης παράδοσης εγώ φούσκωνα σαν το παγώνι, αλλά το είπα έτσι κι αλλιώς. :D
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Κυρ 03 Φεβ 2008, 11:26

Ωραια αυτη η καταθεση σου Αρελιτα!Επιβεβαιωνει λοιπον τα ανω γραφεντα. Πραγματικα η ελληνικη γλωσσα ειναι τοσο αρτια δομημενη που δυσκολα καποια αλλη γλωσσα μπορει να την πλησιασει. Και βεβαιως αυτο μας κανει ολους υπερηφανους αλλα μας καθιστα ταυτοχρονα και υπευθυνους στο πως θα την χρησιμοποιησουμε χωρις να την "κατακρεουργησουμε". Το αρθρο βεβαιως θα εμπλουτιστει κι αλλο...
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Παρ 08 Φεβ 2008, 13:49

Η περιπτωση της εκφρασης "(ουκ) έστιν ός"

Η εκφραση "(ουκ) έστιν ός" ειναι συνωνυμη με την αοριστη αντωνυμια τις - καποιος (αοριστη καταφαση) και με την αοριστη αντωνυμια ουδεις - κανεις (αοριστη αρνηση).
"(Ουκ) έστιν ός αγαπα την θυγατερα" (1)
(=Καποιος/κανεις δεν αγαπει την κορη)

Η δομη της εκφρασης αυτης εχει ως βαση το υπαρκτικο ρημα έστι. Το ός το αρσενικο γενος, εν προκειμενωι στο (1) , της αναφορικης αντωνυμιας ός,ή,ό (=ο οποιος, που...).

Η αποκαλυψη αυτης της ιδιαζουσας πλην ομως λογικης δομης της εκφρασης αποτυπωνει με καθαρο τροπο οσα διδασκει η κατηγορηματικη Λογικη, κλαδος δηλαδη της Λογικης που εφαρμοζεται σε επιπεδο προτασης ως κατηγορηματος.

Αν παρουμε μια προταση οπως

Ο Γιωργος ειναι φοιτητης (2)

συμφωνα με την κατηγορηματικη λογικη μπορει να τυποποιηθει ως

Εx(x->G)->s (student) (3)

Αυτο αποκωδικοποιειται ως

"Υπαρχει (Ε)καποιος x που ειναι ο Γιωργος (G), και αυτος ειναι s (student)"

Αυτο ισχυει και για τις περιπτωσεις με αρνηση

Ο Γιωργος δεν ειναι φοιτητης (4)

Ετσι το (3) μεταγραφεται αντιστοιχως με την αρνηση - πριν το υπαρκτικο (Ε) ως

-Εx(x->G)->s (student)

Και αυτο αποκωδικοποιειται ως

"Δεν υπαρχει (Ε)καποιος x που ειναι ο Γιωργος (G), και αυτος να ειναι s (student)"

Συνεπως, συμφωνα με τα παραπανω η Αρχαια Ελληνικη, γιατι περι αυτης προκειται εδω, φαινεται να εχει στο λεξιλογιο της εκφραση ((ουκ)έστιν ός) που να αποτυπωνει το υπαρξιακο δεικτη (Ε/έστιν) και να τον συσχετιζει (-> / ός)) με καποιο κατηγορημα (s).
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από chill » Παρ 08 Φεβ 2008, 14:54

Αν δεν κανω λαθος (που δεν κανω) ολες οι γλωσσες αποτελουν εκφρασεις της ανθρωπινης λογικης. Και ως τετοιες υπαγονται σε απλους κανονες λογικης. Τα μαθηματικα ειναι κι αυτα μια πρακτικη εκφραση της λογικης οποτε ειναι απλα λογικο ολες οι γλωσσες να εχουν ενα μαθηματικο υποβαθρο (αφαιρεσεις, προσθεσεις, συνολα, υποσυνολα, πολλαπλασιασμοι, ιδιοτητες, διαιρεσεις, μεταθεσεις, αναιρεσεις κτλ) αλλιως δε θα εβγαζαν νοημα. Η ανθρωπινη γλωσσα, ο ΛΟΓΟΣ ειναι απο μονος του μια πραξη αφαιρετικη. Και ως αφαιρετικη, αναγκαστικα ακολουθει μια συγκεκριμενη λογικη που θετει ορους χρησης που συσχετιζονται μεταξυ τους οπως και οι οροι μιας εξισωσης.

Και για να μην το κανω θεμα... ξερεις εστω και μια αναπτυγμενη ολοκληρωμενη γλωσσα που να μην εχει μαθηματικη δομη;

Ιt is... isn't it?
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από karipis » Παρ 08 Φεβ 2008, 15:08

Πολύ πιθανό να είναι όπως ακριβώς το λες :)
Απλά το (πολύ καλά συντεταγμένο) άρθρο του φίλου μιλάει για την μαθηματική-λογική δομή της ελληνικής (μόνο) χωρίς να επικαλείτε κάποια μοναδικότητα.
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από chill » Παρ 08 Φεβ 2008, 16:01

Ναι αλλα...
Πραγματικα η ελληνικη γλωσσα ειναι τοσο αρτια δομημενη που δυσκολα καποια αλλη γλωσσα μπορει να την πλησιασει.
που λεει και ο Τευταμος.

Κι εγω αντιπαρερχομαι και λεω οτι πολλες γλωσσες μπορουν να πλησιασουν την Ελληνικη σε αρτιοτητα και πολυπλοκοτητα εκτος κι αν μιλαμε για τις γλωσσες των Παπουα της Νεας Γουινεας...
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από karipis » Παρ 08 Φεβ 2008, 16:19

Μίλησε για μαθηματική αρτιότητα. Ποιά είναι η "ξένη" γλώσσα που πλησιάζει σ' αυτόν τον τομέα την ελληνική και θα ήθελα επίσης να διαβάσω και κάποια παραδείγματα.
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από chill » Παρ 08 Φεβ 2008, 16:35

karipis έγραψε:Μίλησε για μαθηματική αρτιότητα. Ποιά είναι η "ξένη" γλώσσα που πλησιάζει σ' αυτόν τον τομέα την ελληνική και θα ήθελα επίσης να διαβάσω και κάποια παραδείγματα.
ξερω γω.. τα γαλλικα; τα αγγλικα; τα ιταλικα; Τα γερμανικα; τα ρωσικα; Δεν εχουν διπλες αρνησεις και μεταθεσεις κι ολα τα αλλα τα ωραια, αυτες οι γλωσσες; Τοτε πως διαολο μεταφραζονται στα ελληνικα χωρις να χανονται απαραιτητα νοηματα;
Εγω ας πουμε, ομιλω την αγγλικη μια χαρα και ποτε δεν ενιωσα περιορισμενος στο να εκφρασω επακριβως ακομα και τις πιο πολυπλοκες σκεψεις.
Η γλωσσα δεν ειναι κατι στατικο και απολυτο. Οποιαδηποτε συγχρονη γλωσσα δεν εχει να ζηλεψει κατι απο την ελληνικη.

Δε νομιζω να μπορεις να πεις κατι στα ελληνικα που να ΜΗ μπορω να μεταφρασω στα αγγλικα (παιρνοντας παντα υποψιν τις δικες τους εκφραστικες ιδιοτροπιες)...
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από karipis » Παρ 08 Φεβ 2008, 16:47

Νομίζω πως η τοποθέτηση του φίλου στην αρχή ήταν σαφής, αυτό ήθελα να πω εγώ χωρίς να έχω πρόθεση να πουλήσω εξυπνάδα. Μαθηματικές γλώσσες υπάρχουν πολλές (μάλλον), δεν έχουν να κάνουν με το μνμ όμως καθώς δε δεν επαρκούν και σε αρτιότητα σε σχέση με την ελληνική. Αν ναι, ιδού η Ρόδος.
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από chill » Παρ 08 Φεβ 2008, 17:34

karipis έγραψε: καθώς δεν επαρκούν και σε αρτιότητα σε σχέση με την ελληνική.
Οχι, ιδου η Ροδος.
Οταν ισχυριζεσαι τετοιο πραγμα θελω παραδειγματα κι εγω.
Δειξε μου την αρτιοτητα της Ελληνικης σε σχεση με τις αλλες γλωσσες.
Το λες πως ειναι πιο αρτια επειδη ειναι μαθηματικη, δε σημαινει τιποτα γιατι οπως ειπα δεν μπορω να σκεφτω παραδειγμα Ελληνικης γλωσσικης αρτιοτητας που να μην μπορει να εκφραστει με οποιαδηποτε αλλη συγχρονη γλωσσα.

Εγω δεν εκανα κανενα ισχυρισμο που χρειαζεται αποδειξη. Ολες οι συγχρονες γλωσσες ειναι πλουσιες, ευελικτες και μαθηματικες και μπορουν να εκφραζουν πολυπολοκες σκεψεις χωρις κανενα προβλημα.

Αν νομιζεις οτι η Ελληνικη ειναι πιο αρτια.. εξηγησε μας γιατι.
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από karipis » Παρ 08 Φεβ 2008, 17:46

Στο πρώτο μνμ θα βρεις κάποια ;)
Δώσε με την σειρά σου παράδειγμα που αναιρεί αυτό που λέει.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από karipis » Παρ 08 Φεβ 2008, 17:55

Έχεις δίκαιο.
Συγνώμη. Αναιρώ ότι είπα...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 09 Φεβ 2008, 02:25

Δειξε μου την αρτιοτητα της Ελληνικης σε σχεση με τις αλλες γλωσσες.
NIΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ


Βρες μου άλλη γλώσσα που να βγάζει απόφθεγμα σοφό στην απλότητά του που να διαβάζεται ΚΑΙ ανάποδα, εξυπνάκια προσκυνημένε της αγγλικής.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από chill » Σάβ 09 Φεβ 2008, 04:41

ok. Ξερεις στην αρχη την εβρισκα να σου βρισκω αποδειξεις και να σου τις πεταω στη μουρη για πλακα.
Αλλα ακομα κι αυτο εχασε τη μαγεια του τελικα! :)
παμε:

Λατινικα:

In girum imus nocte et consumimur igni
που σημαινει: μπαινουμε στον κυκλο τη νυχτα, και μας καταβροχθιζει η φωτια.
Κατι σχετικο με την αυτοκαταστροφικη συμπεριφορα της νυχτοπεταλουδας.

και

Sator Arepo Tenet Opera Rotas

αυτο οχι μονο διαβαζεται και αναποδα αλλα και προς ολες τις κατευθυνσεις, πανω και κατω και αναποδα.

Sator
Arepo
Tenet
Opera
Rotas

και σημαινει The sower Arepo holds the wheels at work

Υπαρχει και ενα στα Εβραικα:

פרשנו רעבתן שבדבש נתבער ונשרף

που προφερεται ετσι: parasnu ra`avtan sheba'dvash nitba'er venisraf
και σημαινει We explained the glutton who is in the honey was burned and incinerated

αν θες και στα αγγλικα υπαρχουν τοσα πολλα που δεν υπαρχει λογος να τα ποσταρω ολα.
πχ.

Dog, as a devil deified, lived as a god.

Niagara, O roar again!

Semite Moses orders red rose sometimes

Star comedy by Democrats

Tulsa night life: filth, gin, a slut.

Wet, slam in a pot, a rat, a nut, a leg, an eel, a bat, a Cadet; fish (a jar); a ham, a lion, a nag, a pagan, an oil, a Maharajah (sifted); a cat, a baleen, a gel, a tuna, tar: a top animal stew!

Murder for a jar of red rum

Do geese see God?

Madam, I am Adam.

A man, a plan, a canal: Panama!

γνωστη ατακα γραμμενη καπου στον παναμα σχετικη με τη διανοιξη του καναλιου μπλα μπλα


απο βουλγαρια:

анархия и храна: "anarchy and food"

Αραβικα:

سر فلا كبا بك الفرس :: May your horse not stumble whilst you ride it.

Κινεζικα:

我愛媽媽,媽媽愛我: "I love Mom, Mom loves me"


Γαλλικα:

Engage le jeu, que je le gagne ! "kick off the game, so that I win it"


Γερμανικα:

O Genie, der Herr ehre dein Ego! - "O Genius, let the Lord praise your ego!"

Ουγγρικα:

O Genie, der Herr ehre dein Ego! - "O Genius, let the Lord praise your ego!"

Ισλανδικα:

"Amma sá afa káfa af ákafa á Samma.": Grandma saw grandpa grope Sam with fervour.


Τουρκικα:

Zamkı çok, o çıkmaz. = The price is high, it won't sell.


καιαιαιιι...

βαρεθηκα. Αν θες να τα βρεις αλλα, ψαχτα μονη σου.
Τωρα ειμαι σιγουρος οτι θα σκεφτεις να σχολιασεις οτι ολα αυτα που ποσταρα (και ολα τα αλλα που δεν ποσταρα) δεν εχουν την αγνη και απλη σοφια του Μημονανοψιν.
Θα μου επιτρεψεις να ανεμισω τα απαυτα μου στη γενικη σου κατευθυνση αν επιχειρησεις κατι τετοιο.
Σε λιγο θα μου πεις οτι ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΛΕΞΗ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΛΟΛ!
και μετα καποιος ας πει "τον καιρο που χτιζαμε παρθενωνες οι ευρωπαιοι ετρωγαν βελανιδια" για να δεσει το γλυκο και να κανω κι εγω τον εμετο μου γιατι εφαγα κατι μαλακιες απο το γρηγορη και με χαλασαν.


Και καταληγω.

Η ελληνικη γλωσσα ειναι καταπληκτικη. Πολυχρωμη, εκφραστικη και αρκετα ευελικτη. Επισης ειναι τεραστια αν δεις απλα τον αριθμο των λεξεων. Και φυσικα οι ελληνικες λεξεις εχουν την απαραιτητη βαρυτητα ωστε να τις χρησιμοποιει ολη η ανθρωποτητα (μαζι με τα λατινικα) για τις πιο σημαντικες επιστημες (φυσικη, μαθηματικα κτλ).
Αυτο το αναγνωριζω. Σεβομαι τη γλωσσα μου και θα τη σεβομουν ακομα κι αν ημουν ξενος και τη γνωριζα αρκετα καλα.

Αλλα μεχρι εκει.. τα υπολοιπα περι μαθηματικων, αριθμοσοφιας και δε συμμαζευεται ειναι στο χερι του καθενος αν θα τα υοθετησει ή οχι γιατι δυστυχως και για μενα και για εσας η Ελλαδα δεν ειναι πλεον το κεντρο του κοσμου. Συγκεκριμενα ειναι η βρωμερη μασχαλη της Ευρωπης. (η τουρκια ειναι κατα κωλοτρυπιδα μερια).

Αυτα ειχα να πω. Τωρα ξερετε τι θα κανετε... Ξεχαστε οτι ειπα και συνεχιστε να γαργαλατε ο ενας τον αλλο με το ποσο σπουδαιοι ειμαστε που ειμαστε οι αχρηστοι χρεωκοπημενοι απογονοι των προγονων μας στους οποιους δε θα μοιασουμε ποτε γιατι... περασμενα μεγαλεια και τετοια.

Οκ νιωθω λιγο μονος τωρα. Θα ερθει καμια ψυχη να μου κανει κι εμενα ενα High five; ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!

δεν ειναι δικαιο.. δεν παιζω αλλο .... παω σπιτι να δω μικιμαου.
Καλημερα.
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από karipis » Σάβ 09 Φεβ 2008, 11:00

Δεν χρειάζομαι κάποιον να με υποστηρίζει :) απλά, και επειδή έχω περισσότερη αναίδια και κόμπλεξ από 'σένα, δεν ήθελα να το συνεχίσω ;)...
Καλημέρα.
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Σάβ 09 Φεβ 2008, 12:41

Αν δεν εγραφα αυτο πρωτα, τοτε Τσιλ θα ειχες δικιο.
TEUTAMOS έγραψε: 1. Σχεση γλωσσης και σκεψης. Η εννοια της πρωτογλωσσης

Η σχεση της γλωσσας με τον νου ειναι δεδομενη και αρρηκτη, σε σημειο που να λεμε οτι σκεφτομαστε με τη γλωσσα και μιλαμε με τη σκεψη. Αιωνες τωρα οι φιλοσοφοι τονιζαν αυτην την ενοτητα σκεψης και λογου, αλλα αυτο που δεν συζητειτο ηταν η ιδιαιτεροτης της Ελληνικης ως γλωσσης που αντικατοπτριζει τις δομες εκεινες του εγκεφαλου που προυπαρχουν της αποκτηθεισης γνωσης μεσωι των αισθητηριακων οργανων. Ως πρωτογλωσσα η Ελληνικη εχει πισω της μια μακραιωνη ιστορια που παει τοσο πισω (αδιευκρινιστο ποσο) οσο και η αναπτυξη του ανθρωπου στην ελλαδικη χερσονησο. Βεβαιως, προιοντος του χρονου και διαδοθεντος του γεωργο-κτηνοτροφικου βιου των κατοικων της ελλαδικης χερσονησου σε διαφορες ομορες περιοχες μεταφερθηκε εκει το λεξιλογιο που αρχικα τουλαχιστον πρεπει να υποψιαστουμε δεν ηταν αλλο απο πρωτοριζες δηλωνοντας απευθειας την εννοια του σημαινομενου αντικειμενου. Παραδειγματος χαριν η ριζα φαγ-
εδηλωνε στα παναρχαια εκεινα χρονια την "βελανιδια" με βαση την οποια στους ιστορικους χρονους εσχηματισθη η λεξη φαγός ή φηγός, και επειδη η γλωσσα ολοενα εξελισσεται οσο προχωραει η αναπτυξη του πολιτισμου, η ριζα αυτη (φαγ-) χρησιμοποιηθηκε ως θεμα του αοριστου β΄ (έ-φαγ-ον) του ρ. τρωγω δηλωνοντας με αυτον τον τροπο οτι η πρωτη τροφη του ανθρωπου στον ελλαδικο χωρο ηταν τα βελανιδια. Αλλο παραδειγμα ειναι η λεξη πηλός
που εξελιχτηκε με βαση καποια ριζα π(α)λ-. Ειναι ενδεικτικο οτι αναφερεται η ριζα στην τεχικη της κατασεκευης των τροχηλατων κεραμεικων σκευων. Φαινεται λοιπον οτι η ριζα αυτη σημαινε περιφορα ή καποια περιστροφικη κινηση, πραγμα που φαινεται και απο παραγωγες λεξεις οπως πόλος, πωλος /πωλέω (=περιφερομαι για να πωλησω με το πουλαρι μου: βλ. σημερα ωνια / ωνος < ωνουμαι =πωλω). Θα μπορουσε κανεις να αναφερει πολλα παρομοια παραδειγματα για να υποστηριξει μεσα απο την γλωσσα την παλαιοτητα και την αναφορικοτητα στα πραγματα της Ελληνικης.
Απλα καποιοι προηγουνται και καποιοι επονται!

Υ.Γ. Ειμαι κεγω μονος, αλλα που θα παει θα γινω πλανηταρχης. :D
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Dhmellhn » Κυρ 10 Φεβ 2008, 02:01

Οι Αγγλοι επιχειρηματίες προτρέπουν τα ανώτερα στελέχη να μάθουν Αρχαία Ελληνικά "επειδή αυτά περιέχουν μια ξεχωριστή σημασία για τους τομείς οργανώσεως και διαχειρίσεως επιχειρήσεων".

Σε αυτό το συμπέρασμα ήδη οδηγήθηκαν μετά από διαπιστώσεις Βρετανών ειδικών ότι "Η Ελληνική γλώσσα ενισχύει τη λογική και τονώνει τις ηγετικές ικανότητες. Γι' αυτό έχει μεγάλη αξία, όχι μόνο στην πληροφορική και στην υψηλή τεχνολογία, αλλά και στον τομέα οργανώσεως και διοικήσεως".

Αυτές οι ιδιότητες της Ελληνικής ώθησαν το Πανεπιστήμιο Ιρβάιν της Καλιφόρνια να αναλάβει την αποθησαύριση του πλούτου της. Επικεφαλής του προγράμματος τοποθετήθηκαν η γλωσσολόγος -Ελληνίστρια- Μακ Ντόναλι και οι καθηγητές της ηλεκτρονικής Μπρούνερ και Πάκαρι. Στον Η/Υ "Ίβυκο" αποθησαυρίστηκαν 6 εκατομμύρια λεκτικοί τύποι της γλώσσας μας όταν η Αγγλική έχει συνολικά 490.000 λέξεις και 300.000 τεχνικούς όρους δηλαδή ως γλώσσα είναι μόλις το 1/100 της δικής μας.

Στον "Ίβυκο" ταξινομήθηκαν 8.000 συγγράμματα 4.000 αρχαίων Ελλήνων και το έργο συνεχίζεται. Μιλώντας γι' αυτό ο καθηγητής Μπρούνερ είπε: "Σε όποιον απορεί γιατί τόσα εκατομμύρια δολάρια για την αποθησαύριση των λέξεων της Ελληνικής απαντούμε: Μα πρόκειται για τη γλώσσα των προγόνων μας. Και η επαφή μας μ' αυτούς θα βελτιώσει τον πολιτισμό μας".

Οι υπεύθυνοι του προγράμματος υπολογίζουν ότι οι ελληνικοί λεκτικοί τύποι θα φθάσουν στα 90 εκατομμύρια, έναντι 9 εκατομμυρίων της λατινικής. Το ενδιαφέρον για την Ελληνική προέκυψε από τη διαπίστωση των επιστημόνων πληροφορικής και υπολογιστών ότι οι Η/Υ προχωρημένης τεχνολογίας δέχονται ως "νοηματική" γλώσσα μόνον την Ελληνική.

Όλες τις άλλες γλώσσες τις χαρακτήρισαν "σημειολογικές".

"Νοηματική γλώσσα" θεωρείται η γλώσσα στην οποία το "σημαίνον" δηλαδή η λέξη και "το σημαινόμενο" δηλαδή αυτό που η λέξη εκφράζει,(πράγμα, ιδέα, κατάσταση) έχουν μεταξύ τους πρωτογενή σχέση. Ενώ "σημειολογική" είναι η γλώσσα στην οποία αυθαιρέτως ορίζεται ότι το α? "πράγμα" (σημαινόμενο) εννοείται με το α? (σημαίνον).

Με άλλα λόγια, η Ελληνική γλώσσα είναι η μόνη γλώσσα της οποίας οι λέξεις έχουν "πρωτογένεια", ενώ σε όλες τις άλλες, οι λέξεις είναι συμβατικές, σημαίνουν κάτι απλά επειδή έτσι συμφωνήθηκε μεταξύ εκείνων που την χρησιμοποιούν.

Π.χ στην Ελληνική, η λέξη ενθουσιασμός = εν-Θεώ, γεωμετρία = γη +μετρώ, προφητεία = προ + φάω, άνθρωπος = ο άναρθρων (ο αρθρώνων λόγο).

Έχουμε δηλαδή αιτιώδη σχέση μεταξύ λέξεως-πράγματος, πράγμα ανύπαρκτο στις άλλες γλώσσες.

Τα πιο τέλεια προγράμματα "Ίβυκος", "Γνώσεις" και "Νεύτων" αναπαριστούν τους λεκτικούς τύπους της Ελληνικής σε ολοκληρώματα και σε τέλεια σχήματα παραστατικής, πράγμα που αδυνατούν να κάνουν για τις άλλες γλώσσες. kαι τούτο διότι η Ελληνική έχει μαθηματική δομή που επιτρέπει την αρμονική γεωμετρική τους απεικόνιση.

Ιδιαιτέρως χρήσιμα είναι τα ελληνικά προσφύματα ΟΠΩΣ : τηλέ , λάνδη =...LAND , ΓΕΩ...,νάνο, μίκρο, μέγα, σκοπό

...ισμός ,ΗΛΕΚΤΡΟ...., κυκλο...., ΦΩΝΟ.... ΜΑΚΡΟ.... ,ΜΙΚΡΟ...., ΔΙΣΚΟ.... ,ΓΡΑΦΟ ...,ΓΡΑΜΜΑ..., ΣΥΝ..., ΣΥΜ..., κ.λ.π.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ : ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ C D = COMPACT DISK = ΣΥΜΠΑΚΤΩΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ

Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές θεωρούν την Ελληνική γλώσσα "μη οριακή", δηλαδή ότι μόνο σ' αυτή δεν υπάρχουν όρια και γι' αυτό είναι αναγκαία στις νέες επιστήμες όπως η Πληροφορική, η Ηλεκτρονική, η Κυβερνητική και άλλες.

Αυτές οι επιστήμες μόνο στην Ελληνική γλώσσα βρίσκουν τις νοητικές εκφράσεις που χρειάζονται, χωρίς τις οποίες η επιστημονική σκέψη αδυνατεί να προχωρήσει.

Γι' αυτούς τους λόγους οι Ισπανοί ευρωβουλευτές ζήτησαν να καθιερωθεί η Ελληνική ως η επίσημη της Ευρωπαϊκής Ένωσης διότι το να μιλά κανείς για Ενωμένη Ευρώπη χωρίς την Ελληνική είναι σα να μιλά σε έναν τυφλό για χρώματα.

Υ.Γ Ψιτ Τσιλάτε για τους Εβραίους ο Εβραίος Μπεν Γιαχούντα: "Hebrow is Greek"
Για τα τουρκομόγγολα η γλώσσα τους είναι ένα συνοθύλλευμα, όταν πρωτοήρθαν είναι ζήτημα να είχαν στο λεξιλόγιό τους παραπάνω από 150 λέξεις. Το αλφάβητό τους με λατινικούς χαρακτήρες το απέκτησαν την εποχή του Κεμάλ, την δεκαετία του '30.
Για τους βουλγάρους, έχουν το Κυριλλικό αλφάβητο, με κάποιες παραλλαγές, που επινοήθηκε από τους Θεσσαλονικείς Κύριλλο και Μεθόδιο. Μέχρι τότε τα επίσημα έγγραφά τους, την ιστορία τους και τις παραδόσεις τους τα έγραφαν Βυζαντινοί Λόγιοι στην Ελληνική.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Κυρ 10 Φεβ 2008, 14:34

Η σειρά των λέξεων στην Ελληνικη κατά την συνταξη ειναι ενα επισης στοιχειο που κατεξοχην χαρακτηριζει την λογικη της δομη.

Ας δουμε στο σημειο αυτο καποια παραδειγματα:

Ο Γιωργος χτυπησε το παιδι (1)

Η σειρα των ορων ειναι Υ - Ρ - Α (Υποκειμενο - Ρημα - Αντικειμενο)
Ωστοσο δεν ειναι η μοναδικη αυτη δυνατη σειρα των ορων σε μια προταση. Συμφωνα με το νομο των πιθανοτητων προβλεπεται για την Ελληνικη οι εξης ακολουθιες:

α) με πρωτο ορο το Υ
Ο Γιωργος χτυπησε το παιδι
Ο Γιωργος το παιδι

β) με πρωτο ορο το Α
Το ποδι χτυπησε ο Γιωργος
Το ποδι ο Γιωργος χτυπησε

γ) με πρωτο ορο το Ρ
Χτυπησε ο Γιωργος το ποδι
Χτυπησε το ποδι ο Γιωργος

Η καθεμια απο τις σειρες των ορων με πρωτο ορο (Υ,Α,Ρ) εχει δυο πιθανοτητες, και το ονομαζω Α
Ρ(Α) = 1!2!=2 (το 1! για τον καθενα απο τους πρωτους ορους)
Αν οι οροι της προτασης ειναι τρεις (Υ,Α,Ρ) και οι πιθανοτητες αμοιβαιων μεταθεσεων δυο, τοτε δεδομενου
Ρ(Α) = 1!2!=2!= 2 και
Ρ(Β) = 3!
Ρ(Α)!Ρ(Β)! =1!2!3! = 6!= 6
Βλεπουμε λοιπον οτι εχουμε εξι μεταθεσεις τριων διακριτων ορων

Εχουμε λοιπον τις ακολουθες σειρες:

Υ-Ρ-Α
Υ-Α-Ρ
Α-Ρ-Υ
Α-Υ-Ρ
Ρ-Υ-Α
Ρ-Α-Υ

Ο λογος που συμβαινει να υπαρχει αυτη η μεταθεσιμοτητα των ορων στην Ελληνικη εχει να κανει με την μορφολογια της. Οι καταληξεις τοσο των ρηματων (-ω,-εις, -ει ...) οσο και των ονοματων (-ος,-ο //-ας,-α ...) μπορουν αν συνδυαστουν στην προταση να οργανωσουν απο μονες τους συντακτικα μια προταση χωρις να εχει αναγκη να ακολουθησει αυστηρα την σειρα των ορων, οπως γινεται στην Αγγλικη, που ως γλωσσα δεν εμφανιζει σχεδον καθολου μορφολογικα χαρακτηριστικα (καταληξεις, γενη κοκ)

John loves Mary
*Mary loves John (με την σημασια της πρωτης)
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Apomakros » Τρί 12 Φεβ 2008, 00:49

Αργά το είδα, αλλά παρακαλώ

να πάει στα προτεινόμενα.
chill wrote:

Ξερεις στην αρχη την εβρισκα να σου βρισκω αποδειξεις και να σου τις πεταω στη μουρη για πλακα.
Αλλα ακομα κι αυτο εχασε τη μαγεια του τελικα!
παμε:

Λατινικα:

In girum imus nocte et consumimur igni
που σημαινει: μπαινουμε στον κυκλο τη νυχτα, και μας καταβροχθιζει η φωτια.
Κατι σχετικο με την αυτοκαταστροφικη συμπεριφορα της νυχτοπεταλουδας.

και

Sator Arepo Tenet Opera Rotas
αυτο οχι μονο διαβαζεται και αναποδα αλλα και προς ολες τις κατευθυνσεις, πανω και κατω και αναποδα.

Sator
Arepo
Tenet
Opera
Rotas

και σημαινει The sower Arepo holds the wheels at work

Υπαρχει και ενα στα Εβραικα:

פרשנו רעבתן שבדבש נתבער ונשרף

που προφερεται ετσι: parasnu ra`avtan sheba'dvash nitba'er venisraf
και σημαινει We explained the glutton who is in the honey was burned and incinerated

αν θες και στα αγγλικα υπαρχουν τοσα πολλα που δεν υπαρχει λογος να τα ποσταρω ολα.
πχ.

Dog, as a devil deified, lived as a god.

Niagara, O roar again!

Semite Moses orders red rose sometimes

Star comedy by Democrats

Tulsa night life: filth, gin, a slut.

Wet, slam in a pot, a rat, a nut, a leg, an eel, a bat, a Cadet; fish (a jar); a ham, a lion, a nag, a pagan, an oil, a Maharajah (sifted); a cat, a baleen, a gel, a tuna, tar: a top animal stew!

Murder for a jar of red rum

Do geese see God?

Madam, I am Adam.

A man, a plan, a canal: Panama!
γνωστη ατακα γραμμενη καπου στον παναμα σχετικη με τη διανοιξη του καναλιου μπλα μπλα


απο βουλγαρια:

анархия и храна: "anarchy and food"

Αραβικα:

سر فلا كبا بك الفرس :: May your horse not stumble whilst you ride it.

Κινεζικα:

我愛媽媽,媽媽愛我: "I love Mom, Mom loves me"


Γαλλικα:

Engage le jeu, que je le gagne ! "kick off the game, so that I win it"

Γερμανικα:

O Genie, der Herr ehre dein Ego! - "O Genius, let the Lord praise your ego!"

Ουγγρικα:

O Genie, der Herr ehre dein Ego! - "O Genius, let the Lord praise your ego!"

Ισλανδικα:

"Amma sá afa káfa af ákafa á Samma.": Grandma saw grandpa grope Sam with fervour.

Τουρκικα:

Zamkı çok, o çıkmaz. = The price is high, it won't sell.


καιαιαιιι...

βαρεθηκα. Αν θες να τα βρεις αλλα, ψαχτα μονη σου.
Τωρα ειμαι σιγουρος οτι θα σκεφτεις να σχολιασεις οτι ολα αυτα που ποσταρα (και ολα τα αλλα που δεν ποσταρα) δεν εχουν την αγνη και απλη σοφια του Μημονανοψιν.
Θα μου επιτρεψεις να ανεμισω τα απαυτα μου στη γενικη σου κατευθυνση αν επιχειρησεις κατι τετοιο.
Σε λιγο θα μου πεις οτι ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΛΕΞΗ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΛΟΛ!
και μετα καποιος ας πει "τον καιρο που χτιζαμε παρθενωνες οι ευρωπαιοι ετρωγαν βελανιδια" για να δεσει το γλυκο και να κανω κι εγω τον εμετο μου γιατι εφαγα κατι μαλακιες απο το γρηγορη και με χαλασαν.


Και καταληγω.

Η ελληνικη γλωσσα ειναι καταπληκτικη. Πολυχρωμη, εκφραστικη και αρκετα ευελικτη. Επισης ειναι τεραστια αν δεις απλα τον αριθμο των λεξεων. Και φυσικα οι ελληνικες λεξεις εχουν την απαραιτητη βαρυτητα ωστε να τις χρησιμοποιει ολη η ανθρωποτητα (μαζι με τα λατινικα) για τις πιο σημαντικες επιστημες (φυσικη, μαθηματικα κτλ).
Αυτο το αναγνωριζω. Σεβομαι τη γλωσσα μου και θα τη σεβομουν ακομα κι αν ημουν ξενος και τη γνωριζα αρκετα καλα.

Αλλα μεχρι εκει.. τα υπολοιπα περι μαθηματικων, αριθμοσοφιας και δε συμμαζευεται ειναι στο χερι του καθενος αν θα τα υοθετησει ή οχι γιατι δυστυχως και για μενα και για εσας η Ελλαδα δεν ειναι πλεον το κεντρο του κοσμου. Συγκεκριμενα ειναι η βρωμερη μασχαλη της Ευρωπης. (η τουρκια ειναι κατα κωλοτρυπιδα μερια).

Αυτα ειχα να πω. Τωρα ξερετε τι θα κανετε... Ξεχαστε οτι ειπα και συνεχιστε να γαργαλατε ο ενας τον αλλο με το ποσο σπουδαιοι ειμαστε που ειμαστε οι αχρηστοι χρεωκοπημενοι απογονοι των προγονων μας στους οποιους δε θα μοιασουμε ποτε γιατι... περασμενα μεγαλεια και τετοια.

Οκ νιωθω λιγο μονος τωρα. Θα ερθει καμια ψυχη να μου κανει κι εμενα ενα High five; ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!

δεν ειναι δικαιο.. δεν παιζω αλλο .... παω σπιτι να δω μικιμαου.
Καλημερα.



(και πάλι σου βγάζω το καπέλο αδελφέ)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Γλώσσα- Γλωσσολογία”