Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 12 Φεβ 2008, 13:38

Είπα συμφωνώ απόλυτα, ναι, αλλά ο Σαγρέδο μιλούσε για την γλώσσα όπως αυτό είναι και το θέμα της κουβέντας αν προσέχω καλά.
ναι αυτό είναι το θέμα μας, και σ'ερωτώ: την κινεζική την έχεις μελετήσει?? Ο κος την έχει μελετήσει??? Είναι γλωσσολόγος? Γιατί αν ρωτήσεις γλωσσολόγους άλλα θα σου πούν!!!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 12 Φεβ 2008, 13:46

Σ' όποιο δάσκαλο καθίσεις...
αχ μου αρεσει να βλεπω τα ιδεοπαιδα να "αγαπιουντε".
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 12 Φεβ 2008, 13:47

εδω τι μελεταμε; ποια γλωσσα την εχει ποιο... μαθηματικη τη δομη;
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από karipis » Τρί 12 Φεβ 2008, 15:35

Παγώνα μου έχεις δίκαιο.
Δεν μελέτηξα καθόλου τους γλωσσολόγους για την κινεζική :( ...

Κάποιοι που ψιλοξεφύλιξα (γλωσσολόγοι ήτανε; γλωσσοκτόνοι ήτανε; θα σε γελάσω) είπαν πως αυτοί (οι κίτρινοι αδελφοί μας) έχουν διακόσια (200) ιδεογράμματα όλα-όλα στη γλώσσα τους και δεν πήγα παρακάτω γιατί είμαι λίγο χάλια και στο ...σχέδιο για :embar: ...

Ένυ γουέϊ που λεν' τα αδέλφια μας στο στο μέγα πουστονήση, κακός δάσκαλος ο Φεντερίκο και κάτι άλλοι μαλάκες που έχω σε άλλο τόπικ (και άλλες 7-8 σελίδες με μαλάκες ακόμη ήθελα να βάλω ), δεν ήξερα... σχωράτε με... :(
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 12 Φεβ 2008, 16:12

Κάποιοι που ψιλοξεφύλιξα (γλωσσολόγοι ήτανε; γλωσσοκτόνοι ήτανε; θα σε γελάσω) είπαν πως αυτοί (οι κίτρινοι αδελφοί μας) έχουν διακόσια (200) ιδεογράμματα όλα-όλα στη γλώσσα τους και δεν πήγα παρακάτω γιατί είμαι λίγο χάλια και στο ...σχέδιο για ...
lol βρε, σε συγχωρνάμε :)

Κοίτα να δείς, υπονοείς οτι είναι 'λίγα' τα ιδεογράμματα, πράγμα που δείχνει οτι όντως δεν έχεις ιδέα απο την λειτουργία αυτής της υπέροχης γλώσσας. Δεν διατείνομαι πως την έχω σπουδάσει, παρά μόνο επιφανειακά στο πανεπιστήμιο, κι επειδή μ'ενδιέφερε πάντα ο τομέας της γλωσσολογίας!!!!

Τα ιδεογράμματα λοιπόν δεν είναι λέξεις...δεν είναι δηλαδή οτι η κινέζικη γλώσσα έχει 200 λέξεις "όλες κι όλες"!!! Τα ιδεογράμματα δεν είναι ούτε γράμματα βέβαια...είναι έννοιες, οι οποίες συνδυαζόμενες μεταξύ τους δίνουν εκατομμύρια διαφορετικές ερμηνείες στο κάθε ξεχωριστό ιδεόγραμμα! η κινέζικη γλώσσα είναι η πιο 'ανοικτή' γλώσσα που υπάρχει, με την έννοια οτι μπορείς να πείς ένα πράγμα, και ταυτόχρονα να λές άλλα 20 διαφορετικά πράγματα με τον ίδιο συνδυασμό, και έγκειται στον 'αναγνώστη' να αντιληφθεί ποιό απο τα 21 πράγματα γράφει ο συγγραφέας, ανάλογα με τους διπλανούς συνδιασμούς! Αν δείς μία φράση στην κινέζικη, πχ πατέρας σπίτι, μόνη της θα σημαίνει πχ ο πατέρας είναι στο σπίτι. Αν δείς το πατέρας σπίτι και έχει δίπλα στο πατέρας το αυτοκίνητο, και δίπλα στο σπίτι το κήπος, μπορεί να σημαίνει "το αυτοκίνητο του πατέρα είναι παρκαρισμένο στον κήπο του σπιτιού", αλλά αν υπάρχει ένα ιδεόγραμμα για τον ουρανό, αντί για το ιδεόγραμμα του αυτοκινήτου, αυτό θα μεταφραστεί ας πούμε σε "ο θεός υπάρχει μέσα στα λουλούδια του κήπου, και ο κήπος είναι το σπίτι του θεού". θέλω να πώ οτι η κινέζικη είναι κατεξοχήν γλώσσα ιδεών κι όχι εννοιών...γι'αυτό και κανείς δυτικός ποιητής δεν μπορεί να φτάσει το μεγαλείο των χαϊκού ας πούμε, γιατί αν προσπαθήσεις να μεταφράσεις ένα χαϊκού ποιηματάκι, θα καταλάβεις οτι μπορείς να γράψεις ολόκληρο βιβλίο!!!

Δεν μπορείς λοιπόν να συγκρίνεις δύο ΠΑΝΤΕΛΩΣ ανόμοια συστήματα γλώσσας και αντίληψης της πραγματικότητας (γιατί η γλώσσα υποδηλώνει τον τρόπο που αντιλαμβάνεται ένας λαός το σύμπαν ολόκληρο, έτσι;). ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ! Και δεν μπορούν να συγκριθούν. Άλλα αποτελέσματα έχει η χρήση και η κατανόηση της κινέζικης στο άτομο, κι άλλα η χρήση και κατανόηση της ελληνικής...

Αν θές να διαβάσεις φιλοσοφία και ηθική, διάβασε το Ι-Τσίνγκ...ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΤΗΣ ΚΙΝΕΖΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ στην ουσία, και κάτσε να αναλύσεις (απο τα λίγα στοιχεία που θα έχεις) το κάθε εξάγραμμο ξεχωριστά...θα φτάσεις να καλύψεις όλη την ανθρώπινη γνώση, κάθε φιλοσοφική έννοια, κάθε επιστημονική ανακάλυψη και κάθε ανθρώπινη ανάγκη απο ένα και μόνο εξάγραμμο...Σκέψου τί γίνεται με τα ιδεογράμματα λοιπόν. Οι περισσότεροι κινέζοι σοφοί διαλογίζονταν πάνω στα ιδεογράμματα, και δεν είναι τυχαίο οπυ ανέπτυξαν την τέχνη της καλλιγραφίας...Ακόμα και μία παραλλαγή σε ένα ιδεόγραμμα του αλλάζει τελείως το νόημα...το σπίτι μπορεί να γίνει σύμπαν, μπορεί να γίνει έντομο, μπορεί να γίνει το εσωτερικό μέρος του ανθρώπου, μπορεί να γίνει η καρδιά του, μπορεί να γίνει αγάπη, μπορεί να γίνει πόλεμος, μπορεί να γίνει καταστροφή. Το ένα ιδεόγραμμα μπορεί να εκφράσει σχεδόν άπειρες έννοιες με μία μικρή παραλλαγή και μόνο...
δεν είναι λοιπόν "όλα κι όλα" 200 ιδεογράμματα. Είναι ό,τι μπορεί να εκφραστεί κι ό,τι δεν μπορεί να εκφραστεί με λόγια!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από karipis » Τρί 12 Φεβ 2008, 16:27

:xara: Προτείνω στα μέλη να ξεθάψουμε τον παππού και να τονε κάνουμε μύνηση.
Είναι (ουπς) ήταν ρατσίστης-ήταν ρατσίστης-ήταν ρατσίστης.
Παρέσυρε και μόλυνε τόσα μυαλά νέων ανθρώπων. Και αυτόνε και ολουνούς αυτούς εδώ χάμου ( http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 603&hilit= ) και καμπόσους ακόμα άσχετους νε που τους έχω μαζωμένους. :thumbsdown:

:swear: Φωτιά στους άσχετους γλωσσοκτόνους της περήφανης γλώσσας των Παπούα μπρε.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 12 Φεβ 2008, 16:51

Γιατί πάς στ'άκρα πουλί μ'????
Γιατί πρέπει δηλαδή να κλείνουμε τα μάτια στο μεγαλείο άλλων γλωσσών ή πολιτισμών, μόνο και μόνο επειδή είμαστε ερωτεύσιμοι ως λαός και ως πολιτισμός και ως γλώσσα?
Σύνελθε ρε!!!
Δηλαδή, εσύ ως ώριμος ερευνητής ας πούμε, καταλήγεις οτι η ελληνική είναι η υπέρτατη γλώσσα, και όλες οι άλλες είναι για τον ...'κάτσο'????
Κάτσε καλά δηλαδή...

Και ο ελληνικός πολιτισμός είναι εκ των ων ουκ άνευ ας πούμε? Χαλάρωσε παιδί μου....υπήρξαν άνθρωποι που χρησιμοποιούσαν τον εγκέφαλο και την φαντασία τους και πρίν απο μάς ξέρεις...
Εγώ είμαι της σχολής που λέει: όλοι οι λαοί, όλοι οι πολιτισμοί είναι λιθαράκια στον ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ, μερικά λιθαράκια είναι μεγαλύτερα, άλλα είναι τόσο μικρά που τα προσπερνάς, αλλά είναι τόσο τέλεια η ισορροπία του κτίσματος, που αν τραβήξεις ένα λιθαράκι το κτίσμα θα διαλυθεί!

Απο αυτή την άποψη, ο ελληνικός πολιτισμός και η ελληνική γλώσσα είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ, και μάλλον είναι λίθος στο κτίσμα, αλλά δεν μ'αρέσει να πετάω τα υπόλοιπα λιθαράκια και τους υπόλοιπους ΛΙΘΟΥΣ (σαν τον κινέζικο λίθο ας πούμε)....με κάνει μισή ως...άνθρωπο. Καταλαβαίνεις...δεν είμαι πρωταρχικά ελληνίς, είμαι πρωταρχικά ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!

και τώρα βαυκαλίσου όσο γουστάρεις, δεν θα σε εμποδίσω... προς θεού δηλαδή...

και κοίτα, όταν μας λένε τουρκόσπορους τα παίρνεις κρανίο και καλά κάνεις!!! Αν ήσουν κινέζος δεν θα ένιωθες ένα ρίγος αηδίας ας πούμε για τον παππού που τόσο λατρεύεις πιά, αν σε έλεγε ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΟ ΡΕ??? Με τέτοιο πολιτισμό πίσω σου???
Μπαίνε και λίγο στην θέση των άλλων...κοίτα λίγο γύρω σου, έξω απο την μπαλίτσα σου, υπάρχει κι άλλος κόσμος, υπέροχος οπυ περιμένει να τον γνωρίσεις :P
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από karipis » Τρί 12 Φεβ 2008, 16:58

Δηλαδή... να μην τον ξεθάψουμε τον πούστη???
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 12 Φεβ 2008, 17:05

Δηλαδή... να μην τον ξεθάψουμε τον πούστη???
αυτόν να τον αφήσεις ήσυχο...αγάπησε σφόδρα, πέθανε, πάπαλα, δεν έχει ελπίδα!
Εσύ όμως είσαι ζωντανός...στραβώνεσαι μόνος σου, κοίτα να θεραπευθείς το συντομότερο και να γνωρίσεις ο΄,τι έχει να σου διδάξει ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ στο σύνολό του, γιατί αυτό θα σε κάνει καλύτερο άνθρωπο ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!! Βάλε τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις... μην ταυτίζεσαι με κομμάτια πληροφοριών, λαούς και 'γλώσσες' μη χέσω!!! Μην ταυτίζεσαι με τίποτα...έχε όλες τις αισθήσεις σου σε εγρήγορση και την καρδιά και το μυαλό σου ανοιχτά...

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΟΥ ΡΕ!!!!

Η ΓΝΩΣΗ ΣΩΖΕΙ!

ΥΓ Πώς με βρίσκεις? :ups:
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από karipis » Τρί 12 Φεβ 2008, 17:21

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΜΕΝΗ??
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από chill » Τρί 12 Φεβ 2008, 20:20

pagona έγραψε:δεν είμαι πρωταρχικά ελληνίς, είμαι πρωταρχικά ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!

και τώρα βαυκαλίσου όσο γουστάρεις, δεν θα σε εμποδίσω... προς θεού δηλαδή...
Ρε Παγωνα.. εισαι διαμαντι γαμω το θεο σου! :)
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 12 Φεβ 2008, 20:40

jeronimo θα παντρευτει την παγωνα με μαγο και κουμπαρο. (καλυτερα κουμπαρα χιχι)
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Dhmellhn » Τετ 13 Φεβ 2008, 00:30

Το Χιλιόχρονο Βυζάντιο ήταν το πλέον ΣΥΓΧΡΟΝΟ κράτος εκείνης της εποχής. Η κληρονομιά του και η συμβολή του στην διατήρηση της Ελληνικής γλώσσης είναι τεράστια. Άλωστε, οι ρίζες της Νέας ελληνικής ανιχνεύονται από τον 10ο αιώνα με το έπος του "Διγενή" και αργότερα τον 12ο αιώνα με τα "Πτωχοπροδρομικά" και άλλα λογοτεχνήματα.
Θελει φιλοτιμο. Η μοναδικη λεξη που υπαρχει σ ολα τα ελληνικα λεξικα αλλα σε καμια ελληνικη καρδια.
Ώπα ρε φίλε, κόψε κάτι. Την στιγμή που κατηγορείς άλλους για απόλυτους, γίνεσαι ο ίδιος. Υπάρχουν αρκετοί Έλληνες που έχουν φιλότιμο και αποτελούν την μαγιά για την ανασυγκρότηση του Γένους. Σίγουρα δεν είναι οι περισσότεροι, αλλά υπάρχουν. Τώρα, αν εσύ δεν έχεις συναντήσει είναι δικό σου πρόβλημα.
Α, και στη NASA... δεν λενε Kalimera μεταξυ τους.
Έχεις ακουστά τον Σταμάτη Κριμιζή, τον καθηγητή αστροφυσικής και διαστημικής και επικεφαλής στην ΝΑΣΑ για τα προγράμματα εξερεύνησης του διαστήματος; ο μεγαλύτερος εγκέφαλος της ΝΑΣΑ. Άρα, σίγουρα στην ΝΑΣΑ λένε και ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τετ 13 Φεβ 2008, 08:44

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΜΕΝΗ??
Κάνει μπάμ εεε???
:lol: :lol: :lol:

ε ρε γέλια.... :loco:
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 13 Φεβ 2008, 09:17

Γιατί πρέπει δηλαδή να κλείνουμε τα μάτια στο μεγαλείο άλλων γλωσσών ή πολιτισμών, μόνο και μόνο επειδή είμαστε ερωτεύσιμοι ως λαός και ως πολιτισμός και ως γλώσσα?
Σύνελθε ρε!!!

Ποιος ρε Πέγκι μου κλείνει τα μάτια? Το τόπικ έχει τίτλο Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ-ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ άρα στην Ελληνική θα σταθούμε σ'αυτο΄το τόπικ.

Η ενότητα αυτή είναι της γλωσσολογίας. Δεν είδα κανέναν (ούτε εσένα) ν'ανοίγει ένα τόπικ για μια οποιαδήποτε άλλη γλώσσα. Αν ανοιγόταν κι ερχόμουν εγώ ή ο Τάσος να την ψιλο-ή χοντρο- απαξιώσουμε ή να εκφραστούμε ως θεόγκαβοι (με κλειστά τα μάτια) τότε θα καταλάβαινα την κάπως υπερβολική αντίδρασή σου, γενικότερα σ'εκείνο το ποστ σου...

Αν με ρωτήσεις προσωπικά, αγαπώ κάθε γλώσσα, τη σέβομαι, τις μαθαίνω εύκολα κι έχω την τάση να το κάνω. Σ'αυτή την ενότητα θα διάλεγα να αναπτύξω τόπικ για την κινεζική που θαυμάζω επίσης βαθύτατα, ή τη λατινική που τιμώ ως γλώσσα-βάση πολλών ευρωπαικών λίνγκο σήμερα, αλλά για την πρώτη είμαι πανάσχετη, για τη δεύτερη θέλει λίγο ψάξιμο που δεν έχω το χρόνο να κάνω.

Από 'κει και πέρα το να αναγνωρίζω την ελληνική ως αν όχι ΤΗΝ αρτιότερη, μία εκ των αρτιοτέρων γλωσσών, πράγμα που κάνουν πάμπολλοι Ελληνες ΚΑΙ ξένοι, δεν το βρίσκω αδόκιμο ούτε εθνικιστικών κορώνων... Το να το καμαρώνω όντας Ελληνίδα κι η ίδια, το βρίσκω φυσικό.

Πάντως γενικότερα...

Το'χω δει στην "ιστορία", το'χω δει και εδώ...Όταν πάει κανείς να εστιάσει, να ψάξει λίγο παραπέρα, ή και να νιώσει περήφανος και να χαρεί βρε αδερφέ, για κάτι που έχει σχέση με Ελλάδα, κάποια μέλη λες και βγάζουν φλύκταινες...λες και ξάφνου γίνεται αυτοσκοπός τους να τη "μειώσουν".

Ειλικρινά αυτό είναι ίδιον της ράτσας μας που ποτέ δε θα καταλάβω.
Στα χρόνια που ζω, χρόνια που δεν τα'χω ζήσει μόνο στην Ελλάδα, δεν το'χω ξαναδεί σε άλλο λαό πλην το δικό μας αυτό το πράγμα, και πιστέψτε με ζούσα σε μια χώρα με μωσαϊκό εθνικοτήτων... Η εθνική μας μοναξιά είναι όντως θλιβερή σ'αυτό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τετ 13 Φεβ 2008, 09:23

Ποιος ρε Πέγκι μου κλείνει τα μάτια? Το τόπικ έχει τίτλο Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ-ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ άρα στην Ελληνική θα σταθούμε σ'αυτο΄το τόπικ.
Βίκυ μου όσο μιλάγαμε εδώ μέσα για το μεγαλείο της Ελληνικής δεν μίλησα η γυναίκα, ίσα-ίσα που είπα οτι συμφωνώ με Τεύταμο και λοιπούς!,
Για την ακρίβεια δες εδώ τί είπα:
Αν λοιπόν είναι να μπεί κάτι προτεινόμενο απο αυτό το τόπικ, προτείνω όλες τις καταθέσεις του Τεύταμου, και απορώ πώς δεν το σκέφτηκες, αλλά μας κότσαρες τον ρατσιστούκλα, γεμάτο χριστιανική αγάπη Σαγκρέδο!!!
Αλλά όταν αναφέρθηκε η Κίνα (και αντίστοιχα ο πολιτισμος και η γλώσσα της) ως τριτοκοσμική ΑΣΦΑΛΩΣ και ξεσπάθωσα! Διάβασε εκείνο το πρώτο πόστ μου όπου το αναφέρω ξεκάθαρα.

Το οτι μιλάμε για την Ελληνική δεν σημαίνει οτι επιτρέπεται να λέμε και 'ανακρίβειες' για να μην πώ αρλούμπες και να τις δεχόμαστε ως 'αλήθειες', μόνο και μόνο επειδή εξυπηρετούν τον σκοπό του τόπικ (να αναδείξουμε το μεγαλείο της ελληνικής).
Δεν ξέρω γιατί στην ευχή το βλέπω μόνο εγώ, αλλά για να αναδειχθεί το μεγαλείο μίας γλώσσας, ενός λαού, ενός ανθρώπου, δεν χρειάζεται να αναδειχθούν όλες οι υπόλοιπες γλώσσες, λαοί και άνθρωποι ως κατώτεροι ή υπό...αντίθετα, αν αναδεικνύεται ΜΟΝΟ με αυτόν τον τρόπο (μέσω της απαξίωσης των άλλων) τότε μάλλον δεν ισχύει το 'μεγαλείο' που υπερασπιζόμαστε!
η Ελληνική είναι μεγαλειώδης ως γλώσσα απο μόνη της, δεν χρειάζεται να μειώνουμε άλλες σπουδαίες γλώσσες για να φανεί αυτό το μεγαλείο της. Διαφωνείς κάπου???
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 13 Φεβ 2008, 10:28

Αλλά όταν αναφέρθηκε η Κίνα (και αντίστοιχα ο πολιτισμος και η γλώσσα της) ως τριτοκοσμική ΑΣΦΑΛΩΣ και ξεσπάθωσα! Διάβασε εκείνο το πρώτο πόστ μου όπου το αναφέρω ξεκάθαρα.
Αυτό ειλικρινά δεν το είδα. 'Οπως είπα δεν έχω το χρόνο να παρακολουθώ ολόκληρα τα τόπικς αυτές τις μέρες, οπότε αναγκαστικά κοιτάζω μόνο τα τελευταία.

Είναι καθαρά συμπτωματικό αυτό που έγραψα εγώ με τη σειρά μου για την Κίνα- πράγμα το οποίο εννοώ κι όλας, οπότε μαζί σου στο ξεσπάθωμά σου. :)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από chill » Τετ 13 Φεβ 2008, 10:59

ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΣ έγραψε:
Α, και στη NASA... δεν λενε Kalimera μεταξυ τους.
Έχεις ακουστά τον Σταμάτη Κριμιζή, τον καθηγητή αστροφυσικής και διαστημικής και επικεφαλής στην ΝΑΣΑ για τα προγράμματα εξερεύνησης του διαστήματος; ο μεγαλύτερος εγκέφαλος της ΝΑΣΑ. Άρα, σίγουρα στην ΝΑΣΑ λένε και ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
Mαλιστα.
Οπως φαινεται πρεπει να εξηγησω για αλλη μια φορα τι εννοω.
Ξερεις υπηρχε ενας μυθος καποτε, οτι η ΝΑΣΑ ειναι τιγκα στους Ελληνες γιατι οι Ελληνες ειναι οι καλυτεροι επιστημονες. Πολλοι Ελληνολαγνοι που ηξερα λοιπον, ελεγαν την ατακα "φιλε αν πας στη ΝΑΣΑ το πρωι ολοι λενε καλημερα μεταξυ τους."
Η παρουσια ενος Ελληνα... δεν... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΑΥΤΟ!

Ειδες τι μαλακια ειναι οταν προσπαθεις να εξηγησεις τα αυτονοητα;
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Dhmellhn » Τετ 13 Φεβ 2008, 12:37

Εγώ μίλησα για έναν συγκεκριμένο που κάνει για πολλούς. Αν δεν τον ξέρεις γράψε στον γκούγκλο να μάθεις. Τα υπόλοιπα που λες είναι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από chill » Τετ 13 Φεβ 2008, 13:00

Nαι τον βρηκα στο γκουγκλ. Παραδοξως τον βρηκα κυριως σε ελληνικα σαιτ, οπως το esoterica. Στο ροστερ της Νασα δεν ηταν παντως. Αλλα βρηκα οτι ειναι συνεργατης τους και οτι εχει προσφερει πολλα στον τομεα (μελετες, δημοσιευσεις σε ξενα επιστημονικα περιοδικα) και ειναι και καθηγητης στο πανεπιστημιο Τζων Χοπκινς.

Ωραιος ο τυπος.

Αυτη η ιστορια εχει ενα ηθικο διδαγμα και ειναι το εξης.

Υπαρχει Ελληνας επιστημονας που συνεργαστηκε ή συνεργαζεται με τη Νασα.
Αυτο δε σημαινει οτι στη Νασα λενε καλημερα μεταξυ τους.... επειδη υπαρχει ενας Ελληνας.
Εξακολουθεις να αγνοεις επιδεικτικα οτι δεν κραζω κανεναν παρα αυτους που διαιωνιζουν αυτους τους μυθους. Τα 'αλλα λογακια ν αγαπιομαστε' δεν τα λεω εγω.

Εχεις ακουσει και το αλλο το καλο;
Καποτε κατεβασαν ενα μικροφωνο απο μια τρυπα στο βορειο πολο και εφτασαν μεχρι την ΚΟΛΑΣΗ!
και εκει λεει, ακουγοσαντε κραυγες και αναμεσα στις κραυγες ακουστηκε και μια ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΩΝΗ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ "ΒΟΗΘΕΙΑ!"
Μαλιστα μερικοι ισχυριζονται πως εχουν ΑΚΟΥΣΕΙ αυτη τη συγκεκριμενη ηχογραφηση,,, απο την κολαση!!!!

οι ελληνες δεν ειναι μονο οι καλυτεροι εραστες, οι πιο εξυπνοι επιστημονες και οι πιο φιλοτιμοι του κοσμου.

Εχουμε και μερικους στην ΚΟΛΑΣΗ.. που ειναι δεκαπεντε μιλια κατω απο το βορειο πολο. Και φτασαμε εκει με ενα μικροφωνο. Και ηχογραφησαμε τους κολασμενους. Και καταφεραμε να ξεχωρισουμε και μια ελληνικη φωνη. Στην κολαση. Κατω απο το βορειο πολο. μικροφωνο. "βοηθεια".

τι να λεμε τωρα. Οπου κοιταξεις Ελληνα θα βρεις. Ειμαστε οι καλυτεροι στη Νασα και στη Μυκονο. Ειμαστε οι καλυτεροι σε ολα. ΠΑΡΑΔΕΞΟΥ ΤΟ!
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Πέμ 14 Φεβ 2008, 13:33

Εμενα μου επιτρεπεται να συνεχιζω με την μαθηματικη δομη της Ελληνικης γλωσσης.

Ας ασχοληθουμε τωρα λιγακι με την δομη οπως στις προτασεις

Λεγω υμιν την πασαν αληθειαν (1)
Λεγω υμιν πασαν την αληθειαν (2)

Ευκολα μπορει να δει κανεις την θεση του αρθρου "την" και ακολουθως του επιθετου "πασαν" στις δυο αυτες προτασεις.
Εκεινο ομως που δεν μπορει κανεις να αντιληφθει ευκολα ειναι το γεγονος οτι η θεση του αρθρου εχει διαφορποιητικη ως προς τη σημασια αξια

Ειδικοτερα, στην περιπτωση (1) το νοημα ειναι:
Σας λεγω ολη την αληθεια (που υπαρχει)

Στην δε περιπτωση (2) το νοημα ειναι
Σας λεγω ολη (την δικη μου) αληθεια

Εδω το "πασαν" ειτε ταυτιζεται με το επιπεδο "αληθειαν" ειτε το τεμνει σε καποιο του σημειο.
Παραδοσιακως συντακτικα θεωρουσαμε το "πασαν (την)" ως κατηγορηματικο προσδιορισμο στο "αληθειαν", ενω το "(την) πασαν" ως επιθετικο προσδιορισμο στο "αληθειαν". Το μεν πρωτον δηλωνει προσωρινη ιδιοτητα, το δε δευτερο μονιμη. Ετσι, με την καταλληλη τοποθετηση του αρθρου (την) υποδεικνυεται το μονιμον ή το προσωρινον της εκφρασης. Οταν η αληθεια λεγεται εξ ολοκληρου, τουτεστι υπαρχει γνωσις για τα πραγματα, ειναι μονιμη,οταν η αληθεια λεγεται μερικως, τουτεστι υπαρχει μονον γνωμη για τα πραγματα, ειναι παροδικη.

Καθαρα δομικα η σχεση του αρθρου (την) με το ονομα (αληθειαν) ειναι αρρηκτη. Ο,τιδηποτε παρεμβαλλεται εντος αυτων σχετιζονται αμεσα τοσο συντακτικα οσο και εννοιολογικα με την ολη Ονοματικη Φραση (ΟΦ). Αν παλι κειται εκτος των δυο η σχεση ειναι πολλες φορες εμμεση και ισχνη.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Πέμ 14 Φεβ 2008, 13:53

Εμενα μου επιτρεπεται να συνεχιζω με την μαθηματικη δομη της Ελληνικης γλωσσης.
όχι απλά επιτρέπεται...ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ!!!
Σε παρακολουθούμε :)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Apomakros » Πέμ 14 Φεβ 2008, 14:44

Λεγω υμιν την πασαν αληθειαν (1)
Λεγω υμιν πασαν την αληθειαν (2)
Και δια τούτο πρέπει να στερεώνετε σχολεία ελληνικά, να φωτίζωνται οι άνθρωποι, διότι διαβάζοντας τα ελληνικά τα ηύρα οπού λαμπρύνουν και φωτίζουν τον νουν του μαθητού ανθρώπου. Καθώς φωτίζει ο ήλιος την γην, όταν είνε ξαστεριά, και βλέπουν τα μάτια μακρυά, έτσι βλέπει και ο νους τα μέλλοντα, απεικάζουν όλα τα καλά και τα κακά, φυλάγονται από κάθε λογής κακόν και αμαρτίαν, διατί το σχολείον ανοίγει την εκκλησίαν, μανθάνομεν τι είνε Θεός, τι είνε η Αγία Τριάς, τι είνε ο άγγελος, τι είνε η αρετή, τι είναι οι δαίμονες, τι είνε η κόλασις. Τα πάντα από το σχολείον τα μανθάνομεν.

Kαι ο Θεός να να μας αξιώση να απολαύσωμεν όλοι ομού τον παράδεισον, να χαρούμεν όλοι μαζί με τούς αγίους Αγγέλους και πάντας τούς Αγίους.

Kαι εις τούς αιώνας των αιώνων

Αμήν.
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Σάβ 23 Φεβ 2008, 17:55

Λοιπον, εχουμε και λεμε...

Θα εξετασουμε τωρα σε τι συναφεια λογικη βρισκονται μεταξυ τους οι λεξεις. Συντακτικως ξερουμε οτι οι λεξεις μεταξυ τους σχηματιζουν ομαδες, απο πολυ μεγαλες εως πολυ μικρες.
Ας πάρουμε την λεξη "πόλις" και ενα συνολο λεξεων, ας το πουμε συνολο Α


η πόλις

Συνολο Α

του Περικλέους
των Αθηνών
των πόλεων


Αν συνδυασουμε σε μια φραση το "η πόλις" με καποια απο τις τρεις λέξεις του 'Συνολου Α" εχουμε μια συνακτικη ενοτητα υπαρκτη στην Ελληνικη (ονομαστικη ονοματος + γενικη ονοματος). Περαν αυτου ομως καθε λεξη εχει μια συγκεκριμενο εννοιο-λογικο περιεχομενο, και αρα δημιουργει καθε φορα διαφορετικη σημασιοσυντακτικη - λογικη σχεση με μια οποιαδηποτε λεξη.

Αν πουμε πχ

η πόλις του Περικλεους

το πλατος της εννοιας της λεξης "η πολις" και το πλατος της εννοιας "του Περικλεους" συνδυαζομενα δημιουργουν την ειδικη σχεση κτητορος και κτηματος, δηλαδη η πολις που ανηκει στον Περικλη ή εστω η πολις απο την οποια καταγεται ο Περικλης.

αν πουμε τωρα

η πόλις των Αθηνων

δεν εννουμε φυσικα οτι αι Αθηναι ανηκουν στην πολη, αλλα εδω φαινεται το πλατος της εννοιας "η πολις" να ειναι ισον με αυτον "των Αθηνων", εφοσον αι Αθηναι ειναι πολις.

Εικόνα

Την σχεση των λεξεων αυτων "η πόλις" και "των Αθηνων" θα πρεπει να τις φανταστουμε ως ισες διεπιπεδες επιφανειες με κοινη πλευρα.

Αν εχουμε την φραση

η πόλις των πόλεων

τοτε παλι αλλαζει η λογικη σχεση των εννοιων των λεξεων. Στην περιπτωση αυτη εχουμε σχεση ολου και μερους. Η σχεση τοτε δηλαδη ειναι σχεση υπαγωγης στο συνολο των πολεων, ας πουμε της Ελλαδος. Η πόλις που μας ενδιαφερει ειναι μερος συνολου απο πολεις. Ετσι, αν η επιφανεια χ ειναι το συνολο των πολεων τοτε η πολις α που μας ενδιαφερει ειναι ενα σημειο αυτου τιου συνολου.

Εικόνα

Αν οι κουκκιδες ειναι το συνολο των πολεων που οριζουν την επιφανεια χ, τοτε μια εξ αυτων των κουκκιδων ειναι η πολις που μας ενδιαφερει.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
stal
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 10:12
Φύλο: Άνδρας

Re: Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ - ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ

Δημοσίευση από stal » Πέμ 10 Ιούλ 2008, 14:45

TEUTAMOS έγραψε: β) η εξωτερικη αυξηση που χρησιμοποιουμενη αιρει τις προυποθεσεις εκφωνησης του λεχθεντος.

πχ Δεν ειπα οτι δεν θα παω διακοπες (2)

Το μαθηματικο σχημα που υποκειται βεβαιως ειναι το -p (p=preposition) στην περιπτωση (1) και το -(-p)= p στην περιπτωση (2).

Η προταση (2) ομως μπορει να ξαναγραφει με ορους καταφασης ως

Ειπα οτι θα παω διακοπες (3)

Δεν είμαι γλωσσολόγος ούτε φιλόλογος, αλλά η προταση (2) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΗΜΑ με την προταση (3) για ευνόητους λόγους!!

Η προταση (2) υποδεικνύει ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ως προς την πρόθεση του ομιλητή/γράφοντος
Η προταση (3) αναφέραται σε ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ως προς την πρόθεση του ομιλητή/γράφοντος

δηλ.
στην προταση (2) "δεν είπα ούτε ότι θα πάω ούτε ότι δεν θα πάω"
ενώ προταση (3) "είπα ότι δεν θα πάω".


Πάντως η ουσία είναι όπως την περιγράφει TEUTAMOS




ΥΓ.
πολύ αργοπορημένη παρέμβαση, αλλά ως νέο μέλος τώρα κάνω ..."περιοδεία" στα διάφορα θέματα - και φυσικά ΔΕΝ είμαι ειδικός ...
ΥΓ-2
Τώρα τελείωσα ολο το θέμα: βασικά μόνο για "γλώσσα" δεν μιλούσαν οι παρεμβάσεις, αλλά για ιδεολογικο-πολιτικές απόψεις "περί" γλώσσας ως δικαιολογητική βάση των διαφόρων απόψεων.
Αυτό μου θύμιζει κάποιες ρήσεις (αν τις θυμάμαι καλά...) για το "δασος και τα δένδρα" ή για το "δείχνω την Σελήνη και κοιτάς το δάκτυλο" και άλλα παρόμοια. Εντάξει, όλα έχουν πολιτική σημασία έτσι ή αλλιώς, αλλά ας μην "ιδεολογικοποιούμε" τα πάντα πρός όφελος των ιδεολογικών προτιμήσεων μας, ας μιλήσουμε κάποτε για την ουσία...
Η γλώσσα είναι μέρος πολιτισμικής ταυτότητας ενός λαού, η ελληνική γλώσσα είναι μέρος της ταυτότητας του ελληνισμού -- ποιος μπορεί να αρνηθεί αυτήν την ουσιώδη σχέση, αλλά αυτό το θέμα έθεσε ο TEUTAMOS; Δεν νομίζω...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Γλώσσα- Γλωσσολογία”