Η γλωσσική ξεφτίλα της δημοσιοκαφρίας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Η γλωσσική ξεφτίλα της δημοσιοκαφρίας

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 19 Μάιος 2021, 01:49

Δεν ξέρω τι ειναι ή δεν ειναι ο Μαστοράκης, και για να πω την αλήθεια μου,
αυτόν τον καιρο ολιγον μ'ενδιαφέρει. Διάβασα μια ανάρτησή του,
που αν τον είχα μπρος μου θα τον πλάκωνα στα φιλιά :smats:



Εικόνα

Ξεσπάθωσε ο Νίκος Μαστοράκης για τα λάθη δημοσιογράφων των καναλιών ΣΚΑΙ και Mega και μέσα από μια βιτριολική ανάρτηση στον προσωπικό του λογαριασμό στο facebook, ο ίδιος σημειώνει όσα ο ίδιος θεωρεί απαράδεκτα με σκληροπυρηνικό ύφος.

«ΠΡΟΣ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥΣ ΡΕΠΟΡΤΕΡ ΤΟΥ ΣΚΑΪ…
… αλλά χωρίς να εξαιρούνται πολλοί άλλοι.
Τα εξωφρενικά λάθη σας είτε μιλάτε ζωντανά, η κάνετε voice over σε κάποιο βίντεο, δεν προσβάλουν μόνο το κανάλι και ειδικά τον άξιο και ταλαντούχο Παπαδροσο, στρεβλώνουν τη γλώσσα των αφελών μιμητών σας, εντός και εκτός τηλεόρασης και κυρίως “πολιτογραφούν” το λάθος ως σωστό για εκατοντάδες χιλιάδες όμοιους σας που επιχειρούν να ομιλήσουν… ελληνικά α λα Σκάϊ. Λέτε ξεδιάντροπα “καλησπέρα” στη μια το μεσημέρι, λέτε “στις δωδεκάμισι τα ξημερώματα” (ο ύστατος ορισμός της ανευθυνότητας και της βλακείας εκτός και αν στον ανεπαρκή εγκέφαλο σας μισή ώρα μετά τα μεσάνυχτα ξημερώνει) λέτε “το αφελή” αντί για “το αφελές” και όλες αυτές τις λεκτικές μαλακίες, με τέτοια ασύδοτη επανάληψη, που να καθιερώνεται η μαλακία σας ως status quo. Στην αγχώδη προσπάθεια σας να πείτε όσα γίνεται περισσότερα (η αυτοϊκανοποιήση του on camera χρόνου) επαναλαμβάνεστε, περιττολογείτε, πνίγεστε στην κοινοτοπία που συχνά τη λέτε “κοινοτυπία,” χαζομιλάτε. Η μηδενική σας δεινότητα περιγραφής, σας σπρώχνει στην χρήση φθαρμένων κλισέ που αναδύονται στον απλοϊκο εγκέφαλο σας αυτοβούλως, φύτρωσαν δε εκεί από την ατέρμονη επανάληψη τους σε πλημύρες, πυρκαγιές, φόνους, δυστυχήματα, ληστείες και… παραλίες. Κάνετε τερατώδη συντακτικά και γραμματικά λάθη, όσο οι χειριστές της γεννήτριας χαρακτήρων σας συναγωνίζονται σε scripta παπαριές ιδίου όγκου. Και οι δήθεν σκηνοθέτες (που κακοποιούν αυτόν τον τιμητικό τίτλο πατώντας κουμπιά) διαπράττουν εξοργιστικές τηλεοπτικές παρανομείς, βάζοντας την παρουσιάστρια (η οποία από μονη της είναι η προσωποποίηση του “ακατάλληλου”) να συζητάει με την ρεπόρτερ της συνδεσης… με την πλάτη γυρισμενη! Συν-ανοητοι με σας, οι χαζοχαρούμενοι παρουσιαστές που πάσχουν απο εύτονη “παραπολυαση,” ευχαριστούν παραπολυ, εύχονται παραπολυ, λένε καλημέρα τρεις φορές στην ιδια κοινότοπη φάση, ανίκανοι να αυτοσχεδιάσουν λένε “πάμε” και “λοιπόν” εξακόσιες φορες σε ένα δίωρο, ξύνονται, κοιτάνε το κινητο τους, αγνοούν τους ίδιους κανόνες που σέβονται οι πιο καταξιωμένοι της Αμερικής, και γενικά εισαστε ολοι μαζί ενα προσβλητικό για το επάγγελμα σύνολο. Απορία μου: αν ενας ηχολήπτης έφταιγε για πλανο χωρίς ήχο, θα μαστιγωνόταν από τον τεχνικο του διευθυντή; Εσας ο δικος σας γιατί τόσα χρόνια σας αφήνει αμαστίγωτους; Με όλα τούτα καθημερνά και επι χρονια οχι απλως αδιόρθωτα, αλλά πολλαπλασιαζόμενα, στην στερεοτύπη ερώτηση “τηλεόραση είναι αυτή;” μπορούμε ανετα να απαντούμε, “όχι, δεν είναι τηλεόραση.” Ελπίζω οτι με τα παραπάνω ανελέητα σκληρά σχόλια, θα φιλοτιμηθείτε να κάνετε τη δουλειά σας σωστότερα και χωρίς περιφρόνηση στους θεατές που σας χλευάζουν» τονίζει στην πρώτη ανάρτησή του ενώ σε δεύτερο post ο γνωστός δημοσιογράφος και σκηνοθέτης σχολιάζει αρνητικά την εικόνα της Κατερίνας Παναγοπούλου στο δελτίο ειδήσεων του Mega η οποία έχει πλάτη τους ρεπόρτερ και χαρακτηρίζει την φωνή της ως κόρνα από παλιό Φιατ 500:


«ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΜΕ ΟΠΙΣΘΟΦΥΛΑΚΗ
Πίσω μου σας έχω… σατανάδες. Η anchorwoman (?) αγέρωχη κοιτά μπροστά ενώ μιλάει με τους… πισινούς της. Νέα αισθητική/ηθική με τρόπους συμπεριφοράς α λα Mega. Όπισθεν ολοταχώς στην Όλγα Τρέμη!

Υ.Γ. Λατρεύω αυτή την παρουσιάστρια για τη φωνή της. Είναι σαν κόρνα από παλιό Φίατ πεντακοσαράκι.» έγραψε στον λογαριασμό του.

Πηγή: theflagreport.com
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Γλώσσα- Γλωσσολογία”