Ορθογράφοι φασίστες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Ορθογράφοι φασίστες

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 22 Σεπ 2014, 14:02

Κάποιες σκέψεις για την αστυνομία ορθογραφίας του Facebook.
Εχω δει πολλές φορές την φράση "μάθε να γράφεις Ελληνικά" σε ένα διάλογο που θα έπρεπε να μένει σε επίπεδο επιχειρηματολογίας.
Οκ καταλαβαίνω πως όταν κάποιος βρίζει ή το πάει επί προσωπικού, η κακή ορθογραφία εκνευρίζει ακόμα περισσότερο.
Όμως το ίδιο έχω δει και σε διαλόγους στους οποίους το άτομο που δεν έχει σωστή ορθογραφία επιχειρηματολογεί στην ουσία και είχε την ατυχία να είναι ανορθόγραφος ή και δυσλεκτικός.
Κάποιες φορές ο "αστυνομικός ορθογραφίας" προάγεται και σε ντετέκτιβ και μπορεί να ψάξει και σε μια ολόκληρη παράγραφο να βρει το ορθογραφικό λάθος και να το επισημάνει.
Αρα στην ουσία ο "αστυνομικός ορθογραφίας" που λέει "μάθε να γράφεις" στην ουσία εκτρέπει την συζήτηση γιατί έχει έλλειψη πραγματικών επιχειρημάτων.
Είναι σαν να λέει:
"Εσύ δεν μπορείς να έχεις δίκιο και είσαι χαζός και καθυστερημένος επειδή δεν ξέρεις ορθογραφία.
Εγώ είμαι καλύτερος από σένα και πιο έξυπνος και ΠΑΝΤΑ έχω δίκιο γιατί ξέρω ορθογραφία. "
Προφανώς ο "αστυνομικός ορθογραφίας" έχει πάρει ένα φασιστικό και ελιτίστικο μονοπάτι στην ζωή του.
Οπότε χαλαρώστε λίγο.
Αντί να ζητάτε από τους άλλους να μάθουν να γράφουν, καλύτερα εσείς να μάθετε να συζητάτε.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ορθογράφοι φασίστες

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 23 Σεπ 2014, 16:43

Όσες φορές έχω κατηγορήσει κάποιον ανορθόγραφο, το έκανα για να δείξω ότι "είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα". Δηλαδή αποκλειστικά σε περιπτώσεις που ΉΔΗ ο άλλος μου φόρεσε (άδικα εννοείται αλλά και φασιστικά) την ταμπέλα του αγράμματου, ανιστόρητου, κλπ κλπ.

Μήπως ανήκω κι εγώ στους αστυνομικούς ορθογραφίας γιατρέ μου; :loco:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Ορθογράφοι φασίστες

Δημοσίευση από Lionheart » Τρί 23 Σεπ 2014, 16:55

Divine Sinner έγραψε:Κάποιες σκέψεις για την αστυνομία ορθογραφίας του Facebook.
Εχω δει πολλές φορές την φράση "μάθε να γράφεις Ελληνικά" σε ένα διάλογο που θα έπρεπε να μένει σε επίπεδο επιχειρηματολογίας.
Οκ καταλαβαίνω πως όταν κάποιος βρίζει ή το πάει επί προσωπικού, η κακή ορθογραφία εκνευρίζει ακόμα περισσότερο.
Όμως το ίδιο έχω δει και σε διαλόγους στους οποίους το άτομο που δεν έχει σωστή ορθογραφία επιχειρηματολογεί στην ουσία και είχε την ατυχία να είναι ανορθόγραφος ή και δυσλεκτικός.
Κάποιες φορές ο "αστυνομικός ορθογραφίας" προάγεται και σε ντετέκτιβ και μπορεί να ψάξει και σε μια ολόκληρη παράγραφο να βρει το ορθογραφικό λάθος και να το επισημάνει.
Αρα στην ουσία ο "αστυνομικός ορθογραφίας" που λέει "μάθε να γράφεις" στην ουσία εκτρέπει την συζήτηση γιατί έχει έλλειψη πραγματικών επιχειρημάτων.
Είναι σαν να λέει:
"Εσύ δεν μπορείς να έχεις δίκιο και είσαι χαζός και καθυστερημένος επειδή δεν ξέρεις ορθογραφία.
Εγώ είμαι καλύτερος από σένα και πιο έξυπνος και ΠΑΝΤΑ έχω δίκιο γιατί ξέρω ορθογραφία. "
Προφανώς ο "αστυνομικός ορθογραφίας" έχει πάρει ένα φασιστικό και ελιτίστικο μονοπάτι στην ζωή του.
Οπότε χαλαρώστε λίγο.
Αντί να ζητάτε από τους άλλους να μάθουν να γράφουν, καλύτερα εσείς να μάθετε να συζητάτε.
Οι Έλληνες, καθώς και πολλοί άλλοι - αλλά μιας και μιλάμε για τους δικούς μας ας το κρατήσουμε εκεί, έχουν μάθει να επιχειρηματολογούν όχι με επιχειρήματα επί του θέματος αλλά επί των λαθών του συνομιλητή τους. Τα ιδεο από μόνα τους έχουν πάμπολλα τέτοια παραδείγματα.
Προσωπικά γελάω με τα ορθογραφικά άλλων και ντρέπομαι με τα δικά μου και συχνά τα σχολιάζω δεν θυμάμαι ποτέ όμως να το έκανα για να μειώσω κάποιον, αλλά περισσότερο για να το διακωμωδήσω.
Το πιο αστείο απ'όλα, φυσικά, είναι να κάνεις κανείς ορθογραφικά στα greeklish όπως αυτός ο φίλος μας ο Aegktzish στο mirc :P με το PXIA το DGIOXNIS το VAN (Ban :P) και το MALANGKA! :loco:
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Ορθογράφοι φασίστες

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τρί 23 Σεπ 2014, 18:18

Τει αινωοίται διλαδοί; :cool:

Καλά αυτό με την ορθογραφία είναι ότι πιο άκυρο όταν στο ''πετάει'' ο άλλος την στιγμή που τελειώνουν τα επιχειρήματα.

Ισοδυναμεί με το να του μπιπ την αξιοπρέπεια.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Ορθογράφοι φασίστες

Δημοσίευση από Lionheart » Τρί 23 Σεπ 2014, 18:35

Μάθε να γράφεις και μετά μίλα Justme που έχεις και άποψη... το παραξηλώσαμε μου φαίνεται.

Άνται! :help:
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Ορθογράφοι φασίστες

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τρί 23 Σεπ 2014, 18:47

Mwnw aina exw na swu pw: :kabana:

Ayta ta daintra dai bwlaiuwnte mai loigwtairw wuranw
aytais i paitrais dai bwlaibwnte katwu ap ta 3aina boimata,
auuuuuta ta prwsopa dai bwlebontai para mwro stwn ilio,
aytia i kardais dai boyleuonte para mwnw stw doikio

:guitar1: :guitar1: :guitar1: :cleft: :piano: :piano: :splay: :splay:

YS
Να έρθω να τρολλάρω αυτό τον Aegktzish ;;;
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Ορθογράφοι φασίστες

Δημοσίευση από Lionheart » Τρί 23 Σεπ 2014, 19:13

Είσαι ανορθόγραφος το greeklish δεν σε σώνει, ΜΓΔ! :rose:

Υ.Γ. να μπαίνεις στο κανάλι κάποιες φορές είναι ωραία, κάποιες λίγο βαρετά ;)
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Γλώσσα- Γλωσσολογία”