Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Άβαταρ μέλους
bananas
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ 04 Μάιος 2011, 20:22
Irc ψευδώνυμο: δεν εχω irc
Φύλο: Άνδρας

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από bananas » Κυρ 12 Ιουν 2011, 03:00

Methos έγραψε:
Ε δεν υποχρεούσαι να την αναγιγνώσκηις. Την προσπερνάς πάραυτα! Κατά τα άλλα διαφωνώ, αλλά αν εξηγήσω το γιατί θα σχολιάσεις πάλιν την γλώσσαν και θα σε κουράσει. Οπότε...
Ημουν ετοιμος να δώσω την ίδια απάντηση αλλά είδα την δική σου :)
Παντως η γνωμη μου ειναι οτι τα greeklish που με τοσο ζηλο απωθειτε, εχουν βοηθησει πολυ μερικους ανθρωπους, ειτε αμορφωτους, ειτε αλλοδαπους, να συνταξουν και μια προταση χορις να χρειαζονται τονοι και ορθογραφια (ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ). Οσο για τους υπολοιπους που δεν ανηκουν ουτε στην μια κατηγορια ουτε στην αλλη, οπως εγω, τα χρησιμοποιουν γιατι οι ρυθμοι της ζωης ειναι πολυ γρηγοροι για να τους προλαβουμε με ορθογραφια και τονους.:D
Μιας και Ελλήνιστης αναγνωρίζω οτι κάθε τι εχει πολλές και διαφορετικές πτυχές.
Τίποτα δεν ειναι απλά καλό ή κακο, πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα σφαιρικά.
Οπότε. ναι ισως να ισχύουν αυτό που λες. Αλλα βοήθησε και πολλούς νέους να ατροφήσει το μυαλό τους.
οταν πχ γράφει.
N r c 3ero p ine t magazi erxome k, οδηγείται με μαθηματική ακρίβεια να γίνει σαν αυτόν:
Εικόνα
Νταξ εισαι μεγαλος. Γαμω τις φωτο εβαλες για την περισταση. Δεν πιστευω παντως σ αυτο περι ατροφιας του μυαλου λογω των greeklish. Και εγω ενας απο τους νεους ειμαι που αναφερεις... Που μεγαλωσαν με τα greeklish... Παρ ολα αυτα, επειδη μ αρεσουν πολυ τα ελληνικα, ειλικρινα παρα πολυ, δεν θεωρω οτι το μυαλο μου εχει ατροφησει ομως. Ουτε το λεξιλογιο μου επισης. Επομενως οποιος πραγματικα ενδιαφερεται δεν τον εμποδιζουν τα greeklish και τα οποια greeklish στο να μαθει να εκφραζεται σωστα, να γραφει σωστα. Απλα δεν τους ενδιαφερει και ερχονται οι γονεις και οι εκπαιδευτικοι και λενε "τα greeklish ειναι υπαιτια". Αμ δεν ειναι αυτα... Απλα παντα τα παιδακια πρεπει να εχουν ελαφρυντικα οποτε αναγκαστικα δημιουργουμε καποια μη υπααρκτα... Οχι ομως να τα πιστευουμε και οι ιδιοι. Αυτα :)
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από KELAINO » Κυρ 12 Ιουν 2011, 04:25

Σιγά να μη γίνεται κανείς Χόουμερ Σίμψον από τα γκρήκλις, ρε συ Ντιβ.

Εμένα με δυσκολεύουν στην ανάγνωση, αλλά τα βρίσκω ενδιαφέροντα. Γενικά δε συνηθίζω να φρίττω, πού πάμε πού οδεύομεν πώς είναι έτσι τα σημερινά παιδιά εμείς στον καιρό μας κλπ κλπ. Τα παιδιά πάντα βρίσκουν το δρόμο τους και μετατρέπονται σε ενήλικες που γκρινιάζουν για τα δικά τους παιδιά.

Σε όλες τις χώρες που δε χρησιμοποιούν το λατινικό αλφάβητο, υπάρχει ο ίδιος προβληματισμός, απ' ό,τι έχω ακούσει.

Όσοι αηδιάζετε με τα γκρήκλις, σκεφτείτε ότι πρόκειται περί ελληνικών γραμμάτων στην ουσία. Απλά απομακρύνθηκαν για λίγο από την κοιτίδα τους, ξανάρθε όμως ο καιρός να τα ξαναδεχτούμε με τις δέουσες ανοιχτές αγκάλες. Εντάξει τώρα;


ΥΓ. Χειρόγραφα γράφω κι εγώ με πολυτονικό και υπογεγραμμένες. Επειδή ΜΠΟΡΩ. Και όχι επειδή θέλω να το επαναφέρω για να μας σώσει από τη χαζομάρα :lol: .
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 12 Ιουν 2011, 09:04

Γράφω καθαρά ελληνικά χωρίς να μου δημιουργούν κανένα πρόβλημα και το χέρι πάει μόνο του στο πληκτρολόγιο ακριβώς όπως μιλάω και πιο γρήγορα απ ότι μιλάω.
Δεν μπορώ να γράψω greeklish και αυτά έχουν κάποιους κανόνες και δεν ξέρω ποιος επινόησε αυτούς τους κανόνες όπως πχ αντί για Θ να βάζουν 8 και αντί για ω w.

Κάποτε έγραφα greeklish στο youtube σε τοίχους συμπατριωτών όταν δεν ήθελα να διαβάσει κάποιος ξένος τι γράφω βάζοντας το στο μεταφραστή του google. Αλλά τώρα ο μεταφραστής κάνει μεταφραση και στα greeklish. Μετά επινόησα τα σκοτωμένα greeklish αλλά και αυτά δεν γλίτωναν τη μετάφραση εκτός αν ήταν σε εξεζητημένη αργκώ και σκοτωμένα ανορθόγραφα. Όπως πχ αντί για υποψιάστηκα σακουλεύτηκα=saculeftika

Βλέπω ότι ο γιός μου και τα άλλα δωδεκάχρονα παίζουν τα greeklish στα δάχτυλα και μάλλον θεωρούν τα κανονικά ελληνικά γεροντίστικα και παλιομοδίτικα.

Εκεί βρίσκεται ο κίνδυνος. Στο να γίνουν τα greeklish μόδα και τελικά να γενικευτούν και να καθιερωθούν ή ακόμα και να επιβληθούν.

Αυτός είναι ο βασικός λόγος που τάσσομαι κάθετα κατά των greeklish και όχι για να μη φυράνει το μυαλουδάκι των παιδιών.

Η καθαρεύουσα δεν είναι άσχημη γλώσσα αλλά όποιος μιλούσε καθαρεύουσα του κόλλαγαν την ταμπέλα του χουντικού. Αλλά δεν είναι έτσι γιατί ένας πολύ αγαπημένος καθηγητής που έχω βάλει βίντεο του στο τόπικ για το Σύνταγμα ο Ζήσης Παπαδημητρίου μιλάει στην καθαρεύουσα ενώ ακολουθεί την επιστημονική σκέψη και μεθοδολογία της "Σχολής της Φρανκφούρτης"

Όταν μία μορφή γλώσσας γίνεται επίσημη εξοστρακίζει από το λεξιλόγιο πολλές λέξεις. Συνέβη με την καθαρεύουσα αλλά η δημοτική εξοστράκισε ακόμα πιο πολλές λέξεις.

Αντιπαθώ ότι επιβάλλεται και υποχρεώνει να τηρούνται αυστηρά κάποιοι κανόνες.

Η δική μου αρχή είναι να χρησιμοποιώ όλες τις λέξεις, ακόμα και τις κακές (πιπέρι στη γλώσσα) ακόμα και αργκώ ή πλάθω νέες λέξεις ή βάζω παρομοιώσεις προκειμένου να εκφράσω μια σκέψη ή να περιγράψω μία κατάσταση που δεν είναι δυνατόν να αποδοθεί στο σύνηθες τυποποιημένο λεξιλόγιο που έχει επιβληθεί.

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με τα greeklish αν δεν είχε προηγηθεί η πρόταση της καραφλής υπουργού σήμερα και κάποτε επιτρόπου να επιβληθούν τα Αγγλικά ως επίσημη γλώσσα. Ευτυχώς που το ξαναθύμισε ο Μίκης στη Θεσσαλονίκη.

Σιγά σιγά το λατινικό αλφάβητο και τα αγγλικά πάνε να επιβληθούν. Το έργο έχει ξαναπαιχτεί στην Τουρκία επί Κεμάλ που καταργήθηκε η αραβική γραφή και επιβλήθηκε η λατινική ενώ σχηματίστηκαν επιτροπές σοφών για τον καθαρισμό της τουρκικής γλώσσας από αραβικές λέξεις και την αντικατάσταση τους με ευρωπαϊκές λατινικές. Ακόμα και τώρα λειτουργούν επιτροπές σοφών καθαριστών που καθαρίζουν τη γλώσσα.

Παράδειγμα: Το σχολείο στα αραβικά λέγεται madrasa مدرسة (μάντρασα) Στα τούρκικα λεγόταν medrese (μεντρεσέ) η επιτροπή σοφών κράτησε τη λέξη μόνο για το κατηχητικό σχολείο και επέβαλλε να λένε το σχολείο okul όπως school ecole escola.

Φανταστείτε να γίνει κάτι παρόμοιο και εδώ. Θα χάνει η μάνα το παιδί και σε λίγο θα γρυλίζουμε
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 12 Ιουν 2011, 11:28

Και μια και μίλησα για την καραφλή επίτροπο που ήθελε να επιβάλλει τα Αγγλικά ας δούμε τι της είχε απαντήσει τότε ο Χαρυ Κλύν.

Η χρήση που κάνει στη γλώσσα είναι αξιοσημείωτη. Το θέμα είναι να χρησιμοιείς κάθε διαθέσιμη λέξη ή ακόμα και νέες λέξεις και εκφράσεις προκειμένου να δώσεις έμφαση, να εκφράσεις αγανάκτηση ή να δείξεις το γελείο μία δήθεν σοβαρής πρότασης.
YOUR MIND AND A POUND



Γιασπασάν, ρε Αννούλα, ντερμπεντέρισσα!

Να χαρώ εγώ, που λέμε κι εμείς οι αγραμμάτοι, καθότι περίσσεψε το βροχόνερο και τρέχει από τα λούκια… Αλλά, 'ντάξει, μέσα είσαι… Σου είπανε τ' αφεντικά, πες αυτήνα την παπαριά να δούμε πως θα τσιμπήσουνε οι γοβιοί και άσε μετά σε μας τα υποδέλοιπα που ξέρουμε καλύτερα από τους άλλοι πόσο τυρί βάζουνε στον τενεκέ και πόση σαλαμούρα. Πήρες, λοιπόν, κι εσύ φόρα και την αμόλησες κι όπου κάτσει. Και πολύ φίνα ξηγήθηκες, για την πάρτη σου βέβαια, καθότι που να την δεις αυτήν τη μόστρα στο χωριό σου, που δε σε γνώριζε ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας σου…

Πήρες, εδώ που τα λέμε, κι ας μείνει μεταξύ μας, και πολύ ψηλά το επιτροπιλίκι… Ποιο επιτροπιλίκι, δηλαδή, γιατί περί σκέτο κοροϊδιλίκι πρόκειται, καθότι άλλοι είναι εκείνοι που μαζεύουν το μπεζαχτά και βάζουν κάτι νεροκουβαλητάδες σαν κι εσένα να πιστεύουν ότι μπορούν να κάνουν το κουμάντο… Αλλά που να πιάσει εσένα το ντουλαπάκι του μυαλού σου ότι όλοι οι αψηλοί και οι λουσάτοι γουστάρουνε να 'χουν το παιδί για τα θελήματα για να το στέλνουν στο ψιλικατζίδικο για κουβαρίστρες και για να σπάνε και πλακίτσα μαζί του, άμα λάχει να πούμε… Σου λένε, λοιπόν, οι κουμανταδόροι, ρε μια και τα φέραμε τα λαμόγια τους Έλληνες μέχρις εδώ και ψοφάνε για λάιφ στάιλ και Μαίρη Σκόρδου από Κολωνάκι μέχρι Τρίκαλο, δε βάζουμε και τη δικιά μας να μπουμπουνίσει μια μπαταριά για να δούμε σε ποιο κλαδί θα κάτσει η καρδερίνα;

Κι ευτυχώς, γι αυτούς, που βρίσκονται κάτι κορίτσια με πιάνο και καλούς τρόπους σαν κι εσένα για κάνουν οι ανθρώποι τη δουλειά τους και μια ζωή ν' αλωνίζουνε. Καθότι κυρά Άννα, κάτι Σέρβους, κάτι Αλβανούς, κάτι Ρουμάνους, κάτι Αφγανούς, κάτι μαύρους, τους μανικουλάρουνε ότι ώρα τους γουστάρει. Άντε, όμως, να ξαπλώσεις πλάτη στο καναβάτσο έναν Πλάτωνα, έναν τον Αριστοτέλη, έναν Επίκουρο, έναν Θουκυδίδη… Τον Μαρξ και τον Έγγελς, 'ντάξει, τους φάγαμε και τώρα τους χωνεύουμε κι άντε τώρα και μια γιούρια στον ταβλά με τα κουλούρια να καθαρίζουμε και με το Ελληναριό, καθότι αυτά τα καθίκια οι Έλληνες είναι σε θέση να γεννήσουν κανέναν καινούργιο μακαντάση και να φέρουν τα πάνω κάτω και να πάει στράφι το ιδρωτάρι που ρίξαμε για να φέρουμε τον κόσμο στα ζύγια του.

Παρ' τους τη γλώσσα, τη σκέψη δηλαδή και τη συνείδηση, κι ας τους να χαζεύουν σαν χάνοι στα ράφια των υπερμπακάλικων και να βλεφαριάζουν στο κουτί τις τσίτσιδες, τον μπιγκ μπράδερ και τη σμολ σίστερ…

Που θα πάει, άντε τριάντα, το πολύ σαράντα χρόνια και μετά καθαρίζουμε μια και καλή με τη « σκλαβιά του ελληνικού πνεύματος » που είπε κι έναν δικός τους και τον κάνανε πλατεία και εμπορικό κέντρο. Το ωραίο είναι που μας τη βγήκες και φιλέλληνας από πάνω, κυρά Άννα, για να μας βγάλεις, λέει , απ' τη δύσκολη θέση εις την οποία θα περιέλθουμε όταν δε θα μπορούμε ν' αγοράσουμε τρία κιλά λακέρδα και δυο κιλά βερίκοκα επειδής, λέει, δε θα μιλάμε απταίστως την Αγγλική άνευ διδασκάλου. Για κοιτάχτε , ρε παιδιά, τι τσάκωσε ο εκσυγχρονισμένος εγκέφαλος της κυρά Άννας κι εμείς τα κορόιδα μείναμε στο « λύκος διώκει αμνόν, ο δ' αμνός εις ναόν καταφεύγει… »

Έχεις δίκιο, κυρά Άννα, από αύριο πλακώνομαι στο how do you do και στο your mind and a pound and the painter's brush…

Kι επειδής ανθίζομαι ότι τα αγγλικά σου, δια τα οποία κόπτεσαι, δεν είναι και τόσο σόι, μεταφράζω: Τα μυαλά σου και μια λύρα και του μπογιατζή ο κόπανος…

Τί ἔτι χρείαν ἔχομεν σχολίων;


http://kommatoskylo.blogspot.com/
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Irene3006 » Κυρ 12 Ιουν 2011, 12:22

Σχετικά με τα greeklish πιστεύω ότι η ζημιά που κάνουν δεν φαίνεται άμεσα, αλλά κάποια στιγμή θα φανεί. Κι εγώ τα χρησιμοποιώ, κυρίως στο MSN, αλλά τα έχω περιορίσει εδώ και κανένα δίμηνο πολύ στο facebook. Όταν άρχισα να γράφω μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες και οι φίλοι μου έβλεπαν ότι έγραφα έτσι, παραξενεύονταν και τους ξένιζε! Δηλαδή θα φτάσουμε στο σημείο να θεωρούμε κατάλληλα τα greeklish και να αφήσουμε σε δεύτερη μοίρα τα ελληνικά (αν εμείς οι νεότεροι δεν το κάνουμε ήδη)! Και όσο περνάνε τα χρόνια, στη ζωή των παιδιών θα ενσωματώνονται όλο και πιο πολύ οι υπολογιστές, με αποτέλεσμα να τους φαίνονται τελείως φυσιολογικά...
doctormarkon έγραψε:Και μια και μίλησα για την καραφλή επίτροπο που ήθελε να επιβάλλει τα Αγγλικά ας δούμε τι της είχε απαντήσει τότε ο Χαρυ Κλύν.

Η χρήση που κάνει στη γλώσσα είναι αξιοσημείωτη. Το θέμα είναι να χρησιμοιείς κάθε διαθέσιμη λέξη ή ακόμα και νέες λέξεις και εκφράσεις προκειμένου να δώσεις έμφαση, να εκφράσεις αγανάκτηση ή να δείξεις το γελείο μία δήθεν σοβαρής πρότασης.
YOUR MIND AND A POUND



Γιασπασάν, ρε Αννούλα, ντερμπεντέρισσα!

Να χαρώ εγώ, που λέμε κι εμείς οι αγραμμάτοι, καθότι περίσσεψε το βροχόνερο και τρέχει από τα λούκια… Αλλά, 'ντάξει, μέσα είσαι… Σου είπανε τ' αφεντικά, πες αυτήνα την παπαριά να δούμε πως θα τσιμπήσουνε οι γοβιοί και άσε μετά σε μας τα υποδέλοιπα που ξέρουμε καλύτερα από τους άλλοι πόσο τυρί βάζουνε στον τενεκέ και πόση σαλαμούρα. Πήρες, λοιπόν, κι εσύ φόρα και την αμόλησες κι όπου κάτσει. Και πολύ φίνα ξηγήθηκες, για την πάρτη σου βέβαια, καθότι που να την δεις αυτήν τη μόστρα στο χωριό σου, που δε σε γνώριζε ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας σου…

Πήρες, εδώ που τα λέμε, κι ας μείνει μεταξύ μας, και πολύ ψηλά το επιτροπιλίκι… Ποιο επιτροπιλίκι, δηλαδή, γιατί περί σκέτο κοροϊδιλίκι πρόκειται, καθότι άλλοι είναι εκείνοι που μαζεύουν το μπεζαχτά και βάζουν κάτι νεροκουβαλητάδες σαν κι εσένα να πιστεύουν ότι μπορούν να κάνουν το κουμάντο… Αλλά που να πιάσει εσένα το ντουλαπάκι του μυαλού σου ότι όλοι οι αψηλοί και οι λουσάτοι γουστάρουνε να 'χουν το παιδί για τα θελήματα για να το στέλνουν στο ψιλικατζίδικο για κουβαρίστρες και για να σπάνε και πλακίτσα μαζί του, άμα λάχει να πούμε… Σου λένε, λοιπόν, οι κουμανταδόροι, ρε μια και τα φέραμε τα λαμόγια τους Έλληνες μέχρις εδώ και ψοφάνε για λάιφ στάιλ και Μαίρη Σκόρδου από Κολωνάκι μέχρι Τρίκαλο, δε βάζουμε και τη δικιά μας να μπουμπουνίσει μια μπαταριά για να δούμε σε ποιο κλαδί θα κάτσει η καρδερίνα;

Κι ευτυχώς, γι αυτούς, που βρίσκονται κάτι κορίτσια με πιάνο και καλούς τρόπους σαν κι εσένα για κάνουν οι ανθρώποι τη δουλειά τους και μια ζωή ν' αλωνίζουνε. Καθότι κυρά Άννα, κάτι Σέρβους, κάτι Αλβανούς, κάτι Ρουμάνους, κάτι Αφγανούς, κάτι μαύρους, τους μανικουλάρουνε ότι ώρα τους γουστάρει. Άντε, όμως, να ξαπλώσεις πλάτη στο καναβάτσο έναν Πλάτωνα, έναν τον Αριστοτέλη, έναν Επίκουρο, έναν Θουκυδίδη… Τον Μαρξ και τον Έγγελς, 'ντάξει, τους φάγαμε και τώρα τους χωνεύουμε κι άντε τώρα και μια γιούρια στον ταβλά με τα κουλούρια να καθαρίζουμε και με το Ελληναριό, καθότι αυτά τα καθίκια οι Έλληνες είναι σε θέση να γεννήσουν κανέναν καινούργιο μακαντάση και να φέρουν τα πάνω κάτω και να πάει στράφι το ιδρωτάρι που ρίξαμε για να φέρουμε τον κόσμο στα ζύγια του.

Παρ' τους τη γλώσσα, τη σκέψη δηλαδή και τη συνείδηση, κι ας τους να χαζεύουν σαν χάνοι στα ράφια των υπερμπακάλικων και να βλεφαριάζουν στο κουτί τις τσίτσιδες, τον μπιγκ μπράδερ και τη σμολ σίστερ…

Που θα πάει, άντε τριάντα, το πολύ σαράντα χρόνια και μετά καθαρίζουμε μια και καλή με τη « σκλαβιά του ελληνικού πνεύματος » που είπε κι έναν δικός τους και τον κάνανε πλατεία και εμπορικό κέντρο. Το ωραίο είναι που μας τη βγήκες και φιλέλληνας από πάνω, κυρά Άννα, για να μας βγάλεις, λέει , απ' τη δύσκολη θέση εις την οποία θα περιέλθουμε όταν δε θα μπορούμε ν' αγοράσουμε τρία κιλά λακέρδα και δυο κιλά βερίκοκα επειδής, λέει, δε θα μιλάμε απταίστως την Αγγλική άνευ διδασκάλου. Για κοιτάχτε , ρε παιδιά, τι τσάκωσε ο εκσυγχρονισμένος εγκέφαλος της κυρά Άννας κι εμείς τα κορόιδα μείναμε στο « λύκος διώκει αμνόν, ο δ' αμνός εις ναόν καταφεύγει… »

Έχεις δίκιο, κυρά Άννα, από αύριο πλακώνομαι στο how do you do και στο your mind and a pound and the painter's brush…

Kι επειδής ανθίζομαι ότι τα αγγλικά σου, δια τα οποία κόπτεσαι, δεν είναι και τόσο σόι, μεταφράζω: Τα μυαλά σου και μια λύρα και του μπογιατζή ο κόπανος…

Τί ἔτι χρείαν ἔχομεν σχολίων;


http://kommatoskylo.blogspot.com/
Η άποψη μου για την "Υπουργό Παιδείας" είναι η χειρότερη... Γενικά από τότε που έχει αναλάβει, με κάθε αλλαγή που κάνει, καταφέρνει να με νευριάζει απίστευτα. Την απάντηση του Χάρυ Κλυν δεν την είχα ακούσει-διαβάσει ποτέ, αλλά γνώριζα ότι η Διαμαντοπούλου θέλει να κάνει επίσημη γλώσσα την αγγλική. Και όπως έχω πει και σε άλλο τόπικ, στο καινούριο σύστημα που θα ισχύει από την επόμενη σχολική χρονιά και θα το "εγκαινιάσει" η γενιά του '96 τα υποχρεωτικά μαθήματα θα είναι 4. Ένα από αυτά τα 4 θα είναι τα Αγγλικά (νομίζω 3 ώρες την εβδομάδα). Γιατί άραγε;;
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Irene3006 » Σάβ 09 Ιούλ 2011, 15:26

Κάπου σε μία σελίδα του facebook βρήκα αυτό:
Άλλες φορές, αλλάζεις την γλώσσα, ενώ ήταν η σωστή, και το καταλαβαίνεις ΠΑΝΤΑ όταν έχεις ήδη γράψει δέκα σειρές κείμενο. (Φημολογείται ότι από κει ξεκίνησαν τα greeklish...)
Δεν έχω ακούσει πως προέκυψαν τα greeklish... Γνωρίζει κανείς αν ισχύει το παραπάνω ή ποιες φήμες υπάρχουν για το ξεκίνημά τους;;;
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από delfini05 » Σάβ 09 Ιούλ 2011, 19:48

χμμμ...

Μira cachi chie adidhichi, tiragnismeni mira
pia pathi apo ton Εrota, pies prichies dhen epira?
Sti dohudepsi chie ci caimus micri perrisa ebica
c' agapis ola ta caca chie pedhomes m' eurican
monia mou me ton Erota pashoran epolemou,
chie chanenos dhen edheichna ta pathi mou pote mou.

Μοίρα κακή κι αντίδικη, τυραννισμένη μοίρα,
Ποια πάθη από τον Έρωτα, ποιές πίκρες δεν επήρα;
Στη δούλεψι κι εις τις καημούς μικρή περίσσια εμπήκα
τς αγάπης, κι όλα τα κακά κι οι παιδωμές μ'ευρήκαν
μόνια μου με τον Έρωτα πάσ'ώραν επολέμου,
και κανενός δεν έδειχνα τα πάθη μου ποτέ μου.


Είναι η εισαγωγή από την Ερωφίλη του Γ. Χορτάτση.
Γράφτηκε στα τέλη του 16ου αιώνα.

Τα λεγόμενα greeklish είναι τα πάλαι ποτέ Φραγκοχιώτικα ή Φραγκολεβαντίνικα, τέχνασμα των τότε συγγραφέων για να μπορούν να γίνονται γνωστά τα έργα στους στην Ιταλία επί το πλείστον δίχως να είναι αναγκαία η μετάφραση των κειμένων.
Αντίστοιχα έχει γραφτεί & ο Ερωτόκριτος του Β. Κορνάρου.
Δείγμα τέτοιας γραφής υπάρχει στο Βενετικό μουσείο της Νάξου στο έργο "Η Μέρα του Χριστιανού".

Άρα την επόμενη φορά που θα πάμε Νάξο ας κάνουμε & μια :bicycle: από το μουσείο πριν πάμε για :diver: ή για :xalara:
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Irene3006 » Σάβ 09 Ιούλ 2011, 21:09

Μάλιστα... Δεν το είχα ακούσει καν αυτό... Ενδιαφέρον!
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 09 Ιούλ 2011, 21:22

Ουτε γω το ξερα. αλλα τοτε υπηρχε αναγκαιότητα της χρήσης τους σε μια συγκεκριμενη περιοχή.
Τωρα ποια η αναγκαιότητα; οτι βαριέμαι να γράψω;

Και επειδη τωρα ειδα τις παραπανω απαντησεις.
Ναι κελαϊνω (Αν εχεις νετ ελπιζω να το δεις) τα γκρικλις σε οδηγουν σε ενα επιπεδο χομερ σιμπσον.
Οχι απο μόνα τους φυσικά αλλα συνδυαστικά βαραίνουν σε αυτή την κατεύθηνση.
Συνδυαστικά με το φτωχό εκπαιδευτικό συστήμα που εκπαιδευει ντόπερμαν αντι να βοηθα ανθρώπους να μορφωθουν.
Με τα σχολεία και τα πανεπιστήμια που δίνουν βάρος στην εξειδίκευση παρά στην κλασσικη και γενικη γνώση,
ωστε να είσαι παραγωγικός για τις πολυεθνικές, και να μην πολυσκεφτεσαι ρε παιδι μου.
Δεν χρειάζεται. ασε τον γενικό διευθηντή να σκεφτει.
και τον ηγέτη εκτός δουλειας.
Γενικα μην σκέφτεσαι, δες ποδόσφαιρο.
Ειρήνη πες μου κατι; το εκπαιδευτικο σύστημα σε παρακινει στο να ερευνείς;
Σου ειπέ; διαλεξε ενα θέμα να καταπιαστείς μπές στο γκουγκλ ή σε οποια βιβλιοθηκη θες και φέρε μου αυτά που ψάρεψες.
Και αν ναι... ποσες φορες;
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Irene3006 » Σάβ 09 Ιούλ 2011, 21:39

Mα τι να βαριέσαι να γράψεις; Ούτως ή άλλως δεν γράφεις; Επομένως
ποια η διαφορά; Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος ύπαρξης των greeklish...
Είναι απλά μια συνήθεια... Νομίζω... Παρ' όλ' αυτά δεν λέω ότι δεν τα
χρησιμοποιώ... Για να μην παρεξηγηθώ.

Metho το εκπαιδευτικό σύστημα δεν παρακινεί... Υποχρεώνει...!
Η μόνη εργασία που έκανα, αν και υποχρεωτική, με μεράκι
ήταν πέρσι μία ερευνητική στο μάθημα της Τεχνολογίας... Ήταν
υποχρεωτική, αλλά μπορούσαμε να επιλέξουμε διάφορα θέματα... Εγώ
επέλεξα για την χρήση των αυτοκινήτων σε σχέση με την μόλυνση
του περιβάλλοντος... Με ενδιαφέρει η μηχανολογία, οπότε προσπάθησα
να βρω κάτι σχετικό...!

Εργασίες τόσα χρόνια στο σχολείο έχω κάνει άπειρες... Ίσως πολλές
φορές να υπήρξα και το κορόιδο αφού και στις ομαδικές πάλι 1-2 άτομα
δουλεύαμε... Τελοσπάντων δεν ήταν αυτό το πρόβλημά μου! Κανένας
μαθητής δεν κάνει εθελοντικά εργασία... Σου δίνουν 5 εναλλακτικές και
σου λένε διάλεξε και κάνε. Μερικές φορές τις έκανα, μόνο και μόνο για
να βγω από την υποχρέωση, όπως φέτος στην Τεχνολογία Επικοινωνιών
που δεν έβρισκα κανένα νόημα. Άλλες φορές μ' άρεσε... Αναλόγως το
θέμα, το μάθημα, τον καθηγητή, πολλά και διάφορα.
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από ION 4ever » Σάβ 09 Ιούλ 2011, 23:50

Άσχετο με το τόπικ αλλά μου το θύμησες και είναι αγαπημένο. :rose:

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Meat
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 20 Ιουν 2011, 00:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Meat » Τρί 12 Ιούλ 2011, 17:34

Ότι να 'ναι φίλες και φίλοι. Αποζητάει τόσο πολύ ο οργανισμός σας να κράξετε το οτιδήποτε, που πετάτε κλισέ χαζομάρες με ρομποτική συνέπεια over n over. Σορι που θα χαλάσω το άχτι σας για χώσιμο, αλλά τα greeklish ΕΧΟΥΝ ορθογραφία.
Ειδικά εμείς οι νεότερες γενιές
έχουμε καταντήσει να είμαστε ανορθόγραφες και να γράφουμε ίνε αντί για
είναι...! Τραγικό! Στο τέλος θα καταντήσουμε να κάνουμε ορθογραφικά
και στο όνομα μας.
Οοοόχι Ειρήνη. Το "είναι" στα greeklish γράφεται "einai", όχι "ine". Που το είδες αυτό το πράμα? Υπάρχουν κανόνες, δεν είναι αμέρικαν μπαρ! Σε παρακαλώ, είσαι και ομορφούλα!
Παντως τα Γκρεκυλις οντως καταστρεφουν οχι μονο την γλωσσα αλλα και την σκεψη την ιδια.
Είναι σα να λες ότι αν αντικαταστήσουμε τους αριθμούς μας με τους αντίστοιχους λατινικούς, δεν θα μπορούμε να λύνουμε εξισώσεις.
Οι λέξεις μεταφέρουν τα ίδια νοήματα, είτε τις γράψεις στα Ελληνικα, είτε στα γκρίκλις, είτε στα γκρικ-αραμαικά. ΤΕΛΟΣ! Δεν τίθεται θέμα εγκεφαλικής βλάβης ή καρκίνου ή AIDS ή γεννοκτονίας ή δεν ξέρω γω τι άλλο.

Σας νιώθω, είναι αντιαισθητικά τα greeklish. Αλλά χάνετε και το δίκιο που έχετε με τέτοιες υστερίες. Ηρεμία!
Δεν είναι αστείο.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 12 Ιούλ 2011, 17:38

Facebook μπαίνεις;;; που ειδες να γράφουν ειναι;
το μου ξες πως το γραφουν;
dn moo aresi
επειδη βαριουνται να πατήσουν το ύψιλον.
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Irene3006 » Τρί 12 Ιούλ 2011, 17:48

Meat έγραψε: Οοοόχι Ειρήνη. Το "είναι" στα greeklish γράφεται "einai", όχι "ine". Που το είδες αυτό το πράμα? Υπάρχουν κανόνες, δεν είναι αμέρικαν μπαρ! Σε παρακαλώ, είσαι και ομορφούλα!
Όχι οοοοόχι...! Το έχω δει αμέτρητες φορές...! Όπως "ida", "ine", "ime" και πολλά τέτοια... Δεν έχω λόγο να πω κάτι που δεν ισχύει. Δεν είναι θέμα να κράξω.. Είναι απλά η γνώμη μου...! :)
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Meat
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 20 Ιουν 2011, 00:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Meat » Τρί 12 Ιούλ 2011, 18:22

pl kl t les file lol!
niCe PiCo0la!
ine pl gmts tragudistis o pulopulos!

Αυτά είναι κλασσικά δείγματα 15χρονων ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΩΝ ηλίθιων. Εξαιτίας τους έχει βγει η βρώμα ότι στα γκρικλις όλα επιτρέπονται.
Είναι 'ntavatzhs' ή 'ntavatzis'. Σε καμία περίπτωση δεν είναι:
'davajis'
'dabatzis'
'dvtzs'
Είναι 'plhrwnei' και όχι:
'plironi'
Είναι 'Rouvas' και όχι:
'Ruvas'
'Rubas'

Ορθογραφία στα γκρικλις υπάρχει, τελεία και παύλα. Το ότι υπάρχουν μερικοί ανορθόγραφοι είναι αλλουνού παπά ράσο.
Δεν είναι αστείο.
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Irene3006 » Τρί 12 Ιούλ 2011, 18:54

Βρε παιδί μου τα 15χρονα όμως με αυτό τον τρόπο γίνονται ακόμα πιο ανορθόγραφα...! Και δεν θα γίνουν ξαφνικά στα 20 τους σωστοί στην ορθογραφία...! Δεν θα μεταμορφωθούν ξαφνικά από ανορθόγραφοι ηλίθιοι (όπως λες), σε έξυπνους ορθογράφους...!!!
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από kat_woman » Τρί 12 Ιούλ 2011, 19:20

Αν υπάρχει ορθογραφία στα greeklish( που ναι ισως υπάρχει, αν θεωρείς εσύ το plhrwnw-δεν ξερω αν το έγραψα και σωστα-ορθογραφημένη λέξη :freak: ) τότε γιατί δεν γράφουν κατευθείαν ελληνικά να τελειώνουμε βρε αδελφε, να μην μου βγαίνουν και μενα τα μάτια να αποκρυπτογραφώ κάθε φορά τι θέλουν να μου πουν :dunno:
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
Meat
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 20 Ιουν 2011, 00:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Meat » Τετ 13 Ιούλ 2011, 14:59

kat_woman έγραψε:Αν υπάρχει ορθογραφία στα greeklish( που ναι ισως υπάρχει, αν θεωρείς εσύ το plhrwnw-δεν ξερω αν το έγραψα και σωστα-ορθογραφημένη λέξη :freak: ) τότε γιατί δεν γράφουν κατευθείαν ελληνικά να τελειώνουμε βρε αδελφε, να μην μου βγαίνουν και μενα τα μάτια να αποκρυπτογραφώ κάθε φορά τι θέλουν να μου πουν :dunno:
Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω. Πάντως η ορθογραφία στα γκρικλις δεν είναι απαραίτητα ίδια με αυτή των Ελληνικών. Το plhrwnw που λες θα μπορούσε να γραφτεί και 'plirwnw' ή στην πολύ χειρότερη περίπτωση 'plironw' , αλλά όχι 'plirono'. Γενικά είναι περισσότερο στη φάση ότι "προσέχω την ορθογραφία μου όταν τίθεται θέμα παρερμηνείας ή δυσκολίας στην κατανόηση, αλλιώς κοτσάρω το πιο απλό".
Δεν είναι αστείο.
Άβαταρ μέλους
bananas
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ 04 Μάιος 2011, 20:22
Irc ψευδώνυμο: δεν εχω irc
Φύλο: Άνδρας

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από bananas » Τετ 13 Ιούλ 2011, 15:30

Συμφωνάω και επαυξανίζω με τον ΚοτσίδαII. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι και το μόνο αντικείμενο που ενώ μπορεί να βοηθήσει και να ωφελήσει σε κάτι κάποιον (δεν ξέρω σε τι και ποιον) ξεφτιλίζεται με το λάθος τρόπο χρήσης από τα 12-13-14-15-16-17χρονα.
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Irene3006 » Τετ 13 Ιούλ 2011, 15:40

Εγώ δεν έχω διαβάσει πουθενά για ορθογραφία των greeklish. Δώστε ρε παιδιά κανένα λινκ να μάθουμε κι εμείς τι γίνεται... Μην είμαι ανορθόγραφη στα greeklish, γιατί είμαι και ανάποδος άνθρωπος εγώ...! Δεν τα ξεφτιλίζουν μόνο τα παιδιά τα greeklish...! Και ενήλικες τα χρησιμοποιούν... Τώρα ορθογραφημένα, ανορθόγραφα δεν ξέρω...;;

Όποιος δεν βρίσκει δουλειά, ας κάνει ορθογραφικό λεξικό για τα greeklish... Θα φάει τον Τεγόπουλο στη στροφή...! Εκτός και αν το ανεβάσουν σε PDF και την βγάλουμε και οικονομικά...

Τα greeklish είναι μια συνήθεια. Σοβαρός λόγος ύπαρξης δεν υπάρχει (λέω την γνώμη μου - κοτσιδούληΙΙ δεν κράζω!). Δεν μιλάω για εξεζητημένες περιπτώσεις... Μιλάω για όλους εμάς που τα χρησιμοποιούμε για να μιλήσουμε με τον κολλητό μας στο msn και στο chat του facebook..
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Meat
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 20 Ιουν 2011, 00:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Meat » Τετ 13 Ιούλ 2011, 16:29

Εγώ δεν έχω διαβάσει πουθενά για ορθογραφία των greeklish. Δώστε ρε παιδιά κανένα λινκ να μάθουμε κι εμείς τι γίνεται...
Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο λινκ, αλλά τι σε νοιάζει κιόλας? Στην τελική αν υπήρχε, κάποιος θα το είχε γράψει. Ε, το γράφω εγώ εδώ και τώρα! Τι δηλαδή, πιο μάγκες είναι αυτοί από μένα?
Δεν είναι αστείο.
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Irene3006 » Τετ 13 Ιούλ 2011, 16:33

Meat έγραψε:Τι δηλαδή, πιο μάγκες είναι αυτοί από μένα?
Who knows?!? :loco:
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Meat
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 20 Ιουν 2011, 00:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Meat » Τετ 13 Ιούλ 2011, 16:56

Irene3006 έγραψε:
Meat έγραψε:Τι δηλαδή, πιο μάγκες είναι αυτοί από μένα?
Who knows?!? :loco:
Who cares?
Δεν είναι αστείο.
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Irene3006 » Τετ 13 Ιούλ 2011, 17:00

Κανείς βρε... Κουβέντα να γίνεται... :loco:
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Meat
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 20 Ιουν 2011, 00:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Για να μη χαθεί η γλώσσα μας από τα greeklish..

Δημοσίευση από Meat » Τετ 13 Ιούλ 2011, 17:07

μα κουβέντα κάνω!
Μη γελιέσαι! επειδή δε χρησιμοποιώ emoticons δε σημαίνει ότι είμαι αγέλαστος και παρεξηγιάρης!

Πάω να δείρω λίγο την αδερφή μου που με ξετράκιασε ενώ κοιμόμουν κι επανέρχομαι! :loco: :lol:

Καλύτερα έτσι?
:thumb:
Δεν είναι αστείο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Γλώσσα- Γλωσσολογία”