Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 28 Ιαν 2011, 10:52

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Blue Ice
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2273
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 10:44
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από Blue Ice » Παρ 28 Ιαν 2011, 16:52

Πολύ ωραίο βίντεο :clap:
Ου καταισχυνώ τα όπλα τα ιερά,

ουδ' εγκαταλείψω τον παραστάτη αυτών, ότω αν στοιχίσω.

Αμυνώ δε και υπέρ ιερών και οσίων και μόνος και μετά πολλών.

Την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω, πλείω δε και αρείω όσοις αν παραδέξωμαι.
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από KAL EL » Παρ 28 Ιαν 2011, 23:35

Ο κύριος Μαντές συμμετείχε ενεργά στην κίνηση του κυρίου Αντωνίου Δημήτριου.
Έχει ενδιαφέρουσες απόψεις.
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από ION 4ever » Παρ 28 Ιαν 2011, 23:54

KAL EL έγραψε: στην κίνηση του κυρίου Αντωνίου Δημήτριου.
Έχει ενδιαφέρουσες απόψεις.
του γιατρού από την Χαλκίδα?

Καλώς ήρθες Καλελ.
Με τις μεγάλες ώρες βλεπω.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 29 Ιαν 2011, 08:30

Καλώς ήρθες Καλελ.
Με τις μεγάλες ώρες βλεπω.
Ναι ρε γμτ... Περίμενα μετά το φευγειό της μανούλας της να τη βλέπουμε πιο συχνά εδώ, κι εκείνη...εξαφανίστηκε! :? :crybaby: :help:


Χαίρομαι που σας άρεσε το βίντεο, παιδιά.
Ο χρήστης που το ανέβασε, έχει ανεβάσει κι άλλα αξιόλογα. Δε χάνετε τίποτα να πάτε στο κανάλι του να ρίξετε ένα βλέφαρο.

Θα ήθελα και την άποψη του Μέλιου μας σ'αυτό... (όταν έρθει κι εκείνος...)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από KAL EL » Δευ 31 Ιαν 2011, 00:02

Κοριτσάρες μου :rose: δεν εξαφανίστηκα....αλλά σίγουρα μετά το φευγιό της μανούλας μου άλλαξαν οι ρυθμοί μου εντελώς.

Σοκολατένια μου σε αυτόν αναφέρομαι, στο γιατρό από την Χαλκίδα.

Τώρα σχετικά με το βίντεο είμαι σίγουρη ότι ο Δημήτρης πήρε μεν τα δεδομένα από τον Πυθαγόρα και την Ελληνική γλώσσα αλλά η ερμηνεία είναι δική του.
Δεν νομίζω να την αντέγραψε από κάποιο βιβλίο.
Και μου αρέσει η αποκωδικοποίηση που έκανε :D

Απ΄ότι είδα η Αρέλα μας ανέβασε το βίντεο από τον χρήστη isimetron.

O αυθεντικός Δημήτρης Μαντές στο youtube είναι ο χρήστης mrApollon9.

Νομίζω ότι θα ήταν αρκετά ενδιαφέρον να σχολιάσει στο φόρουμ....... :wink:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από KELAINO » Δευ 31 Ιαν 2011, 14:10

Ρε σεις, με το μπαρδόν κιόλας αν είναι χαζή η ερώτηση, αλλά αυτές τις συγκεκριμένες σημασίες των γραμμάτων, πάνω στις οποίες στηρίζει την ερμηνεία του, από που τις ξέρει;
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 31 Ιαν 2011, 18:31

O αυθεντικός Δημήτρης Μαντές στο youtube είναι ο χρήστης mrApollon9.

Νομίζω ότι θα ήταν αρκετά ενδιαφέρον να σχολιάσει στο φόρουμ....... :wink:
Φώναξε τον... Δωσ'του το λινκ του τόπικ, ΚαλΕλάκι μου... :wink:
Θα ήταν τιμή μας να τον έχουμε εδώ, να αναπτυχθεί καλύτερα επί του θέματος...
KELAINO έγραψε:Ρε σεις, με το μπαρδόν κιόλας αν είναι χαζή η ερώτηση, αλλά αυτές τις συγκεκριμένες σημασίες των γραμμάτων, πάνω στις οποίες στηρίζει την ερμηνεία του, από που τις ξέρει;
Πάνω σ'αυτό περιμένω τα σχόλια του Μέλιου μας...(όπως είπα και πιο πάνω)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από KAL EL » Τρί 01 Φεβ 2011, 00:07

ArELa έγραψε:
Φώναξε τον... Δωσ'του το λινκ του τόπικ, ΚαλΕλάκι μου... :wink:
:thumb:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
DimitriosMantes
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 01 Φεβ 2011, 20:42
Φύλο: Άνδρας

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από DimitriosMantes » Τρί 01 Φεβ 2011, 21:12

Kαλησπέρα στις φίλες και τους φίλους. Ευχαριστώ θερμά για την ανάρτηση του βίντεο. Ευχαριστώ για την πρόσκληση και τα καλά σας λόγια. Είναι άκρως ενδιαφέροντα όλα όσα διάβασα, στο λίγο χρόνο ως φιλοξενούμενος και επισκέπτης. Νομίζω στο εξής να μου δοθεί η ευκαιρία να μιλάμε πιο συχνά εδώ στα ιδεογραφήματα. Ο Λόγος σας είναι μεστός και ανήσυχος, ένας επιπλέον λόγος να βρίσκομαι εδώ μαζί σας φίλοι μου. Δεν είμαι τόσο εντρυφής στην τεχνολογία και ας με συμπαθήσετε γι΄αυτό, αν στην αρχή- αρχάριος ων- δεν μπορέσω να έχω την όλη εικόνα του πολυσχεδούς σας Ιδεογραφήματος. Τα πρώτα συναισθήματα που με διακατέχουν και σας τα μεταφέρω είναι θετικά: Μερικοί ανήσυχοι άνθρωποι με πολύ ανοιχτά μυαλά -ίσως θα έπρεπε να φοράτε ένα πολύ ζεστό σκουφάκι όλοι- ενώθκαν μακρυά από τα αδιάκριτα και αδηφάγα βλέμματα των ηλιθίων που κατέκλυσαν όλο το διαδίκτυο, να μοιράσουν και να μοιραστούν, να ΝΙΩΣΟΥΝ, να παθιαστούν, να ερωτευτούν, να Ζήσουν, έτσι σαν πως ορίχεται η λέξη ΖΩΗ με τρία και μοναδικά γράμματα- Σύμβολα, έτσι όπως με μεγάλη μου χαρά θα δώσω πρώτα εδώ τον αποσυμβολισμό τους.
Καταθέτω την απόλυτη εκτίμηση, ικανοποίηση και σεβάσματά μου στο έργο και τη σύναξή σας!
Με άπειρη εκτίμηση!
Δημήτρος Μαντές
Συγγραφέας και επαναστάτης με πολλές...αιτίες!
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από KAL EL » Τετ 02 Φεβ 2011, 16:41

Καλώς όρισες Δημήτρη στην ΙΔΕΟπαρέα :xara:

Σε προηγούμενο σχόλιό μου, είχα πεί ότι η αποκωδικοποίηση που παρουσίασες στο βίντεό σου, βασίζεται σε δική σου ερμηνεία.
Ισχύει αυτό ;
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
DimitriosMantes
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 01 Φεβ 2011, 20:42
Φύλο: Άνδρας

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από DimitriosMantes » Τετ 02 Φεβ 2011, 23:26

ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΝΑ ..ΔΑΝΕΙΖΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΚΛΕΒΩ.. ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΔΑΝΕΙΚΑ ΛΕΦΤΑ, ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ ΟΝΕΙΡΑ.. ΓΕΝΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΅ΦΤΙΑΧΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ΅ ΅ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΘΑ ΤΟ ΕΦΤΙΑΧΝΑ΅:-).. ΛΟΙΠΟΝ; ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΙΓΟΙ ΜΕΝ, ΕΚΛΕΚΤΟΙ ΔΕ; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ...ΑΛΛΟΙ; ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΅ΑΛΛΟΙ΅ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΟΛΑ! ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΜΕ ΤΡΟΜΟ!
ΠΣΣΣΣΤ! ΦΙΛΕ! ΑΥΤΟΙ ΟΙ ¨ΑΛΛΟΙ΅ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!
ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 03 Φεβ 2011, 10:40

DimitriosMantes έγραψε:Kαλησπέρα στις φίλες και τους φίλους. Ευχαριστώ θερμά για την ανάρτηση του βίντεο. Ευχαριστώ για την πρόσκληση και τα καλά σας λόγια.
Κύριε Μαντέ καλώς μας ήρθατε! :welcome:
Συμπτωματικά "έπεσα πάνω" σ'αυτό το βίντεο και από τη στιγμή που το είδα και εντυπωσιάστηκα, φυσικό επόμενο ήταν να το φέρω στον ΙΔΕΟτοπο. Eγώ σας ευχαριστώ που μας τιμήσατε με την παρουσία σας εδώ :ty:
Είναι άκρως ενδιαφέροντα όλα όσα διάβασα, στο λίγο χρόνο ως φιλοξενούμενος και επισκέπτης. Νομίζω στο εξής να μου δοθεί η ευκαιρία να μιλάμε πιο συχνά εδώ στα ιδεογραφήματα.


ΑΥΤΟ κι αν θα'ναι χαρά μου. :D Δεν έχετε παρά να κάνετε ένα απλό κλικ στο πάνω μέρος της σελίδας μας, εκεί που λέει "προβολή ενεργών θεμάτων", πράγμα που θα σας οδηγεί στο πεδίο εδώ http://ideografhmata.gr/forum/search.ph ... ive_topics όπου όπως θα δείτε, εμφανίζονται οι τίτλοι των τρεχοντων νημάτων που συζητάμε. Από εκεί μπορείτε να εισέρχεστε σε όποιο νήμα τραβάει την προσοχή και το ενδιαφέρον σας, για να διαβάσετε τους διαλόγους και να τοποθετηθείτε κι ο ίδιος αν το επιθυμήσετε. :wink:
Ο Λόγος σας είναι μεστός και ανήσυχος, ένας επιπλέον λόγος να βρίσκομαι εδώ μαζί σας φίλοι μου.
Τω όντι, είμαστε πολλά ανήσυχα πνεύματα μαζεμένα στον ΙΔΕΟτοπο, ο οποίος εκ της φύσης/στάσης/φιλοσοφίας/θέσης του, τα προσελκύει.
Δεν είμαι τόσο εντρυφής στην τεχνολογία και ας με συμπαθήσετε γι΄αυτό, αν στην αρχή- αρχάριος ων- δεν μπορέσω να έχω την όλη εικόνα του πολυσχεδούς σας Ιδεογραφήματος.
Η αλήθεια είναι ότι έχασα λίγο τον έλεγχο και το πνεύμα της λιτότητας όταν σχηματοποιούσα τη δομή μας, με αποτέλεσμα να έχουμε πολλές θεματικές ενότητες, πλούσιες σε υλικό. Η υπερενότητα "πολιτισμός" είναι από τα καμάρια μου, κι εχει εμπλουτιστει από εκπληκτικής μόρφωσης και διαδρομής ανθρώπους τους οποίους ευγνωμωνώ κι απ'τους οποίους έμαθα πολλά. Δεν είναι τυχαίο το ότι σ'αυτήν ακριβώς την υπερενότητα διάλεξα να αναρτήσω το βίντεο με την δική σας παρουσίαση. :respect:

Θα σας παρότυνα να μεταβείτε και εδώ κάποια στιγμή, http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 123#p74123 σε ενα "καλωσόρισμά" μου προς τους νεοεισερχόμενους, το οποίο θα σας βοηθήσει να εγκλιματιστείτε και θα σας δώσει έναν μπούσουλα για τον χώρο μας, ο οποίος ξέρω πως αρχικά, μοιάζει με περίπλοκο λαβύρινθο. :D

Τα πρώτα συναισθήματα που με διακατέχουν και σας τα μεταφέρω είναι θετικά: Μερικοί ανήσυχοι άνθρωποι με πολύ ανοιχτά μυαλά -ίσως θα έπρεπε να φοράτε ένα πολύ ζεστό σκουφάκι όλοι- ενώθκαν μακρυά από τα αδιάκριτα και αδηφάγα βλέμματα των ηλιθίων που κατέκλυσαν όλο το διαδίκτυο, να μοιράσουν και να μοιραστούν, να ΝΙΩΣΟΥΝ, να παθιαστούν, να ερωτευτούν, να Ζήσουν, έτσι σαν πως ορίχεται η λέξη ΖΩΗ με τρία και μοναδικά γράμματα- Σύμβολα, έτσι όπως με μεγάλη μου χαρά θα δώσω πρώτα εδώ τον αποσυμβολισμό τους.

Δεν είναι λίγες οι φορές που μπαίνω στον πειρασμό να φορέσω αυτό το..."σκουφάκι" στον χώρο μας... :cold: Σε μερικές ενότητες το έχω κάνει... Όχι σε όλες όμως, γιατί πιστεύω και στην ανάγκη να μεταδίδονται τα σημαντικά μηνύματα και σε αυτούς που δεν θέλουν (για τους δικούς τους λόγους) να εγγραφούν.

Καταθέτω την απόλυτη εκτίμηση, ικανοποίηση και σεβάσματά μου στο έργο και τη σύναξή σας!
Με άπειρη εκτίμηση!
Δημήτρος Μαντές
Συγγραφέας και επαναστάτης με πολλές...αιτίες!
Από μια επαναστάτρια με καμποσες αιτίες κι η ίδια, ανταποδίδεται η εκτίμηση και ο σεβασμός! :respect: :worship: Κάτι μου λέει πως θα υπάρξει μια καλή και γόνιμη συνέχεια και θα γίνετε σημαντικό κομμάτι της ΙΔΕΟπαρέας, πράγμα που θα δώσει σε όλους μας την χαρά ενος νοητικού πάρε-δώσε, που μόνο όμορφες, ίσως και συναρπαστικές διαδρομές θα έχει να δώσει! Καλή συνέχεια στα ταξίδια μας, και σαν συνοδοιπόρος, αλλά και σαν πλοηγός! :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
DimitriosMantes
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 01 Φεβ 2011, 20:42
Φύλο: Άνδρας

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από DimitriosMantes » Τετ 09 Φεβ 2011, 02:32

Αγαπητή μου φίλη και πλοηγέ μου,
Οποία αγαλλίαση και ευφορία, όχι..εφορία,μακρυά από μας,αλλά και πολυτέλεια, να έχω επιτέλους μία πλοηγό κι εγώ ο ταλαιπωρημένος μεσήλιξ!!!
Με κάνατε αποσπασματικά φύλλο και φτερό! :-) διασπώντας και απαντώντας θεματικά στο συνολικό μου σχόλιο.. Τι να πω; Μας κακομαθαίνετε κυρία Πρέσβης..
Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες πλοήγησης. Κάπου έχω μια παράξενη αίσθηση, σαν μελλοντική εμπειρία πως, όταν πεθάνω με το καλό, κάπως ,ένα πλάσμα παρόμοιο θα με καλοδεχτεί και θα με κατατοπίσει στο..χμ..Άγνωστο εκείνο τόπο. Θα ήθελα; Ναι, πολύ! Ευγενής ίσως πόθος, αν σκεφτεί κανείς πως, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, γενικά ήμουν ένας καλός και χρήσιμος άνθρωπος..
Τι λέγαμε; Φεύγω τακτικά από το θέμα εσχάτως..Α, για τη ΖΩΗ. Για τη Ζωή ή μήπως για το θάνατο; Με μπερδεύει κι αυτό εσχάτως. Τυχαίο; Πώς λέμε, ΅βιώνω΅ και ζω, ένα μικρό..θάνατο; Υπάρχει και..μεγάλος! Ενώ κατ΄αντιπαράθεση υπάρχει μικρή και μεγάλη Ζωή..Μέχρι να φανταστείς και...αιώνια! Τόσο μεγάλη δηλαδή! Να βαριέται να ζει κανείς! :-)
Εν πάση περιπτώσει, θα πραγματοποιήσω την υπόσχεσή μου, να επιχειρήσω την αποκωδικοποίηση της λέξης ΖΩΗ. Εμείς οι άντρες κρατάμε τις υποσχέσεις μας, αφού εσείς οι γυναίκες, πραγματοποιείτε πρώτα τις δικές σας.. Σοφό; Όχι. Εντελώς πρακτικό! :-) Θεέ μου, νιώθω πολύ όμορφα εδώ...
ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΖΩΗ. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΤΡΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.

Είναι η ανθρώπινη Ζωή,μια μάταιη παρτίδα σκάκι; - Και άλλα πολλά είναι, αλλά τέλος πάντων!-

Αφού στο σκάκι, (μια ανθρώπινη εφεύρεση) υπάρχει περίπτωση και να..κερδίσεις :-)!!!, σε μια "Θεϊκή" εφεύρεση (Ζωή), πώς είναι δυνατόν να αποκλειστεί αυτό το ..χμ..ενδεχόμενο; Αν και ΖΩ Η τελειώνει με γράμμα ήτα ή φαινομενική ήττα (θάνατος), εν τούτοις, όταν το πράγμα αρχίζει και..ζορίζει ως προς τη λύση του, η Σοφία της Ελληνικής Γλώσσας και της θεϊκής της προέλευσης, έχει πάντα τις απαντήσεις, αποκωδικοποιώντας τη λέξη Ζ Ω Η:

Ζ:Νοητικό γράμμα ή γράμμα σύζευξης και ένωσης Πνεύματος - Ενέργειας και Ύλης. Ο Ζευς ο συν-Ζεύξας ύλη και ενέργεια για τη δημιουργία της Ζωής. (Ζεύγος,Ζέσις,Ζυγός,Ζύμη!!! κλπ).

Ω: Τελευταίον έσχατον γράμμα δηλωτικό του απέραντου, του ατέλειωτου.Η έννοια του ανοιχτού "κύκλου" Ο (αποσυμβολισμός και κατάργηση του Ορατού), το Ω δηλώνει το αόρατο πλην ΥΠΑΡΧΩΝ (ΆρΩμα, Ωρα,Ωδή), ενώ η λέξη που το αποδίδει επακριβώς είναι ο Ω- ΚΕΑΝΟΣ.(Απέραντος και ατέλειωτος).

Η: γράμμα της Ηγεσίας. Ηρακλής, ΈλλΗν,Ησίοδος, Ηθική κλπ,αλλάζει ανάλογα τη θέση του στη λέξη. ΄Στη λέξη ΖωΗ ως έσχατον γράμμα δηλώνει την ανάληψη, παραλαβή και έργω ανάθεση ΗΓΕΣΙΑΣ, στον Άνθρωπο που "τελειώνει" επιτυχώς τη γήινη ΖΩΗ του και παραλαμβάνει το μοναδικό και πολύτιμο ΗΓΕΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ της τετραδιάστασης (καβαλάρης του Χρόνου),ενώ Ηθικά τελειούται και απελευθερώνεται από κάθε δεσμό..Η Σοφία των Ελληνικών γραμμάτων (κωδίκων) είναι μεγαλειώδης. Τρία μόνο γράμματα, στο μεγαλύτερο ΜΥΣΤΗΡΙΟ της ανθρώπινης ύπαρξης που έχει απασχολήσει εκατομμύρια φιλοσόφους και αναζητητές, απλούς και καθημερινούς ανθρώπους σαν κι εμάς..

Να έχετε όλοι λοιπόν μια καλή..ΖΩΗ τώρα που γνωρίζετε και τη σημασία της..

Με Αγάπη!

Δημήτριος Μαντές
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 19 Φεβ 2011, 19:15

Δημήτριε...
Συγχώρα με για τον ενικό κατ'αρχάς, αν πρέπει να με συγχωρήσεις, αλλά δε μου'ρχεται καλά ο πληθυντικός σε συνέλληνα, λάτρη και φύλακα του αρχαίου πνεύματος του αθανάτου... Άλλωστε ο πληθυντικός είναι μια αλαζονική φράγκικη συνήθεια που υιοθέτησαν οι βασιλείς ο οποίοι την έβλεπαν... "πολλοί" και... "πολύ" (υπερφύαλοι).

Συγχώρα με επίσης, που άργησα να επανακάμψω στο υπέροχο αυτό νήμα, αλλά ο κόσμος, τα γύρω μου, οι υποχρεώσεις, τα "πρέπει" που ακόμα με δεσμεύουν σαν σιδερόμπαλα πολλές φορές, συχνά με παγιδεύουν σε έναν ασφυκτικό κλοιό... Δε θέλω να γράφω και να εκφράζω σκέψεις ειδικά εδώ, έτσι απλά για να "ξεπετάξω" μια απάντηση. Θέλω να νιώθω ήρεμη, να βουτάω στη θάλασσα του πνεύματός σου και να απολαμβάνω το νοητικό αλισβερίσι...
DimitriosMantes έγραψε:Μας κακομαθαίνετε κυρία Πρέσβης..
Και εκ πρώτης όψεως, στη συνέχεια, ίσως να φάνηκε ότι σας παραμέλησα συνάμα, αλλά ελπίζω να'νιωσες (από τα παραπάνω που έγραψα) ότι δεν είναι έτσι...
DimitriosMantes έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες πλοήγησης. Κάπου έχω μια παράξενη αίσθηση, σαν μελλοντική εμπειρία πως, όταν πεθάνω με το καλό, κάπως ,ένα πλάσμα παρόμοιο θα με καλοδεχτεί και θα με κατατοπίσει στο..χμ..Άγνωστο εκείνο τόπο.
Αν κάποτε το "φιλοσοφούσα" και στεκόμουν με το ένα πόδι στο "τίποτα" και με το άλλο σε μια άλλη μορφή "συνέχειας" μετά την παύση των σωματικών λειτουργιών, σήμερα πάτησα γερά στο δεύτερο. Συνέχεια... Μετάβαση σε άλλο πεδίο-επίπεδο και συνέχεια. Και σου υπόσχομαι λοιπόν, πως αν σε προλάβω στη μετάβαση αυτή, σίγουρα θα'μαι ανάμεσα σε πιο οικείους "δικούς" σου που θα'ρθουν επίσης να σε υποδεχθούν, για να σε βοηθήσουν στην μετάβασή σου. :ups:

DimitriosMantes έγραψε:ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΖΩΗ. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΤΡΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.

Είναι η ανθρώπινη Ζωή,μια μάταιη παρτίδα σκάκι; - Και άλλα πολλά είναι, αλλά τέλος πάντων!-

Αφού στο σκάκι, (μια ανθρώπινη εφεύρεση) υπάρχει περίπτωση και να..κερδίσεις :-)!!!, σε μια "Θεϊκή" εφεύρεση (Ζωή), πώς είναι δυνατόν να αποκλειστεί αυτό το ..χμ..ενδεχόμενο; Αν και ΖΩ Η τελειώνει με γράμμα ήτα ή φαινομενική ήττα (θάνατος), εν τούτοις, όταν το πράγμα αρχίζει και..ζορίζει ως προς τη λύση του, η Σοφία της Ελληνικής Γλώσσας και της θεϊκής της προέλευσης, έχει πάντα τις απαντήσεις, αποκωδικοποιώντας τη λέξη Ζ Ω Η:

Ζ:Νοητικό γράμμα ή γράμμα σύζευξης και ένωσης Πνεύματος - Ενέργειας και Ύλης. Ο Ζευς ο συν-Ζεύξας ύλη και ενέργεια για τη δημιουργία της Ζωής. (Ζεύγος,Ζέσις,Ζυγός,Ζύμη!!! κλπ).

Ω: Τελευταίον έσχατον γράμμα δηλωτικό του απέραντου, του ατέλειωτου.Η έννοια του ανοιχτού "κύκλου" Ο (αποσυμβολισμός και κατάργηση του Ορατού), το Ω δηλώνει το αόρατο πλην ΥΠΑΡΧΩΝ (ΆρΩμα, Ωρα,Ωδή), ενώ η λέξη που το αποδίδει επακριβώς είναι ο Ω- ΚΕΑΝΟΣ.(Απέραντος και ατέλειωτος).

Η: γράμμα της Ηγεσίας. Ηρακλής, ΈλλΗν,Ησίοδος, Ηθική κλπ,αλλάζει ανάλογα τη θέση του στη λέξη. ΄Στη λέξη ΖωΗ ως έσχατον γράμμα δηλώνει την ανάληψη, παραλαβή και έργω ανάθεση ΗΓΕΣΙΑΣ, στον Άνθρωπο που "τελειώνει" επιτυχώς τη γήινη ΖΩΗ του και παραλαμβάνει το μοναδικό και πολύτιμο ΗΓΕΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ της τετραδιάστασης (καβαλάρης του Χρόνου),ενώ Ηθικά τελειούται και απελευθερώνεται από κάθε δεσμό..Η Σοφία των Ελληνικών γραμμάτων (κωδίκων) είναι μεγαλειώδης. Τρία μόνο γράμματα, στο μεγαλύτερο ΜΥΣΤΗΡΙΟ της ανθρώπινης ύπαρξης που έχει απασχολήσει εκατομμύρια φιλοσόφους και αναζητητές, απλούς και καθημερινούς ανθρώπους σαν κι εμάς..
Παρ΄όλο που είναι βέβαιο ότι έχεις πολύ βαθύτερη γνώση από μένα, κάπως έτσι το είχα φτιάξει μέσα μου...
με λίγα συμπληρωματικά...σε σχέση με το ΟΛΟΝ (συμπαντικό -μακρόκοσμος και μικρόκοσμος)


Το Ζ, να τέμνει, διαπερνά, καλύπτει οριζοντίως διαγωνίως (και νοητά καθέτως) το ΠΑΝ...

Το Ω να περικλείει το ΠΑΝ (καθότι ΕΝ ειναι), χωρίς να φυλακίζει τίποτα όμως, αφήνοντας άνοιγμα και για είσοδο των στοιχείων εκείνων που θα εισέρχονται, αλλά και για έξοδο αυτών που θέλουν να εξέλθουν... και το άνοιγμα είναι όλο το μεγαλείο της ζΩής, στο βαθμό που η πεμπτουσια της είναι η Ελευθερία...

το Η... με παραπέμπει και σε μια ανεμόσκαλα που ανεβάζει πιο ψηλά...πιο ψηλά... σκαλοπατάκι σκαλοπατάκι μέχρι να φτάσεις στον Δημιουργό (που είναι και ο υποσυνείδητος στόχος...)


ΖΩΗ λοιπόν... να γιορτάζουμε και να αγαπάμε κάθε έκφανσή της (ακόμα και αυτές που τώρα λογίζουμε σαν "βάσανο"-δοκιμασία) γιατί ζουμε σε μια εποχή που θα αρχίσουμε να τη βλέπουμε ν'αλλάζει μπροστά στα μάτια μας... είμαστε και ευλογημένη και μοναδική γενιά σ'αυτό.. :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αποκωδικοποίηση της λέξης "Ελλην"

Δημοσίευση από KAL EL » Κυρ 20 Φεβ 2011, 21:42

Ζωή επίσης είναι, να απολαμβάνω τον διά λογο των παραπάνω συνομιλητών :lol: :rose:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Γλώσσα- Γλωσσολογία”