Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από seliniasmenos » Πέμ 12 Φεβ 2009, 14:17

Μανταμ_ΦρουΦρου έγραψε:Πάντως σε σχολή ΄(ιδιωτική) που διδάσκουν σε παιδάκια αρχαία με το πολυτονικό, μιά χαρά μου φάνηκαν τα παιδάκια, και μιλούσαν τα αρχαία λές και ήταν η μητρική τους...κανένα άγχος για τίποτα
Tι να κάνουν τα παιδάκια τα Αρχαία Ελληνικά;
Οκ πείτε με άσχετο, κολοπροοδευτικό, ανθέλληνα, επιφανειακό άνθρωπο ή ο,τι σκατά αλλο θέλετε, αλλά απο το να μαθαίνουν μια γλώσσα που δεν θα χρησιμοποιήσουν ποτέ, καλύτερα να μαθαίναν μια ξένη γλώσσα που θα τους είναι απολύτως χρήσιμη
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Πέμ 12 Φεβ 2009, 14:40

Βασικά το πρόβλημα ενιαι οτι δεν έχεις καταλάβει την ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ του να μάθει κανείς αρχαία ελληνικά (ή και πολυτονικό στην προκειμένη)... Η χρησιμότητα μίας γλώσσας δεν έγκειται μονο στην επικοινωνιακή της διάσταση, αλλά και στην διαμόρφωση του χαρακτήρα, την ανάπτυξη των έμφυτων ικανοτήτων του ανθρώπου κτλ. Ενίοτε δε, μία 'νεκρή' γλώσσα, εφόσον υπάρχει ΣΥΝΕΧΕΙΑ στον χρο΄νο, μέχρι και σήμερα, όπως γίνεται με την ελληνική, βοηθά στην κατανόηση και επίγνωση της σύγχρονής της βερσιόν!
Τα παιδάκια λοιπόν που μάθαιναν τα αρχαία ελληνικά (και μάλιστα με την μορφή ζωντανής γλώσσας) ανέπτυξαν τις ενδογενεις ικανότητες του εγκεφάλου πολύ πιο σημαντικά και γρήγορα απο τα παιδιά της ηλικίας τους, και διαβάζοντας κείμενα αρχαία (για λόγους που μπορούν να εξηγηθούν με ποικίλους τρόπους) ανέπτυξαν και επικοινωνιακές τεχνικές στην σύγχρονη γλώσσα, που δεν έχουν τα άλλα παιδιά, αλλά και ιδιαίτερο ήθος, αυτοπεποίθηση και πολλά άλλα που ειλικρινά βαριέμαι να γράφω! Η γλώσσα δεν είναι ένας νεκρός μπούσουλας για να μπορούμε να λέμε γειά σου τί κανεις, πώς σε λένε και τα συναφή...μπορεί να επικοινωνήσει με άριστο ή κάκιστο τρόπο πολύ σημαντικά νοήματα, που η διατύπωσή τους και μόνο μπορεί να διαμορφώσει τον τρόπο που σκεφτόμαστε!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από seliniasmenos » Πέμ 12 Φεβ 2009, 15:54

To ίδιο συμβαίνει και με τις ξένες γλώσσες...
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Πέμ 12 Φεβ 2009, 16:04

Οκ πείτε με άσχετο, κολοπροοδευτικό, ανθέλληνα, επιφανειακό άνθρωπο ή ο,τι σκατά αλλο θέλετε
τί λες ρε άσχετε, κολοπροοδευτικέ, ανθέλληνα, επιφανειακέ άνθρωπέ και ό,τι σκατά άλλο θέλω; =Ρ


το ξέρω... είναι τρολλάκι.. αλλά δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ......

όποιος θέλει να μάθει αρχαία, να μάθει αρχαία, όπως θέλει λατινικά, λατινικά, αιγυπτιακά, αιγυπτιακά.. γιατί τα αγγλικά είναι πιο μάγκικη γλώσσα; =Ρ
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από seliniasmenos » Πέμ 12 Φεβ 2009, 16:14

Mα εγώ δεν είπα τίποτα για αγγλικά :loco:
Άσε που για δεύτερη γλώσσα έχω τα ιταλικά
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Πέμ 12 Φεβ 2009, 19:09

To ίδιο συμβαίνει και με τις ξένες γλώσσες...
Σελ, you're not following me lad!!!
ΔΩΣΕ ΒΑΣΗ (που θές να συγγενέψουμε κιόλας!)

Όταν η αρχαιότερη βερσιόν της σύγχρονης γλώσσας δίνει επίγνωση της σύγχρονης βερσιόν, με ποιά λογική η λατινική θα σε βοηθήσει να έχεις επίγνωση της σύγχρονης ελληνικής πουλί μου?
Θα σε βοηθήσει η λατινική στα ιταλικά σου, αν τόσο πολύ σε κόπτουν, αλλά στα ελληνικά σου μάλλον θα περάσουν και δεν θ'ακουμπήσουν.
Κατάλαβες σε ποιό τόπικ μιλάς, ή έμπλεξες τα μπούτια σου με το άλλο τόπικ για τα γερμανο-αγγλο-ιταλικά (και την Μιλένα Φάρμερ)?
Συγκέντρωσουουοουουου :loco:
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Apomakros » Πέμ 12 Φεβ 2009, 21:00

Μαντάμ Φρουφρού έγραψε:Τα παιδάκια λοιπόν που μάθαιναν τα αρχαία ελληνικά (και μάλιστα με την μορφή ζωντανής γλώσσας) ανέπτυξαν τις ενδογενεις ικανότητες του εγκεφάλου πολύ πιο σημαντικά και γρήγορα απο τα παιδιά της ηλικίας τους, και διαβάζοντας κείμενα αρχαία (για λόγους που μπορούν να εξηγηθούν με ποικίλους τρόπους) ανέπτυξαν και επικοινωνιακές τεχνικές στην σύγχρονη γλώσσα, που δεν έχουν τα άλλα παιδιά, αλλά και ιδιαίτερο ήθος, αυτοπεποίθηση και πολλά άλλα που ειλικρινά βαριέμαι να γράφω!
Γνωρίζετε μαντάμ, αν αυτό που λέτε είναι στατιστικά/επιστημονικά διαπιστωμένο, ή απλώς το εκλαμβάνετε ως δεδομένο εμπειρικά ;

Για το χάλι της παιδείας μας, δυσκολεύομαι να επιρρίψω τις ευθύνες στην εισαγωγή του μονοτονικού αποκλειστικά.

Νομίζω ότι αυτός που πραγματικά έχει έφεση για μάθηση, μαθαίνει ακόμη και αν είναι τυφλός (ίσως και καλύτερα από πολλούς πανεπιστήμονες)

Μήπως η κατάργηση του πολυτονικού δεν είναι παρά ένα ακόμη άλλοθι που χρησιμοποιούν κάποιοι για το χάλι της παιδείας μας;


(μήπως αλλού πρέπει να αναζητηθούν οι αιτίες;)
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Kariatida » Πέμ 12 Φεβ 2009, 22:34

Ας τοποθετηθω κι εγω σ αυτο το τοσο πολυσυζητημενο θεμα. Θα πω μοναχα πως το παν ειναι η σωστη δονητικη των γραμματων. Ειτε υπαρχει ενας τονος ειτε χιλιοι, εαν ξερουμε να προφερουμε σωστα εχουμε κερδισει το παιχνιδι. Προσωπικα μου αρεσει η αυθεντικη ελληνικη γραφη, κεφαλαια ατονα. Ομως τιποτα δεν ειναι οπως το θελουμε σε αυτη τη ζωη. Στον καθενα αρεσουν διαφορετικα πραγματα και καθενας πιστευει πως αυτο που του αρεσει ειναι το σωστο, αυτο που οι αλλοι δεν μπορουν να δουν. Το θεμα ειναι απλα να δεχτουμε οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, αρεσκεται σε διαφορετικα πραγματα.
Παλιοτερα διαβαζα αρχαια κειμενα (σε πολυτονικο), το να το βλεπεις απλα γραμμενο και να το διαβαζεις δεν σου ασκει τον εγκεφαλο. Τουλαχιστον σ εμενα δεν λειτουργησε ετσι. Αρχισα να αισθανομαι διαφορα στη δονητικη και τα κειμενα οταν αρχισα να τα διαβαζω απ εξω μου. Με καποια εξασκηση αρχισα να διαβαζω σωστα στα αρχαια (τουλαχιστον μου ακουγονταν σωστα). Διαβαζοντας, συνειδητοποιησα ποσο πλουσια ειναι η γλωσσα μας, η δονητικη ειναι απιστευτη. Στα ενρινα ειδικα, παλλεται ολος ο εγκεφαλος.
Πιστευω, οπως ειπα και σε αλλο ποστ, πως καθε τι που επιλεγουμε με την καρδια μας, το κανουμε καλυτερα απο κατι που μας επιβαλλεται. Οσοι αγαπατε τα αρχαια και το πολυτονικο, ασκηστε τα, και θα δειτε τη διαφορα. Οσοι δεν ενδιαφερεστε και πολυ, ασχοληθειτε με τα χομπυ σας :). Καντε ο,τι σας αρεσει, το παν ειστε να ειστε εσεις ευτυχισμενοι. :wink:
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Παρ 13 Φεβ 2009, 00:08

Γνωρίζετε μαντάμ, αν αυτό που λέτε είναι στατιστικά/επιστημονικά διαπιστωμένο, ή απλώς το εκλαμβάνετε ως δεδομένο εμπειρικά ;
Ναι, αυτό είναι επιστημονικά διαπιστωμένο, και μάλιστα όχι μόνο για παιδιά (κυρίως σε παιδιά της Γαλλίας έχει γίνει το 'πείραμα'), αλλά ακόμα και σε ενήλικες (που θεωρητικά δεν χωράει πολύ βελτίωση!).
Εμπειρικά δεν μπορώ να το λάβω ως δεδομένο, διότι ούτε την αρχαία ομιλώ, ούτε το παιδί μου ομιλεί αρχαία (αν και ομιλεί μία περίεργη γλώσσα....αρχαία ελληνικά όχι πάντως) :p
Για το χάλι της παιδείας μας, δυσκολεύομαι να επιρρίψω τις ευθύνες στην εισαγωγή του μονοτονικού αποκλειστικά.
Ασφαλώς και δεν φταίει ΜΟΝΟ αυτό, αλλά ως προσπάθεια να χαθεί η επίγνωση της γλώσσας, ο στόχος επετεύχθη, κι αυτό απο μόνο του δημιούργησε πρόβλημα στις ικανότητες μάθησης...
Δυστυχώς, κι επειδή αναγκαστικά το μελέτησα το πράγμα, είναι το μεγαλύτερο λάθος να λέμε πως όποιος θέλει να μάθει μαθαίνει...
Βασικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!
Τα παιδιά απο μόνα τους έχουν την 'περιέργεια' και την έφεση και την θέληση να μάθουν....ο εγκέφαλός τους και το σώμα τους το ίδιο ΤΟ ΑΠΟΖΗΤΑ! Αλλά οι εκπαιδευτικοί (και οι γονείς, και γενικά όσοι ασχολούνται με την παιδεία των παιδιών) καταφέρνουν να τα κάνουν να σιχαίνονται και να μισούν την ίδια την διαδικασία της μάθησης.
Το μονοτονικό έπαιξε τον (βρώμικο) ρόλο του σ'αυτό, αλλά ήταν μόνο ένα κομματάκι της πίτας. Η γλώσσα ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ καταστρέφεται και διαλύεται στα εξ ων συνετέθη, ώστε να μην υπάρχει η παραμικρή επίγνωση των νοημάτων που κρύβονται πίσω απο μία λέξη, και των σχέσεων μίας λέξης με άλλες, κάτι που δημιουργεί πολλαπλές σχέσεις ανάμεσα στους νευρώνες του εγκεφάλου (επιστημονικά αποδεδειγμένο κι αυτό!). Δηλαδή, η ελληνική έχει την τάση να δημιουργεί ΠΟΛΛΑΠΛΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ μέσω μίας και μόνο λέξης, όχι μόνο με παράγωγες λέξεις που έχουν την ίδια ή παρόμοια ρίζα, αλλά και με αντίθετα, και με κατηγορίες λέξεων, κτλ κτλ... μιλάμε για μία γλώσσα με μαθηματική δομή, που άμα βγάλεις απο την εξίσωση το χ, θα σου μείνει ένας συφερτός αριθμών που δεν βγάζουν νόημα....
Κατά τ'άλλα συμφωνώ με την Καριάτιδα για την δονητική δύναμη των λέξεων (όταν τις "ΜΙΛΑΜΕ"), ωστόσο έχει επίσης αποδειχθεί (και΄το έχω βάλει και κάπου εδώ μέσα), πως οι λέξεις έχουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΥΝΑΜΗ όταν διαβάζονται ή 'μιλιούνται' απο μέσα μας. Δεν θυμάμαι πού είναι το άρθρο, αφορά το πώς αλλάζει το dna μέσω της δύναμης των λέξεων, και της μαγνητικής φόρτισης που φέρουν αυτές... Γι'αυτό ιερές λέξεις (πχ τα μάντραμ) έχουν ακριβώς την ίδια δύναμη, είτε τις λές απο μέσα σου, είτε απ'έξω σου. Μπορεί να ένιωσες διαφορετικά, επειδή ΔΕΝ ΟΜΙΛΕΙΣ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥ, επομένως, δεν γνώριζες πώς 'ακούγεται' μία λέξη...ο εγκέφαλος δεν είχε κάνει την σύνδεση μέσω της επανάληψης. Διαβάζοντάς τις λοιπόν δυνατά, ο εγκέφαλος ανταποκρίθηκε στην εγγενή δονητική δύναμη της κάθε λέξης, κι αυτό ήταν όλο.
Φανταστείτε λοιπόν τί συμβαίνει με λέξεις που τις βλέπουμε να γράφονται λάθος, και τις 'φορτίζουμε' άθελά μας με λάθος συνειρμούς και νοήματα!!!! LE CATASTROPHE...επομένως...και το μονοτονικό, και η γενικότερη προσπάθεια που ακολούθησε αμέσως μετά ευθύνονται στο μεγαλύτερο μέρος τους για την κάκιστη πορεία των νέων... όποιος ξεφεύγει είνια ΑΠΛΑ η εξαίρεση. Οι εκπαιδευτικοί ήταν ΠΑΝΤΑ ΛΑΘΟΣ στους τρόπους που δίδασκαν... απλά τώρα υποβοηθείται αυτό το λάθος με συνειδητές προσπάθειες...
Ελπίζω να σας κάλυψα λαμπρότατε φίλε μου :)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Apomakros » Παρ 13 Φεβ 2009, 00:57

Μαντάμ Φρουφρού έγραψε:Ελπίζω να σας κάλυψα λαμπρότατε φίλε μου
Λαμπρή και έξοχη η απάντησή Σας μαντάμ, αλλά ενδομύχως δεν καλύπτομαι.

Ίσως έτσι είναι όπως τα λέτε, δεν αντιπαρατίθεμαι στο αν είναι σωστά ή λάθος.

Απλώς, επειδή προσλαμβάνω τις έννοιες βιωματικά, κάνω την μετ' επιγνώσεως διαπίστωση ότι εμένα δεν μου ταιριάζουν. Ασχέτως με το αν μια θεωρία είναι σωστή, πρέπει να είναι και συμβατή με τον προσλαμβάνοντα, πράγμα που δεν συμβαίνει με τον υποφαινόμενο.


(με άλλα λόγια, δονούμαι αλλιώς)


:)
Άβαταρ μέλους
ΑΙΘΕΡΟΔΡΟΜΟΣ

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από ΑΙΘΕΡΟΔΡΟΜΟΣ » Παρ 13 Φεβ 2009, 10:08

.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 13 Φεβ 2009, 12:03

Ζητω συγνωμη, λογω τεχνικων προβληματων διαγραφηκε το ποστ του Αιθεροδρομου για τη γραμματοσειρα, παρακαλω να το ξαναπερασει. Ειτε ως εντιτ ειτε ως νεο ποστ. Ευχαριστω, και παλι συγνωμη.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Παρ 13 Φεβ 2009, 20:00

(με άλλα λόγια, δονούμαι αλλιώς)
fair enough, λαμπρέ μου φίλε, fair enough (ή ελληνιστί, περί δονήσεως σκορδόπιττα!) :)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ΑΙΘΕΡΟΔΡΟΜΟΣ

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από ΑΙΘΕΡΟΔΡΟΜΟΣ » Δευ 23 Φεβ 2009, 10:50

Ἐν ᾧ βλέπετε ὅτι ὑπάρχει σχέδιο με βάθος αίώνων γιὰ φθορὰ τῆς καθομιλουμένης τῶν Ἑλλήνων, ἐν ᾧ βλέπετε ὅτι κάθε νέο στάδιο τῆς ἑλληνικῆς εἶναι χειρότερο ἀπὸ τὸ προηγούμενο (καθαρεύουσα ἀνώτερη δημοτικῆς, ἀρχαΐζουσα ἀνώτερη καθαρευούσης, ἀρχαία ἀνώτερη ἀρχαϊζούσης, προκατακλυσμιαῖα ἑλληνικὴ ἀνωτέρα ἀρχαίης κοκ), ἐπιμένετε να προτιμάτε το μονοτονικὸ ὑπὲρ τοῦ πολυτονικοῦ. Ὑπάρχει κανεὶς που να ἰσχυσίζεται ὅτι το μονοτονικὸ εἶναι ἐγγύτερα στην καθαρεύουσα ἀπ' ὅτι το πολυτονικό;

Στις μέρες μας ὑπάρχει κίνησι ἀπὸ τοὺς ἑβραίους ἑλληνοφώνους πολιτικούς μας να καταργηθῇ τὸ Ωμέγα, τὶ Ἠττα, τὸ Ὕψιλον, οἱ δίφθογγοι καὶ ἄλλα. Αὐτὴ λοιπὸν εἶναι ἡ καταλληλότερη στιγμὴ να ἐφαρμόσουμε τὸ πολυτονικό καὶ να ἐφαρμόσουμε καὶ την σωστὴ ἑλληνικὴ γραφή καὶ ὀρθογραφία.

Χωρὶς να ''βαραίνει'' πολὺ ἡ γραπτὴ γλῶσσα, μποροῦμε να ἐφαρμόζουμε μερικούς κανόνες ὀρθογραφίας, ὅπως τοὺς κάτωθι, καθὼς ἡ ἠχητικὴ δεν ἀλλάζει (στον προφορικό λόγο δεν καταλαβαίνεις ὰν εἶναι δημοτικὴ ἤ καθαρεύουσα), ἀλλὰ ὀπτικὰ ἐφαρμόζεται ἡ σωστὴ ΕΛΛΗΝΙΚΗ γραμματικὴ καὶ ὄχι τὰ ΔΗΜΟΤΙΚΙΣΤΙΚΑ ΕΚΤΡΩΜΑΤΑ.


ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ἀντὶ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (ἐκ τοῦ ΚΑΛΛΟΣ)

ΑΦΙΝΩ καὶ ὄχι ΑΦΗΝΩ

ΓΕΙΝΟΜΑΙ και ὄχι ΓΙΝΟΜΑΙ (ΓΕΝΝΗΣΙΣ)

ΞΑΙΡΩ και ὄχι ΞΕΡΩ

ΚΥΤΤΑΩ ἀντὶ ΚΟΙΤΑΩ

ΒΑΣΙΛΗΑΣ, ΠΑΛΗΟΣ, ΕΛΗΑ κλπ ἀντὶ ΒΑΣΙΛΙΑΣ, ΠΑΛΙΟΣ, ΕΛΙΑ κλπ

ΚΤΗΡΙΟ - ΚΤΙΡΙΟ ἐδὼ ὑπάρχει διχογνωμία καθὼς μερικοὶ ὑποστηρίζουν ὅτι προέρχεται ἐκ τοῦ (ΟΙ)Κ(Ι)ΤΗΡΙΟ καὶ μερικοὶ δέχονται τὸ θέμα τοῦ ΚΤΙΖΩ. Πάντως πρόσφατα τὸ εἶδα στὸν Παπαδιαμάντη, ὅστις εἶναι γλωσσικὴ ἐγγύησις, ὥς ΚΤΙΡΙΟ.
Άβαταρ μέλους
ΑΙΘΕΡΟΔΡΟΜΟΣ

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από ΑΙΘΕΡΟΔΡΟΜΟΣ » Δευ 23 Φεβ 2009, 10:54

ΑΝΕΡ: OI ΟΝΤΩΣ ΑΡΥΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ ΚΑΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗΝ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΤΣΑΛΙΝΟΝ ΠΕΛΑΣΓΙΚΟΝ ΦΑΛΛΟΝ ΤΩΝ
Άβαταρ μέλους
Fountikos_Xasistas
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 10:23
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Fountikos_Xasistas » Παρ 27 Φεβ 2009, 14:15

Πολυτονικό ή μονοτονικό;

αδέρφια, ας κάνουμε έναν συμβιβασμό... Greeklish!
Τα άστρα και τα ζώδια, μας φέρνουνε εμπόδια...
http://www.youtube.com/watch?v=HtUFhbH1UZ4
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 21 Απρ 2009, 15:45

Μανταμ_ΦρουΦρου έγραψε: Αν είναι να επανέλθουμε στο οκτακόσιες χιλιάδες προ χριστού (που ούτε εκεί δεν επανερχόμαστε...στην αρχή όλων...εκεί θα σε υποστήριζα, μα τον Δία!), θα επανέλθουμε όντως, δεν θα κάνουμε συμβιβασμούς, άρα θα γράφουμε με κεφαλαία, χωρίς διαχωρισμό λέξεων, χωρίς διαχωρισμό προτάσεων, και ασφαλώς χωρίς παραγράφους. Εκεί να σε δώ να βγάζεις νόημα απο τα 'θεία' αρχαία κείμενα!
Αυτος ειναι ξερεις και ενας τροπος να δεις το επιπεδο του καθε ανθρωπου... γραφοντας χωρις τελειες... χωρις παραγραφους... το μαροπεεριοδον της γλωσσας μας... οπου αν καταφερνες να συλαβεις ολλα τα νοηματα που περιειχε ενα τετοιο κειμενο με μια αναγνωση αυτο ηταν και ειναι δειγμα μεγαλου πνευματος τους αναγνωστη πολυ περισοτερο αν ησουν εσυ ο συγγραφεας!!

Επίσης έχω μία ένσταση (ασχέτως των προηγούμενων). οι αρχαίοι (ή κάποιοι απο τους πολλούς αρχαίους έλληνες), για κάποιον λόγο καθιέρωσαν ένα σύστημα γραφής όλο γωνίες. Δεν μπορώ να φανταστώ πως οι γωνίες (και η παντελής έλλειψη καμπύλων) θεωρείται απο κάποιον μελετητή των ενεργειών (και δεν λέω για σένα μόνο) ως ΙΔΕΑΤΗ καταγραφή ήχου.
Βλέποντας και μόνο τα συγκεκριμένα κεφαλαία με πιάνει το κεφάλι μου...θα το πώ και κινέζικα: δεν έχουν καλό φένγκ σούι!
Και χωρίς καμμία διάθεση ειρωνίας το λέω (εντάξει, μόνο μία ελαχιστότατη, τοσοδούλα), πές μου ειλικρινά: θεωρείς οτι ενεργειακά αυτά τα γράμματα είναι ΘΕΙΑ???? Σε ρωτάω ειλικρινά, μπορεί να κάνω λάθος, μπορεί επειδή δεν έχω έρθει αρκετά σ'επαφή μ'αυτά να κωλύεται ενεργειακά το σώμα μου, και ν'αντιδρά... αλλά πού ακούστηκε, να μην υπάρχει ούτε για δείγμα μία καμπυλότητα, μία υποψία σπείρας, ΕΝΑΣ ΘΕΙΟΣ ΚΥΚΛΟΣ!? Εμένα μου χτυπάει άσχημα. Εσένα καθόλου?
δεν ξερω αν το φεκγ σουι ειναι θεικο... ξερω ομως οτι τα γραμματα τα φιλοτεχνισε ο μεγαλος Πουθαγορας...και οι γνωσεις του ηταν υπερανω καποιου τυπου παραγωγης "θετικης" ενεργειας :)
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 21 Απρ 2009, 15:48

seliniasmenos έγραψε:
Μανταμ_ΦρουΦρου έγραψε:
Θυμίστε μου, η ομιλία και η γραφή δεν είναι εργαλεία επικοινωνίας; Γιατί να το κάνουμε δυσκολότερα αντι να τα απλοποιούμε;
και τα ζώα με 10 μουγκρητά συνεννοούνται...αυτό εννοείς με το 'απλοποίηση της ομιλίας'?
"Υπάρχουν τόσες πολλές λέξεις στην μητρική μου γλώσσα, που με κάνουν περισσότερο να παραπονιέμαο, γιατί με εμποδίζουν να φτάσω στην ουσία των πραγμάτων, ενώ αντίθετα τα πιο φτωχά λόγια είναι πιο κατάλληλα για να εκφράσω τις ιδέες που κατεβαίνουν στο μυαλό μου"

Τάδε έφη το λαμπρότερο μυαλό όλων των εποχών, Λεο ντα Βίντσι, τι μου λέτε εσείς τώρα...
Ακριβως... δεν μιλουσε ελληνικα :p xaxa
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 21 Απρ 2009, 16:04

Παρακολουθώντας μια συνέντευξη στον «εσύ ο σωλήνας(youtube :p)» ειδα πραγματα που πραγματι μου αρεσαν σαν ιδεες…
Πχ

Ο ανθρωπος ελεγε ότι πρεπει να μην λεμε «αυγο» αλλα «ωο» .

Και εκανε την εξης σκεψη….
Θα φανει παραξενο σε ένα μαναβη αν πας και του πεις «θελω ένα ωο!» αλλα θα φανει ακομα ποιο παραξενο σε έναν Ιατρο(όχι Γιατρο) να του πεις ότι εχουν προβλημα οι «αυγοθηκες»¨μου..
Και πως θα πουμε το επωαζω ?επαυγαζω? και στο σπερματοζωαριο? Σπερματαυγαριο?


οχι μονο θελουμε παλυτονικο... αλλα και να αλλαξουν οι λεξεις!!


EDIT:αληθεια αν τα παιδια σας ηξεραν να λενε Ωο και οχι αυγο... θα επρεπε να τους πειτε τι σημαινει Ωοθηκες??? :cool:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 21 Απρ 2009, 16:05

εκανα βλακεια... παρακαλω διαγραψτε το παρων... :D
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Παρ 24 Απρ 2009, 13:13

Αυτος ειναι ξερεις και ενας τροπος να δεις το επιπεδο του καθε ανθρωπου... γραφοντας χωρις τελειες... χωρις παραγραφους... το μαροπεεριοδον της γλωσσας μας... οπου αν καταφερνες να συλαβεις ολλα τα νοηματα που περιειχε ενα τετοιο κειμενο με μια αναγνωση αυτο ηταν και ειναι δειγμα μεγαλου πνευματος τους αναγνωστη πολυ περισοτερο αν ησουν εσυ ο συγγραφεας!!
??? καλό μου παιδί, ενδιαφέρουσα η σύλληψις, αλλά μακράν απέχει -κρίνω- απο την αλήθεια, ή μάλλον απο τον σκοπό ή/και το αποτέλεσμα της πραγματικότητας!

και οι εβραίοι γράφουν χωρίς στίγματα, τελείες, ή παραγράφους, και οι άραβες, και οι αφρικανοί (όσοι γράφουν) και...κοίτα σύμπτωσις... ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΡΧΑΙΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΓΡΑΦΗΣ!!!!

Τώρα, ή πρέπει να θεωρήσουμε πως απλά όλοι οι αρχαίοι λαοί ήταν γαμάτοι στο μυαλό (κάτι που για εβραίους και αφρικανούς δεν αποδεικνύεται 100%, για άραβες το συζητάμε)...ή κάτι άλλο ΠΙΟ ΑΠΛΟ συμβαίνει: πχ ο τρόπος γραφής έχει μία ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ...αν σου δώσω ένα κομμάτι πέτρα, δεν θα κάνεις ούτε τελείες, οούτε παύλες, και βέβαια ΟΥΤΕ ΚΥΚΛΑΚΙΑ! θα κάνεις ΑΠΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ, όσο πιο απλές γίνεται...κι αυτό...ακόμα κι όταν θα σου δώσουν ένα χαρτί (ή έναν πάπυρο τότε), έτσι θα το γράψεις, επειδή έτσι έμαθες... βασικά ακόμα και στον πάπυρο δεν ήταν εύκολη η καταγραφή κυκλακίων, με τα...'στυλό' της εποχής...αυτο΄δεν σημαίνει οτι επειδή έγραφες στην πέτρα ή σε άλλες επιφάνειες δύσκολες πρακτικά στην γραφή, είχες φτάσει στο αποκορύφωμα της γραφής! όσο πιο πίσω πάμε τόσο πιο ΑΠΛΑ εκφραζόταν ο άνθρωπος... τα πρώτα αγάλματα αν δεις είναι απλές, σχεδόν ανύπαρκτες ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ! Η αφαίρεση είναι ένας εξαιρετικός τρόπος 'σκέψης' κι έφρασης, αλλά θεωρείται δείγμα ανωτερότητας, μόνο όταν έχεις περάσει απο το επόμενο στάδιο, κι επιστρέφεις ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ σ'αυτό. Και τα μωρά ζωγραφίζουν και γράφουν αφαιρετικά, αυτό δεν τα κάνει ούτε διάνοιες, ούτε συνειδητές ουσίες βέβαια!
Τώρα θα μου πεις, γιατί δεν επιστρέφουμε λοιπόν συνειδητά στην αφαιρετικότητα; Γιατί απλούστατα, δεν είναι όλοι έτοιμοι γι'αυτό το πέρασμα, και θα ήταν άδικο για τους περισσότερους ανθρώπους. Έτσι κι αλλιώς, καμία γραφή δεν ΘΕΩΝΕΙ, ούτε ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ, μπορεί να βοηθήσει προς την μία ή άλλη κατεύθυνση, αλλά σίγουρα δεν είναι υπαίτια γι'αυτό 100%.
Αυτό που θεώνει ή καταστρέφει είναι το μήνυμα που μεταφέρεται μέσω της γραφής, και το τι κάνει ο παραλήπτης του μ'αυτό.

Θα ήμουν υπέρ της επιστροφής στην 'παιδική' μορφή της γραφής, αν όλοι μπορούσαμε να συλλάβουμε συνειδητά ό,τι μήνυμα δίνεται...αλλά αυτό δεν συμβαίνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!
Επομένως, θέλω να διευκολυνθεί η κατανόηση των μηνυμάτων...κι εκεί ακριβώς χτυπούν όλοι την ελληνική γλώσσα...ξεκινήσανε με τους τόνους, που ήταν μία μορφή 'συντονισμού' των νοημάτων, και περνούν σε άλλα χειρότερα, ζητούν την εξαφάνιση 'περιττών' φωνηέντων, ακριβώς για να μην βγαίνει ΝΟΗΜΑ απο όσα διαβάζουμε... μας γράφουν κοίτα κι όχι κύττα, γιατί θέλουν στην κυριολεξία να μας κοιμίσουν!!! Υπα΄ρχει σχετικό θέμα με τις έννοιες των λέξεων, και πώς αλλάζουν με κάτι τέτοια... σε λίγο θα μας λένε κίτα, και δεν θέλω να ξέρω καν τι νόημα 'μεταφέρεται' απ'αυτο΄το βδέλυγμα...
βασικά, θα ήμουν υπέρ στην 'επιστροφή' σε μία παιδική γραφή που μοιάζει περισσότερο με την αραβική, γιατί αυτή είναι φουλ στα κυκλάκια, και κάτι ήξεραν οι άνθρωποι...το πάλεψαν (εντάξει, άρχισαν να γράφουν και λίγο μετά απο μας :loco: οπότε δεν είχαν πρακτικά εμπόδια)

όλα γίνονται για κάποιον σκοπό...Τίποτα δεν είναι τυχαίο...αντί λοιπόν να χτυπιόμαστε για την 'μορφή' (κάτι που εξυπηρετεί τα μάλα τους ανθέλληνες), καλύτερα να δούμε την ουσία, και η ουσία είναι να βοηθήσουμε ακόμα και τον τελευταίο των τελευταίων να λάβει, έστω και διαισθητικά ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ, της κάθε λέξης...
δεν ξερω αν το φεκγ σουι ειναι θεικο... ξερω ομως οτι τα γραμματα τα φιλοτεχνισε ο μεγαλος Πουθαγορας...και οι γνωσεις του ηταν υπερανω καποιου τυπου παραγωγης "θετικης" ενεργειας
έλα πάλι???!!!! Τι εννοείς????!!!!!

Ο πυθαγόρας έζησε περίπου το 500πχ...εννοείς πως έχουμε ΓΡΑΠΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ 500πχ ΚΑΙ ΜΟΝΟ???

κάτι κάνεις λάθος φίλε μου.... :loco:
Βασικά ο Πυθαγόρας μελέτησε ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ το ήδη υπάρχον ελληνικό αλφάβητο... καμμία σχέση δηλαδής...

αλλά, και αυτός να το είχε φτιάξει, πάλι ΛΑΘΟΣ μου φαίνονται, ΕΙΔΙΚΑ αν τα είχε φτιάξει αυτός, που θεωρούσε τον Κύκλο το τέλειο Ενεργειακά Σχήμα... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ!

το Φενγκ Σούι ήταν αστείο...αλλά η αλήθεια είναι μία: ΟΙ ΓΩΝΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΦΥΛΑΚΙΖΟΥΝ, ΔΕΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΟΥΝ (και την αυτή επίπτωση έχουν και στον ανθρώπινο εγκέφαλο)...
Είπαμε, όχι 100%, αλλά σίγουρα δεν βοηθούν στην απελευθέρωση...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 25 Απρ 2009, 01:54

Γιώργο (Τάλε) - χρόνια πολλά κι όλας...
ξερω ομως οτι τα γραμματα τα φιλοτεχνισε ο μεγαλος Πουθαγορας...και οι γνωσεις του ηταν υπερανω καποιου τυπου παραγωγης "θετικης" ενεργειας
Δεν ξέρω αν φιλοτέχνησε τα γράμματα ο Πυθαγόρας , ξέρω μετά βεβαιότητος πως ήταν ΜΕΓΑΣ μύστης και διαρκώς αναζητώ πηγές που θα μου δώσουν περισσότερα γι'αυτή τη διάστασή του. Προτείνω να κάνεις το ίδιο και να μη μένεις σε στατικές και επιφανειακές γνώσεις που μας δίνουν για εκείνον. Από αυτόν σίγουρα "πήραν" στοιχεία και διδαχές πολλές ανατολικές θρησκείες, (από την ινδοϊστική μέχρι και τη βουδιστική) που τις ανέδειξαν, τις έκαναν κτήμα τους και τώρα τις παίρνουμε σαν αντιδάνεια με τα φενγκ σούι και ένα σωρό άλλα...

EDIT:αληθεια αν τα παιδια σας ηξεραν να λενε Ωο και οχι αυγο... θα επρεπε να τους πειτε τι σημαινει Ωοθηκες???
Ε πάντως σίγουρα δε θα τις λέγαμε αυγοθήκες! :xaxas:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Apomakros » Σάβ 25 Απρ 2009, 02:03

Aρέλα έγραψε:Δεν ξέρω αν φιλοτέχνησε τα γράμματα ο Πυθαγόρας , ξέρω μετά βεβαιότητος πως ήταν ΜΕΓΑΣ μύστης και διαρκώς αναζητώ πηγές που θα μου δώσουν περισσότερα γι'αυτή τη διάστασή του.
Τι σύμπτωση, κι εγώ το ίδιο πιστεύω με τη Αρέλα.

Πράγματι, ο Πυθαγόρας ήταν Μέγας. Και δεν σώθηκαν παρά εννιά στήλες! 'Ολα τα άλλα τα έκαψαν!

Ό,τι άλλο ξέρουμε για τον Πυθαγόρα προέρχεται από τους λίγους στίχους του που διασώθηκαν και από τους μαθητές του.


(Όποιος άλλος γνωρίζει για άλλες αυθεντικές πηγές για τον Πυθαγόρα, τον προκαλώ να τις παραθέσει, αν και είμαι σίγουρος ότι δεν δύναται)
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Τάλως » Σάβ 25 Απρ 2009, 11:00

Μανταμ_ΦρουΦρου έγραψε:??? καλό μου παιδί, ενδιαφέρουσα η σύλληψις, αλλά μακράν απέχει -κρίνω- απο την αλήθεια, ή μάλλον απο τον σκοπό ή/και το αποτέλεσμα της πραγματικότητας!

και οι εβραίοι γράφουν χωρίς στίγματα, τελείες, ή παραγράφους, και οι άραβες, και οι αφρικανοί (όσοι γράφουν) και...κοίτα σύμπτωσις... ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΡΧΑΙΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΓΡΑΦΗΣ!!!!
Μανταμ:D κοιτα για φενκγ σουι και τετοια δεν ξερω πολλα αρα το αφηνω και διδασκομαι απο σενα....

ομως η διαφορα ειναι οτι τα αρχαια ελληνικα δεν ειχαν σχεση με αυτες τις γλωσσες που λες... μια και ηταν μια γλωσσα τραγουδι... δεν ομιλουσαν.. ετραγουδουσαν!! και ενα τραγουδι δεν θελει τελειες και παραγραφους.. βγαινουν απο μονα τους αυτα.... οι γλωσσες δεν εχουν κατι τετοιο... μαλιστα εχω ποσταρει κατι ενα κειμενο απο τον Σαβοπουλο που συνηγορει σε αυτο που λεω... ριξε μια ματια και σε αυτη τη γνωμη ισως τη βρεις ενδιαφεουσα! :)
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Πολυτονικό ή μονοτονικό?

Δημοσίευση από Τάλως » Σάβ 25 Απρ 2009, 11:01

ΑρΕλα έγραψε:Γιώργο (Τάλε) - χρόνια πολλά κι όλας...
ξερω ομως οτι τα γραμματα τα φιλοτεχνισε ο μεγαλος Πουθαγορας...και οι γνωσεις του ηταν υπερανω καποιου τυπου παραγωγης "θετικης" ενεργειας
Δεν ξέρω αν φιλοτέχνησε τα γράμματα ο Πυθαγόρας , ξέρω μετά βεβαιότητος πως ήταν ΜΕΓΑΣ μύστης και διαρκώς αναζητώ πηγές που θα μου δώσουν περισσότερα γι'αυτή τη διάστασή του. Προτείνω να κάνεις το ίδιο και να μη μένεις σε στατικές και επιφανειακές γνώσεις που μας δίνουν για εκείνον. Από αυτόν σίγουρα "πήραν" στοιχεία και διδαχές πολλές ανατολικές θρησκείες, (από την ινδοϊστική μέχρι και τη βουδιστική) που τις ανέδειξαν, τις έκαναν κτήμα τους και τώρα τις παίρνουμε σαν αντιδάνεια με τα φενγκ σούι και ένα σωρό άλλα...
Μα να σε ρωτισω κατι??? γτ διαρκως μου λες οτι μενω επιφανιακα? χαχαχαχαχα που ξερεις που ειμαι και τι βλεπω?χαχαχα λες και το κανεις κοπι πειστ και το λες συνεχως χαχαχα :loco:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Γλώσσα- Γλωσσολογία”