Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Συντονιστής: kostas

Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από Dhmellhn » Πέμ 11 Φεβ 2010, 23:05

Αυτό κατάλαβες από τις δημοσιεύσεις μου για το Βυζάντιο;

Ξαναρίξε μια ματιά.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ILLUVATAR85
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2008, 23:33
Irc ψευδώνυμο: ILLUVATAR85
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάδα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από ILLUVATAR85 » Κυρ 14 Φεβ 2010, 15:51

Καρίπης έγραψε:
:banghead: σπάσε ρε :banghead: σπάσε ρε :banghead: σπάσε ρε :banghead: σπάσε ρε :banghead: σπάσε ρε :banghead: σπάσε ρε :banghead: σπάσε ρε :banghead:
Μιλάμε έλιωσα στα γέλια με αυτό φίλε Καρίπη, να είσαι καλά :respect: :respect: :respect: :respect: .
Η δημοκρατία δεν συνίσταται σε ισότητα,συνίσταται σε ανισότητα που οφείλει να είναι δίκαιη-Σόλων

Όλοι φοβούνται ένα βρώμικο όνομα μα όχι μία βρώμικη συνείδηση-Πλίνιος

Μην σε ανησυχεί αυτό που βλέπεις, τίποτα δεν συμβαίνει μόνο του-Ρόαν

O σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ο σκοπός είναι τα μέσα-Δραγώνας
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από Aiolos » Δευ 15 Φεβ 2010, 18:43

Αν το βυζαντιο δεν ηταν πολυεθνικο δεν θα επρεπε να υπαρχει ουτε ΜΙΣΟΣ μη Ελλην αυτοκράτορας.
πως μη-Ελληνες γιναν αυτοκράτορες σε αυτο το Ελληνικό κράτος;
Πρώτον, κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Συγκρίνεις την αρχαία Αθήνα με τη Βυζαντινή αυτοκρατορία; Τόσο άσχετη, άτοπη και αυθαίρετη σύγκριση δεν έχω ξαναδεί!
Δεύτερον, επειδή υπήρχαν κάποιοι μη Έλληνες αυτοκράτορες, δεν σημαίνει ότι δεν ήταν ελληνική η αυτοκρατορία. Και στο νεοελληνικό κράτος ο πρώτος Βασιλιάς της Ελλάδος ήταν ο πρίγκιπας της Βαυαρίας Όθων Φρειδερίκος Λουδοβίκος! Μήπως το νεοελληνικό κράτος να μετονομαστεί σε πολυεθνικό κράτος στο οποίο ενυπάρχει και ο ελληνισμός;
Δείξτε λίγο έλεος...
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από Aiolos » Δευ 15 Φεβ 2010, 18:46

Δεν εγινε τιποτε παραπάνω απο μια μεταφορά προτεύουσας και μια αλλαγή θρησκευτικού στάτους.
Η Ελλήνική αυτοκρατόρία ΠΩΣ προκύπτει;
Μετά ερχονται οι οθωμανοι, αλώνουν το βυζάντιο (το οποιο περιελάμβανε και τους Ελλήνες) και περνάμε στην οθωμανική κατοχή.
Και μετά ήρθαν και οι Γερμανοί και μόλις ξημέρωσε ήρθε και η Χούντα μ' αποτέλεσμα να φθάσουμε στην Μεταπολίτευση. Με λίγο στρίμωγμα, λίγο ψαλίδισμα κ.τ.λ. αναλύουμε ιστορία 1700 χρόνων...
Άσε μας ρε φώτη με τα "έγινε αυτό κι αυτό και μετά.. αυτό και φτάσαμε σ' αυτό..."!!!
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 15 Φεβ 2010, 18:58

θα μπορουσες να σχολιασεις την αναρτηση μου σε μια αναρτηση.
Κανεις ενα λαθακι. το νεοελληνικο κράτος ηταν υπο την "κηδεμονια" των μεγάλων δυνάμεων, οι οποιοι διορίστικαν απο ξενες κυβερνησεις
Το βυζάντιο ηταν απο την αρχή το ιδιο μεγάλη δύναμη.
Δεν επέβαλε κανενα ξενο κράτος τον αυτοκράτορα.
Το βυζάντιο είχε μη-ελληνες αυτοκράτορες και δημιουργήθηκε απο μη-ελληνα founder (Flavius Valerius Constantinus).
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από Aiolos » Δευ 15 Φεβ 2010, 19:37

Divine Sinner έγραψε:θα μπορουσες να σχολιασεις την αναρτηση μου σε μια αναρτηση.
Κανεις ενα λαθακι. το νεοελληνικο κράτος ηταν υπο την "κηδεμονια" των μεγάλων δυνάμεων, οι οποιοι διορίστικαν απο ξενες κυβερνησεις
Το βυζάντιο ηταν απο την αρχή το ιδιο μεγάλη δύναμη.
Δεν επέβαλε κανενα ξενο κράτος τον αυτοκράτορα.
Το βυζάντιο είχε μη-ελληνες αυτοκράτορες και δημιουργήθηκε απο μη-ελληνα founder (Flavius Valerius Constantinus).
Η δογματική σκέψη σου ή μάλλον, η αδιαφορία σου ως προς την εμβάθυνση της ιστορίας του Βυζαντίου έχει ως αποτέλεσμα τις γενικότητες που διάβαζουμε στις δημοσιεύσεις σου.
Αν διάβαζες προσεκτικά το θέμα, θα διάβαζες και για τα ελληνικά γένη (των Δουκών, των Κομνηνών, των Κατακουζηνών, των Παλαιολόγων κ.ά.) που άφησαν ολόκληρες δυναστείες στο Βυζάντιο. Επίσης, οι ξένοι αυτοκράτορες του Βυζαντίου απέκτησαν ελληνική εθνική συνείδηση και οι μεταρρυθμίσεις που έκαναν κατά καιρούς εξελλήνιζαν όλο και περισσότερο την Βυζαντινή αυτοκρατορία. Συγκεκριμένα, η αυτοκρατορία απέκτησε πλήρη ταυτότητα την εποχή του Ηρακλείου, τον 6ο-7ο μ.Χ. αιώνα, ο οποίος κατήργησε το Ρωμαϊκό Δίκαιο και το αντικατέστησε από το Ελληνικό Εθιμικό, εκκοσμίκευσε την παιδεία, καθιέρωσε την ελληνική γλώσσα και ανέθεσε όλα τα ανώτατα αξιώματα σε Έλληνες, οι οποίοι με την σειρά τους τα ανέθεταν στους άξιους ομοφύλους τους.
Σε παρακαλώ, μην γενικεύεις...
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από karipis » Τρί 16 Φεβ 2010, 02:14

Απολύτως ακριβής ο Παναγιώτης (Αίολος) και συμπληρώνω λέγοντας πως το δίκαιο των Ρωμαίων δεν είχε Ρωμαϊκή καταγωγή -νομίζω ο Ερμόφιλος(;) προσάρμοσε ήδη υπάρχοντες ελληνικούς νόμους επάνω σ' αυτό-, αλλά και η γλώσσα και η παιδεία που διδάσκονταν οι Έλληνες του Βυζαντίου ήταν η ίδια με αυτή των αρχαίων προγόνων τους -μόνον το τυπικό της Αυλής ήταν το Ρωμαϊκό-.
Πλην αυτού, καλό θα ήταν να βουτάμε γερά την γλώσσα στο μυαλό όταν λέμε πως οι περισσότεροι ή όλοι οι Αυτοκράτορες του Βυζαντίου ήσαν μη Έλληνες διότι ΚΑΙ στο Βυζάντιο ίσχυε το πας μη Έλλην βάρβαρος.
Δεν μπορούμε να λέμε πως το Σκυθικό είναι Ελληνικό φύλο -βαρβαρίζον- αλλά οι Σκύθες μη Έλληνες(!!). Όπως δεν μπορούμε να υπερηφανευόμαστε αναφερόμενοι στις κουβέντες του Φίλωνος -εγώ Έλληνας ημεί και μητρική μου γλώσσα η ελληνική- αλλά να βαφτίζουμε τους Αυτοκράτορές μας βαρβάρους!! Ο Αίσωπος δηλαδή δεν ήταν Έλλην; Ο σοφιστής Καλλίνικος δεν ήταν Έλλην; Ο Ζήνων ο Κιτιεύς δεν ήταν Έλλην; Ο Στέφανος ο Βυζάντιος δεν ήταν Έλλην; Ο σοφιστής Πλάτων από την Φοινίκη; Ο Ηρόδοτος; Ο Αρχύτας και ο Αριστόξενος; Ξαφνικά δηλαδή, με την πτώση του αρχαίου ελληνικού κόσμου (ορισμένοι μας κάνουν την χάρη και το τραβούν μέχρι τα χρόνια του Μεγάλου Κωνσταντίνου...), έπαψαν όλες αυτές οι περιοχές να γεννούν Έλληνες και έγιναν βάρβαροι.
Κατα τα άλλα μας φταίν' οι Σκοπιανοί, τα χάλια μας δεν τα κοιτάμε οι αχαϊρευτοι και τα μάλα ανιστόρητοι...

Όσο υπερήφανος είμαι για την καταγωγή μου και την προσφορά της στον παγκόσμιο πολιτισμό, άλλο τόσο με θλίβουν και με κάνουν να σκύβω το κεφάλι οι ιστορικές μαλακίες της. Βρείτε μου όμως κάποιους που να έχουν κάνει τα μισά απ' όσα οι Έλληνες.
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από KELAINO » Τρί 16 Φεβ 2010, 14:13

ArELa έγραψε:
Lykaina έγραψε:


Η Julia Domna τώρα;;;; Είναι τόσο φιλόσοφος όσο είναι και η Julia Roberts !!! Ποιο το έργο της;
:rofl:
Συγνώμη που πετάγομαι τώρα εγώ, αλλά αυτό με έκανε κάπως. Τί έχουμε εδώ; Ειρωνευόμαστε και γελάμε με αυτά που δε γνωρίζουμε;

Η Ιουλία Δόμνα ήταν αυτοκράτειρα, σύζυγος του Σεπτίμιου Σεβήρου, μητέρα του Καρακάλλα, θεία του Ηλιογάβαλου, τελοσπάντων το πιάσατε το νόημα, από σόι η κυρία.
Γεννήθηκε το 170 μχ. Για το έργο της, Δίων ο Κάσσιος, Ρωμαϊκή Ιστορία.

Προχείρως να αναφέρω και τη φιλόσοφο Μαρκέλλα, που δε θυμάμαι πότε ακριβώς έζησε, ήταν σύζυγος του νεοπλατωνικού Πορφύριου, που την παντρεύτηκε χήρα με εφτά παιδιά, προφανώς γιατί εκτίμησε το πνεύμα της. Της έγραφε και κάτι επιστολές όταν ήταν μακρυά της, "σε εξορκίζω, μην εγκαταλείψεις τη φιλοσοφία...". Ουάου, ε;


Τέλος πάντων, αυτό ήθελα να πω, παρακαλώ συνεχίστε κύριοι.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από karipis » Τρί 16 Φεβ 2010, 22:40

Εκτός από αυτοκράτειρα, Σύρια στην καταγωγή (και κόρη ιερέα του Ήλιου), (ΜΑΛΛΟΝ) μητέρα του Καρακάλλα, καλή παιδαγωγός (αφού μάζεψε ένα σωρό δασκάλους γιατρούς φιλόσοφους στην αυλή για την διαπαιδαγώγηση των τέκνων της και μεταξύ άλλων τον Φιλόστρατο που τον πλήρωσε και τον διέταξε να συγγράψει τον βίο του Απολλωνίου από τα Τύανα), αυτόχειρας (επειδή είχε καρκίνο του μαστού, βλ. Δίων ο Κάσσιο) ήταν και φιλόσοφος η Ιουλία Δόμνα;

Ποιό το έργο της αλήθεια;;
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 16 Φεβ 2010, 22:44

Πληροφοριακα. δεν αφησαν ολοι οι φιλοσοφοι γραπτα κειμενα.
Μην ξεχνουμε οτι ο μεγαλυτερος ολων (η εστω ο ποιο διασημος) δεν είχε γράψει συλλαβή.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από karipis » Τρί 16 Φεβ 2010, 22:46

Divine Sinner έγραψε:Πληροφοριακα. δεν αφησαν ολοι οι φιλοσοφοι γραπτα κειμενα.
Μην ξεχνουμε οτι ο μεγαλυτερος ολων (η εστω ο ποιο διασημος) δεν είχε γράψει συλλαβή.

Εγώ ρώτησα ποιο είναι το έργο της μεγάλε μου. Του Σωκράτη το έγραψαν άλλοι, το δικό της ποιός (μιας και δείχνεις να ξέρεις);;
Άβαταρ μέλους
sacred_circle
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: Παρ 27 Απρ 2007, 17:08
Φύλο: Γυναίκα

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από sacred_circle » Τετ 17 Φεβ 2010, 00:15

Αυτό που αναφέρουν ιστορικές πηγές, είναι ότι είχε αφιερώσει την ζωή της, στην μελέτη της φιλοσοφίας , όσο φυσικά ,της επέτρεπε το αξίωμα της, ως αυτοκράτειρα, για αυτό της αποδόθηκε, ο τίτλος, τιμητικά περισσότερο, ο πρώτος ο όποιος την αποκάλεσε έτσι , ήταν ο σύζυγος της κυρίως για την ενεργή στάση ως αυτοκράτειρα- συν - διαχειρίστρια του ρωμαϊκού κράτους .δεν υπάρχει κανένα έργο της ούτε υπήρξε προδιάθεση για συγγραφή κάποιου.
Αυτό αναφέρεται στο βιβλίο γυναίκες φιλόσοφοι κατά την περίοδο 500π.Χ με 600 μ.Χ της Waithe αν θέλετε μπορώ να σας σκαναρω και το απόσπασμα .
:rose: :rose:
φυσικά, εκτενέστερη αναφορά, δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου :( :( αν κάποιος έχει στοιχειά, θα εκτιμούσα περεταίρω πληροφορίες.. :rose: :rose:
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe."
Love is the triumph of imagination over intelligence
[img]http://i36.photobucket.com/albums/e22/S ... ksmall.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από KELAINO » Τετ 17 Φεβ 2010, 05:52

Η Δόμνα ήταν γυναίκα και μη χριστιανή. Για την ακρίβεια, το έργο για τον Απολλώνιο είχε σκοπό τον ανταγωνισμό στο χριστιανισμό.
Ακολουθούν διάφοροι αιώνες εντελώς θεοκρατικού μισογυνισμού.
Ποιός ακριβώς θα κατ'εγραφε/αντέγραφε/διέσωζε το έργο της; Εδώ χαθήκανε άλλα κι άλλα, που λέει ο λόγος.

Κατά πάσα πιθανότητα έγραψε αν μη τι άλλο επιστολές, καθώς έπρεπε να κρατάει επαφή με Ρώμη όταν έλειπε, και με το σόι της στη Συρία. Απ' όσο ξέρω δεν έχει φτάσει τίποτα στις μέρες μας.
Υπάρχουν όμως επιστολές άλλων προς αυτήν, του Φιλόστρατου πχ, που δείχνει ότι δεν τους απασχολούσαν μόνο πρακτικά θέματα (ανατροφής των παιδιών ή διαχείρησης πχ) αλλά και θεωρητικά, φιλοσοφικά δηλαδή, ζητήματα.
Στη Ρώμη είχε συγκεντρώσει έναν κύκλο διανοούμενων, συμβούλων και δασκάλων, με τους οποίους φαίνεται, όπως προανέφερα, να μοιράζονται φιλοσοφικές αναζητήσεις.

Τώρα, είναι σωστό να αποκαλούμε "φιλόσοφο" την κάθε αργόσχολη μεγαλοκυράτσα που κάνει συλλογή από χαραμοφάηδες για το "σαλόνι" της;
Αν είναι να συγχίζουμε τον Καρίπη, όχι. :wink:

(Όταν ο Ντιβάιν ανέφερε το "διασημότερο φιλόσοφο που δεν έγραψε ούτε συλλαβή, εγώ κατάλαβα ότι εννοούσε τον Ιησού, που είναι κατά τι διασημότερος του Σωκράτη, αλλά ας μας πει ο ίδιος)
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
sacred_circle
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: Παρ 27 Απρ 2007, 17:08
Φύλο: Γυναίκα

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από sacred_circle » Τετ 17 Φεβ 2010, 08:25

KELAINO έγραψε:Η Δόμνα ήταν γυναίκα και μη χριστιανή. Για την ακρίβεια, το έργο για τον Απολλώνιο είχε σκοπό τον ανταγωνισμό στο χριστιανισμό.
Ακολουθούν διάφοροι αιώνες εντελώς θεοκρατικού μισογυνισμού.
Ποιός ακριβώς θα κατ'εγραφε/αντέγραφε/διέσωζε το έργο της; Εδώ χαθήκανε άλλα κι άλλα, που λέει ο λόγος.

Κατά πάσα πιθανότητα έγραψε αν μη τι άλλο επιστολές, καθώς έπρεπε να κρατάει επαφή με Ρώμη όταν έλειπε, και με το σόι της στη Συρία. Απ' όσο ξέρω δεν έχει φτάσει τίποτα στις μέρες μας.
Υπάρχουν όμως επιστολές άλλων προς αυτήν, του Φιλόστρατου πχ, που δείχνει ότι δεν τους απασχολούσαν μόνο πρακτικά θέματα (ανατροφής των παιδιών ή διαχείρησης πχ) αλλά και θεωρητικά, φιλοσοφικά δηλαδή, ζητήματα.
Στη Ρώμη είχε συγκεντρώσει έναν κύκλο διανοούμενων, συμβούλων και δασκάλων, με τους οποίους φαίνεται, όπως προανέφερα, να μοιράζονται φιλοσοφικές αναζητήσεις.

Τώρα, είναι σωστό να αποκαλούμε "φιλόσοφο" την κάθε αργόσχολη μεγαλοκυράτσα που κάνει συλλογή από χαραμοφάηδες για το "σαλόνι" της;
Αν είναι να συγχίζουμε τον Καρίπη, όχι. :wink:

(Όταν ο Ντιβάιν ανέφερε το "διασημότερο φιλόσοφο που δεν έγραψε ούτε συλλαβή, εγώ κατάλαβα ότι εννοούσε τον Ιησού, που είναι κατά τι διασημότερος του Σωκράτη, αλλά ας μας πει ο ίδιος)
Δεν αμφισβήτησα το θρησκευτικό της «πλαίσιο», αλλά μ ξεχνάς ότι ήταν γυναίκα αυτοκράτορα, με ιδιαίτερα προνόμια, δεν μιλάμε για την μέση ρωμαία η οποία είχε ότι ελευθερία της έδινε ο νόμος . Εγώ δεν θυμάμαι πολλούς αυτοκράτορες να προβάλουν τόσο την σύζυγο τους, ιστορικά. εγώ δεν λέω ότι σε αυτά που αναφέρεις είσαι λάθος ως σκέψη, με βάση την λογική, αλλά θα ήθελα να μου παραθέσεις , κάποιες πηγές η κάποια απόδειξη, η αναφορά, ουσιαστική για το έργο της . γιατί χτες ψάχνοντας, η μονή εκτενή αναφορά της ως φιλόσοφο ήταν αυτή που ανέφερα .ας μην έχουν σωθεί έργα, κάποιες μαρτυρίες κάποια αναφορά σε έργο αλλού…κάτι το όποιο να επιβεβαιώνει ότι ήταν ενεργή, φιλόσοφος και όχι απλά λάτρης της φιλοσοφικής μελέτης και υποστηρικτής των φιλοσόφων . :rose: :rose:

Το ζήτημα κελαινο δεν είναι ούτε αν θα «σπαστεί» ο Καρίπης ούτε εσύ η κάποιο άλλο μέλος κατ επέκταση , το ζήτημα είναι αφού μας ενδιαφέρει το θέμα είναι να δούμε την άποψη τείνει περισσότερο, στην αλήθεια . :rose: :rose:

Σκέψου επίσης ότι εγώ δεν σκέφτηκα, τον Χριστό ως φιλόσοφο, γιατί στο μυαλό μου έχει ένα πολύ πιο ιδιαίτερο τίτλο, ο τρόπος που αντιλαμβάνεται,κάτι, κάποιος είναι τελείως υποκειμενικό, χωρίς να σημαίνει, ότι ο δικός σου τρόπος αντίληψης είναι λάθος, απλά είναι δικός σου. :rose: :rose:
Αναμένω περισσότερες πληροφορίες από οποίον δύναται γιατί μου έχει κεντρίσει την περίεργα το εν λόγο θέμα :rose: :rose:
Φιλικά
Έλενα :rose: :rose:
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe."
Love is the triumph of imagination over intelligence
[img]http://i36.photobucket.com/albums/e22/S ... ksmall.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από KELAINO » Τετ 17 Φεβ 2010, 23:30

Επειδή είναι ενδιαφέρον το θέμα, αλλά έχουμε κατασπαμάρει το παρόν, μήπως να ανοίγαμε καινούργιο με τίτλο πχ "αφανείς ιστορικές μορφές", και να μεταφέραμε εκεί τη Δόμνα.

Η οποία δεν έχει αφήσει έργο, όπως είπα. Αν ο ορισμός του φιλόσοφου περιλαμβάνει δημοσιεύσεις και βιβλιογραφία, δεν είναι.
Αν φιλόσοφος είναι γενικά ο εραστής της σοφίας, τότε εγώ θα την έβαζα στο κλαμπ.

Τα προνόμια που είχε σα σύζυγος αυτοκράτορα είχαν να κάνουν περισσότερο με το ότι δε χρειαζόταν να πλένει η ίδια τα σώβρακα του Σεπτίμιου, όχι ότι το ως επί το πλείστον ανδροκρατούμενο πνευματικό κατεστημένο θα την έπαιρνε περισσότερο στα σοβαρά.

Τον Καρίπη τον ανέφερα γιατί έδειξε να ταράζεται ο άνθρωπος στην προοπτική να ονομαστεί "φιλόσοφος" κάποιος που δεν πληρεί όλες τις προϋποθέσεις.
Από κει και πέρα είναι, όπως είπαμε, θέμα ορισμού..
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από Dhmellhn » Τετ 17 Φεβ 2010, 23:48

Το ζήτημα της Ιουλίας Δόμνα και της δυναστείας των Σεβήρων δεν άπτεται του Βυζαντίου. Επειδή όμως αναφέρθηκε ο Φιλόστρατος και ο Απολλώνιος παραθέτω τα γραφόμενα υπό την Πολωνή Maria Dzielska, κορυφαία μελετήτρια του Αρχαίου Ελληνικού και Ρωμαϊκού κόσμου:

Ο θρύλος του Απολλωνίου του Τυανέως δημιουργήθηκε μετά το θάνατό του, χάρη στους μαθητές του και τους πρώτους βιογράφους του` ο Φιλόστρατος, με εντολή της Ιουλίας Δόμνας, της συζύγου του Σεπτιμίου Σεβήρου και μητέρας του Καρακάλλα (158-217), έγινε ο σημαντικότερος απόστολός του.

Για να πραγματοποιήσει την επιθυμία της αυτοκράτειρας, η οποία του ζήτησε να καταγράψει τη ζωή και τα επιτεύγματά του Απολλωνίου, χρειάστηκε να εφεύρει εκ νέου την προσωπικότητα του Τυανέως. Έτσι, χρησιμοποιώντας τη λογοτεχνική φαντασία του, μετέτρεψε έναν μάλλον άγνωστο Καππαδόκη μυστικιστή σε μια εντυπωσιακή φυσιογνωμία, γεμάτη ζωή και πολιτική επιρροή. Ο Φιλόστρατος δημιούργησε τις θρησκευτικές και ολιτικές πεποιθήσεις του Απολλωνίου πολύ μετά τον συρμό και τις τάσεις που επικρατούσαν στην αυλή των Σεβήρων, από τους οποίους, ως επίσημος ιστορικός τους, επηρεαζόταν συναισθηματικά. Επιπλέον, ο φιλελληνισμός του Φιλοστράτου βρήκε την έκφρασή του στη στενή σύνδεση του Απολλωνίου με την ελληνική θρησκεία και την ελληνική πνευματική καλλιέργεια.


Όποιος ενδιαφέρεται για τον Απολλώνιο τον Τυανέα έχω ανοίξει νήμα στην ενότητα ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από karipis » Τετ 17 Φεβ 2010, 23:57

:rose:
Λοιπόν.. Η άποψή μου είναι η εξής και δεν έχει με τίποτα να κάνει σε προσωπικές αντιπαραθέσεις ή "κολλήματα" του καθενός.
Από την στιγμή που μιλάμε για ιστορικά γεγονότα, αυτά μπορούν να αναλυθούν μόνο με δεδομένα και όχι με εικασίες. Θα ήταν χρήσιμο φερ' ειπείν να πούμε που (και από ποιόν) γράφτηκε πως βιος του Απολλωνίου ήταν έργο ανταγωνιστικό έναντι κάτι άλλου, διότι εκείνη την εποχή αλλά και τα επόμενα πολλά χρόνια που ακολούθησαν πουθενά δεν υπάρχει σχετική αναφορά. Τα έργα που σώθηκαν από τότε είναι πολλά -ίσως όλα- με απόδειξη αυτό για το οποίο μιλάμε (βίος Απολλωνίου).
Ένα ιστορικό παράδειγμα (με "απόδειξη") ότι με εικασίες, ή, ακόμη και με μεμονομένες αναφορές δεν μπορούμε να στηρίξουμε ως ιστορικό δεδομένο ένα γεγονός είναι το εξής.
Γράφει κάπου ο Πλούταρχος αναφερόμενος στην μάχη των Θερμοπυλών πως σε μια από τις τεράστιες μάχες που έγιναν εκεί, οι Σπαρτιάτες με τους συμμάχους έφτασαν τόσο κοντά ακόμη και στον Πέρση βασιλιά που ο ίδιος ο Λεωνίδας κατάφερε να του αρπάξει την βασιλική τιάρα από το κεφάλι(!!). Αυτός μάλιστα -κατα τον ίδιο πάντα- ήταν ο λόγος που οι Πέρσες φερθήκαν τόσο βάναυσα στην σωρό του Λεωνίδα. Επίσης, -πάντα στον Πλούταρχο- όταν του απέκοψαν το κεφάλι από το νεκρό σώμα βρήκαν πως ο λαιμός του Σπαρτιάτη -εσωτερικά- ήταν τριχωτός(!!). Διηγείται και άλλα απίστευτα γεγονότα για το συγκεκριμένο κομμάτι ιστορίας ο Πλούταρχος αλλά... είναι ο μόνος. Ένα τόσο σημαντικό κεφάλαιο της ιστορίας που τόσα πολλά έχουν γραφτεί και τόσοι πολλοί έχουν ασχοληθεί, αλλά κανείς εκτός αυτού, του Πλουτάρχου δηλαδή, να μην αναφέρει κάτι σχετικό. Άρα, δεν μπορούμε με τίποτα να το αποδεχθούμε (ως τώρα) ως γεγονός και ως απόδειξη.
Επιστολές, ως αυτοκρατόρισα, φυσικά και έγραψε η Ιουλία Δόμνα αλλά ακόμη τουλάχιστον δεν γνωρίζουμε αν χρήζουν φιλοσοφικής προσεγγίσεως.. Γενικά δεν υπάρχει κάτι στην ζωή της που να παραπέμπει σε φιλοσοφία, αλλά ας μου επιτραπεί να δώσω και εδώ δυο ιστορικά παραδείγματα.
Κάπου στα κλασσικά χρόνια, στις Συρακούσες βασιλιάς ήταν ο τύρρανος Διόνυσος. Αυτός, με δέλεαρ κυρίος το χρήμα, κατάφερε να συγκεντρώσει στην αυλή του την πλειοψηφία σχεδόν των μεγαλύτερων φιλοσόφων της εποχής του. Μεταξύ άλλων και τον Πλάτων (όχι όμως έναντι αμοιβής αλλά ως δούλο). Ετούτος ο τύρρανος, κατα τις περιγραφές όλως όσοι ασχολήθηκαν με το πρόσωπό του, ήταν ότι πιο άξεστο, βίαιο, βάναυσο είχε βγάλει η εποχή του! Που σημαίνει πως η συναναστροφή με σοφούς δεν σε κάνει σοφό..
Το δεύτερο παράδειγμα, μιας και μιλάμε για το Βυζάντιο, δεν είναι άλλο από την πριγκήπισσα Θεοφανώ. Βίος παράλληλος με την Ιουλία Δόμνα αλλά μακράν καλύτερη από αυτήν και την κάθε βάρβαρη που θα έχει την ατυχία να συγκριθεί μαζί της. Ήταν η μετέρα και συνέβαλε έμπρακτα η ίδια στην αναμόρφωση και δημιουργία της μεγάλης Γερμανίας του Όθωνα Β', αφού κατάφερε να του δώσει μια τέλεια παιδεία χάρη στους δασκάλους, φιλοσόφους, γιατρούς, αρχιτέκτονες, καλλιτέχνες, πολιτικούς και άλλους που έφερε στην αυλή της. Βασίλευσε μόνη της για πολλά χρόνια (έμεινε νωρίς χήρα από τον άνδρα της Όθωνα Β' και τον γιό της ανήλικο) την αυτοκρατορία της Γερμανίας. Κατάφερε να συνενώσει πολλά κράτη της Βόρειας Ευρώπης κάτω από την σκέπη της τότε Γερμανίας και να φέρει ειρήνη σε όλους αυτούς (χάρη σ' αυτήν αν θυμάμ καλά δημιουργήθηκαν οι Σουηδίες, Φινλανδίες κ.λπ).
Κανείς όμως ποτέ δεν την είπε φιλόσοφο..

Χαρακτηριστικό παράδειγμα για την διαφορά Ελλήνων/Ελληνίδων και των άλλων λαών πιστεύω πως είναι τόσο η Θεοφανώ όσο και η ξαδέλφη της Άννα (ανηψιές και οι δύο του Τσιμισκή, ο οποίος αντέδρασε άσχημα όταν του τις ζήτησαν Γερμανοί και Ιταλοί αντίστοιχα για νύφες -αυτό έγινε μόνο μετά τον θάνατό του...) και εξηγούμε..
Όταν λοιπόν πήγε στην Γερμανία η Θεοφανώ, τον πρώτο καιρό οι συμπέθεροι Γερμανοί σκανδαλίστηκαν από αυτήν διότι, λέει, η πριγκίπισσα ...λουζόταν και έπερνε το μπάνιο της καθημερινά!
Η δε (φουκαριάρα) εξαδέλφη της Άννα λεπαθε το εξής καταπληκτικό.
Όταν κάθισε για πρώτη φορά σε δείπνο με τα πεθερικά της και έβγαλε τα μαχαιροπήρουνα για τις ανάγκες του φαγητού, αμέσως εξαφανίστηκαν άπαντες από το τραπέζι και εισέβαλλαν οι φρουροί του παλατιού. Ο λόγος ήταν (πιαστείτε από κάπου παρακαλώ) πως οι Λατίνοι μέχρι τότε δεν είχαν ξαναχρησιμοποιήσει μαχαιροπήρουνα και δεν περιέχονταν στο στο "σαβουάρ βίβρ" τους.......!!

Αυτά για την ιστορία και κατα την γνώμη μου πως πρέπει να την αντιμετωπίζουμε.





Υ.Γ. Αλήθεια, επειδή εγώ δεν ασχολήθηκα ποτές με την Ρώμη, μπορεί κάποιος να μου 'πει 2-3 φιλοσόφισες των Λατίνων; Ας είναι και μέχρι τα 1.500.
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από KELAINO » Πέμ 18 Φεβ 2010, 00:37

Κύριε Καρίπη, εγώ συμφώνησα μαζί σας...

Γενικά, όταν μελετάμε ιστορία, πολλές φορές είμαστε αναγκασμένοι να καταφύγουμε σε έμμεσες πηγές. Η Δόμνα συγκέντρωσε γύρω της φιλόσοφους, λάμβανε επιστολές που πραγματεύονταν φιλοσοφικά θέματα, και αυτά είναι τα μόνα στοιχεία που έχουμε για τη δράση της. Επίσης ξέρουμε ότι συμβασίλευε με το Σεβήρο και ότι έπαιρνε μέρος σε εκστρατίες, αν θυμάμαι καλά και χωρίς γκουγκλ.
Ο Τύραννος των Συρακουσών αποδεικνύει μόνο για τον εαυτό του ότι άμα περιβάλλεσαι με φιλόσοφους δε γίνεσαι σοφός.
Ο τριχωτός λαιμός του Λεωνίδα (μπλιαχ καλέ!!) αποδεικνύει ότι εκτός από τις αναφορές σε ιστορικά κείμενα, έχουμε και τη λογική μας για να ερμηνεύσουμε τα γεγονότα, αυτό ακριβώς που λέω κι εγώ.
Για τον Τυανέα, μάλλον απάντησε ο Σταυραετός.

Γενικά, η ελληνική ιστορία έχει βγάλει λαμπρότατες μορφές και κανένας δεν το αμφισβητεί. Το να έχουν υπάρξει αξιόλογοι άνθρωποι και αλλαχού γεωγραφικώς, δεν τις κάνει λιγότερο λαμπρές.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 18 Φεβ 2010, 00:59

Θα μείνω (αφού αναφέρεις το δικό μου όνομα) μόνο σ' αυτό το "και χωρίς γκουγκλ" λέγοντας σου πως δεν σε κατηγόρησα για "κόπι πέϊστ" αλλά και να το έκανες καλά έκανες. Άλλωστε, ποιά είναι η χρηστικότητά του;!
Αν πάλι θεωρείς ή σου δίνω την εντύπωση πως εγώ χρησιμοποιώ το "γκούγκλ" δεν σου κρύβω πως το κάνω και μάλιστα συνεχώς. Στην προκειμένη όμως περίπτωση δεν το έκανα και γράφω αυτά που (και εγώ) θυμάμαι. Αν θέλεις τις πηγές να σου τις δώσω.

Μια φιλολογική κουβέντα είναι και τίποτε περισσότερο, εσύ όμως μου δίνεις όμως την αίσθηση (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος σε παρακαλώ) πως προσπαθείς να αναγάγεις την συζήτηση σε "προσωπική κόντρα" ή ότι εμείς οι δύο έχουμε κάποια προσωπικά. Σου έχω κάνει κάτι; Με ξέρεις από κάπου αλλού και σε έχω πειράξει; Δεν μου είναι καθόλου δύσκολο να σου ζητήσω ειλικρινή συγνώμη σε περίπτωση σε έχω θίξει.
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από KELAINO » Πέμ 18 Φεβ 2010, 01:10

Βασικά, το ίδιο θα μπορούσα να πω κι εγω... έχεις μία τάση να τα παίρνεις προσωπικά, ξέρω γω; Το γκουγκλ το άνέφερα ως "αυτά που γράφω εγώ τώρα είναι όπως τα θυμάμαι χωρίς να έχω ψάξει στο νετ". Καμία σχέση με σένα.
Γιατί "να μείνεις" σ' αυτό; Γιατί; Γιατίίίιιι; προσπέρασέ το το ρημάδι!!!

Που είδες την προσωπική κόντρα; Δεν απαντάω σε σένα προσωπικά, αλλά στις απόψεις σου. Όχι; Τί κάνω λάθος;
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
Fotismeno_Mialo
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Κυρ 21 Φεβ 2010, 19:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από Fotismeno_Mialo » Παρ 26 Φεβ 2010, 13:48

Divine Sinner έγραψε:Μπορει καποιος να βρει ενα βυζαντινο κειμενο οπου οι βυζαντινοι αυτοαποκαλουνται Ελληνες;
Το κειμενο αυτο προσπαθει να ωραιοποιησει το βυζαντιο. ουτε μια αναφορα δεν εκανε στην εικονομαχια.
Γιατι ετσι;
Εσυ αιολε που λες οτι το βυζαντιο εχει φαει λασπη. θεωρεις ελληνοπρεπη συμπεριφορα να πολεμουν ανθρωποι μεταξυ τους για....
εικονες..;

η αλήθεια ειναι οτι ποτε αυτοι που αποκαλουμε Βυζαντινους δεν θεωρησαν τους εαυτους τους έλληνες αλλα θεωρούσαν οτι ηταν συνεχεια της Ρωμης.
θεωρουσαν τους εαυτους τους αποκλειστικα και μονο ρωμαιους και αυτο το δειχνει και ο τιτλος του αυτοκρατορα των ρωμαιων.
ειναι αληθεια οτι επινοηθηκανΑΠΑΝΘΡΩΠΑ βασανιστηρια που μου σηκωθηκε η τριχα οταν τα διαβασα και οταν εμαθα σχετικα..
αρκετοι απο τους βυζαντινους (λαος και αυτοκρατορρες) δεν ηταν παρα αιμοδιψη κτηνη.
ωστοσο δεν ειναι οπως λεει και ο αιολος μονο ασπρο-μαυρο και σιγουρα δεν επικρατουσε παρακμη οπως λες φωτη.
οχι σε ολη την διαρκεια τουλαχιστον καθως εχει να επιδειξει πολλα και σημαντικα επιτευγματα νομιζω.
ήξεραν οτι ήξερα;
υποτίθεται οτι ήξερα οτι ήξεραν οτι ήξερα ή οχι;
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Σάβ 27 Φεβ 2010, 18:04

Η Βυζαντινή Αυτοκρατορία εξεκίνησεν ως συνέχεια διοικητικά και στρατιωτικά της Ρωμαικής Αυτοκρατορίας και πολιτιστικά ως συνέχεια της Ύστερης Αρχαιότητος, δηλαδή των χρόνων της ελληνορωμαικής ωσμώσεως. Για το θέμα της Ύστερης Αρχαιότητος ενδείκνυται η μελέτη του P. Brown (O Κόσμος της Ύστερης Αρχαιότητας). Έτσι, αρχήθεν ακόμη οι πρώτοι αυτοκράτορες δεν ήσαν άλλοι παρά Ρωμαίοι Αυτοκράτορες που ησπάσθησαν τον Χριστιανισμόν, τον οποίον έμελλε να υπηρετήσουν μέχρι τέλους. Ο κάτοικος της αυτοκρατορίας εκαλείτο "Ρωμαίος" (βλ. σήμερον "Ρωμηός"). Η χώρα ελέγετο "Ρωμανία". Ο τίτλος λ.χ. που εδέχθη εαυτώι ο Σέρβος βασιλεύς Στέφανος Ντυσάν ήτο "Βασιλεύς Σερβίας και Ρωμανίας". Κατά τα πρωιμα χρόνια της αυτοκρατορίας το όνομα "Έλλην" εχρησιμοποιείτο ίνα δηλώσηι όχι τον κατά γένος Έλληνα, αλλά τον "εθνικόν". Μία πρώτη σημαντική διάιρεσις (διοικητική) εγένετο το 395 με τον Θεοδόσιον τον Μέγα που κατέλειπε το Δυτικόν τμήμα εις τον Ονώριον και το Ανατολικόν εις τον Αρκάδιον. Το Δυτικόν τμήμα κατέρρευσεν υπό το βάρος της οικονομικής καχεξίας υποβοηθούμενη και από τις εισβολές των Γερμανικών φύλων, που έμελλον να ιδρύσουν τα κράτη τους εκεί. Αντίθετα, το Ανατολικόν τμήμα απεσόβησε τον γερμανικόν κίνδυνον. Γρήγορα, όμως, το κράτος εξελληνίσθη (από τον 6ο - 7ο αι.) και διήγε τον βίον του με κεντρικόν στοιχείον τον ελληνισμόν και την ορθοδοξίαν. Δι'' αυτόν τον λόγον είναι ορθώτερον να ομιλούμεν περί του Μεσαιωνικού Ελληνισμού.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από KELAINO » Σάβ 27 Φεβ 2010, 18:50

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά αρκετά πριν τη μεταφορά της πρωτεύουσας, ήδη από τους πρώτους μεταχριστιανικούς χρόνους, η ελληνική γλώσσα ήταν αυτή που κυρίως χρησιμοποιόταν από τη ρωμαϊκή αριστοκρατία. Πως έχουνε τα γαλλικά στο "Πόλεμος και Ειρήνη" ένα πράμα;
Τα λατινικά ήταν για το λαουτζίκο.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
Fotismeno_Mialo
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Κυρ 21 Φεβ 2010, 19:13
Φύλο: Άνδρας

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από Fotismeno_Mialo » Σάβ 27 Φεβ 2010, 20:39

KELAINO έγραψε:Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά αρκετά πριν τη μεταφορά της πρωτεύουσας, ήδη από τους πρώτους μεταχριστιανικούς χρόνους, η ελληνική γλώσσα ήταν αυτή που κυρίως χρησιμοποιόταν από τη ρωμαϊκή αριστοκρατία. Πως έχουνε τα γαλλικά στο "Πόλεμος και Ειρήνη" ένα πράμα;
Τα λατινικά ήταν για το λαουτζίκο.

αναποδα τα λες αγαπητη
ήξεραν οτι ήξερα;
υποτίθεται οτι ήξερα οτι ήξεραν οτι ήξερα ή οχι;
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Βυζαντινή Αυτοκρατορία

Δημοσίευση από KELAINO » Σάβ 27 Φεβ 2010, 21:30

Αυτό που λέω είναι ότι οι Ρωμαίοι πατρίκιοι είχαν περί πολλού την Ελληνική παιδεία, έκαναν εισαγωγή παιδαγωγών από την Ελλάδα, διάβαζαν Έλληνες συγγραφείς που ήτο πολύ του συρμού και μιλούσαν συναναμεταξύντονε Ελληνικά, αν μη τί άλλο από καθαρή σνομπαρία. Ήταν το "γαλλικά και πιάνο" τους.
Δεν ήταν έτσι;
Just close your eyes and smell the seagulls
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορία”