Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 13 Ιαν 2014, 19:27

OTTO έγραψε: Ο Νίτσε επαναλαμβάνω πως εκτίθεται όταν λέει 1+1=7, δηλαδή ότι οι χριστιανοί είναι κατά της επιστήμης. Διότι απλά βιάζει τη λογική. Τα ιερατεία ήταν, ίσως να είναι ακόμα, αλλά ας αφήσει ήσυχους τους απλούς χριστιανούς.

Μα φίλε μου δεν απευθύνεται στους χριστιανούς...


Πρόλογος

Το βιβλίο αυτό είναι από τα ελάχιστα που δεν έχουν ακόμα συναντήσει το αναγνωστικό τους κοινό.Ωστόσο,εκείνοι που θα με διαβάσουν πιο πολύ ,θα είναι όσοι μπορούν να καταλάβουν τον ΖΑΡΑΤΟΥΣΤΡΑ μου.Θα μoυ ήταν δύσκολο να αναστατωθώ μ΄εκείνους που έχουν αυτιά,ακόμα και στην εποχή μας.Ορισμένοι άνθρωποι γεννιούνται πολύ αργότερα από τον θάνατο τους και πιστεύω ότι μόνο το μέλλον θα μου ανήκει.

Ξέρω πολύ καλά ποιες είναι εκείνες οι συνθήκες που πρέπει να διαμορφώσω ,ώστε να με καταλάβουν και να καταλάβω.Στα πνευματικά ζητήματα πρέπει να υπάρχουν άτομα ακέραια μέχρι σκληρότητας,ώστε να είναι ικανά ν΄αντέξουν την αυστηρότητα και το πάθος μου.Γιατί,πρέπει να είναι κανείς συνηθισμένος να ζει στις βουνοκορφές για να βλέπει από ψηλά την αποτρόπαιη φλυαρία της πολιτικής και του εγωισμού του κάθε λαού.

Οφείλουμε να γίνουμε αδιάφοροι,να μην ρωτάμε ποτέ αν η αλήθεια είναι χρήσιμη και αν μπορεί να ωφελήσει ως πεπρωμένο.Υπάρχει ιδιαίτερη προτίμηση των δυνατών σε θέματα που δεν έχουμε πια,την τόλμη να διευκρινίσουμε,την τόλμη του απαγορευμένου φρούτου και τον προορισμό του λαβύρινθου.Υπάρχει η εμπειρία των εφτά απομονώσεων,τα νέα αυτιά για μια νέα μουσική,τα νέα μάτια για τα πιο απόμακρα πράγματα.Μια νέα συνείδηση για αλήθειες που ως τώρα δεν είχαν φωνή.Η επιδίωξη του μεγάλου ύφους: η συγκέντρωση της δύναμης και του ενθουσιασμού,ο σεβασμός,η αγάπη και η απόλυτη ελευθερία του εαυτού του...

Να λοιπόν, ποιοι είναι οι αληθινοί μου,οι προκαταβολικά ορισμένοι μου αναγνώστες.Οι υπόλοιποι που είναι τώρα η ανθρωπότητα δεν μ΄ενδιαφέρουν.Οφείλει κανείς να έχει ανώτερη δύναμη από την ανθρωπότητα και ανώτερο ύψος ψυχής στην περιφροσύνη.

ΦΡ.ΝΙΤΣΕ

http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 71#p221671
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 13 Ιαν 2014, 20:14

Μπορεί να μην απευθύνεται στους χριστιανούς, όμως τους συκοφαντεί:
52
Εκτός των άλλων,ο χριστιανισμός έρχεται σε σύγκρουση με κάθε πνευματική ειλικρίνεια,αφού υποστηρίζει καθετί νοσηρό και ανόητο.Να γιατί η πίστη είναι κάτι νοσηρό,μια και απορρίπτει τη γνώση και την επιστήμη.Ακόμα και η παραμικρή αμφιβολία,για το χριστιανισμό, είναι αμαρτία.Βλέπουμε τις ενδείξεις παρακμής σε καθετί θρησκευτικό,κάτι που υπάρχει στα ραχητικά παιδιά και στις υστερικές γυναικούλες.
Δεν μπορεί να λέει το ψέμα ότι απορρίπτουμε την επιστήμη. Ας διευκρίνιζε ότι αναφέρεται στα χριστιανικά ιερατεία, και όχι γενικά στο χριστιανισμό.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από Τάλως » Δευ 13 Ιαν 2014, 20:44

Το αστειο του πραγματος ειναι το παρακατω .

ειχαμε 7 οικουμενικες συνοδους που εκοψαν και εραψαν και παρεδωσαν την "αγια" γραφη
αυτοι οι τυποι ηταν το ιερατειο που ουσιαστικα επελεξαν τι φρασεις/λογια/λογους θα κρατησουν απο καθε
χαρακτηρα μεσα στα "ιερα" κειμενα .

οποτε ουσιαστικα εγινε μια κοπτοραπτικη προσθηκες και αφαιρεσεις
που αφορουσαν απο τα "λογια του θεου" μεχρι τα ποιο απλα πραγματα

οποτε σημερα παλι τον λογο του ιερατειου εχουμε
καθως ειναι γνωστο οτι οι φρασεις που αποδιδονται πιχι στον Χριστο μεσα στα κειμενα
που το ιερατειο επελεξε να δεχθει ως σωστα ειναι πολλες φορες αντικρουομενα

και ετσι βλεπουμε τον ιδιο χαρακτηρα πιχι Χριστο
τη μια να αγαπαει τους παντες αλλα απο την αλλη να θελει μαχαιρα για τους εχθρους του .

κοινως? κλαφτα χαραλαμπε κανεις δεν ξερει ποια ηταν πραγματικα δικα του και ποια οχι .

Υ.Γ
τωρα αν καποιος θελει να εχει μεσα στο νου του ενα ιδανικο ατομο
και επιλεγει μονο τα καλα λογια του χριστου θελοντας να εξιδανικευσει τοτε μιλαμε για καθαρα προσωπικο του θεμα
και οχι γενικη κατασταση .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τάλως την Δευ 13 Ιαν 2014, 20:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: για το ΥΓ
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 13 Ιαν 2014, 23:22

Όποιος ξέρει:

α) ποια ήταν τα πραγματικά λόγια του Χριστού
β) ποια λόγια του αφαιρέθηκαν
γ) τι λόγια του πρόσθεσαν

να μου τα πει. Ελπίζω βεβαίως να μην είναι αντιγραφή από κάποια επινοημένο "κρυφό" ευαγγέλιο των νεοταξιτών.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 14 Ιαν 2014, 00:04

Πάω στους μαθητές του να δω τι παιδεία είχαν.Όλοι οι μαθητές του ήταν αγράμματοι και ψαράδες οπότε δεν μπορούσαν να κρατήσουν ημερολόγιο μιας και δεν γνώριζαν γραφή.

http://orthodoxia-1.blogspot.gr/p/blog-page.html
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 14 Ιαν 2014, 07:59

alkinoos έγραψε:Πάω στους μαθητές του να δω τι παιδεία είχαν.Όλοι οι μαθητές του ήταν αγράμματοι και ψαράδες οπότε δεν μπορούσαν να κρατήσουν ημερολόγιο μιας και δεν γνώριζαν γραφή.

http://orthodoxia-1.blogspot.gr/p/blog-page.html
Δεν μπορεις να βρεις το αυτονοητο σε θεματα πιστης

γιατι απλα ειναι θεματα πιστης .
και εκει τελειωνει το πειραμα

μιλαμε για προσωπικη καθαρα επιλογη με προσωπικα κριτηρια που ο καθε ενας πιστευει οτι θελει
και κατα παραλογο τροπο καποιοι θελουν να τα δεχθουν ολοι οι αλλοι .


Εδω καποιοι νομιζουν οτι το συμπαν συνομωτει για χαρη τους - η υψιστη εκφραση εγωισμου :loco:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 14 Ιαν 2014, 14:50

alkinoos έγραψε:Πάω στους μαθητές του να δω τι παιδεία είχαν.Όλοι οι μαθητές του ήταν αγράμματοι και ψαράδες οπότε δεν μπορούσαν να κρατήσουν ημερολόγιο μιας και δεν γνώριζαν γραφή.

http://orthodoxia-1.blogspot.gr/p/blog-page.html
Σύμφωνα με την πίστη, κάποια στιγμή τους φώτισε το Άγιο Πνεύμα και άρχισαν να επικοινωνούν σε γλώσσες που ουδέποτε διδάχτηκαν. Στην γραφή έμεινες;

Από κει και πέρα, ελπίζω να μην πει κανείς ότι είναι αδύνατο να αποκτήσεις δεξιότητες με άλλο τρόπο, χωρίς να έχει αποδείξεις για το ότι είναι αδύνατο. Προφανώς και με τα μέσα που διαθέτουμε είναι αδύνατο, αλλά από τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε τον ανθρώπινο εγκέφαλο παρά σε πολύ μικρό ποσοστό, καθώς επίσης δεν γνωρίζουμε και την ίδια τη φύση, δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να πούμε ότι είναι αδύνατη η ας -το πούμε- εξαποστάσεως μεταφορά γνώσης μέσω κάποιας "επιφοίτησης".

Μπορεί να υπήρξε η επιφοίτηση, μπορεί και να μην υπήρξε. Από τη στιγμή που δεν έχει αποδειχθεί τίποτα από τα δύο, ο καθένας έχει το δικαίωμα της πίστης (να πιστεύει ό,τι θέλει), και έχει το δικαίωμα να ζητά από εμάς όχι να υιοθετήσουμε την πίστη του, αλλά να τη σεβαστούμε, δηλαδή να μην την απαξιώνουμε/υβρίζουμε/συκοφαντούμε κλπ.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από Dread » Τρί 14 Ιαν 2014, 15:29

OTTO έγραψε:Από τη στιγμή που δεν έχει αποδειχθεί τίποτα από τα δύο, ο καθένας έχει το δικαίωμα της πίστης (να πιστεύει ό,τι θέλει), και έχει το δικαίωμα να ζητά από εμάς όχι να υιοθετήσουμε την πίστη του, αλλά να τη σεβαστούμε, δηλαδή να μην την απαξιώνουμε/υβρίζουμε/συκοφαντούμε κλπ.
Το ορθότερο κατ' εμέ, και αυτό που εγώ πιστεύω τουλάχιστον, είναι το :

Σέβομαι το δικαίωμα σου να πιστεύεις σε μια οποιαδήποτε θρησκεία , και όχι σέβομαι την ίδια την θρησκεία.
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 14 Ιαν 2014, 15:36

Ο Νίτσε όμως ούτε αυτό κάνει, όταν κατηγορεί και τους χριστιανούς ότι αρνούνται την επιστήμη. Συκοφαντεί. Όφειλε να ξεκαθαρίσει ότι μιλά για ιερατεία.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 14 Ιαν 2014, 15:43

Μπορεί να υπήρξε η επιφοίτηση, μπορεί και να μην υπήρξε. Από τη στιγμή που δεν έχει αποδειχθεί τίποτα από τα δύο, ο καθένας έχει το δικαίωμα της πίστης (να πιστεύει ό,τι θέλει), και έχει το δικαίωμα να ζητά από εμάς όχι να υιοθετήσουμε την πίστη του, αλλά να τη σεβαστούμε, δηλαδή να μην την απαξιώνουμε/υβρίζουμε/συκοφαντούμε κλπ.
Η πιστη ειναι παράλογη εφ οσων ειναι αναπόδεικτη. αλλο να πεις οτι πιστευεις σε μια ανωτερη δυναμη παει και ερχεται και αλλο να πεις οτι χωρις καμια απολυτως αποδειξη πιστευεις συγκεκριμενα πραγματα και γεγονότα οτι συνεβησαν με τον τρόπο που αναφέρονται και οπωσδήποτε οχι με καποιον άλλον τρόπο απλα και μόνο επειδη είναι γραμμένα κάπου.
δηλαδη οκ. μετα φταιει ο νίτσε.
Εγω πιστεύω οτι χριστός ήταν μέθυσος. η μαγδαληνη ξαπλωνε με όλους τους μαθητές οι οποιοι συμβολικά ήταν 12 για να την σπάσουν στον δια και ειχε αλλους 3 κρυφους μαθητές.
Γιατι τρεις και οχι 4; γιατι είναι η πίστη μου και ετσι γουστάρω.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 14 Ιαν 2014, 15:44

α και αποδειξτε το αντίθετο.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 14 Ιαν 2014, 15:50

OTTO έγραψε:
alkinoos έγραψε:Πάω στους μαθητές του να δω τι παιδεία είχαν.Όλοι οι μαθητές του ήταν αγράμματοι και ψαράδες οπότε δεν μπορούσαν να κρατήσουν ημερολόγιο μιας και δεν γνώριζαν γραφή.

http://orthodoxia-1.blogspot.gr/p/blog-page.html
Σύμφωνα με την πίστη, κάποια στιγμή τους φώτισε το Άγιο Πνεύμα και άρχισαν να επικοινωνούν σε γλώσσες που ουδέποτε διδάχτηκαν. Στην γραφή έμεινες;

Από κει και πέρα, ελπίζω να μην πει κανείς ότι είναι αδύνατο να αποκτήσεις δεξιότητες με άλλο τρόπο, χωρίς να έχει αποδείξεις για το ότι είναι αδύνατο. Προφανώς και με τα μέσα που διαθέτουμε είναι αδύνατο, αλλά από τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε τον ανθρώπινο εγκέφαλο παρά σε πολύ μικρό ποσοστό, καθώς επίσης δεν γνωρίζουμε και την ίδια τη φύση, δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να πούμε ότι είναι αδύνατη η ας -το πούμε- εξαποστάσεως μεταφορά γνώσης μέσω κάποιας "επιφοίτησης".

Μπορεί να υπήρξε η επιφοίτηση, μπορεί και να μην υπήρξε. Από τη στιγμή που δεν έχει αποδειχθεί τίποτα από τα δύο, ο καθένας έχει το δικαίωμα της πίστης (να πιστεύει ό,τι θέλει), και έχει το δικαίωμα να ζητά από εμάς όχι να υιοθετήσουμε την πίστη του, αλλά να τη σεβαστούμε, δηλαδή να μην την απαξιώνουμε/υβρίζουμε/συκοφαντούμε κλπ.


...όπως επίσης επειδή δεν μπορούμε να κατανοήσουμε ,επειδή δεν γνωρίζουμε τις εγκεφαλικές λειτουργίες ,επειδή δεν έχει αποδειχθεί τίποτα,το πως είναι φτιαγμένος ο Κόσμος , ο άνθρωπος,τα πάντα, δεν μπορεί να έρχονται οι θρησκείες και να λένε : Γνωρίζουμε την αλήθεια ,γνωρίζουμε πως έγιναν όλα.Πόσο μάλλον η Χριστιανική Θρησκεία που αυτοαποκαλείται η μόνη αληθινή . :lol: :loco:



Αστεία πράματα :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τρί 14 Ιαν 2014, 15:53

Dread έγραψε: Σέβομαι το δικαίωμα σου να πιστεύεις σε μια οποιαδήποτε θρησκεία , και όχι σέβομαι την ίδια την θρησκεία.
Για την θρησκεία(ιεραρχικό σύστημα) ναι και είναι λογικό. Όταν λέμε ειρωνικά ''οι Χριστιανοί είναι αγράμματοι'' ή '' οι χριστιανοί είναι μισέλληνες'' ή '' οι χριστιανοί δεν δέχονται την επιστήμη'' αυτό δεν καλλιεργεί ως ένα σημείο θρησκευτικό ρατσισμό/φανατισμό μέσα από αναπόδεικτες συκοφαντίες;

Γιατί μετά γυρνάν οι Χριστιανοί και λένε ο τάδε αιρετικός, ο άλλος έτσι ο τάδε γιουβέτσι..και τότε οι Χριστιανοί είναι φανατικοί και ρατσιστές.

Μήπως κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει αυτό;Και μην μου πείτε ότι οι Χριστιανοί σκότωσαν πιο πολλούς οι άλλοι περισσότερους ή λιγότερους άρα καλά να πάθουν.

Μην ψάχνετε για πίστη με λογική και αποδείξεις. Δεν υπάρχει πίστη σε καμία θρησκεία στον κόσμο που να υπακούει σε νόμους της λογικής σε βιωματικό επίπεδο.
Το αν εγώ δεν δέχομαι τον Βουδισμό ως θρησκεία γιατί δεν με καλύπτει και κριτικάρω τα του οίκου του είναι διαφορετικό πράγμα απ το να επικαλούμαι κατά το δοκούν επιστημονικά δεδομένα/άλλα δόγματα και να καταφέρουμε με χλευασμό ως προς τους ''πιστούς'' αλλά μετά να λέω...αα όχι εγώ στην θρησκεία τα χώνω ή στους εκπροσώπους της.

“Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο να περιγελάς τη θρησκεία και να περιγελάς εκείνους που την βεβηλώνουν με τις αλλόκοτες δοξασίες τους” έλεγε ο Πασκαλ και αυτό ισχύει και για πιστούς και για...''άπιστους''.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 14 Ιαν 2014, 16:04

alkinoos έγραψε:δεν μπορεί να έρχονται οι θρησκείες και να λένε : Γνωρίζουμε την αλήθεια ,γνωρίζουμε πως έγιναν όλα.Πόσο μάλλον η Χριστιανική Θρησκεία που αυτοαποκαλείται η μόνη αληθινή
Εγώ ο χριστιανός είπα ποτέ ότι γνωρίζω τα πάντα, ή ότι η πίστη μου μου αποκαλύπτει τα πάντα; Αν το κάνουν τα ιερατεία, καταδίκασέ τα.

Από κει και πέρα δεν πιστεύω να σε ενοχλεί το να θεωρώ ότι ο Θεός τα ξέρει όλα. Όλοι μας θεωρούμε ότι υπάρχει κάτι ανώτερο. (EDIT: καλά ίσως όχι όλοι :loco: ) Το πιο απλό; Όσο μελετώ το ανθρώπινο σώμα, τόσο διαπιστώνω ότι είναι κατασκεύασμα. Ότι κάποιος με λογική το έφτιαξε. Από κει και πέρα λεπτομέρειες δεν ξέρω, ούτε ενστερνίζομαι την ιστορία του Αδάμ και της Εύας.

Δεν μου απάντησες όμως. Είναι λόγος όλα αυτά για να κάνει ο Νίτσε κάτι άσχετο και συκοφαντικό; Να μας κατηγορεί πως αρνούμαστε την επιστήμη;

Αν συνεχίζεις να θεωρείς ότι καλά κάνει ο Νίτσε, θα ήθελα να μου υποδείξεις σε ποιο σημείο αρνούμαι εγώ προσωπικά την επιστήμη. (Το μόνο που παραδέχομαι ότι αρνούμαι είναι την παραεπιστήμη. Το να κρατούν κρυφές πατέντες, να έχουν γιατροσόφια για την παρτη τους, να μην αφήνουν την κοινωνία να ξεφύγει από τις τεχνολογίες καύσης κλπ).
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από Dread » Τρί 14 Ιαν 2014, 16:14

OTTO έγραψε:Αν συνεχίζεις να θεωρείς ότι καλά κάνει ο Νίτσε, θα ήθελα να μου υποδείξεις σε ποιο σημείο αρνούμαι εγώ προσωπικά την επιστήμη.
OTTO δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι.....

Όπως εσύ, και κάθε πιστός της ορθόδοξης χριστιανικής θρησκείας, ΔΕΝ πιστεύεις στο σύνολο και αμετάκλητα το δόγμα σου, έτσι (φαντάζομαι) και ο Νίτσε γενίκευσε την άρνηση της επιστήμης από τους πιστούς αυτού του δόγματος.

Και μη ξεχνάς επίσης, οτι την εποχή που έζησε ο Νίτσε (2ο μισό του 19ου αιώνα), επικρατούσαν άλλα δεδομένα ως προς την αποδοχή επιστήμης και των παραγόντων της.... :wink:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 14 Ιαν 2014, 16:24

Dread έγραψε:Όπως εσύ, και κάθε πιστός της ορθόδοξης χριστιανικής θρησκείας, ΔΕΝ πιστεύεις στο σύνολο και αμετάκλητα το δόγμα σου, έτσι (φαντάζομαι) και ο Νίτσε γενίκευσε την άρνηση της επιστήμης από τους πιστούς αυτού του δόγματος.
Τότε:

είτε ήταν σίγουρος ότι δεν υπήρχαν αποκλίσεις στην χριστιανική, οπότε απορώ για το αίτιο της σιγουριάς του, είτε δεν τον χάλαγε καθόλου να τους βάλει όλους σε ένα τσουβάλι (υπερβολική γενίκευση), δείχνοντας κατ'εμέ απαίχθεια όχι προς τη θρησκεία, αλλά προς το Χριστό τον ίδιο.

Ποιο από τα δύο ίσχυε, δεν γνωρίζω.
Dread έγραψε:Και μη ξεχνάς επίσης, οτι την εποχή που έζησε ο Νίτσε (2ο μισό του 19ου αιώνα), επικρατούσαν άλλα δεδομένα ως προς την αποδοχή επιστήμης και των παραγόντων της...
Τότε ελπίζω να το έχουν υπόψην τους όσοι ενδεχομένως τον θεωρούν διαχρονικό, ειδικά όσον αφορά την παράγραφο 52 την οποία σχολιάζω επίμονα, και να μη βάζουν τους τότε "χριστιανούς" στο ίδιο τσουβάλι με σημερινούς.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από Dread » Τρί 14 Ιαν 2014, 16:38

OTTO έγραψε:Τότε ελπίζω να το έχουν υπόψην τους όσοι ενδεχομένως τον θεωρούν διαχρονικό, ειδικά όσον αφορά την παράγραφο 52 την οποία σχολιάζω επίμονα, και να μη βάζουν τους τότε "χριστιανούς" στο ίδιο τσουβάλι με σημερινούς.
Είναι τόσο διαχρονικός, όσο θέλει ο καθένας να είναι....

Είναι τόσο διαχρονικός, όσο και οι αρχαίοι συγγραφείς....

Είναι τόσο διαχρονικός για εμένα. Δεν είναι για εσένα.

Και απλά, το θέμα μένει εκεί.... :wink: :giverose:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 14 Ιαν 2014, 19:44

Αν οι χριστιανοί του χθες απέρριπταν την επιστήμη, ενώ οι σημερινοί δεν την απορρίπτουν, τότε δεν υπάρχει διαχρονικότητα στη σχέση του χριστιανού με την επιστήμη.

Σε άλλες ρήσεις του Νίτσε μπορεί να υπάρχει διαχρονικότητα, στην παράγραφο 52 δεν υπάρχει :giverose:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 14 Ιαν 2014, 20:06

Dread έγραψε:Είναι τόσο διαχρονικός για εμένα. Δεν είναι για εσένα.
Ειλικρινά τώρα, θα ήθελα πολύ να καταλάβω. Θεωρείς την παράγραφο 52 στο σύνολό της διαχρονική; Γιατί; :dunno:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από Dread » Τρί 14 Ιαν 2014, 20:34

OTTO έγραψε:
Dread έγραψε:Είναι τόσο διαχρονικός για εμένα. Δεν είναι για εσένα.
Ειλικρινά τώρα, θα ήθελα πολύ να καταλάβω. Θεωρείς την παράγραφο 52 στο σύνολό της διαχρονική; Γιατί; :dunno:
Ρε ΟΤΤΟ, ξεκόλλα... :banghead: :loco:

Για τον Νίτσε μιλάω.....για το έργο του....γενικώς....
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 14 Ιαν 2014, 20:36

Divine Sinner έγραψε:α και αποδειξτε το αντίθετο.
Καθε θρησκεια οταν θελει να πει για την υπαρξη του θεου της
θα σου πει οτι δεν μπορεις να καταλαβεις το πως λειτουργει ο θεος και τι μπορει να κανει
γιατι εισαι απλος ανθρωπος .


αλλα αυτο το ξεχνουν οταν σου απαντανε για το αν υπαρχει ο ODIN η ο RΑ η γενικα καποιος αλλος απο τον θεο τους. :lol:



ΟΠΟΤΕ ο καθε πιστος διαλεγει με δικα του κριτηρια ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. πιχι το που γεννηθηκε :lol: :loco:
το ποιος θεος ειναι ο πραγματικος και μεσα απο αυτο ξεκιναει η λογικη του παραλογου . :kanones:

:ups:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 14 Ιαν 2014, 21:31

Divine Sinner έγραψε:Η πιστη ειναι παράλογη εφ οσων ειναι αναπόδεικτη.
Πρώτον, αν οι ισχυρισμοί της πίστης είχαν αποδειχθεί, τότε δεν θα λεγόταν πίστη, αλλά γνώση. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω.

Δεύτερον, πίστη σημαίνει ότι για κάτι που δεν έχει αποδειχθεί ούτε ότι υπάρχει, ούτε ότι δεν υπάρχει, εγώ διαλέγω μια από τις δυό κατευθύνσεις και πιστεύω/ελπίζω ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα επιβεβαιωθώ από κάποια απόδειξη. Αν αυτό συμβεί, τότε η πίστη θα μεταλλαχτεί σε γνώση.

Πιστεύω ότι ο Χριστός είναι ο αληθινός θεός, σημαίνει ότι θεωρώ ότι κάποια στιγμή θα μου αποδειχθεί ότι είναι. Δεν υπάρχει παραλογία. Αν και μόνο αν έχει αποδειχθεί ότι δεν είναι θεός, αλλά εγώ συνεχίζω πεισματικά να τον θεωρώ θεό, είναι παραλογία.
Dread έγραψε:Ρε ΟΤΤΟ, ξεκόλλα... :banghead: :loco:

Για τον Νίτσε μιλάω.....για το έργο του....γενικώς....
Έχεις απόλυτο δίκιο ότι είμαι κολλημένος. Γενικά για τον Νίτσε θεωρώ ότι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, διότι δεν έχω μελετήσει όλες τις ρήσεις του.

Όμως έχω μεγάλο κόλλημα με την παράγραφο 52 και το παραδέχομαι πολλάκις :loco: :dunno: . Οπότε θέτω το ερώτημα προς πάσα κατεύθυνση. Αν θεωρεί κάποιος ότι η παράγραφος 52 στο σύνολό της είναι διαχρονική να σηκώσει το χεράκι του και να αιτιολογήσει τη θεώρησή του.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 14 Ιαν 2014, 22:07

Nαι ρε πουλακι μου αλλα να στηριζεται και καπου. δηλαδη ολο αυτο με τα οσα λεει η γραφη που στηριζεται; πως μπορει καποιος να πιστευει οτι γιναν ακριβως ετσι και να μην αφηνει το παραμικρο περιθωριο να γιναν εστω ελαφρως διαφορετικα; αυτο ειναι που δεν χωράει το μυαλο μου. πως μπορει καποιος να πιστευει πράγματα που επινοήσαν αλλα μυαλα.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 14 Ιαν 2014, 22:11

Για να μπορέσει κανείς να καταλάβει τι εννοεί ο Νίτσε στην παράγραφο 52 θα πρέπει να έχει μελετήσει όλες τις προηγούμενες ,αλλά και όλο το βιβλίο του,θα πρέπει να έχει μελετήσει τον Ζαρατούστρα ,θα πρέπει να έχει μελετήσει πολλά βιβλία του.Ειδικά η παράγραφος 52 είναι η συνέχεια της σκέψης του από την τελευταία παράγραφο της 51.Αλλά για να διαβάσει κανείς και να μελετήσει Νίτσε θα πρέπει πρώτα να έχει διαβάσει και μελετήσει Έλληνες συγγραφείς ,θα πρέπει να αγαπά την φιλοσοφία ,η οποία σε μετουσιώνει σε σκέψη,σε ιδέα ,σε εσώτερο ήλιο και όχι σε όσα η χριστιανική θρησκεία υποστηρίζει,από χώμα σε χώμα.Η φιλοσοφία δηλαδή είναι ένα μέσο φανέρωσης...τα άλλα είναι η αποκωδικοποίησης της Αγάπης και του Έρωτα.

" Όλοι οι άρρωστοι αισθάνθηκαν απέχθεια εναντίον των υγιών,διαμέσου του χριστιανισμού.Οτιδήποτε είναι περήφανο και υπέροχο,η ίδια η ομορφιά προσβάλλει τ΄αυτιά και τα μάτια.Ο ίδιος ο Παύλος είπε ότι ο Θεός επέλεξε ότι είναι αδύναμο και καταφρονημένο.Ας δούμε το Θεό στο σταυρό και πόσο υστερόβουλη είναι αυτή η εικόνα : είναι θεϊκό μόνο ότι υποφέρει και βρίσκεται στο σταυρό του μαρτυρίου.Γι΄αυτό επινοήθηκαν οι άγιοι.Είναι ευκολονόητο ότι ο χριστιανισμός υπήρξε η πιο μεγάλη συμφορά στην ανθρωπότητα."

http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 38#p225338


52
Εκτός των άλλων,ο χριστιανισμός έρχεται σε σύγκρουση με κάθε πνευματική ειλικρίνεια,αφού υποστηρίζει καθετί νοσηρό και ανόητο.Να γιατί η πίστη είναι κάτι νοσηρό,μια και απορρίπτει τη γνώση και την επιστήμη.Ακόμα και η παραμικρή αμφιβολία,για το χριστιανισμό, είναι αμαρτία.Βλέπουμε τις ενδείξεις παρακμής σε καθετί θρησκευτικό,κάτι που υπάρχει στα ραχητικά παιδιά και στις υστερικές γυναικούλες.

Οι πιστοί είναι ασθενικοί,δεν υπεισέρχονται στα δικαιώματα τους,καθετί ασθενικό είναι και καλό.Εξάλλου οι κληρικοί διακρίνονται για την ελλειπτικότητα τους,όσο αφορά τη φιλολογία,δηλαδή την τέχνη να διακρίνουν τα συμβάντα χωρίς διαστρέβλωση.Οι φιλόλογοι ανατριχιάζουν όταν οι θεολόγοι καταγίνονται με ιστορικά θέματα.Η παραμικρή προσπάθεια σκέψεων πρέπει να πείσει τους πιστούς για την κατάχρηση της Θείας δεξιότητας,γιατί αν είχαν λίγη ευλάβεια,θ΄απέρριπταν το Θεό που θεραπεύει αμέσως μεγάλες ασθένειες ή που παρουσιάζει μια άμαξα τη στιγμή ακριβώς που πέφτει η βροχή.

http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 70#p225370


π.χ,όλες οι προηγούμενες παράγραφοι αιτιολογούν την 51 .Ας πάρουμε για παράδειγμα τις 3,4 και 5 .

3
Δεν ρωτώ ποιο ον θα αντικαταστήσει τον άνθρωπο,αλλά τι είδους άνθρωπο θέλουμε να δημιουργήσουμε,με ποιες αξίες και με ποιο μέλλον.Είναι αλήθεια ότι οι άνθρωποι ανώτερης αξίας βρίσκονται παντού,αλλά τυχαία,σαν εξαιρέσεις,κι όχι εκούσια.Κάτι τέτοιο ήταν πολύ επίφοβο κι έτσι δημιουργήθηκε ο αντίθετος,ηθελημένα φτασμένος και ανυψωμένος τύπος ,που δεν είναι άλλος από το νοσηρό άνθρωπο του ποιμνίου,δηλαδή το χριστιανό.

4
Είναι λάθος η ιδέα ότι ο άνθρωπος αντιπροσωπεύει την εξέλιξη προς το καλύτερο και το ανώτερο ον : σίγουρα,η πρόοδος δεν είναι παρά μια ιδέα,σημερινή,δηλαδή ψεύτικη.Καθώς εξέλιξη δεν σημαίνει απαραίτητα και ανύψωση,μπορούμε να πούμε αδίστακτα,ότι ο σύγχρονος Ευρωπαίος είναι πολύ κατώτερος σε αξία ,από τον Ευρωπαίο της Αναγέννησης.Πάντως,παρατηρούμε μια αδιάκοπη ανάπτυξη μεμονωμένων ατόμων,σε πολλά σημεία της γης,σε διάφορους πολιτισμούς,κι΄ έτσι μας επιτρέπεται να φανταστούμε ένα ανώτερο τύπο ανθρώπου,που μπορεί ν΄αποτελέσει τον υπεράνθρωπο,σε σύγκριση με την υπόλοιπη ανθρωπότητα.


5
Θα ήταν σφάλμα να προσπαθούμε να εξιδανικεύσουμε τον χριστιανισμό ο οποίος πολέμησε ανελέητα ακριβώς,τον ανώτερο ανθρώπινο τύπο,ο οποίος εξάλλου,καταδίκασε όλα τα βασικά ένστικτα αυτού του ανθρώπου και δοκίμασε να διυλίσει μέσα απ΄αυτά,μόνο ότι ήταν κακό κι΄εχθρικό.Έτσι ,τον ανώτερο και ισχυρό άνθρωπο τον έκανε κακό.Κατόπιν ,αγκάλιασε όλους τους εξασθενημένους,ταπεινούς,εκφυλισμένους,κι΄έκανε ιδανικό την άρνηση των ζωικών ενστίκτων,την άρνηση της δύναμης και της λογικής των ισχυρών,φτάνοντας στο σημείο να διακηρύξει πως τα ανώτερα πνεύματα είναι αμαρτωλά,παραπλανούν και βάζουν σε πειρασμό τους άλλους.Και έχουμε ένα βλιβερό παράδειγμα πάνω σ΄αυτό,τη διαστρέβλωση του Πασκάλ που πίστεψε ότι το λογικό του είχε διαφθαρεί από το προπατορικό αμάρτημα,ενώ η αλήθεια ήταν ότι μόνο ο χριστιανισμός του κατέστρεψε το λογικό !
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ - ΦΡ. ΝΙΤΣΕ

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 14 Ιαν 2014, 22:22

Divine Sinner έγραψε:Nαι ρε πουλακι μου αλλα να στηριζεται και καπου. δηλαδη ολο αυτο με τα οσα λεει η γραφη που στηριζεται;
Η πίστη δεν χρειάζεται στήριξη για να είναι πίστη. Μόνο η γνώση για να είναι γνώση.
πως μπορει καποιος να πιστευει οτι γιναν ακριβως ετσι και να μην αφηνει το παραμικρο περιθωριο να γιναν εστω ελαφρως διαφορετικα; αυτο ειναι που δεν χωράει το μυαλο μου.
Έτσι είναι η θρησκευτική πίστη, αλλά ακόμα και διάφορα γενικότερα παραδείγματα πίστης. Πχ στη σειρα prison break που την είχα δει παλιά, υποτίθεται ότι δύο αδέρφια περνούσαν τα πάνδεινα, και κάποιος τα ρώτησε "πώς διατηρείτε τις ελπίδες σας; Πώς πιστεύετε ότι θα σωθείτε;" Και αυτοί του απάντησαν: Πίστη.

Και φυσικά δεν μιλούσαν για θρησκευτική πίστη. Απλά πίστευαν ότι ενωμένοι (τα αδέρφια) θα τα καταφέρουν. Ήταν παράξενο κατά τη λογική σου. Αλλά είναι κάτι φυσιολογικό.
Divine Sinner έγραψε:πως μπορει καποιος να πιστευει πράγματα που επινοήσαν αλλα μυαλα.
Όσον αφορά τη χριστιανική πίστη, οι πιστοί δεν πιστεύουν σε επινοημένα από ανθρώπους πράγματα, αλλά σε αποκαλύψεις θεού. Δεν τα θεωρούν γέννημα ανθρώπου, αλλά γέννημα θεού.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ευρωπαϊκή-Παγκόσμια Φιλοσοφία”