Τι είναι προτιμότερο, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά νόσου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Τι είναι προτιμότερο, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά νόσου

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 28 Μάιος 2018, 12:15

Ο μεν πλούτος, αν και δι’ άλλο αιρετός (παν όργανο δι’ άλλο αιρετό, δι’ όποια η χρήσις αυτού), ωστόσο και καθ’ αυτό αιρετός, καθότι αγαθό, και δι’ αυτού δυνάμεθα να ευεργετούμε και να βοηθάμε τους φίλους και προς ευδαιμονία συμβάλλει, και επιπλέον ευκολότερα ο πλούσιος θεραπεύεται απ’ ό,τι ο υγιής πλουτίζει· δια ταύτα, αν και μετά νόσου μιχθείς, προτιμότερος της υγείας, πολύ δε περισσότερο μιχθείσης αυτής μετά της πενίας.

πάλιν όμως, αν η μεν υγεία και δι’ αυτή αιρετή και μη δι’ άλλο και των αναγκαίων είναι (εκλιπούσης αυτής, αν όχι καμία, ελαχίστη αξία έχει ο πλούτος, παρόντος δε αυτού δεν εξασφαλίζεται αυτή) και τιμιότερη (διότι ουδείς τιμά τον πλούτο δι’ αυτόν αλλά δι’ άλλο, την δε υγεία δι’ αυτήν κι αν μηδέτερο απ’ αυτής πρόκειται να μας συμβεί), μιχθείσης δε αυτής μετ’ ελάσσονος κακού, τέτοιο είναι η πενία, προτιμότερη γίνεται του πλούτου μιχθέντος αυτού μετά μείζονος κακού, της νόσου.
Τι λοιπόν, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά νόσου;

Λύσις:

Το να λέει λοιπόν κανείς ότι ο πλούτος και καθ’ αυτό και δι’ άλλο αιρετός, είναι αληθές, όπως και ότι ευκολότερα ο πλούσιος θεραπεύεται απ’ ό,τι ο υγιής πλουτίζει, το να λέει όμως ότι δι’ αυτό ο πλούτος γίνεται προτιμότερος της υγείας, είναι ψευδές, διότι όσο αληθές είναι εκείνο, άλλο τόσο αληθές είναι ότι ευκολότερα ο ιατρός θεραπεύεται απ’ ό,τι ο υγιής γίνεται ιατρός, και ως εκ τούτου και η ιατρική είναι προτιμότερη της υγείας. Τούτο όμως και παράλογο και ψευδές είναι, διότι σε καμία περίπτωση το ποιητικό τινός δεν είναι προτιμότερο του τέλους αλλά τανάπαλιν, το τέλος του ποιητικού (η μεν ιατρική είναι ποιητική της υγείας και χάριν της υγείας γίνεται, η δε υγεία τέλος αυτής).

Αίτιον δε του παραλογισμού, ότι ο αυτός που θεραπεύεται δύναται να χρησιμοποιήσει τον πλούτο ή περισσότερο συνεργεί αυτός προς την θεραπεία απ’ ό,τι συνεργεί η υγεία προς τον πλούτο· δια τούτο και η σύγκρισης δεν γίνεται επί ίσοις όροις, αλλά επί ανίσοις. Προσέτι το μείζον αγαθό και το έλασσον κακό είναι προτιμότερο του ελάσσονος αγαθού και του μείζονος κακού. Επειδή δε η νόσος είναι περισσότερο φευκτή της πενίας (ουδείς εχέφρων προτιμά τη νόσο της πενίας), είναι περισσότερο αιρετή η υγεία του πλούτου, εκείνο δε που είναι περισσότερο αιρετό είναι μείζον αγαθό εκείνου που είναι λιγότερο αιρετό· δια τούτο και ο πλούτος ως έλασσον αγαθό μιχθείς μετά της νόσου, του μείζονος κακού, γίνεται λιγότερο αιρετός της υγείας, του μείζονος αγαθού, μιχθείσης μετά της πενίας, του ελάσσονος κακού.

Προσυπακουστέον δε ότι όταν λέμε πένητα, δεν εννοούμε τον εντελώς στερημένο των αναγκαίων (διότι ουδείς άνευ τροφής δύναται να ζει), αλλά εκείνον που μόλις και μετά βίας εξασφαλίζει τα απαραίτητα για τη ζωή, ομοίως δε νοσούντα τον έχοντα μία χρόνια νόσο και όχι μία εφήμερη.

Σύνταξη κειμένου: Κότσαλης Γεώργιος

http://www.aristotelianphilosophy.com/y ... /#more-218
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τι είναι προτιμότερο, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά ν

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 28 Μάιος 2018, 14:30

απαντώντας στον τίτλο σου, το αυτονοητο σε ένα ερώτημα
που κακώς τίθεται κι όλας.


Αν έπρεπε οπωσδήποτε να διαλέξω μεταξύ των δύο
εξυπακούεται ότι θα διάλεγα το πρώτο...
αλλά ένας μέσος όρος είναι το ιδεατό.
Και υγεια δηλαδή, και δυνατότητα ανθρώπινης διαβίωσης.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Τι είναι προτιμότερο, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά ν

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 28 Μάιος 2018, 14:41

Eξαρτάται απο την πενία. Γιατί δεν δύνασαι να έχεις υγεία αν δεν εχεις σωστη υγιεινή, πρόσβαση σε ποιοτική τροφή, ξεκούραση κλπ
-
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Τι είναι προτιμότερο, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά ν

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 28 Μάιος 2018, 14:41

Ενα απλο παράδειγμα τα δόντια που χρειάζονται καθαρισμό κάθε χρόνο.
-
Άβαταρ μέλους
georgeelvismichael_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: Σάβ 05 Μάιος 2018, 22:28
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 440 φορές
Έλαβε Likes: 169 φορές

Re: Τι είναι προτιμότερο, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά ν

Δημοσίευση από georgeelvismichael_ » Δευ 28 Μάιος 2018, 15:19

Η σωστότερη απάντηση αυτού του ερωτήματος είναι ΥΓΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ. ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ :thumbsdown: δεν υπάρχει πουθένα αλλού στον σύμπαν είναι χαρακτηριστικο μόνο κατεκτημένων φυλών όπως της δικής μας πρώην κατεκτημένης ανθρώπινης φυλής του όχι για πολύ ακόμα τρισδιάστατου πλανήτη μας. Το DNA είναι το συμπαντικό νόμισμα και ο μοναδικός πλούτος που έχουμε και όσο το DNA μας επαναενεργοποιείται μέσω της νέας κοσμικής ενέργειας που φτάνει στην γη, παράλληλα με την ανόδο των δονήσεων του πλανήτη μας, τόσο περισσότερο θα αφυπνιζόμαστε και θα ενδυναμώνουμε αναβαθμίζοντας το DNA μας. :D
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Τι είναι προτιμότερο, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά ν

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 28 Μάιος 2018, 16:55

ArELa έγραψε:απαντώντας στον τίτλο σου, το αυτονοητο σε ένα ερώτημα
που κακώς τίθεται κι όλας.


Αν έπρεπε οπωσδήποτε να διαλέξω μεταξύ των δύο
εξυπακούεται ότι θα διάλεγα το πρώτο...
αλλά ένας μέσος όρος είναι το ιδεατό.
Και υγεια δηλαδή, και δυνατότητα ανθρώπινης διαβίωσης.
Ο τίτλος δεν ειναι δικός μου,τρεχεις.Είναι του συντάκτη που πήρε απόσπασμα από τον "Πλούτο" του Αριστοτέλη. Πήρε φράση του Αριστοτέλη για τίτλο

" Άλλωστε ο αληθινός πλούτος δεν μπορεί να είναι απεριόριστος, εφ’ όσον τα εξωτερικά αγαθά είναι αυστηρώς καθορισμένα βάσει της ωφέ­λειας που παρέχουν. Τέλος ο πλούτος δεν μπορεί να αντιπροσωπεύει το summum bonum, γιατί δεν είναι σκοπός καθ ’ εαυτόν αλλά μόνον σύνολο μέσων (οργάνων πλήθος) για ένα σκοπό. Στο θέμα του πλούτου κατά συνέπεια δεν υπάρχει από της πλευράς του Αριστοτέλη αρνητική θέση. Η άρνηση συνίσταται στο ότι ο υπέρμετρος πλούτος είναι βλαπτικός και ότι η ανθρώπινη ευτυχία δεν εξαρτάται από το μέγεθος του πλούτου. Πρόκειται ουσιαστικά περί ηθικών κρίσεων για τον πλούτο, ασχέτων προς τον οικονομικό ρόλο του πλούτου"

http://www.ekivolos.gr/Aristotelhs,%20o ... nomikh.htm
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τι είναι προτιμότερο, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά ν

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 28 Μάιος 2018, 17:34

alkinoos έγραψε:Ο τίτλος δεν ειναι δικός μου,τρεχεις.
είτε δικός σου είτε του συντάκτη έχει σημασία?
και πώς τρέχω δηλαδή?
Αν δε δέχεσαι την απάντησή μου στο ερώτημα, λυπάμαι.
Σε κρίσιμα ζητήματα που άπτονται της ζωής όλων μας,
δεν ξέρω να φιλοσοφώ

georgeelvismichael_ έγραψε:Η σωστότερη απάντηση αυτού του ερωτήματος είναι ΥΓΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ. ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ :thumbsdown: δεν υπάρχει πουθένα αλλού στον σύμπαν είναι χαρακτηριστικο μόνο κατεκτημένων φυλών όπως της δικής μας πρώην κατεκτημένης ανθρώπινης φυλής του όχι για πολύ ακόμα τρισδιάστατου πλανήτη μας. Το DNA είναι το συμπαντικό νόμισμα και ο μοναδικός πλούτος που έχουμε και όσο το DNA μας επαναενεργοποιείται μέσω της νέας κοσμικής ενέργειας που φτάνει στην γη, παράλληλα με την ανόδο των δονήσεων του πλανήτη μας, τόσο περισσότερο θα αφυπνιζόμαστε και θα ενδυναμώνουμε αναβαθμίζοντας το DNA μας. :D

:thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Τι είναι προτιμότερο, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά ν

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 28 Μάιος 2018, 18:28

Είναι ρητορική ερώτηση του Αριστοτέλη ,μητε δικη μου μητε του συντάκτη, στην οποία απαντά ο ίδιος.
Τι λοιπόν, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά νόσου;

Λύσις:

Το να λέει λοιπόν κανείς ότι ο πλούτος και καθ’ αυτό και δι’ άλλο αιρετός, είναι αληθές, όπως και ότι ευκολότερα ο πλούσιος θεραπεύεται απ’ ό,τι ο υγιής πλουτίζει, το να λέει όμως ότι δι’ αυτό ο πλούτος γίνεται προτιμότερος της υγείας, είναι ψευδές, διότι όσο αληθές είναι εκείνο, άλλο τόσο αληθές είναι ότι ευκολότερα ο ιατρός θεραπεύεται απ’ ό,τι ο υγιής γίνεται ιατρός, και ως εκ τούτου και η ιατρική είναι προτιμότερη της υγείας. Τούτο όμως και παράλογο και ψευδές είναι, διότι σε καμία περίπτωση το ποιητικό τινός δεν είναι προτιμότερο του τέλους αλλά τανάπαλιν, το τέλος του ποιητικού (η μεν ιατρική είναι ποιητική της υγείας και χάριν της υγείας γίνεται, η δε υγεία τέλος αυτής).

Αίτιον δε του παραλογισμού, ότι ο αυτός που θεραπεύεται δύναται να χρησιμοποιήσει τον πλούτο ή περισσότερο συνεργεί αυτός προς την θεραπεία απ’ ό,τι συνεργεί η υγεία προς τον πλούτο· δια τούτο και η σύγκρισης δεν γίνεται επί ίσοις όροις, αλλά επί ανίσοις. Προσέτι το μείζον αγαθό και το έλασσον κακό είναι προτιμότερο του ελάσσονος αγαθού και του μείζονος κακού. Επειδή δε η νόσος είναι περισσότερο φευκτή της πενίας (ουδείς εχέφρων προτιμά τη νόσο της πενίας), είναι περισσότερο αιρετή η υγεία του πλούτου, εκείνο δε που είναι περισσότερο αιρετό είναι μείζον αγαθό εκείνου που είναι λιγότερο αιρετό· δια τούτο και ο πλούτος ως έλασσον αγαθό μιχθείς μετά της νόσου, του μείζονος κακού, γίνεται λιγότερο αιρετός της υγείας, του μείζονος αγαθού, μιχθείσης μετά της πενίας, του ελάσσονος κακού.

Προσυπακουστέον δε ότι όταν λέμε πένητα, δεν εννοούμε τον εντελώς στερημένο των αναγκαίων (διότι ουδείς άνευ τροφής δύναται να ζει), αλλά εκείνον που μόλις και μετά βίας εξασφαλίζει τα απαραίτητα για τη ζωή, ομοίως δε νοσούντα τον έχοντα μία χρόνια νόσο και όχι μία εφήμερη.
ArELa έγραψε:απαντώντας στον τίτλο σου, το αυτονοητο σε ένα ερώτημα
που κακώς τίθεται κι όλας.
Και όμως αυτή την ρητορική ερώτηση ,οπως εγραψα και πάνω, την έκανε ο Αριστοτέλης στον εαυτό του, όπου και απάντησε.Γι αυτό ειπα τρέχεις, δεν είναι δικη μου η φράση, μήτε του συντάκτη .Είναι του Αριστοτέλη
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τι είναι προτιμότερο, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά ν

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 28 Μάιος 2018, 18:47

alkinoos έγραψε:Και όμως αυτή την ρητορική ερώτηση ,οπως εγραψα και πάνω, την έκανε ο Αριστοτέλης στον εαυτό του, όπου και απάντησε.Γι αυτό ειπα τρέχεις, δεν είναι δικη μου η φράση, μήτε του συντάκτη .Είναι του Αριστοτέλη
Πάλι τα ιδια. Σε όποιον και να ανήκει η φράση, ήδη απάντησα.
Στην απάντηση δε στέκεσαι αλλά εμμένεις 2 φορές σ'αυτό που ήδη αποσαφηνίστηκε?
Αν το νήμα δεν είναι για διάλογο αλλά μόνο για
φιλοσοφική θέαση, πάσο.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Τι είναι προτιμότερο, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά ν

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 28 Μάιος 2018, 19:26

Θεωρώ,πως για να κανει αυτή την ρητορική ερώτηση στον εαυτό του και κανει μια μορφή διαλόγου μαζι του, έβλεπε στους συμπολίτες του ακραίες συμπεριφορές προς αυτόν και στην επιθυμία αυτων την απόκτηση πλούτου .Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στην σύγχρονη εποχή δηλαδή. Σε όλες τις εποχές δηλαδή.Η επιθυμία για τον πλούτο έχει ως αποτέλεσμα να μετουσιωθεί σε βάθος χρόνου σε (ψυχική) νόσο.Διότι η επιθυμία αυτή ειναι ακόρεστη και μεγαλώνει. Ετσι θεωρω, πως ο Αριστοτέλη καταλήγει στο συμπέρασμα πως είναι προτιμότερο η (ψυχική) υγεία μετά πενίας.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Τι είναι προτιμότερο, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά ν

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 28 Μάιος 2018, 19:47

ArELa έγραψε:απαντώντας στον τίτλο σου, το αυτονοητο σε ένα ερώτημα
που κακώς τίθεται κι όλας.
Κακώς θέτει αυτό το ερώτημα ο Αριστοτέλης;
ArELa έγραψε: Αν έπρεπε οπωσδήποτε να διαλέξω μεταξύ των δύο
εξυπακούεται ότι θα διάλεγα το πρώτο...
αλλά ένας μέσος όρος είναι το ιδεατό.
Και υγεια δηλαδή, και δυνατότητα ανθρώπινης διαβίωσης.
Κάθε νοήμων άνθρωπος θεωρώ πως το πρώτο θα προτιμούσε. Γιατί υπάρχουν και αυτοί που λενε ας εχω πρώτα πλούτο και την υγεία θα την αποκτήσω σπαταλώντας τον πλούτο μου. Οπως ο Μιδας.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τι είναι προτιμότερο, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά ν

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 28 Μάιος 2018, 20:01

Nαι ο Αριστοτέλης το είπε. Ναι, ειμαι αριστοτελική, αλλά αυτό δε σημαίνει
πως τον θεωρώ καθόλα αλάθητο ή πως δεν μπορώ κάτι αιώνες μετά
να αμφισβητήσω λογικές...

Από εκεί και πέρα, ο πλούτος στην προκειμένη νοείται μόνο υλικός
σε αγαθά. Για μένα υπάρχει άλλος πλούτος πολύ σημαντικότερος.
Αν επρόκειτο για επιλογή μεταξύ υγείας και αυτού του πλούτου
(που εννοώ εγώ) θα υπήρχε όντως δίλημμα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Τι είναι προτιμότερο, υγεία μετά πενίας ή πλούτος μετά ν

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 28 Μάιος 2018, 21:21

Δεν μπορεις να διαλέξεις το ένα ή το άλλο γιατί τα δυο ειναι αλληλένδετα. Η πενία βλάπτει σοβαρά την υγεία. Αυτό δεν σημαινει οτι ο πλουτος θα σου την εξασφαλίσει, αλλα θα σου εξασφαλισει μεγαλύτερες πιθανοτητες να την διασφαλίσεις.
-
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”