Αρχαίων Μονοπάτια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από Kariatida » Τρί 20 Σεπ 2016, 14:49

Στο παρόν νήμα, θα ήθελα να παραθέσω, και με τη σειρά σας να παραθέσετε, απόψεις, γνωμικά και ρήσεις αρχαίων Ελλήνων Φιλοσόφων. Θερμή παράκληση, να γίνεται αναφορά στο όνομα του φιλοσόφου, καθώς και οι πηγές σας. Δεν θα ήθελα να συζητήσουμε ή να σχολιάσουμε τα λόγια και τις διδαχές τους, αυτό θα ήταν καλή ιδέα για ένα ξεχωριστό νήμα όπου θα μπορούσαμε να ανταλλάξουμε απόψεις. Αυτό εδώ, είναι διαφορετικό. Θα ξεκινήσω με τον Σωκράτη που ξαναδιάβασα πρόσφατα, και το προχωράτε όπως σας βγει. Για ευνόητους λόγους, παραθέτω σε μονοτονικό από μετάφραση.

Σωκράτης:
"Είναι ανάγκη, αν κάποιος πράγματι μάχεται για το δίκαιο, να παραμείνει ιδιώτης και να μην συμμετέχει στην δημόσια ζωή. Κι αν συμμετέχει, πρέπει να είναι σοφός και άγιος μαζί. Ο κυβερνήτης πρέπει να είναι πέρα από χρήματα, τιμές και οποιεσδήποτε προσωπικές βλέψεις. Τότε μόνο θα ευτυχήσουν οι πολιτείες των ανθρώπων. Όταν κυβερνήσουν οι Φιλόσοφοι ή φιλοσοφήσουν οι Κυβερνήτες."

Απόσπασμα από την Απολογία Σωκράτους, η μετάφραση από τις εκδόσεις Ιδεοθέατρον.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 20 Σεπ 2016, 22:15

Αντιγόνη Σοφοκλέους

-Δε γεννήθηκα για να μισώ, αλλά για ν’ αγαπώ. (στίχος 523).

Απο τα αγαπημένα μου μαθήματα(αν και είμαι των θετικών επιστημών) και απο τα αγαπημένα μου αποφθέγματα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 20 Σεπ 2016, 22:49

.


Εν οίδα ότι ουδέν οίδα

Σωκράτης

(ο λατρεμένος μου)


Ωραίο νήμα, Νένα. Έχουμε γνωμικά Ελλήνων και ξένων, αλλά έχει περισσότερο ξένων.
Άγια έπραξες και το ξεκίνησες. :thumb:
Θα έρθω και με άλλα εν καιρώ
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 21 Σεπ 2016, 18:49

Να πω,πως ο πρώτος που αυτοπροσδιορίστηκε ως φιλόσοφος όταν τον ρώτησε κάποιος με τι ασχολείται ήταν ο Πυθαγόρας,μας λέει ο Διογένης ο Λαέρτιος.

" Σοφέ! Αναγκασμένος να ζεις μες στον απλό κόσμο, πρέπει να είσαι μια σταγόνα λάδι που επιπλέει στο νερό, αλλά δεν αναμειγνύεται μαζί του" - Πυθαγόρας

‘’Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων”. Αριστοτέλης
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 21 Σεπ 2016, 19:18

«τα λιοντάρια δεν είναι δούλοι αυτών που τα τρέφουν, αλλά αυτοί που τρέφουν τα λιοντάρια είναι δούλοι των λιονταριών, αφού ο φόβος χαρακτηρίζει τους δούλους, ενώ τα θηρία προκαλούν φόβο στους ανθρώπους». Διογένης
-
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 21 Σεπ 2016, 19:21

Τα αγαπημένα μου :

-Να ξέρεις πως για την απόκτηση της αρετής, πιο πολύ βοηθούν τα κοπιαστικά παρά τα ευχάριστα. Πυθαγόρας ( Ανθ. Στοβ. Α, 26)

-Όταν ευτυχείς να μην υπερηφανεύεσαι και όταν βρίσκεσαι σε δυσκολία να μην ταπεινώνεσαι. Κλεόβουλος (Διογ. Λαέρτιος, Βίοι Φιλοσόφων, Ι , 93)

-Κάποιος ρώτησε τον Σωκράτη ποιο επάγγελμα νομίζει ότι είναι το καλύτερο, και εκείνος απάντησε « αυτό που πράττει το καλό για το σύνολο» Ξενοφώντας (Απομν. Γ, ΙΧ, 14)
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από Jackal » Τετ 21 Σεπ 2016, 19:29

Μέγας Αλέξανδρος

Στους γονείς μου οφείλω το ζην και στον δάσκαλό μου το εύ ζην!(για τον Αριστοτέλη)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 21 Σεπ 2016, 20:10

Ουκ εν τω πολλώ το ευ, αλλ'εν τω ευ το πολύ


Πάντα γαρ φύσει έχει τι θείον.



και αυτό που τόσο μας λείπει:

Ελεύθερον διατελεί και βέλτιστα πολιτευόμενον και δυνάμενον άρχειν πάντων, μιας τυγχάνον πολιτείας.

(-Ο Ελληνισμός- θα μπορούσε να ζει ελεύθερα, να διοικείται άριστα και να κυριαρχήσει,
αν ήταν πολιτικά ενωμένος)




Αριστοτέλης
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 21 Σεπ 2016, 21:56

alexandros799 έγραψε:Αντιγόνη Σοφοκλέους

-Δε γεννήθηκα για να μισώ, αλλά για ν’ αγαπώ. (στίχος 523).

Απο τα αγαπημένα μου μαθήματα(αν και είμαι των θετικών επιστημών) και απο τα αγαπημένα μου αποφθέγματα.
Αγαπω Αντιγόνη. Η πρώτη αντιεξουσιάστρια
-
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από Kariatida » Τετ 21 Σεπ 2016, 23:20

Σωκράτης:

"Πάψετε πια να νοιάζεστε με τόσο πάθος για τα χρήματα και για τα σώματά σας. Σκεφθήτε και την ψυχή σας. Πώς θα γίνει καλλίτερη. Γιατί η αρετή, δεν γίνεται από τα χρήματα, αλλά τα χρήματα κι όλα τα ανθρώπινα αγαθά απ' την αρετή. Αν τα λόγια μου αυτά διαφθείρουν τους νέους, καταδικάστε με. Εγώ δεν πρόκειται να αλλάξω. Ακόμη κι αν είναι να πεθάνω πολλές φορές, ω άνδρες Αθηναίοι."

Πλάτων - Απολογία Σωκράτους.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Πέμ 22 Σεπ 2016, 23:33

Ο Αρίστιππος ο Κυρηναίος, ιδρυτής της Ηδονιστικής Σχολής και πρόδρομος της Επικούρειας φιλοσοφίας, ήταν ο πρώτος σοφιστής που δίδαξε επί χρήμασι.

Πήγε να γράψει κάποιος το γιο του και του ζήτησε πεντακόσιες δραχμές (όπως μας διασώζει ο Διογένης ο Λαέρτιος), προφανώς ετήσια δίδακτρα. Μα με τόσα λεφτά, του λέει ο πατέρας, αγοράζω ένα βόδι. Ε! τότε αγόρασέ το, του απαντά ο Αρίστιππος, και θα’ χεις δύο!
-
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 23 Σεπ 2016, 18:36

Πλάτων

φαίνεται πως η υπερβολική ελευθερία μετατρέπεται σε υπερβολική υποδούλωση
Πολιτεία 564Α
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από Kariatida » Τρί 27 Σεπ 2016, 01:58

Δύο που κουμπώνουν καλά μαζί:
____________

Σωκράτης:

Να σκέφτεστε με ελπίδα τον θάνατο. Γιατί ο καλός άνθρωπος δεν παθαίνει κανένα κακό, ούτε όταν ζει, ούτε όταν πεθάνει. Οι Θεοί τον προστατεύουν πάντα.

Πλάτων - Απολογία Σωκράτους

____________

Η ψυχή έρχεται στον Άδη χωρίς να κουβαλάει τίποτε άλλο πέρα από την παιδεία της και την αγωγή της.

Πλάτων - Φαίδων
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 27 Σεπ 2016, 20:32

Πολύβιος

Η ειρήνη είναι η μεγαλύτερη ευλογία, αν μας εγγυάται την τιμή μας και τα δικαιώματά μας. Αν όμως έχει σαν συνέπεια της το χαμό της εθνικής μας ανεξαρτησίας και την κηλίδωση της ένδοξης μας ιστορίας, τότε δεν υπάρχει άλλο πιο ατιμωτικό κι ολέθριο από αυτή


Φουλ διαχρονικό!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 05 Οκτ 2016, 18:18

-Μια από τις τιμωρίες που δεν καταδέχεσαι να ασχοληθείς με την πολιτική είναι ότι καταλήγεις να σε κυβερνούν οι κατώτεροί σου

-Κάθε επιστήμη, αν δεν συνοδεύεται από την Αρετή, είναι όμοια της πανουργίας και όχι της σοφίας. («Πάσα επιστήμη χωριζομένη της αρετής, πανουργία ου σοφία φαίνεται.» )

-Μέτρο του λόγου δεν είναι αυτός που μιλάει, αλλά αυτός που ακούει.

-Η γνώση γίνεται κακή εάν ο στόχος δεν είναι ενάρετος.

Πλάτων
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ekasou
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ 01 Οκτ 2016, 11:07
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από ekasou » Τετ 05 Οκτ 2016, 19:30

Όταν στην πολιτεία ευτυχεί ένας κακός,τότε αρρωσταίνουν τα μυαλά των καλών,γιατί παίρνουν για παράδειγμα την φαύλη εξουσία.
Ευριπίδης

Κανένας δεν μπόρεί να αγαπήσει την ελευθερία με όλη του την καρδιά,εκτός από τους καλούς ανθρώπους.Οι υπόλοιποι δεν αγαπούν την ελευθερία,αλλά τα προνόμια.
Μίλτων

Η ελπίδα είναι το μόνο καλό που είναι κοινό σε όλους τους ανθρώπους.Κι εκείνοι ακόμη που δεν έχουν τίποτε,την κατέχουν.
Θαλής
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από Dihnekhs » Κυρ 20 Νοέμ 2016, 13:13

Ο μορφωμένος άνθρωπος

Έχετε συναντήσει ποτέ κάποιον άνθρωπο, που, ενώ είναι κορυφή στο επάγγελμά του, σε μία συνηθισμένη συζήτηση ξεστομίζει ανοησίες; Που δεν μπορεί να κατανοήσει απλά, καθημερινά ζητήματα και η προσωπική του ζωή είναι ακατάστατη και θλιβερή; Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί ένας μορφωμένος άνθρωπος με υψηλή νοημοσύνη, που διαπρέπει σε δύσκολα επιστημονικά πεδία, στα μικρά, καθημερινά τα κάνει μαντάρα;

Αυτά τα ερωτήματα δεν είναι καινούργια. Ήδη από την αρχαιότητα οι φιλόσοφοι προσπάθησαν να εξηγήσουν αυτό το παράδοξο και μία πολύ ικανοποιητική εξήγηση έδωσε ο Ισοκράτης, ο σπουδαίος δάσκαλος του 4ου αι. π.κ.χ. Μία εξήγηση τόσο απλή, που αναρωτιέται κανείς γιατί δεν της δώσαμε τη σημασία που της αξίζει.

Ο Παναθηναϊκός λόγος

Τον λόγο αυτό τον έγραψε ο Ισοκράτης σε ηλικία 94 ετών, με στόχο να κάνει έναν απολογισμό του έργου του και να απαντήσει στους επικριτές του, που τον κατηγορούσαν για δογματισμό και αδιαλλαξία, καθώς ο Ισοκράτης ήταν απόλυτος στις απόψεις του. Στον πρόλογο αυτού του έργου, παρουσιάζει την άποψή του για τον πραγματικά μορφωμένο άνθρωπο, μία άποψη που, ούτε τότε ούτε σήμερα μπορεί κανείς εύκολα να δεχτεί εύκολα.

Η σκέψη πάνω στην οποία βασίζει τα συμπεράσματά του ο Ισοκράτης είναι η εξής: πολλοί άνθρωποι που έχουν φτάσει σε ώριμη ηλικία και έχουν τελειοποιηθεί στη Γεωμετρία ή κάποια άλλη επιστήμη, ή κάποιο άλλο εξειδικευμένο πεδίο και μάλιστα διδάσκουν και άλλους, στα καθημερινά ζητήματα της ζωής αποδεικνύονται πιο ανόητοι από τους μαθητές τους. Για να μπορούν, λοιπόν, να θεωρηθούν στ’ αλήθεια μορφωμένοι θα πρέπει πια σε αυτή την ηλικία:

1. να έχουν την οξυδέρκεια να ερμηνεύουν σωστά τις περιστάσεις και να επωφελούνται από αυτές.
2.να είναι αξιοπρεπείς, δίκαιοι και ανεκτικοί με τους ενοχλητικούς ανθρώπους. Να φέρονται με καλοσύνη και πραότητα στους φίλους τους.
3. να συγκρατούν τις παρορμήσεις τους και να διαχειρίζονται γενναία τις συμφορές.
4.να μην αφήνουν τις ευτυχείς συγκυρίες να τους διαφθείρουν. Να μην χαίρονται περισσότερο με όσα κέρδισαν κατά τύχη απ’ όσο χαίρονται με όσα κέρδισαν με τον κόπο και την ορθή τους σκέψη.

Αυτόν που συνδυάζει όλα τα παραπάνω θεωρεί ο Ισοκράτης μορφωμένο άνθρωπο. Τον άνθρωπο που σκέφτεται συνετά και μετρημένα, ώστε να αναγνωρίζει το συμφέρον του και το επιδιώκει, χωρίς να περιφρονεί τους άλλους γύρω του.

Πώς γίνεται

Για να αποκτήσουμε την πρακτική σοφία που περιγράφει ο Ισοκράτης, ο μόνος τρόπος είναι η διδασκαλία της ρητορικής. Η ρητορική τέχνη διδάσκει πώς να χρησιμοποιούμε τον λόγο με τέτοιον τρόπο, ώστε να κάνουμε τις θέσεις μας κατανοητές και να πείθουμε τους ακροατές μας για την ορθότητά τους. Ο Ισοκράτης ισχυρίζεται πως, όποιος κατακτήσει αυτό το ταλέντο, αποκτά εκείνες τις ιδιότητες που χαρακτηρίζουν τον μορφωμένο άνθρωπο, εκείνον που μπορεί να επιτύχει στη ζωή του περισσότερα από κάθε άλλον.
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... z4QXwTDVmP
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 20 Νοέμ 2016, 15:16

Ήθος ανθρωπω δαίμων / η μοίρα του ανθρώπου εξαρτάται από τη προσωπικότητα του - Ηρακλειτος
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
_MIXALIS_
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 17:50

Re: Αρχαίων Μονοπάτια

Δημοσίευση από _MIXALIS_ » Τετ 10 Μάιος 2017, 23:27

Ο Αισχύλος στον Προμηθέα Δεσμώτη
"Οὐκ εἴθισται τοῖς Ἕλλησι προσκυνέειν"
Λίγο αντιφατικό και ειρωνικό για τον Έλληνα του σήμερα βέβαια, αλλά καλό είναι να θυμόμαστε ποιοι ήμασταν και που πρέπει να πάμε ξανά..
ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”