Η Ελληνική μύησις

Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 06 Μαρ 2016, 16:46

[(Σπυρίδωνος Νάγου)]

Η Ελληνική μύησις κατά την έκφρασιν και το κάλλος υπερέβη πάσαν άλλην μύησιν.

Εάν ανεγεννάτο η Ελληνική μύησις θα εφώτιζε ως πνευματικός Ήλιος και το πνεύμα της ανθρωπότητος θα είχε παύσει να αναπαύεται εις το σκότος.

Αφού όμως το πνεύμα με έφερε επί της Ελληνικής μυήσεως, συγχωρήσατε να είπω ακόμη δύο λέξεις.

Εάν αναγεννάτο η Ελληνική μύησις, η ομίχλη, η οποία κρατεί επί των διανοιών των ιθυνόντων τους σημερινούς κόσμους θα είχε διαλυθεί και πανταχού θα επεκράτει πνεύμα ειρήνης.

Η Ελληνική μύησις, η οποία ανέπτυξε τόσους σοφούς, αυτή η οποία ενέπνευσε την ανέγερσιν του Ναού της Ουρανίας Παρθένου Αθηνάς θα είχε, εάν επιζούσε, ανεγείρει άπειρα παρόμοια μνημεία κάλλους και δόξης και σύμπασα η ανθρωπίνη ψυχή θα προσήρχετο σεμνή να προσφέρει την λατρείαν της.

Τα πάθη της Δύσεως θα προσέκρουαν προ των βελών του Ουρανίου Απόλλωνος και όλον εκείνον το αίσχος του Χριστιανισμού, το οποίον εξηπλώθη επί του κόσμου και τον διέφθειρε θα διελύετο και δεν θα μετεφέρετο και εδώ εις την Ελλάδα και πανταχού η μύησις του εγκλήματος.

Τα αίσχη της νεωτέρας Ρώμης, η οποία περικλείει εις θρησκευτικά της μουσεία ιερά αγάλματα των Θεών θα εξέλιπαν και θα ίσταντο αυτά εις τας θέσεις των επιβάλλοντα σεβασμόν προς πάσαν ψυχήν και αγάπην προς την Φύσιν και το πνεύμα της.

Αίσχος υβρισταί του κάλλους και της λατρείας της Φύσεως.

Αι ιεραί προμετωπίδες του Παρθενώνος θα ήτο το προσκύνημα πάσης ψυχής και το έμβλημα πάσης σωματικής δόξης.

Λησταί και βέβηλοι Ελγίνοι δεν θα υπήρχον.

Αίσχος εις σέ Αλβιών (Αγγλία), διότι έχεις τοιαύτη ιστορία! Ίσως αυτή θα είναι η μέλλουσα καταδίκη σου!

Και θα είναι, διότι

η Ελληνική μύησις θα ανατείλει!

Δεν γνωρίζω πότε
αλλά θα ανατείλει
και τότε η Ελλάς
θα καταστεί
το προσκύνημα
πάσης Ψυχής!

http://hliaion.blogspot.gr/2010/06/blog-post_8881.html
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 06 Μαρ 2016, 17:38

Πώς τολμάς Άλκη καί αναφέρεις τόν Σπυρίδωνα Νάγο; !
Αφ' ενός τέκτονας (σύμφωνα μέ ορισμένους), ενώ κατ' άλλους μύστης αφ' ετέρου τά βιβλία του εκδομένα από αυτόν τόν μιαρό καί τρισάθλιο Αναστασάκη;

Κάτοικος τού Σύμπαντος:
http://www.politeianet.gr/books/9789607 ... ntos-75551
Περί τροφής και ακρεωφαγίας:
http://www.politeianet.gr/books/9789607 ... ias-116085

Στήν πυρά! Γρήγορα! Στήν πυρά!
Μετανοῶ πού έχω στήν βιβλιοθήκη μου τά παραπάνω. Όχι, όχι, δέν τά έχω διαβάσει! Δέν ξέρω πώς βρέθηκαν εκεί!
(Ελπίζω έτσι νά γλυτώσω τίς ακόλουθες απειλές):
:mastigio: :kremala: :gilotina:


Γιά όσους δέν κατάλαβαν αστειεύομαι. Τό γέλιο μακραίνει τήν ζωή!
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 06 Μαρ 2016, 18:20

Όσοι κατασκευάζουν ,κτίζουν ΙΔΕΕΣ είναι Αρχι - τέκτωνες .Υπό αυτή την ερμηνεία είμαι ένας τέκτων..που προσπαθεί να γίνει Αρχι - τέκτων :wink:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 06 Μαρ 2016, 19:25

Μία πνευματική ὁμάδα πού ἀκολουθεῖ τίς ἀρχές τῆς ἑλληνικῆς πνευματικῆς παράδοσης εἶναι τό Πανελλήνιο Δίκτυο Συνειδητότητας. http://padisy.gr/
Κάνουν σοβαρή πνευματική δουλειά (ὄχι θρησκευτική καί καλλιτεχνική, ὅπως κάνει ὁ Ραδάμανθυς στό Ἰδεοθέατρο). * Εἶναι πολύ σοβαροί τύποι μέ πρῶτο καί καλύτερον τόν Στάμο Στίνη προσπαθῶντας νά κάνουν πράξη ἀρχές καί ἰδέες βασισμένες στήν ἑλληνική πνευματική παράδοση στήν καθημερινή ζωή. Κάθε Ισημερία καί Ἡλιοστάσιο ὁργανώνουν Ὁραματισμό γιά τήν Ἑλλάδα (τό ἔχω φέρει καί κάπου ἐδῶ στά Ἰδεό). Τό βρῆκα! : http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 59#p233459
Tώρα τελευταία ὁργνώνουν ἑβδομαδιαία διαδικτυακή ἐκπομπή, γιά ὅσους βρίσκονται ἐκτός Ἀθηνῶν (ἀκοῦς Ἄλκη;) μέ πολύ ὡραῖα πρακικά πνευματικά θέματα καί εὐτελέστατο ἀντίτιμο. Τήν παρακολουθῶ.

Θά ἐπαναφέρουμε, ἀγαπητέ φίλε Ἄλκη, τίς ἀρχές τῆς ἐλληνικῆς πνευματικῆς παράδοσης εἴτε κάποιοι τό θέλουν εἴτε ὄχι, χωρίς νά τό παίζουμε ἑλληναράδες πρῶτοι μεταξύ βαρβάρων οὔτε ὅμως καί Δωδεκαθεϊστές (δέν γύρισα τήν πλάτη σέ μία θρησκεία -τόν Χριστιανισμό- γιά νά πάω νά ἀσπαστῶ κάποια ἄλλη)!
Ὅπως λέει ὁ Icke: "Θεέ μου, φύλαγέ με ἀπό τίς θρησκεῖες"!
Μέχρι τώρα ἐπικρατοῦσε ἡ μιισαλλοδοξία καί ὁ δογματισμός. Σοῦ ἔβαζαν μία ταμπέλλα (μάγισσα, τέκτονας, ἐθνικός,) καί σέ ἔτρωγε τό σκοτάδι.
Στήν νέα ἐποχή πού μπῆκε, αὐτό πού ἔχει σημασία εἶναι οἱ ἰδέες (βλέπε Ἰδεο-γραφήματα :D ) καί ὄχι οἱ ταμπέλες. Ἡ Ἀλήθεια δέν φοβᾶται τίποτα. Ἠ βία καί ὁ ἔλεγχος θά πάρουν τό κουβαδάκι τους καί θά πᾶνε σ' ἄλλη παραλία ἤ μᾶλλον καλύτερα, θά πᾶνε νά βροῦν τά καλικατζαράκια.


* Παρεμπιπτόντως (δέν ἔχω κανένα πρόβλημα νά πῶ ὅτι) γνωρίζω τόν Ραδάμανθυ, ἤμουν μαθητής του στήν ὀρθοφωνία γιά τρία χρόνια [ἴσως εἶναι ὁ ἕλληνας μέ τόν πιό σωστό καί καθαρό λόγο], τόν ἐκτιμῶ, ἀλλά δέν συμμερίζομαι τίς θρησκευτικές ἐπιλογές του. Εἶχα τότε τήν εὐκαιρία νά γνωρίσω καί νά παρακολουθήσω στό Ἰδεοθέατρο ὀμιιλίες τῆς πολύ τίμιας ἐρευνήτριας, τῆς Ἀλτάνης.
Ἀντιθέτως, ἀλγεινή ἐντύπωση μοῦ ἔκανε ὁ διπλανός μέ τό Ἰδεοθέατρο χῶρος, ἡ Ἑλληνική Ἀγωγή, (πού ξεκίνησαν ὡς κοινό μέ τό Ἰδεοθέατρο), στήν ὁποία ἐπίσης ἐθήτευσα διόμισυ χρόνια κάνοντας ἀρχαία ἑλληνικά, ἀλλά ἔφυγα διότι δέν ἄντεχα τήν φασίζουσα νοοτροπία τῆς κατά τά ἄλλα ἄξιας καί ἐμβριθοῦς φιλολόγου Τζιροπούλου. Θυμᾶμαι τόν Ἄδωνη νά μπαινοβγαίνει στό ἀνσανσέρ μέ πλαστικές τσάντες μέ βιβλία (πρίν 12-15 χρόνια) καί στενοχωριέμαι πού δέν τόν εἶχα κάνει τόπι στό ξύλο ἐκεῖ μέσα. Αὐτά πρός ἐνημέρωσιν ἀπ' ὅ,τι ξέρω ἀπό τήν ἑλληνική πνευματική παράδοση.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 06 Μαρ 2016, 19:59

promitheas14 έγραψε:Μία πνευματική ὁμάδα πού ἀκολουθεῖ τίς ἀρχές τῆς ἑλληνικῆς πνευματικῆς παράδοσης εἶναι τό Παλλενήνιο Δίκτυο Συνειδητότητας. http://padisy.gr/
Κάνουν σοβαρή πνευματική δουλειά (ὄχι θρησκευτική)
Μπήκα είδα λίγο και πρέπει να σου πω ότι μάλλον έχεις μπερδευτεί με τις έννοιες και τις ταμπέλες.
Λες ότι η ομάδα κάνει σοβαρή πνευματική δουλειά και όχι θρησκευτική. Αλλά στην σελίδα τους γράφουν :
Τι ακριβώς σημαίνει «Οραματισμός», πώς λειτουργεί και τι επιτυγχάνει.

Κατά τον Ομαδικό Οραματισμό επιχειρείται μία συντονισμένη εκπομπή ψυχικής ενέργειας, η οποία περιλαμβάνει:
Προσευχή προς τις ανώτερες πνευματικές δυνάμεις που προστατεύουν και καθοδηγούν την Ανθρωπότητα και τον Ελληνισμό.
Πιστεύω, πως η προσευχή προς τις ανώτερες πνευματικές δυνάμεις αποτελεί απόδειξη θρησκευτικής προσέγγισης του κόσμου μας..
Ὅπως λέει ὁ Icke: "Θεέ μου, φύλαγέ με ἀπό τίς θρησκεῖες"!
Πως γίνεται να συμφωνείς με τα λόγια του Icke όταν μια θρησκευτική ομάδα που προσεύχεται σε ανώτερες πνευματικές δυνάμεις. Και πως θα επαναφέρει τις αρχές της Ελληνικής πνευματικής παράδοσης;

Γράφει η ομάδα :
Κρίσιμη μάζα – Αρκούν 330 χειριστές για να αλλάξουν την Ελλάδα!

Διαχρονικές έρευνες από επιστημονικά ιδρύματα έχουν αποδείξει ότι
Επίκληση στην αυθεντία για να δικαιολογηθεί ο χαλαρός θρησκευτικός "μανδύας" της ομάδας. Ποιες είναι αυτές οι έρευνες και από ποια επιστημονικά ιδρύματα έχουν αποδειχθεί;
εάν ένας δεδομένος αριθμός ατόμων μιάς κοινωνίας -αποκαλούμενος «κρίσιμη μάζα»- συντονιστεί παράγοντας μία συγκεκριμένη θετική σκετομορφή, τότε στην πορεία ολόκληρη η κοινωνία αλλάζει προς το καλύτερο.
Ο αριθμός αυτός της κρίσιμης μάζας έχει υπολογιστεί πως ισούται με το 1/10 της τετραγωνικής ρίζας του συνόλου των ατόμων της κοινωνίας που θέλουμε να επηρεάσουμε θετικά. Για την Ελλάδα αυτό σημαίνει ότι αρκούν 330 περίπου συνειδητά άτομα, ενώ για ολόκληρη τη Γη 8500 περίπου!
Μέχρι τώρα ἐπικρατοῦσε ἡ μιισαλλοδοξία καί ὁ δογματισμός.
Μα επικρατεί η μισαλλοδοξία και ο δογματισμός από την στιγμή που ομάδες παρουσιάζουν ψευδοεπιστημονικό προσωπείο και καπηλεύονται το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα για να περάσουν θρησκευτικές θεωρίες με ταμπέλες επιστημονικές,φιλοσοφικές και γενικότερα ότι έχει να προσφέρει η new age δογματική αντίληψη του κόσμου.
Σοῦ ἔβαζαν μία ταμπέλλα (μάγισσα, τέκτονας, ἐθνικός,) καί σέ ἔτρωγε τό σκοτάδι.
Από τις γνωστές θρησκείες ανά τον κόσμο. Το ίδιο κάνουν και οι θιγόμενοι όμως επομένως δεν διαφέρουν στην πράξη σε κάτι.
Στήν νέα ἐποχή πού μπῆκε
Και βλέπουμε τα χάλια της ήδη.
, αὐτό πού ἔχει σημασία εἶναι οἱ ἰδέες (βλέπε Ἰδεο-γραφήματα :D ) καί ὄχι οἱ ταμπέλες.
Όταν οι ιδέες προστάζουν να επιβάλλεσαι στον άλλον επειδή στο είπε ο θεός, ο αλλάχ, η πνευματική ομάδα που θα αναστηλώσει το αρχαιο ελληνικο πνεύμα κλπ δεν έχουμε απλά να κάνουμε με ιδέες αλλά για δογματικές , και σε κάποιες περιπτώσεις , επικίνδυνες αντιλήψεις οι οποίες πηγάζουν από ακραίες θρησκευτικές ομάδες με ψευδοπασιφιστικό λόγο.
Ἡ Ἀλήθεια δέν φοβᾶται τίποτα.
Η αλήθεια για τον καθένα μας είναι σχετική. Η αλήθεια σου δεν πρέπει να είναι αιτία να επιβληθείς στον άλλον με οποιοδήποτε τρόπο. Αν δεν φοβάσαι για την αλήθεια σου γιατί το γράφεις; Να επιβεβαιώσεις τον εαυτό σου ή απλά αμφιβάλλεις για την δική σου αλήθεια ;
Ἠ βία καί ὁ ἔλεγχος θά πάρουν τό κουβαδάκι τους καί θά πᾶνε σ' ἄλλη παραλία ἤ μᾶλλον καλύτερα, θά πᾶνε νά βροῦν τά καλικατζαράκια.
[/quote]

Αφού πρώτα επιβληθεί η αντί-ελληνική συνειδητότα με βάση το καλουπωμένο αρχαίο ελληνικό πνεύμα στα πλαίσια των new age θετικών σκέψεων και με τους 330 που χρειάζεται η ομάδα αυτή για να μας φέρει στον ίσιο δρόμο;;; Δημοκρατικά πάντα έτσι ;;; Οτιδήποτε άλλο εκτός της ομάδας και του τρόπου που βλέπει τα πράγματα είναι βία και έλεγχος που πρέπει να αντιμετωπιστούν. Όπως ακριβώς όσοι δεν πιστεύουν στον Αλλάχ είναι άπιστοι ή όσοι βρίσκονται εκτός παπαδικού δόγματος του διαβόλου!!

Κατά τα άλλα όχι δεν έχει καμία σχέση η ομάδα με θρησκείες ούτε καν πλησιάζει τον τρόπο που λειτουργούν οι θρησκείες ! :lol:

Προμηθέα φιλικά το εννοώ. Αν θέλεις να προάγεις το αρχαιοελληνικό πνεύμα στο σήμερα δεν έχεις πάρα να ανοίξεις όλα τα βιβλία περί αρχαίας Ελλάδας , να μελετήσεις τι είπαν και να εφαρμόσεις εσύ ο ίδιος όσα κρίνεις και μπορείς να εφαρμόσεις δίνοντας το παράδειγμα στον άλλον. Και όχι μέσα από ομάδες οι οποίες αποτελούνται κατά κύριο λόγο από θρησκευτικούς ινστρούχτορες - μεσάζοντες αντιαρχαιοελληνικών κοσμοθεωριών και προάγουν άλλα πράγματα...ένα νοθευμένο αρχαιοελληνικό πνεύμα στα πλαίσια θρησκευτικής προσέγγισης με ψευδοεπιστημονικά κριτήρια!
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 06 Μαρ 2016, 20:21

Φίλε μελισσοκόμε μας, ἐπίτρεψέ μου νά σοῦ πῶ μόνο αὐτό, γιατί εἶμαι πολύ κουρασμένος ἀπό τίς σημερινές συκοφαντίες πού ὑπέστην (καί δέν εἶδα κανένα σας νά ἱδρώνει τό αὐτί του):
Οἱ ἀνώτερες πνευματικές δυνάμεις ὑπάρχουν. Ἡ πνευματική ἱεραρχία τοῦ πλανήτη ὑπάρχει. ἀνεξαρτήτως ἐάν ἡ κάθε θρησκεία τίς καπηλεύεται καί τίς ἰδιοποιεῖται. Ὑπάρχουν ἀνεξαρτήτως θρησκειῶν. Αὐτό εἶναι μία πολύ σημαντική λεπτομέρεια πού μᾶς διαφεύγει.
Ὀ ἀρχάγγελος Μιχαήλ ὑπάρχει. Ὁ ἀρχάγγελος Γαβριήλ ὑπάρχει. Μπορεῖ νά μήν ἔχουν αὐτό τό ὄνομα πού προφέρουν οἱ ἄνθρωποι, ἀλλά ὡς πνευματικές ὑπάρξεις καί δυνάμεις πού ἔχουν ἀναλάβει τήν εὐθύνη τῆς προόδου τοῦ "σχολείου Γῆ" ὑπάρχουν. ΠΙΣΤΕΥΩ στήν δύναμη ἀνώτερων πνευματικῶν δυνάμεων. Ἐσύ δέν πιστεύεις;
Αὐτό δέν σημαίνει ὅτι τίς λατρεύω, ὅπως κάνουν οἱ θρησκεῖες, ἀλλά τίς τιμῶ καί ἐπικαλοῦμαι καί ζητῶ τήν συμβολή τους νά προχωρήσω στόν δρόμο μου καί νά προχωρήσει πρός τά μπρός ὀ πλανήτης καί ἡ ἀνθρωπότητα.
Λυπᾶμαι ἄν αὐτή ἡ κατάθεση εἰλικρίνειας, (περί τῶν ἐμπειριῶν μου) γίνει ἴσως ἀφορμή νά μέ κατηγορήσετε κι ἄλλο. (Ὄχι, δέν λέω ἐσένα).
Αὐτές εἶναι οἱ σαφέστατες θέσεις μου.
Καληνύχτα.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 06 Μαρ 2016, 20:27

Καλό σου βράδυ. Κάποια στιγμή απάντα όμως γιατί έθεσα συγκεκριμένα ερωτήματα στις σκέψεις που διατύπωσες.

Άρα αφού παραδέχεσαι την ύπαρξη ανώτερων πνευματικών δυνάμεων όπως και η ομάδα που έφερες link σήμαίνει ότι υπάρχει ένα είδους θρησκευτικό υπόβαθρο σε όλο αυτό. Άρα κάνεις λάθος όταν λες δεν έχει σχέση με οτιδήποτε θρησκευτικό.

ΥΣ : Όσο για το αν ιδρώνει το αυτί μας μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα.
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 06 Μαρ 2016, 20:48

AnonymosEreynhths έγραψε: Διαχρονικές έρευνες από επιστημονικά ιδρύματα έχουν αποδείξει ότι
εάν ένας δεδομένος αριθμός ατόμων μιάς κοινωνίας -αποκαλούμενος «κρίσιμη μάζα»- συντονιστεί παράγοντας μία συγκεκριμένη θετική σκετομορφή, τότε στην πορεία ολόκληρη η κοινωνία αλλάζει προς το καλύτερο.
Ο αριθμός αυτός της κρίσιμης μάζας έχει υπολογιστεί πως ισούται με το 1/10 της τετραγωνικής ρίζας του συνόλου των ατόμων της κοινωνίας που θέλουμε να επηρεάσουμε θετικά. Για την Ελλάδα αυτό σημαίνει ότι αρκούν 330 περίπου συνειδητά άτομα, ενώ για ολόκληρη τη Γη 8500 περίπου!
Κύττα, ἄν ἔχεις a priori ἀρνητική θέση γιά κάτι, (γιά τούς δικούς σου λόγους) μπορεῖς νά βρεῖς δεκάδες πράγματα μέ τά ὁποῖα διαφωνεῖς.
Τό συγκεκριμένο ζήτημα τῆς κρίσιμης μάζας δέν τό λέει τό ΠΑΔΙΣΥ μόνο. Τό λένε καί ὁ Ιcke, τό λέει καί ὁ Braden πού ἔχει φτιάξει ὁλόκληρη ἐπιστημονική ὁμάδα πού προσπαθεῖ νά συνδυάσει ἐπιστήμη καί πνευματικότητα https://www.heartmath.org/gci/ καί πάρα πολλοί ἄλλοι.

Ἐπειδή εἶδα τήν ἐπιμονή σου περί θρησκείας, παρά τίς διευκρινίσεις μου, λέω: Πάρτ' ὅπως θέλεις. Πές με θρῆσκο. Δικαίωμά σου! Ἐγώ πάντως δέν δέχομαι καμμία θρησκεία μέ συγκεκριμένο δογματικό καί λατρευτικό πλαίσιο. Επικαλοῦμαι μόνο τόν Θεό καί τίς Θεῖες φωτεινές πνευματικές δυνάμεις. Μήπως τίς ξέρω, ἐδῶ πού τά λέμε;

Ὄχι. Δέν θά ἀπαντήσω φίλε μου στά ὑπόλοιπα. Δέν εἶμαι νά κάνω προσηλυτισμό στίς ἰδέες καί τίς ἐπιλογές μου. Μία ἐνημέρωση ἔκανα ἀπό καλή καί μόνο διάθεση νά μοιραστῶ μέ μιά ὁμάδα πνευματικῶν ἀναζητητῶν, αὐτά πού ἔχουν πέσει στήν ἐμπειρία. Ἄν σ' ἀρέσουν τά ψάχνεις. Ἄν σού βρωμάνε διάγραψέ τα. Δέν εἶναι ὁ σκοπός μου νά πείσω κανέναν.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 06 Μαρ 2016, 20:56

promitheas14 έγραψε:Μία πνευματική ὁμάδα πού ἀκολουθεῖ τίς ἀρχές τῆς ἑλληνικῆς πνευματικῆς παράδοσης εἶναι τό Πανελλήνιο Δίκτυο Συνειδητότητας. http://padisy.gr/
Δεν ξέρω τι κάνει αυτή η ομάδα .Θα ρίξω ένα βλέφαρο όμως..
AnonymosEreynhths έγραψε:
Πιστεύω, πως η προσευχή προς τις ανώτερες πνευματικές δυνάμεις αποτελεί απόδειξη θρησκευτικής προσέγγισης του κόσμου μας..
Όχι απαραίτητα...
Αν και με τη φράση "ανώτερες πνευματικές δυνάμεις" γίνεται μια προσπάθεια κατανόησης,θα έλεγα πως είναι συμβολική ,διότι ουδείς ανώτερος του ίδιου του ανθρώπου.Έτσι,ανώτερη πνευματική δύναμη μπορεί να χαρακτηριστεί και ο λεγόμενος Ανώτερος Εαυτός ή το Κα ,που είναι Υπεράνω της Ύλης και που παρέχει πληροφορίες κατά την επικοινωνία ή κατά τη προσευχή ή κατά τον διαλογισμό.

Η Μύηση δεν έχει να κάνει με <θεούς> ,πόσο μάλλον με θρησκείες.Η μύηση είναι μια Εσωτερική αναζήτηση.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 06 Μαρ 2016, 21:11

promitheas14 έγραψε:
AnonymosEreynhths έγραψε: Διαχρονικές έρευνες από επιστημονικά ιδρύματα έχουν αποδείξει ότι
εάν ένας δεδομένος αριθμός ατόμων μιάς κοινωνίας -αποκαλούμενος «κρίσιμη μάζα»- συντονιστεί παράγοντας μία συγκεκριμένη θετική σκετομορφή, τότε στην πορεία ολόκληρη η κοινωνία αλλάζει προς το καλύτερο.
Ο αριθμός αυτός της κρίσιμης μάζας έχει υπολογιστεί πως ισούται με το 1/10 της τετραγωνικής ρίζας του συνόλου των ατόμων της κοινωνίας που θέλουμε να επηρεάσουμε θετικά. Για την Ελλάδα αυτό σημαίνει ότι αρκούν 330 περίπου συνειδητά άτομα, ενώ για ολόκληρη τη Γη 8500 περίπου!
Κύττα, ἄν ἔχεις a priori ἀρνητική θέση γιά κάτι, (γιά τούς δικούς σου λόγους) μπορεῖς νά βρεῖς δεκάδες πράγματα μέ τά ὁποῖα διαφωνεῖς.
Τό συγκεκριμένο ζήτημα τῆς κρίσιμης μάζας δέν τό λέει τό ΠΑΔΙΣΥ μόνο. Τό λένε καί ὁ Ιcke, τό λέει καί ὁ Braden πού ἔχει φτιάξει ὁλόκληρη ἐπιστημονική ὁμάδα πού προσπαθεῖ νά συνδυάσει ἐπιστήμη καί πνευματικότητα https://www.heartmath.org/gci/ καί πάρα πολλοί ἄλλοι.
Δεν έχω a priori θέση το συγκεκριμένο θέμα. Μια ερώτηση έκανα αναφορικά με τους ισχυρισμούς της ομάδας. Σε ποια επιστημονικά ιδρύματα έχουν αποδειχθεί τα όσα ισχυρίζονται; Απλό το ερώτημα.
Το ποιοι το έχουν πει ή υποστηρίξει δεν είναι η σωστή απάντηση Προμηθέα. Αν σε ρώταγα ποιοι άλλοι το υποστηρίζουν να το δεχόμουν.
Ἐπειδή εἶδα τήν ἐπιμονή σου περί θρησκείας, παρά τίς διευκρινίσεις μου, λέω: Πάρτ' ὅπως θέλεις. Πές με θρῆσκο. Δικαίωμά σου! Ἐγώ πάντως δέν δέχομαι καμμία θρησκεία μέ συγκεκριμένο δογματικό καί λατρευτικό πλαίσιο. Επικαλοῦμαι μόνο τόν Θεό καί τίς Θεῖες φωτεινές πνευματικές δυνάμεις. Μήπως τίς ξέρω, ἐδῶ πού τά λέμε;
Επιμένω Προμηθέα γιατί έγραψες λανθασμένα προφανώς πως η ομάδα δεν σχετίζεται με κάτι θρησκευτικό αλλά δεν ισχύει. Δεν σε λέω θρήσκο γιατί θα ήταν λάθος. Αναφέρομαι στην ομάδα.
Ὄχι. Δέν θά ἀπαντήσω φίλε μου στά ὑπόλοιπα.
Μα βρε φίλε, διόρθωσε με αν κάνω λάθος, οι μισαλλόδοξοι και οι φανατικοί κάνουν μονόλογο και δεν δέχονται κουβέντα. Εγώ δεν πιστεύω ότι εσύ ανήκεις σε αυτούς. Γιατί όμως δεν απαντάς ; Έθεσες κάποιες προτάσεις- σκέψεις σου οπότε είναι αυτονόητο πως επιδέχονται κριτικής και σχολιασμού αφού βρισκόμαστε σε φόρουμ. Αν δεν σε ενδιαφέρει η συζήτηση τότε τι σε ενδιαφέρει; Εντάξει μην απαντάς. Αλλά πολλές ταμπέλες χρησιμοποιείς....!!!
Δέν εἶμαι νά κάνω προσηλυτισμό στίς ἰδέες καί τίς ἐπιλογές μου.
Δεν σε κατηγόρησα πως κανείς προσηλυτισμό. Αλλά μιας και έχουμε πιάσει το αρχαιοελληνικό πνεύμα πως θα προχωρήσουμε αν δεν δέχεσαι διάλογο; Οι ιδέες θέλουν διάλογο να αναλυθούν, να εξελιχθούν.Το αρχαιοελληνικό πνεύμα δεν καλουπώνεται πίσω από θρησκευτικές ομάδες γιατί τότε δεν έχουν να κάνουμε αρχαιοελληνικό πνεύμα αλλά με ένα έκτρωμα στα μέτρα της κάθε ομάδας. Το αρχαιοελληνικό πνεύμα ουδεμία σχέση είχε, έχει και θα έχει με οποιαδήποτε ομάδα/θρησκεία επιχειρεί να το κόψει/ράψει στα μέτρα της. Η αλήθεια αυτή Προμηθέα πάντα βγαίνει στην επιφάνεια no matter what....!
Μία ἐνημέρωση ἔκανα ἀπό καλή καί μόνο διάθεση νά μοιραστῶ μέ μιά ὁμάδα πνευματικῶν ἀναζητητῶν, αὐτά πού ἔχουν πέσει στήν ἐμπειρία.
Όταν γράφεις αυτά :
Θά ἐπαναφέρουμε, ἀγαπητέ φίλε Ἄλκη, τίς ἀρχές τῆς ἐλληνικῆς πνευματικῆς παράδοσης εἴτε κάποιοι τό θέλουν εἴτε ὄχι, χωρίς νά τό παίζουμε ἑλληναράδες πρῶτοι μεταξύ βαρβάρων οὔτε ὅμως καί Δωδεκαθεϊστές (δέν γύρισα τήν πλάτη σέ μία θρησκεία -τόν Χριστιανισμό- γιά νά πάω νά ἀσπαστῶ κάποια ἄλλη)!
Δεν ενημερώνεις...μας λες ότι υπάρχει κάποιο σχέδιο για τους χ,ψ λόγους που η ομάδα υποστηρίζει...άρα ουσιαστικά μας ανακοινώνεις τι θα γίνει δίχως όμως να δέχεσαι απαντήσεις ή αντίλογο; Πάλι βλέπω το αρχαιοελληνικό πνεύμα να απομακρύνεται,ας μου επιτραπεί η φράση, από την παραπάνω επικίνδυνη λογική....
Ἄν σ' ἀρέσουν τά ψάχνεις. Ἄν σού βρωμάνε διάγραψέ τα. Δέν εἶναι ὁ σκοπός μου νά πείσω κανέναν.
Γιατί να τα διαγράψω; Εγώ κουβέντα προσπαθώ να κάνω, να αναλύσουμε τις ιδέες αυτές που δήθεν προάγουν το αρχαιοελληνικό πνεύμα. Αποκλείεται Προμηθέα το αρχαιοελληνικό πνεύμα να είναι τόσο .... μονόπλευρο και κουφό....
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 06 Μαρ 2016, 21:18

alkinoos έγραψε:
Όχι απαραίτητα...
Αν και με τη φράση "ανώτερες πνευματικές δυνάμεις" γίνεται μια προσπάθεια κατανόησης,θα έλεγα πως είναι συμβολική ,διότι ουδείς ανώτερος του ίδιου του ανθρώπου.Έτσι,ανώτερη πνευματική δύναμη μπορεί να χαρακτηριστεί και ο λεγόμενος Ανώτερος Εαυτός ή το Κα ,που είναι Υπεράνω της Ύλης και που παρέχει πληροφορίες κατά την επικοινωνία ή κατά τη προσευχή ή κατά τον διαλογισμό.

Η Μύηση δεν έχει να κάνει με <θεούς> ,πόσο μάλλον με θρησκείες.Η μύηση είναι μια Εσωτερική αναζήτηση.
Αν υπάρχει έστω και η αναζήτηση για το θείο (χωρίς προσδιορισμό σε θεό/θεούς/θέες) σε κάποιες ανώτερες δυνάμεις δεν έχουμε να κάνουμε με θρησκευτική αναζήτηση; Έστω και αν αυτή θεωρείτε ή την ονομάζεται εσωτερική;
Η θρησκεία εκτός απ τον κλασσικό ορισμό : Πίστη-Δόγμα Λατρεία στην δύση σε διάφορες ομάδες/χώρες έχει άλλες έννοιες. Πχ στον ζωροαστρισμό σημαίνει ο εσωτερικός κόσμος.
Αν η φράση όπως λες νοείται σε συμβολικό επίπεδο νομίζω πως έχουμε να κάνουμε με μια καθαρά φιλοσοφική αναζήτηση.

Πάντως στην περίπτωση της ομάδας και σύμφωνα με τα λεγόμενα του Προμηθέα εννοεί πως πιστεύει σε υπαρκτές οντότητες (αρχ. Μιχάηλ κλπ)
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 06 Μαρ 2016, 21:43

Φίλε μελισσοκόμε μας.
Γράφω ότι δέν απαντώ στά θέματα πού αφορούν τό ΠΑΔΙΣΥ.
Ἔφερα στήν γνώση σας ἕνα σάιτ (καί ομάδα) πού κατά τήν γνώμη μου κάνει καλή δουλειά.
Δέν υπάρχει λόγος νά κάνω τόν υπερασπιστή τους. Αν έχεις απορίες μεταφυσικής φύσεως γράψε τους ή πάρε τους τηλέφωνο.

Ως πρός αυτό πού έγραψα :
Θά ἐπαναφέρουμε, ἀγαπητέ φίλε Ἄλκη, τίς ἀρχές τῆς ἐλληνικῆς πνευματικῆς παράδοσης εἴτε κάποιοι τό θέλουν εἴτε ὄχι, χωρίς νά τό παίζουμε ἑλληναράδες πρῶτοι μεταξύ βαρβάρων οὔτε ὅμως καί Δωδεκαθεϊστές (δέν γύρισα τήν πλάτη σέ μία θρησκεία -τόν Χριστιανισμό- γιά νά πάω νά ἀσπαστῶ κάποια ἄλλη)!
Ὅπως λέει ὁ Icke: "Θεέ μου, φύλαγέ με ἀπό τίς θρησκεῖες"!
Μέχρι τώρα ἐπικρατοῦσε ἡ μιισαλλοδοξία καί ὁ δογματισμός. Σοῦ ἔβαζαν μία ταμπέλλα (μάγισσα, τέκτονας, ἐθνικός,) καί σέ ἔτρωγε τό σκοτάδι.
Στήν νέα ἐποχή πού μπῆκε, αὐτό πού ἔχει σημασία εἶναι οἱ ἰδέες (βλέπε Ἰδεο-γραφήματα :D ) καί ὄχι οἱ ταμπέλες. Ἡ Ἀλήθεια δέν φοβᾶται τίποτα. Ἠ βία καί ὁ ἔλεγχος θά πάρουν τό κουβαδάκι τους καί θά πᾶνε σ' ἄλλη παραλία ἤ μᾶλλον καλύτερα, θά πᾶνε νά βροῦν τά καλικατζαράκια.
έχεις δίκιο ως πρός τό ύφος. Βγάζω θέληση καί δύναμη νά γειώσω τίς αρχαιοελληνικές αξίες χωρίς τίς υπερβολές πού επισημαίνω (αλλά μέ τήν αίσθηση τού μέτρου πού διακρίνει τόν ελληνισμό).
Δέν έκρυψα ποτέ ότι μέ συνεπαίρνει τό ελληνικό πνευματικό ιδεώδες καί ότι θέλω νά τό κάνω πράξη στή ζωή μου.

Γιά τήν νέα εποχή: Μή βιάζεσαι. Σέ κάθε αλλαγή γίνεται ανακατοσούρα. Μπορεί νά μήν προλάβουμε εμείς τήν ειρήνη καί τήν ελευθερία πού μού καταλογίζουν ως αερολογίες, αλλά θά έρθουν.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 06 Μαρ 2016, 21:51

promitheas14 έγραψε:τό λέει καί ὁ Braden πού ἔχει φτιάξει ὁλόκληρη ἐπιστημονική ὁμάδα πού προσπαθεῖ νά συνδυάσει ἐπιστήμη καί πνευματικότητα https://www.heartmath.org/gci/ καί πάρα πολλοί ἄλλοι.
Το link που δίνεις δεν ανήκει σε κάποια επιστημονική ομάδα αλλά σε Μ.Κ.Ο. !
Ἔφερα στήν γνώση σας ἕνα σάιτ (καί ομάδα) πού κατά τήν γνώμη μου κάνει καλή δουλειά.
Δέν υπάρχει λόγος νά κάνω τόν υπερασπιστή τους. Αν έχεις απορίες μεταφυσικής φύσεως γράψε τους ή πάρε τους τηλέφωνο
Δεν ζήτησε κανείς να κάνεις τον υπερασπιστή τους αλλά απλά να απαντήσεις και να δικαιολογήσεις σε τι ακριβώς κάνει καλή δουλειά γιατί δεν προκύπτει από πουθενά αυτό που λες. Αντιθέτως αποφεύγεις τον διάλογο επί της ουσίας και έχουν μείνει αναπάντητα ερωτήματα. Γνωρίζεις απ έξω όμως το τι κάνουν , μας το λες αλλά αρνείσαι τον αντίλογο! Πάλι κάτι δεν πάει καλά με αυτό το υποτιθέμενο αρχαιοελληνικό πνεύμα που θα επιβάλλουν κάποιοι... :D
Γιά τήν νέα εποχή: Μή βιάζεσαι. Σέ κάθε αλλαγή γίνεται ανακατοσούρα. Μπορεί νά μήν προλάβουμε εμείς τήν ειρήνη καί τήν ελευθερία πού μού καταλογίζουν ως αερολογίες, αλλά θά έρθουν.
Δεν βιάζομαι.Αλλαγή; Δεν βλέπω κάποια αλλαγή. Απλά, καταστροφή και τίποτε άλλο. Και κάτι ομάδες new age που πατάνε σε θεωρίες τις οποίες διαστρεβλώνουν κατά το δοκούν. Και οποιοδήποτε δεν συμφωνεί ή δεν πάει μαζί τους..μαύρο φίδι που τον έφαγε! Μπρρρ φοβηθήκαμε!
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 06 Μαρ 2016, 22:07

AnonymosEreynhths έγραψε:
promitheas14 έγραψε:τό λέει καί ὁ Braden πού ἔχει φτιάξει ὁλόκληρη ἐπιστημονική ὁμάδα πού προσπαθεῖ νά συνδυάσει ἐπιστήμη καί πνευματικότητα https://www.heartmath.org/gci/ καί πάρα πολλοί ἄλλοι.
Το link που δίνεις δεν ανήκει σε κάποια επιστημονική ομάδα αλλά σε Μ.Κ.Ο. !
Λοιπόν, τί θέλεις νά πεῖς; Ἔχουν γιά πρώτη φορά στόν πλανήτη προσπαθήσει νά παντρέψουν τήν ἐπιστημονική γνώση μέ τήν πνευματικότητα.
Σέ πειράζει πού εἶναι ΜΚΟ;
promitheas14 έγραψε:Ἔφερα στήν γνώση σας ἕνα σάιτ (καί ομάδα) πού κατά τήν γνώμη μου κάνει καλή δουλειά.
Δέν υπάρχει λόγος νά κάνω τόν υπερασπιστή τους. Αν έχεις απορίες μεταφυσικής φύσεως γράψε τους ή πάρε τους τηλέφωνο
AnonymosEreynhths έγραψε:Δεν ζήτησε κανείς να κάνεις τον υπερασπιστή τους αλλά απλά να απαντήσεις και να δικαιολογήσεις σε τι ακριβώς κάνει καλή δουλειά γιατί δεν προκύπτει από πουθενά αυτό που λες. Αντιθέτως αποφεύγεις τον διάλογο επί της ουσίας και έχουν μείνει αναπάντητα ερωτήματα. Γνωρίζεις απ έξω όμως το τι κάνουν , μας το λες αλλά αρνείσαι τον αντίλογο! Πάλι κάτι δεν πάει καλά με αυτό το υποτιθέμενο αρχαιοελληνικό πνεύμα που θα επιβάλλουν κάποιοι... :D
Νά σέ ρωτήσω κάτι; Όταν κάποιος φίλος σου, σού λέει ότι είδε ένα έργο πού τού άρεσε, εσύ τού θέτεις ολόκληρο ερωτηματολόγιο περί τού τί ακριβώς τού άρεσε (η σκηνοθεσία, η μουσική, η ηθοποιία, τό σενάριο κτλ);
Έστω κι ἄν τό κάνεις, προσωπικά δέν μπορώ νά απαντήσω. Πήγαινε καί δές το κι άν δέν σού αρέσει φύγε στό δεκάλεπτο ή μήν πάς καθόλου νά τό δείς.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 07 Μαρ 2016, 15:08

promitheas14 έγραψε:
AnonymosEreynhths έγραψε:
promitheas14 έγραψε:τό λέει καί ὁ Braden πού ἔχει φτιάξει ὁλόκληρη ἐπιστημονική ὁμάδα πού προσπαθεῖ νά συνδυάσει ἐπιστήμη καί πνευματικότητα https://www.heartmath.org/gci/ καί πάρα πολλοί ἄλλοι.
Το link που δίνεις δεν ανήκει σε κάποια επιστημονική ομάδα αλλά σε Μ.Κ.Ο. !
Λοιπόν, τί θέλεις νά πεῖς; Ἔχουν γιά πρώτη φορά στόν πλανήτη προσπαθήσει νά παντρέψουν τήν ἐπιστημονική γνώση μέ τήν πνευματικότητα.
Σέ πειράζει πού εἶναι ΜΚΟ;
Θέλω να πω πως δεν ισχύει αφού μιλάς για επιστημονική ομάδα και μας φέρνεις ΜΚΟ που διακατέχεται από θρησκοδογματικές θέσεις και ψευδοεπιστημονικά τεκμήρια! Αυτό είναι απατεωνιά ολκής Προμηθέας. Καμία σχέση με το αρχαιοελληνικό πνεύμα. Όπως και με το ότι δήθεν δεν έχουν "θρησκευτική" σχέση πράγμα το οποίο αναιρέθηκε εντός ολίγων λεπτών...
AnonymosEreynhths έγραψε:Δεν ζήτησε κανείς να κάνεις τον υπερασπιστή τους αλλά απλά να απαντήσεις και να δικαιολογήσεις σε τι ακριβώς κάνει καλή δουλειά γιατί δεν προκύπτει από πουθενά αυτό που λες. Αντιθέτως αποφεύγεις τον διάλογο επί της ουσίας και έχουν μείνει αναπάντητα ερωτήματα. Γνωρίζεις απ έξω όμως το τι κάνουν , μας το λες αλλά αρνείσαι τον αντίλογο! Πάλι κάτι δεν πάει καλά με αυτό το υποτιθέμενο αρχαιοελληνικό πνεύμα που θα επιβάλλουν κάποιοι... :D
Νά σέ ρωτήσω κάτι; Όταν κάποιος φίλος σου, σού λέει ότι είδε ένα έργο πού τού άρεσε, εσύ τού θέτεις ολόκληρο ερωτηματολόγιο περί τού τί ακριβώς τού άρεσε (η σκηνοθεσία, η μουσική, η ηθοποιία, τό σενάριο κτλ);
Εννοείται!Ο λόγος; για να μάθω όσα περισσότερα μπορώ και αν κάνω λάθος , μακάρι, να μάθω καινούρια πράγματα και να διευρύνω τους ορίζοντες μου :D Και όχι να αφορίζω όποιον βρίσκεται εκτός του σκεπτικού μου με κηρύγματα μίσους και βίας για επιβολή επικίνδυνων θεωριών με πρόσχημα το αρχαιοελληνικό πνεύμα!
Έστω κι ἄν τό κάνεις, προσωπικά δέν μπορώ νά απαντήσω.
Δεν υπάρχει «δεν μπορώ» αλλά «δεν θέλω» !
πήγαινε καί δές το κι άν δέν σού αρέσει φύγε στό δεκάλεπτο ή μήν πάς καθόλου νά τό δείς.
Λίγες γραμμές διάβασα απ όσα λένε και εκφράζω κάποιες απορίες, εύλογες κατά την γνώμη μου, για το τι υποστηρίζουν και τι λειτουργούν.Αν υπάρχει δυσκολία να παραδεχτούμε τα αυτονόητα άλλο θέμα. Το αρχαιοελληνικό πνεύμα δεν υψώνει κανένα τοίχος ούτε κάνει το κουφό στην ανάπτυξη των ιδεών ούτε στην αναγνώριση της αλήθειας και δεν ζει σε φανταστικές φούσκες που εκπορεύονται από ομάδες ξένες προς αυτό.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Η Αποδόμηση των ανθελληνικών ψευδοφιλοσοφικών θεωριών

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 07 Μαρ 2016, 15:58

Μπαίνουμε στο θέμα με τίτλο : Η Ελληνική μύησις . Το μυαλό του αναγνώστη πάει στο ότι θα είναι κάτι σχετικό με την Ελλάδα και την φιλοσοφία αφού είμαστε στην "Ελληνική Φιλοσοφία"

Ανοίγει το νήμα. Πέφτει το μάτι πάνω στο έντονο μαύρο και διαβάζει:
και όλον εκείνον το αίσχος του Χριστιανισμού, το οποίον εξηπλώθη επί του κόσμου και τον διέφθειρε θα διελύετο και δεν θα μετεφέρετο και εδώ εις την Ελλάδα και πανταχού η μύησις του εγκλήματος.
Άρα η προπαγάνδα είναι ορατή:
Για την δήθεν Ελληνική Μύηση που ευαγγελίζεται ο Σπυρίδωνος Νάγου προϋπόθεση είναι να στάξουμε χολή για τον Χριστιανισμό.
Αμέσως καταλαβαίνουμε ότι η φιλοσοφία δεν σχετίζεται με το παραπάνω αλλά μόνο εμμονικές φανατικές προκαταλήψεις και παλαιά θρησκευτικά μίση με ψευτοφιλοσοφικό προσωπείο που μας εισάγουν σε ότι θέλει να μας πει ο...ποιητής.

Ποιος ήταν ο Σπυρίδωνος Νάγου ;
Απόσπασμα από εδώ:
http://celestialsalvi.blogspot.gr/2013/ ... tonas.html

Σπύρος Νάγος - Ένας ξεχωριστός Τέκτονας

Ο Σπύρος Νάγος γεννήθηκε στις 13-8-1868 στο Κακούρι της Αρκαδίας. Κυριότερη παιδαγωγός υπήρξε η μητέρα του. Λόγω της ευφυίας και της δραστηριότητάς του, έφυγε από το πατρικό του, χωρίς καμιά χρηματική ενίσχυση και πήγε στην Τρίπολη, απ’ όπου τελικά, πήγε στην Αθήνα.

Εκεί, ένας φιλότιμος και ευσυνείδητος δάσκαλος τον μόρφωσε μέχρι του σημείου να είναι σε θέση να διαβάζει και να ερμηνεύει Ισοκράτη και Ξενοφώντα. Αφού έκανε διάφορα επαγγέλματα, έγινε ζαχαροπλάστης

Αναμείχθηκε με τον συνδικαλισμό και εξελέγη αντιπρόσωπος της συντεχνίας των ζαχαροπλαστών. Την ίδια εποχή συγκροτήθηκε και ο πρώτος δημοκρατικός πυρήνας με τους Φλογαΐτη, Χοϊδά και Γ. Φιλάρετο, ο οποίος εξέδιδε τότε τον "Ριζοσπάστη", φορέα των δημοκρατικών και σοσιαλιστικών αρχών, στις οποίες είχε προσχωρήσει και ο φλογερός και ενθουσιώδης Νάγος.

Θαύμαζε τις αρχές της Γαλλικής Επανάστασης και η τριλογία "Ελευθερία – Ισότης – Αδελφότης" έγινε το βίωμά του. Προέβη σε αγώνα αφύπνισης και εξέγερσης του αδικημένου εργάτη. Εγκαταλείπει τότε το επάγγελμα του ζαχαροπλάστη και γίνεται τυπογράφος. Συντάσσει, εκδίδει και κυκλοφορεί μόνος του την πρώτη στην Ελλάδα σοσιαλιστική εφημερίδα, το "Άρδην".

Πρωτεργάτης και ρήτορας της πρώτης συγκεντρώσεως στις στήλες του Ολυμπίου Διός της Εργατικής Πρωτομαγιάς, καταδιώκεται από την Αστυνομία και κατάσχεται το φύλλο του. Καταφεύγει στην Κεφαλλονιά. Συλλαμβάνεται στην Ζάκυνθο. Με επέμβαση φιλελεύθερων στοιχείων του νησιού, αφήνεται ελεύθερος. Εκεί, συνδέεται με τους ριζοσπάστες και τους προοδευτικούς κύκλους, στους οποίους ανήκαν και οι τέκτονες της Αγγλικής Στοάς "Αστήρ", στην οποία είχαν μυηθεί οι περισσότεροι Φιλικοί του 1821. Το 1904 μυήθηκε στην τότε Στοά "Μαραθών". Ηταν ο πρώτος Σεβάσμιος της Σ.΄. Στ.΄. "Προμηθεύς".

Συνέταξε ψήφισμα με το οποίο ζητούσε να καθιερωθούν:

H οκτάωρη εργασία.
Η αργία της Κυριακής.
Η κατάργηση της προσωπικής κράτησης, και
Η απονομή σύνταξης σε όσους εργάτες συμπληρώνουν το πεντηκοστό έτος της ηλικίας τους, ή τους παθόντες ή ανίκανους για κάθε εργασία.


Όταν επέστρεψε στην Αθήνα, διορίστηκε υπάλληλος των Ταχυδρομείων Αθηνών και για αρκετά χρόνια, εξελέγετο μέλος του διοικητικού συμβουλίου του Συλλόγου Δημοσίων Υπαλλήλων. Το 1918 προσλήφθηκε σε τραπεζικό ίδρυμα στην Αθήνα με τον βαθμό του Τμηματάρχη.
Αφού πέρασε από τριάντα επτά επαγγέλματα, όπως έλεγε αστειευόμενος, διορίστηκε Διευθυντής της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Πειραιώς, την οποία διοργάνωσε και διηύθυνε.

Στον Τεκτονισμό ο Νάγος αναδεικνύεται και αναγνωρίζεται από όλους, σαν γνήσιος εμπνευσμένος Μύστης Δάσκαλος με σπάνια ηγετικά προσόντα. Η ικανότητά του να ερμηνεύει σύμβολα, η γλυκύτητα του χαρακτήρα του, και οι εμπνευσμένες διδασκαλίες του έδωσαν νέα ζωογόνο πνοή στους Τεκτονικούς κύκλους, μερικοί των οποίων και σήμερα ακόμη πορεύονται σύμφωνα με τις ανεκτίμητες και σοφές υποθήκες του.

Όσοι συνεργάστηκαν μαζί του και τον γνώρισαν από κοντά, πάντοτε θυμούνται με θαυμασμό την ανωτερότητα του ήθους του, την αστείρευτη καλωσύνη του, τις απέραντες γνώσεις του και την δύναμη της πάντοτε ορθής κρίσης του.

Ο τολμηρός αυτός ερευνητής, από νωρίς στράφηκε στην μελέτη των αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων. Με την μυστηριακή του κατάρτιση κατόρθωσε να σπουδάσει την γλώσσα των συμβόλων και να το ερμηνεύσει με τόση επιτυχία. Η ικανότητά του αυτή τον βοήθησε να ερμηνεύει με μεγάλη ευχέρεια την αρχαία ελληνική και ξένη Μυθολογία, πίσω από την οποία ήταν κρυμμένα τα βαθειά νοήματα των δυνάμεων και των νόμων της Κοσμογονίας, για να τα προφυλάξουν από την βεβήλωση και την παρανόηση από αδύνατες και ανώριμες διάνοιες.

Πηγή των κοσμοθεωριών, πίστευε ότι ήταν τα προελληνικά Μυστήρια, από τα οποία οι Θεολόγοι ποιητές και φιλόσοφοι διδάχθηκαν και άντλησαν τα στοιχεία της κοσμοθεωρίας τους, που δόθηκαν μετέπειτα στους ιστορικούς χρόνους και διατυπώθηκαν στα φιλοσοφικά συγγράμματα.

Θαύμαζε τον Ορφέα και τον Μέγα Πυθαγόρα, των οποίων τα σωζόμενα κείμενα μελετούσε συνεχώς. Ζωντάνεψε την αρχαία ελληνική σκέψη και φιλοσοφία. Ανέσυρε από τα βάθη των αιώνων και από τα άδυτα των αρχαίων μυστηρίων αλήθειες, τις ανασυνέθεσε και παρουσίασε πλήρες φιλοσοφικό και βιονομικό σύστημα με το οποίο εξηγούσε όλα τα αινίγματα της ζωής και του πνεύματος, αλλά και ικανοποιούσε την πιο ανήσυχη και απαιτητική σύγχρονη σκέψη.

Ουσία, Μορφή και Συνείδηση, έλεγε, συνθέτουν την αρμονική έκφραση της όλης Φύσεως, που αποτελεί το Παν. Από το Παν προέρχεται ο άνθρωπος. Όπως οι αριθμοί δεν έχουν τέρμα, έτσι και η ατομική ψυχή δεν έχει τέρμα, είναι αθάνατη και αιωνίως πολλαπλασιάζει τις δυνάμεις που κρύβει μέσα της σε λανθάνουσα κατάσταση.

Λάτρευε την Φύση και το Φως της. Ήταν εραστής της Αλήθειας και αυτήν αναζητούσε σ’ όλη του την επίγεια ζωή.

Κατά το 1915 ο Νάγος εγγράφεται στην Θεοσοφική Εταιρία και γίνεται πρόεδρος της Στοάς "Απόλλων". Το πέρασμά του από εκεί ήταν σύντομο. Καίτοι έτρεφε θαυμασμό για την ιδρύτριά της Έλενα Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ, η διάρθρωση και η έλλειψη μεθοδολογίας κατάλληλης για το σύστημα εκείνο, που εν τούτοις φιλοδόξησε να αναδειχθεί ο φορέας της Αρχαίας Σοφίας στην Δύση, δεν τον ικανοποιούσε. Στο έργο του "Πνευματικαί Ιδέαι" περιγράφεται πώς η γνώση εκείνη μεταβιβάζεται στους αγνούς και στους καθαρούς, στους άξιους και τους ικανούς για να συνεχίσουν την πορεία της ψυχής τους πέρα από της Γης το περιβάλλον:

Τις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων, έλεγε, πρέπει να τις διέπει ο ηθικός νόμος, ο όποιος είναι συνώνυμος με τον φυσικό. Ύψιστος δε φυσικός νόμος είναι ο νόμος της Αρμονίας, χωρίς τον οποίον δεν θα υπήρχε τάξη, πρόοδος, εξέλιξις. Αλλά τί είναι δίχως αρμονία; Αρμονία είναι ο νόμος, ο όποιος διακανονίζει τις μεταξύ των ουσιών, μορφών και συνειδήσεων σχέσεις προς τον σκοπό της εξελίξεως των πάντων διά της αλληλεπιδράσεως και διά της αγάπης και του έρωτος. Ο νόμος της αρμονίας είναι συμπύκνωση των εννοιών που περικλείουν οι μαγικές λέξεις "Αγάπη, Ελευθερία, Δικαιοσύνη".
Μασώνος με ιδιαίτερες αγάπες στην Μπλαβατσκυ και τις διδασκαλίες της δηλαδή στην Θεοσοφία η οποία δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το αρχαιοελληνικό πνεύμα αλλά αποτελεί ένα συνονθύλευμα αρχαίων θρησκευτικών δοξασιών. Σαν να βάζεις στο μίξερ πολλά υλικά και να περιμένεις να βγάλεις σωστά την συνταγή.

Τι σχέση έχει ο Τεκτονισμός με το αρχαιοελληνικό πνεύμα; Καμία. Απλά οι Τέκτονες χρησιμοποιούν την αρχαία Ελλάδα εισάγοντας και διαστρεβλώνοντας κατά το δοκούν ότι δεν τους αρέσει μόνο και μόνο για να ταιριάζουν με της Νεοεποχήτικες θρησκευτικές προκαταλήψεις και για να προσελκύσουν ικανό αριθμό θυμάτων που θα λειτουργήσουν ως θύτες υπέρ της οργάνωσης.

Το παράδοξο είναι πως όσοι τάσσονται κατά της θρησκείας του Χριστιανισμού...δεν έχουν κανένα πρόβλημα να πιστέψουν τυφλά τις θρησκευτικές προσταγές του τεκτονισμού σε ότι αφορά το αρχαιοελληνικό στοιχείο και την πλήρης διαστροφή του,προφανώς, στον βαθμό που εξυπηρετεί τον τεκτονισμό και τις επιμέρους "φιλικές" ομάδες-εκφραστές του δικού τους προϊόντος που του φόρεσαν με το έτσι θέλω την ταμπέλα του αρχαιοελληνικού πνεύματος και το πουλάνε σαν ναρκωτική ουσία με ωραιότατο περιτύλιγμα (δήθεν φιλοσοφικό, δήθεν μη-θρησκευτικό) προς άμεση κατανάλωση.

Τις παρενέργειες τις βλέπουμε όλοι! :thumbsdown:

Τα καρκινώματα πρέπει να ξεριζώνονται, τα ψεύδη τους να αποκαλύπτονται δημοσίως και η επιχειρούμενη διαστροφή τους σε κάθε τι Ελληνικό να μην μένει αναπάντητη. Διαφορετικά θα δούμε το αρχαιοελληνικό πνεύμα να ισοπεδώνεται ολοσχερώς χάριν της επιβίωσης του τεκτονισμού.

Η φωτιά που έχουν στήσει όλες αυτές οι αντίθετες στο αρχαίο Ελληνικό πνεύμα ,ομάδες και σέκτες, σε λίγο θα μας κάψουν όλους αν δεν αντισταθούμε στις Νεοταξικές τους επιβληθείσες ιδεολογίες οι οποίες είναι ξένες προς το Ελληνικό στοιχείο.

Όσοι παρασύρονται δύσκολα επανέρχονται !
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από promitheas14 » Δευ 07 Μαρ 2016, 18:05

AnonymosEreynhths έγραψε:
promitheas14 έγραψε:Μία πνευματική ὁμάδα πού ἀκολουθεῖ τίς ἀρχές τῆς ἑλληνικῆς πνευματικῆς παράδοσης εἶναι τό Παλλενήνιο Δίκτυο Συνειδητότητας. http://padisy.gr/
Κάνουν σοβαρή πνευματική δουλειά (ὄχι θρησκευτική)
Μπήκα είδα λίγο και πρέπει να σου πω ότι μάλλον έχεις μπερδευτεί με τις έννοιες και τις ταμπέλες.
Λες ότι η ομάδα κάνει σοβαρή πνευματική δουλειά και όχι θρησκευτική. Αλλά στην σελίδα τους γράφουν :
Τι ακριβώς σημαίνει «Οραματισμός», πώς λειτουργεί και τι επιτυγχάνει.

Κατά τον Ομαδικό Οραματισμό επιχειρείται μία συντονισμένη εκπομπή ψυχικής ενέργειας, η οποία περιλαμβάνει:
Προσευχή προς τις ανώτερες πνευματικές δυνάμεις που προστατεύουν και καθοδηγούν την Ανθρωπότητα και τον Ελληνισμό.
Πιστεύω, πως η προσευχή προς τις ανώτερες πνευματικές δυνάμεις αποτελεί απόδειξη θρησκευτικής προσέγγισης του κόσμου μας..

Γράφει η ομάδα :
Κρίσιμη μάζα – Αρκούν 330 χειριστές για να αλλάξουν την Ελλάδα!

Διαχρονικές έρευνες από επιστημονικά ιδρύματα έχουν αποδείξει ότι
Επίκληση στην αυθεντία για να δικαιολογηθεί ο χαλαρός θρησκευτικός "μανδύας" της ομάδας. Ποιες είναι αυτές οι έρευνες και από ποια επιστημονικά ιδρύματα έχουν αποδειχθεί;
εάν ένας δεδομένος αριθμός ατόμων μιάς κοινωνίας -αποκαλούμενος «κρίσιμη μάζα»- συντονιστεί παράγοντας μία συγκεκριμένη θετική σκετομορφή, τότε στην πορεία ολόκληρη η κοινωνία αλλάζει προς το καλύτερο.
Ο αριθμός αυτός της κρίσιμης μάζας έχει υπολογιστεί πως ισούται με το 1/10 της τετραγωνικής ρίζας του συνόλου των ατόμων της κοινωνίας που θέλουμε να επηρεάσουμε θετικά. Για την Ελλάδα αυτό σημαίνει ότι αρκούν 330 περίπου συνειδητά άτομα, ενώ για ολόκληρη τη Γη 8500 περίπου!
Μέχρι τώρα ἐπικρατοῦσε ἡ μιισαλλοδοξία καί ὁ δογματισμός.
Μα επικρατεί η μισαλλοδοξία και ο δογματισμός από την στιγμή που ομάδες παρουσιάζουν ψευδοεπιστημονικό προσωπείο και καπηλεύονται το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα για να περάσουν θρησκευτικές θεωρίες με ταμπέλες επιστημονικές,φιλοσοφικές και γενικότερα ότι έχει να προσφέρει η new age δογματική αντίληψη του κόσμου.

Προμηθέα φιλικά το εννοώ. Αν θέλεις να προάγεις το αρχαιοελληνικό πνεύμα στο σήμερα δεν έχεις πάρα να ανοίξεις όλα τα βιβλία περί αρχαίας Ελλάδας , να μελετήσεις τι είπαν και να εφαρμόσεις εσύ ο ίδιος όσα κρίνεις και μπορείς να εφαρμόσεις δίνοντας το παράδειγμα στον άλλον. Και όχι μέσα από ομάδες οι οποίες αποτελούνται κατά κύριο λόγο από θρησκευτικούς ινστρούχτορες - μεσάζοντες αντιαρχαιοελληνικών κοσμοθεωριών και προάγουν άλλα πράγματα...ένα νοθευμένο αρχαιοελληνικό πνεύμα στα πλαίσια θρησκευτικής προσέγγισης με ψευδοεπιστημονικά κριτήρια!
Ἐξ ἀρχῆς, ἀπό τά παραπάνω πού ἔγραψες, κατάλαβα ὅτι εἶσαι ἀρνητικά προκατειλημμένος.
Βρῆκες ἕνα εὔκαιρο πάτημα πού βρέθηκε γιά νά ἀποδείξεις ὅτι ἡ συγκεκριμένη πνευματική ὁμάδα (πού στήν τελική γουστάρει νά αὐτοπροσδιορίζεται πνευματική) εἶναι θρησκευτική.
Καί μάλιστα νά μοῦ ὑποδείξεις ὅτι ἔχω λάθος:
μάλλον έχεις μπερδευτεί με τις έννοιες και τις ταμπέλες.

Ὀπότε ἀγαπητέ μου, δέν ἔχω οὔτε τόν χρόνο οὔτε τήν διάθεση νά συνδιαλέγομαι μέ ὅσους ἔχουν παγιωμένες ἀντιλήψεις, καί ἐπιθυμοῦν νά μοῦ κάνουν κήρυγμα.

Ὁ σκοπός σου μέσα ἀπό αὐτή τήν συζήτηση, πού ἐπεδίωκες σφόδρα, ἦταν νά μοῦ ἀποδείξεις ὅτι ὅλοι αὐτοί πού ἀναφέρω (PADISY, Braden) κτλ, εἶναι ἀπατεῶνες, τσαρλατάνοι κτλ
AnonymosEreynhths έγραψε:Θέλω να πω πως δεν ισχύει αφού μιλάς για επιστημονική ομάδα και μας φέρνεις ΜΚΟ που διακατέχεται από θρησκοδογματικές θέσεις και ψευδοεπιστημονικά τεκμήρια! Αυτό είναι απατεωνιά ολκής Προμηθέας. Καμία σχέση με το αρχαιοελληνικό πνεύμα. Όπως και με το ότι δήθεν δεν έχουν "θρησκευτική" σχέση πράγμα το οποίο αναιρέθηκε εντός ολίγων λεπτών...
Εὐχαριστῶ γιά τίς συμβουλές, ἀλλά ἀγαπητέ μου, δέν δέχομαι κήρυγμα περί τοῦ τί εἶναι ὠφέλιμο καί τί βλαβερό.
Δέν σέ ἀνάγκασα νά τό ἀσπαστεῖς ὁτιδήποτε. Ἀντιθέτως, ἐνῶ ἐγώ ἁπλῶς ἔφερα κάτι πρός ἐνημέρωση, τό πῆρες καί τό ἔκανες παράδειγμα γία νά ἀποδείξεις αὐτό πού σοῦ ἔχει βάλει στό μυαλό ὁ παπᾶς τῆς ἐνορίας σου, ὅτι οἱ διάφορες ἐπονομαζόμενες πνευματικές ὁμάδες εἶναι ἐπικίνδυνοι τσαρλατάνοι.
Ἐπαναλαμβάνω ὅτι δέν χρειάζομαι πνευματικό κατηχητή καί εἶμαι ἀρκετά μεγάλος ὥστε νά κρίνω μόνος μου.
Θλίβομαι διότι συνειδητοποιῶ ὅτι ἀντί ἐδῶ στά ΙΔΕΟ νά συνδιαλέγομαι μέ συντρόφους πνευματικούς ἀναζητητές, συναντῶ τοίχους ἀπό δόγματα, παγιωμένες ἀντιλήψεις καί νόες πού ἀρνοῦνται νά ἐξετάσουν καλοπροαίρετα. ( Καί μή μοῦ γράψεις σέ παρακαλῶ ὄτι ἐγώ ἀρνήθηκα τόν διάλογο! Τόν ἀρνήθηκα διότι ἀντιλαμβάνομαι ποιός ἦταν ὁ στόχος σου πίσω ἀπό ἕναν τέτοιο "διάλογο".)
Καλό εἶναι νά μήν συζητᾶμε μεταφυσικά ζητήματα γιατί δέν ὑπάρχει τόπος συνεννόησης.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Η Αποδόμηση των ανθελληνικών ψευδοφιλοσοφικών θεωριών

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 07 Μαρ 2016, 18:52

AnonymosEreynhths έγραψε:Μπαίνουμε στο θέμα με τίτλο : Η Ελληνική μύησις . Το μυαλό του αναγνώστη πάει στο ότι θα είναι κάτι σχετικό με την Ελλάδα και την φιλοσοφία αφού είμαστε στην "Ελληνική Φιλοσοφία"

Ανοίγει το νήμα. Πέφτει το μάτι πάνω στο έντονο μαύρο και διαβάζει:
και όλον εκείνον το αίσχος του Χριστιανισμού, το οποίον εξηπλώθη επί του κόσμου και τον διέφθειρε θα διελύετο και δεν θα μετεφέρετο και εδώ εις την Ελλάδα και πανταχού η μύησις του εγκλήματος.
Άρα η προπαγάνδα είναι ορατή:
Για την δήθεν Ελληνική Μύηση που ευαγγελίζεται ο Σπυρίδωνος Νάγου προϋπόθεση είναι να στάξουμε χολή για τον Χριστιανισμό.
Αμέσως καταλαβαίνουμε ότι η φιλοσοφία δεν σχετίζεται με το παραπάνω αλλά μόνο εμμονικές φανατικές προκαταλήψεις και παλαιά θρησκευτικά μίση με ψευτοφιλοσοφικό προσωπείο που μας εισάγουν σε ότι θέλει να μας πει ο...ποιητής.
Για σένα και για πολλούς πιστούς μπορείτε να το λέτε προπαγάνδα..για κάποιους άλλους,όπως εγώ,το θεωρώ πραγματικότητα,γεγονός.Η μύηση ως εργαλείο Εσωτερικής Αναζήτησης,όπως είναι και η φιλοσοφία εργαλείο Εσωτερικής Αναζήτησης,δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το αίσχος και καρκίνωμα που λέγεται χριστιανισμός.Διότι επί της Ουσίας δεν είναι θρησκείας αγάπης,μήτε έχει επίκεντρο τον άνθρωπο ..

Οπότε ,ορθά τα λέει ο ποιητής κατ΄εμέ...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Η Αποδόμηση των ανθελληνικών ψευδοφιλοσοφικών θεωριών

Δημοσίευση από promitheas14 » Δευ 07 Μαρ 2016, 19:04

alkinoos έγραψε: Για σένα και για πολλούς πιστούς μπορείτε να το λέτε προπαγάνδα..για κάποιους άλλους,όπως εγώ,το θεωρώ πραγματικότητα,γεγονός.Η μύηση ως εργαλείο Εσωτερικής Αναζήτησης,όπως είναι και η φιλοσοφία εργαλείο Εσωτερικής Αναζήτησης,δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το αίσχος και καρκίνωμα που λέγεται χριστιανισμός.Διότι επί της Ουσίας δεν είναι θρησκείας αγάπης,μήτε έχει επίκεντρο τον άνθρωπο ..

Οπότε ,ορθά τα λέει ο ποιητής κατ΄εμέ...
Ἄλκη, τό ἔχω πάρει ἀπόφαση. Δέν μπορεῖ νά ὑπάρξει σημεῖο ἐπαφῆς καί συζήτησης μεταξύ ἑνός ΠΙΣΤΟΥ ὁποιασδήποτε θρησκείας καί ἑνός πού ἀπλά ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ.

Ἔχω διαβάσει τόν Νάγο καί τόν Δρακούλη καί τό μυαλό μου φωτίστηκε ἀπό τίς ἰδέες τους. Γιά κάποιον πού τό μυαλό του εἶναι ἄκαμπτα συγκροτημένο ἀπό παγιωμένες ἀντιλήψεις, ὅλα αὐτά τά "ἄγνωστα" καί πρωτόγνωρα πράγματα πού διαβάζει, ἀποτελοῦν ΑΠΕΙΛΗ γιάτήν ἀπόλυτη τάξη πού ἐπιικρατεῖ.
Δέν ὑπάρχει σημεῖο συνεννόησης.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 07 Μαρ 2016, 19:09

promitheas14 έγραψε: Ἐξ ἀρχῆς, ἀπό τά παραπάνω πού ἔγραψες, κατάλαβα ὅτι εἶσαι ἀρνητικά προκατειλημμένος.
Λάθος κατάλαβες. Απλά δεν θέλεις να απαντήσεις στις ερωτήσεις όπως δήλωσες πολλές φορές και το κυριότερο απ όλα : Οι αποδείξεις πως το αρχαιοελληνικό πνεύμα αποτελεί εργαλείο χειραγωγήσεις από ομάδες που δεν έχουν καμία σχέση και το κόβουν/ράβουν στα μέτρα τους για να έχουν ένα κοινό το οποίο θα τους ακολουθεί πιστά. Οποιοδήποτε ξεφεύγει από το πλαίσιο της ομάδας είναι φανατικός και προάγει την μισαλλοδοξία.Αυτό είναι το θρησκευτικό δόγμα που προωθούν και έχει διατυπωθεί στην προηγούμενη σελίδα.

Φυσικά τα γραπτά μένουν Προμηθέα και τα ερωτήματα παραμένουν αναπάντητα!!!Οι ομάδες αυτές είναι υπεράνω κριτικής; Προφανώς.
Βρῆκες ἕνα εὔκαιρο πάτημα πού βρέθηκε γιά νά ἀποδείξεις ὅτι ἡ συγκεκριμένη πνευματική ὁμάδα (πού στήν τελική γουστάρει νά αὐτοπροσδιορίζεται πνευματική) εἶναι θρησκευτική.
Δεν βρήκα κανένα πάτημα όπως λες. Αυτό είναι ένα ψέμα δικό σου. Επιχειρηματολόγησα βάση αποδείξεων οι οποίες προέρχονται από γραπτά των ίδιων και τα έφερα εδώ δείχνοντας σου πως κάνεις λάθος.

Ας ξαναθυμηθούμε λοιπόν το λάθος σου :
promitheas14 έγραψε:Μία πνευματική ὁμάδα πού ἀκολουθεῖ τίς ἀρχές τῆς ἑλληνικῆς πνευματικῆς παράδοσης εἶναι τό Παλλενήνιο Δίκτυο Συνειδητότητας. http://padisy.gr/
Κάνουν σοβαρή πνευματική δουλειά (ὄχι θρησκευτική)
Ομάδα έγραψε:Τι ακριβώς σημαίνει «Οραματισμός», πώς λειτουργεί και τι επιτυγχάνει.

Κατά τον Ομαδικό Οραματισμό επιχειρείται μία συντονισμένη εκπομπή ψυχικής ενέργειας, η οποία περιλαμβάνει:
Προσευχή προς τις ανώτερες πνευματικές δυνάμεις που προστατεύουν και καθοδηγούν την Ανθρωπότητα και τον Ελληνισμό.
Ο "ελαφρώς" θρησκευτικός προσανατολισμός είναι ξεκάθαρος. Το να το αρνείσαι δεν το αλλάζει. Τα γραπτά μένουν.
AnonymosEreynhths έγραψε:μάλλον έχεις μπερδευτεί με τις έννοιες και τις ταμπέλες.
Προμηθέας έγραψε:Ὀπότε ἀγαπητέ μου, δέν ἔχω οὔτε τόν χρόνο οὔτε τήν διάθεση νά συνδιαλέγομαι μέ ὅσους ἔχουν παγιωμένες ἀντιλήψεις, καί ἐπιθυμοῦν νά μοῦ κάνουν κήρυγμα.
Νομίζω πως λες ψέμματα γιατί αν δεν είχες χρόνο και διάθεση δεν θα εξακολουθούσες να απαντάς ε ούτε να προσπαθείς συστηματικά να αποπροσανατολίζεις τον αναγνώστη από τα ερωτήματα τα οποία αποφεύγεις να απαντήσεις.

Απλά πέταξες ένα σχόλιο στο οποία κάνεις κήρυγμα και δεν δέχεσαι αντίλογο. Ας θυμηθούμε ποιο είναι το κήρυγμα σου:
Προμηθέας έγραψε:Θά ἐπαναφέρουμε, ἀγαπητέ φίλε Ἄλκη, τίς ἀρχές τῆς ἐλληνικῆς πνευματικῆς παράδοσης εἴτε κάποιοι τό θέλουν εἴτε ὄχι, χωρίς νά τό παίζουμε ἑλληναράδες πρῶτοι μεταξύ βαρβάρων οὔτε ὅμως καί Δωδεκαθεϊστές (δέν γύρισα τήν πλάτη σέ μία θρησκεία -τόν Χριστιανισμό- γιά νά πάω νά ἀσπαστῶ κάποια ἄλλη)!
Ὅπως λέει ὁ Icke: "Θεέ μου, φύλαγέ με ἀπό τίς θρησκεῖες"!
Μέχρι τώρα ἐπικρατοῦσε ἡ μιισαλλοδοξία καί ὁ δογματισμός. Σοῦ ἔβαζαν μία ταμπέλλα (μάγισσα, τέκτονας, ἐθνικός,) καί σέ ἔτρωγε τό σκοτάδι.
Στήν νέα ἐποχή πού μπῆκε, αὐτό πού ἔχει σημασία εἶναι οἱ ἰδέες (βλέπε Ἰδεο-γραφήματα :D ) καί ὄχι οἱ ταμπέλες. Ἡ Ἀλήθεια δέν φοβᾶται τίποτα. Ἠ βία καί ὁ ἔλεγχος θά πάρουν τό κουβαδάκι τους καί θά πᾶνε σ' ἄλλη παραλία ἤ μᾶλλον καλύτερα, θά πᾶνε νά βροῦν τά καλικατζαράκια.
Ὁ σκοπός σου μέσα ἀπό αὐτή τήν συζήτηση, πού ἐπεδίωκες σφόδρα, ἦταν νά μοῦ ἀποδείξεις ὅτι ὅλοι αὐτοί πού ἀναφέρω (PADISY, Braden) κτλ, εἶναι ἀπατεῶνες, τσαρλατάνοι κτλ
Και το απέδειξα επιτυχώς(το ότι κάτι κάνουν λάθος) με λίγα ερωτήματα και παρατηρήσεις στα οποία αποφεύγεις να απαντήσεις και δεν καταλαβαίνω γιατί το γυρνάς επί προσωπικού χωρίς να σου έχω δώσει δικαίωμα εξ αρχής.

Δεν χρησιμοποίησα τους ορισμούς : απατεώνες και τσαρλατάνους γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν προσβλητικό. Αυτά είναι λόγια δικά σου τα οποία επίτηδες μου βάζεις στο στόμα γιατί δεν ξέρεις κάποιον άλλον τρόπο να συζητήσεις. Αν κάνω λάθος διέψευσε με και απάντησε στα ερωτήματα μου αναλυτικότατα.

Προμηθέας έγραψε:Εὐχαριστῶ γιά τίς συμβουλές, ἀλλά ἀγαπητέ μου, δέν δέχομαι κήρυγμα περί τοῦ τί εἶναι ὠφέλιμο καί τί βλαβερό.
Κήρυγμα σε αυτό το θέμα έκανες μονάχα εσύ κανείς άλλος. Όλα τα υπόλοιπα είναι επιχειρήματα και ερωτήσεις τις οποίες αποφεύγεις να απαντήσεις.
Προμηθέα έγραψε:Δέν σέ ἀνάγκασα νά τό ἀσπαστεῖς ὁτιδήποτε.
Αυτό το έχουμε ξεκαθαρίσει ότι δεν αναγκάζεις κανέναν τουλάχιστον δυο φορές σε αυτό το νήμα. Για να το επαναλαμβάνεις όμως σημαίνει πως κάτι συμβαίνει. Όποιος έχει την μύγα...
Προμηθέα έγραψε: Ἀντιθέτως, ἐνῶ ἐγώ ἁπλῶς ἔφερα κάτι πρός ἐνημέρωση
:bump:

Δεν ενημερώνεις...μας λες ότι υπάρχει κάποιο σχέδιο για τους χ,ψ λόγους που η ομάδα υποστηρίζει...άρα ουσιαστικά μας ανακοινώνεις τι θα γίνει δίχως όμως να δέχεσαι απαντήσεις ή αντίλογο; Πάλι βλέπω το αρχαιοελληνικό πνεύμα να απομακρύνεται,ας μου επιτραπεί η φράση, από την παραπάνω επικίνδυνη λογική....
τό πῆρες καί τό ἔκανες παράδειγμα γία νά ἀποδείξεις αὐτό πού σοῦ ἔχει βάλει στό μυαλό ὁ παπᾶς τῆς ἐνορίας σου
Δεν μου είπε ο παπάς της ενορίας μου να ανοίξω το link που έδωσες και να ρωτήσω πέντε πράγματα. Οι προσβολές σου, χαρακτηρίζουν το επίπεδο σου όσο και το επίπεδο τον ανύπαρκτων επιχειρημάτων σου και την αντίληψη σου σε μια συζήτηση που δήθεν προάγει το αρχαιοελληνικό πνεύμα και με το οποίο δεν έχεις καμία απολύτως σχέση όπως μας δείχνεις με αυτές τις προσβολές και με το να βάζεις λόγια στο στόμα μου.
ὅτι οἱ διάφορες ἐπονομαζόμενες πνευματικές ὁμάδες εἶναι ἐπικίνδυνοι τσαρλατάνοι.
Δικά σου λόγια αυτά και άκρως προσβλητικά και για τις ομάδες.

Αφού εσύ ζορίζεσαι και δεν απαντάς δεν σημαίνει ότι είναι επικίνδυνοι τσαρλατάνοι αλλά ίσως έχουν έναν άλλο τρόπο σκέψης. Αν εσύ δεν μπορείς να κατανοήσεις πως βρίσκεσαι σε φόρουμ και ότι εδώ τα κηρύγματα σου δεν περνάνε στο φλου να αναθεωρήσεις γιατί η αναζήτηση της αλήθειας δεν θα σταματήσει στις δικές σου προσωπικές προσβολές και στην παντελή ανικανότητα σου να κρατήσεις την συζήτηση σε ένα φυσιολογικό επίπεδο.
Ἐπαναλαμβάνω ὅτι δέν χρειάζομαι πνευματικό κατηχητή καί εἶμαι ἀρκετά μεγάλος ὥστε νά κρίνω μόνος μου.
Δεν είπε κανείς τίποτα τέτοιο. Αλλά αν έχεις την μύγα...
Ἔχω διαβάσει τόν Νάγο καί τόν Δρακούλη καί τό μυαλό μου φωτίστηκε ἀπό τίς ἰδέες τους. Γιά κάποιον πού τό μυαλό του εἶναι ἄκαμπτα συγκροτημένο ἀπό παγιωμένες ἀντιλήψεις, ὅλα αὐτά τά "ἄγνωστα" καί πρωτόγνωρα πράγματα πού διαβάζει, ἀποτελοῦν ΑΠΕΙΛΗ γιάτήν ἀπόλυτη τάξη πού ἐπιικρατεῖ.
Δέν ὑπάρχει σημεῖο συνεννόησης.
Θλίβομαι διότι συνειδητοποιῶ ὅτι ἀντί ἐδῶ στά ΙΔΕΟ νά συνδιαλέγομαι μέ συντρόφους πνευματικούς ἀναζητητές, συναντῶ τοίχους ἀπό δόγματα, παγιωμένες ἀντιλήψεις καί νόες πού ἀρνοῦνται νά ἐξετάσουν καλοπροαίρετα.
Όταν ο ίδιος βάζεις τοίχους και προτάσσεις δόγματα σε ερωτήσεις που σε δυσκολεύουν και σε ενοχλούν δεν σημαίνει πως όλοι πράττουν όπως εσύ. Αν ήσουν καλοπροαίρετος θα είχε ήδη προχωρήσει η κουβέντα αλλά αντιθέτως κοιτάς με πονηριά και προσωπικές επιθέσεις να αποπροσανατολίσεις.
( Καί μή μοῦ γράψεις σέ παρακαλῶ ὄτι ἐγώ ἀρνήθηκα τόν διάλογο! Τόν ἀρνήθηκα διότι ἀντιλαμβάνομαι ποιός ἦταν ὁ στόχος σου πίσω ἀπό ἕναν τέτοιο "διάλογο".)
Φυσικά και αρνήθηκες τον διάλογο. Αντιλήφθηκες λανθασμένα όποτε πρέπει να ανακαλέσεις και να προχωρήσουμε το συντομότερο στην κουβέντα...αλλά ξέχασα είπες πως δεν έχεις όρεξη και χρόνο και είσαι κουρασμένος άσχετα αν συνεχίζεις να αποπροσανατολίζεις...! Και επικαλείσαι κιόλας την καλή προαίρεση.
Καλό εἶναι νά μήν συζητᾶμε μεταφυσικά ζητήματα γιατί δέν ὑπάρχει τόπος συνεννόησης.
Συνεννόηση υπάρχει. Απλά όταν δυσκολεύει το πράγμα Προμηθέα το γυρνάς στις προσωπικές προσβολές τσακ μπαμ. Όταν δυσκολεύει πολύ το πράγμα δεν "συνεννοούμαστε" και δήθεν και τάχα.

Αν επιθυμούσες συζήτηση θα την είχες κάνει με καλή προαίρεση όπως ξεκίνησα στην προηγούμενη σελίδα. Δεν έχεις καλή προαίρεση ούτε σε καίει το αρχαιοελληνικό πνεύμα όπως αυτό υφίσταται μέσα από τους αρχαίους συγγραφείς/φιλοσόφους κλπ.

Αυτό που σε καίει είναι να μην υπάρχει αντίλογος στο κήρυγμα σου. Μην θίξουμε τα κακώς κείμενα ομάδων που καπηλεύονται το αρχαιοελληνικό πνεύμα. Σου επιστρέφω όλους τους χαρακτηρισμούς που μου πρόσαψες εις διπλούν και αν βέβαια έχεις την γνώση και την επιχειρηματολογία να συνεχίσεις σαν άνθρωπος που θέλει να εφαρμόσει τα του αρχαιοελληνικού πνεύματος στην ζωή του εδώ θα είμαι να συζητήσουμε περί αυτού.

Και για να μην ξεχνιόμαστε :

-Το αρχαιοελληνικό πνεύμα δεν υψώνει κανένα τοίχος ούτε κάνει το κουφό στην ανάπτυξη των ιδεών ούτε στην αναγνώριση της αλήθειας και δεν ζει σε φανταστικές φούσκες που εκπορεύονται από ομάδες ξένες προς αυτό.

-Οι ιδέες θέλουν διάλογο να αναλυθούν, να εξελιχθούν.Το αρχαιοελληνικό πνεύμα δεν καλουπώνεται πίσω από θρησκευτικές ομάδες γιατί τότε δεν έχουν να κάνουμε αρχαιοελληνικό πνεύμα αλλά με ένα έκτρωμα στα μέτρα της κάθε ομάδας. Το αρχαιοελληνικό πνεύμα ουδεμία σχέση είχε, έχει και θα έχει με οποιαδήποτε ομάδα/θρησκεία επιχειρεί να το κόψει/ράψει στα μέτρα της. Η αλήθεια αυτή Προμηθέα πάντα βγαίνει στην επιφάνεια no matter what....!

-Αν θέλεις να προάγεις το αρχαιοελληνικό πνεύμα στο σήμερα δεν έχεις πάρα να ανοίξεις όλα τα βιβλία περί αρχαίας Ελλάδας , να μελετήσεις τι είπαν και να εφαρμόσεις εσύ ο ίδιος όσα κρίνεις και μπορείς να εφαρμόσεις δίνοντας το παράδειγμα στον άλλον. Και όχι μέσα από ομάδες οι οποίες αποτελούνται κατά κύριο λόγο από θρησκευτικούς ινστρούχτορες - μεσάζοντες αντιαρχαιοελληνικών κοσμοθεωριών και προάγουν άλλα πράγματα...ένα νοθευμένο αρχαιοελληνικό πνεύμα στα πλαίσια θρησκευτικής προσέγγισης με ψευδοεπιστημονικά κριτήρια!

Το τι διδάσκουν τώρα οι ινστρούχτορες στις ομαδούλες και στον Τεκτονισμό περί "μύησης" είναι για εσωτερική κατανάλωση.
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από promitheas14 » Δευ 07 Μαρ 2016, 19:34

Τό μόνο γιά τό ὁποῖο αἰσθάνομαι τήν ἀνάγκη νά ἐκφράσω τήν λύπη μου εἶναι ὅτι μέ τίς πληροφορίες πού (ἀφελῶς καί κακῶς) ἔφερα ἐδῶ, ἔδωσα ἀφορμή νά μπαχαλέψει τό πόστ τοῦ Ἄλκη.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 07 Μαρ 2016, 19:42

Τώρα σε πήρε ο πόνος για ότι χάλασες το θέμα του Άλκη;
Δεν είναι ότι δεν απαντάς στις ερωτήσεις και αποπροσανατολίζεις τον αναγνώστη από την ουσία της συζήτησης την οποία αποφεύγεις εξ αρχής είναι ότι προκαλείς με προσωπικές επιθέσεις χωρίς να σου δώσω δικαίωμα. Χάλασες ένα θέμα ρίχνοντας το επίπεδο σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς και παπάδες.
Όποτε τις υποκριτικές αναφορές περί λύπης κράτησε τες για τον εαυτό σου. Σιγά μην σε πάρουν και τα κλάματα.

Όπως με αντιμετώπισες έτσι σε αντιμετωπίζω μήπως και αλλάξεις τροπάρι.

Αν νιώθεις τώρα πραγματική λύπη για τα όσα γράφτηκαν δεν έχεις παρά να ανακαλέσεις σε πρώτη φάση για τις άδικες προσωπικές επιθέσεις/χαρακτηρισμούς και έπειτα να δώσεις μια απάντηση αντικειμενικά δίχως παρωπίδες για να καταλάβουμε αν σέβεσαι τελικά το αρχαιοελληνικό πνεύμα ή όχι. Γιατί καταλαβαίνω ότι οι ερωτήσεις μου σκοντάφτουν μπροστά στον δικό σου δογματικό τοίχο και στις παγιωμένες σου αντιλήψεις οπότε και δεν θα απαντήσεις σοβαρά γιατί δεν σε παίρνει να απαντήσεις σε τίποτα απολύτως.

Αν αλλάξεις γνώμη και θέλεις να επανορθώσεις εδώ θα είμαι. Αν όχι...συνέχισε το παραλήρημα. ( για τις σοβαρές επιστημονικές ομάδες που απεδείχθησαν...ΜΚΟ κλπ :D )
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 07 Μαρ 2016, 20:10

Παραθέτω άρθρο προς συζήτηση σχετικά με : Μύηση, Βίωση Αληθινής Φύσης στην Αρχαία Ελλάδα . Το είχα διαβάσει παλαιότερα και μου άρεσε αρκετά.

Πηγή: http://www.logiosermis.net/2014/12/blog ... t3DQZyLS71

Η Επικοινωνία με το Άγνωστο, το Υπερβατικό, η Προσέγγιση και η Βίωση της Θεότητας, η Είσοδος στον Χώρο της Πραγματικότητας, απαιτεί την προσωπική προσπάθεια του καθενός…
Ακόμα κι αν χρησιμοποιούνται πρακτικές, τυπικά, τελετουργικά, όλα αυτά είχαν σκοπό να αφυπνίσουν τον άνθρωπο για να Ανυψωθεί Ως την Πραγματικότητα…

Τίποτα δεν λειτουργεί μηχανιστικά. Οποτεδήποτε και οπουδήποτε επιχειρείται αυτό απλά δεν «λειτουργεί»…
Επομένως το μόνο πραγματικό τελετουργικό είναι η «προσωπική πραγμάτωση» όπως κι αν το αντιλαμβανόμαστε αυτό.

Στην Αρχαία Ελλάδα υπήρχαν:

- Εξωτερικές δραστηριότητες, γιορτές, και τα Μικρά Μυστήρια, που προσανατολίζουν την ψυχοσωματική δράση μας.

- Εσωτερικές τελετές, τα Μεγάλα Μυστήρια, που διευθετούν την ψυχική διάθεσή μας.

- Ανώτερα Μυστήρια που μας αποκαλύπτουν το αληθινό ον (που είμαστε),

- Μύηση στην Πνευματική Ενότητα,

- Υπέρτατη Μύηση που μας Ανυψώνει στη Θεότητα, το Τελευταίο Στάδιο αυτής της εσωτερικής εξέλιξης… της Ιερής Σιγής Ενώπιον του Άχρονου Θεού…

Το ότι υπήρχαν Πέντε Βαθμίδες Μύησης στην Αρχαιοελληνική Θρησκεία (που ανάγονται στην Ορφική Διδασκαλία…), στα Μυστήρια… αποδεικνύεται από την «διάρθρωση» της Ορφικής Διδασκαλίας, από τον «οργάνωση» της Διονυσιακής Λατρείας, από την «ιεράρχηση» των Μυστηρίων, ακόμα κι από την «καθιέρωση» αντίστοιχων ιερουργιών και δημοσίων και λαϊκών γιορτών…

Έμμεσα, για τις Πέντε Βαθμίδες Μύησης, γίνονται αναφορές στον Πλάτωνα, (ο οποίος συσχετίζει τα «μυστήρια» με την φιλοσοφική «ανέλιξη» και) που «μιλά» για την «λύσιν» της ψυχής από τα δεσμά του σώματος, για την ανέλιξη του νου στην σφαίρα του όντος (των ιδεών), για την Ανύψωση Ως το Είναι, και για την Ομοίωσιν με το Θεό (το «Τελείως Είναι», το Αγαθόν)…

Αλλά και στους άλλους φιλοσόφους βρίσκουμε τέτοιες αναφορές, πάντα έμμεσα, (αφού δεν επιτρεπόταν να «μιλάς» για τα «μυστήρια»)…

Ο Θέων ο Σμυρναίος (Θέων ο Πλατωνικός), φιλόσοφος στο τέλος του 1ου μ.Χ. αιώνα, που ασχολήθηκε ειδικά με τους πλατωνικούς διαλόγους, είναι αυτός που αναφέρεται με σαφήνεια στα πέντε στάδια βαθμίδες της Μύησης (αλλά και της προσωπικής φιλοσοφικής ανέλιξης).

α) καθαρμός, το προκαταρκτικό στάδιο,
β) κυρίως γνώση,
γ) εποπτεία -ανώτατος βαθμός μύησης,
δ) το στάδιο κατά το οποίο ο μύστης γίνεται «δαδούχος» -ιεροφάντης και έχει τη δύναμη της μεταλαμπάδευσης, μύησης άλλων,
ε ) ομοίωση προς το Θεό.

Σε όλους τους νεοπλατωνικούς φιλοσόφους γίνονται αναφορές στην αρχαία θρησκεία και στα στάδια μύησης…

Οι «Υποστάσεις» του Πλωτίνου (Εν, Νους, Ψυχή) σχετίζονται άμεσα με τους αρχαιοελληνικούς θεούς, τα κοσμικά πεδία και τις βαθμίδες μύησης…

Ο Ολυμπιόδωρος, νεοπλατωνικός φιλόσοφος, του 6ου αιώνα μ.Χ., που έγινε σχολάρχης της νεοπλατωνικής σχολής στην Αλεξάνδρεια, μετά τον Αμμώνιο και τον διάδοχο του Αμμώνιου τον Ευτόκιο, έγραψε σχόλια στον Πλάτωνα, κι αναφέρεται κι αυτός στις πέντε βαθμίδες μύησης…

Η Μύηση (από την αρχαιοελληνική ρίζα –μυ, που «παράγει» όλες τις μυστικές έννοιες), σημαίνει αυτό που με κλειστά χείλη, χωρίς φωνή, «μεταδίδεται», το «άρητο ρήμα», που δεν διασπά τα χείλη, αυτό που δεν προφέρεται, ούτε καν, ψιθυριστά

Κατ’ επέκταση, είναι το «μυστικό», ο μυστικός θείος λόγος, ο ιερός λόγος που αναφέρεται στο Θεό, και στην θεϊκή πραγματικότητα…

Αυτή ήταν η αρχική έννοια του «ιερού λόγου». της περί Θεού, και θείας πραγματικότητας αφήγησης, του «μύθου», της μυθολογίας… Κι από ‘δω πηγάζει ακόμα κάθε έννοια μυστικισμού…

Η Μύηση στην Αρχαία Ελλάδα σημαίνει πολύ απλά την Αποκάλυψη, την Βίωση της Ενιαίας Θείας Φύσης που είμαστε όλοι, πέρα και πάνω από την ατομικότητα που είναι το «προσωπείο» με το οποίο δραστηριοποιούμαστε όλοι μας μέσα στους κόσμους.

Η ανθρώπινη συνείδηση που είναι στην πραγματικότητα η Φύση, αποτελεί ένα περιορισμό, ένα κέντρο επίγνωσης, αντίληψης. Ο άνθρωπος νοιώθει ότι βρίσκεται στο «κέντρο» και γύρω απλώνεται ο κόσμος, η δημιουργία, ο χώρος…

Για να μπορέσει ο άνθρωπος να ανυψωθεί ως την Αληθινή Φύση του πρέπει να ξεκινήσει από αυτό το «κέντρο», το κέντρο επίγνωσης, το κέντρο αντίληψης, το κέντρο δραστηριότητας… Η επιλογή του χώρου, του ιερού χώρου, που καθίσταται (εξ’ αιτίας της επιλογής του) κέντρο του κόσμου, είναι δευτερεύουσα. Το ίδιο είναι και η επιλογή του χρόνου, δευτερεύουσα.

Το ουσιαστικό στην Μύηση είναι η Ανύψωση πάνω από το «κέντρο» (του τόπου, του χρόνου, της αντίληψης) προς τον Ανοιχτό Χώρο της Φύσης, της Θεότητας.

Μύηση είναι η Βίωση της Αληθινής Φύσης μας, της Θεότητας.

Με άλλα λόγια η Μύηση, σαν Βίωμα του Υπερβατικού καταργεί όλα τα όρια, του τόπου, του χρόνου, της αντίληψης (της ατομικότητας) και μας οδηγεί στην Ενότητα του Παντός.

Γίνεται έτσι κατανοητό ότι ο ομφαλός της γης, ο ομφαλός του κόσμου, το κέντρο της δημιουργίας, της ύπαρξης είναι ο ίδιος ο άνθρωπος (ο κάθε άνθρωπος).

Ο ίδιος ο άνθρωπος (σαν πρόσωπο του Θεού, ντυμένο το προσωπείο της ατομικότητας) είναι η Πύλη προς το Άπειρο Θείο, την Αληθινή Φύση.
Γι’ αυτό και η λατρεία του κατ’ εξοχήν Θεού της Δημοκρατίας, του Διονύσου, γινόταν στο ύπαιθρο, και σε «τυχαία» μέρη.

Κι οι αληθινοί οπαδοί του ήταν μοναχικοί ασκητές που βάδιζαν τον προσωπικό δρόμο τους προς τον Θεό. Ήταν οι «εξωτερικοί» λάτρες που μυούνταν στα Μυστήρια, ή συμμετείχαν στις Γιορτές του Θεού, και στους κώμους.

Ο τελικός σκοπός όλων των μυητικών δοκιμασιών, των γιορτών, των τελετών, των μυστηρίων, της Μεγάλης Μύησης, της Ομοίωσης με τον Θεό, είναι η ανύψωση του ανθρώπου, εκεί όπου καταργείται η δημιουργία, ο χρόνος, η Ανύψωση στο Άχρονο, στην Αιωνιότητα…

Ακόμα και οι μύθοι των ηρώων, που διηγούνταν οι αρχαίοι έλληνες στα παιδιά τους, είχαν τον ίδιο σκοπό. Η Μυητική Δοκιμασία του Θησέα για να φτάσει στην Αθήνα περνώντας από τους κακοποιούς στον σημερινό δρόμο Κορίνθου-Αθηνών…

η μυητική δοκιμασία του μετά στον Λαβύρινθο της Κρήτης για να καταστεί ικανός για την «θυσία του ταύρου»…

η αναζήτηση από τον Ηρακλή των χρυσών μήλων στον κήπο των Εσπερίδων…

η αναζήτηση του χρυσόμαλλου δέρατος από τον Ιάσονα στην Κολχίδα…

η επιστροφή του Οδυσσέα στην Ιθάκη μετά από τόσες περιπέτειες… όλες οι διηγήσεις ανήκουν στον ίδιο μυητικό-μυθολογικό κύκλο…

Αυτό που προσπαθεί να βρει ο «ήρωας» είναι «Αυτό» που προσπαθεί να βρει ο ασκητής στο κέντρο της ύπαρξής του, το Υπερβατικό, το Άχρονο…

Μιλάμε για μια δοκιμασία περάσματος από την ανθρώπινη φύση (του «προσωπείου») στην Θεία Φύση του Θεού, από την γη (τον τόπο και τον χρόνο) στο Άχρονο, στην Αιωνιότητα, από τον «θάνατο» στη γη, στη Ζωή στον Ουρανό… μία δοκιμασία που, και δύσκολη είναι, και γεμάτη κινδύνους…

Η Αληθινή Μύηση στην Αρχαία Ελλάδα της Δημοκρατίας είχε την σημασία της υπέρβασης της ανθρώπινης φύσης, της Βίωσης της Θεϊκής Αληθινής Φύσης μας.
Αυτό, ήταν μια εσωτερική διαδικασία, όπως δίδασκε ο Ορφέας κι οι Ορφικοί, είναι Αυθεντικό Βίωμα του Άχρονου, της Θεότητας, πέρα από σύμβολα, τυπικά, και «προλήψεις».


Ασφαλώς, για όσους δεν μπορούσαν να ανυψωθούν ως το Φως της Πραγματικότητας, υπήρχε η «θεολογία», η «μεταφυσική», (η φιλοσοφία), τα μυστήρια, οι τελετές, οι γιορτές.

Ο Ορφισμός απλωνόταν έτσι από το προσωπικό βίωμα της Θεότητας, μέχρι την συμμετοχή σε δημόσιες τελετές ή λαϊκές γιορτές…

Στα πλαίσια όμως του Ορφισμού (όπως επικράτησε από την εποχή των Πεισιστρατιδών και μετά, στα χρόνια της Δημοκρατίας), όλα είχαν «μεταμορφωθεί» κι είχαν λάβει «ορφικό» νόημα. Ακόμα κι οι διονυσιακές γιορτές της ωμοφαγίας, είχαν αλλάξει…

Ο Χώρος στη «φιλοσοφική σκέψη» (είτε στον εμπειρικό στοχασμό, είτε στην «μεθοδική» ερμηνεία της πραγματικότητας), από την αρχαιότητα, γινόταν αντιληπτός σαν «οντότητα που περιέχει», σαν ένα πραγματικό φυσικό πλαίσιο, εντός του οποίου υπάρχουν τα πράγματα… Ο Χώρος με άλλα λόγια, είναι Αυθυπόστατος, Απόλυτος, Άμορφος, και «Οντολογικά» Πρότερος των πάντων…

Έτσι ο Χώρος έχει Φυσική Ύπαρξη και αποτελεί από μόνος του μία οντότητα (ανεξάρτητα από το αν υπάρχουν ή όχι τα «πράγματα»). Με αυτή την έννοια ταυτίζεται με την Φύση, την Φύση που θα γεννήσει τα πάντα, θα τα περιέχει… ενώ τα «πράγματα» (καταστάσεις και οντότητες) αναδύονται από την Φύση, ολοκληρώνονται στην Φύση, και καταλύονται γινόμενα έτσι ένα με την Φύση…

Στην καθαρά φιλοσοφική (αφηρημένη) έννοιά του ο Χώρος ταυτίζεται με την Κενότητα, που δεν είναι η «κενότητα του τίποτα», αλλά το πλαίσιο εντός του οποίου αναδύεται το υπάρχον. Έτσι, με αυτή ην έννοια, ο Χώρος ταυτίζεται με το Αρχέγονο «Χάος», την Πρώτη Αρχή, και στην «Θεογονία» του Ησίοδου, και στην «Ορφική Θεογονία».

Αυτό το «Χάος», που θα «προσδιορισθεί» αργότερα σαν Απεριόριστο Αχανές, Άχρονο, Χωρίς Ιδιότητες, θα ταυτιστεί με τον «Θεό» της αρχαίας ελληνικής θρησκείας, και των «Ορφικών» ιδιαίτερα…

Από την στιγμή όμως που ο άνθρωπος στρέφεται από τον Χώρο στα αντικείμενα, για να προσδιορίσει την θέση τους και την σχέση τους με άλλα αντικείμενα, η «έννοα του χώρου» αλλάζει, ο χώρος γίνεται μετρήσιμος και μπορεί να περιγραφεί από ένα σύστημα γεωμετρικών συντεταγμένων.

Έτσι, γεννιέται στην Αρχαία Ελλάδα (στην αρχαιοελληνική σέψη) ο «γεωμετρικός χώρος», η γεωμετρία…

Έτσι, λοιπόν, πλάι στην έννοια του Απόλυτου Χώρου, του θεωρητικού, του νοητού, του «μυστικιστικού», που κατάγεται από την αρχαία σκέψη που «ταυτίζει» τον Χώρο με την Φύση, το Θεό, εισάγεται στους κλασσικούς χρόνους η δεύτερη έννοια του χώρου, του χώρου που αντιλαμβάνεται και μετρά ο άνθρωπος προσδιορίζοντας την θέση και την σχέση των αντικειμένων μεταξύ τους, ο γεωμετρικός χώρος…

Αυτό που θέλουμε να πούμε είναι πως, και οι δύο έννοιες του Χώρου (και του χώρου) έχουν αρχαιοελληνική καταγωγή… Στην συνέχεια θα καταλάβουμε, γιατί επιμένουμε σε αυτό…

Για τους Αρχαίους Έλληνες (και την αρχαιοελληνική σκέψη) ο Χώρος (η Φύση, ο Θεός) είναι Ενιαίος, και η μόνη Πραγματική Ιδιότητά του είναι η Κενότητα (η Άγνωστη Κενότητα που «Περιέχει» Εν Δυνάμει τα πάντα, κι από την Οποία Αναδύονται τα πάντα…)… Εντός του «Ενιαίου Χώρου» «συμβαίνουν» όλα…

Στον σχετικό περιορισμένο γεωμετρικό χώρο (της ανθρώπινης αντίληψης) το αρχαίο χάσμα (η απόσταση των πραγμάτων μεταξύ τους) νοείται σαν «κενό», σαν φυσική οντότητα…

Όταν ο Παρμενίδης έλεγε ότι το «κενό» δεν είναι φυσική οντότητα, δεν υπάρχει, κι ότι όλα ανήκουν στον Ενιαίο Χώρο του Όντος αναφερόταν στον Απόλυτο Φυσικό Χώρο που τα «περιέχει» όλα…

Αντίθετα, όσοι υποστήριζαν την ύπαρξη του «κενού», σαν φυσικής οντότητας, αναφερόταν στον ανθρώπινο μετρήσιμο γεωμετρικό χώρο (δηλαδή σε μία ανθρώπινη νοητική κατασκευή, «περιγραφή» του χώρου που αντιλαμβανόμαστε)…

Με άλλα λόγια οι αρχαίοι φιλόσοφοι ούτε «σύγχυση» (των εννοιών) έκαναν, ούτε «διαφωνούσαν» μεταξύ τους, απλά αναφέρονταν σε «διαφορετικά» πράγματα..

Μόνο, μερικοί «αμόρφωτοι» σύγχρονοι «σοφοί» και «ερμηνευτές», ανακαλύπτουν σύγχυση και διαφωνίες (στην αρχαιοελληνική σκέψη), εκεί που δεν υπάρχουν…

Στα νεότερα χρόνια, ο Νεύτων, υιοθέτησε την πρώτη έννοια (αρχαιοελληνικής καταγωγής) του «απόλυτου» χώρου («απαλλαγμένη» από τα «μυστικιστικά» της στοιχεία, και περιορισμένη μόνο στον υλικό φυσικό χώρο), για να ερμηνεύσει την πραγματικότητα… κι ως ένα σημείο την περιγράφει επαρκώς…

Ο Αϊνστάιν στην θεωρία του της σχετικότητας, υιοθέτησε την δεύτερη έννοια (αρχαιοελληνικής καταγωγής) του «σχετικού χώρου»… Και οι δύο, και ο Νεύτωνας και ο Αϊνστάιν έχουν (εν μέρει) δίκιο…

Ειδικότερα για τον Αϊνστάιν, ο χώρος ορίζεται, υποστασιοποιείται, κι έχει έννοια, από την θέση και την διάταξη των αντικειμένων. Προφανώς, πρόκειται εδώ για μία καθαρά μαθηματική έννοια του χώρου που μπορεί να έχει επιστημονική και πρακτική σημασία, αλλά αναφέρεται σε ένα κλειστό σύστημα αντίληψης του ανθρώπου (της συνηθισμένης σχετικής συνείδησής του), δεν είναι η «απόλυτη αλήθεια»…

Για την Φιλοσοφία όμως, «υπάρχουν», πολλά, περισσότερα, πράγματα από όσα αντιλαμβάνεται η (συνηθισμένη) ανθρώπινη σκέψη… Το βασικό ερώτημα για την Φιλοσοφία, είναι «Που», Πως», «Γιατί», αναδύθηκαν τα αντικείμενα… «Τι» είναι τα αντικείμενα, και «Ποια» Σχέση έχουν με την «Πηγή» τους…

Αυτό το «Απροσδιόριστο» και «μη-μετρήσιμο» «Που», είναι ο «Αρχαίος Φιλοσοφικός Χώρος», που ταυτίζεται με το «Χάος», την Φύση, τον Θεό…

Η επιστήμη δεν μπορεί και δεν έχει τίποτα να πει γι Αυτόν τον «Χώρο»… Η επιστήμη μπορεί να χρησιμοποιεί τα «μέτρα» της και να «μετρήσει» την πραγματικότητα και τα αντικείμενα, μόνο όταν αντιμετωπίζει συγκεκριμένα αντικείμενα… Κι αυτό που «δομεί», είναι, πάντα, μία νοητική σύλληψη, μία κατασκευή, μία περιγραφή… δεν είναι η Πραγματικότητα, ούτε η «απόλυτη αλήθεια»…
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 07 Μαρ 2016, 20:22

AnonymosEreynhths έγραψε:
alkinoos έγραψε:
Όχι απαραίτητα...
Αν και με τη φράση "ανώτερες πνευματικές δυνάμεις" γίνεται μια προσπάθεια κατανόησης,θα έλεγα πως είναι συμβολική ,διότι ουδείς ανώτερος του ίδιου του ανθρώπου.Έτσι,ανώτερη πνευματική δύναμη μπορεί να χαρακτηριστεί και ο λεγόμενος Ανώτερος Εαυτός ή το Κα ,που είναι Υπεράνω της Ύλης και που παρέχει πληροφορίες κατά την επικοινωνία ή κατά τη προσευχή ή κατά τον διαλογισμό.

Η Μύηση δεν έχει να κάνει με <θεούς> ,πόσο μάλλον με θρησκείες.Η μύηση είναι μια Εσωτερική αναζήτηση.
Αν υπάρχει έστω και η αναζήτηση για το θείο (χωρίς προσδιορισμό σε θεό/θεούς/θέες) σε κάποιες ανώτερες δυνάμεις δεν έχουμε να κάνουμε με θρησκευτική αναζήτηση; Έστω και αν αυτή θεωρείτε ή την ονομάζεται εσωτερική;
Η θρησκεία εκτός απ τον κλασσικό ορισμό : Πίστη-Δόγμα Λατρεία στην δύση σε διάφορες ομάδες/χώρες έχει άλλες έννοιες. Πχ στον ζωροαστρισμό σημαίνει ο εσωτερικός κόσμος.
Αν η φράση όπως λες νοείται σε συμβολικό επίπεδο νομίζω πως έχουμε να κάνουμε με μια καθαρά φιλοσοφική αναζήτηση.
Δεν ανέφερα τη λέξη <θείο>,διότι η δική μου Εσωτερική αναζήτηση εστιάζει στον άνθρωπο και μόνο.Αν κάποιοι επικαλούνται τη λέξη αυτή ή αν εννοούν κάτι άλλο δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω.Ανώτερη δύναμη για μένα ,είναι εκείνη του ανθρώπου που δεν έχει ακόμα κατανοήσει και ξεκλειδώσει δικές του νοητικές ικανότητες,οπότε λέω όπως εγώ κατανοώ,πως δεν έχει να κάνει με θρησκευτική αναζήτηση.Και ναι ,έχουμε να κάνουμε με μια φιλοσοφική αναζήτηση ..ανθρωποκεντρική αναζήτηση.

Γι' αυτό και συνφωνώ με τις σκέψεις του Νάγου.Η ανθρωποκεντρική θεώρηση / κοσμοθέαση ,η οποία ξεκλειδώνεται δια της φιλοσοφίας, δηλητηριάστηκε με τον ερχομό της χριστιανικής θρησκείας.Δεν είναι τυχαίο που πολλοί φιλόσοφοι ήταν μύστες.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Η Ελληνική μύησις

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 07 Μαρ 2016, 20:34

alkinoos έγραψε: Δεν ανέφερα τη λέξη <θείο>,διότι η δική μου Εσωτερική αναζήτηση εστιάζει στον άνθρωπο και μόνο.Αν κάποιοι επικαλούνται τη λέξη αυτή ή αν εννοούν κάτι άλλο δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω.Ανώτερη δύναμη για μένα ,είναι εκείνη του ανθρώπου που δεν έχει ακόμα κατανοήσει και ξεκλειδώσει δικές του νοητικές ικανότητες,οπότε λέω όπως εγώ κατανοώ,πως δεν έχει να κάνει με θρησκευτική αναζήτηση.Και ναι ,έχουμε να κάνουμε με μια φιλοσοφική αναζήτηση ..ανθρωποκεντρική αναζήτηση.
Δεν μπορώ να διαφωνήσω σε αυτό γιατί είναι η προσωπική σου άποψη και είναι απολύτως σεβαστή.
Γι' αυτό και συνφωνώ με τις σκέψεις του Νάγου.Η ανθρωποκεντρική θεώρηση / κοσμοθέαση ,η οποία ξεκλειδώνεται δια της φιλοσοφίας, δηλητηριάστηκε με τον ερχομό της χριστιανικής θρησκείας.Δεν είναι τυχαίο που πολλοί φιλόσοφοι ήταν μύστες.
Η Χριστιανική θρησκεία όπως και όλες οι θρησκείες και οι ομάδες που αντιτίθενται προς τον Χριστιανισμό όλες δίχως εξαίρεση έχουν τσιμπολογήσει το κάτι τις από την αρχαία Ελλάδα. Και όλες παρουσιάζουν ένα βολικό αρχαιοελληνικό πνεύμα στα μέτρα τους. Άλλοι το χρησιμοποιούν για να...στεφανώνουν τον Πλάτωνα :freak: και άλλοι για να επιτίθενται στον Χριστιανισμό και να δηλητηριάζουν και οι ίδιοι με new age προσεγγίσεις. Δεν βλέπω καμία διαφορά και στους μεν και στους δε.

Θεωρώ πως η καλύτερη προσέγγιση στα περί αρχαιοελληνικού πνεύματος είναι η μελέτη, δίχως παρωπίδες και "βοηθήματα" από ομάδες/θρησκείες , των ανάλογων συγγραμμάτων και η όποια βοήθεια τυχόν γίνει αναγκαία πρέπει να προέρχεται από τον επιστημονικό κόσμο για να αποφεύγονται επιρροές από τρίτους που έχουν πονηρούς σκοπούς.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”