Τι ειναι το κακο;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Τι ειναι το κακο;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 20 Φεβ 2015, 07:25

Ειναι επιλογή ή αποτέλεσμα άγνοιας;
ισχύει το "ουδεις έκων κακός";
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Τι ειναι το κακο;

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Παρ 20 Φεβ 2015, 15:03

Δεν υπάρχει άγνοια ή τουλάχιστον σήμερα δεν δικαιολογείται άγνοια. Αν ο άλλος είναι κοιμισμένος πρόβλημα δικό του.

Είναι, θεωρώ, επιλογή. Και αυτή η επιλογή προέρχεται από την αδιαφορία γενικά για όλα και όλους.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Τι ειναι το κακο;

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 20 Φεβ 2015, 17:21

Κανείς άνθρωπος δεν γεννιέται με κακία μέσα του,(ακόμα και να δεχθούμε την μετενσάρκωση οι "νέες" ψυχές έχουν πιει το νερό της λήθης.Εκτός του Πυθαγόρα,ο οποίο ζήτησε από τον Ερμή να έχει τις μνήμες των προηγούμενων 4 μετενσαρκώσεων του) αλλά κατά την ανάπτυξη του,στο περιβάλλον που μεγαλώνει ο άνθρωπος ,του εμφυτεύονται συμβουλές για το πως πρέπει να συμπεριφερθεί.Αυτές οι συμβουλές/προτροπές βασίζονται στις ήδη υπάρχουσες κοινωνικές πεποιθήσεις ,οι οποίες και αυτές βασίστηκαν από τις προηγούμενες και πάει λέγοντας.Στην προκειμένη περίπτωση είναι λόγω άγνοιας,απλά ακολουθείται από τη κοινωνική συμπεριφορά. Άγνοια ,διότι κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να μάθει τον Εσωτερικό του κόσμο.Έτσι,κακό μπορούμε να πούμε ότι είναι μια συμπεριφορά που απορρέει από εξωτερικά ερεθίσματα και με τη πάροδο του χρόνου μεταμορφώνει τον άνθρωπο σε ανθράποδο ,κατά τον Πυθαγόρα.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”