Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 22 Δεκ 2014, 05:58

Διάβασα ενα κείμενο εδω https://averoph.wordpress.com/2012/09/1 ... %B1%CF%83/
το οποιο κυκλοφορεί και σε άλλα ιστολόγια με διάφορες παραλαγές και λεει τα εξής:
«Αν τις Αθηναίος εταιρήση, με έξεστω αυτω των εννέα αρχόντων γενέσθαι, μηδέ ιερωσύνην ιερώσασθαι, μηδέ συνδικήσαι τω δήμω, μηδέ αρχήν αρχέτω μηδεμιάν, μήτε ενδημον, μήτε υπερόριον, μήτε κληρωτήν, μήτε χειροτονητήν, μηδέ επικυρήκειαν αποστελλέσθω, μηδέ γνώμην λεγέτω, μηδέ εις τα δημοτελή ιερά εισίτω, μηδέ εν ταις κοιναίς σταφονοφορίες σταφανούσθω, μηδέ εντός των της αγοράς περιρραντηριων πορευέσθω. Εάν δε ταύτα τις ποιή, καταγνωσθέντως αυτού εταιρείν, θανάτω ζημιούσθω».
Δηλαδή:
Αν κάποιος Αθηναίος συνάψει ομοφυλοφιλική σχέση με άλλον θα έχει τις εξής κυρώσεις:
1. Δεν του επιτρέπεται να γίνει μέλος των 9 αρχόντων
2. Δεν του επιτρέπεται να εκλεγεί ιερέας
3. Δεν του επιτρέπεται να είναι συνήγορος του λαού
4. Δεν επιτρέπεται να ασκεί εξουσία εντός ή εκτός της Αθήνας
5. Δεν επιτρέπεται να σταλεί ως κήρυκας πολέμου
6. δεν επιτρέπεται να εκθέσει γνώμη (ως άμουσος – ανισόρροπος)
7. Δεν επιτρέπεται να μπει σε (δημόσιους) Ναούς
8. Δεν επιτρέπεται να στεφανωθεί στις στεφανοφορίες
9. Δεν επιτρέπεται να μπαίνει στον ιερό χώρο της αγοράς
Όποιος λοιπόν έχει καταδικαστεί ως ομοφυλόφιλος αλλά ενεργήσει αντίθετα των διατάξεων του νόμου θα τιμωρείται με Θάνατο !
(ΣΟΛΩΝΟΣ ΝΟΜΟΙ Βιβλίο 5 κεφάλαιο 5 άρθρο 332)
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΑΥΤΟ ΨΕΜΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΤΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ !
Πρόλογος
Αποφάσισα να ασχοληθώ με το θέμα γιατί μου φαίνεται γελοίο ότι κάποιοι άνθρωποι χρησιμοποιούν λεκτικά άλματα και αυθαίρετες μεταφράσεις για να κόψουν και να ράψουν την αρχαιότητα στα μέτρα τους ωστε να μην μπουν στον κόπο να αμφισβητήσουν τις χριστιανικές τους καταβολές.
Διευκρινίζω πως όταν μιλάω για χριστιανικές καταβολές εννοώ τον όλο διαποτισμό που έχει περάσει στο μεδούλι των ανθρώπων μέσω των μιμιδίων και όχι απαραίτητα την θρησκευτική προσέγγιση. Ετσι χριστιανικές καταβολές μπορεί να έχει άνετα και ενας δωδεκαθεϊστης ο οποίος κραταεί την χριστιανική του ηθικη, την έχει κάνει λιγο πιο μπρουταλ και αντι για τον Χριστό έχει τον Δία. Φυσικα διαποτισμένος μπορεί να είναι και ενας ασύδοτος και αντιχριστιανός ή και ενας σατανιστης (στην ψυχολογία λέγεται αντίστροφη θρησκευτικότητα). Αυτοί φτάνουν στο άλλο άκρο να νομιζουν ότι η αρχαία Ελλάδα ήταν μια τεράστια παρτούζα.
Ο κοινωνός του αρχαίου πνεύματος όμως θα πρέπει
Α) να μην αντιλαμβάνεται τον κόσμο και την σεξουαλικότητα μέσα απο την χριστιανική ηθική.
Β) να μην ετεροπροσδιορίζεται βαση του Χριστιανισμού ή άλλης θρησκείας (οτι οι Χριστιανοί λένε το Α) αρα ισχύει το Β). Ισχύει αυτό που ισχύει βάσει των αποδείξεων και οχι βαση του τι λεει ή δεν λεει μια αλλη αδιάφορη κοσμοθέαση.
Γ ) να μην εξιδανικευει τίποτα
Δ) βάση του "να μην εξιδανικεύει τίποτα" να μην προσπαθεί να κανει copy paste αρχαιοΕλληνικές κοινωνικές δομές ή πολιτεύματα στο σήμερα. Οι αρχαίοι δεν ήταν τέλειοι. Ο Ελληνισμός είναι κατι που εξελισσεται. Δεν είναι τέλειος και παντα είχε βαθμίδες και στερεότυπα όπως κάθε πολιτισμός.
Ε) θα πρέπει φυσικα να ζει σε αρμονια με την φύση, με τον εαυτό του και να παρατηρει
ΣΤ) Αυτο που λεω συχνά. Το να μην θεωρεί κάτι θέσφατο επειδή το είπε κάποιος μάγκας που δεν μπορεί να το αποδείξει. Κοινως. Να έχει δηλαδή ανεξάρτητη κριτική σκέψη. Και φυσικά για νατην έχει θα πρέπει να ξέρει και τι διαβάζει.
ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΜΑ
Στο εν λόγω κείμενο που κάνω παράθεση και όσοι σχολιάζαν υπέρ του και το αναπαράγουν δεν προσέξανε μια λέξη την οποία ο συγγραφέας "πούστικα" μεταφράζει σε "συνάψει ομοφυλοφιλική ερωτική επαφή" την λέξη εταιρήση.
Τι γνωρίζουμε γι αυτην την λέξη στην πράξη;
Μα βέβαια τις εταίρες. Τι ηταν οι εταίρες; Κάποιες γυναίκες που απλα πηγαίναν με πολλούς αντρες;
Οι εταίρες ήταν πνευματώδεις γυναίκες που κρατούσαν συντροφιά και παρείχαν ερωτικές υπηρεσιες σε ορισμένους ευκατάστατους άνδρες και λάμβαναν γι αυτό χρηματική αμοιβή. Μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις φτάναν να έχουν μεγαλύτερη περιουσία απο τους ίδιους τους ευγενείς.
Αρα λοιπόν ο άνδρας που εταιρεί είναι μονάχα ένας ομοφυλόφιλος; ΟΧΙ. Είναι κάποιος που προσφέρει σεξουαλικές υπηρεσίες για χρήματα.
Βλέπουμε λοιπόν ότι ο νόμος αυτός δεν εχει να κάνει με όλο το φάσμα της ομοφυλόφιλιας αλλά συγκεκριμένα με την ομοφυλοφιλική πορνεία.
Με αυτήν την έννοια και σημερα η πορνεία έχει περιορισμούς. Και στην Ελλάδα η ομοφυλοφιλική ειναι στην ουσία παράνομη. Αν ένας/μια δικαστής πιαστεί να εκπορνεύεται θα περάσει πειθαρχικό. Αρα απαγορεύεται η ομοφυλοφιλία στην σύγχρονη Ελλάδα; Προφανώς όχι.
Ετσι λοιπόν βλέπουμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που θα παίξουν με τις λέξεις για να περάσουν τις δικές τους αντιλήψεις.
Το εταιρήση έγινε "ομοφυλοφιλική σχέση" και μεγάλη μερίδα των κατ επίφαση Ελληνιστών το δεχτήκανε ασυζητητή για να προβάλλουν τις δικές τους αντιλήψεις στην αρχαία Ελλάδα.
Στο ρεζουμε προσωπικα πιστεύω ότι για τους ομοφυλόφιλους/αμφιφυλόφιλους ίσχυε περίπου ότι ισχυει τώρα. Ηταν ένα μερός του πληθυσμου (αναλογικά το ίδιο με τώρα) και συνέβαινε σε κλειστές πόρτες ή και ποιο ανοιχτά χωρις να είναι big deal. Φυσικα δεν ηταν θεσμοθετημένη, γιατί δεν μπορει να θεσμοθετηθεί η σεξουαλική ροπή μιας μειοψηφίας ως κάτι που θα ειναι υποχρεωτικό να ασκείται απο την πλειοψηφία.
Απο την άλλη υπάρχουν αυτοί που λένε οτι η αρχαια Ελλάδα ήταν μια τεράστια παρτούζα και ολοι καναν σεξ με άνδρες. Αυτοί μάλιστα πολλές φορές είναι ομοφυλόφιλοι ή αμφισεξουαλικοι. Ως τέτοιοι κάνουν όχι μονο λάθος σε σχεση με την αρχαια Ελλαδα (το ίδιο με τους άλλους αλλα απο την ανάποδη) αλλα και σε σχέση με την σεξουαλικότητα τους αφου με αυτον τον τρόπο ειναι σαν να λενε ότι η ομοφυλοφιλια μπορεί να επιβληθεί ή να μιμηθεί.
Φυσικα με αυτον τον τρόπο δικαιώνουν τους γραφικούς που λενε οτι μπορεις να γινεις ομοφυλόφιλος απο τις τρυπες του μπομπ του σφουγαρακή.
Αυτα γι αρχη αναμένω σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 24 Δεκ 2014, 11:32

Προσωπικά συμφωνώ με τα επιχειρήματα του Ντιβίνου, τα οποία επιεικώς συνθλίβουν τα δογματικά στεγανά των θρησκευτικών ταλιμπάν (τα οποία σιγουρα τους έχουν κάνει και σεξουαλικά προβληματικούς _

Σε επίπεδο επιχειρηματολογίας, δεν υπάρχει λογικό αντεπιχείρημα στην τοποθέτηση του.
Συνεπώς, σα βίκυ, κι εφ'όσον θα πατούσα like αν έβλεπα τη διαδρομή του στο fb,
δεν χρειάζεται να σταθώ σε καμία αποστροφή του.


Στέκομαι στο ζουμί της όλης ιστορίας, ως συμπληρωματικό σ'αυτά που είπε.

Πιο άρρωστα κολλημένοι στα της σεξουαλικής συμπεριφοράς/επιλογής/υπόστασης του ανθρώπου, από τους (κατά τα άλλα) "σύγχρονους" θρησκειομπουκωμένους, δεν έχουν υπάρξει στην ανθρώπινη καταγεγραμμένη ιστορία, από τους παυλιανιστές (ντρέπομαι να τους αποκαλώ Χριστιανούς) δογματιστές που άρχισαν να αναφυονται και να πληθαίνουν από τη μετά Χριστόν εποχή και μετά.

Προ "χριστιανισμού" και των παραρτημάτων αυτού, (αλλά και προ ισλαμισμού αν θέλετε)
δεν έχει υπάρξει θρησκεία στον πλανήτη, που να επιδίωξε με τόσο ζήλο
να ελέγξει και να στρεβλώσει (πράγμα που κατάφερε σε πολλές περιπτώσεις)
την σεξουαλικότητα των "πιστών".

ΠΟΙΟΣ ΧΕΣΤΗΚΕ για την σεξουαλικότητα του καθένα, τη στιμή που αυτή δεν ενοχλεί τον διπλανό του
και είναι καθαρά ΑΤΟΜΙΚΟ του ζήτημα, με το οποίο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ασχολείται αυτος
που κόπτεται (υποτίθεται) για την πνευματικη διαδρομή του συλλογικού συνειδητού;
Πλην των δογματικών ταλιμπαν που ευτελίζουν οποιοδήποτε θετικο μήνυμα μπορεί να μεταδώσει
μια θρησκεία, ΚΑΝΕΙΣ.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12007
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 311 φορές

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 24 Δεκ 2014, 16:45

Εγώ συνεχίζω να θεωρώ ότι η διαφορετική σεξουαλική επιλογή κάποιου είναι κάποιο νοητικό πρόβλημα (όχι βεβαίως πρόβλημα νοημοσύνης αλλά πρόβλημα ενστίκτων) και ότι είναι επίκτητο, δηλαδή ο "παθών" είναι αθώος και όχι ένοχος όπως θέλει η εκκλησία.

Αν μάλιστα θυμηθώ το βίντεο που σας πόσταρα τις προάλλες, όπου μέσω υπνωτισμού, ο άλλος νόμιζε πως μια άλλη κοπέλα ήταν η κοπέλα του, και θεωρούσε πραγματικά ξένη την δική του κοπέλα, γιατί να αποκλείσω την πιθανότητα να έχουν πάθει όλοι τους κάποιου είδους υπνωτισμό; Συγγνώμη, δεν θα πω πως είναι βέβαιο, αλλά δεν πρόκειται και να το αποκλείσω.

Επίσης, από τη στιγμή που με τα ίδια μου τα μάτια βλέπω τη ΝΤΠ μέσα από οπτικοακουστικά μέσα να προπαγανδίζει υπέρ του να δοκιμάζεις όλες τις σεξουαλικές επιλογές, δεν μπορώ να μείνω στο "ας κάνουν ό,τι θέλουν". Μένω σε αυτό, μόνο στον βαθμό που μένω στο "ας ψηφίσουν ό,τι θέλουν". Όχι περισσότερο. Θα έμενα περισσότερο αν δεν υπήρχε η προπαγάνδα. Από την στιγμή που υπάρχει η προπαγάνδα, θα συνεχίσω να την πολεμώ με τις όποιες δυνάμεις μου. Διότι αν η εκκλησία είναι δογματική λέγοντάς σου το "σωστό", άλλο τόσο δογματικοί είναι οι προπαγανδιστές του πανσεξουαλισμού. Η μόνη διαφορά είναι ότι οι δεύτεροι απλώς δεν σου λένε ότι κάνεις αμαρτία. Αν και διαπίστωσα πως σου φορτώνουν μερικές φορές κάποιες ψιλοενοχές του τύπου "δεν το δοκίμασες αυτό;;; Ακόμα;;;". Κατά τα άλλα, μιλάμε για δύο δόγματα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 24 Δεκ 2014, 17:45

Μια μικρη διαφορα ειναι οτι εσενα δεν σου πετανε πέτρες στα τζάμια του σπιτιου σου όπως σε μια τρανς φιλη μου, ουτε εχεις φαει ξυλο επειδη εισαι ετεροφυλοφιλος οπως πολλοι ομοφυλόφιλοι. Οπως και να χει δεν μπορω να ετεροπροσδιοριστω βαση του τι προβαλει η ΝΤΠ. Προσωπικα ειμαι αμφισεξουαλικος και το ξερω απο παιδι (δεν εκανα ομως φυσικα come out παρα μονο εκει που εννιωθα εμπιστοσυνη και οτι ο απεναντι μου ειναι ανοιχτομυαλος) χωρις να μου το χει προπαγανδίσει κανεις. Στα 90ς βλεπεις δεν υπηρχε και καμια προπαγάνδα. Ουτε ο σφουγαρακης με τις πολλες τρύπες και στην χτυποκάρδια στο μπεβερλι χιλς τα εφτιαξε ο μπραντον με την κελυ και οχι η ντυλαν με τον μπράντον. Οποτε θεωρω οτι γεννηθηκα ετσι και δεν ειναι απλα μια φαση που περναω τα τελευταια 30 χρονια. :)
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 24 Δεκ 2014, 17:49

Δεν γνωριζω για ποιο πειραμα λες και κατα ποσο ειναι εγκυρο αλλα μου ειναι αδυνατο να πιστεψω οτι μπορει υπνοτισμός ή οτι άλλο να καθορίσει το τι σε καυλώνει
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12007
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 311 φορές

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 24 Δεκ 2014, 18:01

Divine Sinner έγραψε:Μια μικρη διαφορα ειναι οτι εσενα δεν σου πετανε πέτρες στα τζάμια του σπιτιου σου όπως σε μια τρανς φιλη μου, ουτε εχεις φαει ξυλο επειδη εισαι ετεροφυλοφιλος οπως πολλοι ομοφυλόφιλοι.
Έχω πει πολλάκις εδώ μέσα πως τέτοια βία καταδικάζεται ως βία.
Divine Sinner έγραψε:και το ξερω απο παιδι ... χωρις να μου το χει προπαγανδίσει κανεις
Ούτε το άτομο από το βίντεο του υπνωτισμού στο οποίο αναφέρθηκα συνειδητοποιούσε ότι η άποψή του για το ποια ήταν η πραγματική κοπέλα του είχε δημιουργηθεί από τον υπνωτιστή.
Divine Sinner έγραψε:μου ειναι αδυνατο να πιστεψω οτι μπορει υπνοτισμός ή οτι άλλο να καθορίσει το τι σε καυλώνει
Το άλλο βίντεο που έφερε ο Αλκίνοος στο φόρουμ μας έδειχνε άτομα να φτάνουν σε οργασμό μέσω υπνωτισμού. Συνεπώς, χωρίς νέα στοιχεία, όλα τα θεωρώ πιθανότατα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 24 Δεκ 2014, 18:10

μην μπερδευεις τον οργασμο μεσω υπνωτισμου με το να καθοριζονται αυτα που σε καυλωνουν σε ολη την ζωη σου. Ο οργασμος μεσω υπνωτισμου χρησιμοποιει αυτα που ηδη σου αρεσουν ως trigers. Τωρα οσον αφορα το να μου επεβαλαν να μου αρεσουν και τα δυο φυλλα θα κανω τις εξης λογικες ερωτησεις.
α)Αν υπαρχει επιβολή με καποια υποχθώνια-υποσυνειδητα μεσα, τότε γιατι δεν πιάνει σε όλους;
β) πως βρισκουμε ομοφυλοφιλια και στις αρχαίες παραδόσεις (πχ ειναι γραπτο στο καμα σουτρα)
γ) στους σαμουραϊ οι ομοφυλοφιλικες σχέσεις επιτρεπονταν (και αυτοι θυματα της προπαγανδας;)
ε) πως γινεται αλλος να βγαινει ενεργητικος και αλλος παθητικος, αλλος βερς (ενεργοπαθητικος) και άλλη να είναι τρανσεξουαλ; απο την ιδια προπαγανδα;
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12007
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 311 φορές

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 24 Δεκ 2014, 18:22

α) Όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν ούτε τον ίδιο οργανισμο, ούτε την ίδια ψυχολογία, ούτε την ίδιο γνωστικό υπόβαθρο, ουτε τις ίδιες αντιστάσεις.
β) Γιατί, στην αρχαιότητα δεν υπήρχαν μέθοδοι υπνωτισμού;
γ) Έχουμε σοβαρά στοιχεια για gay samurai;
δ) Αν εννοείς διαφορετικά είδη σεξουαλικότητας: Η ΝΤΠ δεν προωθεί ένα είδος σεξουαλικής έκφρασης, αλλά τα πάντα. Αρκει το κοινό να δοκιμάζει κάτι πέραν του "κλασσικού" (που εγώ το θεωρώ και μόνο φυσιολογικό).
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 24 Δεκ 2014, 18:31

Υπηρχε η ΝΤΠ στην αρχαια Ελλαδα; ^_^
γ) Έχουμε σοβαρά στοιχεια για gay samurai;
http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality_in_Japan
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12007
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 311 φορές

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 24 Δεκ 2014, 19:23

Divine Sinner έγραψε:Υπηρχε η ΝΤΠ στην αρχαια Ελλαδα; ^_^
Γιατί, είπα εγώ ότι υπήρχε; Πώς το συνδέεις και το λες;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 24 Δεκ 2014, 20:15

E ποιοι τους υπνωτιζανε τοτε;
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12007
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 311 φορές

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 24 Δεκ 2014, 22:33

Divine Sinner έγραψε:E ποιοι τους υπνωτιζανε τοτε;
Κάποιοι "μάγοι" και μυστικιστές.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 25 Δεκ 2014, 01:27

OTTO έγραψε:Εγώ συνεχίζω να θεωρώ ότι η διαφορετική σεξουαλική επιλογή κάποιου είναι κάποιο νοητικό πρόβλημα (όχι βεβαίως πρόβλημα νοημοσύνης αλλά πρόβλημα ενστίκτων) και ότι είναι επίκτητο,
Kατ'αρχάς θα μου επιτραπεί να μη θεωρώ "πρόβλημα" ότι δεν είναι επιθυμία ή πρακτική των πολλών.
Μ'αυτή τη λογική κάποιοι ασιάτες που τρώνε φίδια και δη ζωντανά ρουφώντας το αίμα τους από την κομμένη ουρά έχουν πρόβλημα.

Εικόνα

Μπορεί εμένα που μεγάλωσα με συγκεκριμένα διατροφικά ταμπού να με αηδιάζει ακόμα και η σκέψη, αλλά στο βαθμό που για τον ιδιο είναι φυσιολογικό, εγώ δεν μπορώ να το πω "νοητικό πρόβλημα". Μπορώ να το πω απάνθρωπο, διότι βασανίζεται ένα ζώο που αργοπεθαίνει μ'αυτόν τον τρόπο, αλλά νοητικο πρόβλημα δεν είναι.

Ούτε μπορώ να θεωρήσω "νοητικό πρόβλημα" την πρακτική κάποιων μπαντου της Αφρικής που ανοίγουν το λοβό του αυτιού βάζοντας όλο και μεγαλύτερο σκουλαρίκι μέσα του, επειδή δε συμφωνεί με τα ατομικά μου αισθητικά γούστα.
Εικόνα

τα όρια του τι ορίζουμε φυσιολογικό, σωστό, λάθος, αηδιαστικό, ή όμορφο, εξαρτώνται ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ από την κουλτούρα μέσα στην οποία μεγαλώσαμε και τις καταβολές μας.

Αν ακους φτου κακά η ομοφυλοφιλία, αμαρτία, ανωμαλία κλπ., καταλήγεις συνήθως να ενστερνίζεσαι ακριβώς την ιδια αντίληψη. Αλλά μην ξαναπάμε στο αν είναι φυσιολογική ή όχι η ομοφυλοφιλία, το'χουμε εξαντλήσει δεοντως το θέμα. Απο΄ένα σημείο και μετά, η διατήρηση μιας αντίληψης ή η τροποποίησή της, είναι ατομικο θέμα του καθένα μας.

Αυτό με το οποίο συμφώνησα κυρίως με τον Ντιβίνο είναι το εξής:
Divine Sinner έγραψε:Στο εν λόγω κείμενο που κάνω παράθεση και όσοι σχολιάζαν υπέρ του και το αναπαράγουν δεν προσέξανε μια λέξη την οποία ο συγγραφέας "πούστικα" μεταφράζει σε "συνάψει ομοφυλοφιλική ερωτική επαφή" την λέξη εταιρήση.
Τι γνωρίζουμε γι αυτην την λέξη στην πράξη;
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12007
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 311 φορές

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 31 Δεκ 2014, 02:08

ArELa έγραψε:Kατ'αρχάς θα μου επιτραπεί να μη θεωρώ "πρόβλημα" ότι δεν είναι επιθυμία ή πρακτική των πολλών.
Μ'αυτή τη λογική κάποιοι ασιάτες που τρώνε φίδια και δη ζωντανά ρουφώντας το αίμα τους από την κομμένη ουρά έχουν πρόβλημα.


Ούτε μπορώ να θεωρήσω "νοητικό πρόβλημα" την πρακτική κάποιων μπαντου της Αφρικής που ανοίγουν το λοβό του αυτιού βάζοντας όλο και μεγαλύτερο σκουλαρίκι μέσα του, επειδή δε συμφωνεί με τα ατομικά μου αισθητικά γούστα.
Εννοείται πως σου επιτρέπεται, αλλά έχω κάθετα διαφορετική άποψη: Καταδικάζω οτιδήποτε προκαλεί μη αναστρέψιμες ζημιές στο ανθρώπιο σώμα. Επίσης καταδικάζω το να τρως ζώα με βάναυσο τρόπο (ενώ είναι ζωντανά), αλλά και το να πίνεις αίμα, ή να τρως μη μαγειρευμένο κρέας.

Βασικά, η διαφορετικότητα δεν είναι κάτι που χρήζει σεβασμού. Τις διαφορετικότητες πρέπει να τις ελέγχουμε αν είναι πρώτα από όλα ανθρώπινες, της ανθρωπότητας, όπως ορίζει την ανθρωπότητα ο Νίκος Λυγερός. Αν δεν είναι, τις καταδικάζουμε. Αν κάποιοι τρώνε τα κόπρανά τους, πράγμα που είναι βεβαίως διαφορετικό, αυτό δεν συνεπάγεται πως θα το σεβαστούμε ως διαφορετικό. Θα ελέγξουμε αν είναι ανθρώπινο και μετά θα αποφασίσουμε αν είναι πρόβλημα ή όχι.

Την ομοφθλοφιλία την όρισα πρόβλημα βάσει το ότι πηγαίνει κόντρα στις λειτουργίες του σώματος που έχουν. Νοητικό, υπό την έννοια της πλύσης εγκεφάλου, του ότι τους εμφυτεύτηκε κάπου κάπως κάποτε μια ιδέα που δεν λέει να βγει.
τα όρια του τι ορίζουμε φυσιολογικό, σωστό, λάθος, αηδιαστικό, ή όμορφο, εξαρτώνται ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ από την κουλτούρα μέσα στην οποία μεγαλώσαμε και τις καταβολές μας.
Δεν μπορούμε τα πάντα να τα αναγνωρίζουμε ως κουλτούρα, αν δεν τα αναγνωρίσουμε πρώτα ως ανθρώπινα. Άλλο το όμορφο, άλλο το άσχημο, και άλλο το απάνθρωπο.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 31 Δεκ 2014, 11:57

OTTO έγραψε:Εννοείται πως σου επιτρέπεται, αλλά έχω κάθετα διαφορετική άποψη: Καταδικάζω οτιδήποτε προκαλεί μη αναστρέψιμες ζημιές στο ανθρώπιο σώμα. Επίσης καταδικάζω το να τρως ζώα με βάναυσο τρόπο (ενώ είναι ζωντανά), αλλά και το να πίνεις αίμα, ή να τρως μη μαγειρευμένο κρέας.
Δε με κατάλαβες φίλε.
Φυσικά κι εγώ καταδικάζω και έντονα μάλιστα, αυτά που καταδικάζεις κι εσύ.
Δεν μπορώ όμως να ισχυριστώ πως αυτοί που ενδίδουν σε πρακτικές που ΕΜΕΝΑ δε μου γουτάρουν,
που ΕΓΩ θεωρώ καταδικαστέες, είναι και αφύσικοι ή έχουν νοητικό πρόβλημα. Και δε μπορώ να το ισχυριστώ, διότι πολύ απλά, το "προβληματικό", το "άσχημο", το "φυσιολογικό" και το "αφύσικο", είναι πράγματα που κρίνονται συμφωνα με τις πολιτιστικές/πολιτισμικές/αισθητικές/ ακόμα και ηθικές
καταβολές μας, και σύμφωνα με το σύστημα αξιών που εκπορεύονται από αυτές.

Είναι κάτι παραπάνω απο βέβαιο πως αν είχες μεγαλώσει στην κίνα , την ταϋλάνδη, ή την κένυα ,τη ν. αφρική, κι άλλες ίσως αφρικανικές χώρες, αυτά που παρέθεσα ως παραδείγματα θα σου φαίνονταν απολύτως φυσιολογικά και ουδόλως καταδικαστέα...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 31 Δεκ 2014, 19:23

Οτιδηποτε συναντάται σε μεγάλους πληθυσμους στη φύση δεν ειναι αφυσικο. Θα μου πεις τωρα . Τα αρσενικα λιονταρια τρωνε τα μωρα των αλλων λιονταριών για να διαιωνησουν την φάτσα τους και πιθανότατα να το εκαναν αυτό και οι ανθρωποι των σπηλαίων. Ειναι φυσικο αυτό;
Η απαντηση ειναι. Σαφως και ΝΑΙ. Ειναι φυσικο αλλα ειναι καταδικαστέο να το κάνει ανθρωπος του 21ου αιωνα, όχι για λόγους υποκειμενικής αισθητικής αλλά δικαίου.
Πείτε μου όμως οσοι θεωρείτε οτι η ομοφυλοφιλία ειναι κατι το αρνητικό.
Α)Πως παρατηρόντας την φύση είδατε ότι δεν υφίσταται και άρα ειναι αφυσικη.
Β) Αν την θεωρείτε φυσική αλλά άδικη, που ακριβώς είναι το σκάλωμα απο άποψης δικαιοσύνης. Δηλαδη ποιον αδικει ο ομοφυλόφιλος με το να του ΑΡΕΣΟΥΝ ατομα του ιδιου φυλου. Και τι μπορει να κάνει (Αφου καταδικάζετε) για να μην του αρεσουν αυτα.
Οπως ειπα μου αρεσουν και τα δυο φύλα, αναμένω προτάσεις για να μου αρέσουν μόνον οι γυναίκες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”