Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντιλήψεως

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντιλήψεως

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 21 Δεκ 2014, 13:26

ο φουκαριάρης προσπαθούσε να δώσει κοινά σημεία μεταξύ αρχαιολατρών και χριστιανών.
Κατα την αποψη μου ενας γνησιος αρχαιολατρης δεν πρεπει να εχει κοινα με τους χριστιανους.
Ενας γνήσιος αρχαιολάτρης επίσης δεν ειναι δωδεκαθεϊστης. Εχει εξελιχθεί και φιλοσοφεί χωρίς να ασχολείται με την κατώτατη βαθμίδα που είναι το δωδεκαθεο.
Αυτα τα κοινα ειναι που καναν μάγκα τον Γεωργιάδη και τον φουράκη και αλλους που ισοπεδωσαν αρχαια Ελλαδα, φιλοσοφια, δωδεκαθεο, χριστιανισμο., βυζάντιο και τα καναν ολα μια ωραια λαογραφική σούπα.
Ενας όψιμος αρχαιολατρης. οπως ειναι οι περισσοτεροι απο την άλλη που αντιμετωπιζει το αρχαιο πνεύμα με τις χριστιανικές του καταβολες, τις οποιες φέρει άσχετα αν εχει απαρνηθεί τον χριστιανισμό, έχει πολλά κοινά με τους χριστιανούς. Εχει χριστιανικο state of mind.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ομιλία-παρουσίασή μου στην εκδήλωση της 19/12

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 21 Δεκ 2014, 13:44

Divine Sinner έγραψε:Κατα την αποψη μου ενας γνησιος αρχαιολατρης δεν πρεπει να εχει κοινα με τους χριστιανους.
Απόλυτη λογική στο "άσπρο ή μαύρο" που πασαρίστηκε σαν έξυπνο προγραμματάκι και που για να το ενστερνιστείτε τόσοι, μάλλον είναι έξυπνο αν και για μένα είναι πούστικο.

Κατά τη γνώμη μου ο αρχαιολάτρης ΔΕΝ είναι θρησκεία. (παρά το γεγονός οτι λαθεμένα και εκ του πονηρού κάποιοι την κάνουν τέτοια) Και δεν είναι θρησκεία γιατί ο αρχαιοελληνισμός δεν ήταν θρήσκος με την έννοια που δίνουμε στον θρήσκο σήμερα.
Αρχαιολατρεία είναι (όπως το λέει και η λέξη) η λατρεία για την αρχαιότητα. τελεία.

Το να λατρεύει κάποιος την αρχαία μας διαδρομή και ταυτόχρονα να είναι και χριστιανικού θρησκεύματος, ούτε απαγορευτικο ούτε αδόκιμο είναι. Τον διαχωρισμό και την κόντρα την γέννησαν, την επέβαλαν και την διαιώνισαν οι μισητές του Ελλληνισμού σε όλες του τις εκφάνσεις (και της αρχαίας). Δε θα'πρεπε να είναι το δεδομένο μας.


Το ότι ο Περικλής προσπάθησε για την ενότητα (και τον ξέσκισαν γι'αυτό), μόνο κακό δε θα'πρεπε να λογίζεται, αφού πάρθηκαν πολλά από τα αρχαία μυστήρια και τις αρχαίες εκδηλώσεις, και ενσωματώθηκαν από Ελληνες πάντα, στη νέα διαδρομη του Ελληνισμού, που ονομάζεται χριστιανισμός.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ομιλία-παρουσίασή μου στην εκδήλωση της 19/12

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 21 Δεκ 2014, 14:40

Μα κι εγω δεν το βλεπω σαν θρησκεια. ειναι βιοθεωρια και ως εκ τουτου δεν μπορει να χωρέσει μέσα κάθε τι επειδη απλα βολεύει μια μερίδα ανθρωπων.

Το ότι ο Περικλής προσπάθησε για την ενότητα (και τον ξέσκισαν γι'αυτό), μόνο κακό δε θα'πρεπε να λογίζεται, αφού πάρθηκαν πολλά από τα αρχαία μυστήρια και τις αρχαίες εκδηλώσεις, και ενσωματώθηκαν από Ελληνες πάντα, στη νέα διαδρομη του Ελληνισμού, που ονομάζεται χριστιανισμός.
Ποια νεα διαδρομη του Ελληνισμου; Ο Ελληνισμος εβγαλε ως ρεζουμε το "δεν δεχομαι τιποτα επειδη το ισχυρίστηκε καποιος μαγκας" ο χριστιανισμος λεει για εξ αποκαλυψεως αληθεια. πως πανε αυτα τα δυο μαζι;
Aπαγορετικο συμφωνω οτι δεν ειναι. πχ μπορει να δηλωνω καθολικος μουσουλμανος. Η Ελληνας τζαμαϊκανος επειδη μου αρεσει η ρεγκε. Ομως οτι κι αν δηλωσω ο τζαμαϊκανος μεσα στο ολο πνευμα χαλαροτητας του θα το παρει στην πλάκα.
Ετσι λοιπον κι εγω που θεωρω οτι οσο μπορω εναρμονιζομαι με το Ελληνικό πνεύμα δέχομαι το δικαιωμα του χριστιανου να δηλωνει αρχαιοΕλληνιστης με μια παιχνιδιαρικη ελαφρότητα και με πνευμα καζουρας.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ομιλία-παρουσίασή μου στην εκδήλωση της 19/12

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 21 Δεκ 2014, 15:21

Σ'αυτό το νήμα, δεν είναι αυτο θέμα συζητησης. Διάσπασε τα σχετικά, κάνε τα νέο νήμα, να σε τσακίσω. :lol: (αν και τα'χουμε ξαναπεί μέχρις εξαντλήσεως)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ομιλία-παρουσίασή μου στην εκδήλωση της 19/12

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 21 Δεκ 2014, 15:36

Αν ο Χριστός είχε βιολογικά αδέρφια, τότε λίγο πριν ξεψυχήσει θα παρέδιδε τη μητέρα του στα αδέρφια του, και όχι σε μαθητές του. Όμως την παρέδωσε σε μαθητές του, και τους είπε να την προσέχουν, και της είπε "ιδού ο υιός σου", δείχνοντάς της έναν μαθητή του.

Αυτά, σύμφωνα πάντα με τα γνωστά (4) ευαγγέλια :rose:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντι

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 21 Δεκ 2014, 18:03

ΟΤΤΟ
Κανείς δεν ξέρει σε ποιους την "παρέδωσε". Κανείς δεν ξέρει και πού βρίσκονταν τα αδέρφια του τοτε.
Γενικοτερα, κανείς δεν ξέρει πόσα έχουν προστεθεί/αφαιρεθεί/ή αλλοιωθεί στις γραφές μέσα στους αιώνες για να βολέψουν τα ιερατεία. Απλά επισήμανα κάτι που κατέγραψε ο Ματθαίος, (υπάρχουν συγκεκριμένα εδάφια στο άλλο τόπικ που το συζητούσαε- θα το βρω αν δεν το είδες), τα οποία προφανώς τους ξέφυγαν και δεν τα αφαίρεσαν, οπότε μετά οι δογματιστές έλεγαν πως την εποχή εκείνη έλεγαν "αδέρφια" και εννοούσαν ξαδερφια. Πιο μεγάλη μπούρδα δε θα μπορούσε να δοθεί για εξήγηση. Λες κι η ελληνική του τότε ήταν ελλειμματική και δεν είχε λέξη για τα ξαδέρφια...

DIVINE
Θα επανακάμψω (αργότερα) να απαντήσω στα γραφόμενά σου.
Αλλά επιμένω και σ'αυτά που έγραψα, στα οποία δεν απάντησες ουσιαστικά,
αφού η απάντησή σου ήταν άλλα αντ'άλλα της Παρασκευής το γάλα... :P
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντι

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 21 Δεκ 2014, 18:21

Για τα αρχαια μυστηρια που ενσωματώθηκαν στην νεα θρησκεια; Ανευ σημασιας. Αν αλλάζει η κοσμοθέαση (ο τροπος δηλαδη με τον οποιον ο άνθρωπος βλέπει τον κόσμο) τότε τι με νοιαζει αν παρέμειναν ολίγα τυπικα;
Ειναι σαν να λεμε οτι η παραλια ειναι ιδιωτικη αλλα χαίρομαι που κυμματίζει η Ελληνικη σημαια. Χεστηκα αν κυμματίζει αν ως Ελληνας δεν μου ανήκει.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντι

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 21 Δεκ 2014, 18:24

ArELa έγραψε:Κανείς δεν ξέρει σε ποιους την "παρέδωσε". Κανείς δεν ξέρει και πού βρίσκονταν τα αδέρφια του τοτε.
Γενικοτερα, κανείς δεν ξέρει πόσα έχουν προστεθεί/αφαιρεθεί/ή αλλοιωθεί στις γραφές μέσα στους αιώνες για να βολέψουν τα ιερατεία.
Σε αυτό δεν μπορώ να διαφωνήσω.
Απλά επισήμανα κάτι που κατέγραψε ο Ματθαίος
Αυτό ακριβώς έκανα κι εγώ. Ό,τι σου είπα, το είπα επειδή είναι καταγεγραμένο. Αν είναι αλλοιωμένο, προφανώς και δεν μπορώ να το ξέρω. Είναι όμως καταγεγραμένο στις γραφές, όπως αυτές μας είναι διαθέσιμες σήμερα. Συνεπώς, βάσει των γραφών, όπως αυτές φτάνουν στα χέρια μας σήμερα, δεν βλέπω ουδεμία παραλογία (επί του θέματος που συζητάμε τώρα).
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντι

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 21 Δεκ 2014, 19:21

Ο Δρ. Μπάρτ Έρμαν είναι επίτιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου της Ν. Καρολίνας στο Τσάπελ Χιλ. Έκανε το διδακτορικό του στην Θεολογική Σχολή του Πρίνστον. Έχει κάνει πολυάριθμες δημοσιεύσεις στα πεδία της Καινής Διαθήκης και του πρώιμου Χριστιανισμού. Στα πεδία εμπειρογνωμοσύνης του περιλαμβάνονται: O Iστορικός Ιησούς, τα αποκρυφιστικά κείμενα των πρώιμων Χριστιανών, οι Απόστολοι, τα χειρόγραφα της Καινής Διαθήκης. Στα βιβλία του που έχουν γίνει Μπέστ Σέλερ περιλαμβάνονται, το "Παραθέτοντας Εσφαλμένα τον Χριστό", "Το πρόβλημα του Θεού", και το "Διακόπτοντας τον Χριστό". Εχει κερδίσει πολυάριθμες πανεπιστημιακές διακρίσεις, όπως αυτή του Βραβείου των Φοιτητών για τον καλύτερο Καθηγητή (1993), του Βραβείου για τα Επιτεύγματα στις Μελέτες Αρχαίων κειμένων (1994) και του Βραβείου Εξαίρετης Διδασκαλίας.

Η Αλήθεια για την Καινή Διαθήκη (Επιστημονικώς)

https://www.youtube.com/watch?v=MuFOimf ... e&index=21

Υ.γ 9 λεπτά και κάτι είναι,δεν είναι πολλά,για να μετατραπούν η καινή διαθήκη και τα ευαγγέλια....no more comment :loco:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντι

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 21 Δεκ 2014, 20:59

Divine Sinner έγραψε:Για τα αρχαια μυστηρια που ενσωματώθηκαν στην νεα θρησκεια; Ανευ σημασιας. Αν αλλάζει η κοσμοθέαση (ο τροπος δηλαδη με τον οποιον ο άνθρωπος βλέπει τον κόσμο) τότε τι με νοιαζει αν παρέμειναν ολίγα τυπικα;
Ειναι σαν να λεμε οτι η παραλια ειναι ιδιωτικη αλλα χαίρομαι που κυμματίζει η Ελληνικη σημαια. Χεστηκα αν κυμματίζει αν ως Ελληνας δεν μου ανήκει.
Στην ουσία δε διαφωνώ. Απλά λέω κάτι που λίγοι το πραγματεύονται και πολλοί κάνουν
πως δεν το καταλαβαίνουν..

Στην αρχαιότητα το τελευταίο στο οποίο εστίαζαν, είναι στη "θρησκεία", όπως εννοούμε σήμερα τη θρησκεία τουλάχιστον, με όλο το δογμα και τα χειραγωγικά που αυτή εμπεριέχει.

Συνεπώς, όταν αναφερόμαστε σε ομάδες που σε καμία περίπτωση δε "λατρεύουν" τη συνολική διαδρομή της αρχαιοτητας, τη φιλοσοφία και τα ειωθώτα της, αλλά σχημάτισαν μόνο μια δήθεν πατρώα θρησκεία, είναι λάθος κατ'εμέ να αποκαλούνται "αρχαιολάτρες". Λάτρεις των ειωθώτων που αφορούν ΜΟΝΟ τους ολύμπιους, (που θεωρούνται μυθικές οντοτητες σήμερα) είναι πιο δοκιμος όρος.
Αν προτιμούν να κάνουν το Δία θρησκεία τους αντι΄για το Χριστό, δικό τους θέμα, αλλά αυτό
δεν τους κάνει πιο Έλλληνες απ'τους Ελληνες χριστιανούς. Τους κάνει απλά διαφορετικού θρησκεύματος. Υπάρχουν και Ελληνες καθολικοί, βουδιστές, σαϊεντολόγοι, κλπ και δε βλέπω αυτούς να ακυρώνουν ολάκερο τον Ελληνισμο που πρόσκειται στην χριστιανοσύνη, ως ελληνόφωνους και μη Ελληνες. Αυτό το κάνουν μόνο οι... Ελληναράδες πιστοί του Διός, μη χέσω....
Ένα το κρατούμενο.

Δεύτερον, το να συγκρίνουμε μια ολοκληρη εποχή και πολιτισμο, με ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ της σημερινής διαδρομής των Ελλήνων, μέρος που δεν έχει να κάνει με τον σημερινό πολιτισμο΄τους, αλλά αποκλειστικά και μόνο με τη θρησκεία τους, η σύγκριση είναι για τα μπάζα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντι

Δημοσίευση από ICAROS » Κυρ 21 Δεκ 2014, 21:00

Αυτός που έχει εξελιχθεί όντως, δεν αυτοαποκαλείται ούτε "αρχαιολάτρης". Γιατι και αυτό είναι περιοριστικό.
Πρέπει να βλέπεις οτι αυτό που σε ένα υλικό ή σε ένα χώρο είναι το τάδε, αλλού είναι αλλιώς.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντι

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 21 Δεκ 2014, 21:12

ΟΤΤΟ, είχα φέρει τα σχετικά με τα εδάφια του Ματθαίου κλπ, στην τελευταία μεγάλη παράγραφο
του ποστ μου εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 70#p240170

δίνω λινκ για να μην τα επαναλαμβάνω και σ'αυτό το νήμα και γιατί αν σου διέφυγαν αυτά που παρέθεσα τότε, αξιζει νομίζω να τα δεις τώρα.

Αυτή βαικά είναι η δική μου θέση, στην οποία συμπληρώνω και το εξής:

Η έντονη άρνηση να δεχτεί κάποιος χριστιανός (επειδή ενστερνίστηκε αυτόματα και μηχανικά το δόγμα) ότι η Παναγία μπορεί να είχε ερωτική ζωή, ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΙ ΚΑΘ'ΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΣ, εκπορεύεται από ένα ψευτοηθικιστικό πρότυπο (των ίδιων των ελεγκτών του νου) που θέλει την ηθική να κατοικοεδρεύει στα σεξουαλικά μας όργανα κι όχι στο μυαλό,
τις συμπεριφορές, το σύστημα αξιών και την ψυχή μας. Εκτός του ότι αυτή η θέαση "ηθικής"
είναι για μένα σχεδόν άρρωστη, είναι (κι αυτό είναι το χειρότερο) προσβλητική απέναντι στο Θεό
που ισχυρίζονται ότι λατρεύουν, στο βαθμό που ΕΚΕΙΝΟΣ έδωσε το ορμέμφυτο στον άνθρωπο μέσα
απο΄το οποίο προκύπτει και το ΘΑΥΜΑ της αναπαραγωγικής διαδικασίας...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντι

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 22 Δεκ 2014, 01:40

Ποια ειναι η υποσταση της παναγιας και γενικα του θηλυκου στοιχειου στον χριστιανισμο;
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντι

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 22 Δεκ 2014, 02:10

Το άφθαρτο, το άσπηλο, το άμμωμο, το απόλυτα αναμάρτητο...
κι όλα αυτά γιατί τη θέλουν αειπάρθενο...

Υποτιμάται η γυναικεία φύση και η θηλυκή ενέργεια, κρίνεται ως καθαρή
μόνο αν δεν έχει"βρωμιστεί" με τη σεξουαλική ενέργεια...
Κι με αυτήν ακριβώς τη λογική καταδεικνύεται το "πονηρό", όχι στο ίδιο το σεξ... Αλλά στην παρότρυνση να μην παράγεται μια ενέργεια, που είναι από τις ισχυρότερες που παράγονται στον πλανήτη, και αν παραχθεί σε σωστή εναρμόνιση, ανελίσσει δεν στέλνει στα τάρταρα... Όλα αυτα τα ενοχικά δε φυτευονται τυχαία. Έχει μέθοδο η τρέλα τους...

(ευχαριστώ που'θεσες το ερώτημα Φώτη, γιατί στην προσπάθειά μου να γράψω μια απάντηση μου προέκυψε καινούργια σκέψη σε σχέση με την ενέργεια, όπως ακριβώς την κατέγραψα)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντι

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 22 Δεκ 2014, 02:20

Και κατι ακομα. Στην χριστιανικη αντίληψη η παναγια δεν ειναι κατι αντίστοιο με της θεές των Ελλήνων αλλά και των βικινγκ και γενικά των προχριστιανικών λαων. Οι θεες είχαν ιση υποσταση με τους θεους.
Η παναγία ειναι αγια. Δηλαδή θνητή γυναίκα με ενάρετο βίο. Η αγιότητα στην χριστιανική αντίληψη δεν ειναι εσωτερική ούτε είναι κατι που κατακτάτε.
Αλλα δίδεται. Η φώτηση που λεμε. Η χάρη του θεου. Ο Άγιος ειναι ετερόφωτος. Ο θεός ειναι το αρσενικό στοιχειο που δινει την αγιοτητα σε ορισμενους θνητους.
Δεν υπαρχει δηλαδη ιερο θηλυκό στοιχείο στην χριστιανικη κοσμοθέαση όπως υπήρχε στην προ-χριστιανική. Η αγνότητα ειναι απλα προϋποθεση για να λάβει το χάρισμα. Δεν ειναι αυτό που το δημιουργεί. Η παναγια ειναι απλα ενας άνθρωπος που τον ελεησε ο θεος και του εδωσε καποια προνόμια για να ειναι μεσάζωντας για τους ανθρωπους και κυριως τις γυναίκες.
Αυτη ειναι μια χαωτική διαφορά αντίληψης.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντι

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 24 Δεκ 2014, 18:10

Βίκυ,

Αποδείξεις δεν έχουμε, ούτε εσύ, ούτε εγώ για το θέμα της παρθενιάς. Σενάρια κάνουμε, και καλά κάνουμε. Αν εσύ το σενάριό σου το αντιλαμβάνεσαι ως πραγματικό (όπως φυσικά και εγώ το δικό μου) αυτό το σέβομαι απόλυτα, διότι κι εγώ το ίδιο κάνω. Αλλά παραδέχομαι ότι είναι σενάριο.

Η θέση μου είναι ότι τόσο το δικό σου σενάριο, όσο και το δικό μου, είναι λογικά σενάρια, πιθανά σενάρια. Εσύ τεκμηριώνεις το σενάριό σου, εγώ τεκμηριώνω το δικό μου. Γι αυτό και δέχομαι ότι πιθανώς κάποια μέρα να αποδειχθεί ότι έχεις δίκιο. Κανείς δεν μπορεί να πει (εκτός κι αν το κάνει αυθαίρετα) ότι κάποιο από τα δυο σενάρια είναι παράλογο. Ούτε το δικό σου είναι παράλογο, αλλά ούτε το δικό μου, βάσει των στοιχείων που διαθέτουμε.

Σχετικά με το σενάριό μου: (Ιωάν. ιθ' 26-27) «... Γύναι, ιδού ο υιός σου» και τω μαθητή: «Ιδού η μήτηρ σου» και ότι: «Απ΄ εκείνης της ώρας έλαβεν ο μαθητής αυτήν εις τα ίδια»

Αν η Μαρία είχε κι άλλα παιδιά, γιατί ο Χριστός να την παραδώσει σε ένα άτομο που δεν ήταν βιολογικό τέκνο της;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντι

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 24 Δεκ 2014, 18:12

οφτοπικιζουμε ομως. Για την συμβατοτητα πειτε μου ^_^
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Περι συμβατότητος (ή μη) Χριστιανικής και Ελληνικής αντι

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 24 Δεκ 2014, 18:23

Divine Sinner έγραψε:οφτοπικιζουμε
Σε κάτι τέτοια αγγλικοειδή δεν παίζεσαι πάντως ^_^
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”