Ειναι το Δελφικο εψιλον ενα παράγγελμα;;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Ειναι το Δελφικο εψιλον ενα παράγγελμα;;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 17 Ιούλ 2012, 01:03

Στέκομαι σε αυτο το κομμάτι του άρθρου: (αυτου http://adiotos.wordpress.com/2010/08/02 ... ragelmata/)

Κατά την άποψή μας όλες αυτές οι ερμηνείες είναι ελλειμματικές και το «Ε» ή «ΕΙ» θα πρέπει να αποτελεί και αυτό ένα ηθικό Παράγγελμα, όπως και τα δυο άλλα εκατέρωθέν του, ή τουλάχιστον να τα συνοψίζει και ολοκληρώνει σε μια αρμονική ισορροπούσα τριάδα. Με την απλή, άμεση ερμηνεία του σαν «Είσαι» ή «Υπάρχεις» θα μπορούσε να σημαίνει ότι ΕΙΣΑΙ ή ΥΠΑΡΧΕΙΣ μόνον όταν έχεις γνωρίσει πλήρως τον εαυτό σου και δρας ακολουθώντας τη «Μέση Οδό» του μέτρου και της αρμονίας. Μια άλλη «αριθμητική» ερμηνεία του «Ε» θα μπορούσε να προέρχεται από την ίδια τη μορφή του, η οποία αποτελείται από τρία οριζόντια (όμοια) ευθύγραμμα τμήματα κι ένα τέταρτο κάθετο που τα ενοποιεί, δημιουργώντας έτσι μαζί την ιερή Πυθαγόρεια Τετρακτίνα, η οποία αποτελεί επίσης με αυτό τον τρόπο τη σύνθεση και ολοκλήρωση του «Γνώθι σαυτόν» και του «Μηδέν ‘άγαν», έκαστο παράγγελμα των οποίων υποκρύπτει επίσης μέσα του τη μεσότητα ή ισορροπία μιας δυάδας άκρων: Της άγνοιας και δοκησισοφίας από τη μια μεριά και της έλλειψης και υπερβολής από την άλλη.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ειναι το Δελφικο εψιλον ενα παράγγελμα;;

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 17 Ιούλ 2012, 16:56

Παρ'ότι το έχω tattoo στο αριστερό χέρι ,δεν έχω εισχωρήσει τόσο βαθιά στο σύμβολο και στη σημασία του, σίγουρα δε θα το κατανοήσω πλήρως,να πλησιάσω ίσως...Από αυτά που έχω διαβάσει και ερμηνεύσει δια μέσω της αντί λήψης μου,δε θα έλεγα πως είναι ένα παράγγελμα,μιας και το " Γνώθι σ'αυτόν " δεν αναφέρεται σε υλικό εαυτό(ΕΓΏ),διότι το σύστημα όπως είναι φτιαγμένο(δια του ανταγωνισμού) σε προτρέπει να έχεις πολλούς ...Το θέμα είναι πως μπορεί να συνδυάσει κανείς ένα κοσμικό εαυτό με την υπερβολή / "Μηδέν άγαν",δηλαδή τη συμπεριφορά του προς τον ίδιο ,αλλά και προς τους συνανθρώπους του..Οπότε πρέπει πρώτα να κατανοήσει κανείς τι είναι ο άνθρωπος ,ποια η θέση και ο ρόλος του για να αποκωδικοποιήσει το κοσμικό κλειδί ,"Γνώθι σ'ἀυτόν"...Έτσι το "Μηδέν άγαν",ως δεύτερο στην εκφώνηση συμπληρώνει και ολοκληρώνει την ισορροπία...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Ειναι το Δελφικο εψιλον ενα παράγγελμα;;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 17 Ιούλ 2012, 17:15

μηπως το ΕΙ εχει να κανει με το να εισαι αλλα χωρις το εγω;;
κατα τους ινδους (που δυστηχως εκει ανατρέχουμε να βρουμε τους χαμενους κρικους της παραδοσης μας γιατι ειναι ενας συγγενικος πολιτισμος που δεν γνωρισε την χριστιανικοποιηση της θρησκειας, θεωρουν πως οταν καποιος νικαει το εγω τοτε αναδυεται το ΕΙΝΑΙ.
ο ανωτερος εαυτος του δηλαδη.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ειναι το Δελφικο εψιλον ενα παράγγελμα;;

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 17 Ιούλ 2012, 17:22

Ναι,σωστά..αν αντιληφθούμε πως όλοι οι εγκέφαλοι ΕΙΝΑΙ Ένας και ταυτόχρονα ξεχωριστά,τότε κατανοούμε την αναγκαιότητα του ΕΙΝΑΙ προς όφελος της ανθρωπότητας και όχι προς όφελος της εκάστοτε κοινωνίας.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”