ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Άβαταρ μέλους
johnnye
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ 2012, 22:20
Irc ψευδώνυμο: JohnnyE
Φύλο: Άνδρας

ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από johnnye » Τετ 21 Μαρ 2012, 18:08

Στο παρακάτω κείμενο γίνεται λόγος για τον Ερμής τον Τρισμέγιστο καθώς και για μερικές απο τις συμαντικότες διδαχές του. Τα ερμητικά κείμενα είναι τα αγαπημένα μου και ανέβασα μερικά στοιχειώδη πράγματα για αυτον το μεγάλο φιλόσοφο και μύστη. Τα παρακάτω είναι μικρό δείγμα μονο για τον ερμητισμό. Προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον το βρεί ενδιαφέρων να διαβάσει τα αυθεντικά κείμενα! :xara:

Ο Ερμής ο Τρισμέγιστος "ο Γραφεύς των Θεών" έζησε πριν από χιλιάδες χρόνια στην Αίγυπτο τις ημέρες που η σημερινή ανθρωπότητα ήταν ακόμη στα σπάργανα. Ήταν και είναι μια μεγάλη Μορφή, του Αποκρυφισμού, που μας κληροδότησε ένα πολύ σημαντικό έργο: τα Ερμητικά κείμενα. Έφερε στην Ανθρωπότητα τη γνώση των 7 Νόμων του Σύμπαντος.

Οι 7 Νόμοι που καθορίζουν τα ΠΑΝΤΑ: τον Κόσμο, τους Ανθρώπους, τη Φύση. Αυτές οι Διδασκαλίες ήταν γραμμένες στους τάφους των Πυραμίδων. Χαμένες για χρόνια, καλά κρυμμένες από τους αδαείς, τους ασεβείς. Όχι όμως και ξεχασμένες. Μέσα σ' όλους αυτούς τους αιώνες υπήρχαν Μύστες που κράτησαν άσβεστη τη ιερή φλόγα της Ερμητικής Διδασκαλίας τη διαφύλαξαν, ενώ συγχρόνως τη μετέφεραν από γενιά σε γενιά, μέχρι τις ημέρες μας.

"Ω, μην αφήσετε να σβήσει η φλόγα! Στη σκοτεινή σπηλιά της την έχει λατρέψει κάθε ηλικία. Έχει τραφεί από τους αγνούς ιερείς της αγάπης. Μην αφήσετε τη φλόγα να σβήσει".

Ερμής ο Τρισμέγιστος, Ερμητικά κείμενα και Ερμητισμός . Πολύ βασικές έννοιες που πρέπει να γνωρίσεις, αγαπητέ αναγνώστη , διότι το πιθανότερο είναι πως θα τις συναντήσεις, αργά ή γρήγορα…Ας ξεκινήσω με μια βιογραφία του Τρισμέγιστου : με το όνομα «Ερμής ο Τρισμέγιστος», οι Έλληνες και οι Αιγύπτιοι ελληνίζοντες ονόμαζαν τον σεληνιακό θεό των Αιγυπτίων Θωθ ή Τεούχ και λατρευόταν, όπως κι ο Έλληνας θεός Ερμής, σαν ψυχοπομπός. Τα βιβλία του έφερναν το όνομά του (Ερμητικά) κι άλλοι έλεγαν πως ήταν 20.000 (Ιάμβλιχος) και άλλοι 36.000 (Μανέθων) και περιείχαν μαγεία, φιλοσοφία, αστρολογία, ιατρική και αλχημεία, που κατά το Μεσαίωνα ονομάστηκε Ερμητική. Πολλά από τα βιβλία του Ερμή, καταστράφηκαν από τη πυρκαγιά στη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, όπου φυλάγονταν και έτσι, το βαθύτερο νόημα στις διδασκαλίες για τη πνευματική εξέλιξη του ανθρώπου καθώς και οι πρακτικές που ακολουθούσαν οι μυημένοι σε αυτές, παραμένει (στο μεγαλύτερο μέρος του) μέχρι σήμερα άγνωστο. Ας δούμε τώρα και τι σημαίνει Ερμητισμός;

Στη καρδιά του Ερμητισμού βρίσκεται η ανάγκη για τη Γνώση, τη γνώση δηλαδή του Θείου. Είναι τελείως διαφορετικό από τα συμβατικά είδη γνώσης, αφού μας οδηγεί στο να διαχωρίζουμε αυτό που ξέρουμε με αυτό που νομίζουμε ότι ξέρουμε. Η γνώση αυτή είναι προσωπική διότι σχετίζεται με το πυρήνα της ύπαρξής μας. Ταυτόχρονα όμως, ο Ερμητισμός είναι και η επιστήμη που ασχολείται με την ερμηνεία ιερογλυφικών και συμβόλων του αρχαίου κόσμου. Τόσο η Ερμητική όσο και η Πυθαγόρεια παράδοση, στηρίζονται στη διδασκαλία που γίνεται μέσω υπαινιγμών. Όσοι είναι αληθινά σοβαροί, ακολουθούν τους υπαινιγμούς. Οι υπόλοιποι τους παραβλέπουν κι εδώ ακριβώς βρίσκεται η «μαγεία» -ή και το πρόβλημα- στη προσπάθεια της κατανόησής των.

ΕΡΜΗΣ O ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ


1 Ο Ερμής ο τρισμέγιστος ήταν Ελληνικής καταγωγής. ( Artemi Passio, Migne Patrologia greca XCVI ). ( Ψευδό - Μανέθωνος από Γ. Σύγκελλο ).


2 Στην Ερμητική Θεολογία κυριαρχεί ο Μονοθεϊσμός, όπως ακριβώς εκφράστηκε από τον Ερμή τον Τρισμέγιστο τον Ορφέα, κ.λ.π. Αξιο να παρατηρηθεί ότι όλοι οι υγιείς ψαλμοί της βίβλου είναι σχεδόν εντελώς πιστή αντιγραφή από τα Ερμητικά και τα Ορφικά.


3 Ο Ερμής έζησε γύρω στο 25.000 π.Χ. και υπήρξε αντιβασιλέας του Κρόνου στην Αίγυπτο, δάσκαλος του Οσίριδος και της Ισιδος.


4 Ερμής ο Τρισμέγιστος 3.1 :" Η δόξα των πάντων είναι ο Θεός…Αρχή των όντων είναι ο Θεός και νους και φύση και ύλη και όλα αυτά εν σοφία εις υπόδειξη όλων…Υπήρχε σκότος άπειρο στην άβυσσο και νερό λεπτό και πνεύμα λεπτό και νοερό με τη δύναμη του Θεού, βρισκόμενα στο χάος. Και έλαμψε φως άγιο και στερεώθηκαν σε άμμο τα υγρά στοιχεία…".


5 Ερμής ο Τρισμέγιστος 4.1 : " Ο Θεός δημιούργησε τα πάντα. Και όχι βέβαια με τα χέρια, αλλά με το λόγο του ".


6 Ερμής ο Τρισμέγιστος 141.18 : " Αυτά είπε ο Κύριος και Θεός μας και ανέμειξε το νερό με τη γη. Ανακινώντας το μίγμα, και εμφύσησε σ' αυτό πνεύμα…από αυτό το μίγμα έπλασε ζώδια με μορφή ανθρώπου ".


7 Ερμής ο Τρισμέγιστος 1.18 : Και μόλις έγινε αυτό, είπε ο Θεός: Αυξάνεστε και πληθύνεστε εν πλήθη όλα τα δημιουργήματα".


8 Ο Στοβαίος γράφει ότι ο Ερμής έγραψε 42 βιβλία, ο δε Μανέθων λέει ότι αυτά βρισκόντουσαν στην βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας και από εκεί τα αντέγραψε ο Μωυσής ( και αφού τα αντέγραψε μετά έπρεπε δια της πυρράς να εξαφανιστούν και να μείνουν μόνο σαν πρωτότυπα του Μωυσή. Μπράβο τους που αποφάσισαν να καταστρέψουν όλες τις γνώσεις χιλιάδων ετών ).


9 Η διδασκαλία του Ερμή, ως γνωστόν επειδή ήταν μυστική ονομάστηκε "Ερμητική" που έκτοτε πήρε την έννοια του σφραγισμένου μυστικού. Ηδη από την εποχή του ο Ερμής γνωρίζοντας όπως φαίνεται καλά τα ανάλογα καταστροφικά αποτελέσματα που είχε για την τότε ανθρωπότητα (καταστροφή της Ατλαντίδος ενδεχομένως) η ανεξέλεγκτη διασπορά των αντίστοιχων μυστηρίων, έδωσε εντολή στους Έλληνες μαθητές του Ασκληπιού και Άμμωνα να κρατήσουν απόλυτη σιγή για τα μυστικά της φύσης και τα " Θεϊκά μυστήρια ". (Ερμητικά κείμενα ).


10 Ο Ερμής είναι γιος του βασιλιά Δία και της κόρης του Άτλαντα Μαίας. Κατά την συνήθειά του ο Δίας την έστειλε να γεννήσει στη Κυλλήνη.


11 Ο πρώτος και μεγαλύτερος προφήτης στην Ελληνική παράδοση είναι ο Θεός Ερμής ή Ερμής Τρισμέγιστος κατά την Αιγυπτιακή εκδοχή. Μεταξύ των μαθητών του φέρεται και ο Θεός Ήφαιστος. Ο Ερμής έζησε κατά άλλους το 9.000 π.Χ. ή κατ' άλλους το 25.000 π.Χ. ή αν θεωρήσουμε ότι ο Ήφαιστος ήταν μαθητής του που έζησε σύμφωνα με τον Διογένη τον Λαέρτιο το 50.000 π.Χ, σημαίνει ότι ο Ερμής έζησε πριν το 50.000 π.Χ.


12 Ο Ορφέας αναφέρει πώς στην αρχή βασίλεψε ο Ουρανός που τον διαδέχτηκε ο Κρόνος. Μετά τον Κρόνο βασίλεψε ο Δίας και στη συνέχεια ο Διόνυσος (Ολυμπιόδωρος "Υπόμνημα στον Φαίδωνα" στα Ορφικά) . Ο Ερμής γεννήθηκε από την κόρη του Άτλαντα, Μαία και υπηρέτησε σαν γραμματέας τον Κρόνο, αδελφό του Άτλαντα, μαρτυρία που επιβεβαιώνεται και στην "Ευαγγελική προπαρασκευή" του Ευσέβιου. Ωστόσο, η αποκάλυψη πνεύματος υπερφυσικού, δημιούργησε στο πρόσωπο του Ερμή, τον πρώτο "απόστολο" του μονοθεϊσμού.


13 Σύμφωνα με τις μαρτυρίες του γραμματολόγου Ιωάννη Στοβαίου τα κείμενα των έργων του Ερμή, γραμμένα στην ιερογλυφική γραφή και κρυμμένα στους αιγυπτιακούς ναούς και στις πυραμίδες, βρέθηκαν από τον αρχιερέα των ναών της Αθηνάς και του Ποσειδώνα στην αρχαία Αθήνα, Βούτη. Ο Βούτης που υπήρξε γενάρχης της ιερατικής κάστας των Ετεοβουτάδων, ήταν γιος του βασιλιά της Αττικής, Πανδίονα και όταν διαμοιράστηκε η εξουσία του πατέρα του, αυτός πήρε την ιερατική εξουσία και ο αδελφός του, Ερεχθέας, την πολιτική. Στην Αίγυπτο όπου ακολούθησε τον βασιλιά της Κρήτης Μίνωα, βρήκε τα κείμενα αυτά και τα μετέφρασε στην ιερατική γραφή.


14 Παυσανίας "Κορινθιακά" 3 - 4 : "Αυτά που λένε στις μυστικές τελετές της Μητρός (Δήμητρας) σχετικά με τον Ερμή και το κριάρι, αν και ξέρω πολύ καλά τι συμβολίζουν, δεν τα μνημονεύω".


15 Κατά την Ερμητική θεολογία, ο Ποιμάντρης είναι η αποκαλυπτική παρουσία του υπέρτατου Όντος σε μια στιγμή έκστασης του Ερμή του τρισμέγιστου. Η αποκάλυψη της δημιουργίας ξεκινάει από τον πρώτο Νου, τον Πατέρα και την εμφάνιση του φωτός και του σκότους. Από το φως εμφανίζεται ο λόγος, δηλαδή ο γιος του Θεού. Στη συνέχεια το φως οργανώνεται σε ένα κόσμο αμέτρητων δυνάμεων. Δημιουργείται ο άνθρωπος - αρχέτυπο από τον πρωταρχικό Νου κατ' εικόνα του Πατέρα και στη συνέχεια ο ίδιος ο άνθρωπος αρχίζει και αυτός να δημιουργεί και με τη θέληση του Πατέρα γίνεται και αυτός δημιουργός. Στο εσχατολογικό μέρος του Ποιμάντρη αναφέρεται ο θάνατος και η μελλοντική ζωή της ψυχής, όπου η μεν μορφή διαλύεται στα στοιχεία που την αποτελούσαν και τα οποία επανέρχονται στη προηγούμενη κατάστασή τους, αδρανοποιημένου πια και του θνητού χαρακτήρα, η δε ψυχή απελευθερωμένη διέρχεται από τις 7 σφαίρες της κάθαρσης για να φτάσει προ των πυλών της αιωνιότητας. Εκεί θα περάσει από την θύρα που οδηγεί στους κόσμους των ανωτέρων δυνάμεων.


16 Στον πρώτο λόγο ( 24 - 26 ) γίνεται υπαινιγμός στις Πύλες και στις Θύρες που οδηγούν στην Ογδοατική φύση, δηλαδή στους θείους κόσμους των παραλλήλων. Διακρίνεται επίσης η αναφορά στη χημική διαδικασία της σύνθεσης και της αποσύνθεσης της ύλης με υπαινιγμό, επίσης της θείας ουσίας, που ενώνει την ύλη με το πνεύμα.


17 Στο δεύτερο λόγο αναλύεται η φύση και η αιτία της κίνησης στο χώρο της ακινησίας καθώς και η αιτία του πρώτου κινούντος. Όλα αυτά που λαμβάνουν μέρος στο χώρο των συμπάντων κόσμων, αποτελούν " κοίλα στοιχεία " περιδινούμενων κυκλώνων ενεργείας.


18 Στο τρίτο λόγο γίνεται αναφορά στη δημιουργία και την διάλυση των όντων. Έτσι λοιπόν γίνεται αναφορά στους κατώτερους θεούς που αναφέρει και ο Πλάτωνας, δηλαδή στα φωτοφόρα όντα που κατ' εντολή του Θεού επεμβαίνουν στους γενετικούς κώδικες των όντων, όπως στην περίπτωση των Ε και των διαδοχικών τους επεμβάσεων πάνω στην εξελικτική πορεία του γόνου.


19 Στην ουσία οι " θεϊκοί κύκλοι " του Ερμή, οι παραδοσιακοί θεοί της αρχαιοελληνικής θεολογίας (Ωκεανός - Τηθύς - Φόρκυς - Κρόνος - Ρέα - Δίας - Ήρα και άλλοι) και οι θεοί του Πλάτωνα (Τίμαιος 41) είναι αυτό ακριβώς που αναφέρει ο τελευταίος, δηλαδή κατώτεροι θεοί που είχαν την δυνατότητα να διαμορφώνουν τα δημιουργήματα του Θεού.


20 Ο Ερμής ο Τρισμέγιστος γράφει ότι " αυτό που είναι ψηλά μοιάζει με εκείνο που είναι χαμηλά " και ότι το ελάχιστο μοιάζει με το μέγιστο" . Χιλιάδες χρόνια πριν από την έλευση του Ιησού Χριστού στην γη, ο Ολύμπιος Ερμής, ο υιός του Δία και της Μαίας, αξιώνεται της πρώτης αποκαλύψεως από τον ίδιο τον Θεό, τον οποίο αποκαλεί Ποιμάντρη. Ο ύμνος του Ερμή προς Παντοκράτορα (Σινά 327, φ 234 β - Ιβήρων 386, φ 174 β) : Βλέμμα ακοίμητου πυρός γρηγόρει. Εσύ που ζωογονείς τον δρόμο του αιθέρα, που ενισχύεις την θέρμη του ήλιου, που δίνεις την λαίλαπα εις τα νέφη, εσύ, που το όνομά σου δεν χωρά εις τον κόσμο. Βλέμμα άφθαρτο, αιώνιο, φοβερό, που εποπτεύει τα πάντα, πατέρα όλων, που είσαι ένας και μοναδικός Θεός, που δεν έχεις καμία αρχή από πουθενά, σε έχω γνωρίσει. Έναν μόνο τιμώ μετά από εσένα, τον Υιόν που προέρχεται από εσένα, με απόρρητη δύναμη και οξύτερη φωνή, με ξεχωριστό τρόπο ευθύς χωρίς φθόνο και πάθος, χωρίς γέννηση γέννησες τον Λόγο, που είναι Θεός, την ουσία εκ της ουσίας, ο οποίος φέρει την δική σου εικόνα, του Πατέρα, την όμοια σου εις όλα. Ώστε εκείνος να ευρίσκεται μέσα σε εσένα, εσύ δε μέσα σε εκείνον, ως καθρέπτης κάλλους και πρόσωπον αμοιβαίας ευφροσύνης.


22 η υπερφυσική αποκάλυψη του πνεύματος του Θεού, καθιστά τον Ερμή τον πρώτο "Απόστολο" του μονοθεϊσμού. Το όνομα Ερμής και η λέξη Θρησκεία έχουν τον ίδιο λεξάριθμο. ΕΡΜΗΣ = 353 = ΘΡΗΣΚΕΙΑ


23 Κυρανίδες, πρόλογος Αρποκρατίωνος : ο Ερμής ελάμβανε την Θεία σοφία από αγγέλους του Θεού δια να την μεταδώσει στους ανθρώπους.


24 Λακτάντιος, Diu. inst. I, 6 : Και να τα ίδια τα λόγια του Ερμή : "Ο Θεός είναι ένας και ο Ένας δεν χρειάζεται όνομα.


25 Ερμής Τρισμέγιστος - Εκ της ιεράς βίβλου - παρ. 18 : "Τόσα μόνον αφού είπε ο Θεός και δικός μου Κύριος, ανέμιξε τα υπόλοιπα συγγενή στοιχεία, δηλαδή το ύδωρ και την γη…".


26 Ερμής Τρισμέγιστος - Καθολικός λόγος προς Τατ - 14 : "Κανένας από τους άλλους που λέγονται Θεοί, κανένας άνθρωπος και κανένας δαίμονας δεν δύναται να είναι τόσο αγαθός όσο ο μόνος Θεός. Αυτό είναι το αγαθόν αυτός είναι ο Θεός. Και να μην πεις κάτι άλλο αγαθό, διότι ασεβείς και μην δώσεις εις τον Θεό άλλο όνομα πέραν του αγαθού".


27 Ερμής τρισμέγιστος - Ποιμάντρης, 27 - 32 : Προσευχή του Ερμή προς τον θεό: Και αφού μου είπε αυτά ο Ποιμάντρης ανεμείχθη με τις δυνάμεις. Και εγώ, αφού ευχαρίστησα και ευλόγησα τον Πατέρα των όλων, πήρα την άδεια να φύγω, αφού ενδυναμώθηκα και διδάχτηκα την φύση του Παντός και το υπέροχο όραμα. Και από τότε έχω αρχίσει να κηρύσσω στους ανθρώπους το κάλλος της ευσέβειας και της γνώσεως. Ω λαοί, άντρες τούτης της γής, σεις που έχετε παραδώσει τους εαυτούς σας στην μέθη και στον ύπνο και στην άγνοια του Θεού, γαληνέψατε από την ικανοποίηση του παραλόγου ύπνου και σταματήσατε την κραιπάλη. Αυτοί δε αφού άκουσαν έφθασαν συγκεντρωμένοι με κοινή ψυχική διάθεση. Και εγώ τους είπα: "Γιατί ω άνδρες γεννήματα τούτης της γης έχετε παραδώσει τον εαυτό σας στον θάνατο, ενώ έχετε εξουσία να μεταλάβετε της αθανασίας; Μετανοήσατε εσείς που από κοινού πορευθήκατε στην πλάνη και γίνατε συμμέτοχοι στην άγνοια. Αφού εγκαταλείψετε την φθορά, απαλλαγείτε του σκοτεινού φωτός και μεταλάβετε της αθανασίας". Και άλλοι μεν από αυτούς αφού φλυάρησαν, απεμακρύνθηκαν, έχοντας παραδώσει τον εαυτόν τους στην οδό του θανάτου, άλλοι δε αφού έπεσαν μπροστά στα πόδια μου παρακαλούσαν να διδαχθούν. Και εγώ αφού τους σήκωσα από κάτω έγινα οδηγός του γένους. Τους δίδαξα τους λόγους, πως και με ποιο τρόπο να σωθούν και έσπειρα ανάμεσά τους λόγους σοφίας και ετράφησαν δια του ύδατος της αμβροσίας. Και το βράδυ όταν το φως του ήλιου άρχισε να δύει τους κάλεσα να ευχαριστήσουν τον Θεό. Και όταν ολοκληρώθηκε η ευχαριστία, καθένας έφυγε για την δική του κλίνη. Κι εγώ αφού ανέγραψα στον εαυτό μου την ευεργεσία του Ποιμάνδρου και πλήρης από όσα ήθελα, ευφράνθηκα πολύ. Και έγινε δι εμένα ο ύπνος του σώματος αγρύπνια της ψυχής και το κλείσιμο των οφθαλμών αληθινή όρασης και η σιωπή μας εγκυμοσύνη του αγαθού και η έκφραση του λόγου έργα αγαθά. Τούτα δε συνέβησαν διότι είχα λάβει από τον νου μου, δηλαδή από τον Ποιμάνδρη, τον λόγο της αυθεντίας. Και έτσι έγινα θεοφόρος της αλήθειας. Για αυτό προσφέρω από την ψυχή μου και από όλη την δύναμή μου ευλογία στον Πατέρα Θεό. Αγιος ο Θεός ο Πατέρας των όλων. Αγιος ο Θεός του οποίου η θέληση εκπληρώνεται από τις ίδιες του τις δυνάμεις. Αγιος ο Θεός ο οποίος θέλει να γίνει γνωστός και γνωρίζεται στους εκλεκτούς. Αγιος είσαι εσύ που με τον Λόγο δημιούργησες τα όντα. Αγιος είσαι εσύ του οποίου την εικόνα αναπαράγει η φύση. Αγιος είσαι εσύ του οποίου η φύση υπήρξε εικόνα. Αγιος είσαι εσύ ο ισχυρότερος από κάθε άλλη δύναμη. Αγιος είσαι εσύ ο μεγαλύτερος από κάθε υπερέχοντα. Αγιος είσαι εσύ ο ανώτερος παντός επαίνου. Δέξου αγνές λογικές θυσίας από αγνή ψυχή και καρδιά που έχει προς εσένα ανυψωθεί, ανεκλάλητε, ανέκφραστε που προσφωνείσαι δια της σιωπής. Σε ικετεύω να μην με αφήσεις να σφάλλω στην ουσιώδη γνώση, δώσε μου σημείο και ενδυνάμωσέ με και με την χάρη αυτή θα φωτίσω τους αδελφούς μου και τους υιούς σου που έχουν άγνοια του γένους των. Για αυτό πιστεύω και μαρτυρώ. Στη ζωή και στο φως προχωρώ. Ευλογητός είσαι Πατέρα. Ο δικός σου άνθρωπος επιθυμεί να είναι άγιος μαζί σου, καθώς έχεις δώσει σε αυτόν όλη την εξουσία.


28 Μονή Ιβήρων Αγιον Ορος 1317 - φ 287 α : Ερμού εκ του προς Τατ ( αποσπ. Ι ) : Είναι δύσκολο να συλλάβουμε με την νόηση τον Θεό και είναι αδύνατο να τον εκφράσουμε και αν ακόμη τον συλλάβουμε με την νόηση. Διότι είναι αδύνατον να ορίσεις το άυλο με το υλικό και δεν είναι δυνατόν να συλλάβεις το τέλειο με το ατελές και το αιώνιο είναι δύσκολο να συναντηθεί και να συνυπάρξει με το εφήμερο. Διότι το ένα υπάρχει στην αιωνιότητα, ενώ το άλλο είναι παροδικό και το ένα υπάρχει πραγματικά, ενώ το άλλο από φαινομενική άποψη σκιάζεται. Και βρίσκεται σε τόσο μεγάλη απόσταση το ασθενέστερο από το ισχυρότερο και το κατώτερο από το ανώτερο, σε όση βρίσκεται το θνητό από το Θείο. Και η μεταξύ τους απόσταση αμαυρώνει την θέα του ωραίου. Διότι δύνασαι να δεις με τα μάτια τα υλικά σώματα και να περιγράψεις με την γλώσσα τα ορατά. Αλλά το ασώματο και αόρατο και άμορφο και άυλο δεν είναι δυνατόν να γίνει αντιληπτό από τις αισθήσεις μας. Γίνομαι κατανοητός, Τατ, γίνομαι κατανοητός; Αυτό που είναι αδύνατον να εκφράσουμε πλήρως, αυτό είναι ο Θεός.
Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός.
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ 2011, 15:17
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από enigma » Πέμ 22 Μαρ 2012, 10:18

Μπράβο για τον κόπο σου ....
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Πέμ 22 Μαρ 2012, 17:02

Εχω διαβασει καποια ερμητικα κειμενα
και οντως πολλα απο αυτα εχουν αντιγραφει απο διαφορες θρησκειες.

ενα πολυ κλασικο παραδειγμα ειναι "η γενεση" οπως περιγραφεται μεσα στα κειμενα αυτα
ειναι τρομακτια ομοια με την "γενεση" που ξερουμε σημερα
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 22 Μαρ 2012, 17:13

Εξαιρετική προσθήκη στη βιβλιοθήκη μας! :clap: :clap:

Είχα την αίσθηση οτι υπήρχε κάτι για τον Ερμή τον Τρισμέγιστο στα ΙΔΕΟ.
Θα το ψάξω κι αν το βρω, θα συνενώσω το νήμα σου με εκείνο.
Αν όχι, μπορεί να χάθηκε σε μια καταστροφή που είχαμε παλιά...

Όπως και να'χει, σε ευχαριστώ. :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
johnnye
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ 2012, 22:20
Irc ψευδώνυμο: JohnnyE
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από johnnye » Πέμ 22 Μαρ 2012, 17:41

Τάλως έγραψε:Εχω διαβασει καποια ερμητικα κειμενα
και οντως πολλα απο αυτα εχουν αντιγραφει απο διαφορες θρησκειες.

ενα πολυ κλασικο παραδειγμα ειναι "η γενεση" οπως περιγραφεται μεσα στα κειμενα αυτα
ειναι τρομακτια ομοια με την "γενεση" που ξερουμε σημερα
Καλά ναι η γέση είναι απλά απίστευτη και ωραίο κομμάτι επήσεις είναι εκεί που ξεκαθαρίζει το τι είναι ψυχή πνέυμα και νούς και πως όλα αυτα λειτουργούν!
Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 22 Μαρ 2012, 18:02

..κατι πήγα να γράψω,δεν διάβασα ολόκληρο το κείμενο του φίλου,οπότε άκυρο ..άτιμε ήλιε,με ζάλισες



..εδώ φίλε θα βρεις τον Θωθ : http://hliaion.blogspot.com/2009/05/blog-post_24.html Αλλά κάτι που λέει πως γνωρίζεις
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ 2011, 15:17
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από enigma » Παρ 23 Μαρ 2012, 11:00

ΚΑι φυσικά να μην ξεχνάμε ότι είναι ο πρώτος που αναφέρθηκε ποτέ για την τριαδικότητα του θεού !
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Παρ 23 Μαρ 2012, 11:04

enigma έγραψε:ΚΑι φυσικά να μην ξεχνάμε ότι είναι ο πρώτος που αναφέρθηκε ποτέ για την τριαδικότητα του θεού !
Αλλα θα ηθελα ομως αυτο να το αναλυσεις λιγο....

τι σμπερασμα βγαζουμε απο αυτο? :loco:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ 2011, 15:17
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από enigma » Παρ 23 Μαρ 2012, 11:20

ψιτ φιλαράκι !!! φωτιές θες να βάλεις πάλι ε ; :lol: :lol: :lol:
Ο Ερμής από μόνος του ....απλά επειδή έχει υπάρξει μπορεί να βάλει τέτοιες φωτιές ...που είναι αρκετές
να κάψουν όλο τον πλανήτη όχι μια αλλά 2 φορές !
Είναι γνωστός ως Ερμής, ως Θώδ ...και υπάρχουν και αναφορές που τον φέρνουν να είναι και ο Ενώχ ....
Εκεί να δείς για τι φωτιές λέμε !!!
Σε κάθε περίπτωση η ηλικία του φερόμενου σύν το απόκρυφο των διδασκαλιών του συν καταστροφές βιβλιοθηκών που
πιθανόν είχαν πληροφορίες για αυτόν (πχ της Αλεξάνδρειας ) μας αφήνουν σε σκοτάδι ...σκοτάδι που συμφέρει σε πολλούς
να μην πέσει πάνω του φώς !
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Παρ 23 Μαρ 2012, 11:29

:lol:
καλα καλα
δεν ρωταω αλλο :loco:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 23 Μαρ 2012, 20:46

Ας μη βάζουμε θρησκειολογικές ταμπέλες...
Κι άλλες θρησκείες/φιλοσοφίες/κοσμοθεωρίες, (όχι μόνο η Χ/Ορθοδοξία) έχουν πραγματευτεί το τρισυπόστατον της φύσης του θείου... (όχι του θείου βάνια, του Θεου εννοώ :P )
Προσωπικά δεν μπόρεσα ποτέ να κατανοήσω με τι προσόντα νομίζουμε οι άνθρωποι οτι μπορούμε να μιλήσουμε για τη φύση μιας Δύναμης που δεν μπορούμε να συλλάβουμε καν... και γιατί είναι τόσο σημαντική αυτή η τριαδική υπόσταση σ'αυτή τη φάση της εξέλιξης ή ανέλιξης μας...

Τέλος πάντων... αυτο είναι το λιγότερο...

Ο Ερμής είναι περσόνα που αξίζει να μελετηθεί όσο βαθύτερα γίνεται με τα υπάρχοντα σήμερα στοιχεία.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
johnnye
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ 2012, 22:20
Irc ψευδώνυμο: JohnnyE
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από johnnye » Παρ 23 Μαρ 2012, 22:42

ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΡΜΗ
Που πάτε ω άνθρωποι μεθυσμένοι απο τον άκρατο λόγο της αγνωσίας?
Σταθείτε ξυπνήστε κοιτάξτε ψηλά με τα μάτια της κρδίας σας, γιατί η κακία της αγνωσίας έχει κατακλύσει όλη τη γη,και φθείρει την κλεισμένη στο σώμα σας ψυχή, μη μπορώντας να προσορμισθείτε στο λιμένα της σωτηρίας.

Μην παρασύρεστε απο τα πολλά ρεύματα.όσοι μπορείτε τραβήξτε προς το λιμένα της σωτηρίας...Ζητείστε οδηγό να σας οδηγήσει στη πόρτα της γνώσης, εκεί που φεγγοβολά το λαμπρό ανέσπερο φως οπου κανείς εκεί δε μεθά αλλά ειναι όλοι ξύπνοι, κι αναζητούν το θεό που δεν είναι ορατός στα μάτια, αλλά στο νού και τη καρδιά... Πετάξτε το χιτώνα που φορείτε , το ύφασμα της αγνωσίαςτο στήριγμα της κακίας το δεσμό της φθοράς το σκοτεινό περίβολο το ζώντα θάνατο τον αισθητό νεκρό τον περιφόρητο τάφο τον ένοικο ληστή που όποιον φιλά μισεί, κι όποιον μισεί φθονεί..

Τέτοιος σκοτεινός είναι όποιος φορεί τον εχθρικό αυτό χιτώνα που σε τραβά προς τον εαυτό σου για μη δείς την ομοορφιά της αλήθειας, το εγκείμενο αγαθό.
Μισείτε την κακία αυτή νιώστε την επιβολή ητς, γιατί σας επιβουλεύεται σας αναισθητοποιεί τις αισθήσεις που σας τις έχει αποφράξει με πολλή ύλη και σας τις έχει γεμίσει με μισητή υδονή για να μην μπορείτε ν'ακούσεται και να δείτε ότι πρέπει.

Ανέβασα αυτο το μικρό κομμάτι απο τα ερμητικά γιατί μου φάνηκε εξαιρετικά επίκαιρο.
Ελπίζω να αρέσει και σε σας :angel:
Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 23 Μαρ 2012, 23:03

ArELa έγραψε:Ας μη βάζουμε θρησκειολογικές ταμπέλες...
Κι άλλες θρησκείες/φιλοσοφίες/κοσμοθεωρίες, (όχι μόνο η Χ/Ορθοδοξία) έχουν πραγματευτεί το τρισυπόστατον της φύσης του θείου... (όχι του θείου βάνια, του Θεου εννοώ
Προσωπικά δεν μπόρεσα ποτέ να κατανοήσω με τι προσόντα νομίζουμε οι άνθρωποι οτι μπορούμε να μιλήσουμε για τη φύση μιας Δύναμης που δεν μπορούμε να συλλάβουμε καν...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ 2011, 15:17
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από enigma » Κυρ 25 Μαρ 2012, 01:13

ArELa έγραψε:Ας μη βάζουμε θρησκειολογικές ταμπέλες...
Κι άλλες θρησκείες/φιλοσοφίες/κοσμοθεωρίες, (όχι μόνο η Χ/Ορθοδοξία) έχουν πραγματευτεί το τρισυπόστατον της φύσης του θείου... (όχι του θείου βάνια, του Θεου εννοώ :P )[

Φυσικά αν είχε κανείς την διάθεση να το αναλύσει θα έβλεπε ότι στην ουσιά είναι ο πατέρας
όλων των θρησκειών


Προσωπικά δεν μπόρεσα ποτέ να κατανοήσω με τι προσόντα νομίζουμε οι άνθρωποι οτι μπορούμε να μιλήσουμε για τη φύση μιας Δύναμης που δεν μπορούμε να συλλάβουμε καν... και γιατί είναι τόσο σημαντική αυτή η τριαδική υπόσταση σ'αυτή τη φάση της εξέλιξης ή ανέλιξης μας...

Και όμως , μέχρι ένα σημείο τα προσόντα μας δεν είναι τόσο κακά ...τα σημεία αναφοράς μας
είναι σε τέτοιο χάλι ...που δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη !
Τώρα αν τελικά ο σκοπός μας είναι το γνώθι αυτόν ...ε δεν μπορείς να πεις η προέλευση μας
έχει ενδιαφέρον ....ως προς τον κατασκευαστή μας και το μέρος του εαυτού μας που είναι
καθ εικόνα του



Τέλος πάντων... αυτο είναι το λιγότερο...

Ο Ερμής είναι περσόνα που αξίζει να μελετηθεί όσο βαθύτερα γίνεται με τα υπάρχοντα σήμερα στοιχεία.
:clap: :clap: :thumb:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ArELa την Κυρ 25 Μαρ 2012, 01:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: ως πότε θα σου φτιάχνω τα quote? λολ δηλαδή
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ION 4ever » Κυρ 25 Μαρ 2012, 02:15

johnnye έγραψε:
ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΡΜΗ
Πετάξτε το χιτώνα που φορείτε ,
το ύφασμα της αγνωσίας
το στήριγμα της κακίας
το δεσμό της φθοράς
το σκοτεινό περίβολο
το ζώντα θάνατο
τον αισθητό νεκρό
τον περιφόρητο τάφο
τον ένοικο ληστή που όποιον φιλά μισεί, κι όποιον μισεί φθονεί..

Τέτοιος σκοτεινός είναι όποιος φορεί τον εχθρικό αυτό χιτώνα που σε τραβά προς τον εαυτό σου για μη δείς την ομοορφιά της αλήθειας, το εγκείμενο αγαθό.
Μισείτε την κακία αυτή νιώστε την επιβολή της, γιατί σας επιβουλεύεται σας αναισθητοποιεί τις αισθήσεις που σας τις έχει αποφράξει με πολλή ύλη και σας τις έχει γεμίσει με μισητή υδονή για να μην μπορείτε ν'ακούσεται και να δείτε ότι πρέπει.
Εξαιρετική περιγραφή του Σκοτεινού, του Διαβολικού, του Εγώ.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Κυρ 25 Μαρ 2012, 09:18

ArELa έγραψε: Κι άλλες θρησκείες/φιλοσοφίες/κοσμοθεωρίες, (όχι μόνο η Χ/Ορθοδοξία) έχουν πραγματευτεί το τρισυπόστατον της φύσης του θείου... (όχι του θείου βάνια, του Θεου εννοώ :P )
ετσι ακριβως :lol:
ArELa έγραψε:Προσωπικά δεν μπόρεσα ποτέ να κατανοήσω με τι προσόντα νομίζουμε οι άνθρωποι οτι μπορούμε να μιλήσουμε για τη φύση μιας Δύναμης που δεν μπορούμε να συλλάβουμε καν...
:thumb:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Κυρ 25 Μαρ 2012, 09:21

enigma έγραψε: Φυσικά αν είχε κανείς την διάθεση να το αναλύσει θα έβλεπε ότι στην ουσιά είναι ο πατέρας
όλων των θρησκειών
yes baby yes!!! :lol:

κοπι πειστ η δουλεια :lol:

(κι αν οχι ολων.. εστω πολλων)
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
johnnye
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ 2012, 22:20
Irc ψευδώνυμο: JohnnyE
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από johnnye » Κυρ 25 Μαρ 2012, 11:56

yes baby yes!!! :lol:

κοπι πειστ η δουλεια :lol:

(κι αν οχι ολων.. εστω πολλων)
Αν το κάνανε όλο αντιγραφή δε θα είχαν τα απαραίτητα πατήματα του "ιερού λόγου του θεού" να χειραγωγούν και να κατευθήνουν τις μάζες και να κυρήττουν πολέμους, δε τους συμφέρει....
Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός.
Άβαταρ μέλους
johnnye
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ 2012, 22:20
Irc ψευδώνυμο: JohnnyE
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από johnnye » Σάβ 07 Απρ 2012, 23:14

Το Κηρύκειο του Ερμή ήταν ένα χαρακτηριστικό σύμβολο του Ερμητισμού που πάνω του οι μυημένοι μπορούσαν να αναγνωρίσουν τους επτά νόμους του σύμπαντος. Αυτοί οι επτά νόμοι συσχετίζονταν με τα επτά κλειδιά ερμηνείας, τα οποία χρησιμοποιούνταν για κάθε σύμβολο, Μύθο ή αλληγορία.
«Οι αρχές της Αλήθειας είναι επτά: εκείνος που το καταλαβαίνει αυτό τέλεια, κατέχει το μαγικό κλειδί, που με αυτό οι Πύλες του ναού θα ανοίξουν».


1.«Το Πάν είναι ο Λόγος. Το σύμπαν είναι Νοητικό».(Πρώτη Αρχή)

2.«Όπως είναι πάνω είναι και κάτω. Όπως είναι κάτω είναι και πάνω».(Δεύτερη Αρχή)

3.«Τίποτε δεν είναι ακίνητο όλα δονούνται». (Τρίτη Αρχή)

4.«Όλα είναι δυαδικά, όλα έχουν δύο πόλους. Όλα είναι ένα ζεύγος αντιθέτων, τα άκρα αγγίζονται».(Τέταρτη Αρχή)

5.«Όλα ρέουν και πάλι ρέουν. Όλα έχουν περιόδους ακμής και παρακμής, ανόδου και καθόδου. Όλα κινούνται σαν εκκρεμές. Το μέτρο της κίνησης προς τα δεξιά είναι όμοιο με αυτό της κίνησης προς τα αριστερά. Ο ρυθμός είναι η εξίσωση τους». (Πέμπτη Αρχή)

6.«Κάθε αιτία έχει το αποτέλεσμα της. Κάθε αποτέλεσμα έχει μια αιτία, όλα γίνονται σύμφωνα με τον Νόμο».(Έκτη αρχή)

7.«Η γέννηση υπάρχει παντού. Όλα έχουν μια αρσενική και μια θηλυκή αρχή. Η γέννηση εκδηλώνεται σε κάθε επίπεδο».(Έβδομη Αρχή)

Όσοι βγήκαν και τους επαναδιατύπωσαν έγιναν πατέρες της επιστήμης και κέρδησαν απίστευτη δόξα...
Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός.
Άβαταρ μέλους
ostrako
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2137
Εγγραφή: Τρί 01 Νοέμ 2011, 22:29
Irc ψευδώνυμο: jim
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ostrako » Κυρ 08 Απρ 2012, 00:19

Τα πρωτα δυο θελουν λιγο ψαξιματακι.Τ'αλλα πεντε αυτονοητα.
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 08 Απρ 2012, 16:06

Δεν είμαι σίγουρος,αλλά όταν διάβασα την Πρώτη Αρχή η σκέψη με πήγε στο ,ΛΟΓΟΣ - ΕΡΓΟ -ΝΟΗΜΑ.. Ο ΛΌΓΟΣ είναι η έκφραση της σκέψης ,που αναζητά το ΈΡΓΟ της για να αποκτήσει ως σκέψη ΝΟΗΜΑ.Για την Δεύτερη Αρχή νομίζω πως δεν υπάρχει το πάνω και το κάτω,είναι απλά μια γήινη ερμηνεία του εγκεφάλου ,μια χαρτογράφηση στο περιβάλλον στο οποίο ζει...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
johnnye
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ 2012, 22:20
Irc ψευδώνυμο: JohnnyE
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από johnnye » Κυρ 08 Απρ 2012, 20:37

alkinoos έγραψε:Για την Δεύτερη Αρχή νομίζω πως δεν υπάρχει το πάνω και το κάτω,είναι απλά μια γήινη ερμηνεία του εγκεφάλου ,μια χαρτογράφηση στο περιβάλλον στο οποίο ζει...
Το πάνω- κάτω πέρα απο τη μεταφορική έννοια, πιστεύω οτι έχει και κυριολεκτική σημασία(μικρόκοσμος-μακρόκοσμος), αφού καταδκνιεί μια απο τις τρείς διαστάσεις του χώρου. Άλωστε ο Ερμής προσπάθησε να εξηγήσει στον άνθρωπο το Σύμπαν με τρόπο τέτοιο που να ανταποκρίνεται στην ανθρώπινη αντίληψη του χώρου και του χρόνου.
Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Hlios » Τρί 10 Απρ 2012, 13:05

Η ειδοποιός διαφορά των θετικών από τους εσωτεριστές
για την δημιουργία, εξέλιξη και ύπαρξη του κόσμου είναι η εξής.

Οι δεύτεροι πιστεύουν ότι ο νους (το πνεύμα, ή λογική, ή βούληση, ή θεός κλπ)
προϋπήρξε της ύλης
και πως η υλη δημιουργήθηκε στα πρότυπα του πνεύματος από δική του πρωτοβουλία.

Αντίθετα οι πρώτοι πιστεύουν ότι η διάνυα είναι μια εξέλιξη των ιδιοτήτων της ύλης
και πως δεν μπορεί να υπάρξει νους χωρίς το σώμα που το φέρει μαζί του.
Δηλαδή προϋπήρξε η ύλη
η οποία είναι προϋπόθεση για την ύπαρξη της νόησης.
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ION 4ever » Τρί 10 Απρ 2012, 14:49

Όταν λές Θετικοί τι εννοείς?
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Hlios » Τρί 10 Απρ 2012, 16:58

Επιστημονικό κατεστημένο, θετικές επιστήμες, φυσική μαθηματικά κλπ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”