ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Άβαταρ μέλους
johnnye
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ 2012, 22:20
Irc ψευδώνυμο: JohnnyE
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από johnnye » Σάβ 22 Ιουν 2013, 20:15

Συγνώμη, έχετε διαβάσει τα ερμητικά κέιμενα τουλάχιστον μια φορά; Αν ναι, συμφωνείτε;
Φυσικά και τα έχω διαβάσει... Άλλωστε δεν θα άνοιγα ένα νήμα έτσι χωρίς πρώτα να έχω να πω κάτι γι'αυτό!
Δε μπορώ να πω αν συμφωνώ απόλυτα ή όχι διότι η ερμηνεία των ενοιών είναι κομματάκι δύσκολη... Πόσο μάλλον σε μια ξεχασμένη γλώσσα όπως τα αρχαία ελληνικα οπου είναι γραμμένα τα κείμενα!
Δεν είναι έτσι. Η φιλοσοφία δεν ασχολείται με τα υλικά του κόσμου, ουτε και με τις επιστήμες του ανθρώπου, αλλά ασχολείται με τα υπέρουσια, με τα πνευματικά. Για αυτό και λέγεται σοφία. Η σοφία δεν είναι γέννημα σκέψης, του υλικού εγκεφάλου, αλλά λογικής. Για αυτό και τα ζώα δεν φιλοσοφούν. Αλλιώς επίσης και η φιλοσοφία θα λεγόταν ανθρωπολογία, ή κοσμολογία.
Σοφός :
ΕΠΙΘΕΤΟ 1. ικανός, επιδέξιος, γνώστης μιας τέχνης 2. έντεχνος, φρόνιμος, συνετός |για αφηρημένες έννοιες 3. σοφός, φρόνιμος, προνοητικός, ευφυής |τὸ σοφὸν |σοφιστής |υποτιμ. 4. σοφός, έμπειρος, γνώστης |φιλοσοφία |σοφός, αντ. φρόνιμος |σοφός, αντ. φιλόσοφος |ΕΠΙΡΡΗΜΑ με τέχνη, με επιδεξιότητα, με σοφία, με σύνεση.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ ΣΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ

ουσιαστικά: σόφισμα, σοφιστής, σοφίστρια, δοξοσοφία, φιλοσόφημα, φιλοσοφία, ἀφιλοσοφία 'η περιφρόνηση της φιλοσοφίας', μετεωροσοφιστής
ρήματα: σοφίζω 'κάνω κάποιον σοφό, εκπαιδεύω', σοφίζομαι 'επινοώ ευφυή τεχνάσματα, επινοώ κάτι με πανουργία ή επιδεξιότητα', σοφιστεύω 'φέρομαι ως σοφιστής', φιλοσοφέω, ἀντισοφίζομαι, παρασοφίζομαι 'σοφίζομαι με τρόπο που δεν ταιριάζει στην τέχνη μου', περισοφίζομαι 'εξαπατώ', συμφιλοσοφέω
επίθετα: σοφός, σοφισματώδης, σοφιστικός, ἀκρόσοφος 'έξοχος', ἄσοφος 'μωρός, ηλίθιος', ἀφιλόσοφος 'αυτός που δεν αγαπά ή είναι ακατάλληλος για τη φιλοσοφία', δοκησίσοφος, δοξόσοφος, θυμόσοφος 'ευφυής, έξυπνος', θυμοσοφικός, πάνσοφος, ὑπέρσοφος, φιλόσοφος
επιρρήματα: σοφῶς, σοφιστικῶς, φιλοσόφως, ἀφιλοσόφως.

Και επιδή ο μόνος τρόπος να κάνουμε αυτή τη κουβέντα είναι ο γραπτός Λόγος πρώτα απ'όλα θα πρέπει να συμφωνήσουμε στην ορθή χρήση της γλώσσας που χρησιμοποιούμε και όχι όπως εμεις την αντιλαμβανόμαστε, ιδού τι σημαίνει σοφός στην ελληνική!
Καμία αλλοίωση δεν έχει ο Χριστιανιμσός, διότι δεν διαδίδεται από τους ανθρώπους, κοινούς, αλλά μεσω των Αγίων Πατέρων της Εκκλησίας και του Χριστού.
Η ιστορίας όμως μας δείχνει το αντίθετο, έγιναν πάρα πολύ πόλεμοι, θυσιάστηκαν άπειρες ψυχές, και καταδικάστηκαν πολλοί αθώοι και ας μη μιλήσω τι τράβηξαν οι γυναίκες 2000 χρόνια τώρα απο τους "άγιους πατέρες" της χριστιανικής εκκλησίας που χρησιμοποίησαν τη πίστη των ανθρώπων προς όφελος τους... Εγω πραγματικά δεν γνωρίζω άλλους ανθρώπους τόσο μοχθιρούς, καταπιεστηκούς, εξουσιαστικους και εγωιστές που ταλαιπώρησαν την ανθρωπότητα για τόσο μεγάλα χρονικα διαστήματα!!!
Τέλος απο όσα έχω διδαχτεί ως τώρα ο Χριστός δεν άφησε πίσω του γραπτά κείμενα, ότι έχει γραφτεί για εκείνον είναι απο ανθρώπους απλούς που μαθήτευσαν κοντά του!
Πιστέυεις οτι όλοι αυτοί διατήρησαν τόσα χρόνια ατόφιες τις διδαχές του Χριστού χωρίς να έχουν αλλάξει ούτε λίγο την ερμηνεία των μυνημάτων Του;
Γιατί οι πράξεις τους μαρτυρούν άλλα...
Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός.
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Σάβ 22 Ιουν 2013, 20:41

johnnye έγραψε: Τέλος απο όσα έχω διδαχτεί ως τώρα ο Χριστός δεν άφησε πίσω του γραπτά κείμενα, ότι έχει γραφτεί για εκείνον είναι απο ανθρώπους απλούς που μαθήτευσαν κοντά του!
Πιστέυεις οτι όλοι αυτοί διατήρησαν τόσα χρόνια ατόφιες τις διδαχές του Χριστού χωρίς να έχουν αλλάξει ούτε λίγο την ερμηνεία των μυνημάτων Του;
Γιατί οι πράξεις τους μαρτυρούν άλλα...
Οχι μονο αυτο. δεν θα παω στο να αμφισβητησω την ιστορικοτητα του (οπου και εκει εχουμε διχασμο)

το αστειο ειναι οτι του αποδιδουν αντιφατικες δηλωσεις/πραξεις.
σιγουρα καποιες για μενα ειναι απο αξιους ανθρωπους(που τα εγραψαν)
και οι αλλες απο κοπριτες που τα ηθελαν ολα ευκολα και του τα στολισαν και αυτα...

ο καθε ενας ας κρινει μονος του .

1.τη μια του σηκωνουν αλλοι το σταυρο καθως ηταν στο δρομο.
2.τη αλλη ηρθε για να μας σωσει
3.επισης ενας αλλος τροπος να σωθουμε ειναι να κανουμε το θελημα του . (προσευχες νηστειες και αλλα)
4.και ο ιδιος ειπε επισης "οποιος θελει να με ακολουθησει στην βασιλεια των ουρανων ας παρει το σταυρο του και ας με ακολουθησει"
(δεν θα τη βγαλετε με προσευχες και νηστειες κυριοι :clap: )
5.αλλα κατα τα αλλα βαλαμε και την μετανοια ετσι για να ειναι ποιο ευκολο το "ηρθε για να μας σωσει" η το απλα για να "σωθουμε"

Εγω ΑΝ τον ειχα σαν θεο μου θα διαλεγα μονο το 4 .

Αν η ιστορια που του αποδιδουν οταν μπηκε μεσα στο ναο με το μαστιγιο ειναι αληθεια
τοτε το σημερα... θελει πολλααααα μαστιγια!
οχι μονο στους ποιμενες αλλα και στα βολεμενα προβατα του ποιμνιου :loco:

που τον θελουν να εχει ερθει να πονεσει για να σωθουν αυτοι αντι να παρουν στο σταυρο τους στον ωμο οι ιδιοι
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Dread » Σάβ 22 Ιουν 2013, 22:48

Ρε παιδιά....

Μην παρασύρεστε και ξεφευγετε από το θέμα του τοπικ...please.... :loco:
Θα πάρω το :starwar: και θα σφάξω πόστ απο Δευτέρα.....
Αμαρτία δεν ειναι ; :dlol:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Κυρ 23 Ιουν 2013, 00:30

Dread έγραψε: Αμαρτία δεν ειναι ; :dlol:
Με τετοιες ερωτησεις το γυρευει ο ποπουλακος σου το σπαμ
:lol:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από firefightergr » Δευ 04 Νοέμ 2013, 18:44

Οι δώδεκα πυραμίδες του Θώθ

http://www.crystalinks.com/12pyrthothpreface.html
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
johnnye
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ 2012, 22:20
Irc ψευδώνυμο: JohnnyE
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από johnnye » Τετ 27 Νοέμ 2013, 12:53

Επιτέλους το βρήκα όλο το βιβλίο σε PDF!!!
Για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά....

http://www.awakengr.com/2013/10/e-book.html
Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 27 Νοέμ 2013, 17:36

:thumb: :xara:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 16 Αύγ 2014, 16:21

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 20 Σεπ 2014, 21:46


"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 05 Μαρ 2016, 15:27

Εδω μας περιγράφει μια κατάσταση αλλαγής με λόγο αλληγορικό..

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής Τρισμέγιστος

Το πήρα από τον Χλετσο Βασίλη, γνωστός στο youtube και ως Πλωτίνος...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 21 Σεπ 2016, 21:16

«Μία μόνο είναι η άυλη Ύπαρξη, πριν από την πεπροικισμένη με" Νου" ζωή. Πάντοτε υπήρχε ο λαμπερός Νους της Ύπαρξης, και τίποτε άλλο δεν ήταν παρά η καθαυτή έννοιά του, πάντοτε μέσα σε αυτό, πάντοτε η κατανόησή του. Η ύλη και τα πνεύματα περιέχονται σε αυτό.

Μακριά από την Ύπαρξη αυτήν δεν υπάρχει ούτε θεός, ούτε δαίμονας ούτε κάποια άλλη ουσία. Γιατί σε όλα αυτά είναι ένας ο κύριος και θεός και όλα βρίσκονται υπό αυτόν και σε αυτόν ανήκουν…

…Τα πάντα εισίν εν, εν παντί, και εν τούτω ευρίσκεται ολόκληρον εν πάσι τοις πράγμασι. Τούτον όπερ ολόκληρον εν παντί υπάρχει».

Ερμής ο Τρισμέγιστος

http://mythagogia.blogspot.gr/2015/09/blog-post_1.html
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 03 Ιούλ 2017, 11:39

Ακολουθεί ένα απόσπασμα ερμητικού κειμένου. Ενός κειμένου δηλαδή που αποδίδεται στον Ερμή τον Τρισμέγιστο που έζησε περίπου το 25.000 π.Χ.

Τα ερμητικά κείμενα, αγαπήθηκαν πολύ από τους πρώτους Χριστιανούς, αφού δεν διέφεραν ουσιαστικά απ’ όσα ο Χριστός μας αποκάλυψε.

Όταν η Χριστιανική πίστη νοθεύτηκε και από τρόπος ζωής έγινε εβραϊκού τύπου θρησκεία, μεταξύ των άλλων και τα κείμενα αυτά πολεμήθηκαν μετά διαβολικής μανίας. Γιατί;

Διότι αποκάλυπταν αυτό, που οι υπηρέτες του σκότους θέλανε και θέλουν να κρατήσουν επτασφράγιστο μυστικό, το ότι ο κόσμος αυτός είναι ψεύτικος, εικονικός, ανήκει στο Γιαχβέ Σατανά και εμείς πρέπει να βγούμε απ’ αυτή τη φυλακή και να επιστρέψουμε στον πραγματικό κόσμο. Διαβάστε τι είχε πει ο Ερμής ο Τρισμέγιστος, τον οποίο το Αιγυπτιακό ιερατείο τον σκότωσε γιατί ήταν επικίνδυνος με όσα έλεγε.

«ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΕΡΜΗ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΥ ΣΤΟΝ ΤΑΤ» (Κώδικας 25,27-25)

Ο Πατέρας θέλησε να κάνει τους αγωνιζόμενους να πλησιάσουν και ν΄αφήσουν πίσω τους ο,τι άνηκε στον κόσμο που είχε δημιουργηθεί και να περιφρονήσουν αυτά τα πράγματα με ακατανόητη υψηλή γνώση, και να προστρέξουν προς Εκείνον τον Υπάρχοντα. Θέλουμε να είμαστε νικηφόροι έναντι της άγνοιας εκείνων που αγωνίζονται εναντίον μας, έναντι των αντιπάλων που διαφωνούν, με τη γνώση μας, διότι ήδη έχουμε γνωρίσει τον ανεξιχνίαστο Εκείνον, απ τον οποίο έχουμε γεννηθεί. Δεν έχουμε τίποτε στον κόσμο αυτό. Αλλιώς η εξουσία του κόσμου που απέκτησε ύπαρξη, θα μας κρατούσε πίσω στους κόσμους των ουρανών (του χάους) όπου ο θάνατος είναι καθολικός περιτριγυρισμένος από άτομα..(λείπει η συνέχεια)

Σχόλιο: Ο Πατέρας είναι ο Θεός, ο Δημιουργός των Πάντων, και θέλησε να κάνει τους αγωνιζόμενους, τους δοκιμαζόμενους δηλαδή ανθρώπους να απαγκιστρωθούν από αυτόν τον υλικό κόσμο του Γιαχβέ Σατανά και μέσω της γνώσης να γυρίσουν εκεί που ανήκουν, στον αληθινό κόσμο του Θεού. Προσέξτε τι λέει, «Δεν έχουμε τίποτε στον κόσμο αυτό». Αυτή είναι η αλήθεια. Ακόμη και αν κάποιος έχει τα πάντα στον κόσμο αυτό, δεν έχει στην πραγματικότητα τίποτε, αφού ο κόσμος αυτός πραγματικός δεν είναι, όπως οι αρχαίοι Έλληνες σοφοί αλλά και ο ίδιος ο Χριστός μας είπε.

Οι δυνάμεις του κόσμου μας αντιτίθενται. Τώρα έχουμε ντροπιαστεί στους κόσμους, αλλά δεν ενδιαφερόμαστε γι΄αυτούς όταν μιλούν αρρωστημένα για εμάς. Τους αγνοούμε όταν μας βρίζουν. Τους κοιτάζουμε σιωπηρά όταν μας συμπεριφέρονται αισχρά, κατευθείαν στο πρόσωπό μας.

Αυτοί μιλούν ακατάπαυστα για τα έργα τους, ενώ εμείς τριγυρίζουμε πεινασμένοι και διψασμένοι, κοιτάζοντας τις κατοικίες μας, τις οποίες αντιλαμβανόμαστε σύμφωνα με τον τρόπο ζωής μας και την συνείδηση μας.

Σχόλιο: Εδώ μιλάει για τον πόλεμο που αναπόφευκτα δέχονται εκείνοι που ακολουθούν το μονοπάτι της Γνώσης, της Αρετής, που οδηγεί στον πραγματικό κόσμο. Όπως είπε και ο Χριστός ότι έκαναν σε εμένα θα το κάνουν και σε εσάς, αν δέχτηκαν εμένα, θα δεχτούν και εσάς.

Δεν κρεμόμαστε από τα πράγματα που δημιουργήθηκαν, αλλά αποσυρόμαστε απ΄αυτά. Οι καρδιές μας είναι ταγμένες σε αυτό που πράγματι υπάρχει, και παρόλο που είμαστε άρρωστοι, αδύναμοι και πονούμε υπάρχει μεγάλη δύναμη κρυμμένη μέσα μας.

Σχόλιο: Η μεγάλη δύναμη μέσα μας είναι η δύναμη του Χριστού, όποιος ζητάει παίρνει.

Τέλος του αρχαίου κειμένου, το οποίο βρέθηκε στο Νάγκ Χαμμάντι, διαβάστε γι’αυτά τα κείμενα
εδώ http://www.el.gr/thriskia/usefull/166-o ... -thhsayroy

Το κείμενο που διαβάσατε υπήρχε στην βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, όταν την κατέστρεψαν οι μεγάλοι …»άγιοι» αυτοκράτορες και πατριάρχες, μαζί με εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες κείμενα που περιείχαν τις γνώσεις που ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός είχε δώσει, και είχαν καταγραφεί.

Οι …»θεοσεβέστατοι» αυτοί αυτοκράτορες (Θεοδόσιος, Ιουστινιανός κτλ) και οι μεγάλοι «φωτισμένοι» πατριάρχες (Χρυσόστομος, Επιφάνιος κτλ) του Μαύρου Εβραιοχριστιανικού Βυζαντίου, μας» προστάτεψαν «…, από το να διαβάσουμε ένα τέτοιο αιρετικό κείμενο, και αντί αυτών, μας έδωσαν βιβλία με..μεγάλη σοφία, όπως τα παραποιημένα βαβυλωνιακά κείμενα της «Παλαιάς διαθήκης, που μιλούν για τον Γιαχβέ Σατανά.

Τα λόγια των Ελλήνων φιλοσόφων και τα λόγια του Χριστού τα κάψανε και έδωσαν στον κόσμο την θρησκεία που ονομάστηκε Ορθοδοξία, ή Εβραιοχριστιανισμός. Αυτό το σκοταδιστικό έκτρωμα, που δεν είχε καμία σχέση με την Αλήθεια του Χριστού, την οποία οι ίδιοι οι «άγιοι» ιδρυτές της Ορθοδοξίας, πρώτα εξαφάνισαν από παντού καίγοντας τα πάντα, είναι η αιτία που πολλοί μίσησαν και μισούν τον Χριστό. Ακόμη και σήμερα που η Ορθοδοξία έγινε Ελληνορθοδοξία, την Αλήθεια του Χριστού στον κόσμο δεν την λέει, ακολουθώντας πιστά την αποστολή της δημιουργίας της, από τις σκοταδιστικές αρχές των επικυρίαρχων του κόσμου αυτού, που δεν είναι άλλη από το να χαθεί η Αλήθεια του Χριστού.

Ωστόσο, ανέκαθεν Iησούς Χριστός Νικά και ο Χριστός θέλει να έχουμε τη Γνώση.

ΠΗΓΗ: ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ
Περιείχε στοιχεία και πληροφορίες από το έργο "Το ένοχο μυστικό" (Δ.Λιακόπουλος)

ΕΛ Hunter 888 el.gr

diadrastika.com
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 07 Ιούλ 2017, 07:51

Κατι δεν καταλαβαίνω. Αν ο Χριστός ήρθε και μας έδωσε κάποια γνώση που καταγράφηκε σε κάποια βιβλία, δεν έκανε τίποτα ώστε να διασφαλίσει ότι αυτά τα βιβλία δεν θα καταστραφούν;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 24 Μάιος 2018, 20:12

"Είναι δύσκολο να συλλάβουμε με την νόηση τον Θεό και είναι αδύνατο να τον εκφράσουμε και αν ακόμη τον συλλάβουμε με την νόηση. Διότι είναι αδύνατον να ορίσεις το άυλο με το υλικό και δεν είναι δυνατόν να συλλάβεις το τέλειο με το ατελές και το αιώνιο είναι δύσκολο να συναντηθεί και να συνυπάρξει με το εφήμερο.

Διότι το ένα υπάρχει στην αιωνιότητα, ενώ το άλλο είναι παροδικό και το ένα υπάρχει πραγματικά, ενώ το άλλο από φαινομενική άποψη σκιάζεται. Και βρίσκεται σε τόσο μεγάλη απόσταση το ασθενέστερο από το ισχυρότερο και το κατώτερο από το ανώτερο, σε όση βρίσκεται το θνητό από το Θείο. Και η μεταξύ τους απόσταση αμαυρώνει την θέα του ωραίου.

Διότι δύνασαι να δεις με τα μάτια τα υλικά σώματα και να περιγράψεις με την γλώσσα τα ορατά. Αλλά το ασώματο και αόρατο και άμορφο και άυλο δεν είναι δυνατόν να γίνει αντιληπτό από τις αισθήσεις μας. Γίνομαι κατανοητός, Τατ, γίνομαι κατανοητός; Αυτό που είναι αδύνατον να εκφράσουμε πλήρως, αυτό είναι ο Θεός".

Ερμής προς Τατ, αποσπ. Ι , (28 Μονή Ιβήρων Αγιον Ορος 1317 - φ 287 α )
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”