ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ION 4ever » Παρ 20 Απρ 2012, 01:41

enigma έγραψε:μόλις βρώ χρόνο θα σας πω και εγώ ως πρός τον συμβολισμό όπως πχ την σφαίρα
την φιλοσοφική λίθο τα διπλά φίδια κτλ ...
Αν και στην πράξη δεν νομίζω ότι το τρελό ζουμί είναι στον αποσυμβολισμό !
Το τρελό <<ζουμί >> είναι να δούμε και να καταλάβουμε ότι το 90% των συμβόλων που χρησιμοποιούν ή έχουν βαπτιστεί απο πολλούς <<ερευνητές >> μασωνικά, ιλουμινατικά, παγανιστικά , σατανιστικά κτλ
προέρχονται απο τον Ερμή ...και φυσικά ουδεμία σχέση έχουν ούε με τις ταμπέλες που τους έχουν κολλήσει
αλλά και καμία χρήση με τον τρόπο που έχουν πιθανόν πράγματι χρησιμοποιηθεί από τους άνω !
Και όχι ένα σύμβολο ούτε το πέρνουμε και το χρησιμοποιούμε όπως θέλουμε αλλά και ούτε του κολλάμε
ότι ταμπέλα θέλουμε !
Πουλάκι μου εσύ, από την αρχή που ήρθες αισθάνθηκα ότι θα τα βρίσκαμε,
και δεν με έχεις απογοητεύσει ούτε στιγμή μέχρι τώρα.
Το ίδια ακριβώς πιστεύω και εγώ.
Πιστεύω επίσης ότι θα έρθει μια ημέρα
που η χαμένη τιμή των συμβόλων, σε πλανητικό επίπεδο
θα αποκατασταθεί.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
johnnye
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ 2012, 22:20
Irc ψευδώνυμο: JohnnyE
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από johnnye » Παρ 20 Απρ 2012, 03:01

enigma έγραψε:και φυσικά ουδεμία σχέση έχουν ούε με τις ταμπέλες που τους έχουν κολλήσει
αλλά και καμία χρήση με τον τρόπο που έχουν πιθανόν πράγματι χρησιμοποιηθεί από τους άνω !
Και όχι ένα σύμβολο ούτε το πέρνουμε και το χρησιμοποιούμε όπως θέλουμε αλλά και ούτε του κολλάμε
ότι ταμπέλα θέλουμε !
Συμφωνώ απόλυτα :urock:
Η μόνες θεωρίες αποσυμβολισμού που θεωρώ οτι έχουν γερή βαση ειναι αυτές τον πιθαγορίων(ακολουθοί της ερμητικής φιλοσοφίας), κι αυτό γιατί τα εξήγησαν με μαθηματικά και μουσική. Αλλα απο την άλλη κι αυτοί μια κλειστή σέκτα είναι και όπως συνηθίζεται τα χρησιμοποιούν και για άλλους σκοπούς...
Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός.
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ 2011, 15:17
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από enigma » Παρ 20 Απρ 2012, 10:20

@ ION :rose: αμοιβαία τα αισθήματα πίστεψε με !
@ Johnye συμφωνώ ...αλλά με πολλά αλλά ..... όχι ως προς εσένα αλλά γενικά ως πρός τις γνώσεις που έχουν σωθεί μέχρι την
εποχή μας για να ξέρουμε να κρίνουμε ....


Αν και παραδέχομαι ότι δεν έχω πολύ καιρό που ασχολούμαι με τον κύριο Ερμή έχω αρχίσει να σχηματίζω μια εικόνα !
Μια εικόνα που όσο γίνεται ποιο ξεκάθαρη ...τόσο γίνεται ποιο θολό ...όλο το υπόλοιπο τοπίο τριγύρω !
Τα χρόνια που έχουν περάσει πολλά ....γνώση και αλήθεια έχει χαθεί ....με το τσουβάλι . Πολλές αλήθειες έχουν παραποιηθεί και
προσαρμοστεί σε θρησκευτικά θέλω και πιστεύω ...Στο σήμερα πάρα πολύ παραπληροφόρηση και για να κατασταλάξεις σε
κάποιο συμπέρασμα πρέπει να έχεις διαίσθηση, να έχεις διαβάσει πολύ και να έχεις δεχτεί λίγα !Τα πράγματα περιπλέκονται τόσο
νοηματικά αλλά και χρονικά !!
Φιλοσοφικές λήθη , κηρύκεια , 3αδικότητες ,αρσενικό θηλυκό ως + και - , καμπάλα , τσάκρας ,κουνταλίνι , Σελήνη , φίδια κτλ όλα έρχονται απο αυτόν ή έχουν προσαρμοστεί ώς πρός αυτόν !
Οι γνώσεις διάσπαρτες ...
Δεν μπορώ να αναφερθώ σε μερικές αράδες σε σκέψεις μου ...αλλά κυρίως αυτά που τόνισα έχουν ενδιαφέρον ως προς τον τρόπο
χρήσης απο τον Ερμή ...αλλά και απο τις μετέπειτα θέσεις πολλών και μεγάλων για αυτά !
Το φίδι πχ έχει πολύ ιερή χρήση από τον Θώθ ....
Η Σελήνη είναι θεά ...
Κάτι στραβό έχει οΕρμής ; κάτι στραβό έχουμε καταλάβει εμείς ; μήπως τίποτα από τα 2
Και ως τροφή για σκέψη ....στο θέμα των ερπετοειδή ... είναι αυτόχθονες σε αυτόν τον πλανήτη ή ήρθαν ως κατακτητές ;

Μην φοβάστε δεν θα γίνουν τα μάτια μου σχιστά , ούτε θα καταπιώ το παιδί σας αν βρεθούμε ...i am just trying to make a point here !
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από firefightergr » Τετ 23 Μάιος 2012, 08:51

για να μην ανοίξω τόπικ για τον johfra bosschart

βάζω εδώ ένα πίνακά του που "τα έχει όλα και συμφέρει"

Εικόνα

Εικόνα
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
ALEXIS
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ 17 Ιουν 2013, 14:50
Irc ψευδώνυμο: alex80
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ALEXIS » Τρί 18 Ιουν 2013, 11:50

Τάλως έγραψε:Εχω διαβασει καποια ερμητικα κειμενα
και οντως πολλα απο αυτα εχουν αντιγραφει απο διαφορες θρησκειες.

ενα πολυ κλασικο παραδειγμα ειναι "η γενεση" οπως περιγραφεται μεσα στα κειμενα αυτα
ειναι τρομακτια ομοια με την "γενεση" που ξερουμε σημερα
Έτσι είναι, και ειδικά αυτό συμβαίνει με την Χριστιανική πίστη. Και πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει, αφού αν η αλήθεια είναι αυτή που λέει ο Τρισμέγιστος και την κατανοούμε με την αντιληψή μας ότι έτσι είναι και δεν μπορεί να είναι αλλιώς, τότε και η Χριστιανική θεωρία εαν διέφερε θα ήταν ένα ψέμα.΄Έτσι δεν είναι; Και όμως δεν διαφέρει, αλλά ούτε και ομοιάζει, διότι το ίδιο δεν μπορεί να μοιάσει με τον εαυτό του παρα με κάτι ξένο. Αυτό δηλαδή που στην ουσία είναι η Χριστιανοσύνη και δη μέσα από την Ορθόδοξο πίστη, είναι η συνέχιση της ερμητικής φιλοσοφίας ή η συμπλήρωση αυτής. Δηλαδή είναι το γέννημα μέσα από την αλήθεια.

Βεβαιώς πολλοί που μάχονται την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη δεν αποδέχονται τον Ερμή τον Τρισμέγιστο και μάλιστα φανερά, και ας ομολογούν ότι είναι Έλληνες - 12θειστές. Εκείνοι προκειμένουν να στηρίξουν την δική τους θεωρία και να απομακρύνουν τα ερμητικά στοιχεία μέσα από την Ελληνική θρησκεία που προσβάλλουν την πίστη τους ως Έλληνες, προσπαθούν με διάφορους αποτυχημένους τρόπους να επιχειρηματολογήσουν κατά του οτι Ερμή. Για παράδειγμα έχει ακουστεί πολλές φορές οτι ο Ερμης δεν ήταν Έλληνας και προωθούσε Αιγυπτιακή φιλοσοφία που απέχει κατά πολύ από την Ελληνική. Λοιπόν νομίζω ότι είναι πασιφανές και ηλίου φαϊνότερο ότι και μόνο αυτές οι αντιλήψεις φανερώνουν το αληθινό πνέυμα αυτών των ανθρώπων. Το όνομα Ερμής έιναι Ελληνικό και αναρωτιόμαστε γιατί οι Έλληνες ονόμαζαν κάποιον Θωθ με όνομα Ελληινικό.
Βεβαίως δεν είναι μόνο η ερμητική φιλοσοφία που ομιλέι για τέτοια θέματα. Την ερμητική φιλοσοφία την ακολουθεί πιστά και ο Σωκράτης. (βλ. Φαίδων Πλάτωνος). Μετά τον θάνατο του Σωκράτη από τα κτήνη των σκοτεινών δυνάμεων (που έκαψαν και εξαφάνισαν όλο το συγγραφικό του έργο), ο Πλάτωνας αποφάσισε να γράψει εκείνος για τον δασκαλό του. Μόνο που, αυτή την φορά, θα έπρεπε να είναι πολύ προσεκτικός. Έτσι λοιπόν και στον Πλάτωνα και στον Αριστοτέλη βλέπουμε συγκεκαλημένες αλήθειες σε όλα τα κείμενα. Ο Πλάτωνας με μυστικό τρόπο και ωραιοποιόντας την Αλήθεια έγραψε ιστοριούλες (βλ. Περί έρωτος), που όμως κάποιος που είναι πολύ καλά ενήμερος μπορεί να διακρίνει με μεγάλη ευκολία το αλήθές του κειμένου αυτου! Από την άλλη ο Αριστοτέλης επέλεξε να διαδώσει την Αλήθεια αλλά με έναν τρόπο πιο περίπλοκο που θα ήταν δυσνόητος στους ανθρώπους, ώστε κάποιος που θα έψαχνε για την γνώση να την βρει και όχι κάποιος απλός αναγνώστης - ακροατής, ακόμη και της εποχής εκείνης.
Σε κάθε περίπτωση δεν δύναται να γίνουν κατανοητοί οι μεγάλι αυτοί φιλόσοφοι, αν κάποιος δεν έχει κατανοήσει την ερμητολογία. Και άλλο κατανοώ και άλλο διαβάζω. Έχει πολύ μεγάλη διαφορά.
Για να κατανοήσει΄κάποιος ένα κείμενο θα πρέπει να έχει ανεπτυγμένη την κριτική σκέψη. Αυτό σημαίνει ότι σε κάθε λέξη θα ψαχνει την ερμηνεία και σε κάθε φράση το γιατί. Και δεν θα πηγαίνει παρακάτω αν δεν αντηλιφθεί πλήρως το κείκμενο με αυτό τον τρόπο. Για παράδειγμα,
Αριστ. " Για να τελειωθεί ο άνθρωπος θα πρέπει το άλογο μέρος της ψυχής να υποταχθεί εις τον λόγο".

Αν από αυτό το απόσπασμα δεν απαντήσουμε τι σημαίνει να τελειωθεί ο άνθρωπος. ποιο είναι το άλογο μέρος της ψυχής και γιατί λέγεται έτσι. Για ποιο λόγο να υποταχθεί και πως αυτό γίνεται. Ποιος είναι ο λόγος. Αν λοιπόν δεν απαντηθούν αυτά δεν πρέπει ο αναγνώστης να συνεχίζει την ανάγνωση, διότι είναι άσκοπος χρόνος και διαφέυγει από τις έννοιες.

Αλλά αν λέμε αυτά για τους πολύ μεγάλους αυτούς φιλοσόφους, τότε τι θα μπορούσε πραγματικά να πει κανείς για τους ορφικούς φιλοσοφους. Αυτοί φαίνεται μέσα πολλά συγγραφικά έργα ορφικών φιλοσόφων (όπως π.χ. του εμπεδοκλή και άλλων), ότι ήσαν οι πρώτοι ασκητές - μοναχοί στον κόσμο (μέχρι εκεί που ξέρουμε τον κόσμο). Πίστευαν οτι ο άνθρωπος είναι διπλός εις την φύση όπως μας λέγουν άλλωστε και ο Ερμής και ο Πλάτωνας, ο Αριστοτέλης και φυσικά ο Υιός του Θεού, ο Κύριος Ιησούς Χριστός. Και μάλιστα ότι η ψυχή για κάποιο θεικό της παραστράτημα όσο βρισκόταν στην Ουράνια ζωή της, εξορίστηκε σε σώμα ανθρώπινο για να δοκιμαστεί. Το σώμα δε, έγινε ο τάφος της ψυχής
και αν δεν απείχαν από τις απαγορευεμένς ηδονές και ευχαριστήσεις δεν θα έφταναν ποτέ στην θέωση και μετά τον θάνατο αυτών δεν θα μπορούσαν να εννωθούν με το Θεικό - Διονυσιακό στοιχείο, αλλά επειδή υπηρέτησαν το κρόνιο σώμα επανεσαρκώνονται πάλι σε σώμα. (μετενσάρκωση). Επίσης δεν έρτωγαν κρεας, (όπως και ο Ασκληπιός και ο Ερμής.)

Με λίγα λόγια η Χριστιανική φιλοσοφία δεν ομοιάζει απλώς, αλλά είναι γέννημα της Ελληινικής φιλοσοφίας ή αλλιώς συνέχιση αυτής.

Και τώρα ας δώσουμε και μια προφητεία από τον Ερμή, όπως σώζεται από τον Ζώσιμο.

"ο άνθρωπος θα πρέπει να αφήσει την κρίση και την φύση όπως έχουν και να ασχοληθεί με τον εαυτό του (σημαντικό, πρέπει να δώσετε εξήγησει για αυτό που λέει τώρα - κριτκή σκέψη που λέγαμε).
Και αφού γνωρίσει τον Θεό, θα κρατήσει γερά την Ακατανόμαστη Τριάδα και θα αφήσει την Μοίρα να κάνει ότι θέλει με τον πηλό της. (Ποια είναι η ακατανόμαστη Τριάδα, ποια είναι η Μοίρα και γιατί να κάνει ότι θέλει με τον πηλό της; Ποιος είναι ο πηλός της;)
Και τότε ο άνθρωπος θα δει τον Υιό του θεού να γίνεται τα πάντα για χάρη των ψυχών. Ο Υιός του Θεού θα κάνει τα πάντα για να αποσπάσει τις ψυχές από τον χώρο της Μοίρας προς τον χώρο των Ασωμάτων. Κοίτα των Υιό του Θεού που ανέβηκε εις τον χώρο της ευδαιμονίας όπως ακριβώς πριν την σωματοποιησεί Του, φωτίζοντας τον νου κάθε ανθρώπου. "

Όλα αυτά τα έργαψα από μόνος μου χωρίς να έχω κάνει κάποιο COPY-PASTE, όπως συνιθίζεται και καλώς συνιθίζεται εν μέρει, όταν πρόεκιται για κείμενα, αλλά όταν πρόκειται για έννοιες αυτό είναι κακό.
ALEXIS
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ 17 Ιουν 2013, 14:50
Irc ψευδώνυμο: alex80
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ALEXIS » Τρί 18 Ιουν 2013, 14:40

και τώρα που το σκέφτομαι πάλι. Η Χριστιανική πίστη δεν είναι απλά μια συνέχιση της Ελληνικής φιλοσοφίας, αλλά θα έλεγα καλύτερα η σφραγίδα όλων αυτών. Βεβαίως. Για αυτό και μετά τον Χριστό έπαψε και καθε είδους φιλοσοφία. Διότι προς τι να φιλοσοφίσει κανείς όταν όλη η Θεωρία της Φιλοσοφίας γίνεται πράξει με την Σταυρική θυσία και την Ανάσταση Αυτού.
Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι και όχι άλλων, βαβρβάρων, φιλοσοφούσαν διότι είχε προκύψει η ανάγκη αυτή, υπάρχαν ερωτήματα που έπρεπε να απαντηθούν. Δεν μπορούσαν να μείνουν ήσυχοι μπροστά στα ερωτήματα αυτά. Ένοιωθαν ότι δεν δύναται ο άνθρωπος να πεθαίνει. Ένοιωθαν την διαφορά τους από τα άλογα ζώα και ότι για κάποιο σκοπό υπήρχαν στον κόσμο και όχι μάταια ή τυχαία. Το ένοιωθαν αυτό, το ήξεραν, το αντιλαμβάνονταν. ήθελαν απάντηση και την απάντηση την βρήκαν, μέσω της φιλοσοφίας και μέσω των Μυστηρίων της εποχής. Μέσα από την φιλοσοφία την ερμητική εγνώρισαν την Αλήθεια. (η ερμητική φιλοσοφία δεν διαδιδόταν τότε ανοιχτά όπως σήμερα που έχουμε αυτή τη τυχη. Παρα μόνο σε λίγους μύστες)
Και ο Χριστός την επικύρωσε αυτη την Αλήθεια! Και αυτό ήταν και το τέλος της φιλοσοφίας, διότι όλα είχαν απαντηθεί και όλα πλέον είχαν επικυρωθεί.
Το μόνο που έλειπε τώρα, για τους ανθρώπους, ήταν η πράξη.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 18 Ιουν 2013, 15:41

ALEXIS έγραψε:Η Χριστιανική πίστη δεν είναι απλά μια συνέχιση της Ελληνικής φιλοσοφίας, αλλά θα έλεγα καλύτερα η σφραγίδα όλων αυτών.
Μια πτυχή της χριστιανικής διαδρομής, όντως αυτό είναι.
Μια άλλη είναι σαθρή, δογματική, τυπολατρική, που ξεφεύγει από τη διδασκαλία, τη φιλοσοφία και αυτό που πάσχισε να μεταλαμπαδεύσει ο Χριστός όσο ήταν στο γήινο πεδίο...
ALEXIS έγραψε: Για αυτό και μετά τον Χριστό έπαψε και καθε είδους φιλοσοφία. Διότι προς τι να φιλοσοφίσει κανείς όταν όλη η Θεωρία της Φιλοσοφίας γίνεται πράξει με την Σταυρική θυσία και την Ανάσταση Αυτού.
Ο Χριστός είχε πνεύμα και φιλοσοφία "ελληνικής κοπής". Θα μπορούσα να πω πως η ελληνική φιλοσοφία ήταν Χριστ-ιανικής κοπής, αν είχε περπατήσει στη γη πριν αναπτυχθεί αυτή στην Ελλάδα...

Αυτό που πρόσθεσε και "έκλεισε" το κεφάλαιο "φιλοσοφία" για την ανθρωπότητα,
ήταν η Αγάπη... Η Αγάπη που ειναι απόγειο της ανθρώπινης υπόστασης όταν αυτή πορεύεται στο Φως, η αγάπη που είναι το μεγαλύτερο όχημα πνευματικής ανέλιξης, αλλά δεν άγγιξαν άλλοι (προγενέστεροι) ογκόλιθοι της ελληνικής φιλοσοφίας.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
ALEXIS
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ 17 Ιουν 2013, 14:50
Irc ψευδώνυμο: alex80
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ALEXIS » Τρί 18 Ιουν 2013, 19:44

ArELa έγραψε:
ALEXIS έγραψε:Η Χριστιανική πίστη δεν είναι απλά μια συνέχιση της Ελληνικής φιλοσοφίας, αλλά θα έλεγα καλύτερα η σφραγίδα όλων αυτών.
Μια πτυχή της χριστιανικής διαδρομής, όντως αυτό είναι.
Μια άλλη είναι σαθρή, δογματική, τυπολατρική, που ξεφεύγει από τη διδασκαλία, τη φιλοσοφία και αυτό που πάσχισε να μεταλαμπαδεύσει ο Χριστός όσο ήταν στο γήινο πεδίο...
ALEXIS έγραψε: Για αυτό και μετά τον Χριστό έπαψε και καθε είδους φιλοσοφία. Διότι προς τι να φιλοσοφίσει κανείς όταν όλη η Θεωρία της Φιλοσοφίας γίνεται πράξει με την Σταυρική θυσία και την Ανάσταση Αυτού.
Ο Χριστός είχε πνεύμα και φιλοσοφία "ελληνικής κοπής". Θα μπορούσα να πω πως η ελληνική φιλοσοφία ήταν Χριστ-ιανικής κοπής, αν είχε περπατήσει στη γη πριν αναπτυχθεί αυτή στην Ελλάδα...

Αυτό που πρόσθεσε και "έκλεισε" το κεφάλαιο "φιλοσοφία" για την ανθρωπότητα,
ήταν η Αγάπη... Η Αγάπη που ειναι απόγειο της ανθρώπινης υπόστασης όταν αυτή πορεύεται στο Φως, η αγάπη που είναι το μεγαλύτερο όχημα πνευματικής ανέλιξης, αλλά δεν άγγιξαν άλλοι (προγενέστεροι) ογκόλιθοι της ελληνικής φιλοσοφίας.

Καταρχήν συγνώμη για κάποια ορθογραφικά λάθη που τυχον κάνω, είναι λόγο ότι είμαι αναρθόγραφος.

Εμένα πάντος θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω κυρίως στο δεύτερο μέρος της απαντησής σας.

Για το πρώτο μέρος δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο. Τα λάθη των ανθρώπων στιγματίζουν εκείνους και κανέναν άλλον. Ο Αριστοτέλης είχε πει ότι τριες κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν. πρώτων εκείνοι που ασχολουνται με τους άλλους ανθρώπους. δευτερων, εκείνοι που ασχολούνται με την ιστορία και τρίτων εκείνοι που ασχολούνται με τις ιδέες.
Οπότε καλό είναι να αφήνουμε τους ανθρώπους και να κοιτάμε την ουσία.

Άλλωστε όταν λέμε τυπολατρεία τι εννοούμε; Εννοούμε ότι μένουμε στους τύπους και όχι στην ουσία ενός πράγματος. Πολλά τα παραδείγματα στην Ορθόδοξο πίστη. Π.χ. κάποιος νηστέυει χωρίς να γνωρίζει το γιατί, μόνο και μονο επειδή το λέει η Αγία Γραφή. τρώγει λοιπον 5 κιλά πατάτες στην καθισιά του και καθόλου κρέας. Ναι μα αυτό δεν είναι νηστεία, αλλά κοροιδία ή άγνοια πολλές φορές. Διότι το θέμα στην νηστεία, για αυτούς που θέλουν να νηστέψουν, σύμφωνα με την πίστη τους, δεν είναι τόσο το τι θα φας, αλλά να μην φας. όμως για να γίνει αυτό, θα πρέπει να γνωρίζει ο καθένας και το γιατί. Είναι πολύ σημαντικό στο κάθετι να γνωρίζεις το γιατί.
Όσο για τους φαρισσαίους μεγάλους ιεράρχες, που διχάζουν το λαό, δεν είναι ότι είναι τυπολατρικοί, όχι. καθόλου αυτό. Απλά είναι, ότι είναι μασόνοι. Οι περισσότεροι. Μετά το σχίσμα του 1924 μολύνθηκαν τα Ιερά εκ των έσω.

Στο δεύτερο μέρος.

Καταρχήν (και ελπίζω τώρα να μην παρεξηγηθώ) να πω ότι εγώ, όσον αφορά για τον Χριστό, ήταν Ελληνικής κοπής και όλα αυτά που είπατε σωστά και τα καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά για εμένα ο Χριστός είναι ο Υιός του Θεού, που εγεννήθη από τον Πατέρα ως άπειρος και ζωντανός Λόγος από απειροτέλειον και πάνσοφον Νου. Και ως Λόγος υπήρχε πριν από όλα τα κτίσματα και ηνωμένος προς τον Θεόν σε ένα Πρόσωπο.

Τώρα, θα ήθελα να πω και να μου επιτρέψετε ότι για την αγάπη μιλούν σχεδόν οι περισσότερες εκ των θρησκειών. Από την καμπάλα μέχρι τον Χριστιανισμό. Για μένα ο Θεός είναι αγάπη , όχι η αγάπη Θεός.
Πολλοί λοιπόν μιλούν για την αγάπη, αλλά ο Χριστός εμίλησε και για την Αλήθεια. Για μένα άλλο Αλήθεια και άλλο αγάπη. Η αγάπη είναι μια απλή Αρετή αν θέλετε. Ένα πάθος του Νου. εκ των πολλών.

Για αυτή την Αλήθεια ομιλούσαν και οι δικοί μας φιλόσοφοι. Όμως όπως ελέγε ο Τρισμέγιστος Ερμής, δεν μπορούν οι άνθρωποι να δεχτούν την αλήθεια. (Για αυτό και απαγορευόταν να διαδωθεί στους ανθρώπους, παρά μόνο μέσα των Μυστηρίων της αρχαίας Ελλάδος διακινούνταν στους μύστες. Για αυτο το λόγο σκότωσαν και τον Σωκράτη, διότι άρχιζε να ομιλεί και να γράφει για την Αλήθεια ελέυθερα.).

Λέει ο Χριστός για εκείνους που ακολουθούν Αυτόν, είναι "τεθλιμένη η Οδός". Αλλού λέει στα Ευαγγέλια, "Όστις οπίσω έλθειν, να άρει τον Σταυρόν του, απαρνησθάτω εαυτόν κι ακολουθείτο μοι". Δηλαδή ο Χριστός μας οδηγεί σε μια Αλήθεια που είναι δύσκολη να την ακολουθήσει κάποιος.
Πόσο δύσκολο δεν είναι άραγε να πράξεις το "αγάπα τον πλησίον σου ως σαν τον εαυτό σου". αρκετά θα έλεγα εγώ. Έτσι δύσκολη λοιπον είναι και όλη η Αλήθεια.
Το αντίθετο θα ήσαν περίεργο.
Διοτι όλα τα στοιχεία γύρω μας, μας υποδεικύνουν έναν κόσμο εχθρικό. Και αφού όλα υπάρχουν για έναν σκοπό, τότε και η αδυναμία του ανθρώπου δεν θα υπήρχε επί ματαίο, αλλά για έναν σκοπο και εκείνη.
Και ο Χριστός για αυτό ήρθε. Να πει και να δείξει πρώτος (με τον σωστό το τρόπο μετά τους Ορφικούς), πως θα εκμεταλευτεί ο άνθρωπος αυτή την αδυναμία του προς χάριν την Αθανασίας.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 19 Ιουν 2013, 00:46

Aυτά που είπε ο Χριστός τα'χουνε βάλει στα κουτάκια που βολεύουν το δογματισμό που εμφορούν αιώνες τώρα, και τα ερμηνεύουν κατά το δοκούν.
Ας μου επιτραπεί λοιπόν να τα ερμηνεύω κι εγώ κατά το δικό μου δοκούν, χωρίς να περπατώ απαραίτητα στα αχνάρια που χάραξαν όλοι αυτοί οι δάσκαλοι, οι άγιοι πατέρες και οι ειδικοί θρησκειολόγοι που πέρασαν απ'τον Χριστιανισμό και τον οριοθέτησαν.... Ο Χριστός δεν έχει όρια και οι οποιεσδήποτε οριοθετήσεις στο όνομά Του, είναι ανθρώπινη βλακεία σε ό,τι με αφορά.
Η πεπατημένη των δασκάλων (των φωτισμένων τουλάχιστον) έχει κάποια σημεία σωστά, αλλά έχει και άλλα ( από άλλους, τα περισσότερα δυστυχώς) που προσωπικά δεν με εκφράζουν.

Όντας έξω από τη δογματική, (εντελώς έξω όμως) νομίζω πως εισπράττω κατ'ευθείαν στο "μέσα μου" αυτά που έδωσε ο Χριστός όπως θέλει το μέσα μου και όχι όπως θέλουν τα ιερατεία. Αυτό από μόνο του, είναι ένα επίτευγμα για όποιον το πετύχει. Είναι πολύ πιο εύκολο να δηλώνει κανείς (στα λόγια) ότι πέταξε αυτά που τον αναχαιτίζουν πνευματικά, από ό,τι είναι να το βιώνει πραγματικά, να το κάνει πράξη. Οι καταβολές (που δεν είναι πάντα σωστές) έχουν γερή δυναμική και θέλει πολύ ισχυρότερη, πολύ ιδρώτα και αίμα, για να "ακυρώσεις" αυτά τα κομμάτια τους που έχεις αναγνωρίσει ως λαθεμένα...

Θα συμφωνήσω λοιπόν σ'ένα σημείο τουλάχιστον μαζί σου, Αλέξη... Σ'αυτό που είπες ότι ο δρόμος προς το Φως - δρόμος που άνοιξε ήδη ο Χριστός- είναι δύσκολος, και φυσικά, όχι σπαρμένος με ροδοπέταλα. Όσο για την Αλήθεια... Αυτή είναι μία. Ο τρόπος που την αντιλαμβανόμαστε αλλάζει μόνο, καθώς εξελισσόμαστε (πνευματικά).


Α, και κάτι άλλο. Με λένε Βίκυ κι είμαι κι εγώ μία, οπότε μη με προσφωνείς σαν να είμαι πολλές (στον πληθυντικό). :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 19 Ιουν 2013, 01:57

Γεια σου Alexis και κάλως όρισες στα Ιδεό. :giverose:
Ενδιαφέρουσες απόψεις/γνώσεις.
Όταν βρείς τον χρόνο θέλεις να επεκτείνεις λίγο περισσότερο την σκέψη σου στο παρακάτω quote?
ALEXIS έγραψε:Διοτι όλα τα στοιχεία γύρω μας, μας υποδεικύνουν έναν κόσμο εχθρικό. Και αφού όλα υπάρχουν για έναν σκοπό, τότε και η αδυναμία του ανθρώπου δεν θα υπήρχε επί ματαίο, αλλά για έναν σκοπο και εκείνη.
Και ο Χριστός για αυτό ήρθε. Να πει και να δείξει πρώτος (με τον σωστό το τρόπο μετά τους Ορφικούς), πως θα εκμεταλευτεί ο άνθρωπος αυτή την αδυναμία του προς χάριν την Αθανασίας.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ostrako
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2137
Εγγραφή: Τρί 01 Νοέμ 2011, 22:29
Irc ψευδώνυμο: jim
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ostrako » Τετ 19 Ιουν 2013, 02:01

Αλεξη καλο ιδεοταξιδι.

Πιστευω οτι ,δεν ισχυει ,οτι ο ανθρωπος δεν μπορει να δεχτει την αληθεια.
Του κρυβουν την γνωση,γιατι αυτο διαλεξανε.Γιατι αν σου μαθω,θα σε βρω ''μπροστα'' μου
και θα με κανει ευαλωτο.Για να μαθεις σωστα ,πρεπει να το εχεις και να σου αφιερωθω.
Το εχουν πει πολλοι,με διαφορους τροπους ,οτι δεν ειμαστε ιδιοι ως ανθρωποι.Και δεν ειμαστε.

Η φιλοσοφια δεν σταματησε,απλα αρχισαν να σκοτωνουν τους διαφορετικους.
Οι εποχες εφεραν το σκοταδι,στους λαους.Αυτο που βαζουμε μεσα μας ,δεν μας σκοτωνει,
αυτα που βγαζουμε εξω μας σκοτωνουν.Τα αφεντικα και τα ιερατια το ξερουν.
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
ALEXIS
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ 17 Ιουν 2013, 14:50
Irc ψευδώνυμο: alex80
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ALEXIS » Τετ 19 Ιουν 2013, 09:40

ostraka sos έγραψε:Αλεξη καλο ιδεοταξιδι.

Πιστευω οτι ,δεν ισχυει ,οτι ο ανθρωπος δεν μπορει να δεχτει την αληθεια.
Του κρυβουν την γνωση,γιατι αυτο διαλεξανε.Γιατι αν σου μαθω,θα σε βρω ''μπροστα'' μου
και θα με κανει ευαλωτο.Για να μαθεις σωστα ,πρεπει να το εχεις και να σου αφιερωθω.
Το εχουν πει πολλοι,με διαφορους τροπους ,οτι δεν ειμαστε ιδιοι ως ανθρωποι.Και δεν ειμαστε.

Η φιλοσοφια δεν σταματησε,απλα αρχισαν να σκοτωνουν τους διαφορετικους.
Οι εποχες εφεραν το σκοταδι,στους λαους.Αυτο που βαζουμε μεσα μας ,δεν μας σκοτωνει,
αυτα που βγαζουμε εξω μας σκοτωνουν.Τα αφεντικα και τα ιερατια το ξερουν.
Γεια σου φίλε.
όταν μιλαμε για αλήθεια, πρέπει να μιλάμε κάτω από κοινή βάση. Εγώ αποδέχομαι ως αλήθεια αυτή που δίδαξε ο Χριστός.
Κάποιος που δεν την αποδέχεται αυτή ως αλήθεια, τότε ανατρέχει αλλού και ίσως θεωρεί όπως εσύ ότι του την κρύβουν.
Αυτό είναι δικαίωμα καθενός, να πιστέυει όπου θέλει και ότι θέλει, αυτό όμως δεν έχει να κάνει νομίζω με αυτό που συζητάμε τώρα.
ALEXIS
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ 17 Ιουν 2013, 14:50
Irc ψευδώνυμο: alex80
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ALEXIS » Τετ 19 Ιουν 2013, 10:24

ION 4ever έγραψε:Γεια σου Alexis και κάλως όρισες στα Ιδεό. :giverose:
Ενδιαφέρουσες απόψεις/γνώσεις.
Όταν βρείς τον χρόνο θέλεις να επεκτείνεις λίγο περισσότερο την σκέψη σου στο παρακάτω quote?
ALEXIS έγραψε:Διοτι όλα τα στοιχεία γύρω μας, μας υποδεικύνουν έναν κόσμο εχθρικό. Και αφού όλα υπάρχουν για έναν σκοπό, τότε και η αδυναμία του ανθρώπου δεν θα υπήρχε επί ματαίο, αλλά για έναν σκοπο και εκείνη.
Και ο Χριστός για αυτό ήρθε. Να πει και να δείξει πρώτος (με τον σωστό το τρόπο μετά τους Ορφικούς), πως θα εκμεταλευτεί ο άνθρωπος αυτή την αδυναμία του προς χάριν την Αθανασίας.
Ναι φίλε μου, είναι πολύ απλό. Ο κόσμος αυτός είναι εχθρικός προς τον χρήστη. Αλά υπάρχει λόγος που είναι έτσι.

Ό άνθρωπος ασθενεί, ο άνθρωπος πονάει, ο άνθρωπος πεθαίνει, πληγώνεται, ο άνθρωπος είναι καθόλα αδύναμος εμπρός στην Μοίρα του, ψάχνει την αλήθεια, αλλά δεν μπορεί να την βρει. Ψάχνει για δικαιοσύνη, αλλά αληθινή δικαιοσύνη δεν βρίσκει όσο και να ψάξει, ψάχνει ακόμη και για αγάπη, αλλά δεν βρίσκει ούτε καν αγάπη. Ψάχνει την χαρά, να ξεφύγει από όλα τα δεινά, έστω και για λίγο, αλλά και αυτή αν την βρει, σαν ψέμα που είναι, κρατάει για λίγο και μετά γίνεται ατμός.
Όλα αυτά που είναι όντως μάταια, δεν μπορεί, είναι αδύνατον, να υπάρχουν και να τα βιώνουμε ανευ σκοπου και αιτίας.
Καλά και η αιτία δεν μας νοιάζει τώρα, αλλά ο σκοπός? Δεν πρέπει να βρούμε τον σκοπό?

Κοίτα για παράδειγμα τους πλανήτες, που γυρίζουν σε συγκεκριμένες τροχιές και όχι ανεξέλεγκτα, με ταχύτητες συγκεκριμένες, με αποστάσεις συγκεκριμένες. Παρατήρησε έναν κόσμο που λειτουργεί με κανόνες. Σε έναν κόσμο που δημιουργηθηκε στην τύχη, δεν υπάρχουν κανόνες, υπάρχει αταξία. Και εδώ, σε αυτόν τον κόσμο εχουμε αταξία, αλλά μερικώς. Ο κόσμος μας διέπεται από λογικούς κανόνες, που ακολουθούνται από την φύση. Οι κανόνες αυτοί έχουν διαταχθεί και προσαρμοστεί με λογική ακολουθία. Δεν είναι δηλαδή κανόνες τυχαίοι, που ακολουθούν μια τυχαία τροχιά και πορεία. Ακολουθούν μια λογική πορεία και εξέλιξη στο χρόνο. Λογική όμως στο τυχαίο δεν υπάρχει.
Άρα όλα προδίδουν λοιπόν την μη τυχαιότητα. Έτσι όλα υπάρχουν και συμβαίνουν για έναν σκοπό.

Ε αυτό, το βρήκαν και το απάντησαν οι αρχαίοι Έλληνες κυρίως με την έμεση βοήθεια του Ερμη του Τρισμέγιστου.

Και μετέπειτα, στο πλήρωμα του χρόνου, ήρθε και ο Λόγος ενσαρκωθείς. Και πολύ απλά έδειξε και είπε, το πως αν θέλει κάποιος, γιατί δεν είναι ευκολο, είναι δύσκολο. όλες αυτές τις αδυναμίες του ανθρώπου, πως μπορεί να τις εκμεταλευτεί προς δικό του καλό. Δηλαδή έδειξε το μέσον, το κακό, που δεν το έβλεπε ο άνθρωπος μέχρι τώρα ως μέσον, ούτε και τι μπορούσε η αδυναμία του να σημαίνει γνώριζε. Ήρθε λοιπόν, και σου λέει ότι ξέρεις κάτι, όλο αυτό υπάρχει για κάποιον σκοπο. Για κάπιο λόγο είσαι ετσι όπως είσαι. Και μέσω αυτής της αδυναμίας, που είναι το μέσον, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις, και όχι να την απαρνηθείς ή να την αποφύγεις και αν την χρησιμοποιήσεις σωστά και με τρόπο, όπως έδειξε ο Χριστός, τότε θα έρθει η λύτρωση.

Είναι σημαντικό όμως να τονιστεί ότι καμιά άλλη θρησκεία που αν και ομιλέι για αγάπη, δεν αναγνωρίζει τον σκοπό της αδυναμίας του ανθρώπου.

Οι Ορφικοί φιλόσοφοι ήσαν οι πρώτοι - μοναχοί στον κόσμο. Αυτό είναι πραγματικά φοβερό κατά την αποψή μου. Απέβαλλαν στους εαυτούς τους πολύ σκληρούς ασκητικούς κανόνες. Απείχαν από όλες τις ηδονές που θα τους χάριζαν την απαγορευμένη ευχαρίστηση. Δεν έτρωγαν καθόλου κρέας. Σκοπός τους ήταν να καθαριστούν (καθαρμοί - εμπεδοκλής), δηλαδή να αγιαστούν, και να φτάσουν καθαροί στον Άδη. Εκεί θα εννώνονταν με το Διονυσιακό στοιχείο (το καλό) και έτσι θα κατάφερναν να ξεφύγουν από τους κύκλους των μετενσαρκώσεων, που μαστίγοναν την ψυχή. Και θα ανακτούσαν Θεική φύση εκ νέου. Διότι πίστευαν ότι η ψυχή είχε μια αρχική κατάσταση αθοώτητας στην Ουρανό, και για κάποιο παραστρατημά της ξέπεσε σε σώματα.
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Dread » Τετ 19 Ιουν 2013, 14:11

Τα off topic ποστ, μεταφέρθηκαν ΕΔΩ... :wink:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Πέμ 20 Ιουν 2013, 12:19

ALEXIS έγραψε: Έτσι είναι, και ειδικά αυτό συμβαίνει με την Χριστιανική πίστη. Και πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει, αφού αν η αλήθεια είναι αυτή που λέει ο Τρισμέγιστος και την κατανοούμε με την αντιληψή μας ότι έτσι είναι και δεν μπορεί να είναι αλλιώς, τότε και η Χριστιανική θεωρία εαν διέφερε θα ήταν ένα ψέμα.΄Έτσι δεν είναι; Και όμως δεν διαφέρει, αλλά ούτε και ομοιάζει, διότι το ίδιο δεν μπορεί να μοιάσει με τον εαυτό του παρα με κάτι ξένο. Αυτό δηλαδή που στην ουσία είναι η Χριστιανοσύνη και δη μέσα από την Ορθόδοξο πίστη, είναι η συνέχιση της ερμητικής φιλοσοφίας ή η συμπλήρωση αυτής. Δηλαδή είναι το γέννημα μέσα από την αλήθεια.
Η χριστιανικη πιστη ειναι η "αγια" γραφη σωστα ?

Εχεις δει εστω και σε ΕΝΑ κειμενο που αποδιδεται στον Ερμη
ΜΙΑ φραση που να εχει τη χολη και το αναθεμα της "αγιας" γραφης?

με δουλευεις???? η επιλεκτικα διαβαζεις?

ναι καποια πραγματα μοιαζουν καθως ειναι μια κακη αντιγραφη του Ερμητισμου με προσθετα αλλα στοιχεια
αλλα ο Ερμητισμος δεν εξαπολυει καταρες και αναθεματα :banghead:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
johnnye
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ 2012, 22:20
Irc ψευδώνυμο: JohnnyE
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από johnnye » Σάβ 22 Ιουν 2013, 15:29

Συγνώμη αν χαλάω κάποιους αλλα οφείλω να συμφωνήσω απόλυτα με τον Τάλω, ο Χριστιαννισμός στη μορφή που είναι σήμερα είναι για μένα ένα 'χαλασμένο τηλέφωνο'! Είναι τόσοι άνθρωποι που έχουν παρέμβει στην ερμηνεία τον διδαχών του Χριστού για τα εκάστοτε προσωπικά τους οφέλη που πλέον μου φαινεται απλά αστείο να κάνουν λόγω οι άνθρωποι για το τι ακριβώς είχε πει ο Χριστός και τι όχι!

Έτσι θεωρώ τις διδαχές του Ερμητισμού(αν και παλαιότερη) λιγότερο αλλιωμένες και πέρασαν απο γενιά σε γενιά μόνο σε ανθρώπους που πραγματικά αγάπησαν τις ιδέες του!

Επήσεις καλό είναι να μην συγκρίνουμε φιλοσοφικά κείμενα με θρησκευτικά κείμενα γιατι ειναι εξ'ορισμού δυο διαφορετικά πράγματα...
Θρησκεία = εκ του ρήματος θρώσκω, δηλαδή αναγνωρίζω ή αποδέχομαι αναγνώριση ή αποδοχή.
Φιλοσοφία= Φίλος+σοφία, δηλαδή η ανάγκη του ανθρώπου να εξηγήσει τον κόσμο που τον περιβάλλει, να γίνει σοφός.

Βασικά θέλω να καταλήξω λεγοντας τούτο:
Η φιλοσοφία είναι απλά ένα εργαλείο, ένας τρόπος σκέψης που συνδυάζει γνώσεις απο όλες τις επιστήμες χωρίς να αποδέχεται(θρώσκει) τίποτα καθολικά ή δογματικά και πλαισιώνεται μόνο απο τα όρια της φαντασίας του κάθε ανθρώπου και σίγουρα δεν έχει πεθάνει κι ουτε πρόκειται ποτέ!
Και εδώ θα χρεισιμοποιήσω τη φράση της Βίκης: Η αλήθεια ειναι μια, το πως την ερμηνευει ο καθένας είναι άλλο θέμα...

Και επειδή το αποτέλεσμα μετράει στη τελική, αν κάποιος πιστεύει οτι είτε γίνεται καλύτερος μέσω της θρησκείας είτε μέσω της φιλοσοφίας το ίδιο κάνει αρκεί να έχει διαλέξει ο ίδιος το δρόμο που θα ακολουθήσει....

ΥΓ: Κρατήθηκα με νύχια και με δόντια να μην πλατιάσω και φύγω (τελείως) εκτος... :D
Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός.
ALEXIS
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ 17 Ιουν 2013, 14:50
Irc ψευδώνυμο: alex80
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ALEXIS » Σάβ 22 Ιουν 2013, 16:27

johnnye έγραψε:Συγνώμη αν χαλάω κάποιους αλλα οφείλω να συμφωνήσω απόλυτα με τον Τάλω, ο Χριστιαννισμός στη μορφή που είναι σήμερα είναι για μένα ένα 'χαλασμένο τηλέφωνο'! Είναι τόσοι άνθρωποι που έχουν παρέμβει στην ερμηνεία τον διδαχών του Χριστού για τα εκάστοτε προσωπικά τους οφέλη που πλέον μου φαινεται απλά αστείο να κάνουν λόγω οι άνθρωποι για το τι ακριβώς είχε πει ο Χριστός και τι όχι!

Έτσι θεωρώ τις διδαχές του Ερμητισμού(αν και παλαιότερη) λιγότερο αλλιωμένες και πέρασαν απο γενιά σε γενιά μόνο σε ανθρώπους που πραγματικά αγάπησαν τις ιδέες του!

Επήσεις καλό είναι να μην συγκρίνουμε φιλοσοφικά κείμενα με θρησκευτικά κείμενα γιατι ειναι εξ'ορισμού δυο διαφορετικά πράγματα...
Θρησκεία = εκ του ρήματος θρώσκω, δηλαδή αναγνωρίζω ή αποδέχομαι αναγνώριση ή αποδοχή.
Φιλοσοφία= Φίλος+σοφία, δηλαδή η ανάγκη του ανθρώπου να εξηγήσει τον κόσμο που τον περιβάλλει, να γίνει σοφός.

Βασικά θέλω να καταλήξω λεγοντας τούτο:
Η φιλοσοφία είναι απλά ένα εργαλείο, ένας τρόπος σκέψης που συνδυάζει γνώσεις απο όλες τις επιστήμες χωρίς να αποδέχεται(θρώσκει) τίποτα καθολικά ή δογματικά και πλαισιώνεται μόνο απο τα όρια της φαντασίας του κάθε ανθρώπου και σίγουρα δεν έχει πεθάνει κι ουτε πρόκειται ποτέ!
Και εδώ θα χρεισιμοποιήσω τη φράση της Βίκης: Η αλήθεια ειναι μια, το πως την ερμηνευει ο καθένας είναι άλλο θέμα...

Και επειδή το αποτέλεσμα μετράει στη τελική, αν κάποιος πιστεύει οτι είτε γίνεται καλύτερος μέσω της θρησκείας είτε μέσω της φιλοσοφίας το ίδιο κάνει αρκεί να έχει διαλέξει ο ίδιος το δρόμο που θα ακολουθήσει....

ΥΓ: Κρατήθηκα με νύχια και με δόντια να μην πλατιάσω και φύγω (τελείως) εκτος... :D
Δεν είναι έτσι. Η φιλοσοφία δεν ασχολείται με τα υλικά του κόσμου, ουτε και με τις επιστήμες του ανθρώπου, αλλά ασχολείται με τα υπέρουσια, με τα πνευματικά. Για αυτό και λέγεται σοφία. Η σοφία δεν είναι γέννημα σκέψης, του υλικού εγκεφάλου, αλλά λογικής. Για αυτό και τα ζώα δεν φιλοσοφούν. Αλλιώς επίσης και η φιλοσοφία θα λεγόταν ανθρωπολογία, ή κοσμολογία. Καμία αλλοίωση δεν έχει ο Χριστιανιμσός, διότι δεν διαδίδεται από τους ανθρώπους, κοινούς, αλλά μεσω των Αγίων Πατέρων της Εκκλησίας και του Χριστού.
Συγνώμη, έχετε διαβάσει τα ερμητικά κέιμενα τουλάχιστον μια φορά; Αν ναι, συμφωνείτε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ALEXIS την Σάβ 22 Ιουν 2013, 16:32, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ALEXIS
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ 17 Ιουν 2013, 14:50
Irc ψευδώνυμο: alex80
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από ALEXIS » Σάβ 22 Ιουν 2013, 16:30

Τάλως έγραψε:
ALEXIS έγραψε: Έτσι είναι, και ειδικά αυτό συμβαίνει με την Χριστιανική πίστη. Και πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει, αφού αν η αλήθεια είναι αυτή που λέει ο Τρισμέγιστος και την κατανοούμε με την αντιληψή μας ότι έτσι είναι και δεν μπορεί να είναι αλλιώς, τότε και η Χριστιανική θεωρία εαν διέφερε θα ήταν ένα ψέμα.΄Έτσι δεν είναι; Και όμως δεν διαφέρει, αλλά ούτε και ομοιάζει, διότι το ίδιο δεν μπορεί να μοιάσει με τον εαυτό του παρα με κάτι ξένο. Αυτό δηλαδή που στην ουσία είναι η Χριστιανοσύνη και δη μέσα από την Ορθόδοξο πίστη, είναι η συνέχιση της ερμητικής φιλοσοφίας ή η συμπλήρωση αυτής. Δηλαδή είναι το γέννημα μέσα από την αλήθεια.
Η χριστιανικη πιστη ειναι η "αγια" γραφη σωστα ?

Εχεις δει εστω και σε ΕΝΑ κειμενο που αποδιδεται στον Ερμη
ΜΙΑ φραση που να εχει τη χολη και το αναθεμα της "αγιας" γραφης?

με δουλευεις???? η επιλεκτικα διαβαζεις?

ναι καποια πραγματα μοιαζουν καθως ειναι μια κακη αντιγραφη του Ερμητισμου με προσθετα αλλα στοιχεια
αλλα ο Ερμητισμος δεν εξαπολυει καταρες και αναθεματα :banghead:

Παρακαλώ άμεσα, όσο γίνεται, να φανερώσετε ένα χωρίο από την Καινή Διαθήκη που δεν συνάδει με το πρέπων και το Ορθό.
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Σάβ 22 Ιουν 2013, 18:15

ALEXIS έγραψε: Παρακαλώ άμεσα, όσο γίνεται, να φανερώσετε ένα χωρίο από την Καινή Διαθήκη που δεν συνάδει με το πρέπων και το Ορθό.
ΓΙΑΤΙ? η παλαια δεν σου κανει? χαχαχαχαχαχα :lol: εγω γενικα για την "αγια" γραφη σου ειπα.. ενα βιβλιο ειναι
αλλα εχει και απο τις 2 ψωμι.... δεν εχω θεμα


Ουτε στο βιβλιο δεν χρειαζεται να ανατρεξω...
ενα κειμενο αφορισμου ειναι αρκετο ! πλακα μου κανεις? ΟΡΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ! ευχη για καθε θνητο

«οποίοι αν ώσιν, άνδρες η γυναίκες, συγγενείς η ξένοι, ομού αφωρισμένοι υπάρχωσι, και κατηραμένοι, και ασυγχώρητοι, και μετά θάνατον άλυτοι, και τυμπανιαίοι· αι πέτραι και ο σίδηρος λυθείησαν, αυτοί δε μηδαμώς· κληρονομήσειεν την λέπραν του Γιεζή και την αγχόνην του Ιούδα, στένοντες είεν και τρέμοντες επί της γης ως ο Κάιν, η οργή του Θεού είη επ’ αυτούς, και άγγελος Κυρίου καταδιώξαι αυτούς εν δίστομω μαχαίραν… μηδείς συμφάγη αυτοίς ή συμπίη ή συναναστραφή ή χαιρετίση ή μετά θάνατον ταφής αξιώση, έχοντες και τας αράς πάντων των απ’ αιώνος αγίων και των οσίων τριακοσίων δέκα και οκτώ θεοφόρων Πατέρων».

οριστε.. εγω τα εχω γραψει αυτα? παρε την "αγια" γραφη και βρες.

Ευαγγελια
«Εἶπέ τις ἐξ αὐτῶν ἴδιος αὐτῶν προφήτης· Κρῆτες ἀεὶ ψεῦσται, κακὰ θηρία, γαστέρες ἀργαί. Ἡ μαρτυρία αὕτη ἐστὶν ἀληθής. Δι’ ἢν αἰτίαν ἔλεγχε αὐτοὺς ἀποτόμως, ἵνα ὑγιαίνωσιν ἐν τῇ πίστει.» («Πρὸς Τίτον»,α΄ 12-13.)
γ. «Πράξεις Ἀποστόλων»
• «Μέχρι καὶ Ἕλληνες ἔβαλε μέσα στὸ ἱερὸ (συναγωγή) καὶ μόλυνε τὸν ἅγιο τοῦτο τόπο» (κα΄ 28-29).


Οι πατερες? σου κανουν? στην καινη μεσα ειναι


Απλα διαβασε. ουτε μια φραση απο τις παραπανω δεν ειναι δικες μου παντως... καπου ειναι γραμμενες.. αγορασε μια "αγια" γραφη
θα δεις.




Προφητες

«Θὰ ξεσηκώσω τὰ παιδιά σου, Σιών, ἐναντίον τῶν παιδιῶν τῶν Ἑλλήνων καὶ θὰ σὲ κρατήσω ὡς ξίφος πολεμικό... ὁ Κύριος ὁ παντοκράτωρ θὰ τοὺς ὑπερασπίσῃ (τοὺς Ἑβραίους), καὶ θὰ τοὺς κατασπαράξουν (τοὺς Ἕλληνες), καὶ θὰ τοὺς θάψουν κάτω ἀπὸ πέτρες σφεντόνας, καὶ θὰ τοὺς πιοῦν σὰν κρασί, καὶ θὰ γεμίσουν (μὲ τὸ αἷμα τους) φιάλες σὰν αὐτὲς τοῦ θυσιαστηρίου» (Ζαχαρίας, θ΄ 13-15).

• «Οὐαὶ (ἀλίμονο!) οἱ κατοικοῦντες τὸ σχοίνισμα (= τὶς ἀκτές) τῆς θαλάσσης πάροικοι Κρητῶν· λόγος Κυρίου ἐφ’ ὑμᾶς, Χαναὰν γῆ ἀλλοφύλων, καὶ ἀπολῶ ὑμᾶς (θὰ σᾶς καταστρέψω) ἐκ κατοικίας• καὶ ἔσται Κρήτη νομὴ ποιμνίων καὶ μάνδρα προβάτων...» (Σοφονίας, β΄ 5-6).

• «Καὶ ἐξολοθρεύσω Κρῆτας καὶ ἀπολῶ (θὰ καταστρέψω) τοὺς καταλοίπους τοὺς κατοικοῦντας τὴν παραλίαν· καὶ ποιήσω ἐν αὐτοῖς ἐκδικήσεις μεγάλας, καὶ ἐπιγνώσονται (=θὰ ἔρθουν στὰ συγκαλά τους), διότι ἐγὼ Κύριος ἐν τῷ δοῦναι τὴν ἐκδίκησίν μου ἐπ’ αὐτούς» (Ἰεζεκιήλ, κε΄ 16-17).
εχει κι αλλους προφητες !!!

επισης
Ο Ιουστινος που ειναι και μαρτυρας την πιστεως? σου κανει?
Τατιανος? συγγραφεας την πιστεως ηταν

ειναι μεγαλος ο καταλογος.
διαβασε τους... θα τερψεις την ψυχη σου :thumb:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τάλως την Σάβ 22 Ιουν 2013, 18:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Σάβ 22 Ιουν 2013, 18:22

ALEXIS έγραψε: Δεν είναι έτσι. Η φιλοσοφία δεν ασχολείται με τα υλικά του κόσμου, ουτε και με τις επιστήμες του ανθρώπου, αλλά ασχολείται με τα υπέρουσια, με τα πνευματικά. Για αυτό και λέγεται σοφία. Η σοφία δεν είναι γέννημα σκέψης, του υλικού εγκεφάλου, αλλά λογικής. Για αυτό και τα ζώα δεν φιλοσοφούν. Αλλιώς επίσης και η φιλοσοφία θα λεγόταν ανθρωπολογία, ή κοσμολογία.
Απο ποτε? η φιλοσοφια ειναι και τροπος ζωης. ειναι αμεσα συνδεδεμενη με τα υλικα και εχει σαν ακτικειμενο τα παντα
απο το πως πρεπει να ζει ενας ανθρωπος μεχρι τη δομη του συμπαντος
Καμία αλλοίωση δεν έχει ο Χριστιανιμσός, διότι δεν διαδίδεται από τους ανθρώπους, κοινούς, αλλά μεσω των Αγίων Πατέρων της Εκκλησίας και του Χριστού.
Αρα πιστευεις στην "αγια" γραφη σαν συνολο σωστα?
Συγνώμη, έχετε διαβάσει τα ερμητικά κέιμενα τουλάχιστον μια φορά; Αν ναι, συμφωνείτε;
στο αν εχουν σχεση με τον χριστιανισμο?
θεωρω τον χριστιανισμο μια κακη αντιγραφη των κειμενων αυτων προσαρμοσμενη στην ιουδαικη παραφροσυνη .

νομιζω πως πανω κατω συμφωνω σχεδον με οσα λεει ο johnnye
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
johnnye
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ 2012, 22:20
Irc ψευδώνυμο: JohnnyE
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από johnnye » Σάβ 22 Ιουν 2013, 20:15

Συγνώμη, έχετε διαβάσει τα ερμητικά κέιμενα τουλάχιστον μια φορά; Αν ναι, συμφωνείτε;
Φυσικά και τα έχω διαβάσει... Άλλωστε δεν θα άνοιγα ένα νήμα έτσι χωρίς πρώτα να έχω να πω κάτι γι'αυτό!
Δε μπορώ να πω αν συμφωνώ απόλυτα ή όχι διότι η ερμηνεία των ενοιών είναι κομματάκι δύσκολη... Πόσο μάλλον σε μια ξεχασμένη γλώσσα όπως τα αρχαία ελληνικα οπου είναι γραμμένα τα κείμενα!
Δεν είναι έτσι. Η φιλοσοφία δεν ασχολείται με τα υλικά του κόσμου, ουτε και με τις επιστήμες του ανθρώπου, αλλά ασχολείται με τα υπέρουσια, με τα πνευματικά. Για αυτό και λέγεται σοφία. Η σοφία δεν είναι γέννημα σκέψης, του υλικού εγκεφάλου, αλλά λογικής. Για αυτό και τα ζώα δεν φιλοσοφούν. Αλλιώς επίσης και η φιλοσοφία θα λεγόταν ανθρωπολογία, ή κοσμολογία.
Σοφός :
ΕΠΙΘΕΤΟ 1. ικανός, επιδέξιος, γνώστης μιας τέχνης 2. έντεχνος, φρόνιμος, συνετός |για αφηρημένες έννοιες 3. σοφός, φρόνιμος, προνοητικός, ευφυής |τὸ σοφὸν |σοφιστής |υποτιμ. 4. σοφός, έμπειρος, γνώστης |φιλοσοφία |σοφός, αντ. φρόνιμος |σοφός, αντ. φιλόσοφος |ΕΠΙΡΡΗΜΑ με τέχνη, με επιδεξιότητα, με σοφία, με σύνεση.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ ΣΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ

ουσιαστικά: σόφισμα, σοφιστής, σοφίστρια, δοξοσοφία, φιλοσόφημα, φιλοσοφία, ἀφιλοσοφία 'η περιφρόνηση της φιλοσοφίας', μετεωροσοφιστής
ρήματα: σοφίζω 'κάνω κάποιον σοφό, εκπαιδεύω', σοφίζομαι 'επινοώ ευφυή τεχνάσματα, επινοώ κάτι με πανουργία ή επιδεξιότητα', σοφιστεύω 'φέρομαι ως σοφιστής', φιλοσοφέω, ἀντισοφίζομαι, παρασοφίζομαι 'σοφίζομαι με τρόπο που δεν ταιριάζει στην τέχνη μου', περισοφίζομαι 'εξαπατώ', συμφιλοσοφέω
επίθετα: σοφός, σοφισματώδης, σοφιστικός, ἀκρόσοφος 'έξοχος', ἄσοφος 'μωρός, ηλίθιος', ἀφιλόσοφος 'αυτός που δεν αγαπά ή είναι ακατάλληλος για τη φιλοσοφία', δοκησίσοφος, δοξόσοφος, θυμόσοφος 'ευφυής, έξυπνος', θυμοσοφικός, πάνσοφος, ὑπέρσοφος, φιλόσοφος
επιρρήματα: σοφῶς, σοφιστικῶς, φιλοσόφως, ἀφιλοσόφως.

Και επιδή ο μόνος τρόπος να κάνουμε αυτή τη κουβέντα είναι ο γραπτός Λόγος πρώτα απ'όλα θα πρέπει να συμφωνήσουμε στην ορθή χρήση της γλώσσας που χρησιμοποιούμε και όχι όπως εμεις την αντιλαμβανόμαστε, ιδού τι σημαίνει σοφός στην ελληνική!
Καμία αλλοίωση δεν έχει ο Χριστιανιμσός, διότι δεν διαδίδεται από τους ανθρώπους, κοινούς, αλλά μεσω των Αγίων Πατέρων της Εκκλησίας και του Χριστού.
Η ιστορίας όμως μας δείχνει το αντίθετο, έγιναν πάρα πολύ πόλεμοι, θυσιάστηκαν άπειρες ψυχές, και καταδικάστηκαν πολλοί αθώοι και ας μη μιλήσω τι τράβηξαν οι γυναίκες 2000 χρόνια τώρα απο τους "άγιους πατέρες" της χριστιανικής εκκλησίας που χρησιμοποίησαν τη πίστη των ανθρώπων προς όφελος τους... Εγω πραγματικά δεν γνωρίζω άλλους ανθρώπους τόσο μοχθιρούς, καταπιεστηκούς, εξουσιαστικους και εγωιστές που ταλαιπώρησαν την ανθρωπότητα για τόσο μεγάλα χρονικα διαστήματα!!!
Τέλος απο όσα έχω διδαχτεί ως τώρα ο Χριστός δεν άφησε πίσω του γραπτά κείμενα, ότι έχει γραφτεί για εκείνον είναι απο ανθρώπους απλούς που μαθήτευσαν κοντά του!
Πιστέυεις οτι όλοι αυτοί διατήρησαν τόσα χρόνια ατόφιες τις διδαχές του Χριστού χωρίς να έχουν αλλάξει ούτε λίγο την ερμηνεία των μυνημάτων Του;
Γιατί οι πράξεις τους μαρτυρούν άλλα...
Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός.
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Σάβ 22 Ιουν 2013, 20:41

johnnye έγραψε: Τέλος απο όσα έχω διδαχτεί ως τώρα ο Χριστός δεν άφησε πίσω του γραπτά κείμενα, ότι έχει γραφτεί για εκείνον είναι απο ανθρώπους απλούς που μαθήτευσαν κοντά του!
Πιστέυεις οτι όλοι αυτοί διατήρησαν τόσα χρόνια ατόφιες τις διδαχές του Χριστού χωρίς να έχουν αλλάξει ούτε λίγο την ερμηνεία των μυνημάτων Του;
Γιατί οι πράξεις τους μαρτυρούν άλλα...
Οχι μονο αυτο. δεν θα παω στο να αμφισβητησω την ιστορικοτητα του (οπου και εκει εχουμε διχασμο)

το αστειο ειναι οτι του αποδιδουν αντιφατικες δηλωσεις/πραξεις.
σιγουρα καποιες για μενα ειναι απο αξιους ανθρωπους(που τα εγραψαν)
και οι αλλες απο κοπριτες που τα ηθελαν ολα ευκολα και του τα στολισαν και αυτα...

ο καθε ενας ας κρινει μονος του .

1.τη μια του σηκωνουν αλλοι το σταυρο καθως ηταν στο δρομο.
2.τη αλλη ηρθε για να μας σωσει
3.επισης ενας αλλος τροπος να σωθουμε ειναι να κανουμε το θελημα του . (προσευχες νηστειες και αλλα)
4.και ο ιδιος ειπε επισης "οποιος θελει να με ακολουθησει στην βασιλεια των ουρανων ας παρει το σταυρο του και ας με ακολουθησει"
(δεν θα τη βγαλετε με προσευχες και νηστειες κυριοι :clap: )
5.αλλα κατα τα αλλα βαλαμε και την μετανοια ετσι για να ειναι ποιο ευκολο το "ηρθε για να μας σωσει" η το απλα για να "σωθουμε"

Εγω ΑΝ τον ειχα σαν θεο μου θα διαλεγα μονο το 4 .

Αν η ιστορια που του αποδιδουν οταν μπηκε μεσα στο ναο με το μαστιγιο ειναι αληθεια
τοτε το σημερα... θελει πολλααααα μαστιγια!
οχι μονο στους ποιμενες αλλα και στα βολεμενα προβατα του ποιμνιου :loco:

που τον θελουν να εχει ερθει να πονεσει για να σωθουν αυτοι αντι να παρουν στο σταυρο τους στον ωμο οι ιδιοι
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Dread » Σάβ 22 Ιουν 2013, 22:48

Ρε παιδιά....

Μην παρασύρεστε και ξεφευγετε από το θέμα του τοπικ...please.... :loco:
Θα πάρω το :starwar: και θα σφάξω πόστ απο Δευτέρα.....
Αμαρτία δεν ειναι ; :dlol:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Κυρ 23 Ιουν 2013, 00:30

Dread έγραψε: Αμαρτία δεν ειναι ; :dlol:
Με τετοιες ερωτησεις το γυρευει ο ποπουλακος σου το σπαμ
:lol:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

Δημοσίευση από firefightergr » Δευ 04 Νοέμ 2013, 18:44

Οι δώδεκα πυραμίδες του Θώθ

http://www.crystalinks.com/12pyrthothpreface.html
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”