ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 05 Ιουν 2011, 19:25

Mια ιδεα μια αποψη κλπ μπορει να μην επιβαλεται με την βια αλλα μπορει να διευκολυνει η βια την επιβολη της.
Πχ αυτοι που εχουν ποιο δυνατο χαρακτηρα κλπ (παθαινουν ενα ατυχημα).
και οι υπολοιποι πειθονται με την ψυχολογια του όχλου.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 05 Ιουν 2011, 19:58

μπορει να διευκολυνει η βια την επιβολη της.
Ο,τι πεις. :P
Εγώ απλά διαφωνώ.
Δεν πιστεύεις σε κάτι από φόβο ούτε με ψυχαναγκασμό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 05 Ιουν 2011, 21:18

Αυτο που σου λεω ειναι οτι με την πειθω μπορεις να πεισεις εναν αδυναμο.
Μπορεις να το κανεις αυτο. αν πχ ο δυνατος διανοουμενος κλπ αρχαιοθρησκος δεν ανισταθει και πει στον αλλον αδυναμο
τι μαλακιες ειναι αυτες που σου λεει ο χριστιανος ρητορας
αν ομως δολοφονηθει αυτος ο επιφανης αρχαιοθρησκος ή απειληθει να μην μιλησει.
Τοτε ο αντιπαλος ρητορας θα κανει ανενοχλητος τη δουλεια του.
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από delfini05 » Κυρ 05 Ιουν 2011, 21:46

Για να φτάσεις στο σημείο να πιστεύεις κάτι αληθινά & καθαρά πρέπει πρώτα να έχεις περάσει τη διαδικασία της αναζήτησης. Τότε μπορείς να αποδεχθείς τι είναι αυτό που σε εκφράζει & αντίστοιχα εκφράζεσαι μέσα απ' αυτό. Δεν είναι θέμα επιβολής.
Οι θρησκείες της ερήμου δεν επιβάλλονται. Απλά εισχωρούν & τελικά αφομοιώνονται από όσους είναι αδύναμοι (έτσι θεωρούν) να κάνουν το δικό τους πνευματικό ταξίδι. Τους πείθουν πως όλα είναι μασημένη τροφή & πρέπει να την καταπιούν χωρίς να την αισθανθούν πρώτα!
Προσωπικά δεν αποδέχομαι τη νεκροφιλία κάθε είδους ακόμα & της πιο ταπεινής έκφανσης, ούτε τα μπουσουλήματα. Συγνώμη που δεν θέλω να κάνω την οσφυοκαμψία φίλη!!!
Και δεν είναι θέμα ασεβείας...
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από ION 4ever » Κυρ 05 Ιουν 2011, 22:04

Αρέλα συμφωνώ με τις τοποθετήσεις σου απόλυτα.
Τίποτα στο επίπεδο των ιδεών και πιστεύω δεν μπορεί να επιβληθεί.
Να περάσει με πλύση εγκεφάλου η με διαρκή κατήχηση κλπ Ναί γίνεται.
Να σας θυμίσω ότι οι Έλληνες έφευγαν από την Πόλη
με 24/ώρη ειδοποίηση εκτός και αν άλλαζαν πίστη.
Στην Πολίτικη κουζίνα αυτό αποδίδεται πολύ καλά.
Φίλος από την Πόλη όταν την είδε κατάλαβε τι είχε παιχτεί εκείνη την ημέρα
που την έζησε σαν παιδάκι και κατάλαβε γατί οι γονείς του δεν του μίλησαν ποτέ
για τους ψιθύρους μέσα στο σπίτι εκείνη την μέρα.

Πιστεύω ότι ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα του στην Πίστη του.
Η πίστη , στον εαυτό, στον θεό , στην ιδέα η όπου αλλού ο κάθε ένας πιστεύει
είναι πολύ ισχυρή τάση μέσα μας και πολύ χρήσημη επίσης.

θα χαιρόμουν πολύ να ζούσα σε μια κοινωνία που οι άνθρωποι θα χαιρετούσαν
ο ένας τον άλλον λέγοντας "ευλογημένη η πίστη σου", (όποια και αν ήταν αυτή η πίστη του αλλού.)
Εμένα δεν με ενοχλούν οι πιστοί με ενοχλούν όμως βαθύτατα οι φανατικοί.
αυτοί που "κατέχουν".
Και θα συμφωνήσω πάλι με την Αρέλα όσον αφορά το ιερατεία.
Κανείς δεν ξέρει την αλήθεια και όποιος το ισχυρίζεται σφάλλει.
Όπως έχω γράψει και σε μερικές σελίδες νωρίτερα όλα σχετίζονται με την συνείδηση.
Η συνείδηση καθορίζει την πίστη και τον βαθμό της.
Αντί να τσακωνόμαστε για τις θρησκείες και τις φιλοσοφίες ας βρούμε τρόπο να διευρύνουμε την συνείδηση. Μόνο με το άνοιγμα του "οπτικού μας πεδίου" θα ελευθερωθούμε από τις θρησκείες και τα ιερατεία.
Η χωριστικότητα δεν ωφελεί.
Η ενότητα και η συμπαράσταση προάγει και εξελίσσει.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από totispap » Κυρ 05 Ιουν 2011, 22:52

delfini05 έγραψε:Για να φτάσεις στο σημείο να πιστεύεις κάτι αληθινά & καθαρά πρέπει πρώτα να έχεις περάσει τη διαδικασία της αναζήτησης. Τότε μπορείς να αποδεχθείς τι είναι αυτό που σε εκφράζει & αντίστοιχα εκφράζεσαι μέσα απ' αυτό. Δεν είναι θέμα επιβολής.
Οι θρησκείες της ερήμου δεν επιβάλλονται. Απλά εισχωρούν & τελικά αφομοιώνονται από όσους είναι αδύναμοι (έτσι θεωρούν) να κάνουν το δικό τους πνευματικό ταξίδι. Τους πείθουν πως όλα είναι μασημένη τροφή & πρέπει να την καταπιούν χωρίς να την αισθανθούν πρώτα!
Προσωπικά δεν αποδέχομαι τη νεκροφιλία κάθε είδους ακόμα & της πιο ταπεινής έκφανσης, ούτε τα μπουσουλήματα. Συγνώμη που δεν θέλω να κάνω την οσφυοκαμψία φίλη!!!
Και δεν είναι θέμα ασεβείας...

Το πρώτο κακό είναι ότι νομίζετε πως η πνευματική αναζήτηση ξεκίνησε με το ίντερνετ...

Σε εμένα το κακό είναι ότι δέχομαι a priori την κοινωνική σας μόρφωση σε συνδυασμό με τις πνευματικές αναζητήσεις σας, ενώ εσείς όταν μιλάτε με χριστιανό νομίζετε ότι μιλάτε με καμιά θεία που ανάβει τα καντήλια..
Άκου πνευματική αναζήτηση....!!! Όταν έκανα καλή μου την δική μου πνευματική αναζήτηση που εννοείς εσύ,πρέπει μόλις να έκανες τα πρώτα σου βήματα..ίσως..
Και δεν είναι θέμα ασεβείας...
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 05 Ιουν 2011, 22:59

Δεν ξερω τι κανουν οι αλλοι. εγω δεν θεωρω οτι για να χει καποιος κανει πνευματικη αναζητηση θα πρεπει να εχει φυγει απο τον χριστιανισμο.
Αν κατασταλαξε εκει με γεια του.
Και ξερω και πολλα κινητρα για να γινει καποιος αρχαιοθρησκος που μονο πνευματικα δεν ειναι.
Το αν καποιος εχει κανει πνευματικη αναζητηση ειναι θεμα του εαυτου του.
Εμεις πρεπει να κρινουμε επιχειρηματα κι οχι ανθρωπους.
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από delfini05 » Κυρ 05 Ιουν 2011, 23:44

@totispap
Ωραίο το ανέκδοτο του ίντερνετ! :urock:

Το τι αποδέχεται ο καθένας είναι αναφέρετο δικαίωμά του & ανάξιο κρίσεως ή επικρίσεως.
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από KAL EL » Δευ 06 Ιουν 2011, 00:07

ArELa έγραψε:
Eμας τα μόγγολα μας σκλάβωσαν από το 1453 και μέχρι το 1821 δεν κατάφεραν να μας μουσουλμανο-εξισλαμίσουν πάντως.

Καλά θα κάνουν λοιπον, όσοι θεωρούν το ελληνικό γένος τόσο ανεγκέφαλο ώστε να ενστερνίζονται κάποια θρησκεία με το στανιό, να αναθεωρήσουν, γιατί α/ τους διαψεύδει κάθετα η τουρκοκρατία που δεν κατάφερε να μας εξισλαμίσει αφ'ενός,


<<Οπως μας πληροφορεί ο μητροπολίτης Τραπεζούντος Χρύσανθος, οι εξισλαμισμοί στον Πόντο πραγματοποιήθηκαν την περίοδο 1648- 1687 από τις πιέσεις των φεουδαρχών, των Ντερεμπέηδων. Γράφει:

"Ενεκα των από των Τερε-βέηδων πιέσεων τούτων και των δεινών διωγμών οι από του ποταμού Ακάμψιος (Τσορόχ) μέχρι Τραπεζούντος συμπαγείς ελληνικοί πληθυσμοί, οι κατοικούντες τας περιφερείας Ριζαίου, Οφεως, Σουρμένων και Γημωράς εξισλαμίστηκαν αθρόως. Οι χριστιανοί της περιφέρειας Οφεως είχον εξισλαμισθεί κατά την παράδοσιν ομού μετά του επισκόπου αυτών Αλεξάνδρου μετονομασθέντος Ισκεντέρ...".

Το τελευταίο κύμα των εξισλαμισμών συμπίπτει χρονικά με την γενοκτονία (1916-1923) που εξαπέλυσαν οι Τούρκοι κατά του χριστιανικού ελληνικού πληθυσμού του Πόντου. Οι Νεότουρκοι είχαν αποφασίσει τον βίαιο εξισλαμισμό των χριστιανικών εθνοτήτων και για το σκοπό αυτό δημιούργησαν ορφανοτροφεία για τα παιδιά των χριστιανών που είχαν εξοντώσει. Στα ελληνόπαιδα παρείχαν τουρκική παιδεία και ισλαμική θεολογική μόρφωση. Τις ελληνίδες τις υποχρέωναν σε γάμο με μουσουλμάνους.


Στην επιχειρηματολογία πάντως των Χριστιανών Ποντίων προς τις συμμαχικές δυνάμεις χρησιμοποιήθηκε η ελληνική καταγωγή των μουσουλμάνων του Πόντου. Στην Συνδιάσκεψη Ειρήνης του Παρισιού στις 30/12/1918 υπεβλήθη υπόμνημα για την δημιουργία της "Ελληνικής Δημοκρατίας του Πόντου". Μεταξύ άλλων υπάρχει το εξής επιχείρημα:

"...από τον μουσουλμανικόν πληθυσμό μέγα μέρος είναι ελληνικής καταγωγής και δεν ελησμόνησαν ούτε την καταγωγήν αυτών, ούτε την ελληνικήν γλώσσαν, ην εξακολουθούν να ομιλώσιν.">>

<Είναι ιστορικά βεβαιωμένο ότι μεγάλο μέρος των λεγόμενων τουρκοκρητικών είναι ελληνικής καταγωγής

Επίσης και στη κεντρική και νοτιοδυτική Μακεδονία (Αλιάκμωνας και περιοχή Κοζάνης) κατοικούσαν οι εξισλαμισμένοι Ελληνες που έγιναν γνωστοί ως "Βαλαάδες". Οι Βαλαάδες χαρακτηρίζονται σε εθνογραφικούς χάρτες του περασμένου αιών ως "Greek Muslims".>


http://www.hri.org/forum/diaspora/turkey/krypto1.html
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 06 Ιουν 2011, 01:48

KAL EL έγραψε:οι εξισλαμισμοί στον Πόντο πραγματοποιήθηκαν την περίοδο 1648- 1687 από τις πιέσεις των φεουδαρχών, των Ντερεμπέηδων.
Δέχεσαι πως ένας φεουδάρχης θα μπορούσε ΕΣΕΝΑ να σου αλλάξει τα πιστευω σου με οποιαδήποτε βίαια μέσα; Γιατί μόνο αν το δέχεσαι για σένα την ίδια, θα δικαιολογούσα να το δέχεσαι για έναν ολάκερο πληθυσμό. Εκτός αν θεωρείς εαυτόν... ανώτερον εκείνων των ανθρώπων...
Συγχώρα με, αλλά εφ'όσον δεν το δέχομαι για μένα, δεν μπορώ να το δεχτώ ούτε και για ολάκερο πληθυσμό. Τουλάχιστον όχι έτσι όπως έχει καταγραφεί...

Εντωμεταξύ στάθηκες σε μια αποστροφή μου για να μου καταρρίψεις επιχείρημα που ΔΕΝ καταρρίπτεται όσες καταγραφές κι αν μου προτάξεις, αλλά δεν στάθηκες καθόλου σ'ένα άλλο, που εγώ τουλαχιστον θεωρώ ουσιώδες. Είπα:

Όποιος δεν τη γουστάρει, δεν τον αναγκάζει κανείς να παραμείνει σ'αυτήν. Πολύ απλά αποστασιοποιείται από αυτήν και αφήνει αυτούς που θέλουν να παραμένουν, να το κάνουν χωρίς να τους τα πρήζει! Αυτές οι επικρίσεις ορισμένων, για το προσωπικό βίωμα του συνανθρώπου, ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΑ, εμένα μου κάνουν πολύ εκ του πονηρού...
Γιατί αντι να πολεμούν κάτι που είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ για τον καθένα και καθαρά ατομικό του, (και ΓΙΑΤΙ να πολεμάς δηλαδή κάτι προαιρετικό;) θα'πρεπε να πολεμούν ένα κάρο κέρατα που μας ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και είναι ΚΟΙΝΑ όχι ατομικά, γιατί ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ σε ΟΛΟΥΣ...


Εδώ σε θέλω μαστόρισσα... :wink:


delfini05 έγραψε:Για να φτάσεις στο σημείο να πιστεύεις κάτι αληθινά & καθαρά πρέπει πρώτα να έχεις περάσει τη διαδικασία της αναζήτησης. Τότε μπορείς να αποδεχθείς τι είναι αυτό που σε εκφράζει & αντίστοιχα εκφράζεσαι μέσα απ' αυτό. Δεν είναι θέμα επιβολής.
Συμφωνώ. Όμως α/ δεν μπορεί να ξέρει κανείς αν ο άλλος πέρασε αυτή τη διαδικασία και πώς το έκανε. β/ και πάλι αυτή είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ επιλογή και δεν μπορεί κανείς να αυτοχρισθεί καθοδηγητής αυτών που νομίζει πως δεν έχουν μπει σ'αυτή τη διαδικασία.
Οπως δεν μπορεί να τους βάλει σ'αυτήν με το ζόρι.
Και ασφαλώς σ'αυτό το σημείο, συμφωνώ με τον Τότη... Αλοίμονο αν περιμέναμε από τις επικοινωνίες μας στο νετ, για να κάνουμε τις πνευματικές μας αναζητήσεις... (δεν κατάλαβα τι εννοούσες με το "ανέκδοτο του ιντερνετ")

ION 4ever έγραψε:Αντί να τσακωνόμαστε για τις θρησκείες και τις φιλοσοφίες ας βρούμε τρόπο να διευρύνουμε την συνείδηση. Μόνο με το άνοιγμα του "οπτικού μας πεδίου" θα ελευθερωθούμε από τις θρησκείες και τα ιερατεία.
Η χωριστικότητα δεν ωφελεί.
Η ενότητα και η συμπαράσταση προάγει και εξελίσσει.
:urock: :clap: :worship:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 06 Ιουν 2011, 01:51

O φεουδαρχης οποιον δεν μπορουν να αλλαξουν οι ρητορες του θα τον καθαρισει. και τους υπολοιπους θα τους αναλαβουν οι ρητορες.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 06 Ιουν 2011, 02:05

:banghead:
Συγνώμη, εγώ μιλάω για αλλαγή ιδεών και "πιστεύω" ΔΙΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ.
Δε μιλάω για νοητική χειραγώγηση, το είπαμε αυτό.
Η ΚαλΕλ ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπε πως αλλαξοπίστησε και εξισλαμίστηκε μια πληθυσμιακή ομάδα με βία και εκφοβισμούς. Εγώ απλά αυτό το "επιχείρημα" (που βασίστηκε σε γραφόμενα ενός μητροπολίτη) απλά δεν το δέχομαι γιατί εξ ιδίων κρίνοντας, ξέρω πως δεν μπορεί κανείς να μου αλλάξει απόψεις ΔΙΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ή δια εκφοβισμών. Θα μου πεις, κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια; Στην προκειμένη, εφ'όσον δεν την έχω δει ανώτερη από τους άλλους, ΟΦΕΙΛΩ να το κάνω. ΑΥΤΗ τη συλλογιστική πραγματεύομαι και ΕΠ'ΑΥΤΗΣ τοποθετούμαι!
Μη ρημάζουμε το τόπικ με αέναους κύκλους, ας στεκόμαστε σε συγκεκριμένη συλλογιστική ΚΑΙ ΟΤΑΝ/ΑΝ ΤΗΝ ΕΞΑΝΤΛΗΣΟΥΜΕ προχωράμε κάπου αλλού. Μη με μπερδεύετε... Παρακαλώ δηλαδή, γιατί αυτό που γίνεται ενίοτε σε τέτοιους διαλόγους, με κουράζει, με εκνευρίζει και κάτω απ'αυτές τις συνθήκες, φεύγω από ένα τόπικ και δεν επανακάμπτω, και συνεχίζετε να τα λέτε μόνοι σας αν θέλετε...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από KAL EL » Δευ 06 Ιουν 2011, 08:33

ArELa έγραψε:
KAL EL έγραψε:οι εξισλαμισμοί στον Πόντο πραγματοποιήθηκαν την περίοδο 1648- 1687 από τις πιέσεις των φεουδαρχών, των Ντερεμπέηδων.
Και όχι μόνο εκείνη την περίοδο..

Δέχεσαι πως ένας φεουδάρχης θα μπορούσε ΕΣΕΝΑ να σου αλλάξει τα πιστευω σου με οποιαδήποτε βίαια μέσα; Γιατί μόνο αν το δέχεσαι για σένα την ίδια, θα δικαιολογούσα να το δέχεσαι για έναν ολάκερο πληθυσμό. Εκτός αν θεωρείς εαυτόν... ανώτερον εκείνων των ανθρώπων...
Συγχώρα με, αλλά εφ'όσον δεν το δέχομαι για μένα, δεν μπορώ να το δεχτώ ούτε και για ολάκερο πληθυσμό. Τουλάχιστον όχι έτσι όπως έχει καταγραφεί...
Πιθανόν να με έκανε να αλλάξω θρησκεία Βίκυ μου. Δεν ξέρω κάτω από ποιές συνθήκες θα το βίωνα αυτό. Τί θα μου απειλούσε αυτός ο φεουδάρχης. Δεν είμαι υπεράνθρωπος. Άλλοι πεθάνανε αρνούμενοι να αλλάξουν την πίστη τους , άλλοι υποχώρησαν. Δεν θα κατηγορείσω αυτούς τους ανθρώπους εάν υποχώρησαν . Όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει...
Μέσα σου κρατάς την πίστη σου ΟΚ! Και προσπαθείς εξωτερικά να δείχνεις αυτό που θέλουν οι άλλοι ,αλλά κρυφά παραμένεις αυτό που ήσουν και προσπαθείς να το μεταδώσεις και στα παιδιά σου.
Σε ένα βάθος χρόνου όμως χιλιετιών σιγά σιγά κάποια βασικά πράγματα ξεχνιούνται ειδικά όταν σε έχουν αποκόψει από πηγές γνώσεις . Ειδικά εάν συστηματικά σου έχουν ανακατέψει ή σε έχουν αφήσει επίτηδες να κρατήσεις αρκετά έθιμα από τις παλιές παραδόσεις τις οποίες έχουν ενσωματώσει σε αυτή την νέα θρησκεία.
ArELa έγραψε: Εντωμεταξύ στάθηκες σε μια αποστροφή μου για να μου καταρρίψεις επιχείρημα που ΔΕΝ καταρρίπτεται όσες καταγραφές κι αν μου προτάξεις, αλλά δεν στάθηκες καθόλου σ'ένα άλλο, που εγώ τουλαχιστον θεωρώ ουσιώδες. Είπα:

Όποιος δεν τη γουστάρει, δεν τον αναγκάζει κανείς να παραμείνει σ'αυτήν. Πολύ απλά αποστασιοποιείται από αυτήν και αφήνει αυτούς που θέλουν να παραμένουν, να το κάνουν χωρίς να τους τα πρήζει! Αυτές οι επικρίσεις ορισμένων, για το προσωπικό βίωμα του συνανθρώπου, ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΑ, εμένα μου κάνουν πολύ εκ του πονηρού...
Γιατί αντι να πολεμούν κάτι που είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ για τον καθένα και καθαρά ατομικό του, (και ΓΙΑΤΙ να πολεμάς δηλαδή κάτι προαιρετικό;) θα'πρεπε να πολεμούν ένα κάρο κέρατα που μας ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και είναι ΚΟΙΝΑ όχι ατομικά, γιατί ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ σε ΟΛΟΥΣ...


Εδώ σε θέλω μαστόρισσα... :wink:
Μου αρέσειειεις :lol:
Στάθηκα σ'αυτήν την αποστροφή όχι για να μειώσω αυτά που λές αλλά για να δείξω ότι βίαιες αλλαγές στο θρήσκευμα γίνονται ανά τους αιώνες.
Και εάν υπάρξει μία συνέχεια κάποιων χιλιετιών στο νέο καθεστώς, τότε όσο και να θέλει η μία γενιά να μεταφέρει στην άλλη την παλιά "πίστη" είναι λίγο δύσκολο. Πάρε γιά παράδειγμα αυτό που λέμε γιά την έλλειψη παιδείας. Εάν η υποβάθμιση της Ελληνικής παιδείας συνεχιστεί γιά δύο γενιές ακόμα, πιστεύεις ότι τα παιδιά αυτών των γενεών θα γνωρίζουν και θα αισθάνονται για την πατρίδα τους όσα γνωρίζεις και αισθάνεσαι εσύ; Όσες μεμονωμένες προσπάθειες κι αν καταβάλουν οι γονείς τους.

Σε αυτό δε που εσύ θεωρείς ουσιώδες ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ. Και θα το ξαναβάλω σε παράθεση.
Όποιος δεν τη γουστάρει, δεν τον αναγκάζει κανείς να παραμείνει σ'αυτήν. Πολύ απλά αποστασιοποιείται από αυτήν και αφήνει αυτούς που θέλουν να παραμένουν, να το κάνουν χωρίς να τους τα πρήζει!
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από delfini05 » Δευ 06 Ιουν 2011, 09:34

@ArELa... Συμφωνούμε απόλυτα. Διαφορετική έκφραση απλά χρησιμοποιούμε.

Δεν περιμένω από το ίντερνετ να ανακαλύψω κάτι ούτε να μου εμφυτεύσει κάποια ιδεολογία, είναι ένα μέσο επικοινωνίας. Το ανέκδοτο του ίντερνετ είναι πως καμία αναζήτηση δεν ξεκίνησε απ' αυτό. Ο άνθρωπος αναζητούσε ανέκαθεν & πάντα θα αναζητά.

Η άποψη του καθενός δεν γίνεται να καθοδηγήσει κάποιον άλλο.
Εξέφρασα μια γνώμη. Μπορεί σε κάποιους να είναι αβάσιμη, σε κάποιους άλλους αιρετική & σε κάποιους άλλους αποδεκτή. Αυτό δεν σημαίνει ότι επιδιώκω να καθοδηγήσω ή να παρακινήσω κάτι ή κάποιον!
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 06 Ιουν 2011, 10:13

Το Ίντερνετ παίζει σημαντικό ρόλο και συμβάλλει στην αναζήτηση.

Η δική μου αναζήτηση δεν ξεκίνησε από κει.
Ξεκίνησε με τη διατριβή η οποία δεν ήταν ένα δίπλωμα παραπάνω για το βιογραφικό.
Περιελάμβανε 5 χρόνια άδεια με αποδοχές και φυσικά πρόσβαση σε μία τεράστια βιβλιοθήκη με δικαίωμα δανεισμού 8 βιβλίων τη φορά για 15 μέρες. Αυτό ήταν μεγάλη πρόκληση και έπρεπε να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία και να διαβάσω όσο περισσότερα βιβλία μπορούσα ανεξάρτητα αν είχαν σχέση με το αντικείμενο ή όχι.

Αλλά δεν έχουν όλοι αυτό το προνόμιο ή την τύχη. Αυτή την ευκαιρία την είχαν οι και εξόριστοι στη Γυάρο που έβγαιναν ξεφτέρια και σύντομα εγκαταλείφθηκε αυτή η πρακτικη για κάθαρση και σοφρωνισμό των ψυχών.

Αν δεν έχεις χρόνο και χρήμα δεν μπορείς να έχεις μεγάλη πρόσβαση σε πολλές πηγές γνώσης.

Και δυστυχώς τώρα βρισκόμαστε σε μία άλλη εξορία. Όλη η Ελλάδα έχει γίνει μια εξορία ειδικά για μας της μέσης παραγωγικής ηλικίας με οικογένειες που όλη μέρα ασχολούμαστε με μαλακίες. Εκτός από τη δουλειά που κατά κανόνα είναι αποβλακωτική και καθηλωτική έχουμε να ασχοληθούμε με λογαριασμούς, δηλώσεις γραφειοκρτικές διεκπαιρεώσεις.
Οι αλυσίδες μας είναι φτιαγμένες από κωλόχαρτα.

Λες και δεν φαίνονται και όλοι δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι με μία κατακόρυφη πτώση αποδοχών αυτό που θα πάθουν δεν είναι ότι θα πεινάσουν αλλά θα τυλιχτούν τα κωλόχαρτα ακόμα περισσότερο στο λαιμό τους μέχρι να τους πνίξουν.

Στην εξορία αυτή έρχεται το Ίντερνετ. Ευκολη αναζήτηση και προπαντός παμφθηνη. Ετσι έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε που δεν είχε τις ευκαιρίες να έχει προσβάσεις σε πηγές γνώσης.

Ετσι τα κλειδιά της γνώσης, της φιλοσοφίας, της σκέψης φεύγουν από τα μεγάλα σαλόνια των πλουσίων και των διανοουμένων και περνούν στο λαό.

Η Θρησκεία, είτε μιλάμε για Ισλάμ, είτε για Ιουδαίους είτε για Χριστιανούς (μονοθειστικές, ένας θεός, μία αλήθεια, ένας δρόμος) αποσπάστηκε από τα τυχόν φιλοσοφικά μέρη της και πέρασε σαν δογματικό πακέτο στις μάζες. Αργότερα οι αρχές της μονοθειστικής Θρησκείας άρχισαν να διαπερνούν και όλα τα επιστημονικά πεδία.

Το ότι η Θρησκεία είναι όποιο των λαών δεν ανήκει στο Μάρξ και στο Λένιν. Πολύ πιό πριν είχε αναλυθεί το θέμα από τον διαφωτιστή Τζων Λοκ για να χρησιμοποιηθεί η Θρησκεία σαν εργαλείο για να φρονιμεύουν οι κατώτερες τάξεις και στρώματα και να μην επαναστατούν. Και για να μην παρεξηγηθώ ο Λοκ δεν μίλησε ποτέ για τάξεις αλλά κατονόμασε κατηγορίες λέγοντας (περίπου)
"Ο εργάτης δεν είναι δυνατόν να κρατά στο ένα χέρι την αξίνα και στο άλλο το βιβλίο γιατί έτσι χάνεται πολύτιμος χρόνος, σίγουρα η μόρφωση εξευγενίζει τον άνθρωπο και τον κάνει εκλεπτυσμένο, αλλά για όλους αυτούς τους χαμάληδες, τις γαλατούδες, τις γεροντοκόρες, τις πλύστρες κλπ υπάρχει η πίστη που υποκαθιστά τη γνώση. Όλοι αυτοί δεν χρειάζεται να γνωρίζουν αλλά να πιστεύουν και να φοβούνται"

Όταν το διάβασα αυτό μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση που νόμιζα ότι θα μου έρθει ο ουρανός στο κεφάλι.

Δεν μπορώ να πω ότι η θρησκεία είναι για τους αμόρφωτους. Ο δογματισμός όμως είναι. Είτε διαπερνά το Ισλάμ, είτε το Χριστιανισμό είτε την οικονομική θεωρία
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από KAL EL » Δευ 06 Ιουν 2011, 10:40

doctormarkon έγραψε:Το Ίντερνετ παίζει σημαντικό ρόλο και συμβάλλει στην αναζήτηση.

Αν δεν έχεις χρόνο και χρήμα δεν μπορείς να έχεις μεγάλη πρόσβαση σε πολλές πηγές γνώσης.

Και δυστυχώς τώρα βρισκόμαστε σε μία άλλη εξορία. Όλη η Ελλάδα έχει γίνει μια εξορία ειδικά για μας της μέσης παραγωγικής ηλικίας με οικογένειες που όλη μέρα ασχολούμαστε με μαλακίες. Εκτός από τη δουλειά που κατά κανόνα είναι αποβλακωτική και καθηλωτική έχουμε να ασχοληθούμε με λογαριασμούς, δηλώσεις γραφειοκρτικές διεκπαιρεώσεις.
Οι αλυσίδες μας είναι φτιαγμένες από κωλόχαρτα.


Στην εξορία αυτή έρχεται το Ίντερνετ. Ευκολη αναζήτηση και προπαντός παμφθηνη. Ετσι έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε που δεν είχε τις ευκαιρίες να έχει προσβάσεις σε πηγές γνώσης.
Ετσι τα κλειδιά της γνώσης, της φιλοσοφίας, της σκέψης φεύγουν από τα μεγάλα σαλόνια των πλουσίων και των διανοουμένων και περνούν στο λαό.
:ups: :ups:
Πολύ σωστή τοποθέτηση. Να συμπληρώσω ότι για πολλούς το ίντερνετ κάνει το κλίκ για να προχωρήσουν στο διάβασμα βιβλίων.
Το ιντερνετ θα σου δώσει την πληροφορία αλλά η γνώση θα έλθει από το διάβασμα.
Ο ελεύθερος χρόνος είναι πολύ σημαντική παράμετρος για αυτό που λέμε αναζήτηση. Όταν καθημερινά τρέχεις σαν τον Βέγγο για να προλάβεις όλες τις "υποχρεώσεις" με τις οποίες το όποιο σύστημα σε έχει φορτώσει , πού να βρείς τον χρόνο για ουσιαστική αναζήτηση και γνώση. Αφήνεσαι ψώφιος μπροστά στο τελεβίζιο ή πέφτεις στο κρεβάτι σαν πτώμα.


doctormarkon έγραψε: Η Θρησκεία, είτε μιλάμε για Ισλάμ, είτε για Ιουδαίους είτε για Χριστιανούς (μονοθειστικές, ένας θεός, μία αλήθεια, ένας δρόμος) αποσπάστηκε από τα τυχόν φιλοσοφικά μέρη της και πέρασε σαν δογματικό πακέτο στις μάζες.

"Ο εργάτης δεν είναι δυνατόν να κρατά στο ένα χέρι την αξίνα και στο άλλο το βιβλίο γιατί έτσι χάνεται πολύτιμος χρόνος,

Δεν μπορώ να πω ότι η θρησκεία είναι για τους αμόρφωτους. Ο δογματισμός όμως είναι. Είτε διαπερνά το Ισλάμ, είτε το Χριστιανισμό είτε την οικονομική θεωρία
Δεν έχω να προσθέσω..με κάλυψες Μαρία :thumb:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 06 Ιουν 2011, 10:53

Θα συμφωνήσω σε πολλά σημεία με το ποστ της δοκτορέσας, και κυρίως με το δεδομένο ότι με το νετ έχεις πιο άμεση πρόσβαση σε όποια γνώση επιθυμείς να αναζητήσεις. Μπορεί να άρχισα τις αναζητήσεις από τότε που κατάλαβα πως δεν είμαι απλά για να τρώω να πίνω και να χέζω, μπορεί να μελετούσα πολύ και πολλά στην πιο άγουρη νιότη μου, να αποκόμισα αρκετές γνώσεις-επιγνώσεις, αλλά σαφέστατα οι γνώσεις μου εμπλουτίστηκαν τρομερά μέσα στο νετ.
Σε ό,τι με αφορά, όσο περισσότερη γνώση-στοιχεία προσλαμβάνεις, τόσο πληρέστερη η εικόνα που σχηματίζεται στο παζλ, και τόσο ευρύτερο και σωστότερο το κριτήριο. Επ'αυτού δεν χωράει αμφιβολία.

Όμως... ο άνθρωπος πρέπει πρώτα να'χει το μικρόβιο της αναζήτησης μέσα του και μετά ν'αρχίσει ν'αναζητάει... Αν κάποιος α/ έκανε τις αναζητήσεις του ή β/ δεν ένιωσε την ανάγκη να τις κάνει - και σε κάθε περίπτωση επέλεξε συνειδητά (και ειδικά ως ενήλιξ) να παραμείνει στα εκ παραδόσεως δοθέντα, τότε σε κανέναν, μα ΚΑΝΕΝΑΝ δεν πέφτει λόγος για αυτή την επιλογή του. Είναι δική του και έχει κάθε δικαίωμα να την κάνει, χωρίς να επικρίνεται γι'αυτό. Τελεία.

Εξακολουθώ να πιστεύω και προσπαθώ να προάγω επίμονα το γεγονός, πως ΟΠΟΙΟ μονοπάτι κι αν ακολουθήσει κανείς, στο τέλος, στο ίδιο σημείο θα καταλήξει. Μπορεί κάποιος αργότερα από κάποιον άλλον, αλλά αυτό θα το κρίνει ο ίδιος και το σύμπαν, πάλι δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να κοπτώμεθα εμείς. Ας κοιτάξουμε τη δική μας καμπούρα κι ας αφήσουμε τις άλλες στο δρόμο τους...

ΚαλΕλάκι, κάπου συγκλίνουμε, κάπου αποκλίνουμε εδώ. Φυσικά δεν ειν'κακό :wink:
Αποκλίνω και θα συνεχίσω να αποκλίνω στο ότι μπορεί να "φυτευτεί" μια ιδέα/θέαση/"πιστεύω" με το στανιό. Αυτό απλά δε γίνεται. Μπορεί να φυτευτεί με άλλους τρόπους, και κάποιοι είναι αριστοτέχνες στο να φυτεύουν ιδέες, θρησκείες κλπ, αλλά με το τσεκούρι και τη φωτιά, απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. Αυτό όμως είναι κάτι που υποστηρίζουν (βλακωδώς κατ'εμέ) οι αρχαιόθρησκοι, και ΕΠ'ΑΥΤΟΥ διαφωνώ καθέτως. Το λέω για να μην παρεκκλίνουμε κι όλας, γιατί από εκεί ξεκίνησα να λέω το έρεισμά μου. Αυτό το επιχείρημα των αρχαιόθρησκων, είναι σαθρό, σε μια προσπάθεια καθολικής απαξίωσης του χριστιανισμού.

Όπως έχω ξαναπεί, δεν είμαι θρησκευάμενη, δεν ΑΝΗΚΩ ούτε σε θρησκείες ούτε σε κομματα, αλλά θα μου επιτραπεί παρακαλώ, να επιλέγω, να ξεσκαρτάρω και να κρατώ ό,τι μου κάθεται καλά, απ'ΟΛΕΣ τις θεάσεις. Αυτό κάνω παιδιόθεν, και δε θα το σταματήσω τώρα. Έχω κρατήσει πράγματα απ'το χριστιανισμό (όχι το δόγμα, ΤΟ ΥΠΕΡΤΟΝΙΖΩ για χιλιοστή φορά, εννοώ τον χριστιανισμό όπως τον αντιλαμβάνομαι/εισπράττω εγώ, όχι το ιερατείο) , όπως και από άλλες θεάσεις, και δε θα απολογηθώ γι'αυτό, επειδή κάποιοι...ζηλωτές της αρχαιότητας (που σπάνια φέρουν αρχαιοελληνικό πνεύμα) βγάζουν φλύκταινες στην ιδέα, και μ'έχουν αποκαλέσει και "σαλάτα". Τους απαντώ, πως τις γουστάρω τις σαλάτες, είναι υγιεινές για το κορμί και αντίστοιχα, οι ΙΔΕΟσαλάτες που φτιάχτηκαν με προσεκτική επιλογή/αναζήτηση "υλικών", είναι υγιεινές και δυναμωτικές για το πνεύμα. Αυτό βέβαια είναι η δική μου άποψη, και δεν έχω την απαίτηση να την ασπαστεί κανείς.

Καλημέρες :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 06 Ιουν 2011, 10:56

Η προσβαση στη γνωση υπαρχει. βεβαια θελει φιλτραρισμα γιατι στο ιντερνετ ο καθενας γραφει οτι θελει (καλο αυτο σε γενικες γραμμες και ελπιζουμε να παραμεινει ετσι).
Αλλα ακριβως επειδη το ιντερνετ προς το παρον δεν μπορει να ελεγχθει, και η γνωση ειναι δυναμη που οι ελιτ δεν θελει να εχουμε.
Βρηκε μια αλλη οδο για να μην ψαχνεις.
Αρχισε να διαφημιζει την βιομηχανια των παιχνιδιων.
Καλυτερα λεει να παιζει ο νεος καποιο RPG παρα να παει να διαβασει και να αφυπνισθει.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 06 Ιουν 2011, 11:08

Το νετ είναι ένα "όπλο" γνώσης που γύρισε μπούμερανγκ στην ελίτ, στο βαθμό που οι αποκαλύψεις μέσα από αυτό, αφύπνισαν πολλούς σε πολλά. Η επόμενη κίνηση της ελίτ φυσικά, ήταν να σπείρει πολύ παραπληροφόρηση, για να καούν τα χλωρά μαζί με τα ξερά, και για να προκληθεί σύγχυση. Φυσικά προκαλείται συχνά πυκνά, αλλά οι νουνεχείς έχουν τη γνώση και τη δύναμη κάποια στιγμή να ξεσκαρτάρουν το σαθρό απ'το αληθινό. Κι ό,τι δεν μπορούν να ξεσκαρτάρουν, το βάζουν στην άκρη κι αφήνουν το χρόνο να δείξει την αλήθεια.


Ο πόλεμος που μας γίνεται είναι ΚΥΡΙΑΡΧΑ πνευματικός, και κατ'επέκτασιν εκδηλώνεται και με επιθέσεις στην υγεία και στη διαβίωσή μας. Καλά θα κάνουμε να μην το ξεχνάμε αυτό, και να μην παρασυρόμαστε σε νεοεποχίτικες νοοτροπίες μηδενισμού/απαξίας/αρνητισμού γενικότερα. Σ'αυτές (τις νοοτροπίες)ν συμπεριλαμβάνω μια ομάδα αρχαιόθρησκων (όχι τον Τερμ- για να ξηγιέμαι, δε μιλώ γι'αυτόν εδώ) που έγιναν φανατικότεροι και δογματικότεροι των πιο ουγκ χριστιανοζηλωτών, και που επαναλαμβάνω, με αυτές τις προσεγγίσεις/νοητικές διαδρομές, μόνο το αρχαίο πνεύμα το αθάνατο δεν προάγουν, στο βαθμό που ΠΡΩΤΟ αυτό το πνεύμα, προήγαγε την ευρυμάθεια/ευρύνοια και δεν υποστήριζε ποτέ να μένουμε στα "καθ'ημάς" και στατικοί σε πλαίσια άκαμπτα που ποτέ δεν αλλάζουν.
Μπορεί να είμαι απόλυτη λάτρης του αρχαιοελληνισμού (αν μη τι άλλο, το νικ που επέλεξα με το που μπήκα στο νετ, το υποδηλώνει--> Αρ (αρχαία) Ελα (Ελλάδα), αλλά αυτό δε σημαίνει πως απαξιώνω ή δεν πραγματεύομαι καν, κοσμοθεάσεις πέραν της αρχαίας Ελλάδας. Το ότι έχω κρατήσει και θεάσεις που μετέδωσε ο Χριστός, στη νοητική μου φαρέτρα, δεν δίνει σε κανέναν ξύπνιο το δικαίωμα να μου λέει "Ελλην και χριστιανός δε γίνεται". (Πράγμα που έχω φάει στη μάπα επί μακρόν από πολλούς... όψιμους Ελληναράδες και έχω διεξάγει τις απίστευτες αψιμαχίες γι'αυτό σε παλιότερες εποχές)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 06 Ιουν 2011, 11:25

O ΑρχαιοΕλληνισμος κατ εμε ειναι κατα κυριο λόγο ρεαλισμος. καθως και αποφυγη της διαδικης σκέψης.
Η μαλλον το να χεις ολιστικη σκέψη και συνδυαστικη.
Ειναι το να μην ζητας απο κανεναν θεο να σε βοηθησει, να μην προσκυνας κανεναν θεο κλπ.
Ο Διομηδης τραυμάτισε τον Αρη στην Οδυσσεια (και αυτο ηταν θετικη πραξη κατα τους αρχαιους.
Λογω των περιστάσεων δεν θεωρήθηκε υβρις και ακομα και ο Διας τον επικρότησε.
Αυτο το πραγμα δεν συναντιεται σε κανεναν αλλον πολιτισμο και σε καμια άλλη θρησκεια.
Η διαφορα αναμεσα στην αρχαια θρησκεια και στις μετα-χριστιανικες ειναι οτι
στην αρχαια ο ανθρωπος ειναι δυναμη θεος και μεσα απο τον άθλο (πνευματικο σωματικο) και το να ξεπερναει τον εαυτο του
φτάνει στην θέωση.
Γι αυτό λεγανε οτι οι ανθρωποι ειναι θνητοι θεοι και οι θεοι αθάνατοι ανθρωποι (δεν εννοουσαν οτι εχουν ανθρωπινα σώματα).
Οι θεοι ειναι οντα (κατα την αποψη μου παντα), που υπάρχουν σε ανώτερες διαστάσεις του χωροχρόνου.
Τι σημαινει αυτο στη πράξη; οι θεοι ειναι καπου αλλου;
Η απαντηση ειναι και ναι και οχι.
με την εννοια οτι εμεις πχ για τα σκουλικια (που εχουν αντιληψη των δυο διαστασεων ειμαστε αλλου.
Για την δικη μας αντιληψη δεν ειμαστε αλλου.
Ο τρισδιαστατος χώρος περιλαμβάνει και τον δισδυαστατο. και λογικα οι ανώτερες διαστάσεις περιλαμβάνουν και τις κατώτερες.
μπορει οι θεοι στην διασταση τους να χουν σωματα( αν ειναι υλικα η οχι δεν το ξερω γιατι δεν μπορω να κατανοησω τις αλλες διαστασεις αν δεν τις δω, μονο το αστρικο πεδιο εχω δει), στην δικη μας διάσταση ομως εκδηλώνονται ως ενεργιες.
Πχ αν εγω ενα τρισδιαστατο ον. ζουλιξω ενα σκουλικι. Το σκουλικι θα νιωσει μονο την κινητικη ενέργια. Φανταστειτε τι γίνεται στις ανώτερες διαστάσεις.
Διαβασα σε μια τραγωδια, δεν θυμαμαι ποια. οτι ο αδης απο τον κατω κόσμο ειχε χτυπησει τα γενετικα οργανα καποιου για να μεινει στείρος.
Αυτο ειναι ισως ενα παραδειγμα του πως οι θεοι εκδηλωνονται απο μια αλλη διασταση στη δικη μας χωρις να μεσολαβει ο χωρος οπως τον ξέρουμε (η ακομα και ο χρόνος).
Άβαταρ μέλους
GreekTERMINATOR
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 20:23
Irc ψευδώνυμο: THE REAL TERMINATOR
Φύλο: Άνδρας

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από GreekTERMINATOR » Δευ 06 Ιουν 2011, 13:14

ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ - ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟΝ ΚΕΦ ΝΒ
Το πρώτο και βασικότερο κεφαλαιο στην φιλοσοφία είναι να εφαρμόζεις τις φιλοσοφικες θέσεις,
όπως για παράδειγμα να μην λες ψέμματα.
Δεύτερον κεφάλαιο είναι η απόδειξη των θέσεων αυτών, δηλαδη γιατί δεν πρεπει κάποιος να λέει ψεμματα.
Τρίτο είναι η επιβεβαίωση και η ανάλυση.
Το τρίτο κεφαλαιο είναι αναγκαίο για το δευτερο και το δευτερο για το πρώτο.
Το πιο σημαντικό απο όλα όμως το πρωτό.

ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ - ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟΝ ΚΕΦ Ν
Όσα σου καθορίζονται να κάνεις από την φιλοσοφία, να τα εκτελείς επακριβώς σαν νόμους,
που θα ηταν ασέβια να τους παραβείς.
Μη δίνεις σημασία σε ότι σου προσάψουν, γιατι δεν εξαρταται απο σένα.

ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ - ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟΝ ΚΕΦ ΛΕ
Οταν κανεις κατι το οποιο σκεφτηκες παρα πολυ, μην φοβηθείς μήπως σε δούν πολλοι
και πουν κατι κακό σε βάρος σου.
Γιατι αν δεν ειναι σωστό να γίνει κάτι, απέφυγε να το κάνεις, αν όμως είναι σωστό
τι σε νοιάζει για κείνους που θα σε κατακρίνουν είτε δίκαι είτε άδικα;
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από KAL EL » Δευ 06 Ιουν 2011, 13:46

ArELa έγραψε: ΚαλΕλάκι, κάπου συγκλίνουμε, κάπου αποκλίνουμε εδώ. Φυσικά δεν ειν'κακό :wink:


Τί βαρετό να συμφωνούμε σε όλα.. :wink: :giverose: (ευτυχώς και η Ιον με τα αιτήματά της)
GreekTERMINATOR έγραψε:ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ - ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟΝ ΚΕΦ ΝΒ
Το πρώτο και βασικότερο κεφαλαιο στην φιλοσοφία είναι να εφαρμόζεις τις φιλοσοφικες θέσεις,
όπως για παράδειγμα να μην λες ψέμματα.
Δεύτερον κεφάλαιο είναι η απόδειξη των θέσεων αυτών, δηλαδη γιατί δεν πρεπει κάποιος να λέει ψεμματα.
Τρίτο είναι η επιβεβαίωση και η ανάλυση.
Το τρίτο κεφαλαιο είναι αναγκαίο για το δευτερο και το δευτερο για το πρώτο.
Το πιο σημαντικό απο όλα όμως το πρωτό.

ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ - ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟΝ ΚΕΦ Ν
Όσα σου καθορίζονται να κάνεις από την φιλοσοφία, να τα εκτελείς επακριβώς σαν νόμους,
που θα ηταν ασέβια να τους παραβείς.
Μη δίνεις σημασία σε ότι σου προσάψουν, γιατι δεν εξαρταται απο σένα.

ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ - ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟΝ ΚΕΦ ΛΕ
Οταν κανεις κατι το οποιο σκεφτηκες παρα πολυ, μην φοβηθείς μήπως σε δούν πολλοι
και πουν κατι κακό σε βάρος σου.
Γιατι αν δεν ειναι σωστό να γίνει κάτι, απέφυγε να το κάνεις, αν όμως είναι σωστό
τι σε νοιάζει για κείνους που θα σε κατακρίνουν είτε δίκαι είτε άδικα;
:respect: :respect:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
GreekTERMINATOR
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 20:23
Irc ψευδώνυμο: THE REAL TERMINATOR
Φύλο: Άνδρας

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από GreekTERMINATOR » Δευ 06 Ιουν 2011, 15:10

Εικόνα
.
Υποθέστε συνειρμικά οτι νομίζετε...
Άβαταρ μέλους
GreekTERMINATOR
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 20:23
Irc ψευδώνυμο: THE REAL TERMINATOR
Φύλο: Άνδρας

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από GreekTERMINATOR » Δευ 06 Ιουν 2011, 23:47

Εικόνα
.
"Αν δεν κάνετε αμαρτίες τοτε... ο Χριστός σταυρώθηκε άδικα"

Μπορεί κάποιος να αναρρωτηθεί και αντίστροφα ομως... δηλαδη... εξηγούμαι
Αν καποιος ήθελε τους ανθρωπους ΣΙΓΟΥΡΑ αμαρτωλους θα εβαζε
τον θεο να πεθανει ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ για τις αμαρτίες τους...

Τι θα γινοταν αν οι ανθρωποι ηταν ολοι 'αγιοι' σημερα?
Θα στραβωνε η εκκλησια που επεσε εξω στην προβλεψη της?
Μηπως η εκκλησια ΔΕΝ εχει αναγκη απο ανθρωπους που δεν αμαρτανουν?

ποιος θα την ειχε αναγκη την εκκλησια αν ηταν μια χαρα - σωστός?

Για τους Ελληνες δεν υπηρχε η εννοια της αμαρτιας
ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΦΑΛΜΑΤΟΣ... και αυτο ειναι ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
Άβαταρ μέλους
GreekTERMINATOR
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 20:23
Irc ψευδώνυμο: THE REAL TERMINATOR
Φύλο: Άνδρας

Re: ΘΡΗΣΚΕΙΑ vs ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;... Εσείς τι προτιμάτε;

Δημοσίευση από GreekTERMINATOR » Τρί 07 Ιουν 2011, 21:34

Εικόνα
.
Ο Σερήνος Σαλλούστιος (ή Σαλούστιος) υπήρξε νεοπλατωνικός φιλόσοφος του 4ου "μεταχριστιανικού" αιώνος, σύγχρνονος, αλλά και προσωπικός φίλος, του φωτισμένου αυτοκράτορος Ιουλιανού, στον οποίο άλλωστε εισηγήθηκε την πολιτική ανοχής και ανεξιθρησκείας απέναντι στους χριστιανούς, παρά την θανάσιμη εχθρότητα των τελευταίων προς κάθε τι το Εθνικό. Στο επίτομο έργο του "Περί Θεών και Κόσμου", με το οποίο ο ίδιος φιλοδοξούσε προφανώς να διαμορφώσει μία εισαγωγή στον Νεοπλατωνισμό, πραγματεύεται με πολύ απλή και κατανοητή γλώσσα τα δύσκολα φιλοσοφικά και θεολογικά ζητήματα του ελληνικού Πολυθεϊσμού.


Ι. Πώς πρέπει να είναι ο Ακροατής, και περί κοινών Εννοιών.

Όσοι επιθυμούν να ακούσουν για τους Θεούς πρέπει από παιδιά να έχουν καλή καθοδήγηση, και να μην συνηθίσουν ανόητες δοξασίες. Πρέπει να έχουν καλή και λογική ιδιοσυγκρασία, προκειμένου να κατανοήσουν σωστά τη διδαχή.

Και ακόμh οφείλουν να γνωρίζουν και τις Κοινές Έννοιες. Κοινές Έννοιες είναι εκείνες τις οποίες ομολογούν όλοι οι άνθρωποι όταν ερωτηθούν. Για παράδειγμα, ότι ο Θεός είναι αγαθός, χωρίς πάθος, αμετάβλητος. Διότι ό,τι μεταβάλλεται είναι ή προς το χειρότερο ή προς το καλύτερο. Αν είναι προς το χειρότερο, γίνεται κακό. Αν είναι προς το καλύτερο, πρέπει αρχικά να ήταν κακό.

.

ΙΙ. Ότι ο Θεός είναι αμετάβλητος, αγέννητος, αιώνιος, ασώματος και ότι δεν βρίσκεται στο χώρο.

Και ας είναι ο ακροατής τέτοιος. Και η διδασκαλία ας είναι αυτού του είδους. Οι ουσίες των Θεών ποτέ δεν δημιουργήθησαν (διότι τα αιώνια όντα ποτέ δεν δημιουργούνται. Και υπάρχει αιώνια ό,τι κατέχει την πρωταρχική δύναμη και από τη φύση του δεν παθαίνει τίποτα). Ούτε συνίστανται οι ουσίες των Θεών από σώματα. Διότι πάντα οι δυνάμεις μέσα στα σώματα είναι ασώματες. Ούτε περιέχονται στο χώρο διότι αυτή είναι ιδιότητα των σωμάτων. Ούτε διαχωρίζονται από την Πρώτη Αιτία ούτε και μεταξύ τους, όπως ακριβώς και οι σκέψεις διαχωρίζονται από το νου, ούτε οι πράξεις γνώσης από την ψυχή.

.

ΙΙΙ. Περί μύθων, ότι είναι θεϊκοί, και γιατί.

Αξίζει να εξετάσουμε, λοιπόν, γιατί οι παλαιοί εγκατέλειψαν τα δόγματα και χρησιμοποίησαν τους μύθους. Και το πρώτο όφελος που έχουμε από τους μύθους είναι ότι πρέπει να αναζητούμε να μην αφήνουμε το νου μας να μένει αργός.

Ότι οι μύθοι είναι θεϊκοί φαίνεται από εκείνους που τους χρησιμοποίησαν. Τους μύθους χρησιμοποίησαν θεόληπτοι ποιητές, οι καλύτεροι των φιλοσόφων, όσοι θέσπισαν μυστήρια και οι ίδιοι οι Θεοί στους χρησμούς. Το γιατί όμως οι μύθοι είναι θεϊκοί πρέπει να το ερευνήσει η Φιλοσοφία. Επειδή κάθε όν χαίρεται με ό,τι είναι όμοιό του και αποστρέφεται τα ανόμοιά του, πρέπει και οι ιστορίες για τους Θεούς να είναι όμοιες με τους Θεούς, ώστε να γίνουν άξιες της θεϊκής ουσίας και να γίνουν οι Θεοί ευμενείς προς εκείνους που τις διηγούνται: τούτο θα επιτευχθεί μόνο με τους μύθους.

Οι μύθοι παρουσιάζουν τους ίδιους και την αγαθότητα των Θεών -σύμφωνα πάντα με τον διαχωρισμό ανάμεσα στο ρητό και το άρρητο, το αφανές και το φανερό, το σαφές και το κρυφό. Εφόσον, όπως ακριβώς οι Θεοί έχουν κάνει κοινά για όλους τα αγαθά των αισθήσεων, τα αγαθά όμως της νόησης τα έχουν δώσει μόνο στους σοφούς, έτσι και οι μύθοι λένε σε όλους ότι υπάρχουν οι Θεοί, αλλά ποιοί είναι αυτοί και ποιές οι δυνάμεις τους το φανερώνουν μόνο σε εκείνους που μπορούν να το κατανοήσουν.

Παρουσιάζουν επίσης και τις ενέργειες των Θεών. Διότι μπορούμε να ονομάσουμε και τον Κόσμο Μύθο, όπου σώματα και πράγματα είναι ορατά, αλλά ψυχές και νόες είναι κρυφοί. Επιπλέον, αν θέλεις να διδάξεις σε όλους την αλήθεια για τους Θεούς, από τη μια οι ανόητοι θα την περιφρονήσουν επειδή δεν είναι σε θέση να την κατανοήσουν, από την άλλη οι καλοί θα την βαρεθούν. Ενώ αν κρύψεις την αλήθεια με τους μύθους, αποτρέπεις την περιφρόνηση των ανοήτων και αναγκάζεις τους καλούς να ασκήσουν Φιλοσοφία.

Γιατί όμως οι μύθοι μιλούν για μοιχεία, κλοπές και δέσμιους πατέρες και όλες τις άλλες ανοησίες; Μήπως είναι αυτό αξιοθαύμαστο, καθώς μέσω της φαινομενικής ανοησίας η Ψυχή αισθάνεται αμέσως ότι τα λόγια είναι προκαλύμματα και πιστεύει ότι η αλήθεια είναι ένα μυστήριο;

.

V. Περί της Πρώτης Αιτίας.

Ακολουθεί η γνώση για την Πρώτη Αιτία και οι συνακόλουθες προς αυτήν τάξεις των Θεών, καθώς και η φύση του Κόσμου, η ουσία του νου και της ψυχής, έπειτα η Πρόνοια, η Ειμαρμένη, και η Τύχη, μετά η Αρετή και η Κακία και οι διάφορες μορφές κοινωνικής οργανώσεως, καλές και κακές, που προέρχονται από αυτές, και η πιθανή προέλευση του Κακού στον Κόσμο.

Καθένα από αυτά τα θέματα απαιτεί πολλές και μεγάλες συζητήσεις. Δεν θα έβλαπτε όμως, αν τα εκθέταμε εν συντομία, ώστε ο ακροατής να μην τα αγνοεί παντελώς.

Αρμόζει στην Πρώτη Αιτία να είναι Μία -διότι η μονάδα προηγείται κάθε πλήθους - και να ξεπερνά τα πάντα σε δύναμη και αγαθότητα. Επομένως τα πάντα μετέχουν αυτής. Διότι λόγω της δύναμής της, τίποτα δεν γίνεται να την παρακωλύσει και λόγω της αγαθότητάς της είναι αδύνατον να παραγκωνισθεί.

Αν η Πρώτη Αιτία ήταν Ψυχή, τα πάντα θα ήσαν Έμψυχα. Αν ήταν Νους, τα πάντα θα είχαν Νόηση. Αν ήταν Ύπαρξη, τα πάντα θα αποτελούνταν από την Ύπαρξη. Και βλέποντας αυτή την ιδιότητα στα πάντα, μερικοί άνθρωποι νόμισαν ότι ήταν η Πρώτη Αιτία η Ύπαρξη. Αν τα πράγματα απλώς υπήρχαν, χωρίς να είναι αγαθά, αυτό το επιχείρημα θα ήταν ορθό, αν όμως τα πράγματα που υπάρχουν, υπάρχουν λόγω της αγαθότητάς τους και μετέχουν του Αγαθού, η Πρώτη Αιτία πρέπει απαραιτήτως να είναι πέρα από την Ύπαρξη και από το Αγαθό. Σημαντική απόδειξη αυτού είναι ότι οι ευγενικές ψυχές περιφρονούν την Ύπαρξη προς χάριν του Αγαθού, όταν κινδυνεύουν για την πατρίδα τους ή τους φίλους τους ή για την αρετή. Μετά από αυτή την άρρητη δύναμη έχουμε πάντως τις τάξεις των Θεών.

.

VI. Περί Θεών Εγκόσμιων και Υπερκόσμιων.

Από τους Θεούς μερικοί είναι του κόσμου, δηλαδή Εγκόσμιοι και άλλοι πάνω από τον κόσμο, δηλαδή Υπερκόσμιοι. Εγκόσμιους αποκαλώ όσους δημιούργησαν τον Κόσμο. Από τους Υπερκόσμιους Θεούς μερικοί δημιούργησαν την Ουσία, άλλοι τον Νου και άλλοι την Ψυχή. Και για αυτό έχουν τρεις τάξεις, οι οποίες μπορούν όλες να βρεθούν στις πραγματείες περί του θέματος.

Από τους Εγκόσμιους Θεούς μερικοί έφεραν σε ύπαρξη τον Κόσμο, άλλοι τον ψύχωσαν, άλλοι τον εναρμόνισαν, καθώς αποτελείται από διάφορα στοιχεία. Μία τετάρτη τάξη Θεών τον διαφυλάσσει εναρμονισμένο.

Αυτές είναι οι τέσσερις πράξεις που η κάθε μία έχει αρχή, μέση και τέλος, συνεπώς πρέπει να υπάρχουν Δώδεκα Θεοί για να κυβερνούν τον Κόσμο.

Εκείνοι που έπλασαν τον Κόσμο είναι ο Ζεύς, ο Ποσειδών και ο Ήφαιστος. Εκείνοι που τον εμψύχωσαν είναι η Δήμητρα, η Ήρα και η Άρτεμις. Εκείνοι που τον εναρμόνισαν είναι ο Απόλλων, η Αφροδίτη και ο Ερμής. Εκείνοι που τον φυλάσσουν είναι η Εστία, η Αθηνά και ο Άρης.

Στ'αγάλματά τους υπάρχουν κρυφές ενδείξεις των χαρακτηριστικών τους. Ο Απόλλων εναρμονίζει μία λύρα. Η Αθηνά είναι ένοπλη και η Αφροδίτη είναι γυμνή (επειδή η αρμονία δημιουργεί την ομορφιά και η ομορφιά σε ό,τι είναι ορατό δεν κρύβεται).

Ενώ αυτοί οι Δώδεκα, κατά μία πρωταρχική έννοια κατέχουν τον Κόσμο, θεωρούμε ότι και οι άλλοι Θεοί εμπεριέχονται σε αυτούς. Ο Διόνυσος στο Δία, για παράδειγμα, ο Ασκληπιός στον Απόλλωνα και οι Χάριτες στην Αφροδίτη.

Διακρίνουμε επίσης και τις διάφορες σφαίρες τους. Στην Εστία ανήκει η Γη, στον Ποσειδώνα το νερό, στην Ήρα ο αέρας, στον Ήφαιστο η φωτιά. Και οι έξι ανώτερες σφαίρες στους Θεούς που συνήθως αποδίδονται. Διότι ο Απόλλων και Άρτεμις αφορούν τον Ήλιο και τη Σελήνη, η σφαίρα του Κρόνου πρέπει να αποδοθεί στην Δήμητρα, ο αιθέρας στην Αθηνά. Ενώ ο ουρανός είναι κοινός για όλους. Έτσι οι τάξεις, δυνάμεις και σφαίρες των Δώδεκα Θεών εξηγούνται και υμνούνται.

.

VII. Περί της Φύσεως του Κόσμου και της αιώνιότητάς του.

Αυτός ο ίδιος ο Κόσμος πρέπει κατ' ανάγκη να είναι άφθαρτος και αγέννητος. Άφθαρτος επειδή, αν τυχόν καταστραφεί, πρέπει ή καλύτερος, ή χειρότερος, ή ο ίδιος με αυτόν, ή χάος να δημιουργηθεί. Αν είναι χειρότερος, η δύναμη που δημιουργεί κάτι χειρότερο από το καλύτερο πρέπει να είναι κακή. Αν είναι καλύτερος, ο δημιουργός που δεν έφτιαξε εξ αρχής το καλύτερο πρέπει να είναι ατελής. Aν είναι ο ίδιος, μάταια δημιουργήθηκε. Αν είναι το χάος...είναι ασέβεια και να λέγονται τέτοια πράγματα. Όσα είπαμε αρκούν για να αποδείξουν ότι ο Κόσμος είναι αδημιούργητος . Διότι αν δεν καταστρέφεται τότε δεν δημιουργείται. Διότι κάθε τι δημιουργημένο καταστρέφεται. Και επίσης, εφόσον ο Κόσμος υπάρχει λόγω της αγαθότητας του Θεού συναπάγεται ότι ο Θεός πρέπει πάντα να είναι αγαθός και ο κόσμος να υπάρχει. Όπως το φως συνυπάρχει με τον Ήλιο και με την φωτιά, και η σκιά συνυπάρχει με το σώμα.

Από τα σώματα που βρίσκονται στον Κόσμο, άλλα μιμούνται το Νου και κινούνται σε κύκλους, άλλα μιμούνται την Ψυχή και κινούνται σε ευθιεία γραμμή, η φωτιά και ο αέρας προς πάνω, η γη και το νερό προς τα κάτω. Κατά την κίνηση σε κύκλούς η απλανής σφαίρα ξεκινά από την ανατολή, οι Επτά από τη δύση. (Οι αιτίες για αυτό είναι πολλές, ιδιαίτερα για να μην είναι η δημιουργία ατελής λόγω της ταχείας περιφοράς των σφαιρών).

Καθώς η κίνηση είναι διαφορετική, η φύση των σωμάτων πρέπει να είναι διαφορετική επίσης. Γι αυτό και το ουράνιο σώμα ούτε καίει ούτε ψύχει ό,τι αγγίζει, ούτε κάνει τίποτα άλλο από ό,τι χαρακτηρίζει τα τέσσερα στοιχεία.

Και εφόσον ο Κόσμος είναι μία σφαίρα - ο ζωδιακός το αποδεικνύει αυτό - και σε κάθε σφαίρα το "κάτω" σημαίνει "προς το κέντρο", διότι το κέντρο απέχει περισσότερο από κάθε σημείο, και τα βαριά πράγματα πέφτουν "κάτω" και πέφτουν στη γη "συνεπάγεται ότι η Γη είναι το κέντρο του Κόσμου".

Όλα αυτά τα δημιούργησαν οι Θεοί, τα διατάσσει ο Νους, τα κινεί η Ψυχή. Για τους Θεούς έχουμε ήδη μιλήσει.

.

ΧΙΙ. Πώς τα αιώνια λέγεται ότι "έγιναν" (γίγνεσθαι).

Σχετικά με τους Θεούς και τον Κόσμο και τα ανθρώπινα πράγματα αυτή η πραγματεία αρκεί για όσους δεν είναι σε θέση να παρακολουθήσουν την φιλοσοφία στο σύνολό της, χωρίς όμως οι ψυχές τους να είναι εντελώς ανεπίδεκτες.

Μας μένει να εξηγήσουμε πώς αυτά τα αντικείμενα μεταξύ τους, εφόσον όπως προείπαμε οι δευτερεύουσες ουσίες "δημιουργήθηκαν" από την πρώτη.

Ό,τι έχει γίνει έγινε είτε με τέχνη, είτε με φυσική διαδικασία, είτε σύμφωνα με κάποια δύναμη. Στην τέχνη και τη φύση ο δημιουργός πρέπει να προηγείται της δημιουργίας: αλλά ο δημιουργός κατά δύναμη, συγκροτεί τα δημιουργήματα μαζί με τον εαυτό του, εφόσον η δύναμή τους είναι αδιαχώριστη από αυτά. Όπως ο ήλιος δημιουργεί το φως,η φωτιά τη θερμότητα, το χιόνι το ψύχος.

Αν οι Θεοί έκαναν τον κόσμο με τέχνη, δεν τον έκαναν να είναι, τον έκαναν να είναι τέτοιος. Διότι κάθε τέχνη δημιουργεί τη μορφή του αντικειμένου. Επομένως, τι είναι εκείνο που τον έφερε σε ύπαρξη;

Αν έγινε με φυσική διαδικασία, τότε ο δημιουργός πρέπει να έδωσε κομμάτι από τον εαυτό του στο δημιούργημα. Καθώς οι Θεοί είναι ασώματοι, πρέπει και ο Κόσμος να είναι ασώματος. Αν υποθέσουμε ότι οι Θεοί είναι σώματα, τότε από πού προέρχεται η δύναμη των ασωμάτων; Και αν παραδεχόμαστε αυτή την άποψη, συνεπάγεται ότι όταν φθαρεί ο κόσμος, πρέπει ,και ο δημιουργός του να φθαρεί, αν είναι δημιουργός από φυσική διαδικασία.

Αν οι Θεοί δεν δημιούργησαν τον κόσμο ούτε με τέχνη ούτε με φυσική διαδικασία, μας μένει μόνο ότι ον δημιούργησαν με κάποια δύναμη. Κάθε τι που γίνεται κατ' αυτόν τον τρόπο υφίσται με αυτό που κατέχει τη δύναμη. Και ό,τι γίνεται κατά αυτό τον τρόπο δεν μπορεί να καταστραφεί, εκτός εάν η δύναμη τους δημιουργού αφαιρεθεί: επομένως όσοι πιστεύουν ότι ο κόσμος θα καταστραφεί, είτε αρνούνται την ύπαρξη των θεών, είτε, ενώ την αποδέχονται, αρνούνται τη δύναμη του Θεού.

Άρα εκείνος που δημιουργεί τα πάντα με την δική του δύναμη, συνιστά τα πάντα. Και εφ όσον η δύναμή του είναι η μεγαλύτερη δύναμη, πρέπει να είναι ο δημιουργός όχι μόνο ζώων και ανθρώπων αλλά και Θεών, ανθρώπων και πνευμάτων. Και όσο πιό πολύ απομακρυσμένος από τη φύση μας είναι ο Πρώτος Θεός, τόσο περισσότερες δυνάμεις πρέπει να υπάρχουν ανάμεσα σε εμάς και σε εκείνον. Διότι όσα πράγματα απέχουν πολύ μεταξύ τους έχουν πολλά ενδιάμεσα σημεία ανάμεσά τους.

.

ΧV. Γιατί τιμούμε τους Θεούς αφού δεν έχουν ανάγκη τίποτα.

Εδώ λύνεται το θέμα σχετικά με τις θυσίες και τις άλλες τιμές που αποδίδονται στους Θεούς. Το ίδιο το Θείο δεν έχει καμία ανάγκη και οι τιμές προσφέρονται για δική μας ωφέλεια. Η πρόνοια των Θεών φθάνει παντού και χρειάζεται μόνο κάποια ικανότητα για την υποδοχή της. Κάθε ικανότητα επιτυγχάνεται από τη μίμηση και την ομοιότητα. Για αυτό τον λόγο οι ναοί κτίσθηκαν προς μίμηση του ουρανού, οι βωμοί μιμούνται τη γη, τα αγάλματα τη ζωή (για αυτό πλάσθηκαν σαν ζωντανά όντα), οι ευχές το νοερό, τα μυστηριακά γράμματα (χαρακτήρες) τις άρρητες ουράνιες δυνάμεις, τα βότανα και οι λίθοι την ύλη, και τα θυσιαζόμενα ζώα την άλογη ζωή μέσα μας.

Από όλα αυτά οι Θεοί δεν κερδίζουν τίποτα. Τί κέρδος να έχουν οι Θεοί. Εμείς κερδίζουμε την επικοινωνία μαζί τους.

.
πηγες:
http://www.diipetes.gr/
http://www.ethnikoi.org/sallustios.htm
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”