ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Άβαταρ μέλους
Oropion
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 20:51
Έδωσε Likes: 1 φορά
Έλαβε Likes: 2 φορές

ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από Oropion » Τρί 17 Απρ 2007, 02:29

EK METAΦΟΡΑΣ
(ό,τι απέμεινε από το τόπικ, δεν μεταφέρθηκε όλο σωστά)


PostPosted: Wed Jul 12, 2006 8:41 am

Απο το club Ιδεογραφηματα στο Παθφαιντερ
(Από oropion24 στις 30/5/2006 16:39)


ΕΔΩ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΕ.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.ΜΟΝΟ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ Smile ΑΡΑΓΕ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΝΑ ΕΒΓΑΛΕ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ?? ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΗΚΕ ΑΚΡΗ,ΑΛΛΙΩΣ ΤΖΑΜΠΑ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ,ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΟΙΑΣΕΙ ΤΟΥ ΕΜΠΕΔΟΚΛΗ
ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΝΙΚΑΝ ΤΟ ΘΑΡΡΕΙΝ...!!!
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τρί 17 Απρ 2007, 02:30

PostPosted: Wed Jul 12, 2006 8:42 am

Απο το club Ιδεογραφηματα στο Παθφαιντερ
(Από Vicky78 στις 30/5/2006 17:33)

Υπάρχει κάποιος που ξέρει να μου πει τί ήθελε να κάνει ο Λιαντίνης και γιατί πήρε τα βουνά;
Εμένα μου φαίνεται ότι πρέπει να είναι πυροβολημένος κανείς για να κάνει κάτι τέτοιο
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τρί 17 Απρ 2007, 02:30

PostPosted: Wed Jul 12, 2006 8:48 am

Απο το club Ιδεογραφηματα στο Παθφαιντερ
(Από APOLLONN στις 31/5/2006 06:56)


Παντα επαιρναν ανθρωποι τα βουνα. Ειναι μια καλη λυση αμα καποιος ειναι κουρασμενος απο τα παντα. Αλλοι για μοναχισμο, προσευχη, διαλογισμο. Αλλοι αισθανονται ενα καλεσμα. Αλλοι το κανουν επειδη ειναι ετσι η συνηθεια του τοπου τους. Διαφοροι λογοι.

Εντυ
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
Oropion
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 20:51
Έδωσε Likes: 1 φορά
Έλαβε Likes: 2 φορές

Δημοσίευση από Oropion » Τρί 17 Απρ 2007, 02:31

PostPosted: Wed Jul 12, 2006 8:50 am

Απο το club Ιδεογραφηματα στο Παθφαιντερ
(Από oropion24 στις 31/5/2006 19:24)


AN BHMATA AKOΣΤΟΥΝ
ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΛΕΙΝΕΙΣ
[ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ]
ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ ΚΑΙ
ΜΗ ΣΚΙΑΣΤΕΙΣ
ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ.

ΧςΧΕΧΑΧΑ...VICKY 78 Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ,ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΝΑΣ ΤΡΑΓΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ.ΠΕΘΑΝΕ ΣΤΑ 56 ΤΟΥ ΟΠΩΣ Ο ΕΜΠΕΔΟΚΛΗΣ,ΑΔΥΝΑΤΩΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΑ ΒΑΘΥΤΑΤΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠ ΤΙΣ ΑΚΡΑΙΕΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΝΗΣΥΧΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΨΥΧΗΣ.ΕΙΧΕ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ.ΕΧΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΑ ΟΣΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙ,ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΑΞΙΑ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΟΥ.ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΒΓΟΥΝΕ ΣΤΗ ΦΟΡΑ.ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ,ΕΛΛΗΝ,ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΣ,ΑΝΗΣΥΧΟ ΜΥΑΛΟ,ΕΦΕΥΡΕΤΙΚΟΣ,Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ,ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗ ΜΟΙΡΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΠΟΥ ΔΕ ΛΟΓΙΑΖΟΥΝ ΘΑΝΑΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥΝ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΗΚΕ,ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.
ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΝΙΚΑΝ ΤΟ ΘΑΡΡΕΙΝ...!!!
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τρί 17 Απρ 2007, 02:31

PostPosted: Wed Jul 12, 2006 8:52 am
Απο το club Ιδεογραφηματα στο Παθφαιντερ
(Από Vicky78 στις 31/5/2006 20:22)


Τραγικός πραγματικά. Πέθανε για να αποδείξει ότι εμείς δε ζούμε.....
Καλά, ζούμε έναν παραλογισμό. Δεν απέδειξε τίποτα με την αυτοκτονία του, γιατί η αυτοκτονία του πολύ απλά δεν αποδεικνύει τίποτα.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 17 Απρ 2007, 02:32

PostPosted: Wed Jul 12, 2006 8:54 am

Απο το club Ιδεογραφηματα στο Παθφαιντερ
(Από Arela στις 1/6/2006 15:11)


Προσωπικά με συγκλόνισε ο τρόπος του φευγειού του Λιαντίνη, Βάσω. 'Οποιες βαθύτερες διαδρομές και βιώματα ενός ανθρώπου βαθυστόχαστου και εξ ορισμού φιλοσόφου, με γνώσεις κι επιγνώσεις, ΔΕΝ είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε/βιώσουμε, είναι εύκολο ίσως να τις αντιμετωπίσουμε απαξιωτικά στην άγνοιά μας. Εύκολο, αλλά όχι απαραίτητα εύστοχο ή σωστό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τρί 17 Απρ 2007, 02:33

PostPosted: Wed Jul 12, 2006 8:55 am

Απο το club Ιδεογραφηματα στο Παθφαιντερ
(Από Vicky78 στις 1/6/2006 15:58 )


Εγώ που έχω άγνοια βλέπω ότι ήταν ένας ιδιόρρυθμος καθηγητής που αφού προειδοποίησε όλο τον κόσμο, πήγε στον Ταΰγετο για να πεθάνει. Το βρίσκω λυπηρό γιατί μου θυμίζει ψυχοπαθολογική προσωπικότητα και καθόλου συγκλονιστικό. Όπως είπα όμως μπορεί να τα λέω αυτά από άγνοια. Εσείς που ξέρετε κάτι παραπάνω: Τί ήθελε να πει ο ποιητής και τί προσπάθησε να κάνει με το να αυτοκτονήσει; Μήπως τα δύσκολα βρίσκονται εδώ στον κόσμο μας τελικά και η αυτοκτονία είναι δειλία και απόδραση ή ισχύει κάτι άλλο;
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τρί 17 Απρ 2007, 02:34

PostPosted: Wed Jul 12, 2006 8:58 am

Απο το club Ιδεογραφηματα στο Παθφαιντερ
(Από APOLLONN στις 1/6/2006 17:04)


Υπηρξε ιατροδικαστικη γνωματευση οτι ο Λιαντινης αυτοκτονησε και με ποιον τροπο;
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ (oropion24)

Δημοσίευση από Τάλως » Τετ 27 Αύγ 2008, 19:33

πραγματικα...2η μερα μου εδω...οσα εχω διαβασει εδω μου αρεσαν ομως αυτο το θεμα με συγκλονισε...και βεβαια ειναι οι αποψεις σας και τις σεβομαι αλλα...
μου θυμισατε καποιους ευρωπαιους που θελουν με το ζορι να λενε οτι στην αρχαια Ελλαδα ηταν ολλοι ομοφυλοφιλοι ετσι..αναποδεικτα...

ο θανατος ειναι δειλια μονο για της απαιδευτες ψυχες που... δεν "βλεπουν"

"ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΟΙΑΣΕΙ ΤΟΥ ΕΜΠΕΔΟΚΛΗ" δεν ηθελε να μοιασει σε κανενα

ουτε "πυροβολημενος" ηταν

" ΑΔΥΝΑΤΩΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΑ ΒΑΘΥΤΑΤΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ " ειχε βρει την ακρη και το νοημα του...

" η αυτοκτονία του πολύ απλά δεν αποδεικνύει τίποτα. " ο πως ειπα..στους "τυφλους" (δεν εννοω εσενα προσωπικα...)


και στο τελειωμα θα βαλω τη μονη σωστη απαντηση που δοθηκε κατα τη γνωμη μου ...
(Από Arela στις 1/6/2006 15:11)


Προσωπικά με συγκλόνισε ο τρόπος του φευγειού του Λιαντίνη, Βάσω. 'Οποιες βαθύτερες διαδρομές και βιώματα ενός ανθρώπου βαθυστόχαστου και εξ ορισμού φιλοσόφου, με γνώσεις κι επιγνώσεις, ΔΕΝ είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε/βιώσουμε, είναι εύκολο ίσως να τις αντιμετωπίσουμε απαξιωτικά στην άγνοιά μας. Εύκολο, αλλά όχι απαραίτητα εύστοχο ή σωστό.


Δεν θελω να κανω επιθεση...απλα...με πικραινουν οι πραξεις και τα λογια βεβηλωσης ανρθωπων ιδεων κ.α...(γνωμη μου)


ο Λιαντινης εφυγε αφου τακτοποιησε τα παντα...αφου ειχε βρει τα παντα που ειχε αναγκη σαν αναθρων ον...
Με μια ειδηση στην τηλεοραση και μια απλη αναγνωση των συγγραμματων του(αν εχει γινει και αυτο) δεν βγαζεις νοημα...
ποιος αλωστε καταλαβε πραγματικα ενα αληθινο φιλοσοφο με μια μονο αναγνωση?

ας μην βγαζουμε χολη σε καποιον ο οποιος μας ξεπερασε κατα πολυ!!
εφθασε εκει που εμεις δεν θα φθασουμε ισως ουτε στα 70 -80 90 -100 ..δεν ξερω....
αλλωστε πολλες φορες το σωμα δεν πεθαινει απλα για βιολογικα αιτια...ισως και γιατι το μυαλο εχει φθασει καποια ορια...
δεν ξερω αν αυτος τα εφθασε...το θεμα ειναι οτι εφυγε αυτοθελητα...
και για αυτο δεν τα τον χαρακτηρισω ασχημα ποτε γιατι απλα εδειξε ποιος ειναι μεσα απο τα λογια του.

δεν ειμαι ο καταλληλος για να τον υπερασπιστω...αλλα αυτες ειναι οι πρωτες μου σκεψεις για το θεμα...

ευχαριστω.
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Acid{RFE}
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Δευ 08 Σεπ 2008, 16:56
Irc ψευδώνυμο: Acid{RFE}
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Land Of Freedom
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ (oropion24)

Δημοσίευση από Acid{RFE} » Σάβ 11 Ιούλ 2009, 14:18

Το Αποχεραιτιστήριο Γράμμα Του Λιαντίνη Στην Κόρη Του


~ Διοτίμα Μου ~


" Φεύγω αυτοθέλητα, αφανίζομαι όρθιος, στιβαρός και περήφανος. Ετοίμασα τούτη την ώρα βήμα - βήμα ολόκληρη τη ζωή μου, που υπήρξε πολλά πράγματα, αλλά πάνω απο όλα εστάθηκε μιά προσεκτική μελέτη θανάτου.
Τώρα που ανοίγω τα χέρια μου και μέσα τους συντρίβω τον κόσμο, είμαι κατάφορτος με αισθήματα επιδοκιμασίας και κατάφασης. Πεθαίνω υγιής στο σώμα και στο μυαλό, όσο καθαρό είναι το νωπό χιόνι στα όρη και το επεξεργασμένο γαλάζιο διαμάντι. Να ζήσεις απλά, σεμνόπρεπα, και τίμια, όπως σε δίδαξα. Να θυμάσαι ότι έρχονται χαλεποί καιροί για τις νέες γενεές. Και είναι άδικο και μεγάλο παράξενο να χαρίζεται τέτοιο το δώρο της ζωής στους ανθρώπους, και οι πλείστοι να ζούνε μέσα στη ζάλη αυτού του αστείου παραλογισμού.
Η τελευταία μου πράξη έχει το νόημα της διαμαρτύρησης για το κακό που ετοιμάζουμε εμείς οι ενήλικοι στις αθώες νέες γενεές που έρχονται. Ζούμε τη ζωή μας τρώγοντας τις σάρκες τους. Ένα κακό αβυσσαλέο στη φρίκη του.
Η λύπη μου γι'αυτό το έγκλημα με σκοτώνει. Να φροντίσεις να κλείσεις με τα χέρια σου τα μάτια της γιαγιάς Πολυτίμης, όταν πεθάνει.
Αγάπησα πολλούς ανθρώπους. Αλλά περισσότερο τρείς. Το φίλο μου Αντώνη Δανασσή, τον αδερφοποιτό μου Δημήτρη Τρομπούκη, και τον Παναγιώταρο το συγγενή μου, γιό και πατέρα του Ηρακλή. Κάποια στοιχεία από το αρχείο μου το κρατά ώς ιδιοκτησία ο Ηλίας Αναγνώστου.
Να αγαπάς τη μανούλα ως την τελευταία της ώρα. Υπήρξε ένας υπέροχος άνθρωπος για μένα, για σένα, και για τους άλλους. Όμως γεννήθηκε με μοίρα. Γιατί της ορίστηκε το σπάνιο, να λάβει σύντροφο στη ζωή της όχι απλά έναν άντρα, αλλά τον ποταμό και τον άνεμο. Το γράμμα του αποχαιρετισμού που της έγραψα το παίρνω μαζί μου.
Σας αφήνω εσένα τη μανούλα και το Διγενή, το σπίτι μου δηλαδή που του στάθηκα στύλος και στέμμα, Γκέμμα πες, σε υψηλούς βαθμούς ποιότητας και τάξης. Στηνμεγαλύτερη δυνατή αρνητική εντροπία. Να σώζετε αυτή τη σωφροσύνη και αυτή την τιμή.
Θα δοκιμάσω να πορευτώ τον ακριβό θάνατο του Οιδίποδα. Άν όμως δεν αντέξω να υψωθώ στην ανδρεία που αξιώνει αυτός ο τρόπος, και ευρεθεί ο νεκρός μου σε τόπο όχι ασφαλή, να φροντίσεις με τη μανούλα και το Διγενή να τον κάψετε σε ένα αποτεφρωτήριο της Ευρώπης
.

Έζησα έρημος και ισχυρός. Δημήτριος Λιαντίνης
Άβαταρ μέλους
ILLUVATAR85
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2008, 23:33
Irc ψευδώνυμο: ILLUVATAR85
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάδα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ο ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΑΣ του Δ.Λιαντίνη

Δημοσίευση από ILLUVATAR85 » Τετ 29 Σεπ 2010, 15:14

KALLIOPI XRISTINA έγραψε:Δεν θα διαφωνήσω με το αναρτηθέν απόσπασμα. Νευριάζω προτίστως με τον εαυτό μου και δευτερευόντως με τους συν νεοέλληνες. Όμως πλέον τους αντιμετωπίζω σαν μικρά παροδηγημένα παιδιά, που μπερδεμένα αναζητούν τις ρίζες τους ή και άν ακόμα δεν τις αναζητούν κάτι μέσα τους δεν είναι ικανοποιημένο, κάτι μέσα τους τους καίει χωρίς να γνωρίζουν τί είναι αυτό και γιατί υπάρχει.
Θα αντιγράψω τα λόγια ενός χρήστη του You Tube που κατά την προσωπική μου άποψη αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα του νεοέλληνος.


{{ΠΗΛΕΑΣ ΕΙΠΕ
Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΥΙΟΘΕΤΗΘΗΚΕ ,ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ,ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΤΕΚΝΗ ,ΣΤΕΙΡΑ ΚΑΙ ΚΑΚΙΑ ΜΑΝΑ,ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΟΥΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΤΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΡΩΜΙΟ,ΕΝΑ ΓΕΝΙΤΣΑΡΟ,ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΤΟΥ,ΝΑ ΦΤΥΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟΥ.
ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ Η ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΚΑΚΙΑ ΜΗΤΡΙΑ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΥΙΟΘΕΤΗΜΕΝΟΣ ΖΕΙ ΔΙΑΡΚΩΣ ΜΕ ΤΗ ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΤΟΥ ΜΑΝΑΣ, ΘΕΛΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΕ.ΓΙ ΑΥΤΟ Ο ΡΩΜΙΟΣ ΨΑΧΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΜΑΝΑ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ,ΤΗ ΦΤΥΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΧΤΥΠΑΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΔΙΧΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΥΣΜΕΝΟΣ,ΧΡΙΣΤΟΡΩΜΙΟΣ ΣΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΗ ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ.
}}
Τότε στα αλήθεια δεν θα σου αρέσει ένα βιντεάκι απάντηση που ετοιμάζει ο φίλτατος PSY2012 (με δική μου βοήθεια) ώς απάντηση (δεν ξέρω αν θα την δεχτεί φυσικά γιατί μετά από μερικές "σκληρές" ερωτήσεις που του έκανε τον μπλόκαρε,ξέρω ξέρω, το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα το αθάνατο του είπε να το κάμει. :punch: )
Η δημοκρατία δεν συνίσταται σε ισότητα,συνίσταται σε ανισότητα που οφείλει να είναι δίκαιη-Σόλων

Όλοι φοβούνται ένα βρώμικο όνομα μα όχι μία βρώμικη συνείδηση-Πλίνιος

Μην σε ανησυχεί αυτό που βλέπεις, τίποτα δεν συμβαίνει μόνο του-Ρόαν

O σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ο σκοπός είναι τα μέσα-Δραγώνας
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Ο ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΑΣ του Δ.Λιαντίνη

Δημοσίευση από KAL EL » Τετ 29 Σεπ 2010, 15:25

Εκφράζω πάντα την προσωπική μου άποψη . Εάν κάποιος έχει διαφορετική γνώμη, μου είναι σεβαστή. :D
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
ILLUVATAR85
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2008, 23:33
Irc ψευδώνυμο: ILLUVATAR85
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάδα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ο ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΑΣ του Δ.Λιαντίνη

Δημοσίευση από ILLUVATAR85 » Τετ 29 Σεπ 2010, 15:28

KALLIOPI XRISTINA έγραψε:Εκφράζω πάντα την προσωπική μου άποψη . Εάν κάποιος έχει διαφορετική γνώμη, μου είναι σεβαστή. :D
Απλώς μην βασίζεσαι και τόσο σε παιδάκια που έχουν μόνο αταβιστική γνώση της ιστορίας. :)
Η δημοκρατία δεν συνίσταται σε ισότητα,συνίσταται σε ανισότητα που οφείλει να είναι δίκαιη-Σόλων

Όλοι φοβούνται ένα βρώμικο όνομα μα όχι μία βρώμικη συνείδηση-Πλίνιος

Μην σε ανησυχεί αυτό που βλέπεις, τίποτα δεν συμβαίνει μόνο του-Ρόαν

O σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ο σκοπός είναι τα μέσα-Δραγώνας
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Ο ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΑΣ του Δ.Λιαντίνη

Δημοσίευση από KAL EL » Τετ 29 Σεπ 2010, 16:11

Επειδή από μικρή ηλικία πήγαινα (λόγω χαρακτήρος και ενστίκτου) κόντρα σε οτιδήποτε μου επιβαλλόταν :bang01: , θα σου πώ με ένα μικρό παράδειγμα τί κλωτσούσε πάντα μέσα μου.
Το αξίωμα του ότι, για να θεωρούμε Ελληνίδα πρέπει να είμαι χριστιανή ορθόδοξη. :banghead: Αυτή η επιβαλλόμενη ταύτηση. Από τα 24 μου χρόνια η ταυτότητά μου αναγράφει "άνευ θρησκεύματος" όχι γιατί δεν πιστεύω στον Θεό, αλλά γιατί δεν πιστεύω στα κίνητρα αυτών των ανθρώπινων κατασκευασμάτων που υποκινούνται ξεκάθαρα ( για μένα) από ιδιοτελή συμφέροντα.
Η θρησκεία των Ελλήνων δεν ήταν η ορθόδοξη πριν από πόσες χιλιάδες χρόνια. Και επί της ουσίας δεν ήταν θρησκεία. Ούτε και μπορώ να καταλάβω γιατί ντέ και καλά πρέπει να διδαχθώ τι έκανε ο Αβραάμ ο Ισαάκ και ο Ιακώβ. Μου είναι παντελώς αδιάφοροι.
Εβραίοι, Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι γιά μένα είναι το ίδιο.Η θρησκεία τους έχει την ίδια λογική καθυπόταξης του νού.
Το γεγονός ότι μπορεί να συναντήσεις αξιόλογους ανθρώπους μέσα σε αυτές τις θρησκείες επιβεβαιώνει την εξαίρεση. Αναρωτιέμαι, εάν αυτοί οι άνθρωποι ανέπτυσαν την σκέψη τους έξω από τα όρια της "θρησκείας" τους, τι θα κατάφερναν. :rose:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
ILLUVATAR85
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2008, 23:33
Irc ψευδώνυμο: ILLUVATAR85
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάδα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ο ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΑΣ του Δ.Λιαντίνη

Δημοσίευση από ILLUVATAR85 » Τετ 29 Σεπ 2010, 18:05

KALLIOPI XRISTINA έγραψε:Επειδή από μικρή ηλικία πήγαινα (λόγω χαρακτήρος και ενστίκτου) κόντρα σε οτιδήποτε μου επιβαλλόταν :bang01: , θα σου πώ με ένα μικρό παράδειγμα τί κλωτσούσε πάντα μέσα μου.
Το αξίωμα του ότι, για να θεωρούμε Ελληνίδα πρέπει να είμαι χριστιανή ορθόδοξη. :banghead: Αυτή η επιβαλλόμενη ταύτηση. Από τα 24 μου χρόνια η ταυτότητά μου αναγράφει "άνευ θρησκεύματος" όχι γιατί δεν πιστεύω στον Θεό, αλλά γιατί δεν πιστεύω στα κίνητρα αυτών των ανθρώπινων κατασκευασμάτων που υποκινούνται ξεκάθαρα ( για μένα) από ιδιοτελή συμφέροντα.
Η θρησκεία των Ελλήνων δεν ήταν η ορθόδοξη πριν από πόσες χιλιάδες χρόνια. Και επί της ουσίας δεν ήταν θρησκεία. Ούτε και μπορώ να καταλάβω γιατί ντέ και καλά πρέπει να διδαχθώ τι έκανε ο Αβραάμ ο Ισαάκ και ο Ιακώβ. Μου είναι παντελώς αδιάφοροι.
Εβραίοι, Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι γιά μένα είναι το ίδιο.Η θρησκεία τους έχει την ίδια λογική καθυπόταξης του νού.
Το γεγονός ότι μπορεί να συναντήσεις αξιόλογους ανθρώπους μέσα σε αυτές τις θρησκείες επιβεβαιώνει την εξαίρεση. Αναρωτιέμαι, εάν αυτοί οι άνθρωποι ανέπτυσαν την σκέψη τους έξω από τα όρια της "θρησκείας" τους, τι θα κατάφερναν. :rose:
Τότε πρέπει να σου υπενθυμίσω πώς όσοι σε ελευθέρωσαν ήταν Χριστιανοί και δή Ορθόδοξοι.
Μάλλον για να τα πάρουμε από την αρχή:

Το πρώτο πολίτευμα της Ελλάδας όριζε ξεκάθαρα πώς Έλληνες είναι όσοι πιστεύουσιν είς Χριστόν.Όσοι ήθελαν να λέγονται Έλληνες κατα τον 19ο αιώνα έπρεπε να έχουν τα εξής χαρακτηριστικά

1)ΝΑ μιλάνε και να γράφουν στα Ελληνικά σαν κύρια γλώσσα
2)Να έχουν μεσογειακή όψη.
3)Να έχουν τουλάχιστον έναν πρόγονο που να πολέμησε για την Ελλάδα
4)Να είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι (4/4 για μένα :cool: ).

Τα ανθρώπινα και ιδιοτελή συμφέροντα του "Μην φάς αυτό αυτή την μέρα" ή "αποχή απο τα υλικά αγαθά" ή "να συγχωρείς τους άλλους" τι υλικό συμφέρον δείχνουν;

Η θρησκεία των Ελλήνων ήταν και παραήταν θρησκεία και μάλιστα με δικό της τελετουργικό, δικούς της ύμνους και δικές της προσφορές/εξυμνήσεις στους Θεούς οι οποίοι ήταν πολλοί προσωπικοί.
Δεκτόν απλά σκέψου τι θα γίνει αν ο κόσμος δεν θελήσει να μάθει το Ελληνικό Ιδεώδες γιατί δεν τον ενδιαφέρει τι έκαναν κάποιοι πρίν από αυτόν με τους οποίους δεν έχει καμία σχέση. :wink:
Για σένα, για άλλους, οι κανίβαλλοι με τα τοτέμ, οι Ρωμαίοι με την αρένα και εσύ με τους θεούς είστε το ίδιο (και οι "άλλοι" έχουν ισχυρότερα επιχειρήματα!) και αυτή η θρησκεία έβγαλε τον κόσμο από την πνευματική λήθη από όπου υπήρχε.
Να σε κάψω Γίαννη να σ'αλείψω μέλι....... :banghead:
Η δημοκρατία δεν συνίσταται σε ισότητα,συνίσταται σε ανισότητα που οφείλει να είναι δίκαιη-Σόλων

Όλοι φοβούνται ένα βρώμικο όνομα μα όχι μία βρώμικη συνείδηση-Πλίνιος

Μην σε ανησυχεί αυτό που βλέπεις, τίποτα δεν συμβαίνει μόνο του-Ρόαν

O σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ο σκοπός είναι τα μέσα-Δραγώνας
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΑΣ του Δ.Λιαντίνη

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 29 Σεπ 2010, 19:16

Καλλιόπη Χριστίνα.

Η ιστοσελίδα με την αριθμοσοφία είναι αυτή

http://www.arithmosofia.com/Default.aspx

Βάζεις μία λέξη και σου βγάζει αυτόματα τα συνώνυμα, δηλαδή αυτ΄απου έχουν το ίδιο άθροισμα γραμμάτων

Εχω ενθουσιαστεί. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν παιχνίδι. Τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά. Πράγματι μερικές λέξεις με τον ίδιο αριθμό καταλήγουν να έχουν το ίδιο νόημα.

Στο youtube υπάρχουν και βίντεο που προβάλλουν αυτή την ιστοσελίδα με παραδείγματα.

Κάποιος στα σχόλια είπε "Έβαλα τη λέξη σκ##@ και μου έβγαλε αυναρτησίες.
Βάζω τη λέξη κόπρανα να δω τι θα βγάλει. Ανάμεσα στα πολλά συνώνυμα βγαίνει και το "ΝΕΑ ΕΛΛΑΣ" :freak: :freak:
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Ο ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΑΣ του Δ.Λιαντίνη

Δημοσίευση από KAL EL » Τετ 29 Σεπ 2010, 19:17

ILLUVATAR85 έγραψε:
Τότε πρέπει να σου υπενθυμίσω πώς όσοι σε ελευθέρωσαν ήταν Χριστιανοί και δή Ορθόδοξοι.
Η άποψή σου είναι ότι εάν δεν ήταν ορθόδοξοι, δεν θα πολεμούσαν γιά την απελευθέρωση της πατρίδας τους;
Η άποψή σου είναι ότι το κίνητρό τους για να παλέψουν γιά την ελευθερία τους ήταν η ορθόδοξή πίστη τους;
Τότε τί έχεις να πείς γιά τις Θερμοπύλες πχ. Μήπως οι 300 Σπαρτιάτες και οι 700 Θεσπιείς ήταν Ορθόδοξοι;
Οι επανάσταση του 1821 έγινε από Έλληνες αλλά κινηγήθηκε από την ηγεσία του κλήρου. Μόλις ολοκληρώσω τον Σκαρίμπα που διαβάζω θα σου πώ περισσότερα

Το πρώτο πολίτευμα της Ελλάδας όριζε ξεκάθαρα πώς Έλληνες είναι όσοι πιστεύουσιν είς Χριστόν.
Άρα το πρώτο πολίτευμα της Ελλάδας εμμέσως πλήν σαφώς θεωρεί ότι οι Αρχαίοι Έλληνες δεν ήταν Έλληνες διότι δεν πίστευαν στον Χριστό. :conf:
Όσοι ήθελαν να λέγονται Έλληνες κατα τον 19ο αιώνα έπρεπε να έχουν τα εξής χαρακτηριστικά
1)ΝΑ μιλάνε και να γράφουν στα Ελληνικά σαν κύρια γλώσσα
2)Να έχουν μεσογειακή όψη.
3)Να έχουν τουλάχιστον έναν πρόγονο που να πολέμησε για την Ελλάδα
4)Να είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι (4/4 για μένα :cool: )
Είμαι μέσα στο Νο 1 και στο Νο 3. Όσο γιά την μεσογειακή όψη τί εννοεί.; Είμαι καστανόξανθη με καστανοπράσινα μάτια. Επίσης δεν είμαι χριστιανή Ορθόδοξη. Πέρασα το τέστ ή απορρίπτομαι ; :D
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ο ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΑΣ του Δ.Λιαντίνη

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 29 Σεπ 2010, 19:20

Ο Φουράκης έχει και άλλα χαρακτηριστικά για τους γνήσιους Ελληνες που αν τα διαβάσεις θα φρίξεις.

Σίγουρα θα τα έχεις διαβάσει γιατί είσαι φαν του Τρίτου Ματιου όπως κι εγώ
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Ο ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΑΣ του Δ.Λιαντίνη

Δημοσίευση από KAL EL » Τετ 29 Σεπ 2010, 19:21

Σε συνέχεια του πρώτου
Τα ανθρώπινα και ιδιοτελή συμφέροντα του "Μην φάς αυτό αυτή την μέρα" ή "αποχή απο τα υλικά αγαθά" ή "να συγχωρείς τους άλλους" τι υλικό συμφέρον δείχνουν;
Νομίζω ότι σαφή απάντηση θα σου δώσουν οι μητροπολίτες οι αρχιμανδρήτες και οι δεσπότες. Όπως ακριβώς και ο Χριστός είχε ένα χιτώνα και ένα ζευγάρι σανδάλια και δεν ανακατεύτηκε με την πολιτική εξουσία εφόσον έλεγε ότι "η βασιλεία η εμού δεν είναι εκ του κόσμου τούτου", ακριβώς τα ίδια κάνουν και αυτοί. Απλοί πνευματικοί άνθρωποι :lol:
σκέψου τι θα γίνει αν ο κόσμος δεν θελήσει να μάθει το Ελληνικό Ιδεώδες γιατί δεν τον ενδιαφέρει τι έκαναν κάποιοι πρίν από αυτόν με τους οποίους δεν έχει καμία σχέση
Το Ελληνικό ιδεώδες δεν έχει τίποτα το καταναγκαστικό. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει (φτάνει να μην τον εμποδίσει ο σκοταδιστικός κλήρος με απειλές και κατάρες και κατορθώσει να ανακαλύψει το 5% αυτού που διασώθηκε από το μένος των "καλών" χριστιανών) θα μάθει.
Από την λατρεία όμως που υπάρχει σε παγκόσμιο επίπεδο γιά οτιδήποτε έχει σχέση με το Ελληνικό ιδεώδες, μάλλον δεν θα συμβεί αυτό που αναφέρεις.

Για σένα, για άλλους, οι κανίβαλλοι με τα τοτέμ, οι Ρωμαίοι με την αρένα και εσύ με τους θεούς είστε το ίδιο (και οι "άλλοι" έχουν ισχυρότερα επιχειρήματα!) και αυτή η θρησκεία έβγαλε τον κόσμο από την πνευματική λήθη από όπου υπήρχε.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω αγαπημένε μου. :rose: Το Ελληνικό ιδεώδες δεν έχει καμμία σχέση με τους κανίβαλλους και τους Ρωμαίους με τις αρένες. Αντιθέτως οι "καλοί χριστιανοί" πλησιάζουν περισσότερο σε βαρβαρότητα. Εκτός κι αν θέλεις να στρουθοκαμιλήσεις και να αρνηθείς τα εγκλήματα που διαπράχθησαν σε βάρος των "εθνικών-ειδωλολατρών"
Το τρίδυμο των θρησκειών (ΕΒΡΑΙΟΙ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ-ΙΣΛΑΜΙΣΤΕΣ) δυστυχώς έριξε τον κόσμο στον μεγαλύτερο πνευματικό λήθαργο που έχει υπάρξει ποτέ. Δυστυχώς
:(
Αλήθεια ποιά είναι η άποψή σου για την λογοκρισία που έγινε από Κλήρο και Κράτος στο ντοκιμαντέρ του Κώστα Γαβρά για την Ακρόπολη. Την βρίσκεις πεφωτισμένη ενέργεια ή σκοταδιστική ; :rose:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Ο ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΑΣ του Δ.Λιαντίνη

Δημοσίευση από KAL EL » Τετ 29 Σεπ 2010, 19:28

Συγγνώμη γιά τα ορθογραφικά λάθη :freak: Είδα μερικά και :shock: Αυτά έχει η βιασύνη και το τυφλό σύστημα :lol: :lol:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ο ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΑΣ του Δ.Λιαντίνη

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 29 Σεπ 2010, 20:10

Mόλις τώρα μπήκα σ'αυτό το τόπικ. Ας όψονται οι υποχρεώσεις μου.

Μακαρίζω την τύχη μου, που μας έφερε το Καλλιοπάκι στα ΙΔΕΟ.
Με απαλλάσσει από πολλά ποστς. :clap: :urock:
Οι τοποθετήσεις της σ'αυτό το νήμα, εκφράζουν ακριβώς αυτό που σκέφτομαι και τον τρόπο που αντιλαμβάνομαι τα πράγματα.

Μόνο σε ένα σου θα διαφωνήσω λίγο:
Αντιθέτως οι "καλοί χριστιανοί" πλησιάζουν περισσότερο σε βαρβαρότητα.
Δε νομίζω ότι η συμπεριφορά έχει να κάνει τόσο με το θρήσκευμα, όσο με ένα σύνολο πραγμάτων που απαρτίοζυν μια περσόνα...Με το σύστημα αξιών, τον ηθικό κώδικα και τη νοοτροπία ενός ανθρώπου γενικότερα. Πίστεψέ με, στον Παθφάιντερ, το πάλαι ποτέ, συμβίωσα αρκετά με τους λεγόμενους "εθνικούς" (που υποτίθεται ότι πρέσβευαν και προήγαγαν τα ελληνικα ειωθώτα μη χέσω) ώστε να ζήσω στο πετσί μου το βαρβαρισμό τους...

Για τον Λιαντίνη έχει κάνει ο αναφορά κι ο Αριστόγενος εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 241#p99241

Υπάρχει και πολύ παλιότερο τόπικ για τον άνδρα, στην ενότητα της φιλοσοφίας (όπου και αρμόζει να βρίσκεται), το οποίο είναι εκ μεταφοράς από το φόρουμ μας στον Παθφάιντερ και προφανώς δεν μεταφέρθηκε σωστά από αυτόν που το'χε μεταφέρει τότε. (είχαμε πει πολλά περισσότερα). Τα τελευταία 2 ποστς είναι πολύ μεταγενέστερα (του Τάλου και του Acid) και γράφτηκαν σ'αυτό το φόρουμ. Το τόπικ είναι εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic.php?p=666#p666 (αυτά τα 3 εξάρια στον αριθμό του τόπικ με ψιλοφρικάρουν τώρα που τα είδα, αλλά μην το κάνουμε θέμα. χεχε)

Η θέση μου σε εκείνο το τόπικ (για μια φορά στη ζωή μου :lol: ) ήταν λακωνική, και η οπτική μου δεν έχει αλλάξει έκτοτε. Συμφωνώ και με τη λογική του Τάλου όπως την κατέθεσε εκεί. Σήμερα θα συμπλήρωνα πως ολοένα και δικαιώνεται η επιλογή του στα μάτια μου, αν και εξ ορισμού είμαι κατά της αυτοκτονίας. Στην προκειμένη ήταν μια συνειδητή επιλογή, όχι παρμένη σε απόγνωση, αλλά από μια ευρύτερη αντίληψη πραγμάτων για το τι επικρατεί και τι θα επικρατήσει σ'αυτή τη Γη που ζούμε, και απλά δεν ήθελε να συνεχίσει έτσι. Είναι μια απόφαση που ελάχιστοι μπορούν να κάνουν πράξη, και δη με την απόλυτη συνειδητότητα μέσα από την οποία, την πήρε εκείνος.

Δεν ξέρω με ποιο πνεύμα τοποθετήθηκε ο Καρίπης (ειλικρινά δυσκολευομαι να το "πιάσω" ενίοτε), πάντως εγώ δηλώνω "μικρή" και "λίγη" μπροστά του, τον σέβομαι και τον θαυμάζω απεριόριστα... Ο άνθρωπος μου δημιούργησε έναν περίεργο πόνο όταν έφυγε με τον τρόπο που έφυγε, κι ακόμα το ίδιο νιώθω... :worship:



Νομίζω πως και αυτό το τόπικ, θα'πρεπε να μεταφερθεί στην ενότητα "Φιλοσοφία", και να συνενωθεί με το άλλο, γιατί είναι λάθος να έχουμε 2 διαφορετικά τόπικς με το ίδιο θέμα. Κωστάκη, ελπίζω να μην έχεις αντίρρηση.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Ο ΕΛΛΗΝΟΕΛΛΗΝΑΣ του Δ.Λιαντίνη

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 29 Σεπ 2010, 20:40

ArELa no problem!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ (oropion24)

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 29 Σεπ 2010, 21:36

Ok συνενώθηκε! :D :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από Exciter » Πέμ 30 Σεπ 2010, 01:19

Να σημειώσω (και) εδώ κάτι που έχω γράψει και αλλού.

Δεν είναι δυνατόν κάποιος να επικαλείται ένα δελφικό παράγγελμα (γνώθι σαυτόν) και να παραβλέπει εντελώς ένα άλλο (γήρας προσδέχου).

Αυτό και μόνο του στερεί το δικαίωμα να μιλά για το ποιος είναι Έλλην και ποιος δεν είναι. Απλά πράμματα.

Και για όποιον έχει αμφιβολίες, να τον διαβεβαιώσω ότι ο σκελετός που βρέθηκε στο σημείο που υπέδειξε είναι ο δικός του.
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 30 Σεπ 2010, 02:16

exiled έγραψε:
Δεν είναι δυνατόν κάποιος να επικαλείται ένα δελφικό παράγγελμα (γνώθι σαυτόν) και να παραβλέπει εντελώς ένα άλλο (γήρας προσδέχου).

Αυτό και μόνο του στερεί το δικαίωμα να μιλά για το ποιος είναι Έλλην και ποιος δεν είναι. Απλά πράμματα.
Μπορείς να μου το κάνεις πενηνταράκια αυτό;
(γιατί δεν κατάλαβα ούτε πού κολλάει ούτε την κεντρική ιδέα σου)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”