ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από firefightergr » Τετ 19 Ιουν 2013, 13:39

Αν δε φέρει αποδείξεις ή έστω ενδείξεις για όσα λέει ο Αλέξης να ανακαλέσει τα περί μασονίας.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από Exciter » Τετ 19 Ιουν 2013, 14:43

Σίγουρα ο Λιαντίνης όσο ζούσε δεν ήταν αυτό που παρουσιάζεται από τους θαυμαστές του μετά θάνατον. Αλλά το "μασόνος" είναι υπερβολικό (και εξ όσων γνωρίζω αστήρικτο).
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 19 Ιουν 2013, 16:35

Τι <<πέταξε>> αυτό το παιδί :dunno: :lol: Όταν έγραφε τα περί μασονίας, επικοινωνούσαν τα δάκτυλα με τον εγκέφαλο ;;
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 19 Ιουν 2013, 16:50

Αν και σιχαίνομαι τις επαναλήψεις, επαναλαμβάνω:
ArELa έγραψε:
Kostakis έγραψε:Πως αποδεικνύεται αυτό παρακαλώ;
Σοβαρά ρωτάω, περιμένω στοιχεία.
Όχι μόνο δεν αποδεικνύεται, αλλά σε ό,τι με αφορά είναι κατάπτυστη προσβολή :thumbsdown: στο πρόσωπο ενός σπουδαίου Έλληνα, και δη προσβολή στους νεκρούς, :thumbsdown: :thumbsdown: πράγμα που ακόμα και η θρησκεία την οποία ασπάζεται (σε κάθε τοποθέτησή του) και ευαγγελίζεται ο Αλέξης, δεν επιτρέπει/εγκρίνει. :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:
Και σταματώ εδώ για την ώρα.
Exciter έγραψε:Σίγουρα ο Λιαντίνης όσο ζούσε δεν ήταν αυτό που παρουσιάζεται από τους θαυμαστές του μετά θάνατον.
Ποιος ήταν (κατά τη γνώμη σου) και πώς παρουσιάζεται (κατά τη γνώμη σου) ;

(συγκεκριμένα, διότι έχουμε πήξει στη γενικολογία προς δημιουργίαν εντυπώσεων)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από firefightergr » Τετ 19 Ιουν 2013, 18:25

Όταν οι μασόνοι κάνουν δωρεές στην εκκλησία είναι καλοί μάλλον.

http://apollonios.pblogs.gr/2013/02/oi- ... lh-at.html
http://apollonios.pblogs.gr/2013/05/oi- ... oroi-.html
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
ALEXIS
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ 17 Ιουν 2013, 14:50
Irc ψευδώνυμο: alex80
Φύλο: Άνδρας

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από ALEXIS » Τετ 19 Ιουν 2013, 18:53

Διέκρινα έναν απύθμενο θαυμασμό για αυτόν τον έλληνα λιαντίνη από μέρους σας.
Έχω κάποια στοιχεία βεβαίως δεν μιλαω ποτέ έτσι. Αλλά γιατί να στεναχωριόμαστε βρε αδελφέ με τέτοια θέματα. Για αυτό και εγώ θα ανακαλέσω ως προς το μασόνος και ως προς εεε τι άλλο.. ααα ως προς την αναστασή του. Που άκουσα από έγκυρη πηγή. Αλλά επειδή δεν είναι και πόλύ έγκυρο, πάει και καιρός ας το αφήσω.

Ντάξει μέχρι εκεί όμως, γιατί είπαμε, για μένα δεν ήταν μεγάλος έλληνας, ούτε σοφός, ούτε τίποτε φυσικά. Και κακώς έκανα και έγραψα εδώ σχόλιο, του έδωσα και αξία. Να πω την αλήθεια δεν περίμενα και όλο το φαν κλαμπ του να είναι σε αυτό το φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 19 Ιουν 2013, 19:04

ALEXIS έγραψε:Που άκουσα από έγκυρη πηγή. Αλλά επειδή δεν είναι και πόλύ έγκυρο, πάει και καιρός ας το αφήσω.
:conf:
ALEXIS έγραψε: Και κακώς έκανα και έγραψα εδώ σχόλιο, του έδωσα και αξία.
Αξία μάλλον εσύ έχασες φίλε μου, ως ασυνεπής συνομιλητής.
Πηγή ή κάποιο αποδεικτικό στοιχείο προς το παρόν δεν είδαμε και από ότι κατάλαβα ούτε θα δούμε.
ALEXIS έγραψε: Να πω την αλήθεια δεν περίμενα και όλο το φαν κλαμπ του να είναι σε αυτό το φόρουμ.
Αν εννοείς φαν κλάμπ την κοινή λογική, δεν έχω κάτι να πω.
Απλά όταν πετάς την κατηγορία οφείλεις να την στηρίξεις.
ALEXIS
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ 17 Ιουν 2013, 14:50
Irc ψευδώνυμο: alex80
Φύλο: Άνδρας

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από ALEXIS » Τετ 19 Ιουν 2013, 19:18

Kostakis έγραψε:
ALEXIS έγραψε:Που άκουσα από έγκυρη πηγή. Αλλά επειδή δεν είναι και πόλύ έγκυρο, πάει και καιρός ας το αφήσω.
:conf:
ALEXIS έγραψε: Και κακώς έκανα και έγραψα εδώ σχόλιο, του έδωσα και αξία.
Αξία μάλλον εσύ έχασες φίλε μου, ως ασυνεπής συνομιλητής.
Πηγή ή κάποιο αποδεικτικό στοιχείο προς το παρόν δεν είδαμε και από ότι κατάλαβα ούτε θα δούμε.
ALEXIS έγραψε: Να πω την αλήθεια δεν περίμενα και όλο το φαν κλαμπ του να είναι σε αυτό το φόρουμ.
Αν εννοείς φαν κλάμπ την κοινή λογική, δεν έχω κάτι να πω.
Απλά όταν πετάς την κατηγορία οφείλεις να την στηρίξεις.

Σου είπα φίλε μου ανακαλώ. Δεν σου φτάνει αυτό; Εγω αυτή την λογική δεν την υποστηρίζω. Εσείς να την υποστηρίζετε. Εγώ μένω σε αυτούς που είναι πράγματι συνεχιστές του Φωτός του Ελληνικού πνεύματος. Δηλαδή των Αγίων Πατερων της Εκκλησίας και όλων αυτών των πνευματικών ανθρώπων. Εγώ ως λογικά αυτά θεωρώ. Εσείς όχι. Τι θα κάνουμε τώρα. Μήπως θες να στο αποδείξω. Μπορώ αλλά δεν το θέλω. Μην με αναγκάζεις λοιπόν. Δεν θα μου είναι ευχάριστο (άσε που είναι και κουραστικό για μένα) να σου αραδιάσω όλη την Ελληνική πραγματεία που αποδυκνύουν ποιοι είναι οι συνεχιστές της Αλήθειας των προγόνων μας.
Εσύ μπορεί να μην πιστέυεις στον Σωκράτη, στον Πλάτωνα και σε όλους αυτούς. Διότι ο λιαντίνης και αρχαίοι μας πρόγονοι δεν πάνε μαζί.

Και νομίζω τώρα ότι μιλάω με διαβασμένους ανθρώπους, που έχουμε κοινή βάση και καταλαβαίνουν τι θέλω να πω. Οπότε απλά πιστεύουμε σε διαφορετικά πράγματα. Δεν είναι κακό.
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 19 Ιουν 2013, 19:33

Σου είπα φίλε μου ανακαλώ. Δεν σου φτάνει αυτό;
Όχι δεν μου φτάνει αυτό, γιατί περίμενες να εξαπολύσεις κάτι το όποιο θα περνούσε στο ντούκου.
Και τώρα η απάντηση σου και αυτή αλλά και η προηγούμενη εμπεριέχουν ειρωνεία τύπου "ωχ μωρέ αδερφέ".
Όταν μίλησα για λογική δεν εννοούσα να δεχτείς τα λεγόμενα του Λιαντίνη, εννοούσα την κοινή λογική της απόδειξης των λεγομένων σου.
Ισχυρισμός-Απόδειξη!
Όχι ίσχυρισμός- ωχ μωρέ αδερφέ!
Μήπως θες να στο αποδείξω. Μπορώ αλλά δεν το θέλω. Μην με αναγκάζεις λοιπόν. Δεν θα μου είναι ευχάριστο
Σε παρακαλώ κάντο, ειλικρινά, be my guest!
Διότι ο λιαντίνης και αρχαίοι μας πρόγονοι δεν πάνε μαζί.
Που το στηρίζεις αυτό; Πηγή;

Και νομίζω τώρα ότι μιλάω με διαβασμένους ανθρώπους, που έχουμε κοινή βάση και καταλαβαίνουν τι θέλω να πω.
Όχι δεν κατάλαβαίνω. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μπήκες εδώ και νόμιζες θα κάνεις περίπατο αλλά δεν πάει έτσι το πράγμα. Κάνεις δεν προσπαθεί να σου την πει εδώ μέσα απλά κατάλαβε πως λειτουργεί το πράγμα και χαμήλωσε λίγο της στροφές σου.
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από firefightergr » Τετ 19 Ιουν 2013, 19:36

Εγώ σαν μικρό παιδί που πήγαινα και ένα διάστημα κατηχητικό θυμάμαι ότι με φόβο αντίκρυζα εικόνες που απεικόνιζαν τη κόλαση με τους δαίμονες και τους αμαρτωλούς να βράζουν στα καζάνια,καθώς επίσης και αποσπάσματα της παλαιάς διαθήκης με το θεούλη να ξεπαστρεύει πόλεις ολόκληρες ή να ζητά από τον Αβρααάμ να θυσιάσει το παιδί του και πολλά άλλα από φρικιαστικά εως πορνογραφικά που δε χρειάζεται να αναφέρω,αν η πίστη που επιβάλλεται με το φόβο μπορεί να έχει κάποια σχέση με το φώς τότε μάλλον μιλάμε για τυφλούς πιστούς.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 19 Ιουν 2013, 19:39

firefightergr έγραψε:Εγώ σαν μικρό παιδί που πήγαινα και ένα διάστημα κατηχητικό θυμάμαι ότι με φόβο αντίκρυζα εικόνες που απεικόνιζαν τη κόλαση με τους δαίμονες και τους αμαρτωλούς να βράζουν στα καζάνια,καθώς επίσης και αποσπάσματα της παλαιάς διαθήκης με το θεούλη να ξεπαστρεύει πόλεις ολόκληρες ή να ζητά από τον Αβρααάμ να θυσιάσει το παιδί του και πολλά άλλα από φρικιαστικά εως πορνογραφικά που δε χρειάζεται να αναφέρω,αν η πίστη που επιβάλλεται με το φόβο μπορεί να έχει κάποια σχέση με το φώς τότε μάλλον μιλάμε για τυφλούς πιστούς.
Δεν νομίζω ότι πρέπει να μπούμε σε αυτού του είδους την διαμάχη γιατί θα μπαχαλέψουμε αυτό το νήμα.
Αν και συμφωνώ με όσα έγραψες αλλά δεν έχει σημασία αυτό.
ALEXIS
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ 17 Ιουν 2013, 14:50
Irc ψευδώνυμο: alex80
Φύλο: Άνδρας

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από ALEXIS » Τετ 19 Ιουν 2013, 19:42

Kostakis έγραψε:
Σου είπα φίλε μου ανακαλώ. Δεν σου φτάνει αυτό;
Όχι δεν μου φτάνει αυτό, γιατί περίμενες να εξαπολύσεις κάτι το όποιο θα περνούσε στο ντούκου.
Και τώρα η απάντηση σου και αυτή αλλά και η προηγούμενη εμπεριέχουν ειρωνεία τύπου "ωχ μωρέ αδερφέ".
Όταν μίλησα για λογική δεν εννοούσα να δεχτείς τα λεγόμενα του Λιαντίνη, εννοούσα την κοινή λογική της απόδειξης των λεγομένων σου.
Ισχυρισμός-Απόδειξη!
Όχι ίσχυρισμός- ωχ μωρέ αδερφέ!
Μήπως θες να στο αποδείξω. Μπορώ αλλά δεν το θέλω. Μην με αναγκάζεις λοιπόν. Δεν θα μου είναι ευχάριστο
Σε παρακαλώ κάντο, ειλικρινά, be my guest!
Διότι ο λιαντίνης και αρχαίοι μας πρόγονοι δεν πάνε μαζί.
Που το στηρίζεις αυτό; Πηγή;

Και νομίζω τώρα ότι μιλάω με διαβασμένους ανθρώπους, που έχουμε κοινή βάση και καταλαβαίνουν τι θέλω να πω.
Όχι δεν κατάλαβαίνω. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μπήκες εδώ και νόμιζες θα κάνεις περίπατο αλλά δεν πάει έτσι το πράγμα. Κάνεις δεν προσπαθεί να σου την πει εδώ μέσα απλά κατάλαβε πως λειτουργεί το πράγμα και χαμήλωσε λίγο της στροφές σου.

Σας παρακαλώ. εγώ σε αυτούς τους τόνους δεν ομιλώ με κανέναν.
ALEXIS
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ 17 Ιουν 2013, 14:50
Irc ψευδώνυμο: alex80
Φύλο: Άνδρας

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από ALEXIS » Τετ 19 Ιουν 2013, 19:46

firefightergr έγραψε:Εγώ σαν μικρό παιδί που πήγαινα και ένα διάστημα κατηχητικό θυμάμαι ότι με φόβο αντίκρυζα εικόνες που απεικόνιζαν τη κόλαση με τους δαίμονες και τους αμαρτωλούς να βράζουν στα καζάνια,καθώς επίσης και αποσπάσματα της παλαιάς διαθήκης με το θεούλη να ξεπαστρεύει πόλεις ολόκληρες ή να ζητά από τον Αβρααάμ να θυσιάσει το παιδί του και πολλά άλλα από φρικιαστικά εως πορνογραφικά που δε χρειάζεται να αναφέρω,αν η πίστη που επιβάλλεται με το φόβο μπορεί να έχει κάποια σχέση με το φώς τότε μάλλον μιλάμε για τυφλούς πιστούς.
Ο τετραγράμαμτος δεν έχει καμία σχέση με τον Χριστό. Είναι πασιφανές αυτό. Απέχει πολλύ από αυτά που δίδαξε ο Χριστός. Και το μόνο που ενώνει τα δυο βιβλία είναι το όνομα διαθήκη. (και ίσως οι ψαλμοί και οι προφητείες). τίπτοε άλλο όμως.
ο τετραγράμματος είναι ο Θεός των μασόνων, των ιαχωβάδων και δεν έχει σχέση με τον Ι. Χριστό.

Για δαίμονες , κόλαση και άλλα πολλά, μιλήσαν και οι αρχαίοι μας πρόγονοι κύριε. Δεν θα σας κάνω εγώ μάθημα. αυτά πρέπει να τα γνωρίζετε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ALEXIS την Τετ 19 Ιουν 2013, 19:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από Kostakis » Τετ 19 Ιουν 2013, 19:48

Σας παρακαλώ. εγώ σε αυτούς τους τόνους δεν ομιλώ με κανέναν.
Άσε κατάλαβα...δεν το συνεχίζω.
ALEXIS
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ 17 Ιουν 2013, 14:50
Irc ψευδώνυμο: alex80
Φύλο: Άνδρας

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από ALEXIS » Τετ 19 Ιουν 2013, 19:48

Επειδή διακρίνω μια έλειψη σημαντική γνώσεων όσον αφορά τους προγόνους μας θα ανοίξω με το καλό τις επόμενες μέρες ενα θέμα. Θα γράψω κάποια πράγαματα και θα συζητήσουμε εκεί.
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από Exciter » Τετ 19 Ιουν 2013, 20:01

ArELa έγραψε:
Exciter έγραψε:Σίγουρα ο Λιαντίνης όσο ζούσε δεν ήταν αυτό που παρουσιάζεται από τους θαυμαστές του μετά θάνατον.
Ποιος ήταν (κατά τη γνώμη σου) και πώς παρουσιάζεται (κατά τη γνώμη σου) ;

(συγκεκριμένα, διότι έχουμε πήξει στη γενικολογία προς δημιουργίαν εντυπώσεων)
Παρουσιάζεται σαν ο δάσκαλος που λάτρευαν όλοι οι φοιτητές του. Το ορθό είναι "οι μισοί φοιτητές του" (χονδρικά).

Ό,τι άλλο θέλω να πω για το θέμα, το έχω ήδη γράψει σ'αυτό το νήμα προ τριετίας περίπου.
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 19 Ιουν 2013, 21:51

Exciter έγραψε:Ό,τι άλλο θέλω να πω για το θέμα, το έχω ήδη γράψει σ'αυτό το νήμα προ τριετίας περίπου.
Καλή υπεκφυγούλα... :P (σιγά μην ανατρέξουμε δηλαδή)

Στο νήμα υπάρχουν και βίντεο μέσα από τα οποία μπορεί να κρίνει ο καθένας από μόνος του τι δάσκαλος ήταν, τις αξίες και τις διαδρομές του.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας κατά το δοκούν.
Exciter έγραψε:Παρουσιάζεται σαν ο δάσκαλος που λάτρευαν όλοι οι φοιτητές του. Το ορθό είναι "οι μισοί φοιτητές του" (χονδρικά).

Φρονώ ότι το ποσοστό συμπαθούντων-αντιπαθούντων δεν ήταν/είναι
σε καμία περίπτωση 50-50...
Εφ'οσον ο ίδιος δεν υπήρξες φοιτητής του, θα εκλάβω ότι στηρίζεσαι σε εικασίες άλλων-και δη αυτές της δικής σου προτίμησης ίσως.... Αν έρθει στο δρόμο σου κανένας "αντιπαθών", φερ'τον μας να το κουβεντιάσουμε. (γιατί προσωπικά μόνο συμπαθούντες έχω βρει)

Εν πάση περιπτώσει, το θέμα εδώ δεν είναι τα υποκειμενικά συναισθήματα/εκτιμήσεις του καθένα μας στο πρόσωπό του,
αλλά η δήλωση του Αλέξη ότι ήταν μασόνος...

Κάτι που φαίνεται πως δεν μπορεί να τεκμηριώσει.

Η ρίψη λάσπης είναι εύκολη δουλειά και η ταμπελοποίηση το ίδιο.
Ευτυχώς στα ΙΔΕΟ η λάσπη δεν κολλάει και οι ταμπέλες δεν στέκονται
χωρίς αποδείξεις.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από firefightergr » Τετ 19 Ιουν 2013, 22:11

Εγώ τον γνώρισα από τη Γκέμμα και μπορώ να πω ότι είναι ένα από τα σημαντικότερα βιβλία που έχω διαβάσει,βιβλίο για ανοιχτά μυαλά βέβαια.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από Exciter » Πέμ 20 Ιουν 2013, 02:57

ArELa έγραψε:
Exciter έγραψε:Ό,τι άλλο θέλω να πω για το θέμα, το έχω ήδη γράψει σ'αυτό το νήμα προ τριετίας περίπου.
Καλή υπεκφυγούλα... :P (σιγά μην ανατρέξουμε δηλαδή)
Που την είδες την υπεκφυγή; Ποιος ο λόγος να ξαναγράφω τα ίδια, που μάλιστα δεν κολλάνε ιδιαίτερα με τα πρόσφατα; Στη σελίδα 3 είναι, όποιος ενδιαφέρεται κοιτά.
ArELa έγραψε:Στο νήμα υπάρχουν και βίντεο μέσα από τα οποία μπορεί να κρίνει ο καθένας από μόνος του τι δάσκαλος ήταν, τις αξίες και τις διαδρομές του.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας κατά το δοκούν.
Έχω δει και τα βίντεο του νήματος και άλλα στο ΥΤ. Και έχω και ένα βιβλίο του, παρεμπιπτόντως, τον "Νηφομανή," το οποίο βρήκα αρκετά ενδιαφέρον (είναι βασικά ανάλυση του Σεφέρη).
ArELa έγραψε:
Exciter έγραψε:Παρουσιάζεται σαν ο δάσκαλος που λάτρευαν όλοι οι φοιτητές του. Το ορθό είναι "οι μισοί φοιτητές του" (χονδρικά).
Φρονώ ότι το ποσοστό συμπαθούντων-αντιπαθούντων δεν ήταν/είναι
σε καμία περίπτωση 50-50...
Εφ'οσον ο ίδιος δεν υπήρξες φοιτητής του, θα εκλάβω ότι στηρίζεσαι σε εικασίες άλλων-και δη αυτές της δικής σου προτίμησης ίσως.... Αν έρθει στο δρόμο σου κανένας "αντιπαθών", φερ'τον μας να το κουβεντιάσουμε. (γιατί προσωπικά μόνο συμπαθούντες έχω βρει)
Προτίμηση ο ίδιος δεν έχω, ούτε καμιά αντιπάθεια (γιατί άλλωστε;). Το ότι δεν υπήρξα φοιτητής του ΦΠΨ δεν σημαίνει ότι δεν έχω ικανοποιητική εικόνα γι'αυτό που γράφω. Λες και είναι δύσκολο ή απίθανο ας πούμε να βρεθείς σε αμφιθέατρο άλλου τμήματος. Επιπλέον, μιας και ανέφερες το ΥΤ παραπάνω, δες πόσοι τον παρακολουθούν σ'αυτά τα βίντεο, γιατί υπάρχουν και πλάνα του κοινού, και συνυπολόγισε ότι το ΦΠΨ έχει πάνω από 200 εισακτέους κάθε χρόνο.

Επίσης, το ότι το δικό σου δείγμα δεν έχουν βρεθεί όπως τους ονομάζεις εσύ "αντιπαθούντες" ("μη λατρεύοντες" καλύτερα,σε αντιδιαστολή με το "λάτρευαν" που έγραψα εγώ) δεν σημαίνει και πολλά. Μπορεί κάλλιστα να μην είναι αντιπροσωπευτικό (όπως, ας πούμε, δεν είμαστε εμείς εδώ στα Ιδεό αντιπροσωπευτικό δείγμα για την εκτίμηση εκλογικού αποτελέσματος, όπως φαίνεται όταν συγκρίνεις τη δημοσκόπηση που κάναμε εδώ πέρσι προεκλογικώς με το αποτέλεσμα των εκλογών).
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 20 Ιουν 2013, 07:32

Πολλοί βαφτίζονται μασώνοι χωρίς να είναι.

Ο Λιαντίνης δεν είχε τα χαρακτηριστικά του μασώνου.
Ένα από αυτά είναι ότι δεν είχε προβληθεί ιδιαίτερα όσο ζούσε.
Αλλά και μετά θάνατον χαρακτηρίστηκε από τα ΜΜΕ γραφικός.
Οι μασώνοι προβάλλονται και αλληλοϋποστηρίζονται.

Τα ΜΜΕ εκμεταλλεύτηκαν το θάνατο του Λιαντίνη για να καταλήξουν στο απλοϊκό συμπέρασμα ότι η πολλή σκέψη κουράζει το μυαλό και τρελαίνει.

Χα χα χα Όταν έκανα διατριβή άκουσα από κάποιους το κουλό:

Πρόσεχε μην εξαφανιστείς και εσύ σαν το Λιαντίνη και σε ψάχνουμε.



Και κάτι άλλο:
Είδα πρόσφατα σε ένα άρθρο ότι ο Λιαντίνης γεννήθηκε 23 Ιουλίου και ότι ήταν περήφανος επειδή εκείνη την ημερομηνία είχε γεννηθεί και ο Μέγας Αλέξανδρος.

Ωχ κι εγώ 23 Ιουλίου έχω γενέθλια.
Όχι δεν θα εξαφανιστώ. Για την ώρα τουλάχιστον δεν είναι στο πρόγραμμα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Πέμ 20 Ιουν 2013, 11:18

ALEXIS έγραψε:Εγώ για τον Λιαντίνη δεν εχω να πω πολλά. Διότι τα παντα για μένα ήταν λάθος στην θεωρία του μασόνου Λιαντίνη. Και το, λάθος βρίσκεται στην λεπτομέρεια.
Αυτό όμως που αποδείκτηκε στο τέλος, είναι ότι έλεγε ότι θα αναστηθεί μετά τον θανατό του. Πέθανε, αλλά Λιαντίνης πουθενά. Λοιπόν νομιζω οτι αρκετά με τους μασόνους, δεν νομιζετε και εσείς;
Οση λασπη και να πεταξετε στην Ελλαδα και τους Ελληνες

Οση φωτια και να βαλετε στην φιλοσοφια

Οσο και αν θαψετε την αληθεια

Με οσο ψεμα και αν στολισετε την αληθεια

Οσο και αν σπιλωσετε τους νεκρους

Οσο και αν καπηλευεστε την ιστορια

Οση πισα χολη και αναθεμα βγει απο τη μαυρη ψυχη σας

Οσο ουαι και μισος και να στοχευσετε πανω σε τιμιους ανθρωπους

Παντα μα παντα θα υπαρχουν λαμπρα παραδειγματα
οπως αυτα του Λιαντινη και της Υπατιας - ανδρων και γυναικων - ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ
ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΜΑΥΡΟ ΟΥΡΑΝΟ που μας κυκλωνει
και ειναι αυτοι που δεν φοβηθηκαν το απεραντο μαυρο (ωστε να προσπαθησουν να φερουν κι αλλους μαζι τους να μην νοιωθουν μονοι)
αλλα σταθηκαν και πλουτισαν τον ουρανο με νεα αστερια. Φως κι ελπιδα για το μελλον .

Εκεινοι θα στεκονται αιωνια στολιδια και και φαροι για να μας δειχνουν πως πρεπει να υπαρχει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Και εμεις θα ειμαστε παντα υπερασπιστες της μνημης τους γιατι αν αυτη η μνημη χαθει ποτε θα χαθει και η ελευθερη σκεψη .

Τιμη στο αεναο φως της Ελλαδας και οσους ζουν Ελληνικα



"Εβραιοι και ανθελληνες" που ελεγε ο Λιαντινης (μια και τον θυμηθηκαμε)


ALEXIS έγραψε: Και κακώς έκανα και έγραψα εδώ σχόλιο, του έδωσα και αξία.
Ναι εσενα περιμεναν τα διαμαντια για να παρουν αξια ....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τάλως την Παρ 17 Αύγ 2018, 23:18, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
Λόγος: Εσβησα το emoticon, για να μη ληφθεί ως προσωπικό απέναντι στο χρήστη :)
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Πέμ 20 Ιουν 2013, 11:24

Exciter έγραψε:Σίγουρα ο Λιαντίνης όσο ζούσε δεν ήταν αυτό που παρουσιάζεται από τους θαυμαστές του μετά θάνατον. Αλλά το "μασόνος" είναι υπερβολικό (και εξ όσων γνωρίζω αστήρικτο).
σιγουρα ηταν

καθως σε κατι τι που εχουμε να πουμε ειναι γραμμενο απο τον ιδιο.
ευτυχως δεν εχουν χαθει σε φωτιες τα βιβλια του φιλε μου και ειναι ολα γραμμενα :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τάλως την Πέμ 20 Ιουν 2013, 11:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Πέμ 20 Ιουν 2013, 11:30

ALEXIS έγραψε: Για δαίμονες , κόλαση και άλλα πολλά, μιλήσαν και οι αρχαίοι μας πρόγονοι κύριε. Δεν θα σας κάνω εγώ μάθημα. αυτά πρέπει να τα γνωρίζετε.
ALEXIS έγραψε:Επειδή διακρίνω μια έλειψη σημαντική γνώσεων όσον αφορά τους προγόνους μας θα ανοίξω με το καλό τις επόμενες μέρες ενα θέμα. Θα γράψω κάποια πράγαματα και θα συζητήσουμε εκεί.

Θελω σε παρακαλω αν σου ειναι ευκολο οταν το κανεις αυτο

να μας παραθετεις το αρχαιο κειμενο και εγω θα σου παραθετω απο κατω το κειμενο που θα εχεις "ξεχασει" να βαλεις (γιατι παντα ετσι γινεται)

παρακαλω. οποτε νοιωσεις ετοιμος ξεκινα το μαθημα
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από Τάλως » Πέμ 20 Ιουν 2013, 11:31

firefightergr έγραψε:Εγώ τον γνώρισα από τη Γκέμμα και μπορώ να πω ότι είναι ένα από τα σημαντικότερα βιβλία που έχω διαβάσει,βιβλίο για ανοιχτά μυαλά βέβαια.
Αν δεν εχεις μπορεσει να διαβασεις τα "Ελληνικα" καντο αξιζει τον κοπο
οπως και το Στοα και Ρωμη κατα δευτερο λογο
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ

Δημοσίευση από firefightergr » Πέμ 20 Ιουν 2013, 12:08

Τάλως έγραψε:
firefightergr έγραψε:Εγώ τον γνώρισα από τη Γκέμμα και μπορώ να πω ότι είναι ένα από τα σημαντικότερα βιβλία που έχω διαβάσει,βιβλίο για ανοιχτά μυαλά βέβαια.
Αν δεν εχεις μπορεσει να διαβασεις τα "Ελληνικα" καντο αξιζει τον κοπο
οπως και το Στοα και Ρωμη κατα δευτερο λογο
Διάβασα και τα Ελληνικά ,πριν πολλά χρόνια όλα αυτά αλλά δε με ταρακούνησαν όσο η Γκέμμα.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική Φιλοσοφία”