Αρχαία Σύμβολα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Αρχαία Σύμβολα

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 06 Δεκ 2011, 19:41

...που συμβόλιζαν την υγεία,την θετική ενέργεια,την ευημερία,τα στοιχεία της φύσης,τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα και της τελειότητα ανά τους αιώνες χρησιμοποιήθηκαν με δόλο,για κακό σκοπό,για παραπλάνηση και να εξαπατήσουν όσους δεν γνωρίζουν,να εξαφανίσουν το νόημα που έχει το κάθε συμβολο....Τα παιδιά του ήλιου,οι Ερυθρόδερμοι ή αλλιώς Ινδιάνοι κατασφαγιάστηκαν ,διότι δεν είχαν το δικαίωμα να πιστεύουν σε κάτι άλλο,τους πήραν την γη , τα ιερά και όσια τους τα σκόρπισαν ,τους αφαίρεσαν το δικαιώμα της Ιστορίας τους, εκτός του Χριστιανισμού.Ο κορτέζ με εντολές του Βατικανού τους σφάγιασε ....

Δεν έμεινε τίποτε όρθιο....Η ιστορία άλλαξε ,τα συμβολά πήραν άλλο νόημα και όλα μια χαρά !...ή μήπως ΟΧΙ ?
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Αρχαία Σύμβολα

Δημοσίευση από firefightergr » Κυρ 17 Μαρ 2013, 21:06

Satkona - Star of David or Star of Goloka?

http://gosai.com/writings/satkona-star- ... -of-goloka
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αρχαία Σύμβολα

Δημοσίευση από Eva Luna » Δευ 18 Μαρ 2013, 13:33

Πού δεν υπηρχε τελικα;
Σχεδον παντου εμφανιζεται το αστερακι :P
Πολυ καλη πληροφορια Πυροσβεστη! :thumb:
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παγκόσμια Ιστορία”