Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 12 Νοέμ 2010, 14:38

Σκαλίσματα 7.000 ετών έφερε στο φως η ξηρασία που πλήττει τον Αμαζόνιο, το μεγαλύτερο ποταμό του κόσμου, η στάθμη των νερών του οποίου έφτασε στα χαμηλότερα επίπεδα εδώ και τουλάχιστον 100 χρόνια.

Εικόνα

Την ανακάλυψη μάλιστα έκανε ένας ψαράς τον περασμένο μήνα...
“Πρόκειται για άλλη μία, αδιάψευστη ένδειξη ότι ακόμη και πριν από χιλιάδες χρόνια, στον Αμαζόνιο υπήρχαν πολλοί, μεγάλοι οικισμοί”, σημειώνουν αρχαιολόγοι, που μελέτησαν τις εικόνες φιδιών και προσώπων, που χρονολογούνται από τη Λίθινη Εποχή.

“Ανέκαθεν επικρατούσε η αντίληψη ότι ο Αμαζόνιος ήταν "άδειος". Η αλήθεια είναι ότι αυτή η υπόθεση δεν είναι σωστή, καθώς πλέον έχουμε αποδείξεις ότι πολλές περιοχές του Αμαζονίου κατοικούνταν”, λέει ο πρέδρος της Αρχαιολογικής Εταιρίας της Βραζιλίας, Εδουάρδο Νέβες.

“Τα τελευταία χρόνια ωστόσο, ανακαλύπτονται διαρκώς «απίστευτα κεραμικά αντικείμενα και αποδείξεις ότι στην περιοχή υπήρχαν μεγάλα χωριά και δρόμοι που οδηγούσαν από το ένα μέρος στο άλλο. Στην πόλη Μανάους, είναι εντυπωσιακό πόσα αντικείμενα έχουν καταστραφεί”, υπογραμμίζει ο καθηγητής Αρχαιολογίας από το Πανεπιστήμιο του Ντάραμ και του Κολλεγίου του Λονδίνου, Μανουέλ Αρόγιο-Καλίν.

Πάντως, τα σκαλίσματα έχουν ήδη αρχίσει να “χάνονται” και πάλι, αφού η στάθμη του νερού ανεβαίνει, με αποτέλεσμα οι αρχαιολόγοι που επιδίδονται σε αγώνα δρόμου για να καταγράψουν και να συντηρήσουν τα ευρήματα, να ελπίζουν αφενός πως θα προλάβουν να τα διασώσουν από φυσικούς παράγοντες, αλλά και από τις καταστροφικές συνέπειες της ανθρώπινης δραστηριότητας.

Πηγή: http://cosmo.gr/ArtsEnt/Brazil/296930.html
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 12 Νοέμ 2010, 22:52

Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ Βραζιλίας και αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού.

Όχι δεν έχω Λιακοπουλίαση αλλά συνέβη κάτι που μου έκανε εντύπωση.

Έχω λογαριασμό στο orkut το οποίο είναι παλαιότερο από το facebook και είναι το site που προτικούν κυρίως Βραζιλιάνοι και Ινδοί.

Εκεί υπάρχουν πολλές "κοινότητες" φαν μίας ποδοσφαιρικής ομάδας που λέγεται Corinthians. Κορίνθιοι δηλαδή.

Εχει Κορινθο και η Βραζιλία? και αν ναι από που πήρε το όνομα της και τι σχέση έχει με τη γνωστή μας Κόρινθο?

Πάντως η Βραζιλία σαν κράτος μόλις προπερσυ έκλεισε τα 500 χρόνια ζωής. Είναι ένα πολύ νέο κράτος Πριν 500 χρόνια τι υπήρχε σε κείνη τη θέση?

Απ ότι ξέρω ανακαλύφθηκε από τους Πορτογάλους.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ILLUVATAR85
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2008, 23:33
Irc ψευδώνυμο: ILLUVATAR85
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάδα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Δημοσίευση από ILLUVATAR85 » Σάβ 13 Νοέμ 2010, 16:04

doctormarkon έγραψε:Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ Βραζιλίας και αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού.

Όχι δεν έχω Λιακοπουλίαση αλλά συνέβη κάτι που μου έκανε εντύπωση.

Έχω λογαριασμό στο orkut το οποίο είναι παλαιότερο από το facebook και είναι το site που προτικούν κυρίως Βραζιλιάνοι και Ινδοί.

Εκεί υπάρχουν πολλές "κοινότητες" φαν μίας ποδοσφαιρικής ομάδας που λέγεται Corinthians. Κορίνθιοι δηλαδή.

Εχει Κορινθο και η Βραζιλία? και αν ναι από που πήρε το όνομα της και τι σχέση έχει με τη γνωστή μας Κόρινθο?

Πάντως η Βραζιλία σαν κράτος μόλις προπερσυ έκλεισε τα 500 χρόνια ζωής. Είναι ένα πολύ νέο κράτος Πριν 500 χρόνια τι υπήρχε σε κείνη τη θέση?

Απ ότι ξέρω ανακαλύφθηκε από τους Πορτογάλους.
Ναι έχει και επίσης και η Αμερική έχει 6 Αθήνες αλλά εμείς δεν πατήσαμε εκεί μαζί με τον Κολόμβο. :)
Η δημοκρατία δεν συνίσταται σε ισότητα,συνίσταται σε ανισότητα που οφείλει να είναι δίκαιη-Σόλων

Όλοι φοβούνται ένα βρώμικο όνομα μα όχι μία βρώμικη συνείδηση-Πλίνιος

Μην σε ανησυχεί αυτό που βλέπεις, τίποτα δεν συμβαίνει μόνο του-Ρόαν

O σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ο σκοπός είναι τα μέσα-Δραγώνας
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Δημοσίευση από Τάλως » Σάβ 13 Νοέμ 2010, 16:13

αμα ειναι να στερέψουν τα νερά για να τα βρούμε αυτά...
καλλίτερα να μην ξανα βρούμε τίποτα :D

περαν αυτου ομως
δυστιχώς πλέον μονο τα μεγαλιθικά εχουν μήνει.
για να δείξουν το τι πραγμτικά ήταν το πρελθόν
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Δημοσίευση από KAL EL » Τετ 17 Νοέμ 2010, 01:49

dr ο βιολογικός μου αδελφός είναι ναυτικός. Έχει "κροσάρει" αρκετές φορές τον Ατλαντικό, με προορισμό την Κεντρική Αμερική (Μεξικό) και Νότιο Αμερική (Βραζιλία και όχι μόνο ).

Στο Μεξικό κατά την επίσκεψή του σε αρχαιολογικούς χώρους, οι ίδιοι οι Μεξικανοί έκαναν λόγο για τα "παλάτια των Ελλήνων"
Ειδικώς στην Ν.Αμερική έχουν μία λατρεία για την Ελλάδα. Μόλις ακούσουν ότι είσαι Έλληνας χαίρονται πάρα πολύ. Λατρεύουν οτιδήποτε έχει σχέση με την αρχαία Ελλάδα.
Ένας καπετάνιος και νύν εφοπλιστής ονόματι Τσάκος αν δεν κάνω λάθος έχει κάνει ίδρυμα στην Ουρουγουάη όπου διδάσκονται ελληνικά και υπάρχει ολόκληρη βιβλιοθήκη με αρχαία ελληνικά συγγράμματα αλλά και σύγχρονους έλληνες συγγραφείς και ποιητές.


http://aegaio.blogspot.com/2009/08/blog-post_2994.html

Ρίξε μία ματιά και σε αυτό αν σε ενδιαφέρει:

http://www.heliodromion.gr/baraoukanoi.htm
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
Pianist

Re: Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Δημοσίευση από Pianist » Δευ 09 Απρ 2012, 09:39

doctormarkon έγραψε:Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ Βραζιλίας και αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού......
.......
Εκεί υπάρχουν πολλές "κοινότητες" φαν μίας ποδοσφαιρικής ομάδας που λέγεται Corinthians. Κορίνθιοι δηλαδή.
Εχει Κορινθο και η Βραζιλία? και αν ναι από που πήρε το όνομα της και τι σχέση έχει με τη γνωστή μας Κόρινθο?
Πριν 500 χρόνια τι υπήρχε σε κείνη τη θέση?
Απ ότι ξέρω ανακαλύφθηκε από τους Πορτογάλους.
Η ποδοσφαιρική ομάδα Corinthians πήρε το όνομα αυτό αντιγράφοντάς το το 1910 από μια Αγγλική Αθλητική ομάδα που υπήρχε από το 1892 και εκπρόσωποί της είχαν επισκεφθεί τη Βραζιλία.

Πριν από την ανακάλυψη της Βραζιλίας από τους Πορτογάλους με τον Cambral, η χώρα με κάπως διαφορετικότερα ασαφή όρια κατοικούνταν από ιθαγενείς πληθυσμούς που δεν είχαν όμως φθάσει σε επίπεδα Αζτέκων, Μάγιας και Ίνκας. Οι Πορτογάλοι άποικοι χρησιμοποίησαν τους ιθαγενείς σε σκληρές καταναγκαστικές εργασίες (ορυχεία) στις οποίες εκείνοι δεν άντεχαν και μειωνόταν ο αριθμός τους δραματικά. Οπότε άρχισε η μαζική εισαγωγή σκλάβων από την Αφρική. Αυτή άλλαξε και τη μορφή της Βραζιλίας. Οι Αφρικανοί έφεραν και θρησκευτικές δοξασίες τους που επηρεάζουν μορφές και εκδηλώσεις σήμερα ακόμα και της Καθολικής Εκκλησίες (πίστη στους θεούς «Ορισά»).

Υπάρχει ένας απίστευτα μεγάλος αριθμός βραζιλιάνικων μύθων που διατηρούνται με την παράδοση, παράλληλα με διαλέκτους που τείνουν να εξαφανιστούν. Η δικτατορία του 1964-1981 απαγόρευσε τις απογραφές που είχαν ερωτήματα ως προς τη φυλή, επειδή η λευκή φυλή φαινόταν ότι είχε αρχίσει να πέφτει κάτω από το 50%. Θύμα της απαγόρευσης ήταν και ο μετέπειτα πρόεδρός της Ricardo Cardoso που είχε δημοσιεύσει σχετική διατριβή. Και μετά την πτώση της δικτατορίας διατηρήθηκαν άτυπα οι απαγορεύσεις αυτές, σε σημείο ώστε ό προμνημονευθείς πρόεδρος της Δημοκρατίας κατά την περίοδο 1998-2002 όταν δηλαδή κατείχε το αξίωμα του Π.τ.Δ. να μη μπορέσει να αναδημοσιεύσει την απαγορευμένη διατριβή του, γιατί είναι ακόμα και σήμερα ένα θέμα ταμπού όπως και πολλά θέματα που ξεκίνησαν από τη συγκεκριμένη δικτατορία και παλαιότερες παραμένουν ως ταμπού (είναι θέμα για να ανοίξουμε ξεχωριστή συζήτηση).

Οι εξοικείωση του βραζιλιάνικου λαού με τους μύθους είναι μία από τις αιτίες για τις οποίες οι Βραζιλιάνοι αγαπούν πολύ την Ελληνική Μυθολογία. Σε οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο σε οποιοδήποτε σημείο της χώρας αυτής και αν βρίσκεται υπάρχουν περισσότερα βιβλία για Ελληνική Μυθολογία από ό,τι βρίσκει κανείς σε βιβλιοπωλείο της Αθήνας. Όλοι και οι πιο αγράμματοι γνωρίζουν για τους μυθικούς ήρωες της Αρχαίας Ελλάδας.
doctormarkon έγραψε:Απ ότι ξέρω ανακαλύφθηκε από τους Πορτογάλους.
To 2002 έγινε ο επίσημος εορτασμός των 500 χρόνων από την ανακάλυψη της Βραζιλίας. Κανείς δεν είχε προβλέψει την αντίδραση που θα είχαν οι 300.000 εναπομείναντες σήμερα ιθαγενείς της Βραζιλίας.

Τη στιγμή που όλοι οι επίσημοι και η Αστυνομία είχαν μαζευτεί στο Bon Retiro (λιμάνι της Βορειοανατολικής Βραζιλίας) μαζεύτηκαν πάρα πολλοί ιθαγενείς με τόξα και βέλη και έριχναν πάνω σε κυβερνητικά κτίρια, επιγραφές, σύμβολα, αυτοκίνητα κλπ. Κυρίως έστρεφαν τα βέλη τους εναντίον ενός αντίγραφου της καραβέλας του Καμπράλ που ξεκίνησε για να φτάσει στο λιμάνι και επειδή ήταν ξύλινη είχε γεμίσει από βέλη από τους παρακείμενους πληθυσμούς. Όμως κάτι δεν είχαν μελετήσει σωστά και το ξύλο πότισε περισσότερο νερό από ό,τι είχαν υπολογίσει, οπότε η καραβέλα βούλιαξε πριν φτάσει στο λιμάνι.
doctormarkon έγραψε:Εχει Κορινθο και η Βραζιλία?
Η μόνη ονομασία πόλης που έχει σχέση με την Ελλάδα είναι η Florianopolis. Δημιουργήθηκε κάπου το 1892-95 όταν έπαθε αβαρία ένα ελληνικό εμπορικό πλοίο που κατευθυνόταν στην Αργεντινή. Μέχρι να επισκευαστεί το πλοίο, οι ναυτικοί που ήσαν όλοι από το Καστελόριζο, συνήθισαν στην περιοχή, τους θύμιζε το Καστελόριζο και αποφάσισαν ότι θα ήταν η νέα τους πατρίδα. Είπαν στο πλοίαρχο ότι δεν θα συνέχιζαν το ταξείδι. Το πλοίο ξεκίνησε πάλι με ντόπιους ναυτικούς, αλλά ο πλοίαρχος πήρε την παραγγελία από τους πρώην ναυτικούς του και όταν γύρισε πίσω στο Καστελόριζο τους μίλησε για τη νέα πατρίδα που είχαν ανακαλύψει και μεταφέρθηκαν και οι οικογένειές τους ή ανύπαντρες κοπέλες για όσους ήσαν μόνοι. Σήμερα ζουν με τα τραγούδια και τους χορούς που είχαν από την εποχή εκείνη (Βγήκα λίγο από το θέμα, ε;)
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 13 Απρ 2012, 22:38

Αν νομίζεις ότι ξέφυγες από το θέμα άνοιξε ένα καινούργιο νήμα περί Βραζιλίας.

Απ ότι βλέπω σε ενδιαφέρει και εσένα αυτή η χώρα όπως και εμένα.

Σίγουρα θα έχουμε πολλά να πούμε.

Είναι μία χώρα που έχει κάποια κοινά σημεία με την Ελλάδα όσο και αν φαίνεται παράξενο αυτό.

Όσο για τη μυθολογία υπήρξε ένας διάσημος συγγραφέας παιδικής λογοτεχνίας που μάζεψε τους θρύλους και τις παραδόσεις.

Το όνομά του ήταν Μοντεϊρο Λομπάτο και ήταν κάτι αντίστοιχο του δικού μας Νικόλαου Πολίτη.

Αναφέρεται σε όντα όπως γοργόνες, λυκάνθρωπους, ξωτικά, καλικάντζαρους. Μερικοί μύθοι μοιάζουν με τους δικούς μας.

Άνοιξε λοιπόν το δικό σου τόπικ περί Βραζιλίας. Είναι συναρπαστική χώρα
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Pianist

Re: Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Δημοσίευση από Pianist » Σάβ 14 Απρ 2012, 00:43

doctormarkon έγραψε:Είναι μία χώρα που έχει κάποια κοινά σημεία με την Ελλάδα όσο και αν φαίνεται παράξενο αυτό.
Το πρώτο κοινό που μου έρχεται αυτόματα στο μυαλό είναι η πεισματική εμμονή των Βραζιλιάνων να ψηφίζουν πολιτικούς που είναι αποδεδειγμένα διεφθαρμένοι και βουϊζει ο κόσμος ότι "έχουν φάει πολλά εκατομμύρια". Και αυτό γιατί πιστεύουν ότι ...
...μπορεί να είναι κλέφτης αλλά είναι πολύ ικανός άνθρωπος για να κάνει κάτι τέτοιο...
Διαφέρουν όμως στο ότι στη Βόρεια Βραζιλία οι υποψήφιοι μοιράζουν σε κάθε ψηφοφόρο μόνο το ένα παπούτσι από το ζευγάρι. Το δεύτερο το δίνουν μόνο αν εκλεγούν. Στην Ελλάδα οι ψηφοφόροι αναζητούν πιο ώριμες πελατειακές σχέσεις.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 14 Απρ 2012, 07:45

Οι δικοί μας πολιτικοί είναι πολύ πιό χοντρόπετσοι.

Έγινε ένα γκάλοπ στο ίντερνετ για ποιους θεωρούν τις σημαντικότερες προσωπικότητες των τελευταίων 500 χρόνων οι Βραζιλιάνοι.
Ψήφισαν μόνο έναν πολιτικό και αυτόν χουντικό. Ποιόν? Τον Ζετούλιο Βάργκας. Ήταν δικτάτορας αλλά έβαλε υποψηφιότητα σε "δημοκρατικούς" καιρούς και βγήκε. Όταν ανακάλυψε σκάνδαλα και διαφθορά στους υπουργούς του αυτοκτόνησε......για να περάσει όπως έγραφε στο σημείωμα που άφησε, στην ιστορία.

Κανένας από τους δικούς μας δεν αυτοκτόνησε και ούτε πρόκειται.

Οι άλλοι που θεωρούν σημαντικές προσωπικότητες είναι από άλλους χώρους έξω από την πολιτική.

Ο Μοντέιρο Λομπάτο εκτός από συγγραφέας παιδικής λογοτεχνίας ήταν και αγωνιστής κατά της δικτατορίας. Έκανε και κάτι δηλώσεις για τα έσοδα από το πετρέλαιο και που πρέπει να πηγαίνουν και έφαγε πολλά χρόνια φυλακή.
Πολλοί διάσημοι τραγουδιστές, ηθοποιοί και διανοούμενοι φυλακίστηκαν κατά τη διάρκεια της δικτατορίας ή μάλλον των δικτατοριών.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 14 Απρ 2012, 08:01

Επειδή η Βραζιλία είναι μία χώρα που ανέκαθεν μου προκαλούσε ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχω μάθει πορτογαλικά.
Εύκολη γλώσσα λατινογενής.

Έκανα υποτιτλισμό σε δύο βίντεο με καρτούν.



Η Μόνικα, ο Κασκάο (=βρωμιάρης, που δεν πλένεται ποτέ) και ο Σεμπολίνια (κρεμυδάκιας) είναι προσφιλείς ήρωες και πολύ συμπαθητικοί.



Οι δικές μου ανασκαφές στο διαδίκτυο που έχουν σχέση με τη χώρα αυτή αποκάλυψαν και άλλα μυστικά.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Pianist

Re: Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Δημοσίευση από Pianist » Σάβ 14 Απρ 2012, 13:42

doctormarkon έγραψε:Επειδή η Βραζιλία είναι μία χώρα που ανέκαθεν μου προκαλούσε ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχω μάθει πορτογαλικά.
Εύκολη γλώσσα λατινογενής.

Έκανα υποτιτλισμό σε δύο βίντεο με καρτούν.
Πολύ μ' αρέσει αυτό το ενδιαφέρον σου για τα πορτογαλικά της Βραζιλίας.

Εγώ έχω πάρει το δίπλωμα "Certificado de Proficiencia em Lingua Portuguesa para Estrangeiros" του Ministerio de Educacao (Segradaria de Educacao Superior) της Βραζιλίας. Έχω κάνει και μερικές μεταφράσεις για να βγάλω κάτι λεφτουδάκια αλλά έπεσα σε κακοπληρωτές και μετά από λίγο τους παράτησα.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 14 Απρ 2012, 15:51

Θέλω να πάρω πιστοποίηση. Υπάρχει κάτι εδώ στην Ελλάδα?. Αν και τα πορτογαλικά δεν τα έμαθα για να μου χρησιμέψουν σε κάτι αλλά επειδή μου άρεσαν σαν γλώσσα αλλά και λόγω του ενδιαφέροντος για τη Βραζιλία.

Επίσης στη Βραζιλία έχει αναπτυχθεί η πλαστική χειρουργική. Δεν ξέρω πως και γιατί συνέβη αυτό.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Pianist

Re: Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Δημοσίευση από Pianist » Σάβ 14 Απρ 2012, 18:14

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει δίπλωμα που δίνουν στην Ελλάδα για τα πορτογαλικά κατόπιν εξετάσεων. Υπάρχει κάποια Σχολή Ξένων Γλωσσών που ειδικεύεται στα Πορτογαλικά την οποία δεν θυμάμαι τώρα. Ίσως από εκεί θα έπρεπε να αρχίσεις να ρωτάς ή έστω από την Πρεσβεία της Πορτογαλίας.

Αλλά θα είναι Πορτογαλικά κανονικά, οπότε το voce (εσύ) μάλλον θα πρέπει να το ξεχάσεις για λίγο.

Σκέψου και εσύ κανένα κατάλληλο νήμα για τη Βραζιλία να ανοίξουμε ώστε να το τροφοδοτούμε με διάφορα συμβαίνοντα, κουλτούρας ή ζωής της. Έχουν πλάκα σαν λαός, ακόμα και στα πιστεύω τους. Σκέψου το 8% πιστεύει στο Βουντού. Η πλαστική χειρουργική φυσικά και θα διέπρεπε στη Βραζιλία, αφού οι γυναίκες εκεί πρέπει να είναι όμορφες αν είναι δυνατόν μέχρι να πεθάνουν, μια και σε διαφορετική περίπτωση οι σύζυγοι τις .... αντικαθιστούν στην πράξη με νεότερες φίλες.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Βραζιλία: H ξηρασία αποκάλυψε αρχαία μυστικά

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 14 Απρ 2012, 19:23

Το Βουντού το λένε Μακούμπα.

Αλλά η πλαστική δεν είναι ανεπτυγμένη λόγω των γυναικών που πρέπει να είναι όμορφες αλλά λόγω των εγκληματιών που θέλουν να αλλάξουν τη φάτσα τους για να μην αναγνωρίζονται. Καταφεύγουν εκεί καταζητούμενοι από τις Η.Π.Α για να αλλάξουν μούρη.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παγκόσμια Ιστορία”