Χίτλερ και πράσινα άλογα

Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Τετ 18 Απρ 2007, 13:25

Posted: Mon Jul 31, 2006 5:22 pm

Από Apollo


Ο Χιτλερ ηταν καραγκιοζακη δυτικης καραγκιοζοπαιχτικης συντεχνιας που ζει και βασιλευει και τον κοσμο δια του χρηματος κυριευει.

Εχει πεθανει ο Χιτλερ; Βεβαιοτατα! Αλλα οχι στην δεκαετια του 40. Πολυ υστεροτερα!!! Ειχε φυγαδευθει υποβρυχιως προς δυσμας. Βεβαια του κοψανε το μουστακι αν και επροβαλλε σθεναρη αντισταση διοτι το μουστακι ηταν η γοητεια του.

Ποσοι θα θυμουνται τον Χιτλερ σε 3000 χρονια;

Εντυ
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Τετ 18 Απρ 2007, 13:26

Posted: Mon Jul 31, 2006 5:40 pm

Από karipis


8) Ωραία κουβεντούλα, πάμε λοιπόν..

Δεν ζητάω να ανεβάσεις καμμία φώτο κοπελίτσας διότι το επιχείρημά σου δεν πείθει. Σε μια χώρα δισεκατομυρίου σχεδόν ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΥΛΕΤΙΚΗ ΟΜΟΙΟΓΕΝΕΙΑ.
Χαζό είναι ακόμη περισσότερο είναι να λέει κάποιος το ίδιο για όλο τον κόσμο επίσης ή κ ακόμη χειρότερα να λέμε πως όμοιας φυλής είναι όλοι αυτοί που κυβερνούν τους λαούς.
(Μου θυμίζει λίγο τους "Ε" αυτό, οι οποίοι "Ε" όταν γίνετε κάτι καλό σε παγκόσμια επιστημονικό, πολιτικό ή άλλο επίπεδο, είναι πάντα αυτοί από πίσω.

Στο παρακάτω, φυσικά κ πρέπει να αρχίζει η ιδεολογία του εθνικοσοσιαλισμού να ψάχνει αλλού την κοιτίδα, αρκρεί μόνο να δει τα ευρήματα που έρχονται στο φως κ θα πειστεί...

Στο άλλο θέμα που προβάλλεις φίλε θα σου πω πως, ΚΑΙ ο εθνικοσοσιαλισμός φίλε μου, ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΕ :wink:
Αλλά να σε ρωτήσω κάτι ...[/b]ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΝΟΚΙΑ Κ Η ΜΠΕ ΕΜ ΒΕ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Κ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ :?: :?: :?: Μου θυμίζεις τον Ανέστη...

Αλήθεια φίλε, μπορείς να μου πεις κάποιους Αρείους Αυτοκράτορες του Βυζαντίου;;; (πλάκα θα ΄χει :idea: )

Αυτό για την Θεοφανώ φίλε μου, δυστυχώς δεν το γράφει κανένας (απ' όσο ξέρω τουλάχιστον) έλληνας συγγραφέας.
...Βλέπεις, έχει πεθάνει κ ο κύκλος της Πριγκίπισσας..... :roll:

Ελληνοκεντρισμός είναι πιο ρε παιδιά, η οικουμενική αντίληψη του εθνικοσοσιαλισμού; Αυτό δεν το κατάλαβα για να πω την αλήθεια!

Δεν λέμε ότι έκλεψε κάποιος την ιστορία της Ελλάδος αδελφέ, απλά από την αρχαιότητα ακόμη
ΟΛΟΙ οι λαοί είχαν τα πολιτισμικά (κ όχι μόνο) αντιδάνειά τους.
Δεν με νοιάζει τι θα κάνει η κάθε θεωρία κ ιδεολογία (η οποία απ΄ ότι βλέπω σε πολλούς "γνωστούς" μου αλλάζει κάθε λίγους μήνες), αλλά θέλω να έχουν την τιμιότητα να λεν που βασίζονται. Όπως εγώ λέω πως το αυτοκίνητο που οδηγώ είναι Μπε Εμ Βε κ όχι "90θρυπον Λαμίας", έτσι κ αυτοί :twisted:

Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Τετ 18 Απρ 2007, 13:26

Posted: Mon Jul 31, 2006 11:33 pm

Από ΧΙΟΥΙ


Καρύπη αγόρι μου δώσε!
ΔΩΣΕ ΣΟΥ ΛΕΩ!
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) :mrgreen:

Έβαλα τα θέματα στο Επιστήμη που καταδεικνύουν τις ινδογερμανικές μπούρδες και μόκο και σιωπή όλοι...Δεν απαντά κανένας...

Τι παιδεία άμυνα περίθαλψη και οικονομία...Χαφιεδισμό στο έπακρο θέλεις να πείς..Στρατόπεδα συγκέντρωσης τεράστια εργοστάσια όπλων προπαγάνδα Γκαίμπελς και όλα τα σχετικά...Έλεος.. Ες Ες...Απάνθρωποι βασανιστές...Γερμανικός στρατός..φονιάδες γυναικόπεδων...Ρε ούστ!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Τετ 18 Απρ 2007, 13:27

Posted: Mon Jul 31, 2006 11:41 pm

Από karipis


:idea: Έχω κ άλλα αλλά βαριέμαι να γράφω ρε αδελφέ.

Έτσι όμως κ με αναγκάσει κανείς να ανοίξω παραπάνω βιβλία δεν το συζητώ, εκεί θα γίνω ΄...ναζί κανονικός λέμε :evil:

..όπως βαριέμαι να διαβάσω κιόλας αυτή την εποχή :roll:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Τετ 18 Απρ 2007, 13:28

Posted: Tue Aug 01, 2006 12:06 am

Από ΧΙΟΥΙ


άστα εμένα μου κάνανε δώρο ένα βιβλίο για την Άλωση αναλυτικά τα γεγονότα και καθότι έχω μικρόβιο και δεν μπορώ να αφήνω βιβλίο αδιάβαστο μου έγινε η καρδιά περιβόλι με τον Μωάμεθ Τον Πορθητή καλοκαιριάτικα...:(
Ευτυχώς μετά έχει διακοπές και έχω κάτι best of λογοτεχνικά και θα έρθω στα ίσα...:)
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 18 Απρ 2007, 13:28

Posted: Tue Aug 01, 2006 8:50 pm

Από The_Saboteur

Τι παιδεία άμυνα περίθαλψη και οικονομία...Χαφιεδισμό στο έπακρο θέλεις να πείς..Στρατόπεδα συγκέντρωσης τεράστια εργοστάσια όπλων προπαγάνδα Γκαίμπελς και όλα τα σχετικά...Έλεος.. Ες Ες...Απάνθρωποι βασανιστές...Γερμανικός στρατός..φονιάδες γυναικόπεδων...Ρε ούστ!

ΟΤΑΝ Ο ΓΚΕΜΠΕΛΣ ΕΠΙΣΚΕΥΘΗΚΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΟΙ ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ ΤΑ ΤΣΟΥΓΚΡΙΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.
ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ?
ΜΗΠΩΣ ΒΓΑΖΕΙΣ ΔΙΚΗ ΣΟΥ VERSION ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ?
Αυτό για την Θεοφανώ φίλε μου, δυστυχώς δεν το γράφει κανένας (απ' όσο ξέρω τουλάχιστον) έλληνας συγγραφέας.
...Βλέπεις, έχει πεθάνει κ ο κύκλος της Πριγκίπισσας.....

Ε ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ?
ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ?
Αλήθεια φίλε, μπορείς να μου πεις κάποιους Αρείους Αυτοκράτορες του Βυζαντίου;;; (πλάκα θα ΄χει )

ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗ-ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ Ο ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ :P
ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ Η ΡΩΜΗ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΛΕΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΑΝ ΜΟΝΟ ΑΓΑΛΜΑΤΑ Ή ΛΕΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥΣ?
Έβαλα τα θέματα στο Επιστήμη που καταδεικνύουν τις ινδογερμανικές μπούρδες και μόκο και σιωπή όλοι...Δεν απαντά κανένας...


Η ΙΝΔΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΣΩΒΙΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ. ΟΠΩΣ ΣΩΒΙΝΙΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΕΛΛΗΝΟΚΕΝΤΡΙΚΗ (ΚΑΘΕ ΕΘΝΟΣ ΒΓΑΖΕΙ ΚΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ. ΒΛΕΠΕ ΜΕΓΑΛΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΑΛΒΑΝΙΑ ΙΣΠΑΝΙΑ ΙΤΑΛΙΑ)
ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΙΑ ΘΕΩΡΕΙΑ ΚΑΤΑΡΙΠΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ. Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΕΞΕΛΙΣΕΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑ.
Δεν λέμε ότι έκλεψε κάποιος την ιστορία της Ελλάδος αδελφέ, απλά από την αρχαιότητα ακόμη ΟΛΟΙ οι λαοί είχαν τα πολιτισμικά (κ όχι μόνο) αντιδάνειά τους.


ΣΑΦΩΣ ΕΓΩ ΠΡΩΤΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΑΝΕ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟΝΤΑΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΠΧ ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΕΙΝΑΙ ΛΕΥΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΛΛΑ ΤΟ WALKMAN ΕΙΝΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΛΕΥΚΑ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 18 Απρ 2007, 14:04

Posted: Wed Aug 02, 2006 4:49 am

Από ΑρΕλα


Επέμβαση διαχείρισης:


Σ'αυτή τη σελίδα του νήματος σβήστηκε ένα ποστ του Ιάμβλιχου με φωτογραφία (άσχετη του θέματος) και τεραστίων διαστάσεων που διέλυαν τα πλαίσια στη σελίδα, καθώς επίσης σμικρύνθηκε μια απο τις φωτο που έβαλε ο Σαμποτέρ σε επόμενο ποστ του, για τον ίδιο ακριβώς λόγο.


Ευχαριστώ.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 18 Απρ 2007, 14:05

Posted: Wed Aug 02, 2006 8:29 am

Από The_Saboteur

Σ'αυτή τη σελίδα του νήματος σβήστηκε ένα ποστ του Ιάμβλιχου με φωτογραφία (άσχετη του θέματος) και τεραστίων διαστάσεων που διέλυαν τα πλαίσια στη σελίδα, καθώς επίσης σμικρύνθηκε μια απο τις φωτο που έβαλε ο Σαμποτέρ σε επόμενο ποστ του, για τον ίδιο ακριβώς λόγο.


ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΥΝΕΣ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΗ :)
Άβαταρ μέλους
Fountikos_Xasistas
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 10:23
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fountikos_Xasistas » Τετ 18 Απρ 2007, 14:06

Posted: Wed Aug 02, 2006 9:31 pm

Από rempeskes


Όταν πάντως σκέφτομαι αρχαία ελλάδα/βυζάντιο/κλπ, το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο... εθνικοσοσιαλισμός.

Α ρε σαμποτέρ, και σε είχα συμπαθήσει.
Τα άστρα και τα ζώδια, μας φέρνουνε εμπόδια...
http://www.youtube.com/watch?v=HtUFhbH1UZ4
Άβαταρ μέλους
elia
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1333
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 10:41
Irc ψευδώνυμο: eLia_
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από elia » Τετ 18 Απρ 2007, 14:06

Posted: Thu Aug 03, 2006 9:32 am


αρχαία ελλάδα/βυζάντιο/κλπ


..τι άλλο έχει μέσα το τσουβάλι..; :loco:
"'Eτσι είναι αν έτσι νομίζετε"
Λ.Πιραντέλλο
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 18 Απρ 2007, 14:07

Posted: Thu Aug 03, 2006 9:58 am

Από ΑρΕλα

ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΥΝΕΣ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΗ


Nαι, αυτουνού και του Φρανκενστάιν :tease:

Α ρε σαμποτέρ, και σε είχα συμπαθήσει


Τς τς τς...ρατισμοί. Δε μας αρέσει κεφάλι, κόβουμε κεφάλι :gilotina:

..τι άλλο έχει μέσα το τσουβάλι..;


'Εχει και hip hop, αλλά δεν το αναπτύξαμε :rofl:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 18 Απρ 2007, 14:08

Posted: Thu Aug 03, 2006 11:39 am

Από The_Saboteur

Όταν πάντως σκέφτομαι αρχαία ελλάδα/βυζάντιο/κλπ, το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο... εθνικοσοσιαλισμός.


Ο ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΩΣ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΣΤΗΡΙΧΘΕΙ ΣΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΕΩΔΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΛΑΩΝ.
ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΙΝΔΙΑ, ΣΚΑΝΔΙΝΑΥΙΑ, ΙΡΛΑΝΔΙΑ(ΚΕΛΤΕΣ ΚΛΠ).
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΡΧΕΤΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΠΡΩΤΟ Ή ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΙΑΣ ΚΙ ΕΙΣΑΙ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΡΕΝΟ.:P
Nαι, αυτουνού και του Φρανκενστάιν

EXM THN KOΠEΛΙΑ ΔΕΝ ΜΙΚΡΥΝΕΣ?
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ?
Άβαταρ μέλους
Fountikos_Xasistas
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 10:23
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fountikos_Xasistas » Τετ 18 Απρ 2007, 14:08

Posted: Thu Aug 03, 2006 2:49 pm

Από rempeskes


\"ΑΛΛΑ ΙΝΔΙΑ, ΣΚΑΝΔΙΝΑΥΙΑ, ΙΡΛΑΝΔΙΑ(ΚΕΛΤΕΣ ΚΛΠ)\"

Δε βλέπω άμεση σχέση, αλλά στην ινδία τουλάχιστον δεν τους βγήκε σε καλό η εισβολή των Αρείων...
Τα άστρα και τα ζώδια, μας φέρνουνε εμπόδια...
http://www.youtube.com/watch?v=HtUFhbH1UZ4
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aiolos » Τετ 18 Απρ 2007, 14:09

Posted: Thu Aug 03, 2006 4:07 pm



Ταυτίζετε τον Εθνικοσοσιαλισμό με τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Αν είναι δυνατόν. Βλέπω τι κάνουν και οι Δημοκράτες στο Ιράκ, στην Παλαιστίνη, στο Κόσσοβο κλπ. Εσείς που καταδικάζετε τους \\"Φονιάδες\\" γνωρίζετε την ιστορία τού μεσοπολέμου; Γνωρίζετε τι εστί Εθνικοσοσιαλισμός; Εγώ πιστεύω πως ακολουθείτε την προπαγάνδα των Εβραίων. Εσείς είστε όμως οι δήθεν ειρηνιστές: Σε καιρό ειρήνης πρέπει να προετοιμάζεσαι για πόλεμο (Αριστοτέλης).
Αναρωτιέμαι, αν όλοι αυτοί που απαντήσατε γνωρίζετε την ιδεολογία τού Εθνικοσοσιαλισμού. Υπάρχει ιδεολογία δίχως σφαγές; Οι Μπολσεβίκοι ήτανε αθώοι; Οι Δημοκράτες; Οι Βασιλευόμενοι; Οι Αναρχικοί στην εποχή μας πώς αντιμετωπίζουν την κατάσταση; Καίγοντας τα υπάρχοντα των ανθρώπων. Αυτοί που κατηγορούν την Παγκοσμιοποίηση τρώνε αμερικάνικα προϊόντα. Έχετε δει ομιλίες τού Χίτλερ; Σκότωσε παιδιά ο Χίτλερ; Δείτε τι έκαναν οι Εβραίοι.
Ο εθνικοσοσιαλισμός επικράτησε με απολύτως νόμιμο τρόπο. Ο λαός τον ανέδειξε. Δίχως πολιτικό πραξικόπημα, όπως ο Κομμουνισμός και δίχως εκβιασμούς και φόνους πολιτικών, όπως ο Ιταλικός φασισμός. Πριν κρίνετε μια ιδεολογία, μελετήστε την πολύ με βαθύ στοχασμό. Διότι κάθε ιδεολογία έχει μια κοσμοθεωρία δική της. Κι επειδή δεν ξέρετε τι ήταν ο Εθνικοσοσιαλισμός, σας παραθέτω ένα κείμενο να μάθετε τι εστί Εθνικοσοσιαλισμός, δίχως προπαγάνδες και αηδίες:

Η ΑΝΟΔΟΣ ΤΟΥ Γ' ΡΑΙΧ


Το Γ' Ράιχ (1933-1945) δεν θα δικαίωνε τις προπαγανδιστικές προσδοκίες για μια χιλιόχρονη ύπαρξη, καθώς η ιστορική του παρουσία περιορίσθηκε σε 12 μόλις έτη, έξι ειρήνης και έξι πολέμου. Η κατάληψη της Αρχής τον Ιανουάριο του 1933 δεν υπήρξε μια αναπόφευκτη διαδικασία, όπως ενίοτε παρουσιάζεται, αλλά το αποτέλεσμα μιας σειράς παραγόντων που αφορούσαν την πολιτική και κοινωνική πραγματικότητα της Γερμανίας κατά την προβληματική περίοδο της Δημοκρατίας της Βαϊμάρης (1919-1933).
Στο στάδιο της γένεσής του, ο εθνικοσοσιαλισμός ενσωμάτωσε ποικίλες κοινωνικές, πολιτικές και ιδεολογικές παραμέτρους. Πρώτον, το όραμα του παγγερμανισμού για την κρατική ένωση όλων των πληθυσμών ίδιας καταγωγής της κεντρικής και ανατολικής Ευρώπης σε ένα μείζον Ράιχ. Δεύτερον, τον εθνικισμό τον οποίο είχε επιτείνει η απαξίωση του γερμανικού έθνους (ως συνέπεια της υπαγορευμένης Συνθήκης των Βερσαλλιών) και το αίτημα για αποκατάσταση της ισχύος του γερμανικού κράτους. Τρίτον, τον αντιεβραϊσμό, ως προπαγανδιστική πολιτική εθνικής ανεξαρτησίας, οικονομικής αυτάρκειας και κοινωνικής κριτικής. Τέταρτον, την απόκρουση του κομμουνιστικού κινδύνου, που για τους εθνικοσοσιαλιστές ήταν περισσότερο αμιγώς πολιτικής. Πέμπτον, τις εμπειρίες του καταστροφικού Α' Παγκοσμίου Πολέμου και την αίσθηση συντροφικότητας, που θα εξελισσόταν σε αναγκαιότητα μας νέας κοινωνικής διάρθρωσης και υπέρβαση της παλαιάς ιεραρχημένης δομής, όπου υπερείχε η αριστοκρατία και οι αστοί και υπήρχαν κοινωνικές διαιρέσεις.
Έκτον, την άρθρωση ενός νέου λόγου για την ιστορική αποστολή της Γερμανίας, με έμφαση σε αντιλήψεις φυλετικού περιεχομένου και με σκοπό την προφύλαξη της κοινωνίας. Αυτή, σύμφωνα με τις διακηρύξεις των ιθυνόντων, αποσκοπούσε στην ενοποίηση του έθνους και την αναβάθμιση της λαϊκής κοινότητας. Με βάση όλες αυτές τις απόψεις, το εθνικοσοσιαλιστικό κίνημα είχε στόχους σαφώς μαξιμαλιστικούς, που απέβλεπαν στη ριζική μεταμόρφωση της γερμανικής κοινωνίας.



ΟΙ ΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ


Κατά την περίοδο της Δημοκρατίας υπήρχε ένα ευρύ ρεύμα διανόησης, που αντιτίθετο στο καθεστώς και επιδίωκε την αποκατάσταση των γερμανικών εθνικών αξιών, η λεγόμενη «Συντηρητική επανάσταση» (Konservative Revolution).
Η «Συντηρητική Επανάσταση» περιελάμβανε μια ομάδα διανοητών που είχαν απογοητευθεί από την κατάπτωση των ηθικών και πολιτισμικών αξιών μετά το 1918. Στην παράδοση αυτή εντάσσεται ο φιλόσοφος Όσβαλντ Σπένγκλερ. Με το βιβλίο του «Η παρακμή της Δύσης» (Der Untergang des abendlandes, 1918, 1922) ο Σπένγκλερ προσδιόρισε την εποχή του ως περίοδο πολιτιστικής παρακμής, την οποία διαδεχόταν μια νέα εποχή καισάρων, δυναμικών ιστορικών προσωπικοτήτων. Σε ένα άλλο έργο του, με τίτλο «Πρωσσισμός και σοσιαλισμός» (Preussentum und Sozialismus, 1920), ο Σπένγκλερ αναζήτησε έναν νέο ενοποιητικό σοσιαλισμό, γερμανικής μορφής.
Άλλες μορφές της «Συντηρητικής Επανάστασης» ήταν ο Άρθουρ Μέλλερ βαν ντερ Μπρουκ, συγγραφέας του έργου «Το Γ' Ράιχ» (Das Dritte Reich, 1923), όπου οραματιζόταν ένα λαϊκό κράτος και ο πεζογράφος Ερνστ Γιούνγκερ (Ernst Juegner), που αποθέωσε τον πόλεμο, τον ριζοσπαστισμό και την εργατική ηθική. Παρά την εκτεταμένη απήχηση αυτών των ιδεών στη γερμανική κοινωνία πριν από το 1933, το ρεύμα αυτό τασσόταν κυρίως υπέρ ενός συντηρητικού εθνικιστικού καθεστώτος παρά υπέρ του ριζοσπαστικού και πληβειακού εθνικοσοσιαλισμού.
Οι εθνικοσοσιαλιστές διέθεταν πριν από το 1933 μια επεξεργασμένη αντίληψη των πολιτιστικών θεμάτων. Μια πλευρά της ήταν η αντίθεση στην εβραϊκή παρουσία και επιρροή στον χώρο της τέχνης, την οποία θεωρούσαν καταλυτική για τη διαμόρφωση του πολιτισμικού υποβάθρου της Δημοκρατίας. Το άρθρο 25 του προγράμματος του NSDAP, όπως είχε εγκριθεί το 1920, απαιτούσε τη νομική δίωξη όλων των τάσεων στην τέχνη και τη λογοτεχνία, που ήταν πιθανόν να οδηγήσουν στην αποσύνθεση της εθνικής γερμανικής ζωής.
Μετά την ανάληψη της εξουσίας το καθεστώς έσπευσε να υλοποιήσει το ανανεωτικό πρόγραμμά του. Στον πρώτο του λόγο για την τέχνη, με την ιδιότητα του Καγκελλαρίου κατά τη συνεδρίαση για πολιτικά θέματα την Ημέρα του Κόμματος στην Νυρεμβέργη, το 1933, ο Χίτλερ καθόρισε το πλαίσιο ανάπτυξης της κρατικής πολιτιστικής πολιτικής του Γ’ Ράιχ: «Ο εθνικοσοσιαλισμός πρεσβεύει μια ηρωική διδασκαλία της αξίας του αίματος, της φυλής και της προσωπικότητας, καθώς και των αιώνιων νόμων της επιλογής, και συνεπώς έρχεται συνειδητά σε ανυπέρβλητη αντίθεση με την κοσμοθεωρία της ειρηνηστικής-διεθνικιστικής Δημοκρατίας και των επιδράσεών της.
Συνιστά ένδειξη τρομακτικής πνευματικής παρακμής της παλαιότερης περιόδου, ότι τότε γινόταν λόγος για τεχνοτροπία, χωρίς να αναγνωρίζονται οι φυλετικές της διασυνδέσεις. Οι αρχαίοι Έλληνες δεν είχαν δημιουργήσει αρχιτεκτονήματα σύμφωνα με κάποιον διεθνή τρόπο, αλλά με τον ελληνικό, τουτέστιν κάθε φυλή με σαφή χαρακτηριστικά έχει θέσει τη δική της υπογραφή στο βιβλίο της τέχνης, στον βαθμό βέβαια που δεν στερείται ιδίας καλλιτεχνικής παραγωγικής ικανότητας, όπως λ.χ. ο εβραϊσμός.
Όταν, όμως οι λαοί αντιγράφουν μια ξένη προς τον χαρακτήρα τους τέχνη, αυτό δεν συνιστά απόδειξη της διεθνικότητας της τέχνης, αλλά απλώς απόδειξη της δυνατότητας να απορρίπτει κανείς ένα εσωτερικό βίωμα και επίτευγμα» (Υπάρχουν φωτογραφίες από το εργαστήριο του Γιόζεφ Τόρακ με προπλάσματα των μνημειακών γλυπτών για το πεδίο του Άρεως στη Νυρεμβέργη και πολλές άλλες, κρίμα που δεν μπορώ να σας τις δείξω).


Ο Πάουλ Λούντβιχ Τρόοστ, δίνοντας έμφαση στην απλότητα και τη λιτότητα της γραμμής, κατασκεύασε δύο «Ναούς της Τιμής» στο Μόναχο, όπου υπήρχε μόνιμη στρατιωτική φρουρά, κτίσματα αφιερωμένα στους νεκρούς του πραξικοπήματος της 9ης Νοεμβρίου 1923. Τα αρχιτεκτονήματα αξιοποιήθηκαν σε επίσημες τελετουργίες προγονολατρείας και πολιτικής μυθολογίας του καθεστώτος. Άλλα έργα του είναι το «Κτίσμα του Φύρερ» στο Μόναχο, καθώς και ο «Οίκος της Γερμανικής Τέχνης», ένα εντυπωσιακό στη λιτότητα του κτιρίου, με εξωτερικό δωρικό περιστύλιο. Ένας κριτικός τέχνης έγραψε για το κτίσμα: «Δεν είναι τυχαίο ότι ο νέος «Οίκος της Γερμανικής Τέχνης» δεν κατασκευάσθηκε με βάση την τεχνολογία του γερμανικού γοτθικού ύφους ή του Μπαρόκ... Υφίσταται μια βαθιά πνευματική ανάγκη για ένα κίνημα που θα αγωνίζεται με την πολιτική των καταλοίπων του γερμανικού ατομικισμού και της ιδιαιτερότητας, το οποίο θα επιλέγει στην καλλιτεχνική του έκφραση μια μορφή που συνδυάζει την πειθαρχία και την τάξη, καθώς και την απλή λειτουργικότητα και την αντικειμενική διαύγεια... Ο νέος χαρακτήρας του κτίσματος εκδηλώνεται στην απόπειρα του να συνδυάσει αρμονικά τη νορδική αντίληψη της φυλής με την Ιδέα της Ελλάδας».



ΤΙ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ;


Ο εθνικοσοσιαλισμός ως πολιτικό, κοινωνικό και ιδεολογικό κίνημα επικράτησε το 1933 στη Γερμανία και κατέρρευσε 12 έτη αργότερα, υπό το βάρος μιας παγκόσμιας πολεμικής αναμέτρησης με τα πλέον ισχυρά κράτη του κόσμου, τις ΗΠΑ, τη Βρετανική αυτοκρατορία και τη Σοβιετική Ένωση. Ως ιστορικό φαινόμενο εντάσσεται στην ευρύτερη άνοδο των ολοκληρωτικών κινημάτων κατά την περίοδο του Μεσοπολέμου (1919-1939).
Μια συγκριτική αντιπαραβολή των τριών ολοκληρωτικών κινημάτων καταδεικνύει ενδιαφέροντα στοιχεία για τη φύση, τα αίτια της επικράτησής τους και το πολιτικό τους περιεχόμενο. Ο κομμουνισμός ήταν ένα περιθωριακό κίνημα, που επικράτησε χάρη στην ήττα του Ρωσικού Στρατού στον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο, τη βοήθεια από το Β' Ράιχ και, κυρίως, τις μεθόδους μαζικής τρομοκρατίας που χρησιμοποίησε κατά την περίοδο 1918-1921. Στην Ιταλία ο φασισμός είχε ευρύτερη λαϊκή βάση, όμως ουσιαστικά εξεβίασε την άνοδό του, επιτυγχάνοντας, με την απειλή πραξικοπήματος, την παραχώρηση της εξουσίας τον Οκτώβριο του 1922. Ωστόσο, πριν από το 1933 ο εθνικοσοσιαλισμός ήταν ένα μαζικό λαϊκό κίνημα στην ιστορία της Γερμανίας. Ποτέ πριν ποτέ μετά δεν υπήρξε ένα τόσο ευρύ κίνημα, χωρίς χρηματοδότηση από το εξωτερικό (όπως οι κομμουνιστές) και χωρίς τα ερείσματα του κράτους (όπως οι σοσιαλδημοκράτες και οι φασίστες). Είναι το μόνο ολοκληρωτικό κίνημα που ανήλθε στην εξουσία με απόλυτα νόμιμες διαδικασίες, χωρίς δηλαδή πολιτικό πραξικόπημα, όπως οι κομμουνιστές, ή πολιτικό εκβιασμό, όπως οι φασίστες. Ο φασισμός ασκούσε μερικό έλεγχο, γι' αυτό τελικά ανατράπηκε το 1943 από την πολιτική αριστοκρατία και τον βασιλιά. Επίσης, δεν διέθετε γνήσια λαϊκά ερείσματα, παρά μόνο την υποστήριξη μιας μειοψηφίας στον Βορρά, η οποία συγκρότησε την Κοινωνική Δημοκρατία του Σαλό (1943-45), ένα σαφώς πιο ενδιαφέρον πείραμα από την 20ετή προγενέστερη πορεία του φασισμού. Ο εθνικοσοσιαλισμός ασκούσε εντονότερο, αλλά όχι πλήρη έλεγχο. Ακόμη και το 1935 οι εθνικοσοσιαλιστές υπουργοί ήταν μόνο πέντε σε σύνολο 12...



«Αυτοί που έχουν μελετήσει καλά την περίοδο του Μεσοπολέμου είναι πεπεισμένοι ότι ο εθνικοσοσιαλισμός ήταν μια σημαντική και αυθεντική επανάσταση...
Η πρακτική του να «κατηγοριοποιούμε» και άρα να απορρίπτουμε τον ναζισμό (εθνικοσοσιαλισμό) πρέπει να σταματήσει, γιατί αυτό στην πραγματικότητα αντιπροσωπεύει μια φροϋδική απώθηση από την πλευρά των διανοούμενων, οι οποίοι αρνούνται να αναγνωρίσουν το τι ήταν. Άλλοι «βάζουν στο ίδιο τσουβάλι» τον ναζισμό, τη δικτατορία, τις σφαγές, τα στρατόπεδα συγκέντρωσης, και την τρέλλα του Χίτλερ. Αυτά περίπου καλύπτουν το θέμα. Ο ναζισμός ήταν μια μεγάλη επανάσταση εναντίον της γραφειοκρατίας, εναντίον της άνοιας, για χάρη της νεολαίας, εναντίον των περιχαρακωμένων ιεραρχιών, εναντίον του καπιταλισμού, εναντίον της μικροαστικής νοοτροπίας, εναντίον της άνεσης και της ασφάλειας, εναντίον της καταναλωτικής κοινωνίας, εναντίον της παραδοσιακής ηθικής.
Ο εθνικοσοσιαλισμός αποσκοπούσε στη δημιουργία ενός νέου είδους ανθρώπου, με διαφορετική ηθική και ιδεολογική αντίληψη.
(...)Ο εθνικοσοσιαλισμός ήταν ουσιαστικά ένας νέος μύθος, η πιο ακραία ιδεολογική και πολιτιστική επανάσταση του 20ού αιώνα. Ο ίδιος ο Χίτλερ δήλωνε ότι «αυτοί που στον εθνικοσοσιαλισμό βλέπουν μόνο ένα πολιτικό κίνημα, δεν ξέρουν τίποτα γι' αυτόν. Είναι κάτι περισσότερο και από θρησκεία, θα δημιουργήσει έναν καινούργιο άνθρωπο».

Ζακ Ελλύλ (Jacques Ellul)
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 18 Απρ 2007, 14:10

Posted: Thu Aug 03, 2006 4:45 pm



Παναγιώτη λες
Ταυτίζετε τον Εθνικοσοσιαλισμό με τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Αν είναι δυνατόν


Γιατί δεν είναι δυνατον? Ποιο πολίτευμα υποστήριζε ο Χίτλερ ότι πρεσβεύει? H λέξη "ΝΑΖΙ" ξέρεις τι σημαίνει?

Δε δέχομαι στην τελική οποιαδήποτε ιδεολογία πασχίζει να επικρατήσει με πόλεμο, γενοκτονίες, εγκλήματα πολέμου, φασιστικά τερτίπια και τα υπόλοιπα χαριτωμένα.

Δεν ξέρω πόσο δόκιμο είναι να πρεσβεύεις την ακρότητα (ακόμα και με το νικ σου) και δη κάνοντας αποσπασματική και μεμονωμένη Αριστοτέλεια φράση για να την στηρίξεις, εγώ ένα ξέρω. 'Οτι η επιβολή οποιασδήποτε ιδεολογίας με τη βία, τη βαναυσότητα, το βούρδουλα και την απειλή της ζωής του άλλου, ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ, αλλά αυτό που ευρέως αποκαλείται φασισμός. Κι όποιος ενστερνίζεται το ένα (πολιτισμό) δεν είναι δυνατόν κάτω απ'την ίδια μασχάλη να κρατάει και το "καρπούζι" του φασίζοντα. Είναι αντιφατικό και σχήμα οξύμορο, και ένα απ'τα δυο καρπούζια θα του πέσει.

Μπορεί σήμερα, βλέποντας τα εγγόνια αυτών που διώχθηκαν, εξοντώθηκαν, βασανίστηκαν απ'τον "εθνικοσοσιαλισμό" εκείνης της εποχής να κάνουν τρισχειρότερα απ'τον Χίτλερ στο Λίβανο :swear: , να δικαιώνω την οπτική και την αντίληψή του γι'αυτούς, όμως σε καμία περίπτωση και ποτέ δε θα δικαιώσω μαζικές εξοντώσεις :gilotina: ανθρώπων πάνω απ'όλα, στο όνομα κάποιας ιδεολογίας, γοήτρου ή δεν ξέρω τι άλλο. Και για να δεις σε ευρύτερη έκταση τη λογική μου πάνω σ'αυτό, τράβα εδώ
http://www.ellhnismos.org/cgi-bin/em/ik ... 611;st=90΄. όπου έχω τοποθετηθεί σαφώς επί του θέματος, στο ποστ μου 98.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aiolos » Τετ 18 Απρ 2007, 16:34

Posted: Thu Aug 03, 2006 4:53 pm



Ούτε εγώ δικαιολογώ αυτές τις πράξεις. Όμως εγώ ακολουθώ την ιδεολογία και όχι τον τρόπο με τον οποίο πήγε να επικρατήσει η ιδεολογία τότε. Και δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι έχουν εναντιωθεί στον Εθνικοσοσιαλισμό λες και οι υπόλοιπες ιδεολογίες είναι πιο αθώες. Δεν ταυτίζω ιδεολογίες με ανθρώπινες πράξεις εκτός και αν καθοδηγούνται από αυτήν.
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 18 Απρ 2007, 16:35

Posted: Thu Aug 03, 2006 4:59 pm


Αίολος έγραψε: Ούτε εγώ δικαιολογώ αυτές τις πράξεις. Όμως εγώ ακολουθώ την ιδεολογία και όχι τον τρόπο με τον οποίο πήγε να επικρατήσει η ιδεολογία τότε. Και δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι έχουν εναντιωθεί στον Εθνικοσοσιαλισμό λες και οι υπόλοιπες ιδεολογίες είναι πιο αθώες. Δεν ταυτίζω ιδεολογίες με ανθρώπινες πράξεις εκτός και αν καθοδηγούνται από αυτήν.


Λες πως δεν καταλαβαίνεις γιατί όλοι εναντιώθηκαν στον Ε/Σ. Απλό. (Κι αν έβλεπες το παραπεμπτικό μου λινκ δε θ'αναρωτιόσουν). Εκ των αποτελεσμάτων κρίνοντες. Στη θεωρία όλοι καλοί είναι. Στην πράξη είναι που τα κάνουν μπάχαλο.


Kατά τα άλλα, προσωπικά δεν "αθωώνω" καμία ιδεολογία. (πάλι αν έβλεπες το παραπεμπτικό μου λινκ, θα το'ξερες αυτό:) )


Εν κατακλείδι, θα κάνω και μια λίγο άσχετη αλλά ταυτόχρονα σχετική παρατήρηση εδώ...

Στους γέροντες ή τελοσπάντων μεγαλύτερους, κατανοώ την μονομερή οπτική πραγμάτων- μια και η σκέψη τους γίνεται άκαμπτη με τα χρόνια και αποκτάει στεγανά. (Αυτοί το λένε καταστάλαγμα, εγώ το λέω μονομέρεια).
Στους νέους δεν κατανοώ ούτε δικαιολογώ τη μονομέρεια, την οπτική που ακολουθεί μια νοητή ευθεία μόνο, κοινώς το "κόλλημα". Συνιστώ με απολύτως φιλική πρόθεση στους νέους όλους (όχι μόνο σ'εσένα Παναγιώτη) να το σκεφτούν λίγο βαθύτερα αυτο΄και αν μπορούν να αναθεωρήσουν, ας το κάνουν.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aiolos » Τετ 18 Απρ 2007, 16:35

Posted: Thu Aug 03, 2006 5:04 pm



Αν το κάνουν, φτύσε με.
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Τετ 18 Απρ 2007, 16:36

Posted: Thu Aug 03, 2006 7:12 pm

Από karipis


Απαντώ στο πρότελευταίο μνμ του Σαμποτέρ.


Αγαπητέ μου κανείς δεν σου είπε πως η Γερμανία δεν είχε/έχει δικό της πολιτισμό.

Αυτό που είπες για τον Μεταξά για να πω την αλήθεια δεν το κατάλαβα...
Αν όμως το έπιασα έστω και λίγο, μου λες ότι η άποψή μου δεν συμβαδίζει με αυτή του Μεταξά και σου απαντώ: ...άσχετο σε άσχετη εποχή με διαφορετικές ανάγκες.

Για την Θεοφανώ σου είπα πως δεν το βρήκα από έλληνα συγγραφέ φίλε μου :).

Και πως συνάγετε (επιστημονικά ή με άλλον τρόπο) ότι όλοι οι Αυτοκράτορες ήσαν μη Έλληνες φίλε μου και δη Άριοι;; (γιατί σε παραπάνω μνμ διαμαρτυρήθηκες όταν κάποιος είπε πως ο Χίτλερ ήταν εβραίος, και σωστά είπες πως δεν είμαι δυνατόν να αποδείξεις πως δεν ήταν κ ελέφαντας αν θυμάμε καλά. Τώρα κάνεις το ίδιο...)

ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΩΒΙΝΙΣΜΟΣ, ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΛΛΗΝΟΚΕΝΤΡΙΣΜΟΣ. ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΗΛ. :!: :!: :!:

Το τελευταίο που είπες Σαμποτέρ μου με βρίσκει απολύτως σύμφωνο :D .
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Τετ 18 Απρ 2007, 16:37

Posted: Fri Aug 04, 2006 1:00 am

Από ΧΙΟΥΙ


Βίκυ ακριβώς.
Και ο κουμμουνισμός τι ωραία δεν τα έλεγε στην θεωρία ε; ισότητα χωρίς πλούσιους και φτωχούς όλοι αδέρφια...όλοι με ίσες ευκαιρίες και μεταχείριση...ε.....χωρίς τις θρησκείες του μίσους...ε.....και και και και.......γέμισε την Σιβηρία στρατόπεδα συγκέντρωσης....
Πρώτον, το όραμα του παγγερμανισμού για την κρατική ένωση όλων των πληθυσμών ίδιας καταγωγής της κεντρικής και ανατολικής Ευρώπης σε ένα μείζον Ράιχ. Δεύτερον, τον εθνικισμό τον οποίο είχε επιτείνει η απαξίωση του γερμανικού έθνους (ως συνέπεια της υπαγορευμένης Συνθήκης των Βερσαλλιών) και το αίτημα για αποκατάσταση της ισχύος του γερμανικού κράτους.


Τι με νοιάζει εμένα;


Τρίτον, τον αντιεβραϊσμό, ως προπαγανδιστική πολιτική εθνικής ανεξαρτησίας, οικονομικής αυτάρκειας και κοινωνικής κριτικής.


Βασικώς δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν τελικά και η όλη ιστορία του Ράιχ δεν ήταν ενορχηστρωμένη από τους ίδιους τους Εβραίους.Εκτός της καταγωγής του Χίτλερ τι έγινε τελικά;Πέντε λαουτζίκοι Εβραίοι θανατώθηκαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης και όχι όσοι λέγονται...Και μετά ως αποτέλεσμα για το δήθεν ολοκαυτωμα χαρίσανε και κράτος στους Ισραηλίτες.Ποιός μου λέει εμένα οτι δεν τα οργανώσανε οι ίδιο οι Σιωνιστές όλα αυτά;Όταν ήτανε βολεμένοι στην ασφάλεια της Αμερικής και της Αγγλίας;Και εν πάση περιπτώσει να σου πώ κάτι.Ειλικρινά.Δεν νομίζω στο Δϊστομο και στα Καλάβρυτα να ζούσανε Εβραίοι.Νομίζω λοιπόν πως δεν είχανε ειδικό σεβντά να στο πώ και στην Τουρκολαική με τους εβραίους τόσο όσο στο να καθαρίζουνε τον άοπλο κοσμάκη..
Τέταρτον, την απόκρουση του κομμουνιστικού κινδύνου, που για τους εθνικοσοσιαλιστές ήταν περισσότερο αμιγώς πολιτικής.


Ωραία δηλαδή να αδειάσουμε τα στρατόπεδα συγκέντρωσης των μπολσεβίκων για να γεμίσουμε αυτά των ναζιστικών στρατοπέδων.Τα οποία σημειωτέον είχανε και ουκ ολίγους Έλληνες.Επέτρεψέ μου να σου πώ δεν συγκινούμαι με την ιδέα...
Πέμπτον, τις εμπειρίες του καταστροφικού Α' Παγκοσμίου Πολέμου και την αίσθηση συντροφικότητας, που θα εξελισσόταν σε αναγκαιότητα μας νέας κοινωνικής διάρθρωσης και υπέρβαση της παλαιάς ιεραρχημένης δομής, όπου υπερείχε η αριστοκρατία και οι αστοί και υπήρχαν κοινωνικές διαιρέσεις.
Έκτον, την άρθρωση ενός νέου λόγου για την ιστορική αποστολή της Γερμανίας, με έμφαση σε αντιλήψεις φυλετικού περιεχομένου και με σκοπό την προφύλαξη της κοινωνίας. Αυτή, σύμφωνα με τις διακηρύξεις των ιθυνόντων, αποσκοπούσε στην ενοποίηση του έθνους και την αναβάθμιση της λαϊκής κοινότητας. Με βάση όλες αυτές τις απόψεις, το εθνικοσοσιαλιστικό κίνημα είχε στόχους σαφώς μαξιμαλιστικούς, που απέβλεπαν στη ριζική μεταμόρφωση της γερμανικής κοινωνίας.


Σόρρυ αλλά είναι σαν να μου μιλάει τώρα σε γλώσσα ο Παυλόπουλος ή ο Ρέππας....Πέστο με δικά σου λόγια καλύτερα μπας και καταλάβουμε τίποτα...
Δεν την βλέπω και τόσο δημοκρατική την νεά χιτλερική κοινωνία...στην πράξη της δηλαδή...Στην θεωρία καλά...
Το άρθρο 25 του προγράμματος του NSDAP, όπως είχε εγκριθεί το 1920, απαιτούσε τη νομική δίωξη όλων των τάσεων στην τέχνη και τη λογοτεχνία, που ήταν πιθανόν να οδηγήσουν στην αποσύνθεση της εθνικής γερμανικής ζωής.


Και τέχνη "Γκεστάπο" ε....Μήπως να περνάει από την εθνικοσοσιαλιστική σας λογοκρισία και τι χρώμα βρακί φοράμε; Αυτή είναι η ελπίδα του αύριο μια κοινωνία λογοκρισίας και χαφιεδισμού; Να την χαίρεστε!
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 18 Απρ 2007, 16:37

Posted: Fri Aug 04, 2006 2:13 pm

Από The_Saboteur

Και πως συνάγετε (επιστημονικά ή με άλλον τρόπο) ότι όλοι οι Αυτοκράτορες ήσαν μη Έλληνες φίλε μου και δη Άριοι;; (γιατί σε παραπάνω μνμ διαμαρτυρήθηκες όταν κάποιος είπε πως ο Χίτλερ ήταν εβραίος, και σωστά είπες πως δεν είμαι δυνατόν να αποδείξεις πως δεν ήταν κ ελέφαντας αν θυμάμε καλά. Τώρα κάνεις το ίδιο...)

τον χιλτερ τον λεγαν adolf τον ιουστιανο γιουτπραδα αμα θυμαμαι καλα.
που ειναι σλαβικο ονομα.
σλαβικο= μη Ελληνικο και αρειο
:p
Βασικώς δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν τελικά και η όλη ιστορία του Ράιχ δεν ήταν ενορχηστρωμένη από τους ίδιους τους Εβραίους.Εκτός της καταγωγής του Χίτλερ τι έγινε τελικά;Πέντε λαουτζίκοι Εβραίοι θανατώθηκαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης και όχι όσοι λέγονται...Και μετά ως αποτέλεσμα για το δήθεν ολοκαυτωμα χαρίσανε και κράτος στους Ισραηλίτες.Ποιός μου λέει εμένα οτι δεν τα οργανώσανε οι ίδιο οι Σιωνιστές όλα αυτά;Όταν ήτανε βολεμένοι στην ασφάλεια της Αμερικής και της Αγγλίας;

ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΒΡΑΙΟΣ ΡΑΒΙΝΟΣ.
ΜΑ ΚΑΛΑ ΡΙΧΝΕΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΑ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΔΙΝΩ?
ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΩΒΙΝΙΣΜΟΣ, ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΛΛΗΝΟΚΕΝΤΡΙΣΜΟΣ. ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΗΛ.

ΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΑΣ ΔΩΣΑΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΟΥ. Η ΦΥΛΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ (ΑΡΑ ΑΝΩΤΕΡΟΙ). ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΒΑΡΒΑΡΟΙ. ΠΟΙΟΥΣ ΚΕΛΤΕΣ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΡΥΙΔΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΤΑΝ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΒΙΝΙΣΤΗΣ :P
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Τετ 18 Απρ 2007, 16:38

Posted: Fri Aug 04, 2006 10:54 pm

Από karipis


Δε μου λες ρε τσακαλάκο;
Ότι είναι Σαβικό είναι κ Άριο συγχρόνως;;;;
Άρα και οι Κύριλος κ Μεθόδιος που έπαθαν στους Σλάβους να γράφουν ήταν κ αυτοί Άριοι σωστά;;; ΧΑΧΑΧΑχαχαχαχαχαχα.................

Η Ελλάς φίλε μου γέννησε τα πάντα, κάποιοι κάποια, τα καλυτέρεψαν. Κάποιοι έρχονται σήμερα να τα ισοπεδώσουν.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΟΙ ΤΑΓΟΙ ΤΩΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.....

Παρεπιπτώντως κ μια κ ανέφερες τα σλαβικά, υπάρχει μια εξαιρετική μελέτη που λέγετε "Συμβολαί εις την ΄σλαβικήν διάλεκτο".


Διαβάστε, διαβάστε, διαβάστε, διαβάστε, διαβάστε, διαβάστε, διαβάστε........

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 18 Απρ 2007, 16:40

Posted: Fri Aug 04, 2006 11:02 pm

Από The_Saboteur

Δε μου λες ρε τσακαλάκο;
Ότι είναι Σαβικό είναι κ Άριο συγχρόνως;;;;
Άρα και οι Κύριλος κ Μεθόδιος που έπαθαν στους Σλάβους να γράφουν ήταν κ αυτοί Άριοι σωστά;;; ΧΑΧΑΧΑχαχαχαχαχαχα.................

Η Ελλάς φίλε μου γέννησε τα πάντα, κάποιοι κάποια, τα καλυτέρεψαν. Κάποιοι έρχονται σήμερα να τα ισοπεδώσουν.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΟΙ ΤΑΓΟΙ ΤΩΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.....

Παρεπιπτώντως κ μια κ ανέφερες τα σλαβικά, υπάρχει μια εξαιρετική μελέτη που λέγετε \"Συμβολαί εις την ΄σλαβικήν διάλεκτο\".


Διαβάστε, διαβάστε, διαβάστε, διαβάστε, διαβάστε, διαβάστε, διαβάστε........


ΣΑΦΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΡΙΟΙ ΜΑΘΑΝ ΣΤΟΥΣ ΣΛΑΒΟΥΣ ΑΡΙΟΥΣ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ.
ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ?
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 18 Απρ 2007, 16:40

Posted: Fri Aug 04, 2006 11:03 pm

Από ΑρΕλα

Η Ελλάς φίλε μου γέννησε τα πάντα, κάποιοι κάποια, τα καλυτέρεψαν. Κάποιοι έρχονται σήμερα να τα ισοπεδώσουν.


Κάποιοι τ'αντιγράφουν και βγάζουν κακέκτυπα αμπελοφιλοσοφήματα (Εβραίοι) κι άλλοι τα κλέβουν, τα οικειοποιούνται και τα λένε δικά τους (Σκοπιανοί). ΚΑΝΕΙΣ δεν λέγεται πολιτισμένος χωρίς αυτά.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΟΙ ΤΑΓΟΙ ΤΩΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΑ


Αυτοί που ΞΕΡΟΥΝ είναι οι προδότες, οι ανθέλληνες και οι ξεφτίλες. _angry_
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 18 Απρ 2007, 16:41

Posted: Fri Aug 04, 2006 11:05 pm

Από The_Saboteur

Κάποιοι τ'αντιγράφουν και βγάζουν κακέκτυπα αμπελοφιλοσοφήματα (Εβραίοι) κι άλλοι τα κλέβουν, τα οικειοποιούνται και τα λένε δικά τους (Σκοπιανοί). ΚΑΝΕΙΣ δεν λέγεται πολιτισμένος χωρίς αυτά.

ΑΡΕΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΜΑΣ.
ΑΝ ΗΤΑΝ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΟΙΚΟΙΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ.
ΕΝΤΑΞΕΙ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ευρωπαϊκή Ιστορία”