ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (1780-1827)

Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (1780-1827)

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Κυρ 22 Φεβ 2009, 20:41

Πρέπει απο την πλευρά των γονιών να μετριάσουνε την συμπεριφορά του οι γονείς γιατί τα αγοράκια εκτός απο παιδιά μας είναι κ Αγοράκια ξέρετε, τρέχει μέσα άφθονη τεστοστερόνη, αν τα έχουμε όλη την ώρα κάτω απο τις μασχάλες μας τα κάνουμε κακό.
Ξέρω οτι τα παιδικά χρόνια είναι όμορφα, κ αν ευχαριστώ για κάτι τον θεό εκτό το οτι ήρθα στην ζωή, είναι γιατί είχα τα καλύτερα παιδικά χρόνια που μπορούσα να είχα.
Αλλά αυτό που θέλω να δώσω περισσότερο προσοχή είναι στην ελευθερία τους κ την ψυχική κ την σωματική,
lol βρε acid μου... μα αυτό για την ελευθερία, και που δεν πρέπει να τα έχουμε κάτω απο την μασχάλη μας ισχύει και για τα δύο φύλα! Στα παιδιά και των δύο φύλων πρέπει να δίνουμε ευκαιρίες αυτενέργειας, αλλιώς θα έιναι πάντα άβουλα και φοβισμένα όντα!

όσο για τις νοητικές διαφορές των φύλων γενικώς, θα σε στεναχωρήσω, αλλά και άγριος να είναι ένας άντρας, μία γυναίκα τον κάνει ό,τι θέλει, και θα σου πώ το μυστικό για να μην αγχώνεσαι τσάμπα :)
οι γυναίκες έχουν μία επιπλέον στρώση στον εγκέφαλο... σαν να λέμε η τυρόπιτα έχει περισσότερα φύλλα! Αυτό το επιπλέον στρώμα του εγκεφάλου έχει την εξής καταπλητική ιδιότητα: δίνει στην γυναίκα την ικανότητα να αναγνωρίζει τα συναισθήματα τα δικά της και των άλλων, ακόμα κι όταν ο άλλος δεν τα εκφράζει...Σε πειράματα που έγιναν, οι άντρες δεν μπορούσαν καν να χαρακτηρίσουν το συναίσθημα που αισθάνονταν κάθε φορά, δεν ήξεραν ας πούμε αν νιώθουν θυμό ή απογοήτευση ή κάτι άλλο, ή όλα μαζί αυτά. Αυτό είναι μεγαλο μείον για τους άντρες, ακι τρομερό όπλο στα χέρια των γυναικών. Φαντάσου έναν καλό ψυχολόγο που φέρνει τον ασθενή του στα νερά του, αν είναι καλός θα τον θεραπεύσει (εξ ου και μερικές γυναίκες όντως βοήθησαν τους άντρες τους να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι), αν είναι άρρωστος ο ψυχολόγος μπορεί να καταστρέψει τον ασθενή, να παίξει με το μυαλό του και να τον τρελάνει τελείως (εξ ου και όντως μία γυναίκα μπορεί να τρελάνει έναν άντρα αν το θέλει, ή να τον κάνει να τις κάνει ό,τι θέλει, και να τον κάνει να πιστεύει κιόλας οτι είναι επιλογή του αυτά)..
όπως βλέπεις λοιπόν δεν είναι θέμα παιδείας εδώ, αλλά φυσικής επιλογής... είστε το 'δυνατό' φύλο, γιατί έτσι θέλουμε να πιστεύετε αγάπη μου...σόρρυ που σου διέλυσα το όνειρο :loco:

μας λατρεύετε όμως εεεε? Κι εμείς! :rose:

ΥΓ ρε σείς μόλις συνειδητοποίησα πως οδηγώ τα περισσότερα θέματα (ακόμα και τα πιο άσχετα) στο θέμα της διαπαιδαγώγησης των παιδιών... καλά, ένας άνθρωπος δεν βρέθηκε να το δεί αυτό να με βάλει στην θέση μου??? συγχωρέστε με όμως, είναι οι ορμόνες μου :ppp

άντε back to topic
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Acid{RFE}
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Δευ 08 Σεπ 2008, 16:56
Irc ψευδώνυμο: Acid{RFE}
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Land Of Freedom
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (1780-1827)

Δημοσίευση από Acid{RFE} » Κυρ 22 Φεβ 2009, 21:12

Μανταμ_ΦρουΦρου έγραψε:
Πρέπει απο την πλευρά των γονιών να μετριάσουνε την συμπεριφορά του οι γονείς γιατί τα αγοράκια εκτός απο παιδιά μας είναι κ Αγοράκια ξέρετε, τρέχει μέσα άφθονη τεστοστερόνη, αν τα έχουμε όλη την ώρα κάτω απο τις μασχάλες μας τα κάνουμε κακό.
Ξέρω οτι τα παιδικά χρόνια είναι όμορφα, κ αν ευχαριστώ για κάτι τον θεό εκτό το οτι ήρθα στην ζωή, είναι γιατί είχα τα καλύτερα παιδικά χρόνια που μπορούσα να είχα.
Αλλά αυτό που θέλω να δώσω περισσότερο προσοχή είναι στην ελευθερία τους κ την ψυχική κ την σωματική,
lol βρε acid μου... μα αυτό για την ελευθερία, και που δεν πρέπει να τα έχουμε κάτω απο την μασχάλη μας ισχύει και για τα δύο φύλα! Στα παιδιά και των δύο φύλων πρέπει να δίνουμε ευκαιρίες αυτενέργειας, αλλιώς θα έιναι πάντα άβουλα και φοβισμένα όντα!

όσο για τις νοητικές διαφορές των φύλων γενικώς, θα σε στεναχωρήσω, αλλά και άγριος να είναι ένας άντρας, μία γυναίκα τον κάνει ό,τι θέλει, και θα σου πώ το μυστικό για να μην αγχώνεσαι τσάμπα :)
οι γυναίκες έχουν μία επιπλέον στρώση στον εγκέφαλο... σαν να λέμε η τυρόπιτα έχει περισσότερα φύλλα! Αυτό το επιπλέον στρώμα του εγκεφάλου έχει την εξής καταπλητική ιδιότητα: δίνει στην γυναίκα την ικανότητα να αναγνωρίζει τα συναισθήματα τα δικά της και των άλλων, ακόμα κι όταν ο άλλος δεν τα εκφράζει...Σε πειράματα που έγιναν, οι άντρες δεν μπορούσαν καν να χαρακτηρίσουν το συναίσθημα που αισθάνονταν κάθε φορά, δεν ήξεραν ας πούμε αν νιώθουν θυμό ή απογοήτευση ή κάτι άλλο, ή όλα μαζί αυτά. Αυτό είναι μεγαλο μείον για τους άντρες, ακι τρομερό όπλο στα χέρια των γυναικών. Φαντάσου έναν καλό ψυχολόγο που φέρνει τον ασθενή του στα νερά του, αν είναι καλός θα τον θεραπεύσει (εξ ου και μερικές γυναίκες όντως βοήθησαν τους άντρες τους να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι), αν είναι άρρωστος ο ψυχολόγος μπορεί να καταστρέψει τον ασθενή, να παίξει με το μυαλό του και να τον τρελάνει τελείως (εξ ου και όντως μία γυναίκα μπορεί να τρελάνει έναν άντρα αν το θέλει, ή να τον κάνει να τις κάνει ό,τι θέλει, και να τον κάνει να πιστεύει κιόλας οτι είναι επιλογή του αυτά)..
όπως βλέπεις λοιπόν δεν είναι θέμα παιδείας εδώ, αλλά φυσικής επιλογής... είστε το 'δυνατό' φύλο, γιατί έτσι θέλουμε να πιστεύετε αγάπη μου...σόρρυ που σου διέλυσα το όνειρο :loco:

μας λατρεύετε όμως εεεε? Κι εμείς! :rose:

ΥΓ ρε σείς μόλις συνειδητοποίησα πως οδηγώ τα περισσότερα θέματα (ακόμα και τα πιο άσχετα) στο θέμα της διαπαιδαγώγησης των παιδιών... καλά, ένας άνθρωπος δεν βρέθηκε να το δεί αυτό να με βάλει στην θέση μου??? συγχωρέστε με όμως, είναι οι ορμόνες μου :ppp

άντε back to topic
Σε αυτό που λές έχεις μεγάλο δίκιο, όταν ψιλοκατάλαβα της γυναίκας το μυαλό ψιλοαγχώθηκα, γιατί κατάλαβα πολλά, γι'αυτό τον λόγο σου είπα οτι οι γυναίκες είναι περισσότερο μαγκάκια απο τους άντρες γιατί είναι παμπόνηρες κ σατανικά διανοιτικές κ το καλό είναι οτι δεν φαίνεται αυτό.
Μα μην είστε απόλυτες πάντα οτι έχετε τον έλεγχο, γιατί υπάρχουν κ πολλές στρώσεις στην τυρόπιτα, όπως υπάρχουν κ πολλοί δρόμοι, κ για να πετύχετε κάτι πρέπει να έχετε καλή ερμηνεία σε αυτό, κ αν στραβώσουν τα λεγόμενα της ερμηνίας αυτής ζήτω που καήκατε, θα μπεί στο μυαλουδάκι σας λίγο ποιό πάνω άλλος κ θα καραφλιάσετε άσχημα!!! Και θα έρθουν πράγματα που δεν τα περιμένετε.

Πίστεψε με καταλαβαίνω την σκέψη σου κ αυτό που λές, κ έχω φτάσει στο σημείο να το θαυμάζω, γιατί πραγματικά ο άντρας έχει τύφλα μπρός στο Θέμα γυναίκα, αλλά για καλύ μου τύχη με κόβει σαν άνθρωπο, κ αν καταλάβω οτι γίνεται παιχνίδι σε σημαντικά πράγματα κ όχι σε απλά{Γιατί στα απλά μπορεί να γίνεται} τότε το έχει χάσει, κ το καλό ξέρεις ποιό είναι οτι θα το χάσει χωρίς να το καταλάβει, κ θα έχει μιά τεράστια πεποίθηση οτι κυριαρχεί στην σκέψη, πράγμα που με ευχαριστή ιδιαίτερα, γιατί μετά αποκτάω τον έλεγχο, κ αν γίνει κάτι που με θίγει τότε υπάρχει μια τεχνική η οποία έχει την ιδιότητα να αφρίζει τον άλλον.
Δεν έχει τύχει τα τελευταία 3 χρόνια μετά την ανακάλυψη αυτού του τεράστιου γεγονότος καμμία κ κανένας να παίξει κ να δεί τον δικό μου τρόπο, είμαι πολύ βαθιά, που πιστεύω οτι μόνο εγώ μπορώ να με βρώ μερικές φορές.
Γι'αυτό τον λόγο τα παω καλά με το ωραίο φύλο κ κρατάω κ σχέσεις γιατί προσφέρω κ δεν συνηπάρχω, κ το αντίστροφο, πάντα προσθέτω κάτι, κ πάντα μέσα απο τις κινήσεις του σώματος, το βλέμμα το ματιών, τις κινήσεις των χεριών μπορώ να καταλάβω πολλά!!!
Έτσι για να σου δηλώσω οτι όχι μόνο μπένω στο μυαλό σας, αλλά το γαργαλάω κιόλας όταν το κρίνω ψυχαγωγικό για μένα,, το παιχνίδι παντού φαίνεται, κ γι'αυτό τιγχάνει να τα πάω καλά, γιατί κάνω ένα παιχνίδι διαφορετικό κ πραγματικό που ακουμπάει.

Δεν είμαι εύκολος αντίπαλος θα έλεγα{Αν κ δεν υπάρχουν πολλοί}, πολύ δύσκολος, κ αυτό μου λένε πάντα μα τι είσαι εσύ κ δεν γινεται να το λένε έτσι, γιατί οι λέξεις που θα πετάξω μερικές φορές όταν κρίνω κατάλληλο το χρόνο χαστουκίζουν. Στην ζωή μου εδώ κ κάμποσα χρονάκια κάνω ελεύθερες σχέσεις κ έχω μυρίσει αρκετά θεωρώ πολύ ενδιαφέρον την κάθε γυναίκα, αλλά κ έτσι εγώ ζητάω ελευθερίας σκέψης, συζητήσεις γενικές κ οποιουδήποτε ενδιαφέροντος, κ αναγνώριση του χαρακτήρα μου για να μην κάνουν λαθάκια κ νομίζουν οτι είμαι ένα κομάτι της μάζας κ κάνουν κινήσεις που με τσιγκλάν τα νεύρα κ με υποβαθμίζουν σαν Γιώργο, έτσι για να υπάρχει ένωση, κ όχι μονόδρομος.

Οτι υπάρχουν τεράστιες νοητικές διαφορές υπάρχουν κ το παραδέχομαι, κ μάλιστα διαφορές που δεν επρόκειται να φανταζόμουν ποτέ, αλλά για καλή μου τύχη είμαι άτομο που έχω ανοιχτή την σκέψη μου κ μετά απο εξετάσεις βγάζω ακτινογραφίες, μπορεί στις απλές ασθένιες να μην δίνω φαρμακευτική αγωγή, αλλά όταν βλέπω εγκεφαλικές διαταράξεις την προτείνω, κ εάν δεν την ακολουθήσει, να πάει αλλού, έφ'όσων έχω δίξει τι θέλω.
Η αλήθεια είναι οτι ο άντρας δεν μπορεί χώρια απ'την γυναίκα αλλά ούτε κ η γυναίκα χωρίς αυτόν.

Εγώ αυτό που εσύ λές ποιό πάνω, το απολαμβάνω πλέον, γιατί βρίσκω κάποιον "δίπλα" μου.

Στην αρχή δεν το έβλεπα με καλό μάτι κ μου φαινόταν άσχημο να κρατιέται κάποιος σε ένα δωμάτιο που δεν έχει μπεί κανένας, αλλά μετά κατάλαβα οτι είναι ιδιότητα κ μάλιστα ορέα όμορφη κ αυθεντική. Απο την άλλη σκέψου κ την αντρική πλευρά που είναι αυθόρμητη στρωμένη χωρίς εμπόδια κ προβληματισμούς, αλήθεια ποιά θα διάλεγες???
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (1780-1827)

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Κυρ 22 Φεβ 2009, 21:53

Απο την άλλη σκέψου κ την αντρική πλευρά που είναι αυθόρμητη στρωμένη χωρίς εμπόδια κ προβληματισμούς, αλήθεια ποιά θα διάλεγες???
και τίς δύο! οι άντρες για μένα είναι πιο ειλικρινείς, πιο αυθόρμητοι, πιο παιδιά, κι αυτό το θαυμάζω...μ'έχω πιάσει να προσπαθώ να σκέφτομαι σαν άντρας συχνά...εντελώς συνειδητά, αλλά δεν τα καταφέρνω... η στρώση μου έχει κάτσει καλά. Αυτά όμως που λέμε είναι γενικότητες. Υπάρχουν άντρες πονηροί που αρέσκονται στα παιχνίδια εξουσίας, και υπάρχουν και γυναίκες που λένε αυτό που έχουν στο κεφάλι τους χωρίς να σκέφτονται τις συνέπειες, και δίνουν χωρίς να φοβούνται μήπως χάσουν κάτι. Είναι απλά μία γενικότερη διαπίστωση, με μία δόση φυσιολογίας, που δίνει συγκεκριμένη κατεύθυνση σκέψης στις γυναίκες, ή μάλλον τους δίνει ένα εργαλείο...αυτό δεν σημαίνει πως θα χρησιμοποιήσουν όλες οι γυναίκες το ίδιο εργαλείο με τον ίδιο τρόπο, έτσι δεν είναι;

τέλος πάντων, βοηθάτε ωρε συνάδελφοι του διαχειριστικού να κάνουμε μία αποσπασούλα εδώ χάμω, γιατί έχουμε ωραίο θέμα (κι εγώ εχω ξεχάσει τα εργαλεία, και φοβάμαι μην κάνω πατάτα)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Acid{RFE}
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Δευ 08 Σεπ 2008, 16:56
Irc ψευδώνυμο: Acid{RFE}
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Land Of Freedom
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (1780-1827)

Δημοσίευση από Acid{RFE} » Δευ 23 Φεβ 2009, 12:56

Μανταμ_ΦρουΦρου έγραψε:
Απο την άλλη σκέψου κ την αντρική πλευρά που είναι αυθόρμητη στρωμένη χωρίς εμπόδια κ προβληματισμούς, αλήθεια ποιά θα διάλεγες???
και τίς δύο! οι άντρες για μένα είναι πιο ειλικρινείς, πιο αυθόρμητοι, πιο παιδιά, κι αυτό το θαυμάζω...μ'έχω πιάσει να προσπαθώ να σκέφτομαι σαν άντρας συχνά...εντελώς συνειδητά, αλλά δεν τα καταφέρνω... η στρώση μου έχει κάτσει καλά. Αυτά όμως που λέμε είναι γενικότητες. Υπάρχουν άντρες πονηροί που αρέσκονται στα παιχνίδια εξουσίας, και υπάρχουν και γυναίκες που λένε αυτό που έχουν στο κεφάλι τους χωρίς να σκέφτονται τις συνέπειες, και δίνουν χωρίς να φοβούνται μήπως χάσουν κάτι. Είναι απλά μία γενικότερη διαπίστωση, με μία δόση φυσιολογίας, που δίνει συγκεκριμένη κατεύθυνση σκέψης στις γυναίκες, ή μάλλον τους δίνει ένα εργαλείο...αυτό δεν σημαίνει πως θα χρησιμοποιήσουν όλες οι γυναίκες το ίδιο εργαλείο με τον ίδιο τρόπο, έτσι δεν είναι;

τέλος πάντων, βοηθάτε ωρε συνάδελφοι του διαχειριστικού να κάνουμε μία αποσπασούλα εδώ χάμω, γιατί έχουμε ωραίο θέμα (κι εγώ εχω ξεχάσει τα εργαλεία, και φοβάμαι μην κάνω πατάτα)
Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνούμε, ναι όντως πιάσαμε γενικότητες, άλλωστε υπάρχουν εκατομμύρια ψυχές, κ εκατομμύρια διαφορετικές νοήσεις.

Οτι όμως το γυναικείο μυαλό είναι διαβολικό κ ειδικά στις εκδικήσεις, ε είναι πώς να το κάνουμε, γενικά στο ταλάνισμα.

Τώρα είναι στον καθένα να μπορεί να καταλάβει, τα μάτια κ οι κινήσεις του σώματος είναι αλάνθαστες υποδείξεις.

Όπως κ ο λόγος υποδεικνύει πολλά, έστω κ γραπτός, πάρα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (1780-1827)

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Δευ 23 Φεβ 2009, 13:06

Όπως κ ο λόγος υποδεικνύει πολλά, έστω κ γραπτός, πάρα πολλά.
συμφωνώ, αλλά μην τον εμπιστεύεσαι και πολύ, ειδικά τον γραπτό, γιατί ο γραπτός φιλτράρεται, έχεις τον χρονο να τον φιλτράρεις, και τελικά να περάσεις ασυνείδητα ή συνειδητά αυτό που νομίζεις οτι είσαι, ή που θα ήθελες οι άλλοι να νομίζουν οτι είσαι...ο πιο έγκυρος λόγος είναι ο...λανθάνων προφορικός (γλώσσα λανθάνουσα...που λένε) ;)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Acid{RFE}
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Δευ 08 Σεπ 2008, 16:56
Irc ψευδώνυμο: Acid{RFE}
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Land Of Freedom
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (1780-1827)

Δημοσίευση από Acid{RFE} » Δευ 23 Φεβ 2009, 13:14

Μανταμ_ΦρουΦρου έγραψε:
Όπως κ ο λόγος υποδεικνύει πολλά, έστω κ γραπτός, πάρα πολλά.
συμφωνώ, αλλά μην τον εμπιστεύεσαι και πολύ, ειδικά τον γραπτό, γιατί ο γραπτός φιλτράρεται, έχεις τον χρονο να τον φιλτράρεις, και τελικά να περάσεις ασυνείδητα ή συνειδητά αυτό που νομίζεις οτι είσαι, ή που θα ήθελες οι άλλοι να νομίζουν οτι είσαι...ο πιο έγκυρος λόγος είναι ο...λανθάνων προφορικός (γλώσσα λανθάνουσα...που λένε) ;)

Φαίνονται σχεδόν πάντα τίποτα δεν κρύβεται, πάντα υπάρχουν στιγμές αδυναμίας, κ πάντα κάτι θα γίνει κ θα φύγει απο το ρεύμα που υπόδειξε.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λές, αλλά πάντα υπάρχουν μικρές ηλιαχτίδες στο σκοτάδι που σου δείχνουν το αληθινό δρόμο κ δεν χάνεσαι, εμπιστεύομαι την κρίση μου απόλυτα, ίσως είναι μαλακία, λιγες φορές πέφτω έξω. Μπορεί να είμαι ένας κιοφτές που νομίζει οτι βλέπει σωστά, αλλά έχει τύφλα, αλλά ο δρόμος μέχρι τώρα σωστά με βγάζει κ δεν το λέει μόνο το μυαλό μου, υπάρχουν κ πινακίδες.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (1780-1827)

Δημοσίευση από karipis » Κυρ 08 Μαρ 2009, 02:04

Μιας και βρήκα στα αρχεία μου το παρακάτω περιστατικό, θα επαναφέρω λίγο την κουβέντα στον Αρχιστράτηγο Καραϊσκάκη, ο οποίος εκτός των άλλων είχε και καταπληκτικό χιούμορ.
Απολαύστε:


Γράμμα από άλλον κόσμο.

Μέσα στην πολιορκημένη Ακρόπολη ό Γκούρας είχε γραμματικό τον Κωστ. Παππαθανασόπουλο Γορτύνιο, πού ό Καραϊσκάκης τούχε κολλήσει το παρανόμι ォΜετερνίχοςサ γιατί ήθελε να δίνη γνώμη σ’ όλα. Ο Γκούρας τούχε εμπιστοσύνη και τούχε δώσει πολλές υπογραφές του, κάρταμπιάνκα, να τής μεταχειρίζεται σε ώρα ανάγκης. Τα γράμματα όμως πού στελνόνταν απ’ το Γκούρα στου Καραϊσκάκη το στρατόπεδο, ήτανε γραμμένα με στοιχειά συβολικά, για τού εχτρού το φόβο, κι’ ό ταχυδρόμος έπαιρνε μαζί του κ’ να περιστέρι από τα ήμερα του κάστρου και με το περιστέρι αυτό στελνόταν ή απόκριση από τον Καραϊσκάκη.
Άξαφνα σκοτώνεται ό Γκούρας (30 Σεπτ. 1826). Ο Μετερνίχος γράφει γλήγορα το γράμμα το συβολικό για του Γκούρα το θάνατο — κι’ από κάτου υπογραφή: Γιάννης Γκούρας.. και φεύγει ό ταχυδρόμος βιαστικός, αφού κρεμάστηκε απ’ το Κάστρο, και φτάνει στον Καραϊσκάκη. Παίρνει αυτός το γράμμα, τ’ ανοίγει και το δίνει στους γραμματισμένους φίλους του Χρηστίδη, Αδάμ Δούκα και τον ταχτικό γραμματικό του το Ν. Μοδινό να το ξηγήσουνε. Σ’ αυτό το μεταξύ ρωτάει τον ταχυδρόμο για το Γκούρα.
— Καλά είναι, λέει αυτός δακρυσμένος.
Ο Καραϊσκάκης άλλα βάνει με το νου του.
— Μην κλαις, παληκαρά μου, του λέει, σε δέκα μέρες θα μπούμε όλοι στο Κάστρο.
Ο ταχυδρόμος αρχίζει τότε κλάματα δυνατά, μα ό Καραϊσκάκης άλλα πάλι βάνει με το νου του.
— Έχεις γυναίκα, ωρέ; του λέει.
— Όχι, και δός του κλάματα.
— Θάχης καμιά π’τανίτσα […] στο Κάστρο, έγνοια σ’ και θα μπούμε γλήγουρα, δε θα σ’ την πάρ’ κανένας.
Τότε έφτασε ό Δούκας και μίλησε στ’ αυτί του Καραϊσκάκη. Αφού άκουσε ό Καραϊσκάκης το κακό χαμπέρι, δε μπόρεσε να κρατηθή πάλι από τα συνειθισμένα χωρατά τουキ είπε στο Δούκα σιγά:
— Που νάξερα ’γώ ό έρμος πώς ό Μετερνίχος έμαθε το Γκούρα τόσα γράμματα — να γράφη και πεθαμένος.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (1780-1827)

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 17 Ιουν 2010, 03:39

Μοῦ γράφεις ἕνα μπουγιουρντί, λέγεις νὰ προσκυνήσω,
κι ἐγώ, πασά μου, ρώτησα τὸν μποῦτζον μου τὸν ἴδιον
κι αὐτὸς μοῦ ἀποκρίθηκε νὰ μὴν σὲ προσκυνήσω
κι ἂν ἔρθεις κατ᾿ ἐπάνω μου, εὐθὺς νὰ πολεμήσω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεότερη Ελληνική Ιστορία”