Μικρασιατική καταστροφή

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Μικρασιατική καταστροφή

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 29 Απρ 2018, 19:50

Μια απάντηση στον γελοίο Ερντογάν-αφού η ηγεσία κάνει την πάπια- για το ποιος έβαλε τις φωτιές στη Σμύρνη. Διάβασε να ξεστραβωθείς βόδι γενίτσαρε, εγγονέ του εξισλαμισθέντα, Μίμη Μπακάτογλου

Εικόνα

«Εκτός από την άθλια τουρκική συνοικία, η Σμύρνη έπαψε να υπάρχει […] το πρόβλημα των μειονοτήτων έχει λυθεί εκεί μια για πάντα […] Δεν μένει καμία αμφιβολία για τα αίτια της πυρκαγιάς […] Τον δαυλό τον άναψαν στρατιώτες του τουρκικού στρατού».

Daily Telegraph, 16 Σεπτεμβρίου 1922


Ήταν Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου 1922 όταν ξέσπασε η μεγάλη πυρκαγιά στη Σμύρνη, ξεκινώντας από την αρμενική συνοικία. Ήδη από τις 9 Σεπτεμβρίου είχαν μπει στην πόλη οι πρώτοι ιππείς Τούρκοι, και δύο μέρες αργότερα ο Μουσταφά Κεμάλ με το επιτελείο του. Εκείνη τη μαύρη μέρα μαρτύρησε στα χέρια του τουρκικού όχλου και ο μητροπολίτης Σμύρνης, εθνοϊερομάρτυρας Χρυσόστομος.

Εικόνα

Εκεί παίχτηκε η τελευταία πράξη του δράματος του πληθυσμού της Ιωνίας στο έδαφος της πατρώας γης.
Η αρχή του τέλους άρχισε να γράφεται από τον Αύγουστο, όταν κατέρρευσε το μέτωπο, και ο ελληνικός στρατός από το Αφιόν Καραχισάρ άρχισε να υποχωρεί προς τη θάλασσα. Σύμφωνα με υπολογισμούς του Οικουμενικού Πατριαρχείου που επικαλείται η ιστορικός Β. Σολομωνίδου σε δημοσίευσή της σε Δελτίο του Κέντρου Μικρασιατικών Σπουδών, ο αριθμός των προσφύγων που ακολούθησαν τον ελληνικό στρατό στην αναδίπλωσή του προς τη μικρασιατική ακτή έφτανε τις 250.000, μαζί με περίπου 15.000 Αρμενίους του εσωτερικού.

Με τρένα και πεζή έφθαναν καθημερινά οι πρόσφυγες στη Σμύρνη, με αποτέλεσμα μια ατέλειωτη θάλασσα ρακένδυτων ανθρώπων να απλώνεται στην προκυμαία, και όπου υπήρχε ελεύθερος χώρος ελπίζοντας σε ένα πλοίο που θα τους πάει στα νησιά.

Εικόνα

Ο ναός του Αγίου Γεωργίου μετά την καταστροφή

Η αναχώρηση της ελληνικής διοίκησης στις 8 Σεπτεμβρίου δεν άφηνε πια κανένα περιθώριο για ελπίδα.

Όσα μεσολάβησαν έως τις 13 Σεπτεμβρίου, οπότε ξέσπασε η πυρκαγιά και έγινε της Σμύρνης το γιαγκίνι που καταγράφηκε στη συλλογική μνήμη ως η μεγαλύτερη συμφορά του ελληνισμού, έδειχναν περίτρανα την κατίσχυση των αγριεμένων Τούρκων επί του ελληνικού στοιχείου. Λεηλασίες, βιασμοί, κάθε μορφής αγριότητα εναντίον Ελλήνων και Αρμενίων…

Η φωτιά στη Σμύρνη κατακαίει το αρμενικό νοσοκομείο, την αρμενική μητρόπολη και την αρμενική εκκλησία του Αγίου Στεφάνου μαζί με τους πρόσφυγες που είχαν καταφύγει εκεί. Σταδιακά φωτιές ξεσπούν παντού στις ελληνικές γειτονιές, καταπίνοντας ανθρώπους και τόπους.

Για να διασφαλιστεί ότι το κακό θα ολοκληρωθεί, οι Τούρκοι ρίχνουν εμπρηστικές βόμβες σε σημαντικά ορόσημα της παράκτιας ζωής της πόλης, όπως το ιστορικό θέατρο της Σμύρνης, η ελληνική λέσχη (το Κλουμπ), το ξενοδοχείο «Κραίμερ» κ.ά.

Εικόνα

η νύχτα της 13ης Σεπτεμβρίου, και με τους πρόσφυγες που έφθαναν κοντά στο μισό εκατομμύριο να βρίσκονται παντού, ο ναύαρχος Μπροκ της Μεγάλης Βρετανίας έδωσε εντολή να σταλούν λέμβοι για να παραλάβουν κόσμο. Περίπου 20.000 κατάφεραν να ανέβουν στα πολεμικά πλοία. Τρεις μέρες αργότερα, εκείνο το φρικτό σαββατοκύριακο 16-17 Σεπτεμβρίου, χιλιάδες Αρμένιοι και Έλληνες, ηλικίας 17-45 ετών, οδηγήθηκαν σε πορείες θανάτου προς την ενδοχώρα. Θεωρήθηκαν αιχμάλωτοι πολέμου και η αναχώρησή τους απαγορεύτηκε επί ποινή θανάτου.

Έως τις 17 Σεπτεμβρίου καίει η φωτιά κάνοντας στάχτη την όμορφη ζωή εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων στην ευλογημένη γη της Ιωνίας.
Έως τις 30 Σεπτεμβρίου όλοι οι Έλληνες που δεν ανήκαν στην κατηγορία των αιχμαλώτων πολέμου, ακόμα και οι Οθωμανοί υπήκοοι, αλλά μόνον με κανονικά διαβατήρια, διατάχτηκαν από τους Τούρκους να εγκαταλείψουν τον τόπο. Σε διαφορετική περίπτωση θα οδηγούνταν στο εσωτερικό της Μικράς Ασίας.

Οι εικόνες με γυναίκες, γέρους και παιδιά που κουβαλούν μπόγους και προσπαθούν απεγνωσμένα και με την απελπισία στα μάτια να φύγουν, έχουν χαραχτεί στη μνήμη όλων.

Η μεγάλη επιχείρηση εκκένωσης της προκυμαίας της Σμύρνης και της πόλης ολόκληρης από το ελληνικό και το αρμενικό στοιχείο, άρχισε ουσιαστικά την Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου, χάρη στην πρωτοβουλία του μεθοδιστή πάστορα από τη Νέα Υόρκη Έιζα Τζένινγκς, στελέχους της ΧΑΝ Σμύρνης που εμπνεύστηκε και υλοποίησε την Αμερικανική Επιχείρηση Αρωγής σώζοντας εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους. Όλοι αυτοί φορτώθηκαν στα πλοία και έφυγαν αφήνοντας πίσω τους τη μεγάλη πατρίδα και το όνειρο της Μεγάλης Ελλάδας.


Στη μητέρα-πατρίδα, η εγκατάστασή τους δεν έγινε με τους καλύτερους οιωνούς. Κι όμως, εκείνοι στην πορεία των χρόνων απέδειξαν την ικανότητά τους να ριζώνουν και να προκόβουν.

www.pontos-news.gr/
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μικρασιατική καταστροφή

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 30 Απρ 2018, 12:07

Ήταν αρκετά ευκατάστατοι όσοι έφυγαν και ανώτερου μορφωτικού επιπέδου.
Όλη η οικογένεια του συζύγου μου είναι μικρασιάτες από τα Μούγλα και από Καπαδοκία Άδανα.
Η προγιαγιά που πέθανε 3 χρόνια πριν γνωριστούμε μιλούσε 4 γλώσσες αλλά ελληνικά δεν ήξερε πολύ καλά.
Είχε σπουδάσει σε κολλέγιο την εποχή που οι γυναίκες στην Ελλάδα έμεναν αναλφάβητες και δεν τις έστελναν καν σχολείο.
Μετά την καταστροφή πέρασαν στα νησιά η οικογένεια του άντρα μου στη Σάμο και από κει η στη Θεσσαλονίκη ή στην Κοκκινιά.
Έτσι εξηγείται γιατί η Κοκκινιά έχει τόσους αρμενικής καταγωγής.
Δεν το είχα σκεφτεί ούτε το είχα ψάξει και μου είχε κάνει εντύπωση στις εκλογές όταν έψαχνα τα εκλογικά τμήματα έγραφε 1ο Σχολείο Αρμενοπαίδων Νίκαιας.
Τα περισσότερα σχολεία έχουν τη λέξη αρμενοπαίδων μπροστά΄και μια οδός Αρμενίων Προσκόπων.
Στην Κοκκινιά υπάρχουν πολλοί σύλλογοι που προοθούν ήθη και έθιμα από Μικρά Ασία.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μικρασιατική καταστροφή

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 30 Απρ 2018, 12:13

Ειναι μια άρτια κατά τη γνώμη μου καταγραφή, και την έφερα εδώ για δύο λόγους.
α/ να εμπλουτίσει την βιβλιοθήκη της Ιστορίας που έχουν τα ΙΔΕΟ και να στέκεται
σαν απάντηση κόλαφος στους "συνωστισμούς" της Ρεπούση
β/ για να την έχω και να τη διαβάσω σε κάποιο λάιβ μου στην μαύρη επέτειο...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μικρασιατική καταστροφή

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 30 Απρ 2018, 12:31

Ναι είναι πολύ καλό και δεν πρέπει να ξεχαστεί ούτε οι αλλαγές που έφεραν στην ελληνική κοινωνία αυτοί που ήρθαν από τη Μ.Ασία. Το θέμα είναι τεράστιο και με πολλά πλοκάμια.
Δεν πρέπει να ξεχαστεί αλλά να βγαίνει στο φως σε όλες τις πτυχές του ακόμα και τις πιο κρυφές και αθέατες.

Είχαν ιδιαίτερα ήθη και έθιμα και τηρούσαν με διαφορετικό τρόπο τα θρησκευτικά εθιμα.
Οι νηστείες για τους πιστούς π.χ σήμαιναν να μην τρώνε και να μη πίνουν ούτε νερό για ένα διάστημα και ιδιαίτερα πριν τη θεία κοινωνία.
Πολύ πιστοί χριστανοί αλλά ήταν και οι πρώτοι ΚΚΕδες. Αυτά τα δύο παντρευτηκαν και συνδυάστηκαν με εκπληκτικό τρόπο.

Να πούμε και για τον κόσμο του ρεμπέτικου και πως επιβίωσαν άνθρωποι στην παρανομία αλλά αυτοκαθοριζόμενοι χωρίς να φορέσουν το κοστούμι του λούμπεν άθλιου που οι κύκλοι φιλοπτώχων είχαν ράψει γι αυτούς.

Οι κύκλοι του ρεμπέτικου δεν ήταν πολιτικοποιημένοι (μέχρι που βρέθηκαν στη φυλακή με τους "άλλους")
Όμως κατόρθωσαν να βγούν έξω από το "κάδρο".

Θα μπορούσα να τους χαρακτηρίσω σαν το λιγότερο ελεγχόμενο πληθυσμό ever
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μικρασιατική καταστροφή

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 30 Απρ 2018, 12:53

Εχεις δίκιο, υπάρχουν πολλά που μπορούμε να αναπτύξουμε γι'αυτό το θέμα.
Πολλά που λίγοι γνωρίζουν.
Θα προτείνω συζήτηση με τον Δημήτρη τον Ρωμανό.
Αν δεχτεί, θα γίνει σημαντική εκπομπή.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μικρασιατική καταστροφή

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 30 Απρ 2018, 14:48

Έχω και κάποιες σημειώσεις από βιβλιογραφία που είχα κρατήσει εν όψει της διατριβής μου σχετικά με το θέμα.
Όχι ακριβώς ως ιστορικό γεγονός αλλά οι αλλαγές που έφερε το κύμα προσφύγων στην ελληνική κοινωνία.
Επειδή οι μικρασιάτες είχαν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Ήταν πιο μπροστά από την ελληνική κοινωνία στην οποία εγκαταστάθηκαν.
Απετέλεσαν σημαντικό εργατικό δυναμικό για την ανάπτυξη της βιομηχανίας. (από του Γιαννίτση το βιβλίο).
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Μικρασιατική καταστροφή

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 30 Απρ 2018, 14:58

Είναι και που η οικογένεια του συζύγου είναι μικρασιάτες.

Και τώρα κουιζ. Δεν ξέρω την απάντηση.

Γιατί όσοι ήρθαν από Μικρά Ασία έχουν στο επίθετο το πρόθεμα Χατζή?

Χατζή+κάποιο όνομα όπως Χατζηανδρέου Χαντζηνικολάου, Χατζημάρκου

Αλλά υπάρχει και Χατζησαλάτας Χατζημπατζάκης και άλλα κάπως αστεία.

Το Χατζή φανερώνει ότι κάποιος πρόγονος είχε βαφτιστεί στον Ιορδάνη ποταμό.
Έψαξα να βρω ποιός από τους προπαππούδες του συζύγου είχε βαφτιστεί στον Ιορδάνη αλλά κανείς δεν ήξερε να μου πει.
Θα ήταν το 19ο αι'ωνα μάλλον και κάπου το 1840.......1850 κάπου κει. Μήπως κανείς έχει ακούσει σχετικά?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεότερη Ελληνική Ιστορία”