Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 29 Αύγ 2014, 01:27

Divine Sinner έγραψε:λογικα θα υπαρχουν και αλλες.
Αν βγω εγώ αύριο στα κανάλια και φωνάζω πως ο στρατός μας τότε βίαζε τουρκάλες και δολοφονούσε εν ψυχρω τουρκόπουλα, έχεις ιδέα τι ντόρος έχει να γίνει;;; Βάλε και το διαδίκτυο μαζί με τα μπλογκς...

Πότε έγινε λοιπόν αυτός ο ντόρος και δεν το ξέρω;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από Clash » Παρ 29 Αύγ 2014, 10:38

Ενας από τους νόμους στο διαδίκτυο είναι να μην μπαίνεις ποτέ σε συζητήσεις με ανθρώπους που αγνοούν ακόμη και τα βασικά. Κυκλοφορούν δεκάδες βιβλία με απομνημονεύματα και ημερολόγια στρατιωτών και αξιωματικών που έλαβαν μέρος στην εκστρατεία 1919-22 και περιγράφουν τα όσα είδαν. Αλλά πέρα από αυτά υπάρχουν επίσημα έγγραφα, εκθέσεις όπως του Χατζηανέστη, διαταγές μεραρχιών και άλλων μονάδων, επιστολές του Βενιζέλου κτλ κτλ. Υπάρχει, ακόμη, και η συνθήκη της Λωζάνης, με την οποία η Ελλάδα αναλαμβάνει τις ευθύνες για τις θηριωδίες στη Μ. Ασία και αποζημίωσε την Τουρκία. Ολα αυτά είναι πασίγνωστα, αλλά μην ξεχνάμε ότι πέρασαν 90 χρόνια από τότε. Η σχολική ιστορία εννοείται πως τα αποσιώπησε όλα αυτά, αφού δεν ήταν δυνατόν να μαθαίνουν τα ελληνόπουλα ότι οι παπούδες τους έκαναν τα ίδια και χειρότερα με τους Τούρκους. Και έτσι βλέπουμε συμπαθητικές περιπτώσεις όπως ο ΟΤΤΟ που μαθαίνει ιστορία από τα μπλογκ και από τα κανάλια και νομίζει ότι όλα αυτά είναι πρωτάκουστα, επειδή ο ίδιος τα διαβάζει πρώτη φορά.. Υπόψη ακόμη και ο Σαράντος Καργάκος στην ιστορία που γράφει για το 1922 παραδέχεται τις ακρότητες του ελληνικού στρατού, αλλά ισχυρίζεται πως δεν υπήρχαν ανάλογες διαταγές από την ανώτερη διοίκηση του στρατού ήταν πρωτοβουλίες των κατωτέρων αξιωματικών και των στρατιωτών

<<Ο Συνταγματάρχης Π.Παλαιολόγος ζητά από τους άντρες του να σεβαστούν μονάχα δύο χωριά, τα οποία θεωρούνται ειρηνόφιλα ή εν πάση περιπτώσει αμέτοχα της αντίστασης. Ακόμη και στα δύο αυτά χωριά, ωστόσο, οι στρατιώτες επιδίδονται σε βιασμούς γυναικών, βασανιστήρια και λεηλασίες. Κάθε γυναίκα, κάθε παιδί και κάθε αδύνατο μέρος είναι στη διάθεση του κάθε Έλληνα στρατιώτη. Ευτυχώς που λίγοι είναι αυτοί που έχουν κακούργικα ένστικτα και σκοτώνουν γυναικόπαιδα. Δεν έχουν τελειωμό οι διηγήσεις φαντάρων τι είδανε και τι κάνανε σε αυτό το διάστημα. Η εκστρατεία θα ολοκληρωθεί με το συστηματικό κάψιμο κάθε κατοικημένου τόπου. Η διαταγή λέει: «καταστρέψτε διά πυρός και τελείως όλα τα χωριά που θα συναντήσετε και τις κωμοπόλεις. Ποιμνιοστάσια, νερόμυλους και ανεμόμυλους. Κάθε εξοχικό κι απομονωμένο σπίτι». Σε ορισμένες περιπτώσεις τα σπίτια καίγονται μαζί με τους ηλικιωμένους κατοίκους τους»

Χρήστος Καραγιάννης - Το ημερολόγιον.

«Την τύχην των διαφόρων χωρίων ακολουθεί εμπρησμός των οικιών και των σιτηρών, τον οποίον οι δυστυχείς και άξιοι οίκτου κάτοικοι παρακολουθούν έντρομοι. Η κατάστασις είναι λυπηρά και αξιοθρήνητος>>

Ανθυπολοχαγός Παντελής Πρινιωτάκης - Ατομικόν Ημερολόγιον, Μικρά Ασία 1919-1922,

«Η Ελλάς ανέλαβεν την υποχρέωσιν όπως επανορθώση τας προξενηθείσας εν Ανατολία ζημίας εκ των πράξεων του ελληνικού στρατού ή της ελληνικής διοικήσεως, των αντιθέτων προς τους νόμους του πολέμου»

Αρθρο 59. συνθήκη της Λωζάνης.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 29 Αύγ 2014, 15:31

Clash έγραψε:Ενας από τους νόμους στο διαδίκτυο είναι να μην μπαίνεις ποτέ σε συζητήσεις με ανθρώπους που αγνοούν ακόμη και τα βασικά.
Αυτός είναι αποκλειστικά νόμος δικός σου (λογικά και μερικών ομοίων σου). Όταν αντιλαμβάνεσαι πως οι συνάνθρωποί σου δεν γνωρίζουν κάτι που θα έπρεπε να γνωρίζουν, τους ενημερώνεις, όμορφα κι ωραία, με τα ΤΕΚΜΗΡΙΑ. Θες να κάνεις βίντεο όπως εγώ; Θες να κάνεις μπλογκ; Εκτός κι αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να σπας πλάκα με αυτό που αποκαλείς αμορφωσιά των άλλων, οπότε τότε δείχνεις πως έχεις κάποιο νοητικό θέμα...

Πες μου, τι ποσοστό του ελληνικού πληθυσμού γνωρίζει πως ο στρατός μας έκανε θηριωδίες; Και πρόσεξε, δεν με ενδιαφέρει αν έκαψαν χωράφια. Θηριωδία είναι αν βίασαν γυναίκες και σκότωσαν αμάχους (γυναικόπεδα, ηλικιωμένους κλπ).

Οφείλεις να πεις ποσοστό, και μόνο αν το ποσοστό αυτό είναι μικρό, ψιλοδικαιολογείσαι να λες πως δεν θες να συζητάς με τους "αμόρφωτους", καθώς είναι λίγοι. Όταν όμως οι περισσότεροι είναι έτσι, κι εσύ θες να πεις κάτι το οποίο προαπαιτεί γνώσεις που δεν τις έχουν, είσαι υποχρεωμένος να τους ενημερώσεις με σωστό τρόπο, εκτός κι αν έχεις ψυχολογικά...
Κυκλοφορούν δεκάδες βιβλία με απομνημονεύματα και ημερολόγια στρατιωτών και αξιωματικών που έλαβαν μέρος στην εκστρατεία 1919-22 και περιγράφουν τα όσα είδαν.
Γιατί δεν τα φέρνεις; Εγώ γιατί δίνω λινκ,στοιχεία, τίτλους και ονόματα (σε θέματα που αποφασίζω να ενημερώσω); Βλέπεις, αυτή είναι μια μεγάλη διαφορά μεταξύ εμού και εσού, εσύ λες στον αμόρφωτο "πάνε αμόρφωτε ψάξε", ενώ εγώ, στα θέματα που αποφασίζω να ενημερώσω, κάνω σωστή ενημερωση, του λέω πού βρήκα την πληροφορία, για να μην ψάχνει με τους μήνες, και ΑΝ τη βρει ποτέ. Δηλαδή τι κάνεις; Πετάς μια βόμβα, το παίζεις πιο μορφωμένος από τους υπόλοιπους, και τους λες ψάξτε μόνοι σας; Ούτε μόρφωση αποδεικνύεις, ούτε τίποτα, και δείχνεις κατωτερότητα. Οι πιο μορφωμένοι έχουν μεγαλύτερες ευθύνες από τους αμόρφωτους, ξέρεις...
Αλλά πέρα από αυτά υπάρχουν επίσημα έγγραφα, εκθέσεις όπως του Χατζηανέστη, διαταγές μεραρχιών και άλλων μονάδων, επιστολές του Βενιζέλου κτλ κτλ.
Οφείλεις να πεις που τα βρήκες και τα διάβασες τα επίσημα έγγραφα (σε ποια βιβλιοθήκη, ή αν υπάρχουν online, σε ποια διεύθυνση), εκτός κι αν αρκείσαι στο ότι κάποιος τρίτος ισχυρίζεται ότι τα διάβασε κι εσύ απλά τον πιστεύεις και μας μεταφέρεις τον ισχυρισμό του.
Υπάρχει, ακόμη, και η συνθήκη της Λωζάνης, με την οποία η Ελλάδα αναλαμβάνει τις ευθύνες για τις θηριωδίες στη Μ. Ασία και αποζημίωσε την Τουρκία.
Το ότι η Ελλάδα έχει το μεγαλύτερο μέρος των ευθυνών είναι γεγονός (εξαιτίας ως πάντα των @@@@κυβερνήσεων), διότι εμείς ξεκινήσαμε την εκστρατεία. Το αν γράφουν μέσα τη λέξη "θηριωδίες" και τι ακριβώς εννοούν με αυτήν την λέξη, δεν το γνωρίζω. Επαναλαμβάνω, πείραξαν γυναικόπαιδα; Αυτό ακριβώς λέει;
Ολα αυτά είναι πασίγνωστα
Πασίγνωστα σημαίνει ότι οι πάντες τα ξέρουν. Τι ποσοστό του ελληνικού πληθυσμού δηλαδή το ξέρει; Ποιοι τα ξέρουν; Εγώ δεν βλέπω κανέναν να τα ξέρει, πλην εσού και λογικά μερικών ακόμα. Πώς αποδεικνύεται το "πασίγνωστα";;; Και που τα έμαθες ρε μέγιστε; Στα ίδια σχολεία δεν πήγαμε; Ποιος κύρηκας σου τα ψυθίρισε;
Η σχολική ιστορία εννοείται πως τα αποσιώπησε όλα αυτά, αφού δεν ήταν δυνατόν να μαθαίνουν τα ελληνόπουλα ότι οι παπούδες τους έκαναν τα ίδια και χειρότερα με τους Τούρκους.
Καλά εδώ δεν καταλαβαίνεις πως αντιφάσκεις; Πώς είναι πασίγνωστα, αν τα σχολεία τα αποσιώπησαν; Τόσο ερευνητάρες είμαστε ως λαός και δεν το γνωρίζω;
Και έτσι βλέπουμε συμπαθητικές περιπτώσεις όπως ο ΟΤΤΟ που μαθαίνει ιστορία από τα μπλογκ και από τα κανάλια και νομίζει ότι όλα αυτά είναι πρωτάκουστα, επειδή ο ίδιος τα διαβάζει πρώτη φορά..
Πρώτον, τη λίγη ιστορία που ξέρω, την έμαθα είτε από βιβλία, είτε από συγγενείς, και ελάχιστα πράγματα από ντοκιμαντερ που έβλεπα κάποτες.

Η τηλεόραση είναι κλειστή 24/7. Δεν διαβάζω ιστορία σε μπλογκς. Άρα @@@@@ λες.

Και δεν μου λες, είμαι ο μόνος στα ΙΔΕΟ που τα δεν γνωρίζει; Και πρόσεξε, γνωρίζω σημαίνει αντιλαμβάνομαι ότι όντως έτσι είναι, όχι το άκουσα μια φορά και έναν καιρό από κάποιον να το λέει. Αυτό δεν είναι γνώση.
Υπόψη ακόμη και ο Σαράντος Καργάκος στην ιστορία που γράφει για το 1922 παραδέχεται τις ακρότητες του ελληνικού στρατού, αλλά ισχυρίζεται πως δεν υπήρχαν ανάλογες διαταγές από την ανώτερη διοίκηση του στρατού ήταν πρωτοβουλίες των κατωτέρων αξιωματικών και των στρατιωτών
Και γιατί να μας την γλιτώσουν αυτοί; Δεν πρέπει να τιμωρηθούν; Θα ήθελα με τα ίδια μου τα χέρια (αν και δεν υπήρχα τότε) να τους τιμωρήσω. Τέτοια συμπεριφορά δεν αρμόζει σε Έλληνα, μόνο σε βαρβάρους.
Ακόμη και στα δύο αυτά χωριά, ωστόσο, οι στρατιώτες επιδίδονται σε βιασμούς γυναικών, βασανιστήρια και λεηλασίες. Κάθε γυναίκα, κάθε παιδί και κάθε αδύνατο μέρος είναι στη διάθεση του κάθε Έλληνα στρατιώτη.
Αυτοί, αν υπήρξαν, δεν είναι Έλληνες, είναι προδότες. Και τι περίμενε μετά το στρατιωτάκι, να επιστρέψει στην Ελλάδα και να πάει στη γυναικούλα του και να τις πει ότι βίασε 5-6 τουρκάλες; Τι ήθη είναι αυτά μωρε;;; Και ότι δολοφόνησε ανήμπορα παιδάκια; Και ότι σκότωσε τη γυναίκα που βίασε; Πώς θα κοιμάται τα βράδια; Πες ότι βιάζεις μια επειδή σου αρέσει (εννοείται πως είναι διαστροφή), μετά γιατί να την σκοτώσεις; Πώς γίνεται να σκοτώσεις το άτομο που προλίγου έστω και με τη βία το φιλούσες και του έκανες έρωτα; Την βίαζε από αγγαρία και δεν του άρεσε; Κι αν την ήθελε ξανά μετά αλλά πλέον ήταν νεκρή; Δηλαδή είναι μια διαστροφή ο βιασμός, αυτό είναι πλέον διαστροφή στο τετράγωνο!!! Πόσο διεστραμμένοι ήταν;;; Ε;;; Ή έτσι γουστάρουν ορισμένοι να νομίζουμε πως ήταν;

Και για πες μου με ειλικρίνια, εσύ που τα πιστεύεις αυτά, αν ήσουν στρατιώτης τότε εκεί, θα έκανες τα ίδια; Θα βίαζες και θα σκότωνες; Γιατί εγώ, θα προτιμούσα να πεθάνω, παρά να τα κάνω. Για πες μας... Είσαι ίδια ράτσα με τέτοιους ανθρώπους; Έχεις ίδια ένστικτα; Γιατί εγώ δεν έχω!
«Την τύχην των διαφόρων χωρίων ακολουθεί εμπρησμός των οικιών και των σιτηρών, τον οποίον οι δυστυχείς και άξιοι οίκτου κάτοικοι παρακολουθούν έντρομοι. Η κατάστασις είναι λυπηρά και αξιοθρήνητος>>
Προφανώς δεν είναι σωστό, αλλά δεν συγκρίνεται με όσα προανέφερα.
«Η Ελλάς ανέλαβεν την υποχρέωσιν όπως επανορθώση τας προξενηθείσας εν Ανατολία ζημίας εκ των πράξεων του ελληνικού στρατού ή της ελληνικής διοικήσεως, των αντιθέτων προς τους νόμους του πολέμου»

Αρθρο 59. συνθήκη της Λωζάνης.
Και γιατί δεν τιμωρηθήκαμε για έγκλημα κατά της ανθρωπότητας; Διότι το να βιάζεις και να σκοτώνεις παιδιά, ασχέτως εθνικότητας, καταστάσεων κλπ, μόνο έγκλημα κατά της ανθρωπότητας είναι.

ΥΓ. Τα άλλα δύο που είχα αναφέρει πριν μέρες τα κάνεις γαργάρα επιμελώς.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 29 Αύγ 2014, 15:37

Για εγκληματα κατα της ανθρωποτητας τιμωρουνται συγκεκριμενα προσωπα αν αποδειχθει οτι πραξανε καποιο απο τα εγκλήματα αυτα.
Τα κράτη τιμωρούνται εαν ητηθουν με το να καταβαλουν αποζημιωση. αυτο απεδεχθη η Ελληνικη κυβέρνηση στην συνθηκη της λωζάνης
Τοτε δεν υπηρχε ουτε ΟΗΕ ουτε τιποτα.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 29 Αύγ 2014, 15:40

Divine Sinner έγραψε:Για εγκληματα κατα της ανθρωποτητας τιμωρουνται συγκεκριμενα προσωπα αν αποδειχθει οτι πραξανε καποιο απο τα εγκλήματα αυτα.
Τα κράτη τιμωρούνται εαν ητηθουν με το να καταβαλουν αποζημιωση. αυτο απεδεχθη η Ελληνικη κυβέρνηση στην συνθηκη της λωζάνης
Τοτε δεν υπηρχε ουτε ΟΗΕ ουτε τιποτα.
Έτσι που μου το λες είναι σαν να μου λες πως αν το κάνει ένας, θα τιμωρηθεί πιο πολύ από το άν το κάνει ένα κράτος.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 29 Αύγ 2014, 15:43

Επίσης ξαναναναφέρω πως το ότι δεν έχει γίνει ήδη ντόρος, για μένα δείχνει πως όλα αυτά είναι μούφα. Για τον συνωστισμό έγινε της κακομοίρας, για αυτό δεν θα γινόταν τίποτα;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 29 Αύγ 2014, 15:47

Ο συνωστισμος χτυπουσε τις εθνικιστικες χορδες. γι αυτο γιατι να γινει ντόρος; διδάσκεται στα σχολεια; για τον μεσο εθνικιστή καλύτερα να κανει τα στραβά μάτια. οσο δεν διδάσκεται στα σχολεια δεν τον νοιαζει.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 29 Αύγ 2014, 15:49

Divine Sinner έγραψε:Ο συνωστισμος χτυπουσε τις εθνικιστικες χορδες. γι αυτο γιατι να γινει ντόρος; διδάσκεται στα σχολεια; για τον μεσο εθνικιστή καλύτερα να κανει τα στραβά μάτια. οσο δεν διδάσκεται στα σχολεια δεν τον νοιαζει.
Σαν να μου λες ότι πράγματι λίγοι το γνωρίζουν. Άρα το "πασίγνωστο" είναι παραμύθι.

Εσύ αν ήσουν εκεί θα έκανες τις θηριωδίες που σύμφωνα με όσα λέει ο Clash κάναν οι δικοί μας;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 29 Αύγ 2014, 15:55

OTTO έγραψε:
Divine Sinner έγραψε:Ο συνωστισμος χτυπουσε τις εθνικιστικες χορδες. γι αυτο γιατι να γινει ντόρος; διδάσκεται στα σχολεια; για τον μεσο εθνικιστή καλύτερα να κανει τα στραβά μάτια. οσο δεν διδάσκεται στα σχολεια δεν τον νοιαζει.
Σαν να μου λες ότι πράγματι λίγοι το γνωρίζουν. Άρα το "πασίγνωστο" είναι παραμύθι.

Εσύ αν ήσουν εκεί θα έκανες τις θηριωδίες που σύμφωνα με όσα λέει ο Clash κάναν οι δικοί μας;
Εγω ΔΕΝ θα ημουν εκει.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 29 Αύγ 2014, 16:12

Divine Sinner έγραψε:Εγω ΔΕΝ θα ημουν εκει.
Δεν θα πήγαινες να πολεμήσεις;

Σωστό κι αυτό. Ούτε κι εγώ. Αλλά λέμε τώρα, αν θα βρισκόσουν.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από Clash » Παρ 29 Αύγ 2014, 18:50

Οττο δεν κάνω πλάκα με τους αμόρφωτους, αλλά με τους ξεροκέφαλους. Που παρά το ότι έχουν πλήρη άγνοια επιμένουν για κάτι που δεν ξέρουν. Πες μου ειλικρινά διάβασες ποτέ έστω και ένα βιβλίο για το 1922? Ακόμη και στο τρίτομομο Εξοδος που εκδόθηκε από το Κέντρο Μικρασιατικών Σπουδών το οποίο αναφέρεται στα όσα τράξηβαν οι Ελληνες της Μ. Ασίας γίνεται λόγος και για τις θηριωδίες του ελληνικού στρατού. Τα αποσπάσματα που παρέθεσα είναι όλα από σχετικά βιβλία που εκδόθηκαν, για αυτό γράφω και τους τίτλους. Καμιά δεκαριά πηγές σου παράθεσα. Πόσες θες; Βιντεάκι συτο youtube πρέπει να στα κάνω; :lol: :lol: :lol:

Αν θέλεις τώρα κάποιο συγκεντρωτικό πάρε το «Πόλεμος και εθνοκάθαρση» του Τάσου Κωστόπουλου, το οποίο εμπεριέχει πλουσία βιβλιογραφία για να σε βοηθήσει να ψάξεις καλύτερα το θέμα. Σχετικά με τα επίσημα έγγραφα και τις διαταγές υπάρχουν στην ιστορία του ΓΙΣ στους τρεις τόμους για την εκστρατεία στην Μ. Ασία (είναι σχετικά φθηνοί), αλλά και σε πολλά ιστορικά βιβλία.
Καλά εδώ δεν καταλαβαίνεις πως αντιφάσκεις; Πώς είναι πασίγνωστα, αν τα σχολεία τα αποσιώπησαν; Τόσο ερευνητάρες είμαστε ως λαός και δεν το γνωρίζω;
Καλά δεν έχεις άδικο σ' αυτό. Εδώ έχουν ψηφίζουν Χρυσή Αυγή. Εχε υπόψη σου ότι η τουρκική σχολική ιστορία υποστηρίζει ότι οι Ελληνες έκαψαν την Σμύρνη στην υποχώρηση τους. Ο αντίστοιχος Τούρκος Οττο, λοιπόν, θα έχει την άναλογη αντίδραση με τη δική σου αν του πουν ότι την έκαψαν Τούρκοι.
Και δεν μου λες, είμαι ο μόνος στα ΙΔΕΟ που τα δεν γνωρίζει;
Μάλλον. Δεν είδα άλλον να γράφει ότι ο ελληνικός στρατός δεν έκανε θηριωδίες στη Μ.Ασία.
Και γιατί να μας την γλιτώσουν αυτοί; Δεν πρέπει να τιμωρηθούν; Θα ήθελα με τα ίδια μου τα χέρια (αν και δεν υπήρχα τότε) να τους τιμωρήσω. Τέτοια συμπεριφορά δεν αρμόζει σε Έλληνα, μόνο σε βαρβάρους.
Καλά έχεις ιδέα τι επικρατούσε στην Ελλάδα το 1922 μετά την κατάρρευση του μετώπου και τον ερχομό των προσφύγων. Ποιοι να την γλυτώσουν; Ενας και δύο ήτανε ή, 50 και 100; Ηταν δεκάδες χιλιάδες.
Την βίαζε από αγγαρία και δεν του άρεσε; Κι αν την ήθελε ξανά μετά αλλά πλέον ήταν νεκρή; Δηλαδή είναι μια διαστροφή ο βιασμός, αυτό είναι πλέον διαστροφή στο τετράγωνο!!! Πόσο διεστραμμένοι ήταν;;; Ε;;; Ή έτσι γουστάρουν ορισμένοι να νομίζουμε πως ήταν;
Από περιγραφές που έχουμε ο βιασμός γινότανε συνήθως ως εξής.

«κάρφωναν μεγάλα καρφιά στο πάτωμα, έδεναν σε αυτά τις κοτσίδες των γυναικών για να τις ακινητοποιήσουν και τις βίαζαν ομαδικά»

Εφεδρος ανθυπίατρος Πέτρος Αποστολίδης - Όσα θυμάμαι 1900-1969

A, και που σε δεν τα λέω εγώ, τα λένε όσοι τα είδανε. Αντε τώρα εσύ ΟΤΤΟ να τους διαψεύσεις.
αι για πες μου με ειλικρίνια, εσύ που τα πιστεύεις αυτά, αν ήσουν στρατιώτης τότε εκεί, θα έκανες τα ίδια; Θα βίαζες και θα σκότωνες; Γιατί εγώ, θα προτιμούσα να πεθάνω, παρά να τα κάνω. Για πες μας... Είσαι ίδια ράτσα με τέτοιους ανθρώπους; Έχεις ίδια ένστικτα; Γιατί εγώ δεν έχω!
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην λες. Ο πόλεμος μεταμορφώνει τον άνθρωπο, τον κάνει κτήνος. Θηριωδίες δεν έγιναν μόνο από Ελληνες, έγιναν και από τους Τούρκους. Ποιος ξέρει πως θα αντιδρούσαμε αν βλέπαμε φίλους και συμπολεμιστές κρεμασμένους στα δέντρα με τα γεννητικά τους όργανα στο στόμα (πρακτική των Τούρκων ανταρτών). Φυσικά και δεν έλαβαν μέρος στις θηριωδίες όλοι οι Ελληνες στρατιώτες, όπως δεν έλαβαν μέρος ούτε όλοι οι Τούρκοι (τον προπάππου μου που ήταν Σμυρνιός τον έκρυψαν μαζί με την οικογένεια του Τούρκοι συνάδελφοι του). Ομως δεν είμασταν εκεί, δεν ζήσαμε τα όσα έζησαν, δεν είδαμε τα όσα είδαν, οπότε τι να απαντήσω;

Τώρα όσον αφορά τον ...ντόρο. Καταλαβαίνεις πόσο γέλιο προκαλείς; Δηλαδή εσύ για να δεχτείς κάτι - που δεν γνωρίζεις - δεν ανοίγεις κανένα σχετικό βιβλίο να διαβάσεις, αλλά περιμένεις να γίνει ντόρος στα κανάλια και στα μπλογκ. Ε. ρε γλέντιααααααααα :lol: :lol: :lol:
Και γιατί δεν τιμωρηθήκαμε για έγκλημα κατά της ανθρωπότητας;
Θα μπορούσα να σε τρολάρω και να σου έλεγα ότι οι Τούρκοι ήταν μεγαλόψυχοι και γι αυτό δεν έκαναν καταγγελία, αλλά αρκέστηκαν μόνο στο να αναγραφούν στη συνθήκη της Λωζάνης. Η αλήθεια βέβαια, είναι ότι εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν αρμόδια διεθνές όργανα που να επιβάλουν κυρώσεις. Διεθνές δικαστήριο για εγκλήματα πολέμου συστάθηκε μετά τον Β' παγκόσμιο πόλεμο. Η Ελλάδα απλά αναγνώρισε την ευθύνη για τα όσα έγιναν στην επίσημη συνθήκη με την Τουρκία. Και μάλιστα, αυτή η ανάληψη είχε μόνο ηθική σημασία, γιατί στην επόμενη παράγραφο η Τουρκία παραιτείται οριστικώςαπό κάθε σχετική απαίτηση, λαμβάνουσα υπ’ όψιν την οικονομικήν κατάστασιν της Ελλάδος.

Πάντως είναι ωραία η λογική σου. Παραδέχομε ότι κλέβω, το υπογράφω στη συνθήκη που κάνουμε, αλλά αφού δεν με τιμώρησε κανείς είμαι αθώος. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 29 Αύγ 2014, 19:30

Clash έγραψε:Οττο δεν κάνω πλάκα με τους αμόρφωτους, αλλά με τους ξεροκέφαλους. Που παρά το ότι έχουν πλήρη άγνοια επιμένουν για κάτι που δεν ξέρουν.
Δεδομένου ότι απέφυγες να δώσεις ποσοστό των ελλήνων που γνωρίζουν την συγκεκριμένη ιστορική πραγματικότητα (μια εκτίμηση, και πού την βασίζεις), και δεδομένου ότι έπρεπε να γράψω όσα έγραψα, ώστε να χαρακτηριστώ ξεροκέφαλος, μπας και σε αναγκάσω να δώσεις μερικά ρημάδια στοιχεία, ναι, κάνεις πλάκα με του αμόρφωτους, και πολύ χοντρή μάλιστα.
Πες μου ειλικρινά διάβασες ποτέ έστω και ένα βιβλίο για το 1922? Ακόμη και στο τρίτομομο Εξοδος που εκδόθηκε από το Κέντρο Μικρασιατικών Σπουδών το οποίο αναφέρεται στα όσα τράξηβαν οι Ελληνες της Μ. Ασίας γίνεται λόγος και για τις θηριωδίες του ελληνικού στρατού.
Όχι. Εσύ τα διάβασες ή ακούς άλλους που ισχυρίζονται ότι τα διάβασαν;
Εχε υπόψη σου ότι η τουρκική σχολική ιστορία υποστηρίζει ότι οι Ελληνες έκαψαν την Σμύρνη στην υποχώρηση τους. Ο αντίστοιχος Τούρκος Οττο, λοιπόν, θα έχει την άναλογη αντίδραση με τη δική σου αν του πουν ότι την έκαψαν Τούρκοι.
Αυτό λογικό, αλλά εμένα με ενδιαφέρει να μάθω την αλήθεια.
Και δεν μου λες, είμαι ο μόνος στα ΙΔΕΟ που τα δεν γνωρίζει;
Μάλλον. Δεν είδα άλλον να γράφει ότι ο ελληνικός στρατός δεν έκανε θηριωδίες στη Μ.Ασία.
Δηλαδή όποιος δεν γράφει και δεν επιμένει σαν εμένα, σημαίνει ότι έψαξε και το έμαθε από μόνος του, καθώς στο σχολείο δεν διδάχτηκε. Είναι λογική αυτό;

Η Βίκυ δηλαδή τα ξέρει;
Καλά έχεις ιδέα τι επικρατούσε στην Ελλάδα το 1922 μετά την κατάρρευση του μετώπου και τον ερχομό των προσφύγων. Ποιοι να την γλυτώσουν; Ενας και δύο ήτανε ή, 50 και 100; Ηταν δεκάδες χιλιάδες.
Δεν μίλησα για τότες. Αργότερα, μετά από πολλά χρόνια, γιατί να μην τους καταδικάσουμε;
Από περιγραφές που έχουμε ο βιασμός γινότανε συνήθως ως εξής.

«κάρφωναν μεγάλα καρφιά στο πάτωμα, έδεναν σε αυτά τις κοτσίδες των γυναικών για να τις ακινητοποιήσουν και τις βίαζαν ομαδικά»
Ναι, με τη σειρά, η μία %%% μετά την άλλη. Τόσο άρρωστοι μωρέ; Γι αυτό πήγαν εκεί;
A, και που σε δεν τα λέω εγώ, τα λένε όσοι τα είδανε. Αντε τώρα εσύ ΟΤΤΟ να τους διαψεύσεις.
Ας με πείσουν πρώτα.
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην λες. Ο πόλεμος μεταμορφώνει τον άνθρωπο, τον κάνει κτήνος. Θηριωδίες δεν έγιναν μόνο από Ελληνες, έγιναν και από τους Τούρκους.
Ναι, ο πόλεμος σου προκαλεί σεξουαλικές ανωμαλίες. Τι άλλο θα ακούσω...

Ναι σε μεταμορφώνει, αλλά σε καμιά περίπτωση να σκοτώσεις παιδιά και να έχεις σεξουαλικές διαστροφές. Το μόνο που δεν μου είπες είναι ότι τις σφαγμένες μετά τις ξαναβίαζαν. Νεκροφιλία. Άντε, πες το μας κι αυτό να μπει το κερασάκι στην τούρτα.

Τι υπόβαθρο είχαν οι τότε στρατιώτες για να έχουν τέτοια κατάντια; Συμβαδίζει το υπόβαθρό τους;

Τι σκατά, ΜΚ ultra από τότες;
Φυσικά και δεν έλαβαν μέρος στις θηριωδίες όλοι οι Ελληνες στρατιώτες, όπως δεν έλαβαν μέρος ούτε όλοι οι Τούρκοι
Αυτοί που λες ότι δεν συμμετείχαν, γιατί δεν όρμηξαν στους ψυχανώμαλους να τους σταματήσουν;
Τώρα όσον αφορά τον ...ντόρο. Καταλαβαίνεις πόσο γέλιο προκαλείς; Δηλαδή εσύ για να δεχτείς κάτι - που δεν γνωρίζεις - δεν ανοίγεις κανένα σχετικό βιβλίο να διαβάσεις, αλλά περιμένεις να γίνει ντόρος στα κανάλια και στα μπλογκ. Ε. ρε γλέντιααααααααα :lol: :lol: :lol:
Όταν κάτι είναι σοβαρό, γίνεται ντόρος. Αν είναι για γέλια, τότε δεν γίνεται ντόρος. Ισα ίσα ευκαιρία θα είχαν οι Ρεπουσίνες να κάνουν το πάρτυ τους...

Στα άλλα, που κατήντησαν μπαγιάτικα, θα απαντήσεις, ή να καταλήξω ότι υπεκφεύγεις;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από Clash » Παρ 29 Αύγ 2014, 20:23

Τα βιβλία που σου πρότεινα ναι τα έχω διαβάσει, όπως και άλλα σχετικά. Αλλωστε πως αλλιώς θα ήξερα τα αποσπάσματα που σου παράθεσα; Εχεις ώρες - ώρες κάτι απορρίες. :lol: Πάντως εσύ δεν πρέπει ποτέ σου να άνοιξες κάποιο βιβλίο σχετικά με την μικρασιατική εκστρατεία.
Δηλαδή όποιος δεν γράφει και δεν επιμένει σαν εμένα, σημαίνει ότι έψαξε και το έμαθε από μόνος του, καθώς στο σχολείο δεν διδάχτηκε. Είναι λογική αυτό;

Η Βίκυ δηλαδή τα ξέρει;
Ε, αν είναι και κάποιος άλλος που δεν γράφει πως είναι δυνατόν να το ξέρω; Η Βίκη πάντως, έγραψε ότι σε ένα πόλεμο ακρότητες κάνουν και τα δύο μέρη, οπότε προφανώς και γνωρίζει. Αλλωστε δεν είναι πρώτη φορά σε αυτό το φόρουμ που έγραψα για τις θηριωδίες του ελλ. στρατού κατά την μικρασιατική εκστρατεία. Γι' αυτό και αρχικά είπα να σε αγνοήσω, μια και καταντάει κουραστικό να λέμε τα ίδια και τα ίδια. Σκέψου τώρα μετά από κανένα χρόνο να εμφανιστεί άλλος ΟΤΤΟ και να πρέπει να του ξαναγράφω τα αποσπάσματα, τις πηγές κτλ κτλ. για να μην το παίζει εξυπνάκιας ενώ έχει πλήρη άγνοια.
Δεν μίλησα για τότες. Αργότερα, μετά από πολλά χρόνια, γιατί να μην τους καταδικάσουμε;
Να τιμωρήσεις μετά από πολλά χρόνια τον μισό ελληνικό στρατό για όσα έγιναν πριν πολλά χρόνια στη Μ.Ασία; Ε, αυτό με ξεπερνάει :lol: :lol: :lol: :lol:
Ναι, με τη σειρά, η μία %%% μετά την άλλη. Τόσο άρρωστοι μωρέ; Γι αυτό πήγαν εκεί;
Αν πιάσουμε το γιατί πήγε ο ελληνικός στρατός στη Μ. Ασία δεν θα τελειώσουμε ούτε σε 2 χρόνια. Σε αφήνω να νομίζεις για όποιον λόγο θες.
Ας με πείσουν πρώτα.
Αν δεν διαβάσεις τα βιβλία που έγραψαν πως να σε πείσουν;. Αλλωστε έχουν πλέον πεθάνει οι άνθρωποι, δεν έχουν τη δυνατότητα να στα κάνουν βιντεάκια στο youtube. Αφησαν τα βιβλία τους, σου έδωσα τους τίτλους, ψάξε να τα βρεις αν ενδιαφέρεσε.
Ναι, ο πόλεμος σου προκαλεί σεξουαλικές ανωμαλίες. Τι άλλο θα ακούσω...

Ναι σε μεταμορφώνει, αλλά σε καμιά περίπτωση να σκοτώσεις παιδιά και να έχεις σεξουαλικές διαστροφές. Το μόνο που δεν μου είπες είναι ότι τις σφαγμένες μετά τις ξαναβίαζαν. Νεκροφιλία. Άντε, πες το μας κι αυτό να μπει το κερασάκι στην τούρτα.

Τι υπόβαθρο είχαν οι τότε στρατιώτες για να έχουν τέτοια κατάντια; Συμβαδίζει το υπόβαθρό τους;

Τι σκατά, ΜΚ ultra από τότες;
Εγώ δεν είπα τίποτα. Παράθεσα για τους βιασμούς, τις μαρτυρίες όσων ήταν εκεί. Τι να κάνουμε αν τώρα η συμπεριφορά των Ελληνων στατιωτών δεν ήταν του ιδανικού Ιππότη - πολεμιστή που έχεις στο μυαλό σου και που βρίσκεται μόνο σε παραμυθάκια για μικρά παιδιά.

Εχεις υπόψη ότι μιλάμε για στρατιώτες που αρκετοί από αυτούς πολεμούσαν 10 χρόνια συνέχεια; Μπορείς να αντιληφθείς την ψυχολογία κάποιου που έχει ζήσει τη φρίκη, που βουλιάζει όλο και πιο βαθιά στη κόλαση του πολέμου, που για χρόνια ολόκληρα ξυπνάει το πρωί και δεν γνωρίζει ότι θα είναι ζωντανός το βράδυ.
Αυτοί που λες ότι δεν συμμετείχαν, γιατί δεν όρμηξαν στους ψυχανώμαλους να τους σταματήσουν;
Και τέτοια περιστατικά έγιναν. Αλλά δυστυχώς έγιναν και από τα άλλα.
Όταν κάτι είναι σοβαρό, γίνεται ντόρος. Αν είναι για γέλια, τότε δεν γίνεται ντόρος. Ισα ίσα ευκαιρία θα είχαν οι Ρεπουσίνες να κάνουν το πάρτυ τους.
Και όταν κάτι βρωμάει το κρύβουμε κάτω απο χαλάκι και προσπαθούμε να το ξεχάσουμε ή, μάλλον καλύτερα να σου απαντήσει ο στρατηγός Π. Δεμέστιχας

«τις καταστροφές στις πόλεις και τα χωριά απ’όπου περάσαμε, τους εμπρησμούς και τις άλλες ασχήμιες, δεν είμαι ικανός να τις περιγράψω και προτιμώ να μείνουν στην λήθη»

Π. Δεμέστιχας - Απομνημονεύματα.

Ε, αυτή η λήθη, σε συνδιασμό με την άγνοια και την παραδοσιακή ελληναράδικη ξεροκεφαλιά, έχουν τα αποτελέσματα που βλέπεις. Οτι για να υπάρχει κάτι, πρέπει να κάνουν ντόρο τα πρωινάδικα και τα μεσημεριανάδικα στα κανάλια. Aσε που κανονικά θα έπρεπε να ρωτήσεις τα κανάλια για δεν καλούσαν τον Δεμέστιχα όσο ζούσε να δώσει εξηγήσεις για αυτές τις καταστροφές που αναφέρει στο βιβλίο του, γιατί δεν καλούσαν τους τότε στρατιώτες να μιλήσουν, γιατί δεν καλούν τον Κωστόπουλο;
Στα άλλα, που κατήντησαν μπαγιάτικα, θα απαντήσεις, ή να καταλήξω ότι υπεκφεύγεις;
Ποια άλλα;
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 29 Αύγ 2014, 20:55

Clash έγραψε:Σκέψου τώρα μετά από κανένα χρόνο να εμφανιστεί άλλος ΟΤΤΟ και να πρέπει να του ξαναγράφω τα αποσπάσματα, τις πηγές κτλ κτλ. για να μην το παίζει εξυπνάκιας ενώ έχει πλήρη άγνοια.
Εγώ το παίζω εξυπνάκιας; Που σου παραθέτω απλές ερωτήσεις;

Όταν λες ότι κάποιος έκανε κάτι, δεν μας απασχολεί μόνο το αν το έκανε, αλλά και το κατά πόσο είχε τη δυνατότητα (το υπόβαθρο) να το κάνει. Τόσο παράλογο σου φαίνεται αυτό;

Θα μπορούσες κύριε κουρασμένε να κάνεις ένα δικό σου νήμα με τίτλο "οι θηριωδίες των ελλήνων κατά την μικρασιατική εκστρατεία", και με ένα λινκ θα τελείωνες με τους άπειρους ΟΤΤΟ που θα ξεπετάγονταν. Ποιος μετά το παίζει εξυπνάκιας...
Να τιμωρήσεις μετά από πολλά χρόνια τον μισό ελληνικό στρατό για όσα έγιναν πριν πολλά χρόνια στη Μ.Ασία; Ε, αυτό με ξεπερνάει :lol: :lol: :lol: :lol:
Τελικά πόσοι έκαναν θηριωδίες δεν είπες. Οι μισοί; Το ένα δέκατο;

Ναι ρε, να υπάρξει κάτι, μια καταδίκη τέλοσπάντων.

Δηλαδή θα πρέπει να ανεχτώ τη δική σου στάση που λέει πως όπως το βουλώσαμε στα μικρασιατικά, θα πρέπει να το βουλώσουμε σε ένα σωρώ γενοκτονίες; Όχι, ξέχνα το. Όλα στη φόρα. Να καταδικαστεί κάθε θηριωδία. Και τα δικά μας (αν τα κάναμε) και των άλλων. Σου είναι δύσκολο να το υποστηρίξεις κι εσύ αυτό, ή έχεις μόνο ευαισθησίες για τους ομοφυλόφιλους;
Αν πιάσουμε το γιατί πήγε ο ελληνικός στρατός στη Μ. Ασία δεν θα τελειώσουμε ούτε σε 2 χρόνια. Σε αφήνω να νομίζεις για όποιον λόγο θες.
Ειρωνικό ήταν για να σου δείξω πως δεν γίνεται να παίζουν playstation ενώ πήγαν για επέκταση των συνόρων. Τι δεν καταλαβαίνεις;;;
Εγώ δεν είπα τίποτα. Παράθεσα για τους βιασμούς, τις μαρτυρίες όσων ήταν εκεί. Τι να κάνουμε αν τώρα η συμπεριφορά των Ελληνων στατιωτών δεν ήταν του ιδανικού Ιππότη - πολεμιστή που έχεις στο μυαλό σου και που βρίσκεται μόνο σε παραμυθάκια για μικρά παιδιά.
Εσύ δεν λες τίποτα και δεν μπαίνεις στη διαδικασία του να αναρρωτηθείς: είναι λογική αυτή η @@@@@ που κάθομαι και διαβάζω; Ή μήπως είναι ιστορίες του τότε λιακόπουλου;

Σώπα ρε που το να λεω ότι είναι απίθανο να παράτησαν την εκστρατεία τους για να βιάζουν γυναίκες, δείχνει ότι μου αρέσουν παιδικά παραμυθάκια με ιππότες. Τι άλλη ανοησία θα παρουσιάσεις;
Εχεις υπόψη ότι μιλάμε για στρατιώτες που αρκετοί από αυτούς πολεμούσαν 10 χρόνια συνέχεια; Μπορείς να αντιληφθείς την ψυχολογία κάποιου που έχει ζήσει τη φρίκη, που βουλιάζει όλο και πιο βαθιά στη κόλαση του πολέμου, που για χρόνια ολόκληρα ξυπνάει το πρωί και δεν γνωρίζει ότι θα είναι ζωντανός το βράδυ.
Ενώ εσύ έχεις τις αποδείξεις ότι οι παρενέργειες περιλαμβάνουν όπως και δήποτε ομαδικούς βιασμούς γυναικών συνοδευόμενους από τις δολοφονίες τους.
Αυτοί που λες ότι δεν συμμετείχαν, γιατί δεν όρμηξαν στους ψυχανώμαλους να τους σταματήσουν;
Και τέτοια περιστατικά έγιναν. Αλλά δυστυχώς έγιναν και από τα άλλα.
Λες ότι έγιναν, αλλά δεν σε πολυαφορούν.
Και όταν κάτι βρωμάει το κρύβουμε κάτω απο χαλάκι και προσπαθούμε να το ξεχάσουμε ή, μάλλον καλύτερα να σου απαντήσει ο στρατηγός Π. Δεμέστιχας
Αλλά όσο κι αν προσπαθούμε...
«τις καταστροφές στις πόλεις και τα χωριά απ’όπου περάσαμε, τους εμπρησμούς και τις άλλες ασχήμιες, δεν είμαι ικανός να τις περιγράψω και προτιμώ να μείνουν στην λήθη»
Από πότε η λήθη κάνει καλό; Μόνο στους @@@@ κι σε αυτούς που θέλουν να παρουσιάσουν το ψέμα για αλήθεια.
Ε, αυτή η λήθη, σε συνδιασμό με την άγνοια και την παραδοσιακή ελληναράδικη ξεροκεφαλιά, έχουν τα αποτελέσματα που βλέπεις.
Τι λες ρε παιδί μου, ακτύπητο διδυμο. Βάζουν κάτω θεούς και δαίμονες.
Aσε που κανονικά θα έπρεπε να ρωτήσεις τα κανάλια για δεν καλούσαν τον Δεμέστιχα όσο ζούσε να δώσει εξηγήσεις για αυτές τις καταστροφές που αναφέρει στο βιβλίο του, γιατί δεν καλούσαν τους τότε στρατιώτες να μιλήσουν, γιατί δεν καλούν τον Κωστόπουλο;
Ίσως γιατί τους συνέφερε κάποιοι μελλοντικά την ώρα του αντιρατσιστικού να βγουν και να πετούν βόμβες περι θηριωδιών των ελλήνων στην μικρασιατική εκστρατεία.
Ποια άλλα;
Τρεις φορές στα έθεσα. Πάλι; Βαριέσαι να πας δυο σελίδες πίσω;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 30 Αύγ 2014, 00:55

θα ξεκινησω τα ναρκωτικα .-
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 30 Αύγ 2014, 01:01

Divine Sinner έγραψε:θα ξεκινησω τα ναρκωτικα .-
Έχεις στο ψυγείο σου και λέγεται...coca cola :loco: :lol: :lol:


Y.γ ..άλλαξε αυτόματα η σελίδα και δεν θα είχε νόημα η απάντηση μου η έρμη
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 30 Αύγ 2014, 01:01

alkinoos έγραψε:Έχεις στο ψυγείο σου και λέγεται...coca cola :loco: :lol: :lol:
Πιο βαρια θελω. εχω βγαλει καρκινους στα ματια με τις απαντησεις του ΟΤΤΟ. σορυ ρε ΟΤΤΟ αλλα με το συμπάθειο.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 30 Αύγ 2014, 01:08

ΟΚ..τότε πιες νεράκι :lol: :lol: :lol: :loco:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από Clash » Σάβ 30 Αύγ 2014, 10:32

Θα μπορούσες κύριε κουρασμένε να κάνεις ένα δικό σου νήμα με τίτλο "οι θηριωδίες των ελλήνων κατά την μικρασιατική εκστρατεία", και με ένα λινκ θα τελείωνες με τους άπειρους ΟΤΤΟ που θα ξεπετάγονταν. Ποιος μετά το παίζει εξυπνάκιας..
.

Kαι ποιος σου είπε ότι είχα όρεξη να ανοίξω για πολλοστή φορά κουβέντα για το ίδιο θέμα; Πολύ περισσότερο, μάλιστα, με άτομο που δεν γνωρίζει ούτε τα βασικά και που δεν έχει διαβάσει ποτέ στη ζωή του ένα βιβλίο σχετικά με την μικρασιατική εκστρατεία.
Τελικά πόσοι έκαναν θηριωδίες δεν είπες. Οι μισοί; Το ένα δέκατο;
Σαν να με ρωτάς πόσοι Γερμανοί στρατιωτές έκαναν θηριωδίες στο Β' παγκόσμιο πόλεμο. Ολοι; Οι μισοί; Το 1/10?

Ναι ρε, να υπάρξει κάτι, μια καταδίκη τέλοσπάντων.
Ούτε 12χρονο δεν θα έλεγε τέτοια πράγματα. Μήπως είσαι εξωγήινος και ήρθες πριν κανένα χρόνο στη χώρα; Στην Ελλάδα που την γλύτωσε σχεδόν το σύνολο των δοσιλόγων και των συνεργατών των Γερμανών, στην Ελλάδα που δεν τιμωρήθηκε κανένας έλληνας αξιωματικός για το πραξικόπημα στην Κύπρο που άνοιξε την πόρτα στην Τουρκία, ο Οττο έχει την απαίτηση να τιμωρούνταν μετά από πολλά χρόνια αυτοί που έκαναν θηριωδίες στη Μ. Ασία. Γελάει και το παρδαλό κατσίκι.
Δηλαδή θα πρέπει να ανεχτώ τη δική σου στάση που λέει πως όπως το βουλώσαμε στα μικρασιατικά, θα πρέπει να το βουλώσουμε σε ένα σωρώ γενοκτονίες; Όχι, ξέχνα το. Όλα στη φόρα.
Είπα εγώ να το βουλώσουμε; Το ακριβώς αντίθετο υποστήριξα και γι αυτό η θέση μου είναι πως δεν πρέπει η άποψη, η έρευνα και αμφισβήτηση να εμπίμπτουν σε διατάξεις του ποινικού κώδικα και σε αντιρατσιστικά νομοσχέδια. Ομως υποστηρίζω ότι αυτό πρέπει να αφορά όλα ιστορικά γεγονότα και να μην υπάρχουν ιερές αγελάδες όπως το ολοκαύτωμα των Εβραίων ή, ο διωγμός των Ελλήνων του Πόντου και της Μ.Ασίας. Τρεις - τέσσερις φορές το έγραψα, πιο κατανοητός δεν μπορώ να γίνω.
Σώπα ρε που το να λεω ότι είναι απίθανο να παράτησαν την εκστρατεία τους για να βιάζουν γυναίκες, δείχνει ότι μου αρέσουν παιδικά παραμυθάκια με ιππότες. Τι άλλη ανοησία θα παρουσιάσεις;
Το διαστημόπλοιο που το έχεις παρκάρει; Και δεν μου λες ρε Οττο. Εγώ σου παρουσίασα δεκάδες αποσπάσματα και δεκάδες πηγές. Εσύ έχεις έστω μια πηγή που να υποστηρίζει ότι ο ελληνικός στρατός δεν έκανε θηριωδίες στη Μ. Ασία; ΟΣον αφορά το τι λες εσύ, η γνώμη κάποιου που έχει πλήρη άγνοια για τα γεγονότα, που δεν έχει διαβάσει στη ζωή του ούτε ένα σχετικό βιβλίο με την μικρασιατική εκστρατεία, έχει και την ανάλογη βαρύτητα. Τι να κάνουμε ρε Οττο λαμβάνω πιο σοβαρά την άποψη των στρατηγών, των αξιωματικών, των στρατιωτών που έλαβαν μέρος, του Ελ. Βενιζέλου, του Καζαντζάκη, των ιστορικών που ασχολήθηκαν, παρά τις μπαρούφες που αμολάς δείχνοντας το μέγεθος της ασχετοσύνης σου.
Τρεις φορές στα έθεσα. Πάλι; Βαριέσαι να πας δυο σελίδες πίσω;
Ναι βαριέμε. Οπως είχες εσύ την απαίτηση να επαναλάβω μια συζήτηση και να ξαναγράφω τα ίδια , να το κάνεις και εσύ.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από Clash » Σάβ 30 Αύγ 2014, 11:48

Οι μαθητές ξαναγράφουν την Ιστορία της Μικρασιατικής Εκστρατείας

«Αν οι νόμοι κάθε κράτους δικάζουν εις θάνατον τους ληστάς, οι νόμοι της ανωτέρας δυνάμεως πρέπει να εξοντώσουν όλα τα κράτη αφού δεν κατοικούνται παρά μόνο από κακούργους. Ναι, διότι εγώ που κατ' εντολήν του κράτους ηνηγκάσθην να ληστεύσω αθώας υπάρξεις, στα εκτεταμένα εδάφη της Μικράς Ασίας, εγώ που ως αντιπρόσωπος και υπηρέτης ενός κράτους φονεύω, σφάζω, ατιμάζω, λεηλατώ, δεν είμαι κακούργος εκ φύσεως, αλλά με διαπλάσσει τοιούτο το κράτος. Ιδού διατί χρειάζεται η κατάλυσις του επικρατούντος συστήματος, και η δημιουργία νέου τοιούτου. Οπως όλοι είμεθα αδελφοί εν Θεώ, έτσι πρέπει να γίνωμεν και αδελφοί εν τη γη».



Από το αδημοσίευτο χειρόγραφο ημερολόγιο του λοχία τηλεγραφητή στη Μικρασιατική Εκστρατεία Λεωνίδα Λιακάκου, που έφερε στο φως το 10λεπτο ντοκιμαντέρ των μαθητριών/ών στο 13ο Λύκειο Περιστερίου «Η Μικρασιατική Εκστρατεία 1919-1922 μέσα από μαρτυρίες Ελλήνων στρατιωτών». Μπορεί να συμπληρώνονται φέτος 90 χρόνια από την υπογραφή της Συνθήκης της Λωζάννης, που σφράγισε την τραγική κατάληξη της Μικρασιατικής Εκστρατείας, αλλά η Ιστορία αυτής της περιόδου ακόμη γράφεται. Καμιά φορά αναπάντεχα. Οπως τούτη, που οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β' Λυκείου, στο 13ο Λύκειο Περιστερίου, στο πλαίσιο του μαθήματος «Ερευνητική εργασία» αποφάσισαν να πάρουν μέρος στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό ιστορικού ντοκιμαντέρ «Προσεγγίζοντας κριτικά το παρελθόν», που συνδιοργάνωσαν το Ιόνιο Πανεπιστήμιο, η Επιστημονική Ενωση «Νέα Παιδεία» και η εκλιπούσα ΕΡΤ. Και ήταν τα εγγόνια και τα δισέγγονα που ανακάλυψαν «ιστορικούς θησαυρούς» συμπληρώνοντας ένα ψηφιδωτό στο παλίμψηστο της ιστορικής μνήμης.



«Είπαμε λοιπόν με τα παιδιά, ανάμεσα στις άλλες μας δράσεις, να αναζητήσουμε ιστορικά στοιχεία από τον περίγυρό μας: την οικογένεια, τη γειτονιά, ένα ιστορικό κτίριο, μια αφήγηση. Ρωτώντας και ψάχνοντας» μας λέει για το πώς ξεκίνησαν όλα η φιλόλογος, υπεύθυνη εκπαιδευτικός του ντοκιμαντέρ Θεοδώρα Μπέτσου. Παρά το προσφυγικό υπόβαθρο της περιοχής, τα παιδιά αγνοούσαν τη σχέση τους με αυτή την πλευρά της Ιστορίας, όπως μας εξομολογήθηκαν κατά την επίσκεψή τους στα γραφεία μας – γιατί λόγω της προετοιμασίας για τις εξετάσεις της Γ' Λυκείου δεν είχαν φύγει ακόμη όλοι διακοπές. Ετσι γνωρίσαμε από κοντά τη Μυρτώ, τη Μαρίνα, την Αντριάννα, την Ηρώ, τη Νεφέλη και τον Αντρέα, 6 από τους 20 μαθητές που το έφεραν εις πέρας με τη βοήθεια του εκπαιδευτικού-ιστορικού Κώστα Κορρέ, καθοδηγητή της ομάδας στα μονοπάτια της Ιστορίας και των νέων μέσων, και του κινηματογραφιστή-εκπαιδευτικού Δαμιανού Βογανάτση που τους ταξίδεψε στην αλφάβητο της κινηματογραφικής γλώσσας.



«Ψάχνοντας λοιπόν για ένα ιστορικό γεγονός ή στοιχείο άλλος έφερε ένα κασελάκι με τα χρυσαφικά της προγιαγιάς που είχε έρθει από τη Σμύρνη και τα πούλησε εδώ για να επιβιώσει», «άλλοι πήγαν και πήραν μαρτυρίες από ανθρώπους που συνάντησαν στους τοπικούς συλλόγους Μικρασιατών», «άλλος έφερε ένα κομμάτι που είχε σωθεί από την προίκα της γιαγιάς», «κάποιος έφερε ένα μετάλλιο του ΕΑΜ», «και η Νεφέλη ένα μπρίκι που είχε η γιαγιά της».



«Ωσπου μια μέρα ήρθε ο Νίκος και είπε πως ο πατέρας του έχει γράψει σε μια κασέτα τον παππού του, που είχε πολεμήσει στη Μικρασία με την 11η Μεραρχία. Ε, αυτό ήταν» λέει η Μυρτώ. Αυτή η φωνή του Γεώργιου Κατσιούρη, που ακούγεται συγκινημένη να διηγείται δύσκολες στιγμές, την πορεία προς την Αγκυρα, τις κακουχίες, την παράδοση και την αιχμαλωσία, που φτάνει να «σπάει» από το βάρος των αναμνήσεων, ήταν το έναυσμα που χάραξε την πορεία του ντοκιμαντέρ. «Ηταν συγκινητικός ο τρόπος που τα διηγείται» λέει η Νεφέλη, «κι αμέσως καταλάβαμε ότι είναι κάτι σπουδαίο και μοναδικό που θα μπορούσαμε να το χρησιμοποιήσουμε» συμπληρώνει η Ηρώ. Στην πορεία ήρθε να προστεθεί ακόμη ένα τεκμήριο, που συνεισέφερε ο ιστορικός εκπαιδευτικός: ήταν το ανέκδοτο χειρόγραφο ημερολόγιο του κηδεμόνα της γιαγιάς του, Λεωνίδα Λιακάκου, που επίσης είχε λάβει μέρος στην Εκστρατεία και περιέγραφε με αποτροπιασμό όσα συμβαίνουν σε έναν πόλεμο. Ακόμη ένας αφανής ήρωας ερχόταν στο φως και έπαιρνε τον λόγο μέσα από τη φωνή των προγονών του. Ετσι η έρευνά τους τούς έδειξε ότι υπάρχουν διαφορετικές οπτικές στην Ιστορία, τις οποίες δεν μπορεί κανείς να αποσιωπά κι ας μη συμπεριλαμβάνονται στην επίσημη Ιστορία. Κάτι που τους ζόρισε αρκετά:



«Οταν συγκεντρώσαμε το διάσπαρτο υλικό, δεν ξέραμε τι να κρατήσουμε, είχαμε διαφωνίες για το τι θεωρούσε ο καθένας σημαντικό και διαφορετικές απόψεις για το τι είναι αντικειμενικό και τι δεν είναι» λέει η Μαρίνα.



«Γράψαμε κάποια πράγματα και όταν τα διαβάσαμε κάποιοι είχαμε αντιρρήσεις στον τρόπο που εμφανίζονται οι Ελληνες, μας φαίνονταν σαν τους κακούς της υπόθεσης» θυμάται η Μυρτώ.



«Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν ούτε καλοί ούτε κακοί, απλώς σαν να έλειπε η ισορροπία, βλέπαμε ότι ίσως να μην έχουμε δει το θέμα τόσο ζυγιασμένα όσο έπρεπε και έχουμε εστιάσει περισσότερο σε αυτά που θέλουμε να θυμόμαστε» παρεμβαίνει η Ηρώ.



«Κι εμείς οι Ελληνες σκοτώσαμε, δεν ήταν ότι το έλεγε με κακία κι ο ίδιος αισθανόταν ενοχές ότι κάποιοι άλλοι τον έβαλαν να τα κάνει και ήταν περισσότερο θλίψη για την όλη κατάσταση γιατί ήταν ένας πόλεμος και όλοι αναγκάζονται να προξενήσουν δεινά στους άλλους» καταλήγει η Νεφέλη σχολιάζοντας το ημερολόγιο του Λ. Λιακάκου.



«Εχουμε την τάση να κρύβουμε την πλευρά που δεν μας συμφέρει, εμείς ήρθαμε αντιμέτωποι με αυτή και είδαμε το ευρύτερο πλαίσιο του τι συνέβη. Το να γνωρίζουμε μονομερώς την Ιστορία δεν ωφελεί σε τίποτα, είναι η αλήθεια που οφείλουμε να αναζητάμε και προσπαθήσαμε να είμαστε όσο το δυνατόν αντικειμενικοί» πήρε τον λόγο ξανά η Μαρίνα.



Γίνεται όμως να είμαστε αντικειμενικοί;



«Γίνεται, αρκεί να εξετάσουμε και τις δύο πλευρές και να μη γείρουμε προς το μέρος της μιας. Υπήρξαν εντάσεις, τσακωμοί αλλά μάθαμε πώς να τους ξεπερνάμε και πώς μπορούμε να λειτουργήσουμε καλύτερα σαν ομάδα» απαντά αυθόρμητα ο Αντρέας.



Η Αντριάννα δεν μιλά πολύ. Την ενδιέφερε το τεχνικό κομμάτι περισσότερο, γιατί εν τω μεταξύ η τάξη είχε χωριστεί σε ομάδες που ερευνούσαν βιβλιοθήκες και ιστορικά αρχεία, λογοτεχνικά βιβλία και αναφορές, ιστορικά κινηματογραφικά ντοκουμέντα και επίκαιρα της εποχής, σκάναραν φωτογραφίες και υλικό και έφερναν κι από ένα κομμάτι προς συζήτηση για τον εμπλουτισμό του σεναρίου. Ετσι εντοπίστηκε και η μαρτυρία του Χαράλαμπου Πληζιώτη που είχε εκδοθεί από το Κέντρο Μικρασιατικών Σπουδών οδηγώντας στη σύνθεση και τη δομή της βασικής ιδέας.



Ενα συμπέρασμα από αυτή την εμπειρία;



«Δεν αρκεί να μένουμε σε αυτά που διαβάζουμε σε ένα σχολικό βιβλίο, κάποιες φορές χρειάζεται περισσότερη αναζήτηση για να βρεις την αλήθεια. Κάπως έτσι βρήκαμε πράγματα που κι εμείς δεν γνωρίζαμε».



Κι έτσι, αναζητώντας την Ιστορία μέσα από τις οικογένειές τους, μάθανε για την καταγωγή προγιαγιάδων και προπάππων, για το πώς φυγαδεύτηκαν -«τυλιγμένος σε ένα χαλί για να μην τον πάρουν στα τάγματα εργασίας»-, για το τι τους περίμενε όταν έφτασαν εδώ: «Το επίθετο της γιαγιάς μου ήταν Ουσταδάκη, από το ουστ που τους έλεγαν επειδή ήταν πρόσφυγες».



«Είναι από τις ομάδες που θα 'χω να θυμάμαι στη ζωή μου» αποτιμά την εμπειρία της η φιλόλογός τους». Υπάρχουν νικητές ή μόνο χαμένοι; Ισως τελικά να παραμένει ως μόνη πραγματικότητα η διαπίστωση ότι ο πόλεμος μεταξύ των εθνών-κρατών μπορεί να είναι σκληρός, εγωιστικός κι απάνθρωπος, όχι όμως και οι άνθρωποι που καλούνται να τον διεξαγάγουν» είναι το κείμενο των παιδιών που διαβάζουν προτού κλείσουν το δεκάλεπτο ντοκιμαντέρ μας με τα λόγια από το ημερολόγιο του στρατιώτη που χρησιμοποιήσαμε στον πρόλογό μας.
http://www.efsyn.gr/?p=73136

ΑΙΣΧΟΣ!!!! Μα είναι δυνατόν να διδάσκουν τέτοια πράγματα στα παιδιά; Οτι και εμείς σφάξαμε, οτί και εμείς λεηλατήσαμε; Που είναι τα κανάλια να κάνουν ντόρο!???? Που είναι τα μπλογκ??? Τι κι αν το λέει κάποιος που ήταν λοχίας το 22 και τα έζησε, έχει selfie? έχει βιντεάκια στο youtube?, έχει facebook? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 30 Αύγ 2014, 21:14

Είχες πει πως οι θηριωδίες των ελλήνων είναι πασίγνωστες. Δεν έδωσες όμως εκτίμηση ποσοστού των ελλήνων που αναγνωρίζουν ότι όντως συνέβησαν, και που το στηρίζεις αυτό το ποσοστό. Διότι εγώ αντιλαμβάνομαι ότι κανείς δεν τις γνωρίζει (όσους ρώτησα, κανείς δεν τις ξέρει). Άρα από πού και ως πού πασίγνωστες;;;;;;; Για πες μας.

Διότι αν δεν είναι πασίγνωστες, είναι άγνωστες, και τότε είσαι υποχρεωμένος να σεβαστείς τους μη γνώστες, και να τους ενημερώνεις με τον πρέποντα τρόπο. Το πιάνεις;

Να στο πω και διαφορετικά. Δεν γίνεται να φτάνουμε στο σημείο να έχουμε μπροστά μας το αντιρατσιστικό, κάποιες φωνές (δικαίως) να λένε να συμπεριληφθούν οι γενοκτονίες σε αυτό, και (να τη! να τη πετιέται! να τη πετιέται απόξαρχής) ξαφνικά σαν απομηχανής θεός πετάγεστε και λέτε για θηριωδίες που μόνο εσείς και ελάχιστοι γνωρίζουν. Να μορφώνατε τον κόσμο. Δηλαδη πώς ξέρουν για τις άλλες γενοκτονίες; Να τους μορφώνατε εγκαίρως, με όλα σας τα στοιχεία, όμορφα και καλά, διότι το ότι το κάνετε τελευταία στιγμή είναι ΥΠΟΠΤΟ.

Είπες ότι η Βίκυ τα γνωρίζει. Τα παρακάτω σχόλιά της δεν βλέπω να δείχνουν ότι είναι βέβαιη για το ότι συνέβησαν, εκτός κι αν δεν καταλαβαίνω κάτι, οπότε θα ήθελα η ίδια να με διόρθωνε με νέο σχόλιό της:

http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 34#p242134
http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 55#p242155

Clash έγραψε:ΑΙΣΧΟΣ!!!! Μα είναι δυνατόν να διδάσκουν τέτοια πράγματα στα παιδιά; Οτι και εμείς σφάξαμε, οτί και εμείς λεηλατήσαμε;
1. ΑΙΣΧΟΣ!!!! Μα είναι δυνατόν να μην ψηφιοποιήσουν μια τόσο σημαντική κασέτα και να την ανεβάσουν κάπου στο διαδίκτυο ώστε να μπορεί να την ακούσει ο καθένας;

2. Ναι και σφάξαμε και λεηλατήσαμε, αλλιώς δεν θα ήταν πόλεμος. Άλλο όμως να βιάζεις γυναίκες και να σφάζεις αυτές και τα παιδιά τους.

3. Πόσες πηγές είπες ότι έφερες; 10; Κι αν εγώ φέρω 10 βίβλία ατόμων που ισχυρίζονται ότι ήρθαν από την ανδρομέδα, και μας περιγράφουν πώς είναι η ανδρομέδα, κι αυτά πηγές είναι;

Θέλω να πω πως κι 10000 πηγές να έχουμε, κοιτούμε κατά πόσο είναι λογικά αυτά που γράφονται, όχι μόνο αν γράφονται. Μην κατηγορούμε τον λιακόπουλο και τελικά καταντούμε κι εμείς λιακόπουλοι.
Divine Sinner έγραψε:θα ξεκινησω τα ναρκωτικα .-
Εσύ πιο troll πεθαίνεις.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 30 Αύγ 2014, 23:35

δεν έχω καμμία καλή διαίσθηση για την συμπεριφορά των στρατευμάτων μας τότε.

νιώθω πως ήταν μεγάλη μας μαλακία και πως δεν στείλαμε νορμαλ άτομα αλλά ψυχασθενείς.

και είναι η μόνη εκστρατεία μας που από την αρχή μέχρι το τέλος ΔΕΝ ΕΓΚΡΙΝΩ.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 30 Αύγ 2014, 23:37

και γενικά είχαμε πολύ ανόητα αντράκια και ειδεχθείς "κωλέλληνες" σε μεγάλο ποσοστό από τις αρχές του 19ου μέχρι περίπου τον εμφύλιο. μεγάλη σαβούρα γενετική βγήκε τότε. πάλι καλά που υπήρξαν πολλοί σωστοί ήρωες στον βππ. πάλι καλά...
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 30 Αύγ 2014, 23:40

Ας μην γελιόμαστε και ας μην κρυβόμαστε...υπάρχει μεγάλη πιθανότητα σε κάθε πόλεμο να συμβαίνουν και αυτά.Δυστυχώς.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Clash » Κυρ 31 Αύγ 2014, 11:52

Είχες πει πως οι θηριωδίες των ελλήνων είναι πασίγνωστες. Δεν έδωσες όμως εκτίμηση ποσοστού των ελλήνων που αναγνωρίζουν ότι όντως συνέβησαν, και που το στηρίζεις αυτό το ποσοστό. Διότι εγώ αντιλαμβάνομαι ότι κανείς δεν τις γνωρίζει (όσους ρώτησα, κανείς δεν τις ξέρει). Άρα από πού και ως πού πασίγνωστες;;;;;;; Για πες μας.
Φίλε μου δεν σου φταίω εγώ που ποτέ σου δεν άνοιξες ένα βιβλίο για το 1922, αλλά όπως μας πληροφόρησες γνωρίζεις τα βιβλία των όσων λένε ότι έχουν πάει στην Ανδρομέδα. Ο καθένας με τα ενδιαφερόντα του. Από εκεί και πέρα το ότι εσύ είσαι άσχετος δεν σημαίνει ότι όλοι είναι. Οσον αφορά την Βίκη στην τελικη ρώτα την ίδια, τι μου το λες εμένα;
1. ΑΙΣΧΟΣ!!!! Μα είναι δυνατόν να μην ψηφιοποιήσουν μια τόσο σημαντική κασέτα και να την ανεβάσουν κάπου στο διαδίκτυο ώστε να μπορεί να την ακούσει ο καθένας;
Την έψαξες και δεν την βρήκες; Περίεργο. Γιατί το search την βγάζει πρώτη - πρώτη.\\
Θέλω να πω πως κι 10000 πηγές να έχουμε, κοιτούμε κατά πόσο είναι λογικά αυτά που γράφονται, όχι μόνο αν γράφονται. Μην κατηγορούμε τον λιακόπουλο και τελικά καταντούμε κι εμείς λιακόπουλοι.
Χμ..μάλιστα. Ο Ελ. Βενιζέλος ήταν αναλόγου επιπέδου με τον Λιακόπουλο. Ο αρχηστράτηγος της εκστρατείας ο Χατζηανέστης ήταν ουφολόγος της δεκάρας. Ο Καζαντζάκης δεν ήξερε τι έγραφε. Οι αξιωματικοί και οι στρατιώτες ήταν παρανοϊκοί και έγραψαν φαντασίες. To ότι όλοι οι ιστορικοί αναφέρουν τις θηριωδίες του ελλ. στρατού είναι παραμυθάδες . Το ότι ακόμη και η ίδια η Ελλάδα τις αναγνώρισε στην συνθήκη της Λωζάνης είναι χαζομάρες. Εχεις πράγματι πολύ μεγάλη πλάκα.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεότερη Ελληνική Ιστορία”