Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Παλι μανουρα για το αντιρατσιστικο

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 30 Αύγ 2014, 21:14

Είχες πει πως οι θηριωδίες των ελλήνων είναι πασίγνωστες. Δεν έδωσες όμως εκτίμηση ποσοστού των ελλήνων που αναγνωρίζουν ότι όντως συνέβησαν, και που το στηρίζεις αυτό το ποσοστό. Διότι εγώ αντιλαμβάνομαι ότι κανείς δεν τις γνωρίζει (όσους ρώτησα, κανείς δεν τις ξέρει). Άρα από πού και ως πού πασίγνωστες;;;;;;; Για πες μας.

Διότι αν δεν είναι πασίγνωστες, είναι άγνωστες, και τότε είσαι υποχρεωμένος να σεβαστείς τους μη γνώστες, και να τους ενημερώνεις με τον πρέποντα τρόπο. Το πιάνεις;

Να στο πω και διαφορετικά. Δεν γίνεται να φτάνουμε στο σημείο να έχουμε μπροστά μας το αντιρατσιστικό, κάποιες φωνές (δικαίως) να λένε να συμπεριληφθούν οι γενοκτονίες σε αυτό, και (να τη! να τη πετιέται! να τη πετιέται απόξαρχής) ξαφνικά σαν απομηχανής θεός πετάγεστε και λέτε για θηριωδίες που μόνο εσείς και ελάχιστοι γνωρίζουν. Να μορφώνατε τον κόσμο. Δηλαδη πώς ξέρουν για τις άλλες γενοκτονίες; Να τους μορφώνατε εγκαίρως, με όλα σας τα στοιχεία, όμορφα και καλά, διότι το ότι το κάνετε τελευταία στιγμή είναι ΥΠΟΠΤΟ.

Είπες ότι η Βίκυ τα γνωρίζει. Τα παρακάτω σχόλιά της δεν βλέπω να δείχνουν ότι είναι βέβαιη για το ότι συνέβησαν, εκτός κι αν δεν καταλαβαίνω κάτι, οπότε θα ήθελα η ίδια να με διόρθωνε με νέο σχόλιό της:

http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 34#p242134
http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 55#p242155

Clash έγραψε:ΑΙΣΧΟΣ!!!! Μα είναι δυνατόν να διδάσκουν τέτοια πράγματα στα παιδιά; Οτι και εμείς σφάξαμε, οτί και εμείς λεηλατήσαμε;
1. ΑΙΣΧΟΣ!!!! Μα είναι δυνατόν να μην ψηφιοποιήσουν μια τόσο σημαντική κασέτα και να την ανεβάσουν κάπου στο διαδίκτυο ώστε να μπορεί να την ακούσει ο καθένας;

2. Ναι και σφάξαμε και λεηλατήσαμε, αλλιώς δεν θα ήταν πόλεμος. Άλλο όμως να βιάζεις γυναίκες και να σφάζεις αυτές και τα παιδιά τους.

3. Πόσες πηγές είπες ότι έφερες; 10; Κι αν εγώ φέρω 10 βίβλία ατόμων που ισχυρίζονται ότι ήρθαν από την ανδρομέδα, και μας περιγράφουν πώς είναι η ανδρομέδα, κι αυτά πηγές είναι;

Θέλω να πω πως κι 10000 πηγές να έχουμε, κοιτούμε κατά πόσο είναι λογικά αυτά που γράφονται, όχι μόνο αν γράφονται. Μην κατηγορούμε τον λιακόπουλο και τελικά καταντούμε κι εμείς λιακόπουλοι.
Divine Sinner έγραψε:θα ξεκινησω τα ναρκωτικα .-
Εσύ πιο troll πεθαίνεις.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 30 Αύγ 2014, 23:35

δεν έχω καμμία καλή διαίσθηση για την συμπεριφορά των στρατευμάτων μας τότε.

νιώθω πως ήταν μεγάλη μας μαλακία και πως δεν στείλαμε νορμαλ άτομα αλλά ψυχασθενείς.

και είναι η μόνη εκστρατεία μας που από την αρχή μέχρι το τέλος ΔΕΝ ΕΓΚΡΙΝΩ.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 30 Αύγ 2014, 23:37

και γενικά είχαμε πολύ ανόητα αντράκια και ειδεχθείς "κωλέλληνες" σε μεγάλο ποσοστό από τις αρχές του 19ου μέχρι περίπου τον εμφύλιο. μεγάλη σαβούρα γενετική βγήκε τότε. πάλι καλά που υπήρξαν πολλοί σωστοί ήρωες στον βππ. πάλι καλά...
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 30 Αύγ 2014, 23:40

Ας μην γελιόμαστε και ας μην κρυβόμαστε...υπάρχει μεγάλη πιθανότητα σε κάθε πόλεμο να συμβαίνουν και αυτά.Δυστυχώς.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Clash » Κυρ 31 Αύγ 2014, 11:52

Είχες πει πως οι θηριωδίες των ελλήνων είναι πασίγνωστες. Δεν έδωσες όμως εκτίμηση ποσοστού των ελλήνων που αναγνωρίζουν ότι όντως συνέβησαν, και που το στηρίζεις αυτό το ποσοστό. Διότι εγώ αντιλαμβάνομαι ότι κανείς δεν τις γνωρίζει (όσους ρώτησα, κανείς δεν τις ξέρει). Άρα από πού και ως πού πασίγνωστες;;;;;;; Για πες μας.
Φίλε μου δεν σου φταίω εγώ που ποτέ σου δεν άνοιξες ένα βιβλίο για το 1922, αλλά όπως μας πληροφόρησες γνωρίζεις τα βιβλία των όσων λένε ότι έχουν πάει στην Ανδρομέδα. Ο καθένας με τα ενδιαφερόντα του. Από εκεί και πέρα το ότι εσύ είσαι άσχετος δεν σημαίνει ότι όλοι είναι. Οσον αφορά την Βίκη στην τελικη ρώτα την ίδια, τι μου το λες εμένα;
1. ΑΙΣΧΟΣ!!!! Μα είναι δυνατόν να μην ψηφιοποιήσουν μια τόσο σημαντική κασέτα και να την ανεβάσουν κάπου στο διαδίκτυο ώστε να μπορεί να την ακούσει ο καθένας;
Την έψαξες και δεν την βρήκες; Περίεργο. Γιατί το search την βγάζει πρώτη - πρώτη.\\
Θέλω να πω πως κι 10000 πηγές να έχουμε, κοιτούμε κατά πόσο είναι λογικά αυτά που γράφονται, όχι μόνο αν γράφονται. Μην κατηγορούμε τον λιακόπουλο και τελικά καταντούμε κι εμείς λιακόπουλοι.
Χμ..μάλιστα. Ο Ελ. Βενιζέλος ήταν αναλόγου επιπέδου με τον Λιακόπουλο. Ο αρχηστράτηγος της εκστρατείας ο Χατζηανέστης ήταν ουφολόγος της δεκάρας. Ο Καζαντζάκης δεν ήξερε τι έγραφε. Οι αξιωματικοί και οι στρατιώτες ήταν παρανοϊκοί και έγραψαν φαντασίες. To ότι όλοι οι ιστορικοί αναφέρουν τις θηριωδίες του ελλ. στρατού είναι παραμυθάδες . Το ότι ακόμη και η ίδια η Ελλάδα τις αναγνώρισε στην συνθήκη της Λωζάνης είναι χαζομάρες. Εχεις πράγματι πολύ μεγάλη πλάκα.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Clash » Κυρ 31 Αύγ 2014, 12:07

Aftokaiallo αυτοί που πολέμησαν στη Μ. Ασία ήταν οι ίδιοι που πολέμησαν στους βαλκανικούς πολέμους. Βέβαια και τότε έγιναν θηριωδίες όπως σε κάθε πόλεμο, αλλά όχι στην έκταση της μικρασιατικής εκστρατείας και ιδιαίτερα στην υποχώρηση όταν είχε διαλυθεί η ελληνική στρατία, η οποία είχε μετατραπεί σε αγέλες θηρίων. Κι αυτό γιατί η ένταση των βαλκανικών πολέμων και η διάρκεια, δεν ήταν άναλογη του ελληνοτουρκικού πολέμου Επίσης οι ίδιοι που πολέμησαν στην Αλβανία στη συνέχεια σφάχτηκαν μεταξύ τους στον εμφύλιο που είχε ξεκινήσει από την κατοχή. Και τότε οι θηριωδίες, οι βιασμοί, οι λεηλασίες, οι σφαγές ήταν μεταξύ Ελλήνων. Δεν ήταν τότε κωλοέλληνες απολίτιστοι, αλλά ο πόλεμος τους μετέτρεψε έτσι.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 31 Αύγ 2014, 16:58

Clash έγραψε:Εχεις πράγματι πολύ μεγάλη πλάκα.
Φυσικά και έχω, όπως έχουν όλοι όσοι θέτουν ερωτήματα σε τύπους που μεταφέρουν ανακρίβειες, και απαντήσεις δεν παίρνουν.. Συνεχώς υπεκφεύγεις. Ακόμα να μας πεις πόσος κόσμος γνωρίζει τις θηριωδίες και που το στηρίζεις ότι τις γνωρίζει. Να μας τεκμηριώσεις το "πασίγνωστες". Συνέχισε αγορίνα... βάλτο στα πόδια.
Clash έγραψε:Την έψαξες και δεν την βρήκες; Περίεργο. Γιατί το search την βγάζει πρώτη - πρώτη.\\
Ενώ σου ήταν δύσκολο να φέρεις το λίνκ, όχι μόνο στο συγκεκριμένο σχόλιό σου, αλλά από το προηγούμενο σχόλιό σου όταν πρωτοαναφέρθηκες σε αυτήν...

Συνέχισε! :urock:
Ο Ελ. Βενιζέλος ήταν αναλόγου επιπέδου με τον Λιακόπουλο
Βασικά χειρότερος.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 31 Αύγ 2014, 17:06

Η απόλυτη υποκρισία που έχει υιοθετήσει ο μέσος αριστερός.

Θα επικεντρωθεί αναλυτικά στο τι έχουν κάνει οι Έλληνες τον τελευταίο αιώνα.

Αλλά εντελώς βολικά θα ξεχάσει το τι έκανε η Οθωμανική Μογγολική Αυτοκρατορία τους προηγούμενους αιώνες και όχι μόνο στην Ελλάδα.

Περισσότερη σημασία έχει τι έκαναν ένα μάτσο χούφταλα Έλληνες της κακιάς ώρας παρά οι ορδές των εκπαιδευμένων δολοφόνων....Κατά τα άλλα κατά των Εθνικιστών και του φανατισμού κλπ κλπ κλπ να χαμε να λέγαμε.

Να σας είχα από μια μεριά να σας κυνηγάνε με τα γιαταγάνια και να σας γδέρνουν και εσείς να μου λέτε για το πόσοι Έλληνες βίασαν και λεηλάτησαν μια Χ στιγμή.

Το κεφάλι σας το κλούβιο να ξέρατε τι κάνετε ή τι νομίζετε πως κάνετε!
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 31 Αύγ 2014, 17:09

Justme έγραψε:Η απόλυτη υποκρισία που έχει υιοθετήσει ο μέσος αριστερός.

Θα επικεντρωθεί αναλυτικά στο τι έχουν κάνει οι Έλληνες τον τελευταίο αιώνα.

Αλλά εντελώς βολικά θα ξεχάσει το τι έκανε η Οθωμανική Μογγολική Αυτοκρατορία τους προηγούμενους αιώνες και όχι μόνο στην Ελλάδα.

Περισσότερη σημασία έχει τι έκαναν ένα μάτσο χούφταλα Έλληνες της κακιάς ώρας παρά οι ορδές των εκπαιδευμένων δολοφόνων....Κατά τα άλλα κατά των Εθνικιστών και του φανατισμού κλπ κλπ κλπ να χαμε να λέγαμε.

Να σας είχα από μια μεριά να σας κυνηγάνε με τα γιαταγάνια και να σας γδέρνουν και εσείς να μου λέτε για το πόσοι Έλληνες βίασαν και λεηλάτησαν μια Χ στιγμή.

Το κεφάλι σας το κλούβιο να ξέρατε τι κάνετε ή τι νομίζετε πως κάνετε!
Εχεις σκεφτει μηπως καποιοι δεν σκεφτομαστε με εθνικα κριτηρια γιατι θεωρουμε το εθνος μια αυθαίρετη ομαδοποιηση;
τι σχεση εχω εγω με τον λάτση καλε μου για να θεωρούμαστε μελη της ιδιας ομάδας;
Αστειότητες.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Clash » Κυρ 31 Αύγ 2014, 17:22

Φυσικά και έχω, όπως έχουν όλοι όσοι θέτουν ερωτήματα σε τύπους που μεταφέρουν ανακρίβειες, και απαντήσεις δεν παίρνουν..
Aκόμη κι αν μετέφερα ανακρίβειες εσύ δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις ποιες ήταν αυτές. Για τον απλούστατο λόγο είσαι δείγμα του κλασικού ανιστόρητου που δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να ανοίξει ένα σχετικό βιβλίο, όμως παρ' όλα αυτά έχει αποψάρα. Κι αν η πραγματικότητα είναι σε αντίθεση με την αποψάρα του, τόσο το χειρότερο γι αυτήν.
Ακόμα να μας πεις πόσος κόσμος γνωρίζει τις θηριωδίες και που το στηρίζεις ότι τις γνωρίζει.
Οσοι δεν είναι παντελώς άσχετοι όπως εσύ, όσοι μπήκαν στον κόπο και διάβασαν κάποιο σχετικό βιβλίο και όσοι όταν πήγαιναν σχολείο δεν έκαναν κοπάνα από το μάθημα της ιστορίας. :lol: :lol: :lol:
Ενώ σου ήταν δύσκολο να φέρεις το λίνκ, όχι μόνο στο συγκεκριμένο σχόλιό σου, αλλά από το προηγούμενο σχόλιό σου όταν πρωτοαναφέρθηκες σε αυτήν...

Συνέχισε!
Τόσο κόπο σου κάνει να το ψάξεις; Ούτε καν το πιο απλό πράγμα στο google search? To προηγούμενο ήταν ρεπορτάζ από την Εφημερίδα των Συντακτών.


Quote:
Ο Ελ. Βενιζέλος ήταν αναλόγου επιπέδου με τον Λιακόπουλο


Βασικά χειρότερος.
E, αφού το λες εσύ ο βαθύτατος γνώστης της ελληνικής ιστορίας... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Clash » Κυρ 31 Αύγ 2014, 17:32

Και να τος ο άλλος ο πατριώτης που θίχτηκε. Ποιος σου είπε ότι παραλείπω τις θηριωδίες των Τούρκων; Ομως εδώ ο κύριος ΟΤΤΟ ήθελε να του παρουσιάσω πηγές που αναφερόνταν αποκλειστικά στις ωμότητες του ελληνικού στρατού. Τι να έκανα να του έλεγα, όχι θα σου φέρω άλλες που θα μιλούν μόνο για τους Τούρκους για να μην θιχτεί κανένας πατριώτης και πει ότι μιλάμε μόνο για τα κακά των Ελλήνων; Παρ' όλα αυτά και σε αυτή τη συζήτηση προσπαθώντας να εξηγήσω στον ΟΤΤΟ την ψυχολογία των Ελλήνων στρατιωτών του ανέφερα τι έκαναν και οι Τούρκοι όταν έπιαναν κάποιον στα χέρια τους. Αλλη φορά πριν βγάλεις συμπεράσματα να διαβάζεις καλύτερα για να είσαι εντός του θέματος, αν και μεταξύ μας ξέρω ότι αυτό λίγο σε απασχολεί, απλά ήθελες να πεις το ποιηματάκι σου.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 31 Αύγ 2014, 17:36

Εδώ σφαγιαστήκανε μεταξύ τους οι Έλληνες στον εμφύλιο,στην Νεότερη Ελληνική Ιστορία...με τους τούρκους θα υπήρχε θέμα :dunno:.Το ξέρω ,δεν μας αρέσει να τα διαβάζουμε και να τα ακούμε,δεν μας αρέσει να γίνεται θέμα σε φόρουμ,παρ'ότι υπάρχει και σε αλλού παρόμοια συζήτηση.Εδώ ,http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=51&t=11050

Ειδικά εμείς οι νεώτεροι δεν γνωρίζουμε και πολλά από τη δημόσια εκπαίδευση ότι ξέρουμε, μόνο αν ενδιαφερθούμε μαθαίνουμε ..Τα γεγονότα όμως μένουν...μας αρέσει,δεν μας αρέσει.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από paris4u » Κυρ 31 Αύγ 2014, 17:43

Τι να πω Θεε μου τωρα!!!!
Το λιγοτερο που μπορω ειναι οτι ολο αυτο ειναι υβρις προς τους σφαγιαθεντες και κτηνωδως βασανισθεντες νεκρους του Ποντου και της Μικρας Ασιας,ΝΤΡΟΠΗ!!!!
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 31 Αύγ 2014, 17:44

Divine Sinner έγραψε: Εχεις σκεφτει μηπως καποιοι δεν σκεφτομαστε με εθνικα κριτηρια γιατι θεωρουμε το εθνος μια αυθαίρετη ομαδοποιηση;
τι σχεση εχω εγω με τον λάτση καλε μου για να θεωρούμαστε μελη της ιδιας ομάδας;
Αστειότητες.
Εσείς οι κάποιοι μπορείτε να αλλάξετε πλανήτη. Είμαι σίγουρος πως θα ζήσετε ειρηνικά με τα βακτήρια της Σελήνης και του Άρη όπου δεν κοιτάνε Έθνη κλπ. Γιατί μόνο στην θεωρία είστε καλοί...από πράξεις.

Καλά δεν τίθεται απλά θέμα Έθνους ούτε για ανέκδοτο όταν μια αγέλη δολοφόνων ξεπαστρεύει τον μισό πλανήτη και ο μέσος αριστερός θέλοντας να το παίξει ''προοδευτικούρα'' στέκεται στο τι έκαναν ένα μάτσο χούφταλα.

Επίσης έχεις χαιρετισμούς απ τον Λάτση και όλο το καπιταλιστικό κεφάλαιο.
Και να τος ο άλλος ο πατριώτης που θίχτηκε.
Αχ μωρέ....ίδιοι είστε. Αριστεροί και δεξιοί....! Και ο Τάλως θυμάμαι παλαιότερα για το θέμα του πολυτεχνείου με τα τανκς κλπ...η πρώτη αντίδραση του ήταν για την αριστερή προπαγάνδα επί του θέματος. Τότε πρέπει να ήμουν ένας άπλυτος αριστερός...τώρα έγινα πατριώτης!!! χαχαχα!!! :lol: :lol:

Ξέρεις βλέπω κοινά γνωρίσματα με πρώτο και καλύτερο την ταμπέλα που κολλάτε....

Μετά ότι περιέχει η δεξαμενή της αριστεράς τα προβάλλεται ως ευαγγέλιο , π.χ :

Θηριωδίες αποκλειστικά των Ελλήνων
ΑΝθρώπινα δικαιώματα για τους gay

ΟΙ δεξιοί έχουν άλλες ιστορίες που αμολάν...

Πάντως δεν χρειάζεται να διαβάσω το θέμα από την αρχή. Απ τον τίτλο και μόνο καταλαβαίνει κανείς ότι η καραμέλα του : Μηδενίζουμε και επαναπροσδιορίζουμε την ιστορία έχει συγκεκριμένο σκοπό και στόχο....και βρίσκεται στο νετ την τελευταία, τουλάχιστον δεκαετία,

Παρακαλώ συνεχίστε εντός θέματος...! :thumb:
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 31 Αύγ 2014, 17:49

Justme έγραψε:
Divine Sinner έγραψε: Εχεις σκεφτει μηπως καποιοι δεν σκεφτομαστε με εθνικα κριτηρια γιατι θεωρουμε το εθνος μια αυθαίρετη ομαδοποιηση;
τι σχεση εχω εγω με τον λάτση καλε μου για να θεωρούμαστε μελη της ιδιας ομάδας;
Αστειότητες.
Εσείς οι κάποιοι μπορείτε να αλλάξετε πλανήτη. Είμαι σίγουρος πως θα ζήσετε ειρηνικά με τα βακτήρια της Σελήνης και του Άρη όπου δεν κοιτάνε Έθνη κλπ. Γιατί μόνο στην θεωρία είστε καλοί...από πράξεις.

Καλά δεν τίθεται απλά θέμα Έθνους ούτε για ανέκδοτο όταν μια αγέλη δολοφόνων ξεπαστρεύει τον μισό πλανήτη και ο μέσος αριστερός θέλοντας να το παίξει ''προοδευτικούρα'' στέκεται στο τι έκαναν ένα μάτσο χούφταλα.

Επίσης έχεις χαιρετισμούς απ τον Λάτση και όλο το καπιταλιστικό κεφάλαιο.
Και να τος ο άλλος ο πατριώτης που θίχτηκε.
Αχ μωρέ....ίδιοι είστε. Αριστεροί και δεξιοί....! Και ο Τάλως θυμάμαι παλαιότερα για το θέμα του πολυτεχνείου με τα τανκς κλπ...η πρώτη αντίδραση του ήταν για την αριστερή προπαγάνδα επί του θέματος. Τότε πρέπει να ήμουν ένας άπλυτος αριστερός...τώρα έγινα πατριώτης!!! χαχαχα!!! :lol: :lol:

Ξέρεις βλέπω κοινά γνωρίσματα με πρώτο και καλύτερο την ταμπέλα που κολλάτε....

Μετά ότι περιέχει η δεξαμενή της αριστεράς τα προβάλλεται ως ευαγγέλιο , π.χ :

Θηριωδίες αποκλειστικά των Ελλήνων
ΑΝθρώπινα δικαιώματα για τους gay

ΟΙ δεξιοί έχουν άλλες ιστορίες που αμολάν...

Πάντως δεν χρειάζεται να διαβάσω το θέμα από την αρχή. Απ τον τίτλο και μόνο καταλαβαίνει κανείς ότι η καραμέλα του : Μηδενίζουμε και επαναπροσδιορίζουμε την ιστορία έχει συγκεκριμένο σκοπό και στόχο....και βρίσκεται στο νετ την τελευταία, τουλάχιστον δεκαετία,

Παρακαλώ συνεχίστε εντός θέματος...! :thumb:
Καλυτερα θα ηταν να αλλαξετε πλανητη οσοι μισειτε τον πλησιον σας και δεν μας αφηνετε τους υπολοιπους να ζησουμε το ιματζιν. κοινως Ελληνες τουρκοι ιταλοι αφρικανοι κλπ... που θελετε πολεμο.
η τελωσπαντων κανετε εναν πολεμο μεταξυ σας να γινετε λιγοτεροι και μην ανακατευετε εμας.
Μετά ότι περιέχει η δεξαμενή της αριστεράς τα προβάλλεται ως ευαγγέλιο , π.χ :

Θηριωδίες αποκλειστικά των Ελλήνων
ΑΝθρώπινα δικαιώματα για τους gay
Μα ειναι γνωστο οτι δεν ειναι ανθρωποι. ακου ανθρωπινα δικαιωματα για τους gay. αυτα τα οντα θελουν και δικαιωματα :lol:

Θηριωδίες αποκλειστικά των Ελλήνων
Aπο που ειπαμε το συμπερανες αυτο και ποιος το ειπε σε αυτο το νημα;
να θυμησω οτι τον τιτλο τον εβαλε ο ΟΤΤΟ και για τους λογους που εξηγησε. ο οποιος πιστευει οτι δεν γινανε θηριωδιες γιατι δεν υπαρχει βιντεο στο γιουτουμπι και δεν εγινε ντόρος.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Clash » Κυρ 31 Αύγ 2014, 17:56

Σε ενημερώνω ότι τον τίτλο δνε τον έβαλα εγώ και ούτε είχα όρεξη να ανοίξω σχετική συζήτηση, πολύ περισσότερο με κάποιον που αγνοούσε πλήρως το θέμα. Επίσης αφού όπως λες δεν μπαίνεις στον κόπο να διαβάσεις για ποιο πράγμα μιλάμε, να σε πληροφορήσω επιπλέον ότι είχα πει ότι οι θηριωδίες του ελλ. στρατού στη Μ. Ασία, ο διωγμός των Ελλήνων του Πόντου και της Μ. Ασίας και το ολοκαύτωμα των Εβραίων είναι ιστορικά γεγονότα, τα οποία πρέπει να εξετάζονται και όχι να αντιμετωπίζονται ως ιερές αγελάδες και να εμπίπτουν σε διατάξεις του ποινικού κώδικα. Και εκεί ο κύριος ΟΤΤΟ ήθελε πηγες για τις θηριωδίες των Ελλήνων. Τι να έκανα; Να του έφερνα άλλες; Γι' αυτό αγαπητέ άλλη φορά να εξετάζεις τι έγινε πριν βγάλεις τα συμπεράσματα σου και μας πεις το ποιηματάκι σου.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 31 Αύγ 2014, 18:17

Divine Sinner έγραψε:[
Καλυτερα θα ηταν να αλλαξετε πλανητη οσοι μισειτε τον πλησιον σας και δεν μας αφηνετε τους υπολοιπους να ζησουμε το ιματζιν. κοινως Ελληνες τουρκοι ιταλοι αφρικανοι κλπ... που θελετε πολεμο.
η τελωσπαντων κανετε εναν πολεμο μεταξυ σας να γινετε λιγοτεροι και μην ανακατευετε εμας.
Κανείς νοήμων άνθρωπος δεν θέλει να κάνει πόλεμο πλην των λοβοτομημένων Χρυσών Αυγών και ορισμένων ταλιμπάν αναρχικών που βλέπουν παντού φασίστες.

Θυμήθηκες και το imagine....και την αγάπη προς τον πλησίον...αφού πρώτα θυμηθήκαμε την φριχτή θηριωδία των Ελλήνων. Μέχρι εκεί καλά.

Από εκεί και πέρα αν πει κάποιος για άλλη φυλή ή έθνος θέλει πόλεμο και φυσικά είναι που δεν συμφωνείς με τα Έθνη και τις αυθαίρετες ομαδοποίησης...αλλά no problem να εστιάζεις σε Έλληνες, τουρκους, ιταλούς, αφρικανούς κλπ. Μην γίνεσαι ρατσιστής δεν συμβαδίζει με τα αριστερά ''ιδεώδες'' της εποχής.

Παιχταρά μου εσύ! :D
Μα ειναι γνωστο οτι δεν ειναι ανθρωποι. ακου ανθρωπινα δικαιωματα για τους gay. αυτα τα οντα θελουν και δικαιωματα :lol:
Αμφιβάλλω αν όσοι εκμεταλλεύονται τους gay από την αριστερά ενδιαφέρονται για τα δικαιώματα τους ή απλά για την πολιτική προβολή και οικονομική ενίσχυση τους. Αλλά η υποκρισία καλά κρατεί....!

Α, και μην προσπαθείς να ρίξεις υπόνοιες για τους gay και τις γνωστές κλαψιάρικες ιδεοληψίες της αριστεράς. Προσπάθησε να δεις γενικά τα όσα προβάλλει η αριστερά ως κράχτη απ την μια και από την άλλη δες τι έχει η δεξιά....ε κάτι πιστεύω πως θα καταλάβεις.Και δεν είναι κάτι συνωμοσιολογικό....κάτι πολύ προφανές που όταν το κατανοήσεις ίσως να ξεφύγεις απ αυτή την αντιμετώπιση όπως η παραπάνω με τις υπόνοιες ότι οι gay δεν είναι άνθρωποι κλπ. Βλέπεις ένα σάπιο δένδρο και χάνεις ολόκληρο το αρρωστημένο δάσος στο οποίο έχεις εγκλωβιστεί όπως και πολλοί άλλοι.
Θηριωδίες αποκλειστικά των Ελλήνων
Aπο που ειπαμε το συμπερανες αυτο και ποιος το ειπε σε αυτο το νημα;
να θυμησω οτι τον τιτλο τον εβαλε ο ΟΤΤΟ και για τους λογους που εξηγησε. ο οποιος πιστευει οτι δεν γινανε θηριωδιες γιατι δεν υπαρχει βιντεο στο γιουτουμπι και δεν εγινε ντόρος.
Ο ΟΤΤΟ καλά έκανε....! Εγώ έγραψα διαφορετικό πράγμα όμως.Να κοιτάμε και λίγο την γενική εικόνα και όχι μονάχα με πολιτικά κριτήρια την ιστορία αλλά και σε ποια χρονική στιγμή υφίσταται αμφισβήτηση γιατί και πως αλλά και κυρίως από ποιους...
να σε πληροφορήσω επιπλέον ότι είχα πει ότι οι θηριωδίες του ελλ. στρατού στη Μ. Ασία, ο διωγμός των Ελλήνων του Πόντου και της Μ. Ασίας και το ολοκαύτωμα των Εβραίων είναι ιστορικά γεγονότα, τα οποία πρέπει να εξετάζονται και όχι να αντιμετωπίζονται ως ιερές αγελάδες και να εμπίπτουν σε διατάξεις του ποινικού κώδικα.
Όταν έχεις δηλαδή ένα μάτσο παρδαλά αυγά να υβρίζουν το ολοκαύτωμα των Εβραίων και να προξενούν διάφορες ζημιές ή επιθέσεις...λες να τους αφήνουμε ανενόχλητους γιατί πρόκειται για 'ιδέες";;;;

Άντε να δούμε πότε θα σταματήσει το ποιηματάκι τις κάθε πολιτικής ιδεοληψίας που θυμάται επιλεκτικά δικαιώματα και πότε δεν του αρέσουν τα έθνη και ανήκει στα βακτήρια του σύμπαντος.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 31 Αύγ 2014, 18:29

Από εκεί και πέρα αν πει κάποιος για άλλη φυλή ή έθνος θέλει πόλεμο και φυσικά είναι που δεν συμφωνείς με τα Έθνη και τις αυθαίρετες ομαδοποίησης...αλλά no problem να εστιάζεις σε Έλληνες, τουρκους, ιταλούς, αφρικανούς κλπ. Μην γίνεσαι ρατσιστής δεν συμβαδίζει με τα αριστερά ''ιδεώδες'' της εποχής.
Το λεω σε σχεση με το πως αυτοπροσδιορίζονται. Αν θες λεγε οτι εισαι και τζαμαϊκανος.
Από εκεί και πέρα αν πει κάποιος για άλλη φυλή ή έθνος θέλει πόλεμο
θα τον εχει αλλα οχι μαζι μου. Εγω θα την κανω για έξω αν μπορώ ή θα φαω φυλακή αν δεν μπορω αλλα όπλο ιδιας μάρκας με τον στρατιωτη του αντιπαλου κράτους δεν θα σηκωσω. μου θυμιζει λιγο τα φεουδα που πηγαιναν οι αγρότες στον πόλεμο επειδη οι αφέντες τους είχαν να λύσουν θέματα κυριαρχικά.
Επίσης εμείς ειμασταν το "εθνος" που ήθελε πόλεμο. εμεις καναμε την εξτρατεια.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Clash » Κυρ 31 Αύγ 2014, 18:45

Συμφωνώ απόλυτα, να κοιτάμε την συνολική εικόνα και όχι ότι δεν μας αρέσει να το κρύβουμε κάτω από το χαλάκι. Γι αυτό ήμουν και κατά της Ρεπούσης. Οχι κυρία μου δεν ήταν συνωστισμός, αλλά εμπρησμός και σφαγή των Ελλήνων, να το γράψεις καθαρά, αλλά και καθαρά να γράψεις τις ωμότητες του ελλ. στρατού. Που είδες, λοιπόν, ότι εγώ διαφωνώ με αυτό;
Όταν έχεις δηλαδή ένα μάτσο παρδαλά αυγά να υβρίζουν το ολοκαύτωμα των Εβραίων και να προξενούν διάφορες ζημιές ή επιθέσεις...λες να τους αφήνουμε ανενόχλητους γιατί πρόκειται για 'ιδέες";;;;
Ελα, όμως, που το ένα φέρνει και το άλλο. Κι αν για να αντιμετωπίσεις την προπαγάνδα των φασιστών χρειάζονται νόμοι που να απαγορεύσουν την άποψη για ιστορικά γεγονότα, αφ' ενός έχεις αποτύχει, αφ' ετέρου γίνεσε το ίδιο με αυτούς.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 31 Αύγ 2014, 21:30

Clash έγραψε:Aκόμη κι αν μετέφερα ανακρίβειες εσύ δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις ποιες ήταν αυτές. Για τον απλούστατο λόγο είσαι δείγμα του κλασικού ανιστόρητου που δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να ανοίξει ένα σχετικό βιβλίο, όμως παρ' όλα αυτά έχει αποψάρα. Κι αν η πραγματικότητα είναι σε αντίθεση με την αποψάρα του, τόσο το χειρότερο γι αυτήν.
Έυγε αγορίνα! Συνέχισε να υπεκφεύγεις... Ξεπέρασες και τον Άδωνι στις υπεκφυγές! Τον Άδωνι; Μα αυτός δεν είναι φασίστας; Όμως εσύ αντι-φασίστας... Ή μήπως δεν είσαι; Χμμ... αν σκεφτώ τι γκράφιτι τύπου "ΑΝΤΙΦΑ" και παρόμοια κάνετε εσείς οι αντιφασίστες στους τοίχους του λαού, χωρίς να πάρετε την άδεια των ιδιοκτητών, τότε αντιλαμβάνομαι πόσο πραγματικά αντιφασίστες είστε.

Και βεβαίως χαρακτηριστικό των φασιστοειδών είναι να μην απαντούν ευθέως σε ερωτήσεις. Ωρίστε:
Ακόμα να μας πεις πόσος κόσμος γνωρίζει τις θηριωδίες και που το στηρίζεις ότι τις γνωρίζει.
Οσοι δεν είναι παντελώς άσχετοι όπως εσύ, όσοι μπήκαν στον κόπο και διάβασαν κάποιο σχετικό βιβλίο και όσοι όταν πήγαιναν σχολείο δεν έκαναν κοπάνα από το μάθημα της ιστορίας. :lol: :lol: :lol:
Τον ρωτάω "πόσοι", και μου λέει "όσοι"... :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

Εντάξει, καταλάβαμε ότι έχεις μάστερ στην υπεκφυγή.

Το ξέχασα! Κλασσική επιχειρηματολογία του Άδωνι, ακόμα και στη βουλή, ποια ήταν;;; Το "χαχαχαχαχαχα" βεβαίως. Απίστευτη επιχειρηματολογία. Ταπώνει θεούς και δαίμονες.

Συνέχισε να μην απαντάς, εύγε!
Τόσο κόπο σου κάνει να το ψάξεις; Ούτε καν το πιο απλό πράγμα στο google search? To προηγούμενο ήταν ρεπορτάζ από την Εφημερίδα των Συντακτών.
Σίγουρα περισσότερο κόπο από το να φέρεις το λινκ. Εμείς στα ΙΔΕΟ έτσι μάθαμε, όταν βλέπουμε κάτι που μας κάνει εντύπωση το φέρνουμε και το μοιραζόμαστε.
E, αφού το λες εσύ ο βαθύτατος γνώστης της ελληνικής ιστορίας... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Συνέχισε το ύψιστο επιχείρημα του "χαχααχχα"

Ενώ εσύ που εξίσωσες την έννοια της γενοκτονίας, με την έννοια κάποιων μεμονωμένων περιστατικών που ακόμα κι αν συνέβησαν, οφείλουμε να δούμε τις λεπτομέρειές τους (ποιοι τα έκαναν, τι υπόβαθρο είχαν κλπ, μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το σύνολο του ελληνικού στρατού;), είσαι σαφώς πιο διαβασμένος...

Και αυτή η επίδειξη γνώσεων... σιγά ρε μεγάλε, θα μας πάθεις τίποτα. "Τα ξέρω όλα, αλλά δεν με ενδιαφέρει να τα μοιραστώ μαζί σας. Τα θυμάμαι μόνο γιατί είμαι υπέρ του αντιρατσιστικού.."

Πωπω... έχω ανατριχιάσει μιλάμε...
Σε ενημερώνω ότι τον τίτλο δνε τον έβαλα εγώ και ούτε είχα όρεξη να ανοίξω σχετική συζήτηση, πολύ περισσότερο με κάποιον που αγνοούσε πλήρως το θέμα.
Τα βλέπεις κόσμε; Δεν θέλει να ανοίξει συζήτηση με αυτούς που δεν το γνωρίζουν (ο περισσότερος κόσμος δεν το γνωρίζει, γι αυτό κι επιμελώς δεν απαντά στη σχετική ερώτηση που του έκανα), αλλά "να 'τη πετιέται" για να μας την πει επειδή θίχτηκε με τις ενστάσεις μας για το αντιρατσιστικό, παίζοντάς το διαβαστερός.

Ανατριχιάζω...
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 31 Αύγ 2014, 21:35

alkinoos έγραψε:Εδώ σφαγιαστήκανε μεταξύ τους οι Έλληνες στον εμφύλιο,στην Νεότερη Ελληνική Ιστορία...με τους τούρκους θα υπήρχε θέμα :dunno:.
Με τη διαφορά ότι αυτό όντως είναι πασίγνωστο, και δεύτερον, δεν βίαζαν ο ένας τη γυναίκα του άλλου συστηματικά, ούτε σκότωναν παιδιά. Κι αν κάπου συνέβησαν και τέτοια, είναι μεμονωμένα περιστατικά κάποιων που έχουν πάει πέρα από την τρέλα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 31 Αύγ 2014, 21:36

@clash
Ναι πάντα υπάρχει η πιθανότητα να γυρίσει ανάποδα η απαγόρευση.

Αλλά πιστεύω πως όταν ζω σε μια χώρα όπου τα πάντα καταρρέουν και τα αυγά για κάποιο λόγο αναδύονται απειλώντας γενικά και αόριστα κόσμο με την ανοχή των σαμαροβενιζέλων δεν μπορώ να σκεφθώ κάτι πιο...ήπιο από την εφαρμογή αυστηρού νόμου προς αυτούς και μόνο αυτούς.

Βέβαια ο νόμος που βρίσκεται στα χέρια της συμμορίας ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να γυρίσει τούμπα στα κεφάλια μας.

Δεν νομίζω πως γίνεσαι ένα με αυτούς όταν απαγορεύσεις γενικά να μιλάνε για τέτοια θέματα.

Γιατί και όταν μιλάνε δεν εκφέρουν άποψη λογικής σκέψης αλλά κάτι άλλο χειρότερο.

Διαφορετική αντιμετώπιση αυτή την στιγμή δεν βλέπω να έχει αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 01 Σεπ 2014, 01:26

Justme έγραψε:Αχ μωρέ....ίδιοι είστε. Αριστεροί και δεξιοί....! Και ο Τάλως θυμάμαι παλαιότερα για το θέμα του πολυτεχνείου με τα τανκς κλπ...η πρώτη αντίδραση του ήταν για την αριστερή προπαγάνδα επί του θέματος. Τότε πρέπει να ήμουν ένας άπλυτος αριστερός...τώρα έγινα πατριώτης!!! χαχαχα!!! :lol: :lol:

Ξέρεις βλέπω κοινά γνωρίσματα με πρώτο και καλύτερο την ταμπέλα που κολλάτε..
Πέστα χρυσόστομε! :thumb:

Αλλά δες το κι αλλιώς. Είσαι σε ένα χώρο, ανάμεσα σε δύο τοίχους. Ρωτάς τον αριστερό: "Πού βρίσκομαι;" και σου απαντά: "δεξιά μου". Ρωτάς τον δεξιό τοίχο: "πού βρίσκομαι"; και σου απαντά "αριστερά μου".

Όμως είσαι στη μέση. Δεν είσαι των άκρων. Οι ακραίοι απλά μένουν στην ακραία οπτική τους. Τόσο βλέπουν τόσο λένε, δεν είναι ικανοί να δουν την μία και μοναδική αλήθεια. Ότι δεν είμαστε ούτε αριστεροί, ούτε δεξιοί, ούτε λίγο, ούτε πολύ.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 01 Σεπ 2014, 01:40

ναι ε; Μονο που το "αριστεροι" σε αυτην την κουβεντα ειναι ενα αυθαίρετο συμπέρασμα.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 01 Σεπ 2014, 15:24

η γενοκτονία των Αρμενίων. ας τοποθετηθεί ο Clash.

από κει κι έπειτα όταν εμένα δεν μου λέει κάτι μέσα μου πως ορθά πράξαμε αδιαφορώ για πατριωτικές ιδέες... τις οποίες ως ανεκτίμητο κειμήλιο τις έχω δίπλα σε γενναίες πράξεις ήθους. όχι σε μπαχαλάκηδες γενετική σαβούρα κωλελλήνων.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεότερη Ελληνική Ιστορία”