Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 31 Αύγ 2014, 21:35

alkinoos έγραψε:Εδώ σφαγιαστήκανε μεταξύ τους οι Έλληνες στον εμφύλιο,στην Νεότερη Ελληνική Ιστορία...με τους τούρκους θα υπήρχε θέμα :dunno:.
Με τη διαφορά ότι αυτό όντως είναι πασίγνωστο, και δεύτερον, δεν βίαζαν ο ένας τη γυναίκα του άλλου συστηματικά, ούτε σκότωναν παιδιά. Κι αν κάπου συνέβησαν και τέτοια, είναι μεμονωμένα περιστατικά κάποιων που έχουν πάει πέρα από την τρέλα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 31 Αύγ 2014, 21:36

@clash
Ναι πάντα υπάρχει η πιθανότητα να γυρίσει ανάποδα η απαγόρευση.

Αλλά πιστεύω πως όταν ζω σε μια χώρα όπου τα πάντα καταρρέουν και τα αυγά για κάποιο λόγο αναδύονται απειλώντας γενικά και αόριστα κόσμο με την ανοχή των σαμαροβενιζέλων δεν μπορώ να σκεφθώ κάτι πιο...ήπιο από την εφαρμογή αυστηρού νόμου προς αυτούς και μόνο αυτούς.

Βέβαια ο νόμος που βρίσκεται στα χέρια της συμμορίας ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να γυρίσει τούμπα στα κεφάλια μας.

Δεν νομίζω πως γίνεσαι ένα με αυτούς όταν απαγορεύσεις γενικά να μιλάνε για τέτοια θέματα.

Γιατί και όταν μιλάνε δεν εκφέρουν άποψη λογικής σκέψης αλλά κάτι άλλο χειρότερο.

Διαφορετική αντιμετώπιση αυτή την στιγμή δεν βλέπω να έχει αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 01 Σεπ 2014, 01:26

Justme έγραψε:Αχ μωρέ....ίδιοι είστε. Αριστεροί και δεξιοί....! Και ο Τάλως θυμάμαι παλαιότερα για το θέμα του πολυτεχνείου με τα τανκς κλπ...η πρώτη αντίδραση του ήταν για την αριστερή προπαγάνδα επί του θέματος. Τότε πρέπει να ήμουν ένας άπλυτος αριστερός...τώρα έγινα πατριώτης!!! χαχαχα!!! :lol: :lol:

Ξέρεις βλέπω κοινά γνωρίσματα με πρώτο και καλύτερο την ταμπέλα που κολλάτε..
Πέστα χρυσόστομε! :thumb:

Αλλά δες το κι αλλιώς. Είσαι σε ένα χώρο, ανάμεσα σε δύο τοίχους. Ρωτάς τον αριστερό: "Πού βρίσκομαι;" και σου απαντά: "δεξιά μου". Ρωτάς τον δεξιό τοίχο: "πού βρίσκομαι"; και σου απαντά "αριστερά μου".

Όμως είσαι στη μέση. Δεν είσαι των άκρων. Οι ακραίοι απλά μένουν στην ακραία οπτική τους. Τόσο βλέπουν τόσο λένε, δεν είναι ικανοί να δουν την μία και μοναδική αλήθεια. Ότι δεν είμαστε ούτε αριστεροί, ούτε δεξιοί, ούτε λίγο, ούτε πολύ.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 01 Σεπ 2014, 01:40

ναι ε; Μονο που το "αριστεροι" σε αυτην την κουβεντα ειναι ενα αυθαίρετο συμπέρασμα.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 01 Σεπ 2014, 15:24

η γενοκτονία των Αρμενίων. ας τοποθετηθεί ο Clash.

από κει κι έπειτα όταν εμένα δεν μου λέει κάτι μέσα μου πως ορθά πράξαμε αδιαφορώ για πατριωτικές ιδέες... τις οποίες ως ανεκτίμητο κειμήλιο τις έχω δίπλα σε γενναίες πράξεις ήθους. όχι σε μπαχαλάκηδες γενετική σαβούρα κωλελλήνων.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 01 Σεπ 2014, 15:26

όσον αφορά αριστεροί δεξιοί και τα λοιπά με αφήνουν αδιάφορη. ο καθένας επιλέγει στάνη και τροφή και νερό και παπαγαλίνη.

δικό του πρόβλημα.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 01 Σεπ 2014, 15:35

aftokaitoallo έγραψε:η γενοκτονία των Αρμενίων. ας τοποθετηθεί ο Clash.

από κει κι έπειτα όταν εμένα δεν μου λέει κάτι μέσα μου πως ορθά πράξαμε αδιαφορώ για πατριωτικές ιδέες... τις οποίες ως ανεκτίμητο κειμήλιο τις έχω δίπλα σε γενναίες πράξεις ήθους. όχι σε μπαχαλάκηδες γενετική σαβούρα κωλελλήνων.
Την περίοδο εκείνη, με όλα όσα συνέβαιναν, ναι, βλέποντας υποχωρήσεις αντιπάλων και αφού ήδη ελευθερώναμε περιοχές της βορείου Ελλάδος, ναι, θέλαμε να πάρουμε πίσω και κάποιες άλλες ελληνικές περιοχές, ως λαός.

Άλλο αυτό όμως και άλλο το να μας στείλει η ηγεσία στα βάθη της Τουρκίας, απλά και μόνο επειδή έτσι γούσταραν οι "σύμμαχοι", οι οποίοι στην τελική μας πρόδωσαν. Με όλα όσα τράβηξε αυτός ο λαός από τον οθωμανισμό (τον οποίο εννοείται πως δεν τον συγκρίνω με τον σημερινό τουρκικό λαό), ναι δικαιούταν να πάρει κάποια εδάφη πίσω. Ως εκεί όμως. Το ότι άρχισαν να προχωρούν προς Άγκυρα ηταν μια έκφραση υποταγής στους συμμάχους, με αποτέλεσμα το έγκλημα και την αυτοκαταστροφή.
aftokaitoallo έγραψε:όσον αφορά αριστεροί δεξιοί και τα λοιπά με αφήνουν αδιάφορη. ο καθένας επιλέγει στάνη και τροφή και νερό και παπαγαλίνη.

δικό του πρόβλημα.
Ο justme κι εγώ απλά καυτηριάσαμε την τακτική μερικών να σε ταμπελώνουν παραταξιακά.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 01 Σεπ 2014, 16:00

Ο justme είπε οτι εχω τις ιδεοληψιες της αριστεράς. εγω δεν ειπα οτι ειμαι αριστερός. ουτε ειπα οτι εσυ ή ο Justme ειστε δεξιοι.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 01 Σεπ 2014, 16:09

Divine Sinner έγραψε:Ο justme είπε οτι εχω τις ιδεοληψιες της αριστεράς. εγω δεν ειπα οτι ειμαι αριστερός. ουτε ειπα οτι εσυ ή ο Justme ειστε δεξιοι.
ναι, εσύ δεν με ταμπέλωσες, ο Clash.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 01 Σεπ 2014, 16:25

Αν ειδα καλα ειπε πατριωτης. διαφωνεις με αυτον τον όρο;
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 01 Σεπ 2014, 16:28

Divine Sinner έγραψε:Αν ειδα καλα ειπε πατριωτης. διαφωνεις με αυτον τον όρο;
Εμένα με χαρακτηρισε εθνικιστή.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Clash » Δευ 01 Σεπ 2014, 19:37

Επειδή προηγούνται οι κυρίες, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για την aftokaitoallo ξεκινάω από εκεί. Σε τι ακριβώς να τοποθετηθώ σχετικά με την γενοκτονία των Αρμενίων; Αν έγινε; Αν ήταν γενοκτονία; Και βέβαια ήταν και βέβαια συνέβη, πως θα μπορούσα να το αμφισβητήσω; Το γιατί έγινε; Επειδή οι Αρμένιοι ήθελαν να κάνουν δικό τους κράτος εντός της Τουρκίας.

Και από τα σοβαρά παιρνώ στον χιουμορίστα ΟΤΤΟ. Πράγματι εσένα σε είπα εθνικιστή, έκανα λάθος αφού μόνο ανιστόρητος είσαι. Τον justme τον είπα πατριώτη, ούτε δεξιό, ουτέ αριστερό, ούτε φασίστα, ούτε κομμουνιστή. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγραψε τα παραπάνω. Αν έκανα λάθος και ο justme δεν είναι πατριώτης, τότε να το πάρω πίσω. Οπως είδες και στην περίπτωση σου ΟΤΤΟ δεν έχω πρόβλημα να αναγνωρίσω τα λάθη μου. :lol: :lol: :lol:

Πάντως, βλέπω ότι είναι πολύ διαδομένο το σπορ να σχολιάζει κάποιος όχι αυτά που γράφει κάποιος, αλλά αυτά που φαντάζεται ότι γράφει. Ο φίλος justme τουλάχιστον παραδέχτηκε ότι δεν είχε διαβάσει τι έγραφα, αλλά είδε τον τίτλο και μπήκε να πει για ότι υπέθεσε ότι γράφουμε. Εσύ ρε άνθρωπε μου (ΟΤΤΟ) που στο καλό είδες ότι είμαι υπέρ του αντιρατσιστικού νομοσχεδίου; Πέντε - έξι φορές έχω γράψει ότι είμαι εναντίον, γιατί ποινικοποιεί την άποψη. Και με την ευκαιρία να απαντήσω στον Justme. Μπορεί εγώ να μην πιστεύω ότι όλες οι απόψες είναι σεβαστές, αλλά είμαι κάθετα αντίθετος στην απαγόρευση να κυκλοφορούν ελεύθερα ακόμη και οι πιο ηλίθιες. Εγκλήματα σκέψης, ακόμη και ηλίθιας σκέψης, υπάρχουν μόνο σε ολοκληρωτικά καθεστώτα.

Και επανέρχομε στον ΟΤΤΟ με πινελιές, όπως λέει και ο Γιώργος Γεωργίου. Οσον αφορά την ερώτηση σου, όταν αυτή είναι του στυλ με το πόσα απίδια πιάνει ο σάκος, τότε η μοναδική σωστή απάντηση είναι όσα χωράει. Ούτε 145, ούτε 153, ούτε 123. Οσα χωράει. Και δεύτερον παρουσίασα το ρεπορτάζ της Εφημερίδας των Συντακτών, όχι το βίντεο των μαθητών. Για το ρεπορτάζ που παρουσίασα έδωσα λινκ. Για το βίντεο εσύ σαν καλός τσαπατσούλης, χωρίς να ψάξεις, έβγαλες το πόρισμα ότι δεν υπάρχει στο ιντερνέτ. Σου απάντησα ότι υπάρχει. Λινκ δεν σου δίνω, εκτός αν θέλεις να βάλουμε ένα στοιχηματάκι σχετικά με την ύπαρξη του. Αν κερδίσω να δεσμετευτείς ότι θα ανοίξεις τόπικ με τον τίτλο <<Ο κοπανατζής ΟΤΤΟ>> και θα γράψεις 10 σελίδες τιμωρία <<δεν θα ξανακάνω κοπάνα από το μάθημα της ιστορίας>> :lol: :lol: :lol: :lol:

Αδελφέ σόρυ που σε παίρνω στην πλάκα, αλλά με αυτά που γράφεις ρε παιδί μου με προκαλείς. :lol: :lol: :lol:
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 01 Σεπ 2014, 19:44

OTTO έγραψε:
aftokaitoallo έγραψε:η γενοκτονία των Αρμενίων. ας τοποθετηθεί ο Clash.

από κει κι έπειτα όταν εμένα δεν μου λέει κάτι μέσα μου πως ορθά πράξαμε αδιαφορώ για πατριωτικές ιδέες... τις οποίες ως ανεκτίμητο κειμήλιο τις έχω δίπλα σε γενναίες πράξεις ήθους. όχι σε μπαχαλάκηδες γενετική σαβούρα κωλελλήνων.
Την περίοδο εκείνη, με όλα όσα συνέβαιναν, ναι, βλέποντας υποχωρήσεις αντιπάλων και αφού ήδη ελευθερώναμε περιοχές της βορείου Ελλάδος, ναι, θέλαμε να πάρουμε πίσω και κάποιες άλλες ελληνικές περιοχές, ως λαός.

Άλλο αυτό όμως και άλλο το να μας στείλει η ηγεσία στα βάθη της Τουρκίας, απλά και μόνο επειδή έτσι γούσταραν οι "σύμμαχοι", οι οποίοι στην τελική μας πρόδωσαν. Με όλα όσα τράβηξε αυτός ο λαός από τον οθωμανισμό (τον οποίο εννοείται πως δεν τον συγκρίνω με τον σημερινό τουρκικό λαό), ναι δικαιούταν να πάρει κάποια εδάφη πίσω. Ως εκεί όμως. Το ότι άρχισαν να προχωρούν προς Άγκυρα ηταν μια έκφραση υποταγής στους συμμάχους, με αποτέλεσμα το έγκλημα και την αυτοκαταστροφή.
aftokaitoallo έγραψε:όσον αφορά αριστεροί δεξιοί και τα λοιπά με αφήνουν αδιάφορη. ο καθένας επιλέγει στάνη και τροφή και νερό και παπαγαλίνη.

δικό του πρόβλημα.
Ο justme κι εγώ απλά καυτηριάσαμε την τακτική μερικών να σε ταμπελώνουν παραταξιακά.
όλοι έκαναν κι από κάτι καλό, αυτοί που διέταξαν αυτήν την εκστρατεία ήταν ψυχάκηδες και το στράτευμα άντε να είχε λιγοστούς τιμίους που δεν θα βίαζαν και δεν θα σκότωναν αμάχους.
κι επειδή δηλαδή τραβήξαμε πολλά; αυτό τι σημαίνει; πως πρέπει να την πληρώνουν οι παρθένες και τα μωρά παιδιά;
πως πρέπει να την πληρώνει το γυναικείο φύλο;
ή ο ανήμπορος από τα γηρατειά να φύγει ή να υπερασπιστεί τον εαυτό του;

όχι. δεν είναι έτσι. δεν φερθήκαμε σύμφωνα με τον Έλληνα πλέον Ορθόδοξο Χριστιανό αλλά σαν βάρβαρα μουσλάμια.
ως εκεί ήταν η τύχη μας. όσο ισχύει αυτό το ψευτορωμέϊκο δεν μας αξίζει ούτε να πηγαίνουμε τουρίστες στην Αγία Σοφία. αν δεν τους ξηλώσουμε όλους να κάτσουμε στα αγανακτισμένα αυγά μας.

είμαι εκτός παρατάξεων και δεν πιστεύω σε καμμιά ιδεολογία.
ξέρω πως ο κόσμος δεν είναι δίκαιος ούτε έξυπνος.
οπότε όπως επιβιώσω λαθραία με το δικό μου τρόπο ζωής. όταν έρθει η ώρα θα είναι η ταν ή επι τας

και την ώρα την αποφασίζω ΕΓΩ και κανείς άλλος.

και ναι σέβομαι τον χάρτη μας και χαίρομαι που έχουμε αυτά τα σύνορα όπως όπως με χίλιες δυο θυσίες και διπλωματικά τερτίπια σε έναν τόσο σκατένιο άδικο και ηλίθιο κόσμο, ΠΑΛΙ ΚΑΛΆ.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 01 Σεπ 2014, 19:56

ήταν γενοκτονία λοιπόν.
δηλαδή ήταν μια αρμενικη άνοιξη το λοιπόν
όπως κι η δική μας επανάσταση ήταν μία ελληνική άνοιξη εντός της οθωμανικής αυτοκρατορίας με τις πλάτες των γαλαζοαίματων λόμπυ της ευρώπης και του μασωναριού.
γιατί τα είχαν όλα από μας έλυναν κι έδεναν, αρχαία συγγράματα την γλώσσα την συμπαντική, τους αρχαίους θησαυρούς, μας ξεσήκωσαν για έναν μόνο λόγο για να σταματήσουν το αλισβερίσι της οθωμανικής αυτοκρατορίας σε αυτό το σταυροδρόμι, μας ξεσήκωσαν έχοντας μας ξεπουλήσει από την αρχή, κι υπήρξαν πέντε έξι φωτεινές προσωπικότητες (πχ Καπποδίστριας) που έκαναν ό,τι μπορούσαν να μας βγει τελικά σε καλό και όντως μας βγήκε.
απόδειξη; εγώ εσύ αυτός ο άλλος. να τιμάς αυτό που έχεις. την πορεία που το απέκτησες μην την κλωτσάς έτσι απλά αναγνώρισε τα σημεία που τελικά βγήκαν σε καλό. κράτα τα θετικά και προχώρα με βάση τα σύνορα που έχει η χώρα σου. μην δέχεσαι ξένες πλάτες και ξενόφερτες ιδεολογίες από καπιταλισμό κομμουνισμό μέχρι αγανακτισμό και εντισμό.

επίσης ελέγχοντας το σταυροδρόμι αυτό μπορούσαν μετά να μπουν κόντρα και στον πανσλαβισμό. με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια.

μην μου κατεβάσετε σεντόνια ιστορίες και παραπομπές αδιαφορώ. την γνωμη σας χωρίς υποσημειώσεις ακαδημαϊκές ή άλλο τι. θενκς.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Clash » Δευ 01 Σεπ 2014, 20:05

Exm...η ελληνική επανάσταση δεν ξεκίνησε με τη βοήθεια ξένων, αλλά επικράτησε με τη βοήθεια τους. Από εκεί και πέρα δεν έχω να πω κάτι, αλλά ξέρω πως θα ανέβω ακόμη περισσότερο στην εκτίμηση σου aftokaitoallo. Οταν ήμουν φαντάρος υπηρέτησα στη Δαδιά Εβρου (δίπλα στο Σουφλί) και για 3 μήνες ήμουν σε φυλάκιο στα σύνορα. Ημουν φρουρός των συνόρων της πατρίδας !!!!! Yeeeeees...πες μου τώρα πως αισθάνεσε;
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 01 Σεπ 2014, 20:25

Για την γενοκτονία των Αρμενίων ένας Τούρκος έβγαλε μια ταινία...δείχνοντας κάποια πράγματα και όπως ήταν αναμενόμενο στην πατρίδα του θέλουν να τον κρεμάσουν....ήταν απαράδεκτη η ταινία σύμφωνα με την Τουρκική Μογγολική Κυβέρνηση.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 01 Σεπ 2014, 20:42

OTTO έγραψε: Πέστα χρυσόστομε! :thumb:

Αλλά δες το κι αλλιώς. Είσαι σε ένα χώρο, ανάμεσα σε δύο τοίχους. Ρωτάς τον αριστερό: "Πού βρίσκομαι;" και σου απαντά: "δεξιά μου". Ρωτάς τον δεξιό τοίχο: "πού βρίσκομαι"; και σου απαντά "αριστερά μου".

Όμως είσαι στη μέση. Δεν είσαι των άκρων. Οι ακραίοι απλά μένουν στην ακραία οπτική τους. Τόσο βλέπουν τόσο λένε, δεν είναι ικανοί να δουν την μία και μοναδική αλήθεια. Ότι δεν είμαστε ούτε αριστεροί, ούτε δεξιοί, ούτε λίγο, ούτε πολύ.
Έτσι μπράβο. Η εμφυλιακή νοοτροπία όσο αφορά το αριστερός-δεξιός και τα επακόλουθα ταμπελάκια δεν αλλάζει από την μια μέρα στην άλλη.
ναι ε; Μονο που το "αριστεροι" σε αυτην την κουβεντα ειναι ενα αυθαίρετο συμπέρασμα.
Καθόλου αυθαίρετο. Λίγο η θεωρία για τα έθνη που ανήκει εξ ολοκλήρου στην αριστερά-άκρα αριστερά ως θεωρία , λίγο ιματζιν κλπ....να είσαι σίγουρος πως τέτοιες οπτικές δεν ανήκουν σε ανθρώπους τις δεξιάς ή της άκρας δεξιάς.

Τώρα εσύ μπορείς να μην νιώθεις αριστερός , μπορεί να σου βγαίνει και κάνα χρυσαυγίτικο από μέσα σου ώρες ώρες δεν ξέρω...αλλά να είσαι σίγουρος ότι τέτοια πουλάει το αριστερό μαγαζάκι την τάδε εποχή οπότε....δεν βλέπω γιατί είναι αυθαίρετο συμπέρασμα ή κακό.

Εξάλλου οι θεωρίες και οι ιδεοληψίες της κάθε πολιτικής οπτικής είναι για το θεαθήναι....

Τώρα για τις έννοιες Εθνικιστής-Πατριώτης....χμ :cool:

Ο Πατριώτης υποτίθεται πως αγαπά την πατρίδα του και τους ανθρώπους που ανήκουν σε αυτή είτε είναι Έλληνες είτε αλλοδαποί χωρίς να έχει όνειρα ας πούμε να πάρει πίσω την Αγιά Σοφιά , την Μ.Ασία και να σφαχτούν ενδιάμεσα κάνα 300.000.000 άνθρωποι επειδή υποτίθεται ότι είναι γραμμένο κάπου και αποδίδεται σε ''θεία'' πρόβλεψη.

Ο Εθνικιστής από την άλλη αγαπά την πατρίδα αλλά λίγο πιο διεστραμμένα...μπορεί να θέλει μόνο Έλληνες και έναν λιγοστό αριθμό αλλοδαπών αλλά δεν τον χαλάει να σκάσει και καμιά πυρηνική πέριξ της Ελλάδας για να εξαλειφθούν αλβανοί, τούρκοι κλπ.

Επειδή όμως σήμερα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και οι έννοιες συχνά μπερδεύονται εξυπηρετώντας εκατέρωθεν πολιτική προπαγάνδα κλπ κλπ ... πατριώτης και εθνικιστής για έναν της άκρας αριστεράς και της αριστεράς είναι το ίδιο...όπως και για έναν ναζιστή της χ.α που βλέπει τον εαυτό του ότι είναι 3 σε 1 (ναζιστής+εθνικιστής+πατριώτης=ΟΥΓΚ! )
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 01 Σεπ 2014, 20:49

Justme έγραψε:
OTTO έγραψε: Πέστα χρυσόστομε! :thumb:

Αλλά δες το κι αλλιώς. Είσαι σε ένα χώρο, ανάμεσα σε δύο τοίχους. Ρωτάς τον αριστερό: "Πού βρίσκομαι;" και σου απαντά: "δεξιά μου". Ρωτάς τον δεξιό τοίχο: "πού βρίσκομαι"; και σου απαντά "αριστερά μου".

Όμως είσαι στη μέση. Δεν είσαι των άκρων. Οι ακραίοι απλά μένουν στην ακραία οπτική τους. Τόσο βλέπουν τόσο λένε, δεν είναι ικανοί να δουν την μία και μοναδική αλήθεια. Ότι δεν είμαστε ούτε αριστεροί, ούτε δεξιοί, ούτε λίγο, ούτε πολύ.
Έτσι μπράβο. Η εμφυλιακή νοοτροπία όσο αφορά το αριστερός-δεξιός και τα επακόλουθα ταμπελάκια δεν αλλάζει από την μια μέρα στην άλλη.
ναι ε; Μονο που το "αριστεροι" σε αυτην την κουβεντα ειναι ενα αυθαίρετο συμπέρασμα.
Καθόλου αυθαίρετο. Λίγο η θεωρία για τα έθνη που ανήκει εξ ολοκλήρου στην αριστερά-άκρα αριστερά ως θεωρία , λίγο ιματζιν κλπ....να είσαι σίγουρος πως τέτοιες οπτικές δεν ανήκουν σε ανθρώπους τις δεξιάς ή της άκρας δεξιάς.

Τώρα εσύ μπορείς να μην νιώθεις αριστερός , μπορεί να σου βγαίνει και κάνα χρυσαυγίτικο από μέσα σου ώρες ώρες δεν ξέρω...αλλά να είσαι σίγουρος ότι τέτοια πουλάει το αριστερό μαγαζάκι την τάδε εποχή οπότε....δεν βλέπω γιατί είναι αυθαίρετο συμπέρασμα ή κακό.

Εξάλλου οι θεωρίες και οι ιδεοληψίες της κάθε πολιτικής οπτικής είναι για το θεαθήναι....

Τώρα για τις έννοιες Εθνικιστής-Πατριώτης....χμ :cool:

Ο Πατριώτης υποτίθεται πως αγαπά την πατρίδα του και τους ανθρώπους που ανήκουν σε αυτή είτε είναι Έλληνες είτε αλλοδαποί χωρίς να έχει όνειρα ας πούμε να πάρει πίσω την Αγιά Σοφιά , την Μ.Ασία και να σφαχτούν ενδιάμεσα κάνα 300.000.000 άνθρωποι επειδή υποτίθεται ότι είναι γραμμένο κάπου και αποδίδεται σε ''θεία'' πρόβλεψη.

Ο Εθνικιστής από την άλλη αγαπά την πατρίδα αλλά λίγο πιο διεστραμμένα...μπορεί να θέλει μόνο Έλληνες και έναν λιγοστό αριθμό αλλοδαπών αλλά δεν τον χαλάει να σκάσει και καμιά πυρηνική πέριξ της Ελλάδας για να εξαλειφθούν αλβανοί, τούρκοι κλπ.

Επειδή όμως σήμερα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και οι έννοιες συχνά μπερδεύονται εξυπηρετώντας εκατέρωθεν πολιτική προπαγάνδα κλπ κλπ ... πατριώτης και εθνικιστής για έναν της άκρας αριστεράς και της αριστεράς είναι το ίδιο...όπως και για έναν ναζιστή της χ.α που βλέπει τον εαυτό του ότι είναι 3 σε 1 (ναζιστής+εθνικιστής+πατριώτης=ΟΥΓΚ! )
Δεν νομιζω οι αριστεροι να ειναι οι μονοι που δεν πιστευουν στα εθνη και θελουν να ζησουν το ιματζιν. Ξερω και πολλους φιλελεύθερους. Αλλα οπως και να χει εχω αποτιναξει τις ταμπελες. πιστευω αυτα που πιστευω. δεν με νοιαζει αν αυτα ειναι αριστερα η δεξια. αν η δεξια εχει κατι λογικο να πει θα το αποδεχτω δεν εχω θεμα.
Δεν ειμαι κατα του πλουτισμου οπως θα ελεγε ενας αριστερος, Αλλα ειμαι κατα του να ζει ενα μικρο ποσοστο του πληθυσμου στην χλιδη και οι υπολοιποι στην μιζέρια. Αν μπορουσα να πω οτι συμπορευομαι με κατι αυτό ειναι το σουηδικο συστημα διακυβέρνησης.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 01 Σεπ 2014, 21:43

Divine Sinner έγραψε: Δεν νομιζω οι αριστεροι να ειναι οι μονοι που δεν πιστευουν στα εθνη και θελουν να ζησουν το ιματζιν. Ξερω και πολλους φιλελεύθερους.


Δηλαδή κάτι σαν lifestyle αναρχικούς; :cool:

Πιστεύουν κάποιοι φιλελεύθεροι σε έναν κόσμο δίχως έθνη....;;

Μάλλον μειοψηφία εννοείς.
Αλλα οπως και να χει εχω αποτιναξει τις ταμπελες. πιστευω αυτα που πιστευω. δεν με νοιαζει αν αυτα ειναι αριστερα η δεξια. αν η δεξια εχει κατι λογικο να πει θα το αποδεχτω δεν εχω θεμα.
Το πρόβλημα δεν είναι τα προσωπικά πιστεύω του καθενός , τα δικά σου τα δικά μου αλλά κατά πόσο έχουμε επηρεαστεί από μια Χ πολιτική,θρησκευτική,ιδεολογική οπτική....και στο τέλος αν αυτά που πιστεύουμε δεν είναι δικές μας σκέψεις αλλά τρίτων;;;
Δεν ειμαι κατα του πλουτισμου οπως θα ελεγε ενας αριστερος, Αλλα ειμαι κατα του να ζει ενα μικρο ποσοστο του πληθυσμου στην χλιδη και οι υπολοιποι στην μιζέρια. Αν μπορουσα να πω οτι συμπορευομαι με κατι αυτό ειναι το σουηδικο συστημα διακυβέρνησης.
Αυτό γίνεται από π.χ....και δεν θα αλλάξει σύντομα. Και αν αλλάξει ποτέ δεν θα γίνει μέσω...πασιφισμού δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Clash » Δευ 01 Σεπ 2014, 22:55

Πριν λίγα χρόνια σε μια συζήτηση σε αυτό το φόρουμ σχετικά με τις έννοιες πατριώτης και εθνικιστής είχα γράψει τα εξής:
Author: Clash [ Wed Feb 16, 2011 9:42 am ]
Post subject: Re: Εθνικιστές
Είναι ευχάριστη έκπληξη για μένα που η Καριάτιδα έχει πλέον τέτοιες απόψεις. Και μάλιστα για έναν πρόσθετο λόγο επειδή είναι και γειτόνισσα, έστω και αν υποστηρίζει τον Ιωνικό. Συμφωνώ σε όλα που έγραψε. Εγώ θεωρώ πατριώτη αυτόν που υπερασπίζει το δίκιο της πατρίδας του (με τον όρο πατρίδα αναφέρομαι κυρίως στους ανθρώπους και ύστερα στα εδάφη και στα κτίρια), ενώ ο εθνικιστής το συμφέρον αδιαφορώντας αν είναι δίκαιο ή, άδικο.
http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... view=print

Αν και θεωρώ πως η αριστερά κάνει σαφή διάκριση μεταξύ πατριώτη και εθνικιστή, όπως και εγώ ωστόσο να ξεκαθαρίσω κάτι στους νεότερους του φόρουμ για να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις. Στα @@ μου τι λέει η αριστερά και ακόμη καλύτερα στα @@ μου για το τι νομίζετε εσείς ότι λέει η αριστερά. Εμένα με εκπροσωπούν αυτά που γράφω εγώ και μόνο αυτά. Ούτε αυτά που λέει η αριστερά ή, αυτά που πιστεύετε ότι λέει.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 02 Σεπ 2014, 00:39

Clash έγραψε:Και από τα σοβαρά παιρνώ στον χιουμορίστα ΟΤΤΟ.
Άλλη μια διαφορά μας είναι πως παρόλο που βλέπω διαφορα ας πούμε ατοπήματά σου, δεν σε χαρακτηρίζω χιουμορίστα κλπ.
Πράγματι εσένα σε είπα εθνικιστή
Ξέρεις κάτι όμως, καλό θα ήταν κάποια στιγή να εμπεδώσεις ότι δεν είναι ευγενικό να χαρακτηρίζεις κάποιον, χωρίς να έχεις τρανταχτές αποδείξεις και χωρίς να τις σερβίρεις.
έκανα λάθος
Ορίστε, με χαρακτήρισες και το παίρνεις πίσω. Γουστάρεις; Κόψε τους χαρακτηρισμούς, PLZ.
αφού μόνο ανιστόρητος είσαι.
Α, μάλιστα. ΟΤΤΟ χωρίς ταμπέλα γίνεται; Δεν γίνεται. Δεν είσαι εθνικιστής; Πρέπει να σου φορέσουμε κάτι άλλο! Δεν γίνεται λέμε!

Λοιπόν γίγαντα, για να πεις όχι εμένα, αλλά τον οποιονδήποτε ανιστόρητο, θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν κατέχει ΒΑΣΙΚΕΣ γνώσεις ιστορίας. Από πού και ως που με λες ανιστόρητο; Επειδή δεν γνώριζα την βασικότατη γνώση ότι ο ελληνικός στρατός έκανε θηριωδίες στην Μ. Ασία; Σώπα ρε γίγαντα! Δηλαδή ποιος άλλος το ήξερε και ήμουν ο μόνος που δεν το ήξερε;

Βαρέθηκα να σε ρωτώ πόσος κόσμος το γνωρίζει. Είναι αυτονόητο πως δεν σου ζήτησα νουμερο, αλλά εκτίμηση ποσοστού. Πχ οι μισοί, ή το 80%. ΜΟΥΓΚΑ. ΓΑΡΓΑΡΑ. Γιατί άραγες; Διότι ελάχιστοι το γνωρίζουν (ελάχιστοι εξάλλου μελετούν ιστορία πέραν της σχολικής μόρφωσης, όπου παραδέχτηκες ότι δεν διδάσκεται), και άρα δεν μπορείς να με πεις ανιστόρητο επειδή δεν γνωριζα το συγκεκριμένο θέμα. Περιμένω να πάρεις το ανιστόρητος πίσω, δεδομένου ότι αναγκαστικά αφορά γενική παιδεία, τα βασικά. Εδώ στα ιδεό, ο καθένας έχει διαφορετικό υπόβαθρο, και συνεισφέρει αναλόγως. Δεν έχεις δικαίωμα να προσβάλλεις. Δηλαδή τι γουστάρεις; Να σε χαρακτηρίσω αγράμματο επειδή γράφεις βιαστικά στο πληκτρολόγιο και σου ξεφεύγουν οι παθητικές φωνές; Έλεος, μην το πάμε εκεί επειδή γουστάρεις να ξεφεύγεις.
Οπως είδες και στην περίπτωση σου ΟΤΤΟ δεν έχω πρόβλημα να αναγνωρίσω τα λάθη μου. :lol: :lol: :lol:
Πώς γίνεται να αναγνωρίζεις τα λάθη σου αλλά να βάζεις και γελιοemoticon, μόνο εσύ ξέρεις. Εγώ θα έχω την άποψή μου.
Πάντως, βλέπω ότι είναι πολύ διαδομένο το σπορ να σχολιάζει κάποιος όχι αυτά που γράφει κάποιος, αλλά αυτά που φαντάζεται ότι γράφει.
Χμ... διαφωνώ. Πιο διαδεδομένο είναι το σπορ του να μην δίνονται απαντήσεις σε ερωτήματα συμφορουμιτών.
Εσύ ρε άνθρωπε μου (ΟΤΤΟ) που στο καλό είδες ότι είμαι υπέρ του αντιρατσιστικού νομοσχεδίου; Πέντε - έξι φορές έχω γράψει ότι είμαι εναντίον, γιατί ποινικοποιεί την άποψη.
Σειρά μου τότε να σου ζητήσω συγγνώμη, μπορώ να πω πως με ευχαριστεί το συγκεκριμένο σχόλιο, αλλά άλλη εικόνα εισέπραξαν τα στραβά μου μάτια σε κάποια σχόλιά σου.
Και επανέρχομε στον ΟΤΤΟ με πινελιές, όπως λέει και ο Γιώργος Γεωργίου. Οσον αφορά την ερώτηση σου, όταν αυτή είναι του στυλ με το πόσα απίδια πιάνει ο σάκος, τότε η μοναδική σωστή απάντηση είναι όσα χωράει. Ούτε 145, ούτε 153, ούτε 123. Οσα χωράει.
Όχι φίλε, ούτε στιλ ουτε τίποτα. Απλή ερώτηση. Τι ποσοστό του κόσμου κατά εκτίμηση θεωρείς ότι την γνωρίζει. Είχες πει "πασίγνωστη". Κι εγώ σου λέω "απέδειξέ το". Ελάχιστοι τα γνωρίζουν, εξηγήθηκα πιο πάνω. Εμπέδωσες; Είναι σαν να μου λες ότι όλος ο κόσμος το έριξε στην εξωσχολική μελέτη ιστορίας. Απέδειξέ το.
Και δεύτερον παρουσίασα το ρεπορτάζ της Εφημερίδας των Συντακτών, όχι το βίντεο των μαθητών. Για το ρεπορτάζ που παρουσίασα έδωσα λινκ. Για το βίντεο εσύ σαν καλός τσαπατσούλης, χωρίς να ψάξεις, έβγαλες το πόρισμα ότι δεν υπάρχει στο ιντερνέτ. Σου απάντησα ότι υπάρχει.
Δεν είπα ότι δεν υπάρχει. Είπα ότι θέλω εσύ να το φέρεις, όπως κάνουμε όλοι μας σε διάφορα θέματα. Αυτό που βρίσκουμε, το φέρνουμε. Δεν λέμε στον άλλον πάνε ψάξε. Εντάξει και με αυτό;
σαν καλός τσαπατσούλης
Ε εντάξει, συνέχιζε να δείχνεις χαρακτήρα. Ατεκμηρίωτοι και άτοποι χαρακτηρισμοί. Λες και με ήξερες από πριν...
Λινκ δεν σου δίνω, εκτός αν θέλεις να βάλουμε ένα στοιχηματάκι σχετικά με την ύπαρξη του. Αν κερδίσω να δεσμετευτείς ότι θα ανοίξεις τόπικ με τον τίτλο <<Ο κοπανατζής ΟΤΤΟ>> και θα γράψεις 10 σελίδες τιμωρία <<δεν θα ξανακάνω κοπάνα από το μάθημα της ιστορίας>> :lol: :lol: :lol: :lol:
Καλά, οι αντιφάσεις στις οποίες πέφτεις δεν έχουν τελειωμό. Έλεος ρε φίλε.

Με λες κοπανατζή από το μάθημα της ιστορίας. Γιατί; Επειδή δεν ήξερα για τις θηριωδίες. Όμως ταυτοχρόνως παραδέχτηκες πως σιγά να μην τα διδασκόμασταν στο σχολείο. Ε, τότε, και να μην έκανα κοπάνα (που ποτέ δεν έκανα, αλλά αφού το λες εσύ, κάτι θα ξέρεις...) δεν θα το μάθαινα!

Ε, ψιτ... δεν νιώθεις ότι αντιφάσκεις; Τι να πω...
Αδελφέ σόρυ που σε παίρνω στην πλάκα, αλλά με αυτά που γράφεις ρε παιδί μου με προκαλείς. :lol: :lol: :lol:
Με τον εαυτό σου να γελάς που αρνείσαι να δώσεις απλές απαντησούλες. Επιχειρηματολογία Άδωνι. Εύγε.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 02 Σεπ 2014, 11:12

Το μικρασιατικό ζήτημα δεν μπορεί κανείς να το χειριστεί μεμονωμένα επικεντρώνοντας το βλέμμα σε Ελλάδα Τουρκία και ποιοί έκαναν τα περισσότερα κακά χωρίς να λαμβάνει υπόψη το ρόλο των μεγάλων δυνάμεων της εποχής.

Έπειτα ο τακτικός στρατός παίρνει εντολές, τις οποίες πρέπει να εκτελεί.
Είμαι ενάντια στον τακτικό στρατό και αυτό είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα.
Οι επαναστάτες του 21 αντιτάχθηκαν στον τακτικό στρατό που είχε δημιουργήσει ο Όθωνας.
Αυτό κανένα βιβλίο ιστορίας δεν το γράφει εκτός από αυτό του Σιμόπουλου και ένα βιβλίο από την αναρχική αρχειοθήκη.

Η τυφλή υπακοή σε διαταγές εκ των άνω χωρίς σκέψη είναι που χαρακτηρίζει τον τακτικό στρατό είτε πρόκειται για Τούρκους είτε για Έλληνες.
Φυσικά από τη μικρασιατική εκστρατεία ο λαός δεν είχε να οφεληθεί.

Αυτοί που ήρθαν στην Ελλάδα δεν έτυχαν λαμπρής υποδοχής.
Αντιμετωπίστηκαν σαν τους "λαθρομετανάστες" σήμερα.
Τους αποκαλούσαν τουρκόσπορους.
Από μαρτυρίες μικρασιατών της Κοκκινιάς ο στρατός διατάχθηκε να εμποδίσει το πέρασμα των προσφύγων στην Ελλάδα.
Κάποιοι έφυγαν για το Λίβανο και την Αίγυπτο και όχι για Ελλάδα.

Υπάρχει και ταινία ελληνικού Κινηματογράφου με τίτλο Το οργανάκι του Ατικ που δείχνει την υποδοχή στη σκηνή που ο Αλεξανδράκης ανοίγει τη βίλα να περάσουν οι πρόσφυγες και η οικογένεια ουρλιάζει!!!!!!!!!!
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Clash » Τρί 02 Σεπ 2014, 11:50

Οττο σε λέω ανιστόρητο αποδεδειγμένα. Και αυτό γιατί όχι μόνο αγνοείς τα όσα έγιναν στην μικρασιατική εκστρατεία, αλλά βλέποντας και ένα σχόλιο σου σχετικά με την περίοδο της κατοχής και του εμφυλίου έβγαλα το συμπέρασμα πως την νεοελληνική ιστορία γενικά δεν την κατέχεις. Και επειδή δεν έχω όρεξη να πιάσω αυτή τη κουβέντα, πολύ περισσότερο μαζί σου που αγνοείς τα βασικότατα, δεν πρόκειται να σου απαντήσω όσο και να ρωτάς. Αν θέλεις στοιχεία για βιασμούς γυναικών και παιδιών, για φόνους παιδιών, ακόμη και για χονδροεμπόριο παιδιών στις ΗΠΑ με καραβιές ή, για το τότε εθνικό σπορ των αποκεφαλισμών και την επίδειξη κεφαλών σε πλατείες χωριών και πολέων (τι να μας πουν οι τζιχαντιστές; Οταν εμείς κόβαμε κεφάλια, αυτοί μάζευαν χουρμάδες), όπως και για πολλές άλλες θηριωδίες που έκαναν Ελληνες εναντίον Ελλήνων, ψάξε μόνος σου. Ακόμη και το ιντερνέτ είναι γεμάτο από σχετικές ιστοσελίδες και με πλούσιο φωτογραφικό υλικό.

Από εκεί και πέρα, σου είπα η μοναδική σωστή απάντηση είναι «όσους χωράει». Σε αυτό το φόρουμ, πάντως, μόνο εσύ αμφισβήτησες ότι ο ελλ. στρατός έκανε θηριωδίες στη Μ.Ασία.
Δεν είπα ότι δεν υπάρχει.
Κωλοτουμπίτσα κάνουμε; Εσύ δεν έγραψες:
1. ΑΙΣΧΟΣ!!!! Μα είναι δυνατόν να μην ψηφιοποιήσουν μια τόσο σημαντική κασέτα και να την ανεβάσουν κάπου στο διαδίκτυο ώστε να μπορεί να την ακούσει ο καθένας;
Λοιπόν ή, δέχεσε το στοιχηματάκι και σου δίνω το link ή, αφού δεν αμφισβητείς πλέον την ύπαρξη του δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από Lionheart » Τρί 02 Σεπ 2014, 12:36

Δεν είμαι μελετητής της ιστορίας, πέρα από τα απολύτως βασικά, θεωρούμαι ανιστόρητος και αδαής και με ελάχιστο ενδιαφέρον για την ιστορία του Ελληνικού κράτους, εκ πεποιθήσεως. Πιστεύω ότι η μόνη ιστορία που μπορεί να εμπιστευτεί κάποιος είναι η ιστορία που μαθαίνει από τις ρίζες του (αν θέλετε, παππούδες του) γιατί είναι η μόνη ιστορία που δείχνει και κάθε συναίσθημα που ένιωθαν οι άνθρωποι που έλαβαν μέρος σε τέτοιου είδους ιστορικά γεγονότα, κι ένας άνθρωπος που ακούει αυτές τις ιστορίες από πρώτο χέρι δεν χρειάζεται κάποιον μελετητή της ιστορίας να διαβάσει/ερευνήσει για αυτόν πηγές και να συντάξει ένα βιβλίο. Με αυτόν τον τρόπο, φυσικά, κανείς δεν θα έχει ολόκληρη την ιστορία, αλλά και πάλι, σε τι χρησιμεύει η ιστορία αν όχι να μας διδάξει τα λάθη του παρελθόντος.
Και ποιο λάθος μεγαλύτερο από τον πόλεμο.
Εμείς, οι σημερινοί Έλληνες, εκπαιδευτήκαμε να πιστεύουμε ότι η Μ.Α. είναι δική μας, αλλά ξεχνάμε ότι ο πόλεμος του Μ. Αλεξάνδρου που πρώτος κατέκτησε αυτά τα εδάφη ήταν ένας ακόμη επεκτατικός πόλεμος, ότι μετά την τουρκοκρατία και πάλι κάναμε έναν επεκτατικό πόλεμο κατά των εδαφών του κράτους των Τούρκων και δεν σκεφτόμαστε ότι απλώς προσπαθήσαμε να ξεσπιτώσουμε ανθρώπους που για κάποιες εκατοντάδες χρόνια ζούσαν, ευημερούσαν και ακολουθούσαν ήσυχες, ειρηνικές ζωές σε όλη τη σημερινή Τουρκία.
Όπως το βλέπω εγώ, που είμαι παράδειγμα μέσου Έλληνα εκεί έξω με ρίζες ποντιου/Πολίτη, για έναν επεκτατικό πόλεμο το μόνο κίνητρο είναι η κατάκτηση των ζωών ενός άλλου λαού.
Μιλάμε όλοι για τον Βενιζέλο, τον Κεμάλ, τον έναν και τον άλλο "αστέρα" που επηρέασε την Παγκόσμια Ιστορία, αλλά δεν μιλάμε για τον Νικόλα, τον Βρασύδα και τον Μπάμπη, τον Γιουσούφ, τον Πελάζ και τον Μουράτ, που είδαν τις οικογένειες, το βιος τους και τη γη τους να καίγεται, τις γυναίκες και τα παιδιά τους να "σταυρώνονται" και στο τέλος έχασαν τη ζωή τους απλώς για να γουστάρουν κάποιοι ναρκισσιστές με σύμπλεγμα ανωτερότητας και φανατικοί του αίματος.

Στον πόλεμο οι λαοί θρηνούν τα αθώα θύματα και αυτά πάντα είναι τα παιδιά, οι χωρικοί και οι πολίτες. Σε κάθε πόλεμο. Είναι τουλάχιστον γελοίο, επειδή είμαστε Έλληνες να θεωρούμε ότι παλαιότεροι Έλληνες είχαν ιδανικά στον πόλεμο και δεν προκάλεσαν τις χυδαιότητες και τις θηριωδίες που κάθε στρατός πάντα προκαλεί όταν μπαίνει σε ξένο έδαφος με αθώους πολίτες στο έλεος του.
Σήμερα, αν βρείτε έναν από τους παλιούς Πολίτες που θυμούνται ακόμα εκείνα τα χρόνια, τους Πόντιους που απομένουν ελάχιστοι πια που να θυμούνται τον ξεριζωμό και τους Τούρκους της Θράκης, κανένας δεν θα πει "Καλά κάναμε και φύγαμε από εκεί, ήταν σκατά η ζωή μας, πεινούσαμε και μας καταδίωκαν". Θα νοσταλγήσουν τα σπίτια τους, τα χωριά τους και τις περασμένες ζωές τους. Το ίδιο θα ακούσετε και από τις οικογένειες των Πομάκων της Ροδόπης, που τόσο εύκολα στο στρατό μας μάθαιναν οι εκπαιδευτές μας ότι σε περίπτωση πολέμου αυτοί οι αλλόθρησκοι Έλληνες πολίτες θα χρησιμεύσουν όχι σαν άνδρες με το δικαίωμα να υπερασπιστούν τα σπίτια και τις ζωές τους αλλά σαν όμηροι πολέμου.

Δεν πιστεύω ότι είμαι απόλυτα σωστός στην παραπάνω μου άποψη, ούτε ότι σε μερικά χρόνια δεν θα αλλάξει, αλλά στη χώρα που γέννησε και γεννά τη χρυσή αυγή, υπερήφανους ναζί στη χώρα που υπέστη τόσα από εθνικιστές κάθε είδους και εθνικότητας, είναι αδιανόητο για το δικό μου μικρό μυαλό να πιστεύουμε ακόμα σε αυτό το πολυζήτητο ελληνικό ιδεώδες.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Οι θηριωδίες των Ελλήνων στη Μικρασιατική Εκστρατεία

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Τρί 02 Σεπ 2014, 12:54

Clash έγραψε:Exm...η ελληνική επανάσταση δεν ξεκίνησε με τη βοήθεια ξένων, αλλά επικράτησε με τη βοήθεια τους. Από εκεί και πέρα δεν έχω να πω κάτι, αλλά ξέρω πως θα ανέβω ακόμη περισσότερο στην εκτίμηση σου aftokaitoallo. Οταν ήμουν φαντάρος υπηρέτησα στη Δαδιά Εβρου (δίπλα στο Σουφλί) και για 3 μήνες ήμουν σε φυλάκιο στα σύνορα. Ημουν φρουρός των συνόρων της πατρίδας !!!!! Yeeeeees...πες μου τώρα πως αισθάνεσε;
υπήρχε πάντα μία βαθιά ανάγκη απελευθέρωσης από τον τουρκικό ζυγό δεν ταιριάζανε τα χνώτα μας με τους κατακτητές. και θα ήμασταν ακόμα με αυτήν την ανάγκη αν δεν βολεύαμε τους ξένους και έλληνες μασώνοι πλούσιοι κι αυτοί πίεζαν κάτι να γίνει, έπεισαν πως ήταν καιρός να ξεδοντιάσουν την οθωμανική αυτοκρατορία, κτίστηκε ένα φιλελληνικό πνεύμα που πήρε διαστάσεις φωτιάς στην ευρώπη. είχαμε πρόσωπα ικανά κι εδώ αλλά σε άλλα έθνη να αρχίσουν να δυναμιτίζουν την ανάγκη απελευθέρωσης του λαού. έπεσαν τα πρώτα συνθήματα και τα πρώτα φράγκα.

τι συνεβη με τους αρμένιους;
πολύ απλά ήξερε πλέον η τουρκιά τι της είχαν κάνει με μας.
εθνοκάθαρση
οι αρμένιοι δεν είχαν απολύτως καμμιά ξένη πλάτη. την πάτησαν γενοκτονιακά. και άργησε να αναγνωριστεί όπως της άξιζε σε σχέση με το αναντίρρητο της υπόθεσης και την τρομερή σφαγή.
και κάπου ο λυσσασμένος οθωμανός έπρεπε να βγάλει το άχτι του που του ξεδόντιασαν τη μασέλα.

η γεωπολιτική σκακιέρα έλαβε τη μορφή που ήθελαν οι παίκτες κι άρχισαν τα υπόλοιπα παιχνίδια
σειρά είχε η Τσαρική Ρωσία και η διαίρεση των σλάβων σε μειονότητες και έθνη.
με μία μπολσεβική άνοιξη πέτυχαν και αυτόν τον στόχο.

όλα αυτά όμως χωρίς να ξέρουν πως στην ουσία προωθούν το σχέδιο του Θεού. απόδειξη; ΕΜΕΙΣ.

δεν νιώθω τίποτα για τα συνοριακά σου στρατιωτικά συναισθήματα. μέσα σου μάχονταν ένα σωρό ιδέες όσο φύλαγες σκοπιές, αλλά πιστεύω πως θα λειτουργούσες άψογα σε περίπτωση εισβολής. γιατί φαίνεται πως είσαι τελειομανής.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεότερη Ελληνική Ιστορία”