Εχω θέμα.

Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 25 Μαρ 2010, 00:50

Την αποψη σου για την σχέση ερωτα και κτηνοβασιας παιδεραστίας κλπ.
Η ομοφυλοφιλια δεν με ενδιαφέρει γιατι την αποδέχομαι.
Για τα αλλα ομως θα θελα να μάθω την απόψη σου.
Άβαταρ μέλους
cris
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν 2009, 22:24
Irc ψευδώνυμο: andromeda
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από cris » Πέμ 25 Μαρ 2010, 01:07

Divine Sinner έγραψε:Την αποψη σου για την σχέση ερωτα και κτηνοβασιας παιδεραστίας κλπ.
Η ομοφυλοφιλια δεν με ενδιαφέρει γιατι την αποδέχομαι.
Για τα αλλα ομως θα θελα να μάθω την απόψη σου.
Η αποψη μου χωρίζεται σε δυο στρατόπεδα, του τότε και του τώρα.
Τότε η κτηνοβασία θεωρούνταν ως κυρίως "προνόμιο" των Σατύρων -τραγόμορφων ακολούθων του Διονύσου- που για να μην ξεσπάσουν την ερωτικη τους μανία σε άσπιλλες κ αμόλυντες παρθένες ξέδιναν με κατσίκες και γαϊδουράκια. Η γυναικεία κτηνοβασία δεν ήταν κ πολύ πιθανή. Το μόνο που λυπάμαι ειναι τα ζωάκια.
Η παιδεραστία τότε δεν είχε την έννοια της ασέλγειας σε παιδι της ηλικίας των 5-12 ετών όπως ορίζεται σήμερα ,βασικό αυτό. Αυτη η ενεργεια κατα κύριο λόγο γινόταν σε νεαρούς άνδρες στον χώρο της παλαίστρας και του γυμναστηρίου όπου εκεί πήγαιναν για να θαυμάσουν το κάλλος του σώματος . Δεν πήγαιναν με την καθαρά ερωτική εννοια που το έχουμε εμεις σήμερα αλλά κυρίως ως "δάσκαλοι" , να τους εισάγουν στην κοινωνία.
Η αποψη μου για την κτηνοβασια ειναι ουσιαστικα ανυπαρκτη, καθώς θεωρώ αδιανοητο να κάνει καποιος κατι τετοιο σε ζωακι, απλα χρήζει ψυχιατρικης υποστηριξης. Οσον αφορά την παιδεραστία με την σημερινη εννοια , ειλικρινα μπορώ να σκοτώσω τον καθένα που μπορει να φερθεί ασχημα σε παιδι, ποσω μαλλον καποιον -ανθρωπο δεν μπορω να τον πω- που μπορει να δει ως αντικειμενο ποθου ενα παιδακι.
Si me queras escrivir yas sabes mi paradero tercera
brigada mixta primera linea del fuego
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Ιστορία”