Εχω θέμα.

Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από karipis » Δευ 06 Απρ 2009, 20:46

"Την συγκεκριμένη αναθηματική πλάκα απο όσο ξέρω, ο Αγιος Αθανάσιος ο Αθωνίτης την έβαλε ο ίδιος σαν έναν απο τους θεμελιώδεις λίθους, για να αποδείξει οτι το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα και η Ορθοδοξία, είναι αλληλένδετα."

Φιλενάδα εύγε :thumb:
Σου βγάζω το καπέλο διότι α) λίγοι διαβάζουν ιστορία β) λιγότεροι την καταλαβαίνουν (που για ΄μένα σημαίνει έχουν ελεύθερο κ ανοικτό πνεύμα -όπως ο αρχιερέας που ανέφερες-) και γ) ελάχιστες δε οι γυναίκες.

Επίσης να πω ότι κανείς και ποτέ δεν αρνήθηκε βανδαλισμούς, αλλά σαν Έλληνας μπορώ να ζήσω και με αυτό όπως και με πολύ χειρότερα της ράτσας μας που έχουν συμβεί στο πρόσφατο παρελθόν. Αυτό όμως, οι βανδαλισμοί δηλ., δεν αναιρεί το τεράστιο έργο κάποιων άλλων φωτισμένων ανθρώπων που έζησαν στην χιλιόχρονη Αυτοκρατορία των Ελλήνων (μην τρελαθούμε εντελώς δηλαδή).
Π.χ. Σήμερα στις Η.Π.Α. αριθμούν πάνω από δέκα σύλλογοι φίλων του Πλουτάρχου (δεν λέω για τους μεγάλους σοφούς, τραγωδούς, πολέμαρχους κλ.π) και υπάρχουν αντίστοιχοι σύλλογοι ακόμη και στην Ισπανία. Τον Πλούταρχο σήμερα τον έχουμε στα χέρια μας χάρη σ' έναν καλόγερο της Κωνσταντινούπολης, που με ευλάβεια μάζεψε και διέσωσε τα έργα του και άρχισε να τα διανέμει παντού ακριβώς για να μην χαθούν (παρεπιπτόντως ο Πλούταρχος έχει αγιοφραφηθεί-(ημι)αγιοποιηθεί από την θρησκεία μας/μου).

Για την "πονηριά" με την οποία (και ξέρω θα ξαναπείτε κάποιοι για το παράδειγμα με τον Πλούταρχο) μετέστρεψαν τον λαό στην νέα θρησκεία (αναφέρομαι σε αυτό με τον Άγιο Αθανάσιο) θα σας 'πω ότι το ίδιο έγινε με την εκκλησία του Αγίου Δημητρίου εδώ στην Θεσσαλονίκη μετά την μεγάλη καταστροφή που έγινε στην πόλη. Ο τότε μητροπολίτης λοιπόν, παρήγγειλε η νέα εκκλησία να ανοικοδομηθεί πάνω στην αρχαία παράδοσή μας*.

...δεν νομίζω πριν λίγα χρόνια ο Μητροπολίτης να ψάρευε πιστούς! Εσείς τι λέτε;


Υ.Γ. Αθηνούλα μου. Να πας μια μέρα στον Άγιο Δημήτριο να δεις *τις κολώνες που στηρίζουν τον ναό, όχι τις έξω, τις μέσα να δεις που είναι στο κέντρο του ναού (εκεί να δεις φώτο που έχεις να βγάλεις γλυκό μου :D . )

Υ.Γ2. Θέμα είπαμε δεν έχω και δεν πρόκειται ποτέ να έχω όσο είμαι καλά :loco:
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Δευ 06 Απρ 2009, 21:24

Υ.Γ2. Θέμα είπαμε δεν έχω και δεν πρόκειται ποτέ να έχω όσο είμαι καλά
αυτό κανονίζεται... :cool:
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από karipis » Δευ 06 Απρ 2009, 21:57

Πνεύμα Φωτιάς έγραψε:
Υ.Γ2. Θέμα είπαμε δεν έχω και δεν πρόκειται ποτέ να έχω όσο είμαι καλά
αυτό κανονίζεται... :cool:

:swear: ΛΟΙΠΟΝ...
Θέλω να επικαλεστώ το άρθρο τάδε των Ιδεογραφημάτων που μιλάει για απειλές κατά φυσικού μέλους του φόρουμ.
Το άρθρο δείνα για βίαιη και βάναυση συμπεριφορά κατά φυσικού μέλους.
Το άλλο που λέει ότι απαγορεύονται οι πλάγιες μέθοδ και οι απειλές με σκοπό τον εξαναγκασμό για συγκεκριμένη κατεύθυνση και τοποθέτηση σε "θέματα πολιτικής συμπεριφοράς και βούλησης" φυσικού μέλους των Ιδεογραφημάτων.
Και τέλος, θέλω να καταγγείλω το μέλος Liza_xesou ότι καταπάτησε όλα τα προαναφερθέντα άρθρα εναντίον μου καθώς, και, για σκευωρία κατά του φόρουμ με σκοπό την αποκόμιση υπέρογκου ποσού που της έταξαν τα αφεντικά της από τον ΙΒDXX πλανήτη ο οποίος ανήκει στην αδελφή της από κληρονομιά μιας θείας της μάνας της.




Υ.Γ. Παρακαλώ να ληφθούν μέτρα άμεσα γιατί ...άντε τώρα!!
Άβαταρ μέλους
ELectriE
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ 2008, 12:21
Irc ψευδώνυμο: ELectriE, nvisible
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Συν+παν

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από ELectriE » Δευ 06 Απρ 2009, 22:42

φυσικού μέλους των Ιδεογραφημάτων
θες να πεις ότι υπάρχουν και αφύσικα;; :shock: :? :loco:
Όπως Πάνω και Κάτω. Όπως Κάτω και Πάνω.
Ερμητική Αρχή

Όπως Έξω και Μέσα. Όπως Μέσα και Έξω.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από karipis » Δευ 06 Απρ 2009, 23:11

Ναι.

...και μιλάω για κάτι αόρατα μέλη που ο παππούς τους πετούσε βότσαλα στον Δία στον Όλυμπο από την Χαλκιδική, για μέλη που πριν ήταν αγάλματα και κουβαλούσαν στέγες στο κεφάλι τους ενώ τώρα γράφουν στο ίντερνετ και έχουν διασυνδέσεις με την φουκαριάρα την πρόγιαγιά μου που πέθανε στον Πόντο και τέτοια.

:swear: Εσύ αυτά τα λες φυσικά μέλη;;
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Kariatida » Τρί 07 Απρ 2009, 00:59

Μα Τασο μου, εσυ δεν θεωρεισαι φυσικο μελος καν, εισαι καριπολατα, το λεει και η λεξη. Εισαι προιον ανθρωπινο (κοινως πειραμα που περπατα και μιλα) και νομιζεις οτι εισαι φυσικο μελος;;; Που αν παει η θερμοκρασια 45 βαθμους θα γινεις ροφημα και θα σε σερβιρουν με παγακια;;;;; Απαπαπαπα η πλανη σου δεν λεγεται :loco: :loco: :loco: :loco: :loco:
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Παρ 10 Απρ 2009, 19:01

προτείνω αλλαγή τίτλου. Να γίνει "είχα θέμα" ... διότι δεν έχει πλέον.
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
cris
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν 2009, 22:24
Irc ψευδώνυμο: andromeda
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από cris » Πέμ 25 Μαρ 2010, 00:05

Χεχεχεχε
ακομα δεν (επαν)ηλθα και σας πετυχα στο ιδιο θεμα!
Τι καλα !
Μπορει να εχετε ξεφυγει λιγακι αλλα δεν μ ενοχλει...!
Τελικα το θέμα που υπήρχε τοτε , δεν ξέρω αν το πήραν απο εδώ , αλλα παρουσιάζεται στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης αυτή την περίοδο , μέχρι 5 του Απρίλη, με τίτλο ο Ερωτας απο την Θεογονια του Ησιοδου στην ύστερη αρχαιοτητα .
Θα συνιστουσα οσοι ειστε Αθηνα να πατε να πατε να την δειτε ! Μπορει να ανοιξουν και λίγο τα ματάκια τους όσοι αρνούνται την ύπαρξη του έρωτα σε κάθε μορφή του-ομοφυλοφυλία, κτηνοβασία, παιδοφιλία (όχι με την στενη σημερινη εννοια βεβαια).
Εικόνα
καλη συνεχεια και καλο Πασχα βρε !
Si me queras escrivir yas sabes mi paradero tercera
brigada mixta primera linea del fuego
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 25 Μαρ 2010, 00:29

Εξηγείς λίγο τι εννοείς;
Άβαταρ μέλους
cris
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν 2009, 22:24
Irc ψευδώνυμο: andromeda
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από cris » Πέμ 25 Μαρ 2010, 00:49

Divine Sinner έγραψε:Εξηγείς λίγο τι εννοείς;
ευχαριστως.
Αλλα σε ποιο απ ολα τα δεδομενα που παρεθεσα ? :D
Si me queras escrivir yas sabes mi paradero tercera
brigada mixta primera linea del fuego
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 25 Μαρ 2010, 00:50

Την αποψη σου για την σχέση ερωτα και κτηνοβασιας παιδεραστίας κλπ.
Η ομοφυλοφιλια δεν με ενδιαφέρει γιατι την αποδέχομαι.
Για τα αλλα ομως θα θελα να μάθω την απόψη σου.
Άβαταρ μέλους
cris
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ 12 Ιαν 2009, 22:24
Irc ψευδώνυμο: andromeda
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εχω θέμα.

Δημοσίευση από cris » Πέμ 25 Μαρ 2010, 01:07

Divine Sinner έγραψε:Την αποψη σου για την σχέση ερωτα και κτηνοβασιας παιδεραστίας κλπ.
Η ομοφυλοφιλια δεν με ενδιαφέρει γιατι την αποδέχομαι.
Για τα αλλα ομως θα θελα να μάθω την απόψη σου.
Η αποψη μου χωρίζεται σε δυο στρατόπεδα, του τότε και του τώρα.
Τότε η κτηνοβασία θεωρούνταν ως κυρίως "προνόμιο" των Σατύρων -τραγόμορφων ακολούθων του Διονύσου- που για να μην ξεσπάσουν την ερωτικη τους μανία σε άσπιλλες κ αμόλυντες παρθένες ξέδιναν με κατσίκες και γαϊδουράκια. Η γυναικεία κτηνοβασία δεν ήταν κ πολύ πιθανή. Το μόνο που λυπάμαι ειναι τα ζωάκια.
Η παιδεραστία τότε δεν είχε την έννοια της ασέλγειας σε παιδι της ηλικίας των 5-12 ετών όπως ορίζεται σήμερα ,βασικό αυτό. Αυτη η ενεργεια κατα κύριο λόγο γινόταν σε νεαρούς άνδρες στον χώρο της παλαίστρας και του γυμναστηρίου όπου εκεί πήγαιναν για να θαυμάσουν το κάλλος του σώματος . Δεν πήγαιναν με την καθαρά ερωτική εννοια που το έχουμε εμεις σήμερα αλλά κυρίως ως "δάσκαλοι" , να τους εισάγουν στην κοινωνία.
Η αποψη μου για την κτηνοβασια ειναι ουσιαστικα ανυπαρκτη, καθώς θεωρώ αδιανοητο να κάνει καποιος κατι τετοιο σε ζωακι, απλα χρήζει ψυχιατρικης υποστηριξης. Οσον αφορά την παιδεραστία με την σημερινη εννοια , ειλικρινα μπορώ να σκοτώσω τον καθένα που μπορει να φερθεί ασχημα σε παιδι, ποσω μαλλον καποιον -ανθρωπο δεν μπορω να τον πω- που μπορει να δει ως αντικειμενο ποθου ενα παιδακι.
Si me queras escrivir yas sabes mi paradero tercera
brigada mixta primera linea del fuego
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Ιστορία”