Σαπφώ και Ομοφυλοφιλία

Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:01

Posted: Fri Feb 16, 2007 3:49 pm

Από Pagona

Mήπως παντρεύτηκες στο ενδιάμεσο;


Ναι! Και???? Δεν ήταν αυτός ο λόγος! :shock:
Πάντως δεν παρεξηγώ τους γκέυ αν το ρίχνουν στη τέχνη, δεν μπορούν να πιάσουν και αλλού δουλειά.


Στις δουλειές των ΜΜΕ και της 'καλλιτεχνίας' πάντως έχει γίνει δική τους υπόθεση το θέμα! Αν δεν είσαι δεν μπαίνεις!! Κι αυτό το λέω απο εμπειρία!!!!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:01

Posted: Fri Feb 16, 2007 4:19 pm

Από Αίολος

rempeskes έγραψε: Το λάθος εδώ είναι στη χρήση της λέξης π...ης. Οι γυναικωτοί ήταν αντίθετα αντικείμενο σάτιρας, όπως φαίνεται και στον Αριστοφάνη. Αλλο αυτό όμως, και άλλο να λέμε ότι δεν υπήρχε ομοφυλοφυλία.


Συμφωνώ! Κανείς δεν είπε πως δεν υπήρχε ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα. Σ' αυτό στο οποίο αντιτίθομαι με κάποιους, είναι στο ζήτημα της αποδοχής τους από την κοινωνίαν στην αρχαία εποχή. Τα δικαιώματά τους στην Αθήνα όπως και στις συμμάχους της δεν ήσαν πλήρη, στην Μεσσηνία και στην Λακωνία απαγορεύονταν αυστηρώς και μετακινούνταν στις περίοικες πόλεις.
Κι όπως είπα 2-3 φορές τουλάχιστον, στην Θήβα και στην Ήλιδα, επιτρέποντο οι ομοφυλόφιλοι, αλλά πουθενά αλλού. Δεν τίθεται θέμα πίστης εδώ, δηλαδή τι πιστεύω εγώ (!), αλλά ποία είναι η αλήθεια! Βάσει ιστορικών στοιχείων, αυτή ήτο η αλήθεια.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:02

Posted: Fri Feb 16, 2007 4:38 pm

Από ΑρΕλα


Είχαμε δεν είχαμε το κάναμε κι αυτό το νήμα "επίτιμο" για τους ομοφυλόφιλους. Αυτό που φοβόμουν κι ήθελα ν'αποφύγω πάση θυσία...

Από μένα τώρα και σε σχέση με τις δηλωσάρες του Ρεμπεσκόπουλου:
Πς. Αν παρεμβληθώ τώρα και σας θυμήσω πόσο διαφορετικά έβλεπαν το σώμα και τις επίταγές του οι αρχαίοι, θα με πείτε "προπαγανδιστή για τα δικαιώματα των γκέυ"?

Τότε πως και μπορείς και κρίνεις τους Αρχαίους με βάση τον δικό σου κώδικα αξιών;

Το λάθος εδώ είναι στη χρήση της λέξης π...ης. Οι γυναικωτοί ήταν αντίθετα αντικείμενο σάτιρας, όπως φαίνεται και στον Αριστοφάνη. Αλλο αυτό όμως, και άλλο να λέμε ότι δεν υπήρχε ομοφυλοφυλία.
Υγ. "Κάτσε γιατί εδώ γίνεται λίγο από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλλα.."
Έλα ρε συ, γιατί στα άλλα μου ποστ εμφανίζω και συνέχεια δηλαδη??????

Κάνε ένα βήμα ακόμα στο συλλογισμό, και πέρα από τα φυσιολογικά ποσοστά της ομοφυλοφυλίας, βάλε και το Σύστημα που δεν το κατακρίνει - στη πράξη τουλάχιστον, όπως φαίνεται στο "Συμπόσιο".
Υγ. "σχεδόν το 50% των αρσενικών κοντεύουν να ...περάσουν την όχθη"
Καλύτερα, μένουν περισσότερες για τους υπόλοιπους :Ρ


Άδικο είχα όμως, σε σχέση με τον τίτλο του θέματος και την επιμμονή του Αίολου, να υποθέσω ότι συμμερίζεσαι την αποψή του;
Υγ. Γιατί τόση αποστροφή για τους γκέυ;

Στο τι κάνουν οι σημερινοί. Πως επηρεάζει αυτό α) τη κουβέντα μας περί αρχαίων β) το πως διαθέτει ο καθένας το κορμί του;


Απο το μάλλον στο είναι υπάρχει πολύς δρόμος.
Αντίθετα, ο Αλκιβιάδης είχε τους πιο επιφανείς πολίτες θαυμαστές του, ήταν αυτό για την ρητορική του δεινότητα ή την ...καλλιτεχνική του φύση; Μη ξεχνάς πως την έπεσε και στο Σωκράτη ο έκφυλος, όπως είχε μάθει να κάνει με όλους.



δηλώνω από ένθερμη έως και φανατικότατη οπαδός του Γκοτσιλανισμού!
Μαζί σου μεγάλε, στον απόλυτο βαθμό εδώ! :urock:


Ελια:
Το πως σχολιάζονταν ο Αλκιβιάδης τό 'χεις υπ' όψιν σου;


Εγώ δεν το έχω. Μπορείς να με διαφωτίσεις σχετικά?


Παγώνα:
Από την άλλη, ποστάρεις και λες να μας θυμίσεις τη στάση των αρχαίων για την ομοφυλοφιλία κτλ. Η στάση τους ήταν μάλλον αρνητική καθώς δείχνουν νόμοι και άλλα τινά. Οι ομοφυλοφιλικές εκδηλώσεις πάντα και παντού υπήρχαν. Όμως η επικρατούσα άποψη της σημερινής εποχής που θέλει όλους τους αρχαίους να το τρίβουν το πιπέρι, -αν κάποιος δεν έχει π..ξει τον διπλανό του δεν είναι άντρας κ.α. μπούρδες,- (γιατί σημερινή είναι! και βασισμένη σε μεταχριστιανικές φήμες και απόψεις, όχι αρχαία), στη σημερινή εποχή (που είναι έτσι όπως είναι τα πράγματα) είναι αστεία!



Σ'αυτό το σημείο να διαφωνήσω (επιτέλους!) Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι η κρατούσα άποψη σήμερα θέλει όλους τους αρχαίους να το πηγαίνουν το γράμμα. Η κρατούσα (δυστυχώς κρατούσα) νοοτροπία, ίσως, αλλά εκεί παίζουν οι υποκειμενικότατες και θρησκειομπουκωμένες καταβολές που παίζουν σήμερα και νοοτροπιακώς τουλάχιστον (αν είναι δόκιμος αυτός ο όρος), μας βρίσκω ΚΑΡΓΑ υποδεέστερους σε σχέση με το ελεύθερο πνεύμα των αρχαίων, που επαναλαμβάνω: ΔΕΝ ΗΘΙΚΟΠΟΙΟΥΝ την ερωτική κατεύθυνση κανενός. Αν τη σατιρίζουν ή κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις την "καταδικάζουν" είναι σε σχέση με τη θέαση ότι αντίκεται στη κρατούσα κατεύθυνση που προσδιορίζεται και ως φυσιολογική. 'Οχι γιατί τη θεωρούσαν "ανήθικη" όπως κάνουμε εμείς οι εξυπνάκηδες σήμερα, γιατί το λέω και θα το ξαναπώ, κάνουμε την μεγάλη :jerk: να εστιάζουμε στα σκέλια μας όταν μιλάμε για ηθική!

Θυμηθείτε ποιους κατονόμαζαν ως πραγματικά αήθεις στην αρχαιότητα και ποιους κατονομάζουμε τώρα.

Να δωσω ένα παραδειγματάκι για το τώρα?
Λέμε είναι "ηθική κοπέλα" ποια? Κατά κύριο λόγο την παρθένα ή αυτή που τελος πάντων δεν αλλάζει ερωτικούς συντρόφους σαν τα πουκάμισα.
Αν η ίδια παρθένα ή σεξουαλικά εγκρατής, είναι καρακατσουλιό του κερατά, καργιολίτσα που πουλάει φιλίες, κότα που ξεπουλάει και μάνα ακόμα για τη βόλεψή της και το συμφέρον της, πρόδότρα και ρουφιάνα, αρχικουτσομπόλα κακεντρεχής που επιδιώκει να βλάπτει όποιους της κάθονται στραβά στο μάτι, δεν έχει καμία σημασία. Αυτή στα μάτια του κοινωνικού μπαχαλοσυνόλου του σήμερα, θα εξακολουθεί να θεωρείτε "ηθεική". Το ίδιο και με τους άντρες, αν όχι και σε τόσο μεγάλη έκταση. Ο ομοφυλόφιλος είναι "πούστης", δεν πα να'ναι κύριος, αξιοπρεπής, μεγαλοεπιστήμονας, ή άξιος καλλιτέχνης ή τελοσπάντων άκρως παραγωγικός και ωφέλιμος για το σύνολο! Ενώ ο στρέιτ, που μπορεί να υπονομεύσει, να κάνει του κόσμου τις πουστιές, να σε "ρίξει" καθ'οιονδήποτε τρόπο, να σε προδώσει, να έχει συμπεριφορές και στάσεις ζωής πιο πρωτόγονες και από ενός γορίλα, δεν "πέφτει τόσο στα μάτια" του συνόλου, γιατί είναι στρέιτ. Ρε δε με παρατάτε λέω εγώ! :toilet:

Ας αναλογιστούμε πρώτα τι πρέπει να σημαίνει ηθική και μετά να κρίνουμε αρχαίους που έμειναν στην ιστορία ως μεγαθήρια!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:03

Posted: Fri Feb 16, 2007 4:47 pm

Από Pagona


Και με την ευκαιρία ας συνεχίσουμε τον διάλογο:

Καταρχήν, ήταν τελικά η Σαπφώ λεσβία? Κι αν δεν ήταν γιατί παρουσιάζεται έτσι?

Δεύτερον: δεν λέμε πιά καμία κοπέλα ηθική (ίσως γιατί δεν υπάρχουν :P) Μπορεί να πούμε κάποια κοπέλα καλό κορίτσι, αλλά δεν μου έχει τύχει να πεί κανείς καλό κορίτσι μία παρθένα, ή χαμηλοβλεπούσα που κατα τ'άλλα βρωμάει η ανάσα της απο την σαπίλα του μυαλού της!!!!!

Τρίτον: Παρόλο που είμαι κατά του τσουβαλιάσματος, στο θέμα της γενικότερης αντίδρασης στους γκέυ τείνω να κατανοήσω τους λόγους, γιατί όταν κάποιος σε χαρακτηρίζει συντηρητικούρα, βαρεμένο, μαλ...α, και άλλα έξυπνα, μόνο και μόνο γιατί δεν είσαι στρέιτ, κάποια στιγμή θα μπείς κι εσύ στο παιχνίδι, και θ'αρχίσεις την αντεπίθεση!!!! Τείνουμε οι στρέιτ να γίνουμε μειοψηφία, κι αυτό μ'ενοχλεί!!!! Ας κάνουν ό,τι γουστάρουν στα κρεβάτια τους ο καθένας, όπως δεν θέλουν να τους κρίνουμε, ΑΠΑΙΤΩ να μην με κρίνουν!

Τέταρτον: σόρρυ ρε, αλλά βαρέθηκα να βλέπω γκέυ στην τηλεόραση...έλεος δηλαδή!

και pay attention ε? Είμαι υπέρ του να δοκιμάζει κάποιος πράγματα στο κρεβάτι, αλλά επειδή νιώθει την ανάγκη να το κάνει, κι οχι επειδή ΟΦΕΙΛΕΙ να το κάνει, ή επειδή είναι ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ να το κάνει!!!!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:03

Posted: Sat Feb 17, 2007 1:17 am

Από Αίολος

Αν τη σατιρίζουν ή κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις την "καταδικάζουν" είναι σε σχέση με τη θέαση ότι αντίκεται στη κρατούσα κατεύθυνση που προσδιορίζεται και ως φυσιολογική.


Κι εγώ στο θέμα του φυσιολογικού εστιάζω, όχι του ηθικού. Αν και, θα ήθελα να μου αποδείξης με αποσπάσματα φιλοσόφων, πού αποδεικνύεται ότι δεν κατηγορούσαν τους ομοφυλόφιλους υπό το ηθικόν πρίσμα.

Και κατά δεύτερον, δεν έθιξα θέμα περί ήθους, αλλά περί φυσιολογικής πράξεως.
Και για τελευταία φορά το λέω!!!! Δεν με ενδιαφέρη το τι κάνουν εις το κρεβάτι τους, αλλά με ενδιαφέρη η μανιώδης προβολή τους εις την κοινωνίαν! Κατανοητόν;

Κι όπως είπε ο Πανούσης: Κι εμένα μου αρέσει να γλύφω μασχάλες, αλλά δεν θα βγω στους δρόμους να φωνάζω "ζήτω οι γλυφομασχαλιάρηδες"!!!!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:04

Posted: Sat Feb 17, 2007 11:12 pm

Από panta


Ως γνήσιος φυστικοπίπερος, θα αναφέρω την εξής σοφή τοποθέτηση επί του θέματος.
1. Όσους φθονούμε τους λασπώνουμε (ανέκαθεν οι άντρες ζηλεύαμε όσες έιχαν και άλλες επιδόσεις πλήν της κλίνης).
2. Όσο ζουν οι καλύτεροί μας, τους γλύφουμε - άλλο αν τους ανοίγουμε συχρόνως και τον τάφο τους.
3. Όταν αποβιώσουν τους ... θάβουμε - εντός και εκός εισαγωγικών (και όπως είπε ο Διογένης, χέστηκα τί θα με κάνετε όταν θα ...λείπω).
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:04

Posted: Sun Feb 18, 2007 10:13 am

Από minoraki


Το να είσαι gay ειναι απλά μια ανάγκη και μην ξεχνάτε πως όσοι είναι γκέι, λένε πως οι υπόλοιποι είναι βαρεμένοι επειδή είναι απλά str8 ίσως είναι μαλάκες, ή ίσως έχουν κάποια απωθημένα. Εξάλλου δεν πρέπει να μας νοιάζει τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του αν αυτό δεν περνάει απ'το δικο μας!




(Μετατροπή σε ελληνική γραφή από ΑρΕλα)
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:04

Posted: Sun Feb 18, 2007 4:15 pm

Από panta


Δεν κάνει τίποτε ΑρΈλα μας,
:cool: ο ταπεινόφρων
Και με την ευκαιρία. Επανήλθε το μέγεθος...
της σελιδας ως προς την οθόνη.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:05

Posted: Sun Feb 18, 2007 5:40 pm

Από ΑρΕλα

panta έγραψε: Δεν κάνει τίποτε ΑρΈλα μας,
:cool: ο ταπεινόφρων
Και με την ευκαιρία. Επανήλθε το μέγεθος...
της σελιδας ως προς την οθόνη.



Επιτέλους Γιαννάκο μου :D


Δεσποινιώ καλώς μας ήρθες. Συμφωνώ (εννοείται) με το κατατεθέν σου, αλλά θα σε θερμοπαρακαλέσω αν σου είναι εύκολο να γράφεις ελληνιστί, γιατί θα μου είναι δυσκολο να σου τα μετατρέπω όλα αν πάρεις φόρα (που το εύχομαι χιχ)


Φιλάκια :makia:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:06

Posted: Sun Feb 18, 2007 7:37 pm

Από Squall Leonhart


Τι να σας πω παίδες... εδώ πάνω οι περισσότεροι γκέυ είναι παντρεμένοι με παιδιά... αλλα στα νιάτα τους...
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:06

Posted: Mon Feb 19, 2007 10:52 am

Από minoraki


Επειδη εισαι gay δεν σημαινει πως δεν εισαι ανθρωπος.Και μην ξεχνατε πως ο ερωτας ειναι ανεξαρτητος απο εμας μας σημαδευει και εμεις τρεχουμε,ετσι ερωτευομαστε τον ανθρωπο και οχι το φυλο. Οριστε εγραψα και ελληνικα να μην λενε μερικες μερικες!!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:07

Posted: Tue Feb 20, 2007 10:20 am

Από elia

Καταρχήν, ήταν τελικά η Σαπφώ λεσβία? Κι αν δεν ήταν γιατί παρουσιάζεται έτσι?


Επειδή ρε παιδιά το θέμα αυτό είναι (τα περι ομοφυλοφιλίας αναλύονται σε άλλο νήμα), Λεσβία ΗΤΑΝ (από τη Λέσβο!), ομοφυλόφιλη μάλλον δεν ήταν!
Ας το πιάσουμε από κει κι ας αφήσουμε το πως αισθάνεται ο καθείς για την ομοφυλοφιλία. Δεκτά όλα, αλλά αν δεν ήταν η γυναίκα γιατί όλη αυτή η φήμη;
Γιατί μία κάτοικος της Λέσβου σήμερα, να μην μπορεί να πει είμαι Λεσβία όπως κάποια άλλη μπορεί να πει, είμαι Θεσσαλονικιά, είμαι Καλαματιανή, είμαι Βολιότισσα, κ.ο.κ.,ε;
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:07

Posted: Tue Feb 20, 2007 11:14 am

Από rempeskes


Και εγώ σου λέω πως α) δε πρέπει να σε απασχολεί το ερώτημα β) ναι, δεν γράφεις τέτοια ποιήματα σε κάποιον αν δεν σου αρέσει το γαλακτομπούρεκο καλοψημένο.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:08

Posted: Wed Feb 21, 2007 2:51 pm

Από minoraki


Σαν Λέσβια που ειμαι θελω να θυμησω πως πλεον ο τονος εχει αλλαξει, οσο αφορα τη Σαπφω δεν ειναι επιβεβαιωμενο πως ηταν ομοφιλοφυλη μαλιστα λεγετε πως αυτοκτονισε πηδοντας απο εναν βραχο για τα ματια ή ενος ψαρα ή του Αλκαιου οχι του Γιωργου του αλλου του αρχαιου!! Παντως απο οτι ξερω σαφης αναφορα για γκομενα δεν υπαρχει απλα λεγανε ποιηματα γυμνες σιγα το πραγμα ολοι τραγουδαμε στο μπανιο!

Ααα και ξεχασα να πω πως για τον ιδιο λογο που εμεις δεν λεγομαστε λεσβίες ετσι και οι κατοικοι της Κω δεν λεγονται κοτες αλλα κωες.αυτα.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:08

Posted: Wed Feb 21, 2007 3:28 pm

Από veni_vidi_vici

despina300 έγραψε: Ααα και ξεχασα να πω πως για τον ιδιο λογο που εμεις δεν λεγομαστε λεσβίες ετσι και οι κατοικοι της Κω δεν λεγονται κοτες αλλα κωες.αυτα.
:hitlol: :hitlol: :hitlol: :worship: :respect:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:09

Posted: Wed Feb 21, 2007 3:41 pm

Από elia

Σαν Λέσβια που ειμαι θελω να θυμησω πως πλεον ο τονος εχει αλλαξει, οσο αφορα τη Σαπφω δεν ειναι επιβεβαιωμενο πως ηταν ομοφιλοφυλη μαλιστα λεγετε πως αυτοκτονισε πηδοντας απο εναν βραχο για τα ματια ή ενος ψαρα ή του Αλκαιου οχι του Γιωργου του αλλου του αρχαιου!! Παντως απο οτι ξερω σαφης αναφορα για γκομενα δεν υπαρχει απλα λεγανε ποιηματα γυμνες σιγα το πραγμα ολοι τραγουδαμε στο μπανιο!

Ααα και ξεχασα να πω πως για τον ιδιο λογο που εμεις δεν λεγομαστε λεσβίες ετσι και οι κατοικοι της Κω δεν λεγονται κοτες αλλα κωες.αυτα.


Δεν καταλαβαίνω ..what's your point...που λένε...

Όσον αφορά το ότι αυτοκτόνησε για άντρα, ότι έγραφε ερωτικά ποιήματα για νέους (ουφ...πόσες φορές θα το πούμε..) ήδη έχει ειπωθεί παραπάνω και αρκεί για να ανατρέψει τις φήμες.

Όσον αφορά τον τόνο που λες, γιατί άλλαξε ...άραγε...;:rolleyes0:

Και
Όσον αφορά τους Κώες ...δεν άλλαξαν κάποια στιγμή την ονομασία τους γιατί κάποιος αποφάσισε να πει τις ...κότες, κότες! :cotdown: έτσι λέγονταν...
Αντίθετα οι Λεσβίες την άλλαξαν γιατί κάποιοι αποφάσισαν να ταυτίσουν τη λεξη με την ομοφυλόφιλη...Μια ..λεπτή διαφορά διακρίνω...!

What is exactly your point λοιπόν;! :loco:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:09

Posted: Wed Feb 21, 2007 3:46 pm

Από Nemesis


ναι πάρα πολύ ωραία κι εγώ για να γίνω διάσημη στον χώρο μου θα γίνω λεσβία (ομοφυλόφιλη δηλαδή)

χάνουμε το νόημα μου φαίνεται πάρτε το αλλιώς
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:10

Posted: Wed Feb 21, 2007 3:49 pm

Από elia

ναι πάρα πολύ ωραία κι εγώ για να γίνω διάσημη στον χώρο μου θα γίνω λεσβία (ομοφυλόφιλη δηλαδή)


Ώπα, κάπου σ' έχασα Ελενάκι....

Ορίστε; :conf:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:10

Posted: Wed Feb 21, 2007 3:51 pm

Από minoraki


Τι απο ολα σε μπερδευει elia?
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:10

Posted: Wed Feb 21, 2007 3:54 pm

Από Nemesis


σόρρυ ματάκια μου

απλά ήθελα να σατυρίσω (μάλλον χωρίς επιτυχία) το γεγονώς ότι μας ενδιαφέρει περισσότερο τί έκανε στο κρεββατάκι της η εν λόγω κυρία πάρα τα έργα της

αλλά εάν στην χώρα αυτή γίνεσαι διάσημη για αυτό ε τότε να γίνουμε όλες βρε παιδιά να μας δείξει και η τηλεόραση :cool: :cool:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:11

Posted: Wed Feb 21, 2007 3:58 pm

Από elia


Όσον αφορά αυτά που είπες, σου έγραψα παραπάνω!
Πάμε πάλι:
Σαν Λέσβια που ειμαι θελω να θυμησω πως πλεον ο τονος εχει αλλαξει, οσο αφορα τη Σαπφω δεν ειναι επιβεβαιωμενο πως ηταν ομοφιλοφυλη μαλιστα λεγετε πως αυτοκτονισε πηδοντας απο εναν βραχο για τα ματια ή ενος ψαρα ή του Αλκαιου οχι του Γιωργου του αλλου του αρχαιου!! Παντως απο οτι ξερω σαφης αναφορα για γκομενα δεν υπαρχει απλα λεγανε ποιηματα γυμνες σιγα το πραγμα ολοι τραγουδαμε στο μπανιο!

1.Αυτό που λες για την Σαπφώ, είναι η κύρια ένσταση όλων όσων διαφωνούμε με το ότι ήταν ομοφυλόφιλη και θεωρούμε ότι η φημολογία είναι προϊόν σκοπιμότητας!

Σαν Λέσβια που ειμαι θελω να θυμησω πως πλεον ο τονος εχει αλλαξει

2.Η κάτοικος της Λέσβου λεγόταν Λεσβία, ο τόνος άλλαξε αναγκαστικά! γιατί η λέξη άρχισε να σημαίνει ομοφυλόφιλη.
Ααα και ξεχασα να πω πως για τον ιδιο λογο που εμεις δεν λεγομαστε λεσβίες ετσι και οι κατοικοι της Κω δεν λεγονται κοτες αλλα κωες.αυτα.

3.Οι Κώες λέγονταν Κώες, και οι κότες, κότες, "εξ απ' ανέκαθεν"! δεν άλλαξαν αναγκαστικά.

Κατάλαβες τώρα γιατί δεν καταλαβαίνω το στόχο όσων είπες παραπάνω;
απλά ήθελα να σατυρίσω (μάλλον χωρίς επιτυχία) το γεγονώς ότι μας ενδιαφέρει περισσότερο τί έκανε στο κρεββατάκι της η εν λόγω κυρία πάρα τα έργα της

αλλά εάν στην χώρα αυτή γίνεσαι διάσημη για αυτό ε τότε να γίνουμε όλες βρε παιδιά να μας δείξει και η τηλεόραση


Ααα!:baby:
..μωρέ να το είχε κάνει από μόνη της (η Σαπφώ) πάει καλά... Το θέμα είναι ότι δεν μας ενδιαφέρει το κρεβάτι για το κρεβάτι, αλλά το γιατί χρησιμοποιήθηκε από κάποιους (το να την βγάλουν ομοφυλόφιλη)....
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:12

Posted: Wed Feb 21, 2007 4:01 pm

Από Pagona

απλά ήθελα να σατυρίσω (μάλλον χωρίς επιτυχία) το γεγονώς ότι μας ενδιαφέρει περισσότερο τί έκανε στο κρεββατάκι της η εν λόγω κυρία πάρα τα έργα της

αλλά εάν στην χώρα αυτή γίνεσαι διάσημη για αυτό ε τότε να γίνουμε όλες βρε παιδιά να μας δείξει και η τηλεόραση


πάντως κι εγώ θεωρώ οτι υπάρχει σκοπιμότητα στο οτι την παρουσιάζουν ως λεσβία (κι όχι μόνο ως λέεεεσβια)
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:12

Posted: Wed Feb 21, 2007 4:03 pm

Από minoraki


Εσενα δηλαδη σε χαλαει που δεν διμιουργιθηκε μια λεξη για να περιγραφει τις ομοφιλοφυλες γυναικες? Εδω δεν ενοχλει εμας που ζουμε εδω... Οσο για την Σαπφω ειναι γνωστο πως οι αντρες παντα μας θεωρουσανε θυσαυρο εμας τις γυναικες γι'αυτο και μας θαβουνε.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:13

Posted: Wed Feb 21, 2007 4:07 pm

Από elia

Εσενα δηλαδη σε χαλαει που δεν διμιουργιθηκε μια λεξη για να περιγραφει τις ομοφιλοφυλες γυναικες?


:bang01: :bang01: :bang01:

:teza:

:dead:

...δε βρίσκω λόγια ν' απαντήσω... :veryshocked:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Δευ 23 Απρ 2007, 05:13

Posted: Wed Feb 21, 2007 4:13 pm

Από Pagona


:lol:
Ρε Εύη! Έλεος! χαχαχααααααα

Δεσποινάκι, σίγουρα δεν την ενδιαφέρει αυτό, δεν κατάλαβα καθόλου κάτι τέτοιο, και δεν ενδιαφέρει κι εμένα αυτό! (γιατί δηλαδή δεν βαφτίσαμε τις ομοφυλόφυλες λές και είναι αβάφτιστες).
Αυτό που απασχολεί μάλλον την Εύη (γιατί απασχολεί κι εμενα) είναι τί σκοπιμότητες κρύβονται πίσω απο την ταμπελοποίησή της ως ομοφυλόφιλης, εφόσον δεν υπάρχουν κάν ενδείξεις για κάτι τέτοιο!
μέσα έπεσα Εύη?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Ιστορία”