Ο Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (από LUNCHBOX)

Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:16

Posted: Wed Jan 03, 2007 11:40 am

Από Sonya


Εμένα θα μου επιτραπεί να συμφωνήσω με τον Χρήστο... Ο πόλεμος του Αλεξάνδρου ήταν πόλεμος επεκτατικός και καταστροφικός. Δεν αμύνθηκε, δεν προσπάθησε να προστατέψει τα δικά του, κινήθηκε με σκοπό να καταλάβει εδάφη στο όνομα το δικό του και της αυτοκρατορίας του. Και πέθανε προτού μας δείξει τι ακριβώς θα έκανε με αυτά τα εδάφη και τους κατοίκους τους. Παραδέχομαι την ευφυΐα του να δέσει με αίμα την χώρα του με τους κατακτημένους, καθώς και την σχετικά ευγενή του συμπεριφορά, όμως αυτό δεν τον κάνει λιγότερο κατακτητή.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:16

Posted: Wed Jan 03, 2007 12:05 pm

Από Pagona


Τολμώ να πώ οτι κι εγώ συμφωνώ με τον Χρήστο (και την Χριστίνα κατ'επέκταση!). Όντως δεν μπορώ να μείνω αδιάφορη στο μεγαλείο του, αλλά το μεγαλείο του είναι άρρηκτα δεμένο με την αρχική του πρόθεση της 'κατάκτησης' άλλων λαών...
Ας πούμε οτι κάπου μέσα μου του δίνω ένα κάποιο συγχωροχάρτι (που δεν δίνω σε άλλους) γιατί ακριβώς έκανε την διαφορά σε σχέση με τους υπόλοιπους. Μέχρι εκεί όμως...
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:17

Posted: Wed Jan 03, 2007 12:07 pm

Από ΑρΕλα


Χρήστο, εστίασες περισσότερο στις απαντήσεις μου σε σχέση με τις αλληλεπιδράσεις των μελών. Σ'αυτό θα απαντήσω πιο κάτω συγκεκριμένα κι όσο μπορώ καλύτερα. Στο θέμα "Αλέξανδρος' μου άφησες κάποια κενά, στο βαθμό που αισθάνθηκα πως δε με διάβασες σχολαστικά ή αν με διάβασες δε με κατάλαβες...
Κι επειδή δεν συμφωνείς με τον LUNCHBOX σημαίνει ότι ο άλλος μπορεί στον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΩΡΟ να τον αποκαλεί ανθρωπάκι κλπ και να το προσπερνάμε ?? Όχι μόνο εσύ, όλοις μας δηλαδη....Ο χώρος έχει διάφορα αντίθετες πολλές φορές απόψεις...Άλλο όμως η άποψη για κάτι κι άλλο η προσωπική επίθεση με άσχημους χαρακτηρισμούς σε κάποιον ε?


Πρώτον:
Επειδή "δεν συμφωνώ" με τον Κίτσο? Το πού "δεν συμφωνώ" το παρέθεσα αναλυτικά και εκτεταμένα πιο κάτω, αλλά όπως είπα, μάλλον το προσπέρασες στα γρήγορα το ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ κομμάτι του κειμένου μου.
Δεν είπα όμως ότι ΕΠΕΙΔΗ δεν συμφωνώ με τον Κίτσο άφησα να προσπεράσει τίποτα. Είπα ότι κι ο Κίτσος στόλισε με κάμποσους χαρακτηρισμούς, έναν άνδρα επιφανή, τον οποίο τιμά η υφήλιος, ή τελοσπάντων το κομμάτι της υφηλίου που δεν είναι ανιστόρητο. Τώρα το γιατί ευτελίζουμε εμείς κάτι δικό μας που οι άλλοι τιμούν, είναι φαινόμενο προς ψυχολογική έρευνα και μελέτη. Εγώ ποτέ δε θα ενστερνιστώ και δε θα ενδώσω σε τέτοια τριπάκια για να'μαι μέσα στο "πνεύμα της εποχής" , γιατί υπάρχουν κομμάτια απ'αυτό το "πνεύμα" που κατά βάση θεωρώ σαθρά και απαράδεκτα. Σ'αυτά τα κομμάτια δε θα γίνω κοινωνός, μακάρι να κατέβει ο Χριστός, ή ο Δίας για να με μεταπείσουν.

Δεύτερον:

Το συγκεκριμένο που είπα σε προηγούμενο ποστ μου
Aν εξαιρέσω κάποιους χαρακτηρισμούς που ανταλλάχθηκαν ένθεν κα κείθεν...


είναι σαφές ότι δεν προσπέρασα τίποτα, και είναι άλλο τόσο σαφής, σ'αυτούς που αφορά η παραβίαση του ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ κανόνα που έθεσα σ'αυτό το φόρουμ, η παρότρυνσή μου να σταματήσουν. Από 'κει και πέρα, εγώ δε γουστάρω να κρατάω ούτε βούρδουλες ούτε καμτσίκια. Αν δω και αποειδώ, είπα, θα πάρω τις δέουσες ανάποδες, και θ'αρχίσω να επεμβαίνω σε ποστς διαγράφοντας/λογοκρίνοντας τους χαρακτηρισμούς, ή και να τα σβήνω ολόκληρα. ΔΕ ΘΕΛΩ να φτάσω ως εκεί, γι'αυτό παραμένω ακόμα στις έμμεσες και ευγενικές παροτρύνσεις. Αν τώρα εσένα αυτό δεν σε καλύπτει, ίσως στη θέση μου να'παιρνες δραστικότερα μέτρα, δεν ξέρω... Δεν είσαι όμως στη θέση μου και ίσως αν ήσουν, ο ιστότοπος που θα συντόνιζες να μην ήταν ακριβώς όπως αυτός εδώ που αγαπάμε όλοι σήμερα. Ποιος ξέρει...
Πολλοί ξέρουν να κριτικάρουν στην απ'έξω. 'Οταν βρεθούν στη θέση του αλλουνού, συχνά διαπιστώνουν πως η πράξη απέχει πολύ από τη θεωρία.

Βασικά μη το παίρνεις προσωπικά, δεν είσαι μόνο εσύ εδώ όπως και είπες μετα...όμως πιστεύω ότι είναι καλό να διατηρηθεί το κλίμα ανταλλαγής απόψεων σε κάποιο καλό επίπεδο έστω κι αν χρειαστεί να τραβηχτούν μερικά αυτάκια..


Δεν το παίρνω καθόλου προσωπικά. (πέρασαν αυτές οι εποχές). Συμφωνώ απολύτως με τη σκέψη σου εδώ και ναι, μάλλον θα πρέπει ν'αρχίσω να τραβάω αυτιά... Με τον δικό μου τρόπο και στο δικό μου χρόνο όμως, φίλε. Υπομονή :D

Για τον Αλέξανδρο, θα πω και σ'εσένα και στη Σόνυα, α/ να ξαναδείτε λίγο σφαιρικότερα την κατάθεσή μου σε σχέση με ιμπεριαλισμούς και συμψηφισμούς ηγετών της νεότερης ιστορίας του πλανήτη με τον Αλέξανδρο, β/ Κατακτητής από κατακτητή έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Κυρίως στις προθέσεις τους. Υπάρχει ο κατακτητής που οι προθέσεις του τον κάνουν ακόμα και προσφιλή, υπάρχει κι ο κατακτητής-καταπατητής-που δεν εξοντώνει μόνο για τις αναπόφευκτες ανάγκες τις όποιας πολεμικής εκστρατείας του, αλλά και για να επιβάλλει βάναυσα δικά του σαθρά πρότυπα, καταπνίγοντας και καταπιέζοντας τους λαούς. Σ'ΑΥΤΗ την κατηγορία δε θα κατατάξω τον Αλέξανδρο με τίποτα. Δε θα αμφισβητήσω ότι είχε μεγαλεπίβολες βλέψεις, (νέος ήταν ορμητικός και δε γίνεται να σκεφτόταν πάντα με τη σύνεση ενός πρεσβύτερου) θα αμφισβητήσω όμως, τις σαθρές και ανάξιες προθέσεις που του προσάπτουν.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:17

Posted: Wed Jan 03, 2007 12:37 pm

Από Clairvoyant_

Υπάρχει ο κατακτητής που οι προθέσεις του τον κάνουν ακόμα και προσφιλή, υπάρχει κι ο κατακτητής-καταπατητής-που δεν εξοντώνει μόνο για τις αναπόφευκτες ανάγκες τις όποιας πολεμικής εκστρατείας του, αλλά και για να επιβάλλει βάναυσα δικά του σαθρά πρότυπα, καταπνίγοντας και καταπιέζοντας τους λαούς.


Μάλλον κι εσύ δε με διαβάζεις προσεκτικά (λες να φταίει που κοιτάς το φαγητό μην καεί ? :D) . Η πρόθεση όλων των κατακτητών σε πρώτη φάση είναι η ίδια...ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΟΥΝ. Μεγαλεπήβολα σχέδια επέκτασης και απόκτησης εδαφών, εξουσίας και επιβολής σε άλλους λαούς. Ο τρόπος που θα φερθούν μετά διαφέρει σαφώς...Ακόμα και στη σύγχρονη ιστορία μας, διαφορετικά συμπεριφέρθηκαν οι Ιταλοί από τους Γερμανούς κατακτητές στην κατοχή και τον πόλεμο του '40. Ο Αλέξανδρος σίγουρα δεν υπήρξε κάποιος τύρρανος που φέρθηκε βάναυσα στους κατακτημένους λαούς. Απλά μην μπλέκουμε τον τρόπο που στη στη συνέχεια (και για λίγο χρονικό διάστημα είναι η αλήθεια) αντιμετώπισε τους λαούς, με τις προθέσεις του για επέκτατικό πόλεμο, μεγαλύτερη εξουσία και δύναμη...Το ότι είναι "δικός" μας δεν σημαίνει ότι πρέπει να ασπαστούμε την ιδέα του επεκτατικού πολέμου, άσχετα με τον τρόπο που στη συνέχεια συμπεριφέρθηκε στους λαούς που κατέκτησε. Εκεί εστιάζετε η ένστασή μου, και οι προθέσεις του (επεκτατικός πόλεμος) δεν δικαιολογούνται από το νεαρό της ηλικίας του Αλεξάνδρου.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:18

Posted: Wed Jan 03, 2007 12:41 pm

Από ΑρΕλα

Το ότι είναι "δικός" μας δεν σημαίνει ότι πρέπει να ασπαστούμε την ιδέα του επεκτατικού πολέμου, άσχετα με τον τρόπο που στη συνέχεια συμπεριφέρθηκε στους λαούς που κατέκτησε. Εκεί εστιάζετε η ένστασή μου, και οι προθέσεις του (επεκτατικός πόλεμος) δεν δικαιολογούνται από το νεαρό της ηλικίας του Αλεξάνδρου.



Μας είδα και τώρα που ασπαζόμαστε την ιδέα της "σύνεσης", της "ελληνοτουρκικής φιλίας" και κάνουμε τη γλώσσα μας παπιόν! Μας παίρνουν και τα σώβρακα μέρα τη μέρα! 'Ασε με ρε Χρηστάκη να χαρείς!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:18

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:04 pm

Από _XRHSTOS_


Δεν έχω το περιθώριο του χρόνου να επεκταθώ άναλυτικά για την ιστορία του Μ.Αλεξάνδρου. Θα γράψω μόνο δυο λογάκια προς το παρών!

Βλέπω και πάλι τα γνωστά,περί "ιμπεριαλιστικών πολέμων που είχε κάνει ο Μέγας Αλέξανδρος" κλπ κλπ....

Κατ' αρχήν,η εκστρατεία του Μ.Αλεξάνδρου,δεν ήταν μια εκστρατεία ενατίων ελευθέρων και ανεξαρτήτων κρατών! Ήταν μια εκστρατεία εναντίων μίας αυτοκρατορίας που είχε υπόδουλους διάφορους λαούς. Γι' αυτό το λόγο άλλωστε,στην αρχή,όλοι οι υπόδουλοι,υπό την Περσική Αυτοκρατορία, λαοί,υποδέχτηκαν το Μ.Αλέξανδρο ως απελευθερωτή!
Εν συνεχεία,οι λαοί αυτοί,δεν είχαν φέρει αντιρρήσεις (πλην των Εβραίων που ήθελαν το δικό τους κράτος και των Περσών που είχαν χάσει την αυτοκρατορία τους) για τη νεά Αυτοκρατορία,αυτήν του Μεγάλου Αλεξάνδρου! Κιόχι μόνο δεν έφεραν αντιρρήσεις,αλλά τον τιμούσαν κιόλας! Τόσο πολύ,που μέχρι σήμερα δίνουν το όνομά του στα παιδιά τους (του κατά τα άλλα "μισητού κατακτητή")!
Από εκεί και πέρα,στη νέα του αυτοκρατορία,ο Μέγας Αλέξανδρος,φαίνεται να είχε δημιουργήσει ένα σύστημα κοινωνικού δικαίου,αναπτύχθηκαν οι επιστήμες και παράλληλα διέδωσε την ελληνική γλώσσα και τον ελληνικό πολιτισμό! Αξίζει να σημειωθεί,ότι στην Αυτοκρατορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου,όλοι οι λαοί της αυτοκρατορίας,διατηρούσαν την εθνική τους συνείδηση και τον πολιτισμό τους!


Όσο για αυτούς που ισχυρίζονται ότι "ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν ένας ιμπεριαλιστής που κατέκτησε και καταπίεζε διάφορους λαούς",τους θέτω το εξής ερώτημα. Γιατί ο Λένιν,όταν ολοκλήρωσε τη μπολσεβικική επανάσταση εναντίων της τσαρικής Ρωσίας δεν κράτησε υπό την επηρροή του κράτους του και δεν έδωσε την εδαφική κι εθνική τους ανεξαρτησία,σε μια σειρά-υπό ρωσική κατοχή-λαών,όπως οι Ουκρανοί,οι Καζάκοι,οι Τουρκμένοι και άλλοι;
Ήθελε μήπως να τους "κοινωνικοποιήσει",καταπολεμώντας τον καπιταλισμό,όπως αντστοίχως "εκδημοκρατίζει" λαούς ο Μπούς,καταπολεμώντας τον "ολοκληρωτισμό";
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:19

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:08 pm

Από Clairvoyant_

Μας είδα και τώρα που ασπαζόμαστε την ιδέα της "σύνεσης", της "ελληνοτουρκικής φιλίας" και κάνουμε τη γλώσσα μας παπιόν! Μας παίρνουν και τα σώβρακα μέρα τη μέρα!


Η ελληνοτουρκική φιλία είναι μια παπάρα που μας πασάρει ο Γιωργάκης κι ο Κωστάκης....Δυστυχώς επί της ουσίας δεν έχει γίνει κανένα βήμα προσέγγισης (για φιλία ούτε λόγος να γίνεται....) μεταξύ των δυο χωρών....
Απλά είμαι οπαδός της άποψης ότι ο πόλεμος είναι η μεγαλύτερη ανοησία που "δημιούργησε" ο άνθρωπος και θα πρέπει πάσι θυσία να τον αποφεύγει (δεν μιλάω φυσικά για την περίπτωση υπεράσπισης ενός έθνους και των ανθρωπίνων ιδανικών) , πόσο μάλλον να τον επιδιώκει....Έχει τύχει ποτέ να σκεφτείτε (ειδικά εσείς οι γυναίκες που στην πράξη του απέχετε) τι σημαίνει πόλεμος? Άλλο να το βλέπουμε στην τηλεόραση και να διαβάζουμε στην ιστορία για τη μάχη στον Γρανικό ποταμό κλπ, κι αλλο να είσαι στρατιώτης στο πεδίο της μάχης, μια μύγα που τώρα υπάρχει και την επόμενη στιγμή σφαγιάζεται...
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:19

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:11 pm

Από ΑρΕλα

_XRHSTOS_ έγραψε: Δεν έχω το περιθώριο του χρόνου να επεκταθώ άναλυτικά για την ιστορία του Μ.Αλεξάνδρου. Θα γράψω μόνο δυο λογάκια προς το παρών!

Βλέπω και πάλι τα γνωστά,περί "ιμπεριαλιστικών πολέμων που είχε κάνει ο Μέγας Αλέξανδρος" κλπ κλπ....

Κατ' αρχήν,η εκστρατεία του Μ.Αλεξάνδρου,δεν ήταν μια εκστρατεία ενατίων ελευθέρων και ανεξαρτήτων κρατών! Ήταν μια εκστρατεία εναντίων μίας αυτοκρατορίας που είχε υπόδουλους διάφορους λαούς. Γι' αυτό το λόγο άλλωστε,στην αρχή,όλοι οι υπόδουλοι,υπό την Περσική Αυτοκρατορία, λαοί,υποδέχτηκαν το Μ.Αλέξανδρο ως απελευθερωτή!
Εν συνεχεία,οι λαοί αυτοί,δεν είχαν φέρει αντιρρήσεις (πλην των Εβραίων που ήθελαν το δικό τους κράτος και των Περσών που είχαν χάσει την αυτοκρατορία τους) για τη νεά Αυτοκρατορία,αυτήν του Μεγάλου Αλεξάνδρου! Κιόχι μόνο δεν έφεραν αντιρρήσεις,αλλά τον τιμούσαν κιόλας! Τόσο πολύ,που μέχρι σήμερα δίνουν το όνομά του στα παιδιά τους (του κατά τα άλλα "μισητού κατακτητή")!
Από εκεί και πέρα,στη νέα του αυτοκρατορία,ο Μέγας Αλέξανδρος,φαίνεται να είχε δημιουργήσει ένα σύστημα κοινωνικού δικαίου,αναπτύχθηκαν οι επιστήμες και παράλληλα διέδωσε την ελληνική γλώσσα και τον ελληνικό πολιτισμό! Αξίζει να σημειωθεί,ότι στην Αυτοκρατορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου,όλοι οι λαοί της αυτοκρατορίας,διατηρούσαν την εθνική τους συνείδηση και τον πολιτισμό τους!


Όσο για αυτούς που ισχυρίζονται ότι "ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν ένας ιμπεριαλιστής που κατέκτησε και καταπίεζε διάφορους λαούς",τους θέτω το εξής ερώτημα. Γιατί ο Λένιν,όταν ολοκλήρωσε τη μπολσεβικική επανάσταση εναντίων της τσαρικής Ρωσίας δεν κράτησε υπό την επηρροή του κράτους του και δεν έδωσε την εδαφική κι εθνική τους ανεξαρτησία,σε μια σειρά-υπό ρωσική κατοχή-λαών,όπως οι Ουκρανοί,οι Καζάκοι,οι Τουρκμένοι και άλλοι;
Ήθελε μήπως να τους "κοινωνικοποιήσει",καταπολεμώντας τον καπιταλισμό,όπως αντστοίχως "εκδημοκρατίζει" λαούς ο Μπούς,καταπολεμώντας τον "ολοκληρωτισμό";



Ν'αγιάσουν τα χεράκια σου που πληκτρολόγησαν εδώ μεγάλε! :worship:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:20

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:13 pm

Από _XRHSTOS_

Clairvoyant_ έγραψε: Συγγνώμη αλλά...πόλεμος εκπολιτιστικός??? :shock: :shock: :shock:
Μάλλον αγνοείς τα δεινά του πολέμου.... :roll:



Τα δεινά του πολέμου.
Πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να μάθω τα δεινά που προκάλεσε ο πόλεμος που είχε κάνει ο Φιντέλ Κάστρο στην Κούβα ή ο Λένιν στη Ρωσία.


Επί τι ευκαιρία,ο Ριζοσπάστης της προηγούμενης Κυριακής (24 Δεκεμβρίου) είχε στο ένθετό του 7ημέρες αφιέρωμα στο ΔΣΕ. Μεταξύ άλλων,στο αφιέρωμά του,σαν "απάντηση" στους ειρινηστές επικριτές του ΔΣΕ,χλεύαζε όσους ισχυρίζονται ότι "δεν υπάρχουν καλοί και κακοί πόλεμοι"..... :roll:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:20

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:17 pm

Από ΑρΕλα

Clairvoyant_ έγραψε:
Μας είδα και τώρα που ασπαζόμαστε την ιδέα της "σύνεσης", της "ελληνοτουρκικής φιλίας" και κάνουμε τη γλώσσα μας παπιόν! Μας παίρνουν και τα σώβρακα μέρα τη μέρα!


Η ελληνοτουρκική φιλία είναι μια παπάρα που μας πασάρει ο Γιωργάκης κι ο Κωστάκης....Δυστυχώς επί της ουσίας δεν έχει γίνει κανένα βήμα προσέγγισης (για φιλία ούτε λόγος να γίνεται....) μεταξύ των δυο χωρών....
Απλά είμαι οπαδός της άποψης ότι ο πόλεμος είναι η μεγαλύτερη ανοησία που "δημιούργησε" ο άνθρωπος και θα πρέπει πάσι θυσία να τον αποφεύγει (δεν μιλάω φυσικά για την περίπτωση υπεράσπισης ενός έθνους και των ανθρωπίνων ιδανικών) , πόσο μάλλον να τον επιδιώκει....Έχει τύχει ποτέ να σκεφτείτε (ειδικά εσείς οι γυναίκες που στην πράξη του απέχετε) τι σημαίνει πόλεμος? Άλλο να το βλέπουμε στην τηλεόραση και να διαβάζουμε στην ιστορία για τη μάχη στον Γρανικό ποταμό κλπ, κι αλλο να είσαι στρατιώτης στο πεδίο της μάχης, μια μύγα που τώρα υπάρχει και την επόμενη στιγμή σφαγιάζεται...



Δεν κατάλαβες. Εγώ (και κανείς εδώ υπέρμαχος της ιστορίας του Αλεξάνδρου) δεν εγκωμιάζει, εγκρίνει, ή βλογάει τον πόλεμο.
Θαρρώ πως όλοι λίγο ως πολύ, γνωρίζουμε τα δεινά του. (Εγώ θα'μουν ηλίθια αν δε γνώριζα κάτι που εν μέρει ΒΙΩΣΑ κι όλας μέσα απ'το θειο μου, βλέπε ημερολόγιό του καμιά φορά :Ρ)

'Ομως ο πόλεμος είναι μια ιστορική πραγματικότητα σε ΟΛΕΣ τις εποχές στον πλανήτη. 'Οσο κι αν τον ξορκίζουμε όλοι, ξέρουμε πως είναι ένα ιστορικό δεδομένο αυτό, και βλέπουμε κι ακόμα και σήμερα στην εποχή του "πολιτισμού", πόσο σαθρά σενάρια εξυφαίνονται και πώς υλοποιούνται εξόφαθλμα άδικες πολεμικές επεμβάσεις υπέρ πατρίδος λέει, χωρίς αντίκρυσμα... Σίγουρα λοιπόν, κανείς δεν είναι υπέρ του πολέμου, όμως αναγάζεται να τον βιώσει έστω και θεωρητικά κάποια στιγμή σαν στιγνή αλλά υπαρκτή πραγματικότητα. Το να αφορίζουμε όμως όλα τα δεινά όλων των πόλέμων που υπέστη και υφίσταται ακόμα η ανθρωπότητα, για να εκφράσουμε όψιμα τα φιλειρηνικά μας συναισθήματα, με εξλιαστήριο θύμα το πρόσωπο του Αλέξανδρου, νομίζω ότι είναι άτοπο και δισεβές.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:21

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:22 pm

Από Clairvoyant_

Κατ' αρχήν,η εκστρατεία του Μ.Αλεξάνδρου,δεν ήταν μια εκστρατεία ενατίων ελευθέρων και ανεξαρτήτων κρατών! Ήταν μια εκστρατεία εναντίων μίας αυτοκρατορίας που είχε υπόδουλους διάφορους λαούς.


Και πάλι εκστρατεία ήταν, επεκτατικός πόλεμος..Δηλαδή το ότι πας να κατακτήσεις εσύ κάτι που ήδη έχει κατακτήσει κάποιος άλλος έχει διαφορά? Απλά αλλάζουν λίγο τα ονόματα στο πεδίο της μάχης απή τη μια πλευρά.... :roll:
Αξίζει να σημειωθεί,ότι στην Αυτοκρατορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου,όλοι οι λαοί της αυτοκρατορίας,διατηρούσαν την εθνική τους συνείδηση και τον πολιτισμό τους!


Κάτσε γιατί οι προηγούμενοι μίλησαν για εκπολιτιστικό πόλεμο....Τους εκπολίτισε τελικά ή τους άφησε να διατηρήσουν τον πολιτισμό τους ? (που δεν είχαν για τους προλαλήσαντες)

Εμμένετε όλοι στο πως συμπεριφέρθηκε στους λαούς που κατέκτησε για το πολύ μικρό χρονικό διάστημα που έζησε για να τους διακυβερνήσει πάνω στο οποίο προσωπικά δεν έχω αντιρρήσεις....Η ένστασή μου εστιάζεται στην ιδέα του επεκτατικού πολέμου και σ αυτό δεν απαντάτε.....
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:21

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:30 pm

Από ΑρΕλα


Αχ ρε Χρήστο έχω δουλειές στο σπίτι, θα γυρίσει ο Καλλλλ-ός μου και θα το βρει μαντάρα γιατί ΕΣΥ δε μ'αφήνεις! :loco:
Δηλαδή το ότι πας να κατακτήσεις εσύ κάτι που ήδη έχει κατακτήσει κάποιος άλλος έχει διαφορά?


'Εχει έχει, όταν εσύ είσαι δικαιότερος, ευγενέστερος και σωστότερος ηγεμόνας απ'τον προηγούμενο.

Η ένστασή μου εστιάζεται στην ιδέα του επεκτατικού πολέμου και σ αυτό δεν απαντάτε.....


Εγώ σου απάντησα αλλά εσύ μου το γύρισες στον καρσιλαμά για τα δεινά του πολέμου. Εγώ σου είπα ότι είμαι ΚΑΤΑ της "συνετής" λογικής που ξορκίζει και αφορίζει τον επεκτατισμό ΓΙΑ ΜΑΣ, όταν για ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ εξακολουθεί να'ναι απολύτως θεμιτός. Επεκτατισμός θα ήταν ν'ανακτήσουμε εδάφη μας απωλεσθέντα σήμερα? 'Οχι δε θα'ταν αλλά το λέμε επεκτατισμό και διακωμωδούμε όσους μιλούν για την κόκκινη μηλιά.
Και στην τελική αν έχω να διαλέξω μεταξύ επεκτατισμού και απαράδεκτου ραγιαδισμού που παρουσιάζουμε ως λαός σήμερα, με τη μορφή του εθνικού ζήτουλα στην παγκόσμια πολιτική σκακιέρα, (δημιουργώντας νέο είδος πιονιού που δεν υπάρχει κι όλας), χίλιες φορές ο επεκτατισμός. Σαφές?

Α, και πού είσαι...
Κάτσε γιατί οι προηγούμενοι μίλησαν για εκπολιτιστικό πόλεμο....Τους εκπολίτισε τελικά ή τους άφησε να διατηρήσουν τον πολιτισμό τους ? (που δεν είχαν για τους προλαλήσαντες)


Δεν μπορούν να ενυπάρχουν και να ισχύουν και τα δύο ταυτόχρονα?
Ανέφικτο για σένα? Εγώ το θεωρώ εφικτό. ΑΥΤΟ έκανε.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:22

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:35 pm

Από Pagona

Τα δεινά του πολέμου.
Πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να μάθω τα δεινά που προκάλεσε ο πόλεμος που είχε κάνει ο Φιντέλ Κάστρο στην Κούβα ή ο Λένιν στη Ρωσία.


Επί τι ευκαιρία,ο Ριζοσπάστης της προηγούμενης Κυριακής (24 Δεκεμβρίου) είχε στο ένθετό του 7ημέρες αφιέρωμα στο ΔΣΕ. Μεταξύ άλλων,στο αφιέρωμά του,σαν "απάντηση" στους ειρινηστές επικριτές του ΔΣΕ,χλεύαζε όσους ισχυρίζονται ότι "δεν υπάρχουν καλοί και κακοί πόλεμοι".....


καλέ μου άνθρωπε...μην γυρίσουμε ΚΑΙ αυτό το θέμα σε ανάλυση των θέσεων του ΚΚΕ! Ας μείνουμε στον Μ.Αλέξανδρο και στο τί εστί πόλεμος τελικά, και ας διακρίνουμε μερικά πράγματα όπως ας πούμε οτι άλλο είναι η πρόθεση, κι άλλο το αποτέλεσμα. Αν και συνήθως ταυτίζονται ή μάλλον συνάπτονται θετικά! Μπορούμε να συζητήσουμε όμως για το αν πρέπει να κρίνουμε καταστάσεις ή και ανθρώπους απο τις προθέσεις ή απο τα αποτελέσματα. Αυτό θα είναι εντός θέματος νομίζω... Το ΚΚΕ είναι εκτός (νομίζω πάλι, μπορεί να κάνω και λάθος). Ειδικά για την Κούβα έχει συζητηθεί σε άλλο νήμα εκτενέστατα, και είναι όντως ΕΚΤΟΣ θέματος γενικώς... :)
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:23

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:37 pm

Από Clairvoyant_

Θαρρώ πως όλοι λίγο ως πολύ, γνωρίζουμε τα δεινά του. (Εγώ θα'μουν ηλίθια αν δε γνώριζα κάτι που εν μέρει ΒΙΩΣΑ κι όλας μέσα απ'το θειο μου, βλέπε ημερολόγιό του καμιά φορά :Ρ)


Τα δεινά του φιλαράκι δεν τα γνωρίζουμε γιατί η γενια μας (και η δική σου) ευτυχώς δεν γνώρισαν πολέμους....Σκέψου μόνο το σκηνικό να είσαι αλεξιπτωτιστής και να είσαι έτοιμος να πέσεις σε εχθρικό έδαφος, παλικάρι 20-30 χρονών ή πιλότος αντίστοιχα και να έχεις διαταγή να πας να βομβαρδίσεις, χωρίς να σου φτάνουν τα καύσιμα για να γυρίσεις και να το ξέρεις από πριν....έχεις σκεφτεί πως είναι να τελειώνει η ζωή σου τόσο νέος επειδή κάποιος αλαζόνας ηγεμόνας θέλει να μεγαλώσει το βασίλειό του και να παριστάνει το Θεό?
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:24

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:39 pm

Από ΑρΕλα


Δεν έχεις άδικο Παγωνί μου, αλλά από την άλλη, υπάρχουν πολλοί που μπαίνουν σε συμψηφισμούς, που γέρνουν προς την αρνητική εικόνα του Αλέξανδρου. (Εχω ακούσει ταυτίσεις του με Μπους, Χιτλερ κλπ). 'Οταν είναι να συμψηφίσουμε κάτι που γέρνει προς το θετικό για εκείνον...τότε συχνά θυμόμαστε πως δε θα'πρεπε να γίνονται συμψηφισμοί. Αν είναι να συμψηφίζουμε (πράγμα που προσωπικά δε γουστάρω), και να συγκρίνουμε, ας το κάνουμε σε όλη του την έκταση, όχι μεμονωμένα με δύο μέτρα και δυο σταθμά.

ALEXANDER THE GREAT RULES, ΡΕ!

ΓΙΑΤΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΡΟΚ!
:worship:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:24

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:42 pm

Από _XRHSTOS_

Clairvoyant_ έγραψε:
Κατ' αρχήν,η εκστρατεία του Μ.Αλεξάνδρου,δεν ήταν μια εκστρατεία ενατίων ελευθέρων και ανεξαρτήτων κρατών! Ήταν μια εκστρατεία εναντίων μίας αυτοκρατορίας που είχε υπόδουλους διάφορους λαούς.


Και πάλι εκστρατεία ήταν, επεκτατικός πόλεμος..Δηλαδή το ότι πας να κατακτήσεις εσύ κάτι που ήδη έχει κατακτήσει κάποιος άλλος έχει διαφορά? Απλά αλλάζουν λίγο τα ονόματα στο πεδίο της μάχης απή τη μια πλευρά.... :roll:
Αξίζει να σημειωθεί,ότι στην Αυτοκρατορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου,όλοι οι λαοί της αυτοκρατορίας,διατηρούσαν την εθνική τους συνείδηση και τον πολιτισμό τους!


Κάτσε γιατί οι προηγούμενοι μίλησαν για εκπολιτιστικό πόλεμο....Τους εκπολίτισε τελικά ή τους άφησε να διατηρήσουν τον πολιτισμό τους ? (που δεν είχαν για τους προλαλήσαντες)

Εμμένετε όλοι στο πως συμπεριφέρθηκε στους λαούς που κατέκτησε για το πολύ μικρό χρονικό διάστημα που έζησε για να τους διακυβερνήσει πάνω στο οποίο προσωπικά δεν έχω αντιρρήσεις....Η ένστασή μου εστιάζεται στην ιδέα του επεκτατικού πολέμου και σ αυτό δεν απαντάτε.....


Χρήστο,σε ότι φορά την εκστρατεία,σου ανατπαντώ,με ερώτηση.
Γιατί κι ο Λένιν,όταν νίκησε το ιμπεριαλιστικό και Τσαρικό καθεστώς,δεν έδωσε την εδαφική ακεραιότητα ,σε λαούς όπως οι Καζάκοι,οι Ουκρανοί και άλλοι;

Σε ότι αφορά τις δικές μου γνώσεις,υπήρχαν ήδη λαοί και πολιτισμοί σε αυτές τις περιοχές,Ασσύριοι,Σύριοι,Αιγύπτιοι,Ινδοί και άλλοι.
Ο Μέγας Αλέξανδρος,απλά τους διέδωσε τον ελληνικό πολιτισμό,και τους εκπολίτησε,καταργώντας μια σειρά βαρβάρων εθίμων που υπήρχαν σε αυτούς τους λαούς!

Σε ότι αφορά τον εκτός συνόρων/επεκτατικό πόλεμο,και ο "πόλεμος κατά του φασισμού" στο Β'Π.Π. με αυτή τη λογική,ήταν επεκτατικός πόλεμος,αφού οι δυτικοί και οι Σοβιετικοί,έφτασαν μέχρι το εσωτερικό της Γερμανίας,αποφασίζοντας στη συνέχεια οι ίδιοι για το μέλλον του Γερμανικού λαού,ερήμην του Γερμανικού λαού,γιατί τα συμφέροντά τους,έφταναν μέχρι...τη διακυβέρνηση αυτής της χώρας! Επειδή μάλιστα τα συμφέροντά τους ήταν αντικρουόμενα,οδήγησαν τη Γερμανία στη διχοτόμηση!

Καλώς λοιπόν ή κακώς επεκτάθηκε αυτός ο πόλεμος (από δυτικούς και Σοβιετικούς) στο εσωτερικό της Γερμανίας;

Το σημαντικότερο όμως είναι,εαν καλώς ή κακώς οι δυτικοί και οι Σοβιετικοί,όρισαν κυβερνήσεις δικής τους επηρροής για το γερμανικό λαό,μετά το πέρας του Β'Π.Π.;
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:25

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:43 pm

Από Pagona

ALEXANDER THE GREAT RULES, ΡΕ!

ΓΙΑΤΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΡΟΚ!
_________________


Ε, σ'αυτό δεν μπορώ να φέρω αντίρρηση!
Γειά μας, και γειά του λοιπόν :) (πάει η ιδεολογία...για τα μάτια του Αλέξανδρου όλα!)
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:25

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:47 pm

Από ΑρΕλα


Στην υγειά του μεγάλου λοιπόν, εκεί που βρίσκεται και την έχει πολύ ωραία, και γελάει με τις συζητήσεις που κάνουμε γι'αυτόν ! :beer:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:26

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:49 pm

Από _XRHSTOS_

Pagona έγραψε:
Τα δεινά του πολέμου.
Πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να μάθω τα δεινά που προκάλεσε ο πόλεμος που είχε κάνει ο Φιντέλ Κάστρο στην Κούβα ή ο Λένιν στη Ρωσία.


Επί τι ευκαιρία,ο Ριζοσπάστης της προηγούμενης Κυριακής (24 Δεκεμβρίου) είχε στο ένθετό του 7ημέρες αφιέρωμα στο ΔΣΕ. Μεταξύ άλλων,στο αφιέρωμά του,σαν "απάντηση" στους ειρινηστές επικριτές του ΔΣΕ,χλεύαζε όσους ισχυρίζονται ότι "δεν υπάρχουν καλοί και κακοί πόλεμοι".....


καλέ μου άνθρωπε...μην γυρίσουμε ΚΑΙ αυτό το θέμα σε ανάλυση των θέσεων του ΚΚΕ! Ας μείνουμε στον Μ.Αλέξανδρο και στο τί εστί πόλεμος τελικά, και ας διακρίνουμε μερικά πράγματα όπως ας πούμε οτι άλλο είναι η πρόθεση, κι άλλο το αποτέλεσμα. Αν και συνήθως ταυτίζονται ή μάλλον συνάπτονται θετικά! Μπορούμε να συζητήσουμε όμως για το αν πρέπει να κρίνουμε καταστάσεις ή και ανθρώπους απο τις προθέσεις ή απο τα αποτελέσματα. Αυτό θα είναι εντός θέματος νομίζω... Το ΚΚΕ είναι εκτός (νομίζω πάλι, μπορεί να κάνω και λάθος). Ειδικά για την Κούβα έχει συζητηθεί σε άλλο νήμα εκτενέστατα, και είναι όντως ΕΚΤΟΣ θέματος γενικώς... :)


Εντός,εκτός κι επί τ' αυτά,εγώ απλά έδωσα μια απάντηση για τα δεινά του πολέμου,εφόσον θίχτηκε κι αυτό το θέμα στην ενότητα.

(Σίγουρα,το σωστό είναι να αποφεύγονται οι πόλεμοι,αλλά όπως και να το κάνουμε,υπάρχουν και καλοί και κακοί)
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:26

PostPosted: Wed Jan 03, 2007 1:50 pm

Από ΑρΕλα

Clairvoyant_ έγραψε:
Θαρρώ πως όλοι λίγο ως πολύ, γνωρίζουμε τα δεινά του. (Εγώ θα'μουν ηλίθια αν δε γνώριζα κάτι που εν μέρει ΒΙΩΣΑ κι όλας μέσα απ'το θειο μου, βλέπε ημερολόγιό του καμιά φορά :Ρ)


Τα δεινά του φιλαράκι δεν τα γνωρίζουμε γιατί η γενια μας (και η δική σου) ευτυχώς δεν γνώρισαν πολέμους....Σκέψου μόνο το σκηνικό να είσαι αλεξιπτωτιστής και να είσαι έτοιμος να πέσεις σε εχθρικό έδαφος, παλικάρι 20-30 χρονών ή πιλότος αντίστοιχα και να έχεις διαταγή να πας να βομβαρδίσεις, χωρίς να σου φτάνουν τα καύσιμα για να γυρίσεις και να το ξέρεις από πριν....έχεις σκεφτεί πως είναι να τελειώνει η ζωή σου τόσο νέος επειδή κάποιος αλαζόνας ηγεμόνας θέλει να μεγαλώσει το βασίλειό του και να παριστάνει το Θεό?


Δεν ξέρουμε τα δεινά επειδή δεν τα βιώσαμε στο πετσί μας?

Θα διαφωνήσω. Εμένα κάτι ακόμα κλαίει μέσα μου για την σφαγή που διαδραματιζόταν στο Ιρακ, κι εμείς τη βλέπαμε ως τηλεοπτικό υπερθέαμα, όπως και για τη σφαγή στο Λίβανο, ακόμα πιο πρόσφατη λαίλαπα...
Και στέκομαι στα πρόσφατα για να μη σε πάω σε Βιετνάμ που ήσουν αγέννητος ή βρέφος, αλλά εμένα με πονάγανε κι αυτές οι παράλογες σφαγές ενός ανίερου, άτιμου πολέμου για χάρη γοήτρου και άνομων συμφερόντων!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:27

Posted: Wed Jan 03, 2007 2:26 pm

Από The_Saboteur

Τα δεινά του φιλαράκι δεν τα γνωρίζουμε γιατί η γενια μας (και η δική σου) ευτυχώς δεν γνώρισαν πολέμους....Σκέψου μόνο το σκηνικό να είσαι αλεξιπτωτιστής και να είσαι έτοιμος να πέσεις σε εχθρικό έδαφος, παλικάρι 20-30 χρονών ή πιλότος αντίστοιχα και να έχεις διαταγή να πας να βομβαρδίσεις, χωρίς να σου φτάνουν τα καύσιμα για να γυρίσεις και να το ξέρεις από πριν....έχεις σκεφτεί πως είναι να τελειώνει η ζωή σου τόσο νέος επειδή κάποιος αλαζόνας ηγεμόνας θέλει να μεγαλώσει το βασίλειό του και να παριστάνει το Θεό?

Ξεφευγουμε απο το θεμα του Αλεξανδρου μιας κι αυτος δεν ειχε αλεξιπτωτηστες :)
τωρα τα οσα περιεγραψες μου φανταζουν στιγμες που θα θελα να ζησω.
ο Αλεξιπτωτιστης που λες σε καθε στρατο καθε εθνους εγινε αλεξιπτωτιστης απο επιλογη, το ιδιο κι ο πιλοτος. οποτε μην προκαταβαλεις την αποψη των συνειδητοποιημενων που επελεξαν να ειναι στρατιωτες (οποιουδηποτε εθνους)
Gott mit uns
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:28

Posted: Wed Jan 03, 2007 2:27 pm

Από Αίολος

Ε, σ'αυτό δεν μπορώ να φέρω αντίρρηση!
Γειά μας, και γειά του λοιπόν :) (πάει η ιδεολογία...για τα μάτια του Αλέξανδρου όλα!


Αυτό είναι ό,τι χειρότερον. Να κρίνουμε και να προβάλλουμε καταστάσεις ή ανθρώπους υπό το ιδεολογικόν μας πρίσμα!!! Κι εγώ ως Εθνικοσοσιαλιστής μπορώ να ταχθώ κατά της Μοναρχίας και να κατηγορήσω τον Μέγα Αλέξανδρο επειδή ήτο Μονάρχης. Πάμε καλά ρε;

Όπως η Καβάλα είχε ονομασθεί η "Κόκκινη Καβάλα" επειδή είχε κάποτε πολλούς κομμουνιστές, να ονομάσω και το κανάλι "Τα Κόκκινα Ιδεογραφήματα";
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:28

Posted: Wed Jan 03, 2007 2:38 pm

Από ΑρΕλα

Όπως η Καβάλα είχε ονομασθεί η "Κόκκινη Καβάλα" επειδή είχε κάποτε πολλούς κομμουνιστές, να ονομάσω και το κανάλι "Τα Κόκκινα Ιδεογραφήματα";


:xaxas: Πού τέτοια τύχη!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:28

Posted: Wed Jan 03, 2007 2:39 pm

Από Αίολος


χαχαχααχαχχαχα.... καλό!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:29

Posted: Wed Jan 03, 2007 2:43 pm

Από Pagona

Αυτό είναι ό,τι χειρότερον. Να κρίνουμε και να προβάλλουμε καταστάσεις ή ανθρώπους υπό το ιδεολογικόν μας πρίσμα!!! Κι εγώ ως Εθνικοσοσιαλιστής μπορώ να ταχθώ κατά της Μοναρχίας και να κατηγορήσω τον Μέγα Αλέξανδρο επειδή ήτο Μονάρχης. Πάμε καλά ρε;

Όπως η Καβάλα είχε ονομασθεί η "Κόκκινη Καβάλα" επειδή είχε κάποτε πολλούς κομμουνιστές, να ονομάσω και το κανάλι "Τα Κόκκινα Ιδεογραφήματα";


Πολύφημε!? Άσχετο! Και τέλος πάντων, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι υπο το ιδεολογικό του πρίσμα κρίνει ο καθείς τα όσα συμβαίνουν γύρω του! Δεν μπορώ να κρίνω κάποιον ως εθνικοσοσιαλίστρια γιατί δεν είμαι! Θα τον κρίνω ως αυτό που είμαι (που δεν είναι της παρούσης τί είμαι!)... Και ακόμα πιο τέλος πάντων, δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι επιθετικός. Έκανα και λίγο πλάκα με την Βίκυ...επιτρέπεται...έτσι;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Ιστορία”