Ο Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (από LUNCHBOX)

Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:24

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:42 pm

Από _XRHSTOS_

Clairvoyant_ έγραψε:
Κατ' αρχήν,η εκστρατεία του Μ.Αλεξάνδρου,δεν ήταν μια εκστρατεία ενατίων ελευθέρων και ανεξαρτήτων κρατών! Ήταν μια εκστρατεία εναντίων μίας αυτοκρατορίας που είχε υπόδουλους διάφορους λαούς.


Και πάλι εκστρατεία ήταν, επεκτατικός πόλεμος..Δηλαδή το ότι πας να κατακτήσεις εσύ κάτι που ήδη έχει κατακτήσει κάποιος άλλος έχει διαφορά? Απλά αλλάζουν λίγο τα ονόματα στο πεδίο της μάχης απή τη μια πλευρά.... :roll:
Αξίζει να σημειωθεί,ότι στην Αυτοκρατορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου,όλοι οι λαοί της αυτοκρατορίας,διατηρούσαν την εθνική τους συνείδηση και τον πολιτισμό τους!


Κάτσε γιατί οι προηγούμενοι μίλησαν για εκπολιτιστικό πόλεμο....Τους εκπολίτισε τελικά ή τους άφησε να διατηρήσουν τον πολιτισμό τους ? (που δεν είχαν για τους προλαλήσαντες)

Εμμένετε όλοι στο πως συμπεριφέρθηκε στους λαούς που κατέκτησε για το πολύ μικρό χρονικό διάστημα που έζησε για να τους διακυβερνήσει πάνω στο οποίο προσωπικά δεν έχω αντιρρήσεις....Η ένστασή μου εστιάζεται στην ιδέα του επεκτατικού πολέμου και σ αυτό δεν απαντάτε.....


Χρήστο,σε ότι φορά την εκστρατεία,σου ανατπαντώ,με ερώτηση.
Γιατί κι ο Λένιν,όταν νίκησε το ιμπεριαλιστικό και Τσαρικό καθεστώς,δεν έδωσε την εδαφική ακεραιότητα ,σε λαούς όπως οι Καζάκοι,οι Ουκρανοί και άλλοι;

Σε ότι αφορά τις δικές μου γνώσεις,υπήρχαν ήδη λαοί και πολιτισμοί σε αυτές τις περιοχές,Ασσύριοι,Σύριοι,Αιγύπτιοι,Ινδοί και άλλοι.
Ο Μέγας Αλέξανδρος,απλά τους διέδωσε τον ελληνικό πολιτισμό,και τους εκπολίτησε,καταργώντας μια σειρά βαρβάρων εθίμων που υπήρχαν σε αυτούς τους λαούς!

Σε ότι αφορά τον εκτός συνόρων/επεκτατικό πόλεμο,και ο "πόλεμος κατά του φασισμού" στο Β'Π.Π. με αυτή τη λογική,ήταν επεκτατικός πόλεμος,αφού οι δυτικοί και οι Σοβιετικοί,έφτασαν μέχρι το εσωτερικό της Γερμανίας,αποφασίζοντας στη συνέχεια οι ίδιοι για το μέλλον του Γερμανικού λαού,ερήμην του Γερμανικού λαού,γιατί τα συμφέροντά τους,έφταναν μέχρι...τη διακυβέρνηση αυτής της χώρας! Επειδή μάλιστα τα συμφέροντά τους ήταν αντικρουόμενα,οδήγησαν τη Γερμανία στη διχοτόμηση!

Καλώς λοιπόν ή κακώς επεκτάθηκε αυτός ο πόλεμος (από δυτικούς και Σοβιετικούς) στο εσωτερικό της Γερμανίας;

Το σημαντικότερο όμως είναι,εαν καλώς ή κακώς οι δυτικοί και οι Σοβιετικοί,όρισαν κυβερνήσεις δικής τους επηρροής για το γερμανικό λαό,μετά το πέρας του Β'Π.Π.;
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:25

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:43 pm

Από Pagona

ALEXANDER THE GREAT RULES, ΡΕ!

ΓΙΑΤΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΡΟΚ!
_________________


Ε, σ'αυτό δεν μπορώ να φέρω αντίρρηση!
Γειά μας, και γειά του λοιπόν :) (πάει η ιδεολογία...για τα μάτια του Αλέξανδρου όλα!)
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:25

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:47 pm

Από ΑρΕλα


Στην υγειά του μεγάλου λοιπόν, εκεί που βρίσκεται και την έχει πολύ ωραία, και γελάει με τις συζητήσεις που κάνουμε γι'αυτόν ! :beer:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:26

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:49 pm

Από _XRHSTOS_

Pagona έγραψε:
Τα δεινά του πολέμου.
Πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να μάθω τα δεινά που προκάλεσε ο πόλεμος που είχε κάνει ο Φιντέλ Κάστρο στην Κούβα ή ο Λένιν στη Ρωσία.


Επί τι ευκαιρία,ο Ριζοσπάστης της προηγούμενης Κυριακής (24 Δεκεμβρίου) είχε στο ένθετό του 7ημέρες αφιέρωμα στο ΔΣΕ. Μεταξύ άλλων,στο αφιέρωμά του,σαν "απάντηση" στους ειρινηστές επικριτές του ΔΣΕ,χλεύαζε όσους ισχυρίζονται ότι "δεν υπάρχουν καλοί και κακοί πόλεμοι".....


καλέ μου άνθρωπε...μην γυρίσουμε ΚΑΙ αυτό το θέμα σε ανάλυση των θέσεων του ΚΚΕ! Ας μείνουμε στον Μ.Αλέξανδρο και στο τί εστί πόλεμος τελικά, και ας διακρίνουμε μερικά πράγματα όπως ας πούμε οτι άλλο είναι η πρόθεση, κι άλλο το αποτέλεσμα. Αν και συνήθως ταυτίζονται ή μάλλον συνάπτονται θετικά! Μπορούμε να συζητήσουμε όμως για το αν πρέπει να κρίνουμε καταστάσεις ή και ανθρώπους απο τις προθέσεις ή απο τα αποτελέσματα. Αυτό θα είναι εντός θέματος νομίζω... Το ΚΚΕ είναι εκτός (νομίζω πάλι, μπορεί να κάνω και λάθος). Ειδικά για την Κούβα έχει συζητηθεί σε άλλο νήμα εκτενέστατα, και είναι όντως ΕΚΤΟΣ θέματος γενικώς... :)


Εντός,εκτός κι επί τ' αυτά,εγώ απλά έδωσα μια απάντηση για τα δεινά του πολέμου,εφόσον θίχτηκε κι αυτό το θέμα στην ενότητα.

(Σίγουρα,το σωστό είναι να αποφεύγονται οι πόλεμοι,αλλά όπως και να το κάνουμε,υπάρχουν και καλοί και κακοί)
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:26

PostPosted: Wed Jan 03, 2007 1:50 pm

Από ΑρΕλα

Clairvoyant_ έγραψε:
Θαρρώ πως όλοι λίγο ως πολύ, γνωρίζουμε τα δεινά του. (Εγώ θα'μουν ηλίθια αν δε γνώριζα κάτι που εν μέρει ΒΙΩΣΑ κι όλας μέσα απ'το θειο μου, βλέπε ημερολόγιό του καμιά φορά :Ρ)


Τα δεινά του φιλαράκι δεν τα γνωρίζουμε γιατί η γενια μας (και η δική σου) ευτυχώς δεν γνώρισαν πολέμους....Σκέψου μόνο το σκηνικό να είσαι αλεξιπτωτιστής και να είσαι έτοιμος να πέσεις σε εχθρικό έδαφος, παλικάρι 20-30 χρονών ή πιλότος αντίστοιχα και να έχεις διαταγή να πας να βομβαρδίσεις, χωρίς να σου φτάνουν τα καύσιμα για να γυρίσεις και να το ξέρεις από πριν....έχεις σκεφτεί πως είναι να τελειώνει η ζωή σου τόσο νέος επειδή κάποιος αλαζόνας ηγεμόνας θέλει να μεγαλώσει το βασίλειό του και να παριστάνει το Θεό?


Δεν ξέρουμε τα δεινά επειδή δεν τα βιώσαμε στο πετσί μας?

Θα διαφωνήσω. Εμένα κάτι ακόμα κλαίει μέσα μου για την σφαγή που διαδραματιζόταν στο Ιρακ, κι εμείς τη βλέπαμε ως τηλεοπτικό υπερθέαμα, όπως και για τη σφαγή στο Λίβανο, ακόμα πιο πρόσφατη λαίλαπα...
Και στέκομαι στα πρόσφατα για να μη σε πάω σε Βιετνάμ που ήσουν αγέννητος ή βρέφος, αλλά εμένα με πονάγανε κι αυτές οι παράλογες σφαγές ενός ανίερου, άτιμου πολέμου για χάρη γοήτρου και άνομων συμφερόντων!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:27

Posted: Wed Jan 03, 2007 2:26 pm

Από The_Saboteur

Τα δεινά του φιλαράκι δεν τα γνωρίζουμε γιατί η γενια μας (και η δική σου) ευτυχώς δεν γνώρισαν πολέμους....Σκέψου μόνο το σκηνικό να είσαι αλεξιπτωτιστής και να είσαι έτοιμος να πέσεις σε εχθρικό έδαφος, παλικάρι 20-30 χρονών ή πιλότος αντίστοιχα και να έχεις διαταγή να πας να βομβαρδίσεις, χωρίς να σου φτάνουν τα καύσιμα για να γυρίσεις και να το ξέρεις από πριν....έχεις σκεφτεί πως είναι να τελειώνει η ζωή σου τόσο νέος επειδή κάποιος αλαζόνας ηγεμόνας θέλει να μεγαλώσει το βασίλειό του και να παριστάνει το Θεό?

Ξεφευγουμε απο το θεμα του Αλεξανδρου μιας κι αυτος δεν ειχε αλεξιπτωτηστες :)
τωρα τα οσα περιεγραψες μου φανταζουν στιγμες που θα θελα να ζησω.
ο Αλεξιπτωτιστης που λες σε καθε στρατο καθε εθνους εγινε αλεξιπτωτιστης απο επιλογη, το ιδιο κι ο πιλοτος. οποτε μην προκαταβαλεις την αποψη των συνειδητοποιημενων που επελεξαν να ειναι στρατιωτες (οποιουδηποτε εθνους)
Gott mit uns
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:28

Posted: Wed Jan 03, 2007 2:27 pm

Από Αίολος

Ε, σ'αυτό δεν μπορώ να φέρω αντίρρηση!
Γειά μας, και γειά του λοιπόν :) (πάει η ιδεολογία...για τα μάτια του Αλέξανδρου όλα!


Αυτό είναι ό,τι χειρότερον. Να κρίνουμε και να προβάλλουμε καταστάσεις ή ανθρώπους υπό το ιδεολογικόν μας πρίσμα!!! Κι εγώ ως Εθνικοσοσιαλιστής μπορώ να ταχθώ κατά της Μοναρχίας και να κατηγορήσω τον Μέγα Αλέξανδρο επειδή ήτο Μονάρχης. Πάμε καλά ρε;

Όπως η Καβάλα είχε ονομασθεί η "Κόκκινη Καβάλα" επειδή είχε κάποτε πολλούς κομμουνιστές, να ονομάσω και το κανάλι "Τα Κόκκινα Ιδεογραφήματα";
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:28

Posted: Wed Jan 03, 2007 2:38 pm

Από ΑρΕλα

Όπως η Καβάλα είχε ονομασθεί η "Κόκκινη Καβάλα" επειδή είχε κάποτε πολλούς κομμουνιστές, να ονομάσω και το κανάλι "Τα Κόκκινα Ιδεογραφήματα";


:xaxas: Πού τέτοια τύχη!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:28

Posted: Wed Jan 03, 2007 2:39 pm

Από Αίολος


χαχαχααχαχχαχα.... καλό!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:29

Posted: Wed Jan 03, 2007 2:43 pm

Από Pagona

Αυτό είναι ό,τι χειρότερον. Να κρίνουμε και να προβάλλουμε καταστάσεις ή ανθρώπους υπό το ιδεολογικόν μας πρίσμα!!! Κι εγώ ως Εθνικοσοσιαλιστής μπορώ να ταχθώ κατά της Μοναρχίας και να κατηγορήσω τον Μέγα Αλέξανδρο επειδή ήτο Μονάρχης. Πάμε καλά ρε;

Όπως η Καβάλα είχε ονομασθεί η "Κόκκινη Καβάλα" επειδή είχε κάποτε πολλούς κομμουνιστές, να ονομάσω και το κανάλι "Τα Κόκκινα Ιδεογραφήματα";


Πολύφημε!? Άσχετο! Και τέλος πάντων, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι υπο το ιδεολογικό του πρίσμα κρίνει ο καθείς τα όσα συμβαίνουν γύρω του! Δεν μπορώ να κρίνω κάποιον ως εθνικοσοσιαλίστρια γιατί δεν είμαι! Θα τον κρίνω ως αυτό που είμαι (που δεν είναι της παρούσης τί είμαι!)... Και ακόμα πιο τέλος πάντων, δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι επιθετικός. Έκανα και λίγο πλάκα με την Βίκυ...επιτρέπεται...έτσι;
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:29

Posted: Wed Jan 03, 2007 2:52 pm

Από Αίολος


Πρώτον... Όχι παγώνα, λανθάνεσαι. Αντικειμενικότατα κρίνεις και αξιολογείς αυτούς τους ανθρώπους. Όχι βάσει της θρησκείας σου, της ιδεολογίας σου και οποιουδήποτε άλλο δόγματος ή από κοσμοθεωρητικούς κανόνες.
Και κατά δεύτερον... Δεν ήμουν επιθετικός. Απλώς αυτό που είπες μου έδωσε την αφορμή να πω αυτό που είπα. Όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται
...
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:30

Posted: Wed Jan 03, 2007 3:00 pm

Από Pagona

Όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται...


Πολύφημε εκτός του οτι σφάλλεις (γιατί ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΑ δεν θα βρείς άνθρωπο να κρίνει...εκτός αν έχει θεωθεί!!!!), μου πετάς και το τελευταίο για να πείς τί?
Χρησιμοποιείς (υπερτονίζοντας κιόλας) κάτι που είπα για να κάνω πλάκα με την Βίκυ για να κάνεις κουβέντα με ποιόν τρόπο? Στην πλάκα που κάνω μου απαντάς ωρυώμενος και μου λές οτι όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται? Φταίω τώρα ν'ανταπαντήσω πως όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται και απο την πλάκα εσύ έπαθες εγκεφαλικά?

Έστω...το αφήνω εδώ...γιατί το παλεύω γι'αυτή την θέωση που λέγαμε...αλλά λίγο σεβασμό στην ηλικία μου ρε μεγάλε! (:P)
γιατί το παλεύω γι'αυτή την θέωση που λέγαμε


Εξ ου και παρά την ιδεολογία μου (υποκειμενικότητα) έκρινα νομίζω ΑΡΚΕΤΑ αντικειμενικά τον Αλέξανδρο... νομίζω;;;;;!!!

Είμαι στο τσάκ, για την θέωση λέμε...άντε γειά μας και γειά του ΞΑΝΑΛΕΩ, και αυτή την φορά ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ (ήταν κοντός βέβαια, αλλά δεν πειράζει) αν ήμουν στους κατακτηθέντες θά'θελα νά'μουν και ΔΟΥΛΑ του που λέει ο λόγος!!!!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:31

Posted: Wed Jan 03, 2007 3:22 pm

Από Clairvoyant_


Ρε μια ωρίτσα έλειψα κι έχασα ένα κάρο επεισόδια...Άντε να δούμε τι μπορούμε να συμμαζέψουμε... 8)
'Εχει έχει, όταν εσύ είσαι δικαιότερος, ευγενέστερος και σωστότερος ηγεμόνας απ'τον προηγούμενο.


Δηλαδή σώνει και καλά πρέπει να έχουν ηγεμόνα.....Οι προθέσεις σε πρώτη φάση και των 2 είναι ίδιες....ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ
Έπίσης αν είσαι πολιτισμένος δεν σε εκπολιτίζουν...Απλά δέχεσαι επιρροές από κάποιον άλλο ισχυρότερο πολιτισμό μέχρι κάποιων σημείων....
Πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να μάθω τα δεινά που προκάλεσε ο πόλεμος που είχε κάνει ο Φιντέλ Κάστρο στην Κούβα ή ο Λένιν στη Ρωσία.


Επί τι ευκαιρία,ο Ριζοσπάστης της προηγούμενης Κυριακής (24 Δεκεμβρίου) είχε στο ένθετό του 7ημέρες αφιέρωμα στο ΔΣΕ. Μεταξύ άλλων,στο αφιέρωμά του,σαν "απάντηση" στους ειρινηστές επικριτές του ΔΣΕ,χλεύαζε όσους ισχυρίζονται ότι "δεν υπάρχουν καλοί και κακοί πόλεμοι".....


Μη τα μπλέκεις, ξεκαθάρισα σε κάποιο σημείο ευκρινώς τη διαφορά ενός πολέμου υπεράσπισης ενός έθνους ή υπεράσπισης ιδανικών...Και μη μπλέκεις τις κοινωνικο-οικονομικές επαναστάσεις στο εσωτερικό κάποιων χωρών με τους επεκτατικούς πολέμους....
Και στην τελική αν έχω να διαλέξω μεταξύ επεκτατισμού και απαράδεκτου ραγιαδισμού που παρουσιάζουμε ως λαός σήμερα, με τη μορφή του εθνικού ζήτουλα στην παγκόσμια πολιτική σκακιέρα, (δημιουργώντας νέο είδος πιονιού που δεν υπάρχει κι όλας), χίλιες φορές ο επεκτατισμός. Σαφές?


Καθόλου σαφές....Υπάρχουν κι άλλες λύσεις, όχι άσπρο - μαύρο.... 8)
αποφασίζοντας στη συνέχεια οι ίδιοι για το μέλλον του Γερμανικού λαού,ερήμην του Γερμανικού λαού,γιατί τα συμφέροντά τους,έφταναν μέχρι...τη διακυβέρνηση αυτής της χώρας! Επειδή μάλιστα τα συμφέροντά τους ήταν αντικρουόμενα,οδήγησαν τη Γερμανία στη διχοτόμηση!


Η συντριβή της Γερμανίας επήλθε μετά από πόλεμο που εκείνη ξεκίνησε ενάντια στους συμμάχους , πόλεμο ολοκληρωτικό σε όλα τα μέτωπα...Ρε παιδιά, μη τα μπλέκουμε.....Η διχοτόμησή της στο τέλος του πολέμου και το τείχος της ντροπής ήταν απλά το έναυσμα του Ψυχρού πολέμου...
Θα διαφωνήσω. Εμένα κάτι ακόμα κλαίει μέσα μου για την σφαγή που διαδραματιζόταν στο Ιρακ, κι εμείς τη βλέπαμε ως τηλεοπτικό υπερθέαμα, όπως και για τη σφαγή στο Λίβανο, ακόμα πιο πρόσφατη λαίλαπα...
Και στέκομαι στα πρόσφατα για να μη σε πάω σε Βιετνάμ που ήσουν αγέννητος ή βρέφος, αλλά εμένα με πονάγανε κι αυτές οι παράλογες σφαγές ενός ανίερου, άτιμου πολέμου για χάρη γοήτρου και άνομων συμφερόντων!


Κι εμένα με πονούσε και για τη Γιουγκοσλαβία και για το Ιρακ και για όλα όσα είδα ή έχω διαβάσει για άλλους πολέμους...Αλλά καμία σχέση με το να είσαι εκεί...Ο πόνος από την TV είναι πολύ ανώδυνος δε βρίσκεις?
ο Αλεξιπτωτιστης που λες σε καθε στρατο καθε εθνους εγινε αλεξιπτωτιστης απο επιλογη, το ιδιο κι ο πιλοτος. οποτε μην προκαταβαλεις την αποψη των συνειδητοποιημενων που επελεξαν να ειναι στρατιωτες (οποιουδηποτε εθνους)


Ναι έτσι είναι αλλά έχει ΜΕΓΙΣΤΗ ηθική σημασία ο σκοπός που πολεμά κάποιος....Και μου ρχεται κατευθείαν στο μυαλό ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ και οι 300 ΤΟΥ...ΗΡΩΕΣ
Όπως η Καβάλα είχε ονομασθεί η "Κόκκινη Καβάλα" επειδή είχε κάποτε πολλούς κομμουνιστές, να ονομάσω και το κανάλι "Τα Κόκκινα Ιδεογραφήματα";


Εμένα πάντως είναι το αγαπημένο μου χρώμα...ΠΑΘΟΣ... 8)
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:31

Posted: Wed Jan 03, 2007 3:40 pm

Από _XRHSTOS_

Clairvoyant_ έγραψε: Έπίσης αν είσαι πολιτισμένος δεν σε εκπολιτίζουν...Απλά δέχεσαι επιρροές από κάποιον άλλο ισχυρότερο πολιτισμό μέχρι κάποιων σημείων....


Και μη μπλέκεις τις κοινωνικο-οικονομικές επαναστάσεις στο εσωτερικό κάποιων χωρών με τους επεκτατικούς πολέμους....


Η συντριβή της Γερμανίας επήλθε μετά από πόλεμο που εκείνη ξεκίνησε ενάντια στους συμμάχους , πόλεμο ολοκληρωτικό σε όλα τα μέτωπα...Ρε παιδιά, μη τα μπλέκουμε.....Η διχοτόμησή της στο τέλος του πολέμου και το τείχος της ντροπής ήταν απλά το έναυσμα του Ψυχρού πολέμου...


Αν έχεις βάρβαρα έθιμα που συμπεριλαμβάνουν ακόμη και ανθρωποκτονίες ή βάρβαρους θανάτους και στα καταργούν,τότε....σε εκπολιτίζουν!


Ακριβώς Χρήστο,στο εσωτερικό των χωρών! Τί δουλειά είχε το Καζακαστάν με το εσωτερικό της Ρωσίας; Νομίζω ότι ο Λένιν,μετά την επανάσταση,όφειλε να δώσει την εδαφική τους κι εθνική τους ανεξαρτησία στους Καζάκους και σε άλλους λαούς. Το μέλλον τους,έπρεπε να το αποφασίουν οι ίδιοι,μέσα σε δικές τους ανεξάρτητες πατρίδες κι όχι να το αποφασίζει ο Λένιν... (σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα ορθά πρότυπα της απελευθέρωσης από μια αυτοκρατορία).

Κι έπρεπε για αυτόν τον πόλεμο να πληρώσει ο Γερμανικός λαός με το να υποστεί επιβολή ξενόδουλων κυβερνήσεων-προτεκτοράτων των υπερδυνάμεων;
Και καλά οι δυτικοί! Αυτοί είναι ιμπεριαλιστές!
Αλλά και οι Σοβιετικοί; Αυτοί υποτίθεται ότι ενδιαφέρονταν για την ελευθερία των λαών! Τί δουλειά είχανε λοιπόν να επιβάλλουνε στο Γερμανικό λαό κυβερνήτες-υπαλλήλους τους;
Είπαμε,οι δυτικοί είναι ιμπεριαλιστές,αλλά οι Σοβιετικοί,σαν καλοί ανθρωπιστές έπρεπε να χαρίσουν στο λαό της ανατολικής Γερμανίας,την αυτοδιάθεσή του...
Ούτε ο ψυχρός πόλεμος νομίζω ότι "δικαιολογούσε" την κατάργηση της αυτοδιάθεσής τους.
Τί σώι ανθρωπιστές ήτανε οι Σοβιετικοί,εαν για χάριν πολεμικών συμφερόντων καταργούσαν την αυτοδιάθεση ενός λαού;
Και όλα αυτά για τη Γερμανία! Για να μην επεκταθούμε και στις χώρες τις βαλτικής ή στην Πολωνία...
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:32

Posted: Wed Jan 03, 2007 3:43 pm

Από LUNCHBOX

Clairvoyant_ έγραψε: Ναι έτσι είναι αλλά έχει ΜΕΓΙΣΤΗ ηθική σημασία ο σκοπός που πολεμά κάποιος....Και μου ρχεται κατευθείαν στο μυαλό ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ και οι 300 ΤΟΥ...ΗΡΩΕΣ


Οτι ηθελα να πω,το συνοψισες σε 3 σειρές,μπράβο!
:worship:

Polyfhmos.....Λες να μην κρίνουμε με καμιά ιδεολογία και δόγμα,αλλά είμαι σίγουρος οτι είστε-ολοι εσεις- υπέρ του Αλεξάνδρου μόνο και μόνο επειδή είστε(?) απόγονοί του........Οπως και με το Βυζάντιο επίσης.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:32

Posted: Wed Jan 03, 2007 3:46 pm

Από Clairvoyant_


Χρήστο μή ξεφεύγεις από το θέμα μας .....Αυτά είναι από μόνα τους άλλα θέματα που χρήζουν κουβέντας....Δεν συμφωνώ ούτε με την πολιτική των συμμάχων μετέπειτα σε ότι αφορά τον Γερμανικό λαό, ούτε με την πολιτικη της πρώην ΕΣΣΔ με τις άλλες χώρες του ανατολικού μπλοκ...Αλλά μην ξεφεύγουμε΄....
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:35

Posted: Wed Jan 03, 2007 3:54 pm

Από Αίολος

LUNCHBOX έγραψε:
Clairvoyant_ έγραψε: Ναι έτσι είναι αλλά έχει ΜΕΓΙΣΤΗ ηθική σημασία ο σκοπός που πολεμά κάποιος....Και μου ρχεται κατευθείαν στο μυαλό ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ και οι 300 ΤΟΥ...ΗΡΩΕΣ


Οτι ηθελα να πω,το συνοψισες σε 3 σειρές,μπράβο!
:worship:

Polyfhmos.....Λες να μην κρίνουμε με καμιά ιδεολογία και δόγμα,αλλά είμαι σίγουρος οτι είστε-ολοι εσεις- υπέρ του Αλεξάνδρου μόνο και μόνο επειδή είστε(?) απόγονοί του........Οπως και με το Βυζάντιο επίσης.



Χεχ... αν υποστηρίξω τον Αλέξανδρο και το Βυζάντιον είμαι προγονόπληκτος... εάν υποστηρίξω τον Χίτλερ, είμαι προδότης γερμανολάγνος. Εάν υποστηρίξω τον Ναπολέοντα είμαι ένας ξενομανής ανιστόρητος.
Αλλά και πάλι δεν παίζει κανέναν ρόλον με τις ιδεολογίες αυτό. Γιγνώσκεις τι εστί Κοσμοθεωρία; Ιδεολογία;
Δεν μας παρατάτε λέω εγώ.. και είμαι Υπερήφανος Έλλην απόγονος αυτών αλλά και είμαι και δίκαιος. Φίλε, κάποτε στην θεσιν σου ήμουν και γνωρίζω πολύ καλά από ποιους εκπορεύονται τέτοιες υβριδικές ιδέες. Μια μέρα θα ανοίξω ένα τέτοιο θέμα με αποδείξεις και θα κλάψουν μάνες. Τέλος πάντων... συνεχίστε.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:36

Posted: Wed Jan 03, 2007 4:00 pm

Από _XRHSTOS_

Clairvoyant_ έγραψε:Χρήστο μή ξεφεύγεις από το θέμα μας .....Αυτά είναι από μόνα τους άλλα θέματα που χρήζουν κουβέντας....Δεν συμφωνώ ούτε με την πολιτική των συμμάχων μετέπειτα σε ότι αφορά τον Γερμανικό λαό, ούτε με την πολιτικη της πρώην ΕΣΣΔ με τις άλλες χώρες του ανατολικού μπλοκ...Αλλά μην ξεφεύγουμε΄....


Δεν ξέφυγα Χρήστο! Απλά επεσήμανα ότι ο κόκκινος παράδεισος είχε μια σειρά από κατακτήσεις,όπως οι ήδη κατεχόμενες χώρες,οι χώρες τις βαλτικής,η μετατροπή μιας σειράς από χώρες σε προτεκτοράτα της ΕΣΣΔ,καθώς και η απόπειρα εισβολής στο Αφγανιστάν.
Το ζήτημα είναι ότι μου φαίνεται κάπως υποκριτικό εώς φαιδρό οι υποστηρικτές όλων αυτών των καταστάσεων (και δε μιλώ τώρα για σένα,αλλά γενικώς για την αριστερά) ,να κατηγορούν το Μ.Αλέξανδρο για "επεκτατισμό"!

Και μην ξεχνάς,ότι ο Μέγας Αλέξανδρος πολεμούσε εναντίων μιας επεκτατικής αυτοκρατορίας κι όχι εναντίων ελευθέρων ανεξαρτήτων κρατών!
Όσο για το τί επακολούθησε μετά τον πόλεμο (μιας κι εκεί τίθεται ο προβληματισμός για το Μ.Αλέξανδρο),την απάντηση τη δίνουν οι αυτοί λαοί!
Ακόμη και μετά από 3.000 χρόνια,οι "κατεκτημένοι" λαοί,λατρεύουν μέχρι σήμερα το Μέγα Αλέξανδρο,τον θεωρούν ήρωα και βαφτίζουν μέχρι και τα παδιά τους στο όνομά του!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:37

Posted: Wed Jan 03, 2007 4:05 pm

Από Αίολος


Δεν θα το εμπεδώσουν ποτέ φίλε Χρήστο, παρά τις ιστορικές αποδείξεις και την απλότητά του... το φίλτρο το ιδεολογικόν ή το δογματικόν φιλτράρει ό,τι πρέπει να περάσει στο νου τους.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:37

Posted: Wed Jan 03, 2007 4:08 pm

Από Pagona

το φίλτρο το ιδεολογικόν ή το δογματικόν φιλτράρει ό,τι πρέπει να περάσει στο νου τους.


Άλλο το δογμα άλλο η ιδεολογία... το θέτω με...απλότητα :)
Άνθρωπος χωρίς ιδεολογία είναι ΚΕΝΟΣ, είναι αναπόφευκτο να έχει κάποιος άνθρωπος μία ιδεολογία, ακόμα κι αν είναι ΜΟΝΟ δική του, και δεν υποστηρίζεται απο θεωρίες κτλ. Αν δεν έχει διαμορφωμένη ιδεολογία (ακόμα κι αν είναι λάθος) δεν έχει διαμορφωμένη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ (ακόμα κι αν είναι υποκειμενική). Άνθρωπος δογματικός είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ και με παρωπίδες...
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:38

Posted: Wed Jan 03, 2007 4:11 pm

Από Αίολος


Έβαλα ένα Ή, αν δεν το πρόσεξες....
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:39

Posted: Wed Jan 03, 2007 4:11 pm

Από Clairvoyant_


Φυσικά και η στάση της πρώην ΕΣΣΔ σε ότι αφορά τις άλλες χώρες και το λεγόμενο ανατολικό μπλοκ ήταν λανθασμένη και αποδείχτηκε από την κατάρρευσή του σαν χάρτινος πύργος...
Και μην ξεχνάς,ότι ο Μέγας Αλέξανδρος πολεμούσε εναντίων μιας επεκτατικής αυτοκρατορίας κι όχι εναντίων ελευθέρων ανεξαρτήτων κρατών!


Κι έγινε χαλίφης στη θέση του χαλίφη....
Όσο για το τί επακολούθησε μετά τον πόλεμο (μιας κι εκεί τίθεται ο πρβληματισμός σας για το Μ.Αλέξανδρο)


Τόση ώρα επισημαίνω ότι δεν ασχολούμαι (εγώ τουλάχιστο) με το τι επακολούθησε στα λίγα χρόνια της αυτοκρατορίας του Μ. Αλεξάνδρου αλλά με τις προθέσεις του για επεκτατικό πόλεμο και εξουσία σε χώρες και λαούς μακρινούς.....
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:41

Posted: Wed Jan 03, 2007 4:13 pm

Από Αίολος


Αυτό είναι ό,τι χειρότερον. Να κρίνουμε και να προβάλλουμε καταστάσεις ή ανθρώπους υπό το ιδεολογικόν μας πρίσμα!!! Κι εγώ ως Εθνικοσοσιαλιστής μπορώ να ταχθώ κατά της Μοναρχίας και να κατηγορήσω τον Μέγα Αλέξανδρο επειδή ήτο Μονάρχης. Πάμε καλά ρε;

Απάντησιν προς παγώνα...
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:41

Posted: Wed Jan 03, 2007 4:14 pm

Από Pagona

Έβαλα ένα Ή, αν δεν το πρόσεξες....


Μα αυτό ακριβώς πρόσεξα. Τα έβαλες στο ίδιο τσουβάλι... ή το ένα ή το άλλο έχουν το ίδιο αποτέλεσμα κατ'εσέ. Λάθος κατάλαβα? Εννοούσες κάτι άλλο? Το
φιλτράρει ό,τι πρέπει να περάσει στο νου τους.
δεν ισχύει είτε για το ένα είτε για το άλλο???? Ένα και το αυτό δηλαδή???
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:42

Posted: Wed Jan 03, 2007 4:19 pm

Από Αίολος

Pagona έγραψε:
Έβαλα ένα Ή, αν δεν το πρόσεξες....


Μα αυτό ακριβώς πρόσεξα. Τα έβαλες στο ίδιο τσουβάλι... ή το ένα ή το άλλο έχουν το ίδιο αποτέλεσμα κατ'εσέ. Λάθος κατάλαβα? Εννοούσες κάτι άλλο? Το
φιλτράρει ό,τι πρέπει να περάσει στο νου τους.
δεν ισχύει είτε για το ένα είτε για το άλλο???? Ένα και το αυτό δηλαδή???


Το δόγμα είναι η θρησκεία και η ιδεολογία, αν γιγνώσκεις. Το οποίον επιβάλλει συγκεκριμένους κανόνες ηθικής, αγαθού. Είναι ΚΟΣΜΟθεωρίες.
Για να θεωρηθείς κομμουνιστής, εθνικοσοσιαλιστής, φασίστας, χριστιανός, ισλαμιστής, πρέπει να το ακολουθήσεις και να πράττεις σύμφωνα μ' αυτό που ασπάστηκες. Όμως, δεν θα κρίνεις τον Μέγα Αλέξανδρο και τον οποιονδήποτε βάσει του ιδεολογικού στερεώματός σου, δεν είσαι δίκαια ειδάλλως. Κατανοητόν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Ιστορία”