Ο Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (από LUNCHBOX)

Άβαταρ μέλους
LUNCHBOX
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ 26 Απρ 2007, 01:19

Ο Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (από LUNCHBOX)

Δημοσίευση από LUNCHBOX » Σάβ 21 Απρ 2007, 11:14

Posted: Sat Dec 30, 2006 5:23 pm Post subject: O M.AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ....

Από LUNCHBOX


Ο μεγαλύτερος στρατηλάτης της ιστορίας.Μπροστά του,"σκιάζουν" ονόματα όπως ο Ιούλιος Καίσαρας,ο Τζένγκις Χαν και ο Ναπολέων.Σε ηλικία περίπου 30 χρόνων ήταν κυρίαρχος της οικουμένης και αήττητος......
Δεν χωράει καμιά αμφιβολία σε αυτό.Εντάξει...θεωρίες οπως οτι ηταν Σλαβος και ομοφυλόφιλος,δεν θα τις σχολιασω γιατί τις κρίνω γελοίες.

Όμως.....Όσον αφορά την ΗΘΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΟΣΤΑΣΗ.......Τι ήτανε?Σίγουρα οχι ο καλός κατακτητής όπως μας μαθαίνουν στο σχολείο,ο οποίος ήθελε να διαδώσει τον πολιτισμό......Προσωπικά,εγκρίνω την εκστρατεία του έως την Ισσό,διότι έως εκεί θα μπορούσε κάποιος να πει πως εκστράτευσε ώστε να ελευθερώσει τις ελληνικές αποικίες..Αλλά από εκεί και πέρα,το μόνο του κίνητρο ήταν οι υλικές ορέξεις του και μόνον.Γι'αυτό και εδώ θα πω κάτι που φαίνεται υπερβολικό:Δεν ήταν..."Έλληνας".Διότι δεν ήταν Έλληνας τω πνεύματι.....Τι εννοώ?Μέτρον Άριστον :wink: (με λίγα λόγια....)Δηλαδή,ολόκληρη Ελλάδα + Βόρεια Βαλκάνια που υπέταξε βίαια κιόλας,δεν του έφταναν?Έπρεπε να "κλείσει" και άλλα σπίτια?(Btw,όποιος πιστεύει πως οι Έλληνες "ενώθηκαν" κάνει λάθος......Οι μόνοι που τον ακολούθησαν οικιοθελώς,ήταν οι Θεσσαλοί και οι Μολοσσοί,περιοχές συμμαχικές στην Μακεδονία..)Καλα,για τον τροπο ζωης του δεν μιλαμε....Ισως,καποτε να ζουσε ελληνικα,οταν κυριευσε την περσικη αυτοκρατορια βυθίστηκε στον υλισμό,τις ηδονές και την κραιπάλη.Επίσης,ζητούσε να τον προσκυνούν ως Θεό(!),πράγμα που επέφερε την δυσαρέσκεια κάποιων αξιωματούχων του,τους οποίους δεν εχασε ευκαιρια να τους καταδικασει ως...προδότες!Εντάξει,τον Κλείτο τον σκότωσε κυριαρχημενος απο θυμό...Ο Παρμενίων όμως? :roll: Ήταν ο πιο έμπιστος του,τον αγαπούσε πάρα πολύ(τον Αλέξανδρο)και τον υπηρέτησε πολλά χρόνια,όπως και τον Φίλιππο Β'.Ομως....και καλα,ηταν ανεμιγμένος σε συνωμοσία που αποσκοπούσε σε δολοφονία του Μ.Αλεξάνδρου-συμφωνα με τον Αλεξανδρο-,και εκτελέστηκε!!!!!Αν είναι δυνατόν δλδ!Αν ηθελε να σκοτωσει τον Αλεξανδρο,θα το εκανε οταν ο βασιλιας Αλεξανδρος,ηταν μονο 18 χρονων,και θα σφετεριζοταν πιο ευκολα τον θρονο-ηταν και πιο νεος ο Παρμενιων τοτε....Επειτα,την ψυχασθένεια του Αλεξάνδρου την πλήρωσε και ο Φιλώτας(ο γιος του Παρμενιων),με την ιδια κατηγορία...Ο καημένος,πικράθηκε τόσο πολύ από την απόφαση του Αλεξάνδρου,που δεν υπεράσπισε καν τν εαυτό του στην δίκη-πράγμα,που δείχνει και την αθωότητά του...
Για να μην μιλήσουμε για την ΕΞΟΝΤΩΣΗ των Σημιτο-φοινίκων.......Η την σφαγή στα Σούσα.......
Εν ολίγοις......Τον τιμούμε ως Μέγα,διότι μεγάλωσε το ελληνικό κράτος-,διέδωσε τον ελληνικό τρόπο ζωής και την ελληνική γλώσσα....
Αλλά επί της ουσίας:Έφερε τον θάνατο και την δυστυχία.Τίποτα περισσότερο κα τίποτε λιγότερο....

ΥΓ=Η μονη περιπτωση που δικαιολογω την εκστρατεια του,ειναι,αν οντως αληθευει η θεωρια που λεει πως εκστρατευσε για να χτυπησει τους Υποχθονίους.......
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Salome την Κυρ 22 Απρ 2007, 14:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όποιου δεν του αρέσει η τύχη του,δεν εχει παρα να την αλλάξει
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Σάβ 21 Απρ 2007, 11:14

Posted: Sat Dec 30, 2006 6:33 pm

Από Ωρωπιων


LUNCHBOX...ΆΚΟΥ να μαθαίνεις :))
Πολύ σωστά αυτά που είπες και ρεαλιστικότατα.Βλέπεις τα πράματα και απο τις δύο όψεις και αυτό ειναι θετικό.Ακόμα ο μεγας ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ έκανε τα εξής ",ενσωμάτωσε πληθυσμούς σε ένα καλύτερο κυβερνητικό σύστημα,πιό ελευθερο απο την περσική δικτατορία,απελευθέρωσε πολλές περιοχές απ τον περσικό ζυγό ,όπου και ακόμα και σήμερα ειναι ήρωας,διέδοσε ένα καλύτερο διοικητικό σύστημα,ήταν η αρχή του καπιταλισμού,αφού απο τα αμυθητα πλούτη άρχισαν να κόβονται χρυσά νομίσματα και να κυκλοφορούν σε όλη την επικρατεία,τέχνες,γράμματα,επιστήμες,πολιτισμός αναπτύχθηκαν στα χρόνια του,νέα προιόντα κατέκλυσαν την Ελλάδα [βλ. πορτοκάλι],πολλοί Έλληνες,επιτέλους ξέφυγαν απ την Ελληνοφρένεια και παντρεύτηκαν με ξένες περσίδες ,κτλ και έζησαν καλά ,οσοι Έλληνες συμμετείχαν πληρώθηκαν και με το παραπάνω και γύρισαν σπίτια τους ,Δώθηκαν απειρα χρήματα σε όλες τις φιλοσοφικές σχολές του ελληνισμού,διαδόθηκε ο ελληνικός πολιτισμός στα βάθη της ασίας και από τότε ο κόσμος ποτε δε θα ναι πια ο ίδιος....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Salome την Κυρ 22 Απρ 2007, 14:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Σάβ 21 Απρ 2007, 11:16

Posted: Sat Dec 30, 2006 7:37 pm

Από ΑρΕλα


Λες Κίτσο:
Όμως.....Όσον αφορά την ΗΘΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΟΣΤΑΣΗ.......Τι ήτανε?


Θα'θελα να μου πεις τι είναι ηθική για σένα και πού την εστιάζεις, γιατί ανάμεσα στα άλλα έθιξες και μια ηδονολαγνεία του. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί όταν μιλάνε οι άνθρωποι για ΗΘΙΚΗ, κοιτάζουν τον άλλον στα σκέλια του! Σε παραπέμπω εδώ http://ideografhmata.14.forumer.com/viewtopic.php?t=557 όπως θα παραπέμπω πάντα τους συνέλληνές μου στα ΔΕΛΦΙΚΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΜΑΤΑ, να δεις τον κώδικα ηθικής των ΕΛΛΗΝΩΝ κι αν μου βρεις ένα πρόσταγμα που να'χει σχέση με το σεξ, πέρνα μου χαλκά απ'τη μύτη.


Πέραν αυτού, η απαξία σου απέναντι στον Αλέξανδρο είναι φανερή. Δεν καταλαβαίνω πώς και γιατί οδηγήθηκες σ'αυτές τις λογικές και πώς μπορείς να δηλώνεις παράλληλα Ελλην και δη Μακεδών, ατενίζοντας και αντιμετωπίζοντας έναν άντρα που παγκοσμίως προσφωνούν ΜΕΓΑ, (και όχι τυχαία, ούτε από παράκρουση) με έναν τρόπο σχεδόν βέβηλο. Ούτε ξένοι βαρβαρίζοντες και εξ ορισμού πολέμιοι του Ελληνισμού, δεν τολμούν να τον απαξίωσαν όσο εσύ.

Ζητώ επίσης να μου τεκμηριώσεις αυτό που λες εδώ:
Επίσης,ζητούσε να τον προσκυνούν ως Θεό(!),

γιατί στην ιστορία που έμαθα εγώ, γραμμένη από ΣΟΒΑΡΟΥΣ ιστορικούς κι όχι συκοφάντες της πλάκας, πουθενά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο καταγεγραμμένο. Αν τον προσκυνούσαν κάποιοι λαοί σαν θεό, είναι γιατί ΑΥΤΟΙ το επέλεγαν. Κανείς δεν μπορεί να επιβάλλει το σεβασμό στο πρόσωπό του, παρά μόνο να τον εμπνεύσει. Πόσο μάλλον την θεοποίησή του!

Αυτά για την ώρα. 'Εχω να σου θέσω κι άλλα στην πορεία, αλλά αυτή την ώρα δεν έχω το χρόνο. Μπορώ να σου πω ευθέως όμως, ότι η συγκεκριμένη θέαση και θέση σου, με απογοητεύει τα μέγιστα ειδικά όταν έρχεται από συνέλληνά μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Salome την Κυρ 22 Απρ 2007, 14:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Σάβ 21 Απρ 2007, 11:18

Posted: Sat Dec 30, 2006 8:46 pm

Από LUNCHBOX


Λες Κίτσο:
Όμως.....Όσον αφορά την ΗΘΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΟΣΤΑΣΗ.......Τι ήτανε?


Θα'θελα να μου πεις τι είναι ηθική για σένα και πού την εστιάζεις, γιατί ανάμεσα στα άλλα έθιξες και μια ηδονολαγνεία του. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί όταν μιλάνε οι άνθρωποι για ΗΘΙΚΗ, κοιτάζουν τον άλλον στα σκέλια του! Σε παραπέμπω εδώ http://ideografhmata.14.forumer.com/viewtopic.php?t=557 όπως θα παραπέμπω πάντα τους συνέλληνές μου στα ΔΕΛΦΙΚΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΜΑΤΑ, να δεις τον κώδικα ηθικής των ΕΛΛΗΝΩΝ κι αν μου βρεις ένα πρόσταγμα που να'χει σχέση με το σεξ, πέρνα μου χαλκά απ'τη μύτη.


Πέραν αυτού, η απαξία σου απέναντι στον Αλέξανδρο είναι φανερή. Δεν καταλαβαίνω πώς και γιατί οδηγήθηκες σ'αυτές τις λογικές και πώς μπορείς να δηλώνεις παράλληλα Ελλην και δη Μακεδών, ατενίζοντας και αντιμετωπίζοντας έναν άντρα που παγκοσμίως προσφωνούν ΜΕΓΑ, (και όχι τυχαία, ούτε από παράκρουση) με έναν τρόπο σχεδόν βέβηλο. Ούτε ξένοι βαρβαρίζοντες και εξ ορισμού πολέμιοι του Ελληνισμού, δεν τολμούν να τον απαξίωσαν όσο εσύ.

Ζητώ επίσης να μου τεκμηριώσεις αυτό που λες εδώ:
Επίσης,ζητούσε να τον προσκυνούν ως Θεό(!),

γιατί στην ιστορία που έμαθα εγώ, γραμμένη από ΣΟΒΑΡΟΥΣ ιστορικούς κι όχι συκοφάντες της πλάκας, πουθενά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο καταγεγραμμένο. Αν τον προσκυνούσαν κάποιοι λαοί σαν θεό, είναι γιατί ΑΥΤΟΙ το επέλεγαν. Κανείς δεν μπορεί να επιβάλλει το σεβασμό στο πρόσωπό του, παρά μόνο να τον εμπνεύσει. Πόσο μάλλον την θεοποίησή του!

Αυτά για την ώρα. 'Εχω να σου θέσω κι άλλα στην πορεία, αλλά αυτή την ώρα δεν έχω το χρόνο. Μπορώ να σου πω ευθέως όμως, ότι η συγκεκριμένη θέαση και θέση σου, με απογοητεύει τα μέγιστα ειδικά όταν έρχεται από συνέλληνά μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Salome την Κυρ 22 Απρ 2007, 14:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Σάβ 21 Απρ 2007, 11:20

Posted: Sat Dec 30, 2006 9:36 pm

Από ΑρΕλα

υλισμο,ηδονες και κραιπαλη


Το σεξ δεν συμπεριλαμβάνεται στις ηδονές?


Ας είναι. Είπαμε, θα επανακάμψω αργότερα όταν θα'χω το χρόνο.
Για την ώρα θα αναμένω και αντιδράσεις άλλων συμφορουμιτών μας σ'αυτό το θέμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Salome την Κυρ 22 Απρ 2007, 14:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Σάβ 21 Απρ 2007, 11:25

Posted: Mon Jan 01, 2007 7:33 pm

Από Αίολος

Ο μεγαλύτερος στρατηλάτης της ιστορίας.Μπροστά του,"σκιάζουν" ονόματα όπως ο Ιούλιος Καίσαρας,ο Τζένγκις Χαν και ο Ναπολέων.Σε ηλικία περίπου 30 χρόνων ήταν κυρίαρχος της οικουμένης και αήττητος.


Κατ' αρχάς, θα ήθελα να εκφράσω την δυσαρέσκειά μου και τον θυμό μου για αυτό τον άνθρωπο που κόπιασε, όχι για να προβάλλει αντικειμενικώς την ιστορία του Μέγα Αλεξάνδρου, αλλά για να δικαιολογήσει την ανεκδιήγητη άποψή του συγχωνεύοντας μερικά αποκόμματα από τις σελίδες της ιστορίας αυθαιρέτως!
Δεν ήτο κυρίαρχος της Οικουμένης, ήτο ο αυτοκράτωρ της μεγαλύτερης αυτοκρατορίας που γνώρισε η ανθρωπότης.

Δεν χωράει καμιά αμφιβολία σε αυτό.Εντάξει...θεωρίες οπως οτι ηταν Σλαβος και ομοφυλόφιλος,δεν θα τις σχολιασω γιατί τις κρίνω γελοίες.

Όμως.....Όσον αφορά την ΗΘΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΟΣΤΑΣΗ.......Τι ήτανε?
Σίγουρα οχι ο καλός κατακτητής όπως μας μαθαίνουν στο σχολείο,ο οποίος ήθελε να διαδώσει τον πολιτισμό......


Φθάνει να σε χαρακτηρίσω ανιστόρητον και αμαθή μόνον με την αυτή σου πρότασιν! Υπήρξε κατακτητής ο οποίος να μην διέπραξε εγκλήματα; Υπήρξε κατακτητής ο οποίος να μην επιβλήθηκε με την βία; Είσαι φαντασιόπληκτος;
Ήτο ο μοναδικός κατακτητής ο οποίος εκπολίτισε εν καιρώ ειρήνης σε αντίθεσιν με τους προγενέστερους ή μεταγενέστερους κατακτητές...
Επίσης, ας μην ξεχνάς πως ο Μ. Αλέξανδρος δεν θεωρήθηκε ο υιός του Διός από τους Έλληνες μόνον, αλλά και από τους κατακτημένους λαούς. Αυτό αποδεικνύει την συμπεριφορά του και την φιλευσπλαχνία του για τους λαούς. Επίσης, ήτο η μοναδική αυτοκρατορία η οποία διατηρήθηκε όταν πέθανε ο κατακτητής της πρόωρα (μετά από 4 χρόνια)... διότι από ό,τι φαίνεται οι λαοί ευημερούσαν.
Ας μην είμεθα ουτοπιστές, πόλεμος και σφαγές υπήρχαν και θα υπάρχουν!
Όλοι οι κατακτητές διέπραξαν εγκλήματα και σφαγές, αυτό δεν σκιάζει καθόλου την λάμψη τους εάν ήσαν ηθικοί, γενναίοι, δίκαιοι και σόφρωνες εν ειρήνη!
Πολλοί ήρωες από πολλές χώρες (συμπεριλαμβανομένης και της δικής μας) για αυτόν τον λόγον έγιναν ήρωες κι ανώτεροι από εμάς φυσικά! Ο Μ. Αλέξανδρος έσωσε την Ελλάδα και την Ευρώπη από τον Ανατολισμόν την στιγμή που οι υπόλοιπες Ελληνικές πόλεις καταστρέφονταν από τους εμφυλίους που δημιουργούσε το προδοτικόν χρήμα των Περσών.

Προσωπικά,εγκρίνω την εκστρατεία του έως την Ισσό,διότι έως εκεί θα μπορούσε κάποιος να πει πως εκστράτευσε ώστε να ελευθερώσει τις ελληνικές αποικίες..Αλλά από εκεί και πέρα,το μόνο του κίνητρο ήταν οι υλικές ορέξεις του και μόνον.Γι'αυτό και εδώ θα πω κάτι που φαίνεται υπερβολικό:Δεν ήταν..."Έλληνας".Διότι δεν ήταν Έλληνας τω πνεύματι.....Τι εννοώ?Μέτρον Άριστον :wink: (με λίγα λόγια....)Δηλαδή,ολόκληρη Ελλάδα + Βόρεια Βαλκάνια που υπέταξε βίαια κιόλας,δεν του έφταναν?Έπρεπε να "κλείσει" και άλλα σπίτια?


Γενικώς, δεν μας ενδιαφέρει τι εγκρίνεις εσύ.. παρέθεσε και τίποτα αντικειμενικόν ή ιστορικόν δίχως χρωματισμούς από εσένα ή οποιονδήποτε άλλον. Εξακολουθείς να τονίζεις το "βίαια".. ο φίλος παιδιά θα εθαύμαζε τον Μέγα Αλέξανδρο εάν πήγαινε και έλεγε στην Περσική Αυτοκρατορία: "Μπορείς να μου παραδώσεις την εξουσία σου και τον πλούτο σου";
Δεν έκλεισε κανένα σπίτι, αυτά τα σπίτια ήσαν ήδη υπόδουλα στην Περσική Αυτοκρατορία.
Επίσης, φάσκεις κι αντιφάσκεις. Λες πως "έκλεισε" σπίτια, αλλά παρακάτω λες πως ο Μέγας Αλέξανδρος συμπεριφέρθηκε προδοτικώς στους Έλληνες ενώ στους ξένους υπέροχα και ότι ασπάσθηκε τον τρόπον ζωής των Ανατολιτών. Ήμαρτον.

(Btw,όποιος πιστεύει πως οι Έλληνες "ενώθηκαν" κάνει λάθος......Οι μόνοι που τον ακολούθησαν οικιοθελώς,ήταν οι Θεσσαλοί και οι Μολοσσοί,περιοχές συμμαχικές στην Μακεδονία..)


Δεν υπήρχε άλλος τρόπος για να ενωθεί η Ελλάς, κι όμως την ένωσε... εάν δεν έκανε ο Φίλιππος αυτήν την απόπειρα τώρα ίσως η Ιστορία της ανθρωπότητος και του Ελληνισμού (αν υπήρχε) θα ήτο διαφορετική.
Καλα,για τον τροπο ζωης του δεν μιλαμε....Ισως,καποτε να ζουσε ελληνικα,οταν κυριευσε την περσικη αυτοκρατορια βυθίστηκε στον υλισμό,τις ηδονές και την κραιπάλη.
Επίσης,ζητούσε να τον προσκυνούν ως Θεό(!)


Παρέθεσε στοιχεία ιστορικά! Όχι του Bacid ή των ονείρων σου...
πράγμα που επέφερε την δυσαρέσκεια κάποιων αξιωματούχων του,τους οποίους δεν εχασε ευκαιρια να τους καταδικασει ως...προδότες!Εντάξει,τον Κλείτο τον σκότωσε κυριαρχημενος απο θυμό...Ο Παρμενίων όμως? :roll: Ήταν ο πιο έμπιστος του,τον αγαπούσε πάρα πολύ(τον Αλέξανδρο)και τον υπηρέτησε πολλά χρόνια,όπως και τον Φίλιππο Β'.Ομως....και καλα,ηταν ανεμιγμένος σε συνωμοσία που αποσκοπούσε σε δολοφονία του Μ.Αλεξάνδρου-συμφωνα με τον Αλεξανδρο-,και εκτελέστηκε!!!!!Αν είναι δυνατόν δλδ!Αν ηθελε να σκοτωσει τον Αλεξανδρο,θα το εκανε οταν ο βασιλιας Αλεξανδρος,ηταν μονο 18 χρονων,και θα σφετεριζοταν πιο ευκολα τον θρονο-ηταν και πιο νεος ο Παρμενιων τοτε....Επειτα,την ψυχασθένεια του Αλεξάνδρου την πλήρωσε και ο Φιλώτας(ο γιος του Παρμενιων),με την ιδια κατηγορία...Ο καημένος,πικράθηκε τόσο πολύ από την απόφαση του Αλεξάνδρου,που δεν υπεράσπισε καν τν εαυτό του στην δίκη-πράγμα,που δείχνει και την αθωότητά του...
Για να μην μιλήσουμε για την ΕΞΟΝΤΩΣΗ των Σημιτο-φοινίκων.......Η την σφαγή στα Σούσα.......
Εν ολίγοις......Τον τιμούμε ως Μέγα,διότι μεγάλωσε το ελληνικό κράτος-,διέδωσε τον ελληνικό τρόπο ζωής και την ελληνική γλώσσα....


Αλλά επί της ουσίας:Έφερε τον θάνατο και την δυστυχία.Τίποτα περισσότερο κα τίποτε λιγότερο....




Η τελευταία απάντησιν στο ανεκδιήγητον, αναληθές, ανιστόρητον και άθλιον κείμενόν σου το οποίον με εξόργισε πολύ, θα δοθεί από τον Γεώργιον Ράπτη:

"Με συντετριμμένη την Ελλάδα από εμφύλιο σπαραγμό ανάμεσα στις πόλεις - κράτη και τους συμμάχους τους, επί 60 πλέον έτη υποταγμένη στη λογική του "διαίρει και βασίλευε" των Περσών, όλα έδειχναν ότι η Ελλάδα του Μιλτιάδη, του Θεμιστοκλή, του Ευρυβιάδη και του Κίμωνα, που είχε συντρίψει στο Μαραθώνα, τις Θερμοπύλες, τη Σαλαμίνα και τις Πλαταιές τους απειράριθμους Πέρσες, αποτελούσε πια παρελθόν και ήταν "ώριμο φρούτο" να πέσει στην αγκαλιά των Περσών χωρίς πολέμους και ναυμαχίες. Το άφθονο προδοτικό χρήμα που είχε εισρεύσει στην Ελλάδα από τα τα ταμεία της Περσίας είχε φέρει τα αναμενόμενα αποτελέσματα, διοχετευόμενο έντεχνα άλλοτε προς τη Σπάρτη για να εξουδετερώσει την Αθήνα κι άλλοτε προς τη θήβα για να εξουδετερώσει τη Σπάρτη...
"Ακρισία και ταραχή έτι πλείων ή πρόσθεν εν τη Ελλάδι εγένετο" γράφει στον επίλογο του έργου του ο Ξενοφώντας με πολλή δόση πικρίας.
αυτή την κρίσιμη ώρα για την ιστορία του έθνους των Ελλήνων, την ιστορία της Ευρώπης και του κόσμου ευρύτερα, εμφανίστηκαν δυναμικά στο προσκήνιο οι Μακεδόνες με τον Φίλιππο και τον Αλέξανδρο και έσωσαν τον Ελληνισμό από την παρακμή και τη σίγουρη υποταγή του στους Πέρσες, που ήδη ήταν κυρίαρχοι στο Αιγαίο και τη Μεσόγειο. Ό,τι δεν είχαν πετύχει στη Σαλαμίνα το πέτυχαν με τη διαφθορά των ηγετών των μεγαλύτερων ελληνικών πολέμων και την αλληλοεξουδετέρωσή τους.
Να γιατί ο Αλέξανδρος είναι ο μέγιστος των Ελλήνων. Εμφανίστηκε ιστορικά ως "από μηχανής Θεός" να αναγεννήσει από την τέφρα τον Ελληνισμό, συντρίβοντας τους μόνιμους διαφθορείς και διαιρέτες του ελληνικού έθνους. Αν ο Αλέξανδρος δεν ανέκοπτε την έξοδο των Περσών στη Μεσόγειο στο τελευταίο περίπου τέταρτο του 4ου π.Χ. αιώνα - όσο κι αν η ιστορία δεν αξιολογείται με υποθέσεις - σίγουρα η μοίρα και η εξέλιξη της Ευρώπης στη συνέχεια θα ήταν διαφορετική από αυτή που γνωρίζουμε".


ΥΓ=Η μονη περιπτωση που δικαιολογω την εκστρατεια του,ειναι,αν οντως αληθευει η θεωρια που λεει πως εκστρατευσε για να χτυπησει τους Υποχθονίους.......


Αντιπαρέρχομαι το ειρωνικόν σου σχόλιον ανάγωγε αλαζών που έχεις το θράσος να σχολιάζεις έναν άνθρωπο που η δόξα του έφθασε έως την Ινδία και δεν ήτο καθόλου άσχημη όπως εσύ λες, ανιστόρητε χλευαστή.

Υ.Γ. Αποκαλέστε με ανάγωγον και απότομον. Αδιαφορώ. Αν εγώ είμαι ανάγωγος και απότομος απέναντι σ' αυτόν, τότε αυτό το ανθρωπάκι είναι εκχυδαϊστής και είρωνας εις βάρος ενός προσώπου που μας έσωσε σε μια κρίσιμη στιγμή του λαού μας και μας δόξασε όσο λίγοι! Το έλεγα και το ξαναλέω, προτιμώ να απαγορευθεί η ελευθερία λόγου σε όσους είναι επιβλαβείς σε κάποια σημαντικά πράματα, στην κοινωνία, στον λαό μας, παρά να δίνω ελευθερία λόγου στους προαναφερθέντες οι οποίοι την μετατρέπουν σε αναίδεια φέροντας την σύγχησιν, προσβάλλοντας και εν τέλει, προσφέροντας μόνο οχετόν και προσβολές επί της ουσίας! Η Νέμεσις να μας χτυπήσει, το ελπίζω...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Salome την Κυρ 22 Απρ 2007, 14:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Σάβ 21 Απρ 2007, 11:33

Posted: Mon Jan 01, 2007 11:48 pm

Από LUNCHBOX

Polufhmos έγραψε: Δεν ήτο κυρίαρχος της Οικουμένης, ήτο ο αυτοκράτωρ της μεγαλύτερης αυτοκρατορίας που γνώρισε η ανθρωπότης.

Εντελώς πληροφοριακά,η μεγαλύτερη αυτοκρατορία που εχει γνωρίσει η ανθρωπότης(σε έκταση) είναι του Τζένγκις Χαν.
Σίγουρα οχι ο καλός κατακτητής όπως μας μαθαίνουν στο σχολείο,ο οποίος ήθελε να διαδώσει τον πολιτισμό......

Φθάνει να σε χαρακτηρίσω ανιστόρητον και αμαθή μόνον με την αυτή σου πρότασιν! Υπήρξε κατακτητής ο οποίος να μην διέπραξε εγκλήματα; Υπήρξε κατακτητής ο οποίος να μην επιβλήθηκε με την βία; Είσαι φαντασιόπληκτος;

Άνα μπράβο....Τώρα έρχεσαι στα λόγια μου...Ελπίζω να διαισθάνεσαι την διαφορά σε αυτούς που πολεμούνε για ιδανικά και αυτοάμυνα,και σε αυτούς που κηρύττουν πολέμους για τις υλιστικές ορέξεις!Τώρα,εάν γίνεται οι δεύτεροι να χαρκτηριστούνε "ηθικοί",τ'αφήνω εδώ.
Ήτο ο μοναδικός κατακτητής ο οποίος εκπολίτισε εν καιρώ ειρήνης σε αντίθεσιν με τους προγενέστερους ή μεταγενέστερους κατακτητές...

Δεν διαφώνησα σε αυτήν την ιστορική πραγματικότητα.Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που δεν τον χαρακτήρισα δικτάτωρα.
Επίσης, ας μην ξεχνάς πως ο Μ. Αλέξανδρος δεν θεωρήθηκε ο υιός του Διός από τους Έλληνες μόνον, αλλά και από τους κατακτημένους λαούς. Αυτό αποδεικνύει την συμπεριφορά του και την φιλευσπλαχνία του για τους λαούς. Επίσης, ήτο η μοναδική αυτοκρατορία η οποία διατηρήθηκε όταν πέθανε ο κατακτητής της πρόωρα (μετά από 4 χρόνια)... διότι από ό,τι φαίνεται οι λαοί ευημερούσαν.

Θεωρήθηκε γιος του Διός από φήμη που διέδωσε η μάνα του....Αλλ'άσχετα με αυτό,η θεοποίησή του αυτή δείχνει την φιλεσπλαχνία του ή μήπως-λέγω μήπως-την πόρωση των ανθρώπων με την βία,όπου όποιος έχυνε το περισσότερο αίμα γινόταν θεός?Αυτά που λες πως διατηρήθηκε μετά το θάνατο του,είναι ιστορικές ανακρίβειες......Θα 'πρεπε να ξερεις,πως ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΜΕΣΩΣ μετά τον θάνατό του Αλεξάνδρου άρχισαν οι συγκρούσεις μεταξύ των υποψήφιων διαδόχων του....Βεβαια,τα βασίλεια των διαδόχων δεν σχηματίστηκαν αμέσως βέβαια,αλλά πλάι στο πτώμα του Αλεξάνδρου χύθηκε πολύ αίμα.
Ας μην είμεθα ουτοπιστές, πόλεμος και σφαγές υπήρχαν και θα υπάρχουν!
Όλοι οι κατακτητές διέπραξαν εγκλήματα και σφαγές, αυτό δεν σκιάζει καθόλου την λάμψη τους εάν ήσαν ηθικοί, γενναίοι, δίκαιοι και σόφρωνες εν ειρήνη!

Δηλαδή,είσαι της άποψης "Στον πόλεμο όλα επιτρέπονται";Διαφωνώ καθέτως.
Ο Μ. Αλέξανδρος έσωσε την Ελλάδα και την Ευρώπη από τον Ανατολισμόν την στιγμή που οι υπόλοιπες Ελληνικές πόλεις καταστρέφονταν από τους εμφυλίους που δημιουργούσε το προδοτικόν χρήμα των Περσών. [/b]
Η Ευρώπη ήταν ανύπαρκτη ιστορικά και πολιτιστικά....Εάν εξαιρέσουμε τους κατοίκους της Ιταλίας.Το ότι έσωσε τις πόλεις από τους εμφυλίους δεκτόν.Αλλά δεν πιστεύω να ήταν αυτό το κίνητρο για την εκστρατεία του...
Προσωπικά,εγκρίνω την εκστρατεία του έως την Ισσό,διότι έως εκεί θα μπορούσε κάποιος να πει πως εκστράτευσε ώστε να ελευθερώσει τις ελληνικές αποικίες..Αλλά από εκεί και πέρα,το μόνο του κίνητρο ήταν οι υλικές ορέξεις του και μόνον.Γι'αυτό και εδώ θα πω κάτι που φαίνεται υπερβολικό:Δεν ήταν..."Έλληνας".Διότι δεν ήταν Έλληνας τω πνεύματι.....Τι εννοώ?Μέτρον Άριστον :wink: (με λίγα λόγια....)Δηλαδή,ολόκληρη Ελλάδα + Βόρεια Βαλκάνια που υπέταξε βίαια κιόλας,δεν του έφταναν?Έπρεπε να "κλείσει" και άλλα σπίτια?

Γενικώς, δεν μας ενδιαφέρει τι εγκρίνεις εσύ.. παρέθεσε και τίποτα αντικειμενικόν ή ιστορικόν δίχως χρωματισμούς από εσένα ή οποιονδήποτε άλλον. Εξακολουθείς να τονίζεις το "βίαια".. ο φίλος παιδιά θα εθαύμαζε τον Μέγα Αλέξανδρο εάν πήγαινε και έλεγε στην Περσική Αυτοκρατορία: "Μπορείς να μου παραδώσεις την εξουσία σου και τον πλούτο σου";
Δεν έκλεισε κανένα σπίτι, αυτά τα σπίτια ήσαν ήδη υπόδουλα στην Περσική Αυτοκρατορία.
Επίσης, φάσκεις κι αντιφάσκεις. Λες πως "έκλεισε" σπίτια, αλλά παρακάτω λες πως ο Μέγας Αλέξανδρος συμπεριφέρθηκε προδοτικώς στους Έλληνες ενώ στους ξένους υπέροχα και ότι ασπάσθηκε τον τρόπον ζωής των Ανατολιτών. Ήμαρτον.

Αντικειμένικότητά πρέπει εσύ να παραθέσεις....Εγώ το έχω κάνει,και φαίνεται στις πρώτες προτάσεις μου.Το "βίαια",τονίζεται διότι αναφέρομαι στην υπόλοιπη Ελλάδα,την οποία θα μπορούσε να ενώσει με διπλωματία.Αλλά φαίνεται με εσένα κάτι από τα παρακάτω συμβαίνει:Η πιστεύεις πως ο Μ.Αλέξανδρος δεν ήταν Έλληνας η είσαι αιμοδιψής και απολαμβάνεις τους πολέμους....Η φράση "έκλεισε σπίτια" δεν αναφέρεται στα πράγματα που πήρε ενώ δεν του ανήκαν(λάφυρα),αλλά στις ζωές που χάθηκαν για να γίνει αυτός "Μέγας".
Δεν υπήρχε άλλος τρόπος για να ενωθεί η Ελλάς, κι όμως την ένωσε... εάν δεν έκανε ο Φίλιππος αυτήν την απόπειρα τώρα ίσως η Ιστορία της ανθρωπότητος και του Ελληνισμού (αν υπήρχε) θα ήτο διαφορετική.

Η διπλωματία είναι πολύ πιο πολιτισμένος τρόπος και πολύ πιο ανέξοδος.
Καλα,για τον τροπο ζωης του δεν μιλαμε....Ισως,καποτε να ζουσε ελληνικα,οταν κυριευσε την περσικη αυτοκρατορια βυθίστηκε στον υλισμό,τις ηδονές και την κραιπάλη.
Επίσης,ζητούσε να τον προσκυνούν ως Θεό(!)
Παρέθεσε σοιχεία ιστορικά

Δυστυχώς,εδώ πρέπει να πάω "πάσο" διότι δεν ενθυμούμαι το όνομα του ιστορικού...Πρέπει να είναι ο Αρριανός,αλλα δεν ξερω....
Αλλα,μην κρυβεσαι πισω απο το δακτυλο σου για το ιστορικο γεγονος της υπερμετρης αλαζονειας του,αφ'ότου έγινε κυρίαρχος:Ξερουμε ολοι το ΤΙ συνέβη με τον Κλείτο.

πράγμα που επέφερε την δυσαρέσκεια κάποιων αξιωματούχων του,τους οποίους δεν εχασε ευκαιρια να τους καταδικασει ως...προδότες!Εντάξει,τον Κλείτο τον σκότωσε κυριαρχημενος απο θυμό...Ο Παρμενίων όμως? :roll: Ήταν ο πιο έμπιστος του,τον αγαπούσε πάρα πολύ(τον Αλέξανδρο)και τον υπηρέτησε πολλά χρόνια,όπως και τον Φίλιππο Β'.Ομως....και καλα,ηταν ανεμιγμένος σε συνωμοσία που αποσκοπούσε σε δολοφονία του Μ.Αλεξάνδρου-συμφωνα με τον Αλεξανδρο-,και εκτελέστηκε!!!!!Αν είναι δυνατόν δλδ!Αν ηθελε να σκοτωσει τον Αλεξανδρο,θα το εκανε οταν ο βασιλιας Αλεξανδρος,ηταν μονο 18 χρονων,και θα σδφετεριζοταν πιο ευκολα τον θρονο-ηταν και πιο νεος ο Παρμενιων τοτε....Επειτα,την ψυχασθένεια του Αλεξάνδρου την πλήρωσε και ο Φιλώτας(ο γιος του Παρμενιων),με την ιδια κατηγορία...Ο καημένος,πικράθηκε τόσο πολύ από την απόφαση του Αλεξάνδρου,που δεν υπεράσπισε καν τν εαυτό του στην δίκη-πράγμα,που δείχνει και την αθωότητά του...
Για να μην μιλήσουμε για την ΕΞΟΝΤΩΣΗ των Σημιτο-φοινίκων.......Η την σφαγή στα Σούσα.......
Εν ολίγοις......Τον τιμούμε ως Μέγα,διότι μεγάλωσε το ελληνικό κράτος-,διέδωσε τον ελληνικό τρόπο ζωής και την ελληνική γλώσσα....
Αλλά επί της ουσίας:Έφερε τον θάνατο και την δυστυχία.Τίποτα περισσότερο κα τίποτε λιγότερο....


"Με συντετριμμένη την Ελλάδα από εμφύλιο σπαραγμό ανάμεσα στις πόλεις - κράτη και τους συμμάχους τους, επί 60 πλέον έτη υποταγμένη στη λογική του "διαίρει και βασίλευε" των Περσών, όλα έδειχναν ότι η Ελλάδα του Μιλτιάδη, του Θεμιστοκλή, του Ευρυβιάδη και του Κίμωνα, που είχε συντρίψει στο Μαραθώνα, τις Θερμοπύλες, τη Σαλαμίνα και τις Πλαταιές τους απειράριθμους Πέρσες, αποτελούσε πια παρελθόν και ήταν "ώριμο φρούτο" να πέσει στην αγκαλιά των Περσών χωρίς πολέμους και ναυμαχίες. Το άφθονο προδοτικό χρήμα που είχε εισρεύσει στην Ελλάδα από τα τα ταμεία της Περσίας είχε φέρει τα αναμενόμενα αποτελέσματα, διοχετευόμενο έντεχνα άλλοτε προς τη Σπάρτη για να εξουδετερώσει την Αθήνα κι άλλοτε προς τη θήβα για να εξουδετερώσει τη Σπάρτη...
"Ακρισία και ταραχή έτι πλείων ή πρόσθεν εν τη Ελλάδι εγένετο" γράφει στον επίλογο του έργου του ο Ξενοφώντας με πολλή δόση πικρίας.
αυτή την κρίσιμη ώρα για την ιστορία του έθνους των Ελλήνων, την ιστορία της Ευρώπης και του κόσμου ευρύτερα, εμφανίστηκαν δυναμικά στο προσκήνιο οι Μακεδόνες με τον Φίλιππο και τον Αλέξανδρο και έσωσαν τον Ελληνισμό από την παρακμή και τη σίγουρη υποταγή του στους Πέρσες, που ήδη ήταν κυρίαρχοι στο Αιγαίο και τη Μεσόγειο. Ό,τι δεν είχαν πετύχει στη Σαλαμίνα το πέτυχαν με τη διαφθορά των ηγετών των μεγαλύτερων ελληνικών πολέμων και την αλληλοεξουδετέρωσή τους.
Να γιατί ο Αλέξανδρος είναι ο μέγιστος των Ελλήνων. Εμφανίστηκε ιστορικά ως "από μηχανής Θεός" να αναγεννήσει από την τέφρα τον Ελληνισμό, συντρίβοντας τους μόνιμους διαφθορείς και διαιρέτες του ελληνικού έθνους. Αν ο Αλέξανδρος δεν ανέκοπτε την έξοδο των Περσών στη Μεσόγειο στο τελευταίο περίπου τέταρτο του 4ου π.Χ. αιώνα - όσο κι αν η ιστορία δεν αξιολογείται με υποθέσεις - σίγουρα η μοίρα και η εξέλιξη της Ευρώπης στη συνέχεια θα ήταν διαφορετική από αυτή που γνωρίζουμε"

Δεν διαφωνώ ότι ένωσε τους Ελληνες,παρά την θελησή τους όμως.Αλλά οσο ανεκοψε την "ορμή" των Περσών(ποιος επιτέθηκε πρώτος?),την είχαν ανακόψει εις διπλούν όλοι οι Έλληνες στρατηγοί στους Περσικούς πολέμους.


ΥΓ=Η μονη περιπτωση που δικαιολογω την εκστρατεια του,ειναι,αν οντως αληθευει η θεωρια που λεει πως εκστρατευσε για να χτυπησει τους Υποχθονίους.......

Αντιπαρέρχομαι το ειρωνικόν σου σχόλιον ανάγωγε αλαζών που έχεις το θράσος να σχολιάζεις έναν άνθρωπο που η δόξα του έφθασε έως την Ινδία και δεν ήτο καθόλου άσχημη όπως εσύ λες, ανιστόρητε χλευαστή.

Υ.Γ. Αποκαλέστε με ανάγωγον και απότομον. Αδιαφορώ. Αν εγώ είμαι ανάγωγος και απότομος απέναντι σ' αυτόν, τότε αυτό το ανθρωπάκι είναι εκχυδαϊστής και είρωνας εις βάρος ενός προσώπου που μας έσωσε σε μια κρίσιμη στιγμή του λαού μας και μας δόξασε όσο λίγοι! Το έλεγα και το ξαναλέω, προτιμώ να απαγορευθεί η ελευθερία λόγου σε όσους είναι επιβλαβείς σε κάποια σημαντικά πράματα, στην κοινωνία, στον λαό μας, παρά να δίνω ελευθερία λόγου στους προαναφερθέντες οι οποίοι την μετατρέπουν σε αναίδεια φέροντας την σύγχησιν, προσβάλλοντας και εν τέλει, προσφέροντας μόνο οχετόν και προσβολές επί της ουσίας! Η Νέμεσις να μας χτυπήσει, το ελπίζω...


Πρώτον,το σχόλιο είναι σοβαρότατο και με βάζει σε προβληματισμό...Βλέπεις,εγώ δεν απορρίπτω τα πράγματα με την μία και χωρίς αποδείξεις όπως εσύ-στηρίζομαι στον διάλογο.
Για τα υπόλοιπα σχόλια σου,θα σε συμβούλευα να είσαι πιο ηρεμος,ηπιος και ευγενικος,διοτι το οφελος για ολους μας ειναι να γινεται διαλογος,και οχι σχολια σαν και αυτα που μονο ως ενδιεξη φανατισμού μπορούν να χαρακτηριστούν.
Όχι οτι θιχτηκα απο τις προσβολες σου:Εχω συναντήσει πολλούς σαν του λογου σου στο Διαδίκτυο,οι οποιοι προβάλλουν την (βλαχο)μαγκιά τους,ενώ κρύβονται πίσω από μια οθόνη...Συνέχισε απτόητος :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Salome την Κυρ 22 Απρ 2007, 14:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Σάβ 21 Απρ 2007, 11:39

Posted: Tue Jan 02, 2007 1:23 pm

Από Αίολος

Άνα μπράβο....Τώρα έρχεσαι στα λόγια μου...Ελπίζω να διαισθάνεσαι την διαφορά σε αυτούς που πολεμούνε για ιδανικά και αυτοάμυνα,και σε αυτούς που κηρύττουν πολέμους για τις υλιστικές ορέξεις!Τώρα,εάν γίνεται οι δεύτεροι να χαρκτηριστούνε "ηθικοί",τ'αφήνω εδώ.


Εξ' αρχής ο πόλεμος του Μέγα Αλεξάνδρου ήτο αμυντικός, απελευθερωτικός. Στόχος του πρώτος ήτο να απελευθερώσει τις ελληνικές ιωνικές πόλεις. Καλά έκανε και δημιούργησε αυτοκρατορία, διότι κατέστρεψε την Περσική η οποία θα μας απειλούσε αν δεν καταστρεφόταν.
Δεν διαφώνησα σε αυτήν την ιστορική πραγματικότητα.Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που δεν τον χαρακτήρισα δικτάτωρα.


Τον χαρακτήρισες αλαζών, προδότη, σφαγέα και χίλια δυο. Καλύτερα να τον αποκαλούσες δικτάτωρ. Άλλωστε οι δικτάτορες, ημιμαθή, δεν είναι μόνον οι αυτοκράτορες αλλά και οι ηγέτες μιας χώρας μόνον, όπως ο Ι. Καποδίστριας. Τέλος πάντων...
Θεωρήθηκε γιος του Διός από φήμη που διέδωσε η μάνα του....Αλλ'άσχετα με αυτό,η θεοποίησή του αυτή δείχνει την φιλεσπλαχνία του ή μήπως-λέγω μήπως-την πόρωση των ανθρώπων με την βία,όπου όποιος έχυνε το περισσότερο αίμα γινόταν θεός?Αυτά που λες πως διατηρήθηκε μετά το θάνατο του,είναι ιστορικές ανακρίβειες......Θα 'πρεπε να ξερεις,πως ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΜΕΣΩΣ μετά τον θάνατό του Αλεξάνδρου άρχισαν οι συγκρούσεις μεταξύ των υποψήφιων διαδόχων του....Βεβαια,τα βασίλεια των διαδόχων δεν σχηματίστηκαν αμέσως βέβαια,αλλά πλάι στο πτώμα του Αλεξάνδρου χύθηκε πολύ αίμα.


Ούτε μία ιστορική απόδειξιν, ούτε μία... αυθαιρέτως υποστηρίζεις θεωρίες δικές σου ή άλλων.. ό,τι και να συνέβη μετά τον θάνατόν του, αυτά συνέβησαν μεταξύ Ελλήνων, οι ξένοι λαοί δεν εξεγέρθησαν.
Δηλαδή,είσαι της άποψης "Στον πόλεμο όλα επιτρέπονται";Διαφωνώ καθέτως.
Ο Μ. Αλέξανδρος έσωσε την Ελλάδα και την Ευρώπη από τον Ανατολισμόν την στιγμή που οι υπόλοιπες Ελληνικές πόλεις καταστρέφονταν από τους εμφυλίους που δημιουργούσε το προδοτικόν χρήμα των Περσών. [/b]
Η Ευρώπη ήταν ανύπαρκτη ιστορικά και πολιτιστικά....Εάν εξαιρέσουμε τους κατοίκους της Ιταλίας.Το ότι έσωσε τις πόλεις από τους εμφυλίους δεκτόν.Αλλά δεν πιστεύω να ήταν αυτό το κίνητρο για την εκστρατεία του...


Φυσικά και επιτρέπονται όλα στον πόλεμο. Δεν αναφέρομαι στα βασανιστήρια τύπου Αμερικάνων που γελοιοποιούν τους Ιρακινούς... έχουμε και ένα επίπεδον ως πολιτισμός και ως λαός. Δηλαδή αν οι σφαγές δεν επιτρέπονται στον πόλεμο... τι επιτρέπεται, τότε ποίος είναι ο πόλεμος ρε φίλε είρωνα; Η Ευρώπη εκείνη την εποχή ήτο ανύπαρκτη ιστορικώς και πολιτιστικώς, εγώ ομιλώ για το μέλλον της Ευρώπης... Το οποίον διασώθηκε χάριν στους Έλληνες.
Αντικειμένικότητά πρέπει εσύ να παραθέσεις....Εγώ το έχω κάνει,και φαίνεται στις πρώτες προτάσεις μου.Το "βίαια",τονίζεται διότι αναφέρομαι στην υπόλοιπη Ελλάδα,την οποία θα μπορούσε να ενώσει με διπλωματία.Αλλά φαίνεται με εσένα κάτι από τα παρακάτω συμβαίνει:Η πιστεύεις πως ο Μ.Αλέξανδρος δεν ήταν Έλληνας η είσαι αιμοδιψής και απολαμβάνεις τους πολέμους....Η φράση "έκλεισε σπίτια" δεν αναφέρεται στα πράγματα που πήρε ενώ δεν του ανήκαν(λάφυρα),αλλά στις ζωές που χάθηκαν για να γίνει αυτός "Μέγας".


Ποίες προτάσεις σου; Στις οποίες κυριαρχούν οι χαρακτηρισμοί που προσπαθούν μετά μανίας να τον μειώσουν; Στις φαντασιόπληκτες θεωρίες...
Ένας απροκάλυπτος Έλληνας ανθέλληνας... φίλε μου είσαι πανάθλιος κι αυτό πιστεύω πως το διαπίστωσαν κι άλλοι. Δεν εξιστορείς τον βίο του Μέγα Αλεξάνδρου. Απλώς άνοιξες ένα θέμα για να υποστηρίξεις με υποθέσεις την άποψή σου.. ακόμη και το ΜΕΓΑΣ το βάζεις σε εισαγωγικά. Είσαι πανάθλιος και άξιος της περιφρόνησης όλων... εκτός των ομοίων σου.

Η διπλωματία είναι πολύ πιο πολιτισμένος τρόπος και πολύ πιο ανέξοδος


Την ίδια άποψη έχουν και οι σημερινοί πολιτικοί, οι πολιτισμένοι... γι' αυτό πριν μία 30ετία χάσαμε την μισή Κύπρο, χάνουμε και την Μακεδονία προς όφελος των ξένων και δεχόμαστε ταπεινώσεις όπως των Ιμίων ή των νεκρών πιλοτών μας...
Επίσης, θα ήθελα να μάθω πώς ορίζεις εσύ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΝ, αφού φαίνεται πως γιγνώσκεις το Ελληνικόν Γίγνεσθαι για να έχεις φθάσει στο σημείον να κρίνεις και την νοοτροπία του Αλεξάνδρου (αν είναι Ελληνική ή όχι)...
Αν ήξερες ανόητε πως διπλωματία δεν υπήρχε στην αρχαία Ελλάδα, όπως την εννοούμε στην εποχή μας, δεν θα έλεγες ασυναρτησίες.
Εμφύλια σύρραξη υπήρχε, το καταλαβαίνεις; Με ποίον τρόπο θα κατάπαυε τον πόλεμον και θα ένωνε τους Έλληνες; Ο Φίλιππος ήτο ο πρώτος που ένωσε τους Έλληνες και δημιούργησε για πρώτη φορά ένα ενιαίον Ελληνικόν Έθνος! Κι όσο για τις σφαγές, όλοι οι Έλληνες σφάζονταν εκείνη την περίοδον αλλά για το προσωπικόν τους όφελος, ο Φίλιππος σφαζόταν για το όφελος όλων των Ελλήνων και αυτό αποδείχθηκε εμπράκτως.

Δεν διαφωνώ ότι ένωσε τους Ελληνες,παρά την θελησή τους όμως.Αλλά οσο ανεκοψε την "ορμή" των Περσών(ποιος επιτέθηκε πρώτος?),την είχαν ανακόψει εις διπλούν όλοι οι Έλληνες στρατηγοί στους Περσικούς πολέμους.


Φίλε είσαι εκτός τόπου και χρόνου... Οι Περσικοί Πόλεμοι έγιναν πριν τον εμφύλιον πόλεμον! Ήτο εντελώς άτοπον το επιχείρημά σου. Ο Αλέξανδρος επιτέθηκε όταν οι Πέρσες ήσαν έτοιμοι να υποδουλώσουν την κατεστραμμένη Ελλάς. Όπως λέει και ο Αρριανός.
Πρώτον,το σχόλιο είναι σοβαρότατο και με βάζει σε προβληματισμό...Βλέπεις,εγώ δεν απορρίπτω τα πράγματα με την μία και χωρίς αποδείξεις όπως εσύ-στηρίζομαι στον διάλογο.
Για τα υπόλοιπα σχόλια σου,θα σε συμβούλευα να είσαι πιο ηρεμος,ηπιος και ευγενικος,διοτι το οφελος για ολους μας ειναι να γινεται διαλογος,και οχι σχολια σαν και αυτα που μονο ως ενδιεξη φανατισμού μπορούν να χαρακτηριστούν.
Όχι οτι θιχτηκα απο τις προσβολες σου:Εχω συναντήσει πολλούς σαν του λογου σου στο Διαδίκτυο,οι οποιοι προβάλλουν την (βλαχο)μαγκιά τους,ενώ κρύβονται πίσω από μια οθόνη...Συνέχισε απτόητος :)


Ήρεμος... όχι φίλε. Είμαι ήρεμος απέναντι σ' ανθρώπους σοβαρούς, αντικειμενικούς και σεβαστούς. Εσύ είσαι το άκρον άωτον της αντίφασης, της ειρωνίας και της φαντασίας. Δεν με ενδιαφέρει πόσους συνάντησες και δεν είσαι σε θέσιν να ξέρεις αν προβάλλω την μαγκιά μου στο διαδίκτυον μόνον ή και στους δρόμους... όμως, το ότι είσαι αναληθής, είρωνας, ανιστόρητος και αντιφατικός το γνωρίζουν όλοι διαβάζοντας τα κείμενά σου...
Και δεν με ξαφνιάζεις καθόλου φίλτατε. Είσαι τόσο κυνικός, αναίσθητος και προσβλητικός απέναντι σε έναν πρόγονό σου ο οποίος είναι Ήρωας και θεωρούνταν έτσι γενεές και γενεές, από σόφρωνες ανθρώπους, σε εμένα δεν θα ήσουν κυνικός και είρωνας; Τέλος πάντων.. Αφού εσύ είσαι μάγκας και εκτός διαδικτύου, πήγαινε στο γήπεδο της Τούμπας και πες ότι ο Μ. Αλέξανδρος ήτο σφαγέας, υλιστής και αλαζών... αλλά αυτοί είναι ανιστόρητοι οπισθοδρομικοί, γιατί θα σε ταλανιάσουν στο ξύλο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Salome την Κυρ 22 Απρ 2007, 14:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Σάβ 21 Απρ 2007, 11:41

Posted: Tue Jan 02, 2007 1:34 pm

Από ΑρΕλα


Aν εξαιρέσω κάποιους χαρακτηρισμούς που ανταλλάχθηκαν ένθεν κα κείθεν, δεν το συζητώ ότι ο Πολύφημος εκφράζει σε μεγάλο βαθμό τις πεποιθήσεις μου για τον ΜΕΓΑΛΟ. Να'σαι καλά φίλε μου, ήδη μ'έσωσες από χρόνο που θ'ανάλωνα στα πλήκτρα, γιατί είμαι κι εγώ ουτοπική όσο εσύ. Τα λέω, τα παραθέτω, άσχετα αν ο συνομιλητής μου δεν πρόκειται να τα δει ή να τα επεξεργαστεί στον αιώνα τον άπαντα, γιατί απλά ΔΕ ΘΕΛΕί.

Θα τα δουν όμως άλλοι, γιατί περνάνε και περαστικοί από τον τόπο μας και ειδικά παιδιά που βρίσκονται μεταξύ δυο οπτικών πριν κατασταλάξουν.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Σάβ 21 Απρ 2007, 11:44

Posted: Tue Jan 02, 2007 1:41 pm

Από Αίολος

Στην προσπάθεια του αυτή, ντυνόταν με ένδυση Πέρση αυτοκράτορα, και παντρεύτηκε την Ρωξάνη (Α' σύζυγος), κόρη του Πέρση ηγεμόνα Ιαξάρτη. Ο γάμος έγινε για λόγους πολιτικής σκοπιμότητας.


Για να καταλάβετε καλύτερα τους πολιτικούς σκοπούς που αναφέρει... ο Νικόλο Μακκιαβέλι το επεξηγεί:

Αναλογιζόμενος κανείς τις δυσκολίες που υπάρχουν για να διατηρηθεί ένα κράτος που κατακτήθηκε προσφάτως, θα μπορούσε να εκπλαγεί για το πώς συνέβη και ο Μέγας Αλέξανδρος έγινε κυρίαρχος της Ασίας μέσα σε λίγα χρόνια και, σχεδόν μόλις την κατέλαβε, πέθανε. Γιατί θα φαινόταν εύλογο να εξεγερθεί ολόκλήρη η επικράτεια. Κι όμως οι διάδοχοι του Αλεξάνδρου το διατήρησαν και δεν συνάντησαν άλλες δυσκολίες για να το κρατήσουν παρά εκείνες που γεννήθηκαν ανάμεσά τους και από προσωπικές τους φιλοδοξίες. Σε τούτο απαντώ πως οι ηγεμονίες που έχουν μείνει στη μνήμη μας κυβερνώνται με δύο τρόπους: ή από έναν και ηγεμόνα και με όλους τους άλλους δούλους (Πέρσης Βασιλιάς), που ως αξιωματούχοι, με τη χάρη και τη συγκατάθεσή του, τον βοηθούν στην διακυβέρνηση του κράτους, ή από έναν ηγεμόνα και βαρώνους, οι οποίοι, όχι με τη χάρη του κυρίου τους, αλλά λόγω της αρχαιότητας της καταγωγής τους διατηρούν την κοινωνική θέση (Μέγας Αλέξανδρος). Οι βαρώνοι αυτοί έχουν τα δικά τους κρατίδια και τους δικούς τους υπηκόους, οι οποίοι τους αναγνωρίζουν σαν αφέντες και η αφοσίωσή τους προς αυτούς είναι φυσική.
(...)Αν τώρα εξετάσετε ποια μορφή διακυβέρνησης είχε το κράτος του Δαρείου, θα την βρείτε παρόμοια με του κράτους του Τούρκου, κι όμως ο Αλέξανδρος χρειάσθηκε πρώτα να χτυπήσει κατά μέτωπο και να τον αναγκάσει να αποσυσρθεί σε οχυρωμένες τοποθεσίες: μετά από αυτή τη νίκη κι ενώ ο Δαρείος ήταν νεκρός, το κράτος περιήλθε ειρηνικά στον Αλέξανδρο, για τους λόγους που αναπτύχθηκαν παραπάνω. Οι διάδοχοί του, εάν ήσαν ενωμένοι, θα μπορούσαν να το χαρούν χωρίς ενόχληση. Στο βασίλειο αυτό δεν δημιουργήθηκαν άλλες αναστατώσεις παρά εκείνες που οι ίδιοι προκάλεσαν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Salome την Κυρ 22 Απρ 2007, 14:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Σάβ 21 Απρ 2007, 11:46

Posted: Tue Jan 02, 2007 3:03 pm

Από Clairvoyant_

ανθρωπάκι

Το έλεγα και το ξαναλέω, προτιμώ να απαγορευθεί η ελευθερία λόγου σε όσους είναι επιβλαβείς σε κάποια σημαντικά πράματα, στην κοινωνία, στον λαό μας, παρά να δίνω ελευθερία λόγου στους προαναφερθέντες

φίλε μου είσαι πανάθλιος

Είσαι πανάθλιος και άξιος της περιφρόνησης όλων

ανόητε

Αφού εσύ είσαι μάγκας και εκτός διαδικτύου, πήγαινε στο γήπεδο της Τούμπας και πες ότι ο Μ. Αλέξανδρος ήτο σφαγέας, υλιστής και αλαζών... αλλά αυτοί είναι ανιστόρητοι οπισθοδρομικοί, γιατί θα σε ταλανιάσουν στο ξύλο.


:roll: ...Χμμ....
Aν εξαιρέσω κάποιους χαρακτηρισμούς που ανταλλάχθηκαν ένθεν κα κείθεν


:shock: :shock: ...Καλά το ένθεν, το εκείθεν όμως που???.....Δηλαδή όλα τα προαναφερόμενα ήταν "χαρακτηρισμοί" που περνάν στο ντούκου ??
Εκτός κι αν και για τον συγκεκριμένο χώρο ισχύει ότι είπε ο LUNCHBOX
Εχω συναντήσει πολλούς σαν του λογου σου στο Διαδίκτυο,οι οποιοι προβάλλουν την (βλαχο)μαγκιά τους,ενώ κρύβονται πίσω από μια οθόνη...Συνέχισε απτόητος


Τότε ΟΚ πάω πάσο και αρχίζω το μπινελίκι κι εγώ, σαν απλό ΜΕΛΟΣ που είμαι..... :roll:


Και μια ερώτηση επί του θέματος...Υπάρχει καλός και κακός κατακτητής?
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:07

Posted: Tue Jan 02, 2007 4:05 pm

Από Αίολος

Υ.Γ. Αποκαλέστε με ανάγωγον και απότομον. Αδιαφορώ. Αν εγώ είμαι ανάγωγος και απότομος απέναντι σ' αυτόν, τότε αυτό το ανθρωπάκι είναι εκχυδαϊστής και είρωνας εις βάρος ενός προσώπου που μας έσωσε σε μια κρίσιμη στιγμή του λαού μας και μας δόξασε όσο λίγοι!



Η ανταπάντησίν μου...
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:08

Posted: Tue Jan 02, 2007 4:10 pm

Από The_Saboteur


Δεν θα συμμετεχω σε αυτη τη κουβεντα.
δεν μπενω στην μοντερνα διαδικασια της αμφισβητησης των δεδομενων διχως στοιχεια.
μου θυμιζει αυτο που ειπε ο αποστολος γκλετσος "και οι τριακοσιοι σπαρτιατες ηταν γκεϋ" δεν εχει σημασια αν δεν μπορω να το αποδειξω αρκει να αμφισβητησω τα δεδομενα οπως προσταζει η μοδα
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:09

Posted: Tue Jan 02, 2007 6:40 pm

Από LUNCHBOX

Polufhmos έγραψε: Εξ' αρχής ο πόλεμος του Μέγα Αλεξάνδρου ήτο αμυντικός, απελευθερωτικός.


Το ανέκδοτο της χρονιάς....Κάτι τέτοια μας μαθαίνουν στο σχολείο,και κάτι παρόμοια όπως το ότι το Βυζάντιο ήταν ελληνικό....:/Αθάνατη Ελλάς!
Τον χαρακτήρισες αλαζών, προδότη, σφαγέα και χίλια δυο. Καλύτερα να τον αποκαλούσες δικτάτωρ. Άλλωστε οι δικτάτορες, ημιμαθή, δεν είναι μόνον οι αυτοκράτορες αλλά και οι ηγέτες μιας χώρας μόνον, όπως ο Ι. Καποδίστριας. Τέλος πάντων...

Εαν δεν ηταν αυτος αλαζονας και ισχυρογνωμων,ποιος ητανε?
Θεωρήθηκε γιος του Διός από φήμη που διέδωσε η μάνα του....Αλλ'άσχετα με αυτό,η θεοποίησή του αυτή δείχνει την φιλεσπλαχνία του ή μήπως-λέγω μήπως-την πόρωση των ανθρώπων με την βία,όπου όποιος έχυνε το περισσότερο αίμα γινόταν θεός?Αυτά που λες πως διατηρήθηκε μετά το θάνατο του,είναι ιστορικές ανακρίβειες......Θα 'πρεπε να ξερεις,πως ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΜΕΣΩΣ μετά τον θάνατό του Αλεξάνδρου άρχισαν οι συγκρούσεις μεταξύ των υποψήφιων διαδόχων του....Βεβαια,τα βασίλεια των διαδόχων δεν σχηματίστηκαν αμέσως βέβαια,αλλά πλάι στο πτώμα του Αλεξάνδρου χύθηκε πολύ αίμα.


Ούτε μία ιστορική απόδειξιν, ούτε μία... αυθαιρέτως υποστηρίζεις θεωρίες δικές σου ή άλλων.. ό,τι και να συνέβη μετά τον θάνατόν του, αυτά συνέβησαν μεταξύ Ελλήνων, οι ξένοι λαοί δεν εξεγέρθησαν.

Κάτσε ρε συ...Την Ιλιάδα την έχεις διαβάσει?
Για το δεύτερο,όλοι ξέρουμε πως το κράτος του Μ.Αλεξάνδρου διασπάστηκε...Τώρα εσύ ψάχνε αποδείξεις...Και οι ξένοι λαοί εξεγέρθησαν πριν καν τελειώσει η εκστρατεία του,απλά κατέπνιξε τις εξεγέρσεις.
Η Ευρώπη εκείνη την εποχή ήτο ανύπαρκτη ιστορικώς και πολιτιστικώς, εγώ ομιλώ για το μέλλον της Ευρώπης... Το οποίον διασώθηκε χάριν στους Έλληνες.

Δεν διαφωνώ.
Αντικειμένικότητά πρέπει εσύ να παραθέσεις....Εγώ το έχω κάνει,και φαίνεται στις πρώτες προτάσεις μου.Το "βίαια",τονίζεται διότι αναφέρομαι στην υπόλοιπη Ελλάδα,την οποία θα μπορούσε να ενώσει με διπλωματία.Αλλά φαίνεται με εσένα κάτι από τα παρακάτω συμβαίνει:Η πιστεύεις πως ο Μ.Αλέξανδρος δεν ήταν Έλληνας η είσαι αιμοδιψής και απολαμβάνεις τους πολέμους....Η φράση "έκλεισε σπίτια" δεν αναφέρεται στα πράγματα που πήρε ενώ δεν του ανήκαν(λάφυρα),αλλά στις ζωές που χάθηκαν για να γίνει αυτός "Μέγας".

Ποίες προτάσεις σου; Στις οποίες κυριαρχούν οι χαρακτηρισμοί που προσπαθούν μετά μανίας να τον μειώσουν; Στις φαντασιόπληκτες θεωρίες...
Ένας απροκάλυπτος Έλληνας ανθέλληνας... φίλε μου είσαι πανάθλιος κι αυτό πιστεύω πως το διαπίστωσαν κι άλλοι. Δεν εξιστορείς τον βίο του Μέγα Αλεξάνδρου. Απλώς άνοιξες ένα θέμα για να υποστηρίξεις με υποθέσεις την άποψή σου.. ακόμη και το ΜΕΓΑΣ το βάζεις σε εισαγωγικά. Είσαι πανάθλιος και άξιος της περιφρόνησης όλων... εκτός των ομοίων σου.

Στις πρώτες προτάσεις μου,ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΝΝ θελεις να τις δεις,αναγνωρίζω την στρατιωτική ευφυία του Αλεξάνδρου,και επίσης "θάβω" τις διαφορες θεωριες περι ομοφυλοφιλιας.Ο OROPION τα ειδε αυτα....Εσυ γιατι οχι?
Την ίδια άποψη έχουν και οι σημερινοί πολιτικοί, οι πολιτισμένοι... γι' αυτό πριν μία 30ετία χάσαμε την μισή Κύπρο, χάνουμε και την Μακεδονία προς όφελος των ξένων και δεχόμαστε ταπεινώσεις όπως των Ιμίων ή των νεκρών πιλοτών μας...
Επίσης, θα ήθελα να μάθω πώς ορίζεις εσύ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΝ, αφού φαίνεται πως γιγνώσκεις το Ελληνικόν Γίγνεσθαι για να έχεις φθάσει στο σημείον να κρίνεις και την νοοτροπία του Αλεξάνδρου (αν είναι Ελληνική ή όχι)...
Αν ήξερες ανόητε πως διπλωματία δεν υπήρχε στην αρχαία Ελλάδα, όπως την εννοούμε στην εποχή μας, δεν θα έλεγες ασυναρτησίες.
Εμφύλια σύρραξη υπήρχε, το καταλαβαίνεις; Με ποίον τρόπο θα κατάπαυε τον πόλεμον και θα ένωνε τους Έλληνες;

Δεν υπήρχε διπλωματία?Σώπα!Και πώς ενώθηκαν κατά τον Περσών οι Έλληνες πρωτύτερα?
Φίλε είσαι εκτός τόπου και χρόνου... Οι Περσικοί Πόλεμοι έγιναν πριν τον εμφύλιον πόλεμον!

Και ποια η διαφορα?Τοτε συνασπιστηκαν οι Ελληνες,παραμεριζοντας τις διαφορες τους,και απεκρουσαν την Περσικη επιθεση.Στον Αλεξανδρο δεν ειχαμε περσικη εισβολη,αλλα ΕΛΛΗΝΙΚΗ εισβολη!Επιτελους,καταλαβε το.
Και η δικαιολογια :"Αν δεν εκστρατευε,θα επιτιθονταν οι Περσες" δεν στεκει.Γιατι δεν εκστρατευσαν αμεσω μετα τον Πελοποννησιακο πολεμο?Η Ελλαδα ηταν σε ακομα χειροτερη μοιρα τοτε!Με τα "αν" δεν πλαθεται η Ιστορία.
Και δεν με ξαφνιάζεις καθόλου φίλτατε. Είσαι τόσο κυνικός, αναίσθητος και προσβλητικός απέναντι σε έναν πρόγονό σου ο οποίος είναι Ήρωας και θεωρούνταν έτσι γενεές και γενεές, από σόφρωνες ανθρώπους, σε εμένα δεν θα ήσουν κυνικός και είρωνας; Τέλος πάντων.. Αφού εσύ είσαι μάγκας και εκτός διαδικτύου, πήγαινε στο γήπεδο της Τούμπας και πες ότι ο Μ. Αλέξανδρος ήτο σφαγέας, υλιστής και αλαζών... αλλά αυτοί είναι ανιστόρητοι οπισθοδρομικοί, γιατί θα σε ταλανιάσουν στο ξύλο.[/b]


Εγω δεν σε χαρακτηρισα τπτ,εσυ αρχισες τις προσβολες.....Δειγμα του φανατισμου σου....Εγω δεν εκανα τον μαγκα,αλλος εδω μεσα τον κανει.....
Να σου πω και κατι που προφανως σου απεκρυψαν στο σχολειο?Ξερεις,τι ειπε ο Θηβαίος ποιητής Πίνδαρος,που ο Αλέξανδρος τον θαύμαζε τόσο?

"Ο πόλεμος είναι γλυκός,σε όσους δεν τον γεύτηκαν ποτέ...."

Να συννενοούμεθα....
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:09

Posted: Tue Jan 02, 2007 8:11 pm

Από Clairvoyant

"Ο πόλεμος είναι γλυκός,σε όσους δεν τον γεύτηκαν ποτέ...."


Σωστός.... 8)
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:10

Posted: Tue Jan 02, 2007 8:52 pm

Από Ωρωπιων
Αυτο που θα πρεπε να βγάλουμε ως συμπέρασμα,και να μήν αναλωνόμαστε σε διχογνωμίες ,χαρακτηριμούς,διαξιφισμούς μεταξύ μας,είναι πως ο Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ,έζησε το όνειρό του.Ότι έγινε,δεν ήταν αποτέλεσμα,Ενιαίας εθνικής πολιτικής,αλλά ,πραγμάτωση της σκέψης ενός ανθρώπου.Εδώ μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα από την ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΘΕΛΗΣΕΩΣ.Ξέρω μεταγενέστερα,ανθρώπους που αξίζουν στο έργο αυτό τα ίδια με τον ΑΛΈΞΑΝΔΡΟ.βΛΈΠΕ,τον Μ.ΝΑΠΟΛΕΟΝΤΑ και τον ΑΔΟΛΦΟ ΧΙΤΛΕΡ,ΙΩΣΗΦ ΣΤΑΛΙΝ.Και μιλάω για ανθρώπους όχι ώς προς τα κατορθώματά τους,αλλά αναφέρω κάποια παραδείγματα,για να δώσω το στίγμα της προσωπικής παρέμβασης στην ιστορία.Κάποιοι ανθρωποι,που αναμόρφωσαν καταστάσεις,σύμφωνα με αυτό που οι ίδιοι θεωρούσαν σωστό και μετά το θάνατό τους,όλα ήρθαν στην αρχική κατάσταση.Μετά τον Θάνατο του Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ,οι Έλληνες,ήταν αυτοί που ήταν στο παρελθόν,οι διχόνοιες συνεχίστηκαν,η νοοτροπία η ίδια κτλ.Μετά το θάνατο του Μ.ναπολέοντα,η Γαλλία,δεν δοξάστηκε ποτέ ξανά,παρά ξαναπαρέδωσε τα όπλα [βλ.βερσιντετορίξ] στους Γερμανούς,Ενώ μετά το θάνατο του Χίτλερ,η Γερμανία δε θα ναι ποτέ πια το μεγαλείο του Ράιχ,ΕΝΩ μετά το θάνατο του Ι.ΣΤΑΛΙΝ,και την αποσταλινοποιηση,σταδιακά η σοβ.΄ενωση,αποκομμουνιστοποιήθηκε.
θΑ θελα να πω στα παιδιά,να παραθέτουν τις απόψεις τους,χωρίς να δίνουν τόση σημασία στην κριτική και στη λογομαχία,κάπου ειναι κουραστικό.Ας,μιλάμε,χωρίς να χαρακτηρίζουμε τον άλλο.Αυτό ειναι το μεγαλείο της Δημοκρατίας,ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ??
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:10

Posted: Tue Jan 02, 2007 9:49 pm

Από LUNCHBOX


OROPION,συμφωνώ...Εκεί είναι η ουσία!
Και για να εξηγούμεθα,ποτέ δεν αμφισβήτησα πως είναι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ προσωπικότητα-στρατιωτικώς και μη-που γνώρισε η Ιστορία... :)
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:11

Posted: Tue Jan 02, 2007 10:36 pm

Από The_Saboteur

Δεν υπήρχε διπλωματία?Σώπα!Και πώς ενώθηκαν κατά τον Περσών οι Έλληνες πρωτύτερα?

Οπως τη γνωριζουμε σημερα ειπε.
Ενωθηκαν μεσω των αμφικτυονιων (ΟΧΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ). οι περισσοτερες δηλωσαν υποταγη στους περσες. μια απο της αποφασεις της αμφικτυονιας ηταν να τιμωρηθουν οσες πολεις υποταχθηκαν στους περσες.
Το ανέκδοτο της χρονιάς....Κάτι τέτοια μας μαθαίνουν στο σχολείο,και κάτι παρόμοια όπως το ότι το Βυζάντιο ήταν ελληνικό....:/Αθάνατη Ελλάς!

Ο πολεμος του Μ Αλεξανδρου οντως αρχισε ως απελευθερωτικος. μετα ηταν εκπολιτιστικος.
Εαν δεν ηταν αυτος αλαζονας και ισχυρογνωμων,ποιος ητανε?

Δουλεια ενος ηγετη ειναι να περνει αποφασεις. εκανε την δουλεια του. τι ηθελες να ειναι? να λαμβανονται οι αποφασεις δημοκρατικα και να φερει αυτος την ευθηνη της αποτυχιας? πολυ βολικο για τους δημοκρατες.
Να σου πω και κατι που προφανως σου απεκρυψαν στο σχολειο?Ξερεις,τι ειπε ο Θηβαίος ποιητής Πίνδαρος,που ο Αλέξανδρος τον θαύμαζε τόσο?

"Ο πόλεμος είναι γλυκός,σε όσους δεν τον γεύτηκαν ποτέ...."

Να συννενοούμεθα....

Ολοι μας πηγαμε σχολειο επι διεθνιστικων, γραικυλικων και ειρηνοκαπηλων κυβερνησεων. οποτε δεν ειναι θεμα αποκρυψης.
εχουμε ακουσει περισοτερους λογους για την ειρηνη ως μαθητες παρα οσους εχουν ακουσει τα μελη της διεθνους αμνηστιας
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:12

Posted: Wed Jan 03, 2007 1:17 am

Από Clairvoyant_

θΑ θελα να πω στα παιδιά,να παραθέτουν τις απόψεις τους,χωρίς να δίνουν τόση σημασία στην κριτική και στη λογομαχία,κάπου ειναι κουραστικό.Ας,μιλάμε,χωρίς να χαρακτηρίζουμε τον άλλο.Αυτό ειναι το μεγαλείο της Δημοκρατίας,ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ??


Νικόλα συμφωνώ απόλυτα, πολύ σωστός.... :) .
Φυσικά και ουδείς αμφισβητεί το μεγαλείο της προσωπικότητας του Μεγάλου Αλεξάνδρου, ένας από τους λίγους που χαρακτηρίστηκε Μέγας στην παγκόσμια ιστορία....Απλά παρατίθενται κάποιες απόψεις από μια άλλη οπτική...Δηλαδή ο ιμπεριαλισμός και οι κατακτητές είναι κακοί μόνο όταν είναι από την άλλη πλευρά??? :roll:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:12

Posted: Wed Jan 03, 2007 2:03 am

Από Αίολος


Συμφωνώ κι εγώ με τον συνομιλητή, σταματώ τις ύβρεις, αν κι ο άλλος εξακολουθεί να μειώνει και να ειρωνεύεται εις βάρος του Μέγα Αλεξάνδρου. Να σου υπενθυμίσω πως στο σχολείον αντιθέτως ΔΕΝ διδάσκουν τίποτε απ' αυτά που λες... ούτε μία σελίδα δεν αφιερώνουν για την επανάστασιν του 21', θα έλεγαν τόσο όμορφα και πατριωτικά λόγια για τον Μ. Αλέξανδρο και το Βυζάντιον; Το σχολείον το σύγχρονον φημίζεται για τα ιστορικά ατοπήματά του και τα ανιστόρητα βιβλία του... σάλος έγινε με το βιβλίον της έκτης δημοτικού.
Και να σου πω πως εγώ δεν διαβάζω βιβλία σχολικά, αλλά αξιόλογα κι αξιόπιστα εξωσχολικά βιβλία επιστημονικώς τεκμηριωμένα. (Πληροφοριακώς, αξιόλογες εκδόσεις είναι οι Ζήτρος).

Εάν αμφισβητείς και την Ελληνικότητα του Βυζαντίου, τι να πω... πιστεύω πως είμεθα ο μοναδικός λαός που δαιμονοποίησε 2000 χρόνια από την ιστορία του, ίσως και περισσότερα.

Καταστρέφουμε ό,τι δημιουργήσαμε, την στιγμή που οι άλλοι δημιουργούν ό,τι κατέστρεψαν.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:13

Posted: Wed Jan 03, 2007 2:15 am

Από Clairvoyant_

Ο πολεμος του Μ Αλεξανδρου οντως αρχισε ως απελευθερωτικος. μετα ηταν εκπολιτιστικος.


Συγγνώμη αλλά...πόλεμος εκπολιτιστικός??? :shock: :shock: :shock:
Μάλλον αγνοείς τα δεινά του πολέμου.... :roll:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:14

Posted: Wed Jan 03, 2007 2:34 am

Από Αίολος

Η Αρχή της Εκστρατείας
Η Αφορμή για την Εκστρατεία στην Ασία ήταν ώς γνωστό, η απελευθέρωση των Ελληνικών πόλεων της Ιωνίας απο τους "βάρβαρους" Πέρσες.
Ο Αλέξανδρος διέσχισε τον Ελλήσποντο το 334 πΧ. Φρόντισε να αποβιβαστεί στη Τροία, στο σημείο οπου πιστευόταν οτι είχε αποβιβαστεί ο Αχιλλέας στην Ιλιάδα.
Για να υπογραμμίσει τις διαθέσεις του, ο Αλέξανδρος πέταξε συμβολικά απο το πλοίο το ξίφος του, που καρφώθηκε στο έδαφος της Ασίας και αποβιβάστηκε με πανοπλία και πλήρη οπλισμό. Τράβηξε το ξίφος απο το χώμα και φώναξε οτι όλη η Ασία θα κατακτηθεί με το ξίφος
Κατόπιν, απέδωσε τιμές στο σημείο όπου πιστευόταν οτι είναι ο τάφος του Αχιλλέα, δείχνοντας άλλη μια φορά την αγάπη και τον σεβασμό του προς το ίνδαλμα του.


Σας παρέθεσα ένα κομμάτι για να καταλάβετε πως η εκστρατεία έγινε για απελευθερωτικούς λόγους κι έπειτα για επεκτατικούς. Ορθώς ο Χρήστος λέει πως ο Μέγας Αλέξανδρος άφησε τους λαούς να κρατήσουν την πολιτιστική τους κληρονομιά και εθνική τους ταυτότητα. Η μόνη επιβολή που τους έθεσε ήτο η χρηματική (ο χρηματικός φόρος).
Ας μην ξεχνούμε και το μέγα γεγονός: χάριν στον Μέγα Αλέξανδρο εμείς συνεχίζουμε να υπάρχουμε. Διότι, εάν δεν πραγματοποιούνταν οι εκστρατεία οι Πέρσες θα μας είχαν ξεθεμελιώσει ή θα είχαν καταστρέψει τον πολιτισμό μας και το Έθνος μας, μετατρέποντάς μας σε μία ακόμη αποικία τους.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:14

PostPosted: Wed Jan 03, 2007 3:04 am

Από ΑρΕλα

Clairvoyant_ έγραψε:
ανθρωπάκι

Το έλεγα και το ξαναλέω, προτιμώ να απαγορευθεί η ελευθερία λόγου σε όσους είναι επιβλαβείς σε κάποια σημαντικά πράματα, στην κοινωνία, στον λαό μας, παρά να δίνω ελευθερία λόγου στους προαναφερθέντες

φίλε μου είσαι πανάθλιος

Είσαι πανάθλιος και άξιος της περιφρόνησης όλων

ανόητε

Αφού εσύ είσαι μάγκας και εκτός διαδικτύου, πήγαινε στο γήπεδο της Τούμπας και πες ότι ο Μ. Αλέξανδρος ήτο σφαγέας, υλιστής και αλαζών... αλλά αυτοί είναι ανιστόρητοι οπισθοδρομικοί, γιατί θα σε ταλανιάσουν στο ξύλο.


:roll: ...Χμμ....
Aν εξαιρέσω κάποιους χαρακτηρισμούς που ανταλλάχθηκαν ένθεν κα κείθεν


:shock: :shock: ...Καλά το ένθεν, το εκείθεν όμως που???.....Δηλαδή όλα τα προαναφερόμενα ήταν "χαρακτηρισμοί" που περνάν στο ντούκου ??
Εκτός κι αν και για τον συγκεκριμένο χώρο ισχύει ότι είπε ο LUNCHBOX
Εχω συναντήσει πολλούς σαν του λογου σου στο Διαδίκτυο,οι οποιοι προβάλλουν την (βλαχο)μαγκιά τους,ενώ κρύβονται πίσω από μια οθόνη...Συνέχισε απτόητος


Τότε ΟΚ πάω πάσο και αρχίζω το μπινελίκι κι εγώ, σαν απλό ΜΕΛΟΣ που είμαι..... :roll:


Και μια ερώτηση επί του θέματος...Υπάρχει καλός και κακός κατακτητής?


Θέλησα να καταδείξω ότι ο χώρος ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ τους χαρακτηρισμούς απ'οποιαδήποτε πλευρά κι αν προέρχονται. Δεν ξέρω τι είπε ο Lunchbox, και μπορεί να μην εκτόξευσε χαρακτηρισμούς στο συνομιλητή του, αλλά "στόλισε" μια χαρά τον Αλέξανδρο, πράγμα που προσωπικά δεν εκτιμώ, ασχέτως αν δύναται στο χώρο να τους καταθέσει ως προσωπική του άποψη.

Αν πάλι αρχίσεις κι εσύ το μπινελίκι, αυτοχαρακτηρίζεσαι μονάχος σου. Δεν είναι ο τρόπος που σκεφτόμαστε, αλλά ο τρόπος που εκφράζουμε τη σκέψη μας αυτή, που καταδεικνύει και τη νοητική διαδρομή, αλλά και το ποιόν μας. Αν για κάποιο λόγο έχασες άλλα εκφραστικά μέσα που θα προάγουν το διάλογο σε ευρύτερα επίπεδα, (εκφραστικά μέσα που θα προβάλλουν ένα δόκιμο επιχείρημα κι όχι εσένα τον ίδιο) μπορείς πάντα να επιλέγεις την υποδεέστερη οδό των "μπινελικίων" που δεν προάγουν απολύτως τίποτα πλην των αρνητικών, που δεν προβάλλουν παρά μόνο μια σαθρή εικόνα αυτού που κάνει χρήση και που στην τελική ακυρώνουν τον οποιονδήποτε ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ διάλογο.

Μπορώ κι εγώ βέβαια με τη σειρά μου να πάρω χοντρές ανάποδες :banghead: :madgo: - γιατί και η ιώβεια υπομονή έχει τα όριά της- :brokenteeth: και να απεκδυθώ της δημοκρατικής μου λογικής που θέλει να ΣΕΒΕΤΑΙ τους συνομιλητές και να μη σβήνει ποστς τους, και να πάρω σβάρνα πολλά τόπικς όπου έχω δει ένα σωρό παρεκτροπές!

Δεν εξαρτάται μόνο από μένα η εύρυθμη λειτουργία αυτού του τόπου, αλλά κι από σας. Η επιλογή αφήνεται στην κρίση σας. Κι όταν λέω εδώ "σας" το εννοώ. Δηλαδή δεν απευθύνομαι ειδικά σ'εσένα, Χρήστο. Απλά εσύ μου'δωσες το εφαλτήριο ν'απευθυνθώ γενικότερα στα παιδιά των ΙΔΕΟ που στο συντριπτικά μεγαλύτερο βαθμό εμπλουτίζουν και κοσμούν αυτό το χώρο, αλλά υπάρχουν κάποιες ατυχείς στιγμές που κάποιοι παρεκτρέπονται.

Κι αφού είπα τα παραπάνω, και για να μην ξεχνιόμαστε, να μην παρεκτρεπόμαστε απ'το θέμα και να μην παραβλέπουμε κάποια αξιόλογα σημεία, οφείλω παραλληλα να ευχαριστήσω και τον Πολύφημο που με το τελευταίο ποστ του, παρέθεσε σημαντικά κομμάτια μιας ολόκληρης εποχής...

Συμφωνώ επίσης μαζί του στο...
Εάν αμφισβητείς και την Ελληνικότητα του Βυζαντίου, τι να πω... πιστεύω πως είμεθα ο μοναδικός λαός που δαιμονοποίησε 2000 χρόνια από την ιστορία του, ίσως και περισσότερα.

Καταστρέφουμε ό,τι δημιουργήσαμε, την στιγμή που οι άλλοι δημιουργούν ό,τι κατέστρεψαν.


στο οποίο προσυπογράφω και αδίστακτα.


Χρήστο, είπες...
Δηλαδή ο ιμπεριαλισμός και οι κατακτητές είναι κακοί μόνο όταν είναι από την άλλη πλευρά???


Θα σου πω κατ'αρχάς ότι η λέξη ιμπεριαλισμός (που ελληνιστί μεθερμηνευόμενο σημαίνει "αυτοκρατορισμός") δεν υφίσταται καν ως λέξη και έννοια στο ελληνικό λεξιλόγιο. Μη συγχέεις τις κατακτήσεις του Αλεξάνδρου με τις ιμπεριαλιστικές επιχειρήσεις των Αγγλων για παράδειγμα που καταλάμβαναν και εποικούσαν εδάφη ανήκοντα σε άλλους, για να εκμεταλλεύονται τον πλούτο τους και να λυμαίνονται τους λαούς. Αυτές είναι (ιμπεριαλιστικές) πρακτικές των Αγγλοσαξώνων κυρίως, με το μεγαλείο ενός ένδοξου στρατηλάτη που κάποιοι λαοί προσκύνησαν κι ως θεό και λυτρωτή τους. Δεν έχουν καμία σχέση και συνάφεια. Οι Ελληνες και ο Αλέξανδρος εξέχων μέσα σ'αυτούς, δεν ήταν άρπαγες. 'Αλλο να ενώνεις χώρες σ'ένα τεράστιο και πανίσχυρο βασίλειο- την τότε υπερδύναμη, με συνυπάρχοντες πολιτισμούς, όπου οι λαοί στην "ένωση" αυτή ζούσαν στην ευμάρεια κάτω απ'τον ίδιο ήλιο και στην ουσία όχι καταπιεσμένοι, (ακόμα και σήμερα σε κάποιες περιοχές της Ασίας τον μακαρίζουν και σχεδόν τον θεοποιούν) κι άλλο να καταπατάς εδάφη για αφαίμαξη, βλέπε Κεϋλάνη για το τσάι και το καουτσούκ, βλέπε Χονγκ Κονγκ, σημαντική γεωπολιτικής στρατηγικής θέση που άρπαξαν απ'την Κίνα αρκετά ύπουλα, βλέπε Ινδία για εκμετάλλευση που την άφησε έκτοτε ρακένδυτη, βλέπε Ν. Αφρική που άρπαζαν διαμάντια και χρυσό με τους τόνους, ΕΣΤΗΣΑΝ το καθεστώς του Απαρτχάιτ και μετά (όταν αποσύρθηκαν) το καταδίκαζαν... Μπορώ να πω πολλά για πολλές αποικίες των κυρίων, που μέσω αυτών έγιναν άρχοντες, "ευγενείς", άνετοι, τσαμπουκάδες, ισχυροί και Rule Britania- Britania rules the waves, Britains never never never shall be slaves...
(Ε πώς να γίνουν? ΕΦΤΙΑΧΝΑΝ σκλάβους.) Για το Θεό, μην τα συγκρίνουμε αυτά με τις προθέσεις και τα επιτεύγματα του Αλέξανδρου. Στο τέλος θα μας πούνε ότι έκανε και "χειρουργικές", γενοκτονικές και απάνθρωπες επεμβάσεις όπως έκανε ο κρετίνος στο Ιράκ (γιατί έχω ακούσει να τον συγκρίνουν και με δαύτον), γιατί ήδη είχαν το θράσος να μας πασάρουνε ότι οι Ιρακινοί τους υποδέχθηκαν σαν θεούς και απελευθερωτές τους... Οι άμαχοι, τα παιδιά που κατακρεουργήθηκαν ήταν... "παράπλευρες απώλειες'. Αυτά από ανθρώπινα μυαλά του 21ου αιώνα. Από Αμερικανικό πλανηταρχείο που απλά έμαθε απ'τη δασκάλα γηραιά Αλβιόνα και την ξεπέρασε σε "μαγκιά". Και τα συγκρίνουμε με έναν Μέγα Αλέξανδρο που κάτι χιλιετηρίδες πριν, μεταλαμπάδευε πολιτισμό όπου πήγαινε! Σε μια εποχή που η βαρβαρότητα και η κτηνώδικη απανθρωπιά ήταν must, ο Αλέξανδρος ήταν άγγελος. Που γινόταν πραγματικά αντικείμενο λατρείας! Στην εποχή μας που υποτίθεται εκπολιτιστήκαμε, έχουμε ανώτερη παιδεία και συνειδηση περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων, τα εγκλήματα είναι και μαζικότερα και αγριότερα και παράλογα! Ε όχι! Νισάφι! Δε γίνονται συνγκρίσεις με τέτοιες λογικές, και άνισα/αδόκιμα μέτρα και σταθμά.

Ο Αλέξανδρος, ΟΙ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ και η πορεία του είναι χαραγμένα με χρυσά γράμματα στην ιστορία. Τελευταία υπήρξαν απόπειρες να τα αμαυρώσουν αυτά τα γράμματα, κι εμείς πάμε να πέσουμε στη λούμπα, να καταπιούμε κανονικά κι αυτή την καραμέλα που μας πασάρουν, επικαλούμενοι ανθρωπιστικές ή ηθικές αρχές, που οι ιδιοι πρώτα παραβιάζουν κατάπτυστα.

Αν δεν μπορούμε να καμαρώσουμε για τους ήρωές μας, την κληρονομιά μας, τουλάχιστον ας προσέχουμε να μην γινόμαστε υποχείρια αυτών που θέλουν να μειώσουν και να βεβηλώσουν, πράγματα που πρέπει να είναι ιερά για μας.

Είναι λεπτή η ισορροπία που διαχωρίζει λέξεις και έννοιες. Κι άλλοι έχουν συσχετίσει ή παραλληλίσει τις ιμπεριαλιστικές πρακτικές μ'αυτές του Αλεξάνδρου. 'Εχουν τόση σχέση και συνάφεια όσο θα είχε η παγκοσμιοποίηση που ευαγγελίζεται ένα σαθρό κέντρο εξουσίας σήμερα, με τον οικουμενισμό που ήθελε να προάγει και προήγαγε ο Ελληνισμός, χαράζοντας το πνεύμα του στους αιώνες ως πολιτιστικό και πολιτισμικό πρότυπο παγκοσμίως.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:15

Posted: Wed Jan 03, 2007 7:45 am

Από The_Saboteur

Συγγνώμη αλλά...πόλεμος εκπολιτιστικός???
Μάλλον αγνοείς τα δεινά του πολέμου....

Nαι αν αποτελεσμα αυτου καποιοι αξεστοι(μεχρι τοτε) λαοι να αποκτησουν πολιτισμο και για πρωτη φορα εθνικη ενοτητα τοτε σαφως και ειναι εκπολιτιστικος.
τα οδοιπορικα που εχουν γινει σε εκεινα τα μερη δειχνουν οτι σεβονται ακομα το ονομα του.
θεωρουν τιμη τους που περασε απο εκει.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 14:15

Posted: Wed Jan 03, 2007 10:48 am

Από Clairvoyant_

Δεν ξέρω τι είπε ο Lunchbox, και μπορεί να μην εκτόξευσε χαρακτηρισμούς στο συνομιλητή του, αλλά "στόλισε" μια χαρά τον Αλέξανδρο, πράγμα που προσωπικά δεν εκτιμώ, ασχέτως αν δύναται στο χώρο να τους καταθέσει ως προσωπική του άποψη.


Κι επειδή δεν συμφωνείς με τον LUNCHBOX σημαίνει ότι ο άλλος μπορεί στον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΩΡΟ να τον αποκαλεί ανθρωπάκι κλπ και να το προσπερνάμε ?? Όχι μόνο εσύ, όλοις μας δηλαδη....Ο χώρος έχει διάφορα αντίθετες πολλές φορές απόψεις...Άλλο όμως η άποψη για κάτι κι άλλο η προσωπική επίθεση με άσχημους χαρακτηρισμούς σε κάποιον ε?
8)
Αν πάλι αρχίσεις κι εσύ το μπινελίκι, αυτοχαρακτηρίζεσαι μονάχος σου.


Τρόπος του λέγειν ήταν.... :wink:
Δεν εξαρτάται μόνο από μένα η εύρυθμη λειτουργία αυτού του τόπου, αλλά κι από σας.


Συμφωνώ , απλά δεν έχουν όλοι εδώ μέσα τις ίδιες δικαιοδοσίες, και αυτοί που τις έχουν καλώς ή κακώς ειναι υπεύθυνοι λιγάκι παραπάνω ...
Μπορώ κι εγώ βέβαια με τη σειρά μου να πάρω χοντρές ανάποδες - γιατί και η ιώβεια υπομονή έχει τα όριά της- και να απεκδυθώ της δημοκρατικής μου λογικής που θέλει να ΣΕΒΕΤΑΙ τους συνομιλητές και να μη σβήνει ποστς τους, και να πάρω σβάρνα πολλά τόπικς όπου έχω δει ένα σωρό παρεκτροπές!


Βασικά μη το παίρνεις προσωπικά, δεν είσαι μόνο εσύ εδώ όπως και είπες μετα...όμως πιστεύω ότι είναι καλό να διατηρηθεί το κλίμα ανταλλαγής απόψεων σε κάποιο καλό επίπεδο έστω κι αν χρειαστεί να τραβηχτούν μερικά αυτάκια..

Από κει και πέρα...Όπως προκύπτει και από τις καταθέσεις που γίναν, ο Αλέξανδρος επιβλήθηκε στις υπόλοιπες ελληνικές πόλεις, δεν συμμάχησαν μαζί του σε έναν αγώνα κατά του κινδύνου εξ ανατολών...Ο Αλέξανδρος στο επεκτατικό του ταξίδι στην Ανατολή άφησε πίσω του τον ελληνικό χώρο, εμένα μου αφήνει τη γεύση ότι πλέον γι αυτόν όλες του οι κατακτήσεις ήταν πατρίδα του, επομένως ποιος ο λόγος για αρπαγές?
Δηλαδή ρε παιδιά οι προθέσεις του Αλεξάνδρου ήταν να φέρει τον πολιτισμό στην Ανατολή? Κι αν είναι έτσι τι σχέση έχει ο πολιτισμός με τον πόλεμο και τη σφαγή? Σίγουρα οι βλέψεις του Αλεξάνδρου για μια τεράστια αυτοκρατορία οδήγησαν εκεί, η διάδοση του πολιτισμού ακολούθησε. Δεν αμφισβητώ την μέγιστη προσωπικότητα του, εξευγενισμένη για την εποχή του και τον τρόπο που φέρθηκε στους λαούς που κατέκτησε....
Όμως ανεξάρτητα από τον τρόπο που φέρθηκε στους λαούς που κατέκτησε, για μένα ο κατακτητικός πόλεμος και ο κάθε πόλεμος (πλην φυσικά εκείνων που γίνονται για την υπεράσπιση ενός έθνους και των ιδανικών) και ενάντια σε άλλο λαό είναι κατακριτέος. Μην παρασυρόμαστε από το μεγαλείο του΄Έλληνα στρατηλάτη, ο οποίος έμεινε στην ιστορία για τα επιτεύγματά του με χρυσά γράμματα. Αλλά άλλο να διαβάζεις για μάχες και πολέμους που γιναν πριν εκατοντάδες χρόνια και να χαίρεσαι που νίκησαν οι Έλληνες κι άλλο να είσαι στο πεδίο των μαχών, ένας Ινδός ή ένας Πέρσης και να περιμένεις επίθεση και να μην ξαναδεις τον ήλιο ....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Ιστορία”