μια μικρή λογομαχία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
anideos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 20:03
Irc ψευδώνυμο: anideos
Φύλο: Άνδρας

μια μικρή λογομαχία

Δημοσίευση από anideos » Πέμ 14 Ιούλ 2011, 21:55

σημερα στης 14 ιουλιου (το λεω γιατι μπορει καποιος να το βλεπει αλλη μερα)πήγα για μπανιο με ενα φιλο μου απο την ρωσια (18 χρωνον) που ειναι μολις 4 βδομαδες εδω (καπου ενας μηνας)αλλα ερχεται καθε καλοκαιρι
αυτος λοιπον εδω και καμποσο καιρο ειχε αρχισει να διαβαζει βιβλια ιστοριας εκει
πως ήρθε η κουβεντα και του ειπα οτι η αρχαια ελληνική γλωσσα ειναι η πιο παλια και οτι αυτη εμεινε στην ιστορια
τοτε αυτος μου λεει οτι η πιο παλια ειναι η κινεζική και η Αιγυπτιακη (κατι για τιν μεσοποταμια μου ειπε αλλα δεν το θυμαμαι)
και οτι αυτες εχουν μεινει στιν ιστορια
επισης μου ειπε οτι οι κινεζοι ιταν πιο εξυπνοι προσπαθησε να με μεταπεισει λεγοντας μου οτι αυτοι ανακαλυψαν την πυξιδα το μπαρουτι κ.λ
σαν ελληνας υπερασπιστικα με τα λογια μου ολα αυτα που ειπε αλλα δεν το αποστομωσα γιατι δεν ξερω και τοσα πολλα για τους αρχαιους
τελειωσε, το εβαλα σκοπο απο αυριο κιολας τρεχω στην βιβλιοθηκη του νησιου και ζηταω βιβλια για των ζωη τον αρχαιων
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: μια μικρή λογομαχία

Δημοσίευση από Hlios » Πέμ 14 Ιούλ 2011, 22:40

Ο μικρός είναι μεγάλος, την ψάχνει και θα ανέβει ψηλά. :clap:
Άβαταρ μέλους
anideos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 20:03
Irc ψευδώνυμο: anideos
Φύλο: Άνδρας

Re: μια μικρή λογομαχία

Δημοσίευση από anideos » Παρ 15 Ιούλ 2011, 09:49

:ty: :ty: :ty: :ty: :ty: :ty: :ty: :ty: :ty: :ty:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: μια μικρή λογομαχία

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 15 Ιούλ 2011, 10:38

anideos έγραψε:σαν ελληνας υπερασπιστικα με τα λογια μου ολα αυτα που ειπε αλλα δεν το αποστομωσα γιατι δεν ξερω και τοσα πολλα για τους αρχαιους
Τον "ελληνικό πυρσό" βλέπω πως τον κουβαλάς :olympics: και η λαμπρή του φλόγα μένει άσβεστη από το μέσα της ψυχής σου. Αυτό είναι σίγουρο.

Εξ αφορμής αυτής της λογομαχίας σου ένιωσες πως η γνώση είναι δύναμη και για να υπερασπιστείς κάτι με τρόπο που να μην μπορεί ο άλλος να σε διαψεύσει, πρέπει να προβάλλεις πανίσχυρο επιχείρημα. Καλά κάνεις λοιπόν και ξεκινάς το ψάξιμο και τη μελέτη, πάνω σε πράγματα που δυστυχώς (με την παιδεία σήμερα) δεν θα βρεις στο σχολείο.

Προφανώς σου είπε για τους Σουμερίους, ίσως τους Φοίνικες...
Όντως αυτοί ανέπτυξαν κάποιον πολιτισμό και εμείς ως Ελληνες, δεν πρέπει ποτέ να υποβιβάζουμε κανέναν. Η αίγλη της αρχαίας Ελλάδας, δεν προβάλλεται προσπαθώντας να μειώσουμε τους άλλους. Κι η Αίγυπτος έχει δειγματα πολιτισμου να επιδείξει (αν και επί της ουσίας, ο πολιτισμός της εκπορεύεται απ'την Ελλάδα) και η Κίνα αν θες... Αλλά όχι να βάλουμε τα πυροτεχνήματα ίσα κι όμοια με τα αριστουργήματα... :wink:

Συνέχισε την αναζήτηση, κι ό,τι απορία έχεις, βάζε την εδώ.
Στις ενότητες "ιστορία", "φιλοσοφία", "αρχαίο πνεύμα", "γλώσσα" κλπ, σε ΟΛΕΣ τις ενότητες κάτω από την υπερενότητα "πολιτισμός", θα βρεις ΠΑΡΑ πολλά, γιατί ήδη στα ΙΔΕΟ έχει φτιαχτεί μια εξαιρετικη βιβλιοθήκη, από τα κανόνια μας εδώ μέσα (Ιων, Τεύταμος και όχι μόνο...) Ξεκίνα απο 'δω λοιπόν!

Πρέπει να εστιάσεις με πείσμα και μεράκι και στη γλώσσα μας, γιατί αυτή θα "ξεκλειδώσει" ακόμα πιο γρήγορα το μυαλό σου, και θα το οδηγήσει σε ανώτερες διαδρομές... τέτοιες που θα εκπλήξουν και εσένα τον ίδιο! :ups:

μάκια μικρό μου :makia:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: μια μικρή λογομαχία

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 15 Ιούλ 2011, 15:43

Το μπαρουτι απο οσο ξερω δεν το ανακαλυψαν οι κινεζοι.
Απλα οι μογγολοι απο οσο ξερω το πρωτοχρησιμοποιησαν για πολεμική χρήση οταν ειδαν τους κινεζους να παιζουν με μπαρουτια.
Οι σουμεριοι κλπ εχουν πολιτισμο και δεν πρεπει να υποβιβάζουμε κανεναν.
Θυμαμαι σε μια εκπομπη του χαρδαβελα ηταν καλεσμενος ενας αρχαιολατρης εκδοτης αναμεσα σε ολους
καθώς και μια μαθητρια γυμνασιου.
Οταν η κοπελα ανέφερε τα χαμουραμπί, αντι να κατσει να της εξηγησει 5 πραγματα για τα Ελληνικα μνημεια για την μαθηματικη και γεωμετρικη τους δομη, που ακομα δεν ξερουμε πως στο καλο καταφεραν να τα φτιαξουν και να τα υπολογισουνε.
Αν βαλεις 1000 πολιτικους μηχανικους σημερα με ολη την συγχρονη τεχνολογια, εναν τελειο παρθενωνα δεν θα φτιαξουνε. ο οποιος μαλιστα αποτελειται πληρως απο καμπυλες και δεν εχει ουτε ενα ευθηγραμο τμημα.
Αντε φτιαξτο.
δεν γινεται.
Αντι λοιπον να προσπαθησει να εξηγησει στο παιδι την ιστορικη αληθεια την πηρε απο τα μουτρα.
Αν ειχε εστω και το παραμικρο ενδιαφερον να μαθει ιστορια, ενας φωστηρας της το αφαιρεσε.
Βλεπεις λοιπον οτι σε αυτες τις περιπτωσεις το θυμικο δεν ειναι καλος συμβουλος.
Οποτε οπως σωστα λες. μαθε και προσπαθησε να τα εξηγεις με επιχειρηματα και οσο το δυνατον ποιο ευγενικα.
εχεις ρωσο απεναντι; ευγενικα.
Εχεις τουρκο; ευγενικα
εχεις σκοπιανο; το ιδιο.
Γιατι μονο ετσι μπορεις να πολεμησεις μια οργανωμενη απο ξενα συμφεροντα προπαγανδα διεθνους εκτασης.
Αν το κανεις με φωνες. χανεις το δικιο σου και τους επιβεβαιωνεις.
Άβαταρ μέλους
anideos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 20:03
Irc ψευδώνυμο: anideos
Φύλο: Άνδρας

Re: μια μικρή λογομαχία

Δημοσίευση από anideos » Παρ 15 Ιούλ 2011, 21:02

ArELa έγραψε:
anideos έγραψε:σαν ελληνας υπερασπιστικα με τα λογια μου ολα αυτα που ειπε αλλα δεν το αποστομωσα γιατι δεν ξερω και τοσα πολλα για τους αρχαιους
Τον "ελληνικό πυρσό" βλέπω πως τον κουβαλάς :olympics: και η λαμπρή του φλόγα μένει άσβεστη από το μέσα της ψυχής σου. Αυτό είναι σίγουρο.

Εξ αφορμής αυτής της λογομαχίας σου ένιωσες πως η γνώση είναι δύναμη και για να υπερασπιστείς κάτι με τρόπο που να μην μπορεί ο άλλος να σε διαψεύσει, πρέπει να προβάλλεις πανίσχυρο επιχείρημα. Καλά κάνεις λοιπόν και ξεκινάς το ψάξιμο και τη μελέτη, πάνω σε πράγματα που δυστυχώς (με την παιδεία σήμερα) δεν θα βρεις στο σχολείο.

Προφανώς σου είπε για τους Σουμερίους, ίσως τους Φοίνικες...
Όντως αυτοί ανέπτυξαν κάποιον πολιτισμό και εμείς ως Ελληνες, δεν πρέπει ποτέ να υποβιβάζουμε κανέναν. Η αίγλη της αρχαίας Ελλάδας, δεν προβάλλεται προσπαθώντας να μειώσουμε τους άλλους. Κι η Αίγυπτος έχει δειγματα πολιτισμου να επιδείξει (αν και επί της ουσίας, ο πολιτισμός της εκπορεύεται απ'την Ελλάδα) και η Κίνα αν θες... Αλλά όχι να βάλουμε τα πυροτεχνήματα ίσα κι όμοια με τα αριστουργήματα... :wink:

Συνέχισε την αναζήτηση, κι ό,τι απορία έχεις, βάζε την εδώ.
Στις ενότητες "ιστορία", "φιλοσοφία", "αρχαίο πνεύμα", "γλώσσα" κλπ, σε ΟΛΕΣ τις ενότητες κάτω από την υπερενότητα "πολιτισμός", θα βρεις ΠΑΡΑ πολλά, γιατί ήδη στα ΙΔΕΟ έχει φτιαχτεί μια εξαιρετικη βιβλιοθήκη, από τα κανόνια μας εδώ μέσα (Ιων, Τεύταμος και όχι μόνο...) Ξεκίνα απο 'δω λοιπόν!

Πρέπει να εστιάσεις με πείσμα και μεράκι και στη γλώσσα μας, γιατί αυτή θα "ξεκλειδώσει" ακόμα πιο γρήγορα το μυαλό σου, και θα το οδηγήσει σε ανώτερες διαδρομές... τέτοιες που θα εκπλήξουν και εσένα τον ίδιο! :ups:

μάκια μικρό μου :makia:
ευχαριστο για τα καλα σου λογια
σημερα πυγα στην βιβλιοθηκι του νησιου (την βιβλιοθηκι του Κοραη)και ηταν εκει περα ενας πολυ ευγενικος κυριος μου ειπαι οτι οι αρχαιοι ητανε εξυπνη οντως αλλα δεν μπορεις να τους χαρακτιρισεις και τους πιο εξυπνους που περασαν απο την ιστορια γιατι ιτανε τοτε μια αλλη περιοδο με αλλες τεχνολογιες με αλλες συνιθιες και με αλλη πολιτικη
με σιμβουλεψε να μην καταπινω οτι λενε τα βιβλια να ειμαι σαν κριτηκος
επισης να κανω αφτοκριτικη και μερικες φορες να ανερω τον εαυτο μου οστε να φτασω καπια στιγμι ψυλα
Ειδα ενα βιβλιο που δεν με πολιενθουσιασε γιαυτο θα ψαξω αυτα που μου ειπαι ο greek terminator
Άβαταρ μέλους
anideos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 20:03
Irc ψευδώνυμο: anideos
Φύλο: Άνδρας

Re: μια μικρή λογομαχία

Δημοσίευση από anideos » Παρ 15 Ιούλ 2011, 21:15

Methos έγραψε:Το μπαρουτι απο οσο ξερω δεν το ανακαλυψαν οι κινεζοι.
Απλα οι μογγολοι απο οσο ξερω το πρωτοχρησιμοποιησαν για πολεμική χρήση οταν ειδαν τους κινεζους να παιζουν με μπαρουτια.
Οι σουμεριοι κλπ εχουν πολιτισμο και δεν πρεπει να υποβιβάζουμε κανεναν.
Θυμαμαι σε μια εκπομπη του χαρδαβελα ηταν καλεσμενος ενας αρχαιολατρης εκδοτης αναμεσα σε ολους
καθώς και μια μαθητρια γυμνασιου.
Οταν η κοπελα ανέφερε τα χαμουραμπί, αντι να κατσει να της εξηγησει 5 πραγματα για τα Ελληνικα μνημεια για την μαθηματικη και γεωμετρικη τους δομη, που ακομα δεν ξερουμε πως στο καλο καταφεραν να τα φτιαξουν και να τα υπολογισουνε.
Αν βαλεις 1000 πολιτικους μηχανικους σημερα με ολη την συγχρονη τεχνολογια, εναν τελειο παρθενωνα δεν θα φτιαξουνε. ο οποιος μαλιστα αποτελειται πληρως απο καμπυλες και δεν εχει ουτε ενα ευθηγραμο τμημα.
Αντε φτιαξτο.
δεν γινεται.
Αντι λοιπον να προσπαθησει να εξηγησει στο παιδι την ιστορικη αληθεια την πηρε απο τα μουτρα.
Αν ειχε εστω και το παραμικρο ενδιαφερον να μαθει ιστορια, ενας φωστηρας της το αφαιρεσε.
Βλεπεις λοιπον οτι σε αυτες τις περιπτωσεις το θυμικο δεν ειναι καλος συμβουλος.
Οποτε οπως σωστα λες. μαθε και προσπαθησε να τα εξηγεις με επιχειρηματα και οσο το δυνατον ποιο ευγενικα.
εχεις ρωσο απεναντι; ευγενικα.
Εχεις τουρκο; ευγενικα
εχεις σκοπιανο; το ιδιο.
Γιατι μονο ετσι μπορεις να πολεμησεις μια οργανωμενη απο ξενα συμφεροντα προπαγανδα διεθνους εκτασης.
Αν το κανεις με φωνες. χανεις το δικιο σου και τους επιβεβαιωνεις.
καταλαβα οτι το πας και ση στο εκπαιδευτικο συστιμα οπως λεει και η arela αλλα πιστευω κατα την δικη μου αποψη οτι δεν φταιη αυτο επιδη καποιη σαν και μενα δεν διαβαζουν θα τα ριχνουμε στο συστιμα χωρις να θελω να υπερασπιστο κανενα κομα πεσμου τη μας λυπει στα σχολια τα βιβλια τα εχουμε αυτο ειναι τα βασικο
μεταγενεστερα μπορει οντως να μην εχει το διμοσιο να πληροσει τους δασκαλους και να χριαστει να διοξει καπιους ομως εγω σου μιλαω για το τορα το ξερω οτι εχουνε γινει καπια λαθη οπως το να δοσουν πριν 2 χρονια στην πρωτη γυμνασιου λαπτοπ αυτο ειναι λαθος επειδη ακομα δεν τα εχουνε πληρωσει και αυτο μας δειχνη την φαλιρα των κρατικων ταμιων τελος παντον ας μην παρακτεθο εγω εγραψα αυτο γιατι πιστευο οτι αυτο ενωουσες στο ποστ σου αντε καληνιχτα επειδη το γραφο βραδι :punch: :punch: :punch: (δεν θελω καμια παρεξιγηση προς θεου σιζητιση κανουμε)
Άβαταρ μέλους
Ermis
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: Δευ 31 Ιαν 2011, 19:55
Φύλο: Άνδρας

Re: μια μικρή λογομαχία

Δημοσίευση από Ermis » Παρ 15 Ιούλ 2011, 21:57

καταλαβα οτι το πας και ση στο εκπαιδευτικο συστιμα οπως λεει και η arela αλλα πιστευω κατα την δικη μου αποψη οτι δεν φταιη αυτο επιδη καποιη σαν και μενα δεν διαβαζουν θα τα ριχνουμε στο συστιμα χωρις να θελω να υπερασπιστο κανενα κομα πεσμου τη μας λυπει στα σχολια τα βιβλια τα εχουμε αυτο ειναι τα βασικο
μεταγενεστερα μπορει οντως να μην εχει το διμοσιο να πληροσει τους δασκαλους και να χριαστει να διοξει καπιους ομως εγω σου μιλαω για το τορα το ξερω οτι εχουνε γινει καπια λαθη οπως το να δοσουν πριν 2 χρονια στην πρωτη γυμνασιου λαπτοπ αυτο ειναι λαθος επειδη ακομα δεν τα εχουνε πληρωσει και αυτο μας δειχνη την φαλιρα των κρατικων ταμιων τελος παντον ας μην παρακτεθο εγω εγραψα αυτο γιατι πιστευο οτι αυτο ενωουσες στο ποστ σου αντε καληνιχτα επειδη το γραφο βραδι (δεν θελω καμια παρεξιγηση προς θεου σιζητιση κανουμε)
το βασικό πρόβλημα του συστήματος δεν είναι η έλειψη βιβλίων αλλά τι γράφουν τα βιβλία και κατα πόσο μπορούν οι καθηγητές (και θέλουν) να μας το διδάξουν....
Και δεν φταίνε μόνο αυτοί που δεν διαβάζουν (εφ'όσον αφήνουν τους υπόλοιπους να παρακολουθούν... )
φταίνε και αυτοί που διαβάζουν στο σπίτι για το φροντιστήριο και σχολείο το παίζουν αδιάφοροι και δεν σεβονται κανέναν (κατα την άποψη μου αυτοί είναι χειρότεροι απο αυτούς που δεν διαβάζουν)
Όσων αφορά την αρση μονιμότητας και την απομάκρυνση καθηγητών είμαι υπέρ αυτού αμα όμως μπορούσε να γίνει με αντικειμενικά κριτηρια μιας και όλοι ξερουμε ποιοι είναι οι διευθυντές των περισσοτέρων (όλων θα έλεγα) σχολείων (μπλέ - πράσινοι κλπ αφισοκολλητές...). Θεωρώ πως είναι απαραίτητο να υπάρξουν καθηγητές που να είναι Δασκαλοι αν καταλαβαίνεις... πρέπει να αγαπούν αυτό που κάνουν και όχι να σκεφτονται μόνο ότι θα πάνε σχολείο απο τις 8:00 μέχρι τις 11:00 και θα έχουν τις διακοπές που δεν έχει κανείς άλλος.... (δες το βίντεο-συνέντευξη που ανέβασα http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 11&t=12735 με το οποίο θα καταλάβεις πολλά...)
Θα μου πείς δεν πληρωνονται καλά, όμως όπως ευστοχα είχε πεί ως υπουργός παιδείας Αρσενης "κάντε λίγα ακόμη ιδιαίτερα και μη ζητάτε αυξηση..."
καλά για τα laptop netbook ή όπως λέγονται απλά θα πω πως είναι απο τις μεγαλύτερες κομπίνες που κάταφεραν να κάνουν οι κυβερνώντες (δεν μπορώ κάν να φανταστώ τι χρήματα κέρδισαν απο επιχορειγήσεις, "χορηγίες"...) μιας και οι καθηγητές δεν εχουν ιδέα απο τεχνολογία και δεν είχαν αναπτυχθεί τα απαραίτητα προγραμματα τι τα ήθελαν???...
Δημιούργησε τον κόσμο όπως τον ονειρεύεσαι...
Ο κόσμος αυτός είναι εκεί έξω, αλλά και μέσα σου ταυτόχρονα...
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: μια μικρή λογομαχία

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Παρ 15 Ιούλ 2011, 22:42

Ermis έγραψε:το βασικό πρόβλημα του συστήματος δεν είναι η έλειψη βιβλίων αλλά τι γράφουν τα βιβλία και κατα πόσο μπορούν οι καθηγητές (και θέλουν) να μας το διδάξουν....
είναι και αυτή πρόβλημα, αλλά κυρίως το περιεχόμενόν των που δεν συμβαδίζει με τους σκοπούς της διδακτικής των μαθημάτων. Τώρα δε με τις αλλαγές εις το πρόγραμμα σπουδών εις το Νέον Λύκειον δεν έχουν ετοιμάσει καινούργια βιβλία αναταποκρινόμενα εις αυτό. Οι καθηγηταί - είμαι κεγώ εις εξ αυτών - σαφώς και δεν είναι όλοι επαρκείς είτε κατα την κατάρτισιν είτε κατά την μέθοδον της διδασκαλίας, αλλά τραβάμε, κατά το δή λεγόμενον, το δικό μας κουπί. Οι ρυθμοί της ζωής έχουν αλλάξει, οι πάλαι ποτέ εξηιρμέναι αξίαι του γένους έχουν καταπεσει πρός χάριν του πνεύματος της νέας εποχής, παγκοσμιοποιήσεως και νεάς τάξεως πραγμάτων ένεκα. Τούτο δε σημαίνει ότι και οι παίδες έχουν αποστή από αυτές τις αξίες που προέβαλλον την παιδείαν ως ύψιστον αγαθόν. Δεν είναι ενί λόγωι ευκολος υπόθεσις την σήμερον η διδασκαλία.
Ermis έγραψε:Θα μου πείς δεν πληρωνονται καλά, όμως όπως ευστοχα είχε πεί ως υπουργός παιδείας Αρσενης "κάντε λίγα ακόμη ιδιαίτερα και μη ζητάτε αυξηση..."
αύξησιν αιτούν άπαντες, ούχί μόνον οι εκπαιδευτικοί. Το κράτος δεν μπορεί να ενθαρρύνη τον εκπαιδευτικόν να κάνη ιδιαίτερα και εν γένει να ασχολήται με την ιδιωτικήν εκπαίδευσιν. Πρέπει να τον στηρίζη όσο μπορεί είτε υλικοτεχνικώς είτε ψυχολογικώς είτε ακόμη και οικονομικώς. Γιατί, δεν στηρίζει κατά βάσιν αυτόν, αλλά τον ίδιον τον παίδα κατ' αυτόν τον τρόπον. Σήμερον δέ είναι σαφές ότι η περί αυξήσεως συζήτησις είναι κενή περιεχομένου, αυτό δεν συζητείται καν.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: μια μικρή λογομαχία

Δημοσίευση από Dhmellhn » Σάβ 16 Ιούλ 2011, 12:22

Όταν τον ξαναδείς πες του ότι από τα 7 θαύματα της αρχαιότητος τα 5 ήταν Ελληνικά. Άμα δεν το ξέρει πες του να ψάξει να μάθει γιατί είναι άσχετος.

Όσο για τους Αιγυπτίους, όταν τους ρώτησε ο Θαλής ο Μιλήσιος (7ος με 6ο αιώνα π.Χ και ένας των 7 αρχαίων Ελλήνων Σοφών) για το ύψος της πυραμίδας της Γκίζας αυτοί δεν το ήξεραν, ούτε γνώριζαν πως να το μετρήσουν. Το μέτρησε ο ίδιος.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
anideos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 20:03
Irc ψευδώνυμο: anideos
Φύλο: Άνδρας

Re: μια μικρή λογομαχία

Δημοσίευση από anideos » Σάβ 16 Ιούλ 2011, 12:38

Iwn Rwmanos έγραψε:Όταν τον ξαναδείς πες του ότι από τα 7 θαύματα της αρχαιότητος τα 5 ήταν Ελληνικά. Άμα δεν το ξέρει πες του να ψάξει να μάθει γιατί είναι άσχετος.

Όσο για τους Αιγυπτίους, όταν τους ρώτησε ο Θαλής ο Μιλήσιος (7ος με 6ο αιώνα π.Χ και ένας των 7 αρχαίων Ελλήνων Σοφών) για το ύψος της πυραμίδας της Γκίζας αυτοί δεν το ήξεραν, ούτε γνώριζαν πως να το μετρήσουν. Το μέτρησε ο ίδιος.
:worship: :worship: :worship: :worship:
αυτο θα ειναι ο ασσος στο μανικη μου :respect: :respect: :respect: :respect:
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: μια μικρή λογομαχία

Δημοσίευση από kat_woman » Σάβ 16 Ιούλ 2011, 13:39

Φταίμε και οι καθηγητές(είμαι και εγώ μία εξ αυτών) για την κατάντια της εκπαίδευσης αλλά όταν το σύστημα δεν σε βοηθάει οχι μονο έχοντάς σε από τους πιο κακοπληρωμένους δημοσίους υπαλλήλους , αλλά και λειτουργοντας μέασ από διαρκείς μετακινήσεις μακριά απο το σπίτι σου συντηρώντας δυο σπιτικά και προσπαθώντας να πάρεις την πολυπόθητη μετάθεση καθώς επίσης και μέσα απο μη λειτουργικές ταξεις ( πείτε μου εσείς πώς θα κάνω πρωτογενή δουλειά στα αγγλικά με τάξη των 27 μαθητών , με δύο ώρες - που δεν είναι και ολόκληρες - την εβδομάδα και με ανομοιογενή επίπεδα).Με τέτοιες συνθήκες, πιστέψτε με, το ΜΟΝΟ κίνητρο πλέον είναι η αγάπη για τα παιδιά και για τη μετάδοση της γνώσης καθώς και για τη διαμόρφωση αυριανών ακέραιων χαρακτήρων.Ε, δεν το έχουν όλοι αυτό το κίνητρο και με τα χρόνια πιστεύω χάνεται και , δυστυχώς , αντικαθίσταται από την γνωστή διεκπεραιωτική δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία ( να κάνω την δουλίτσα μου γρηγορα και να γυρίσω στό σπιτάκι μου).
Άξιοι επαίνων αυτοί οι καθηγητές σε σχολείο της Θεσσαλονίκης, νομίζω, που τα έδωσαν κυριολεκτικά ΟΛΑ γαι τα παιδιά της Γ΄Λυκείου, μένοντας μετά το μάθημα, δουλεύοντας Χριστούγεννα και Πάσχα και άλλα πολλά, χωρίς χρηματικά ανταλάγματα.

Σου εύχομαι τέτοιους εκπαιδευτικούς να συναντήσεις, μικρέ Θωμά , από δω και πέρα γιατί είναι όντως συγκινητική η όρεξή σου να μάθεις. :clap:
Μόνο " ανίδεος " δεν είσαι φιλαράκο!
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
anideos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 20:03
Irc ψευδώνυμο: anideos
Φύλο: Άνδρας

Re: μια μικρή λογομαχία

Δημοσίευση από anideos » Σάβ 16 Ιούλ 2011, 19:54

kat_woman έγραψε:Φταίμε και οι καθηγητές(είμαι και εγώ μία εξ αυτών) για την κατάντια της εκπαίδευσης αλλά όταν το σύστημα δεν σε βοηθάει οχι μονο έχοντάς σε από τους πιο κακοπληρωμένους δημοσίους υπαλλήλους , αλλά και λειτουργοντας μέασ από διαρκείς μετακινήσεις μακριά απο το σπίτι σου συντηρώντας δυο σπιτικά και προσπαθώντας να πάρεις την πολυπόθητη μετάθεση καθώς επίσης και μέσα απο μη λειτουργικές ταξεις ( πείτε μου εσείς πώς θα κάνω πρωτογενή δουλειά στα αγγλικά με τάξη των 27 μαθητών , με δύο ώρες - που δεν είναι και ολόκληρες - την εβδομάδα και με ανομοιογενή επίπεδα).Με τέτοιες συνθήκες, πιστέψτε με, το ΜΟΝΟ κίνητρο πλέον είναι η αγάπη για τα παιδιά και για τη μετάδοση της γνώσης καθώς και για τη διαμόρφωση αυριανών ακέραιων χαρακτήρων.Ε, δεν το έχουν όλοι αυτό το κίνητρο και με τα χρόνια πιστεύω χάνεται και , δυστυχώς , αντικαθίσταται από την γνωστή διεκπεραιωτική δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία ( να κάνω την δουλίτσα μου γρηγορα και να γυρίσω στό σπιτάκι μου).
Άξιοι επαίνων αυτοί οι καθηγητές σε σχολείο της Θεσσαλονίκης, νομίζω, που τα έδωσαν κυριολεκτικά ΟΛΑ γαι τα παιδιά της Γ΄Λυκείου, μένοντας μετά το μάθημα, δουλεύοντας Χριστούγεννα και Πάσχα και άλλα πολλά, χωρίς χρηματικά ανταλάγματα.

Σου εύχομαι τέτοιους εκπαιδευτικούς να συναντήσεις, μικρέ Θωμά , από δω και πέρα γιατί είναι όντως συγκινητική η όρεξή σου να μάθεις. :clap:
Μόνο " ανίδεος " δεν είσαι φιλαράκο!
αυτο πρωτου βρω τα ιδεο για να σου μιλησω ηλικρινα δεν το ειχα ειμουν ενα παιδι το οπιο ηθελε την καλοπετασι να κανει την πλακα του στο σχολιο και να γελασουν οι υπολιπη για τον καραγκιοζη της ταξης (παντα μια ταξη εχει τον καραγκιοζη της σε αυτη την περιπτοση ειμουνα εγω αυτος)ομως με το που γνωρισα τα ιδεο ολα ανατραπικαν στην ζωη μου τορα εχω μια ορεξη για μαθηση και για να επεκτινω της γνωσεις μου
αλλαξε ο τροπος που εβλεπα την ζωη παλια την νομιζα φαη υπολογιστης υπνος και το ιδιο σηνεχια τορα ομως την βλεπω εναν δωματιο στο οποιο εχει μεσα οτι θελεις να ακολουθησις στην ζωη σου ομως αυτα ολα θελουν και χρηματα τα χρηματα λιπων ειναι ο κοπος που δινεις καθημετινα για να πετειχης τον στοχο σου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Ιστορία”