ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΞΑΦΝΙΚΑ "ΓΕΡΝΑΝΕ" ΚΙ ΑΛΛΟΙ "ΞΑΝΑΝΙΩΝΟΥΝ"!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΞΑΦΝΙΚΑ "ΓΕΡΝΑΝΕ" ΚΙ ΑΛΛΟΙ "ΞΑΝΑΝΙΩΝΟΥΝ"!!!

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Κυρ 05 Απρ 2009, 16:30

Α. ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΣΗ ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΧΑΡΑΠΠΑ ΣΤΙΣ ΙΝΔΙΕΣ

Tο έτος 1999 μας δείχνει το BBC το εύρημα με την αλφαβητοειδή γραφή

Εικόνα

και το χρονολογεί στα 5500 χρόνια σε έναν υπέργειο οικισμό του προιστορικού πολιτισμού Χαράππα που βρέθηκε κάπου μεταξύ Ινδίας και Πακιστάν.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/334517.stm

Το έτος τώρα 2002 μας δείχνει πάλι την ίδια φωτογραφία με την ίδια γραφή, αφήνοντας όμως να εννοηθεί ότι πρόκειται για κεραμικό σκεύος που ευρέθη σε βυθισμένη πόλη 9000 ετών στον Κόλπο Καμπέϋ στην Ινδία.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/south_asia/1763950.stm

Β. ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΛΙΘΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΣΕΣΚΛΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Ο Καθηγητής Θεοχάρης λέγει: «γιά νά μήν ξεπερασθή τό όριο τών 3000 π.Χ. (αρχή Αιγυπτιακών δυναστειών) έπρεπε νά συμπτυχθούν οί φάσεις εξελίξεως στήν Ελλάδα». Σήμερα, βεβαίως, έχει ξεπεραστεί αυτό το "πρόβλημα" και η χρονολόγηση του (αρχαιότερου στην Ευρώπη) νεολιθικού οικισμού ανάγεται περίπου στην 6η χιλ. π.Χ. και πίσω.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΞΑΦΝΙΚΑ "ΓΕΡΝΑΝΕ" ΚΙ ΑΛΛΟΙ "ΞΑΝΑΝΙΩΝΟΥΝ"!!!

Δημοσίευση από karipis » Κυρ 05 Απρ 2009, 18:56

Μήπως τους παρεξηγούμε;
Μήπως βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα;
Μήπως το BBC θέλει να 'πει ότι για 3.500 χρόνια οι Ινδοί έγραφαν με τον ίδιο τρόπο (τα ίδια γράμματα, γραμματοσειρά, στα ίδια κεραμικά, με ίδιο ύφος κλ.π);;

Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΞΑΦΝΙΚΑ "ΓΕΡΝΑΝΕ" ΚΙ ΑΛΛΟΙ "ΞΑΝΑΝΙΩΝΟΥΝ"!!!

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Κυρ 05 Απρ 2009, 20:46

Μήπως είναι καιρός να ξυπνάμε και να ατενίσουμε την πραγματικότητα που μας περιβάλλει;; Λέω μήπως.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΞΑΦΝΙΚΑ "ΓΕΡΝΑΝΕ" ΚΙ ΑΛΛΟΙ "ΞΑΝΑΝΙΩΝΟΥΝ"!!!

Δημοσίευση από SeirioAstro » Κυρ 05 Απρ 2009, 21:03

TEUTAMOS έγραψε:Μήπως είναι καιρός να ξυπνάμε και να ατενίσουμε την πραγματικότητα που μας περιβάλλει;; Λέω μήπως.
Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό. Ξέχνα το. Πάρτο απόφαση όπως παλεύω να το πάρω και εγώ.

ΔΕΝ θέλει να βγει απο το Μάτριξ ο Έλληνας καλέ μου. ΔΕΝ θέλει να βγει απο το Μάτριξ ο άνθρωπος γενικά.

ΔΕΝ θα αλλάξει ποτέ.

Και εμείς που παλεύουμε να βγούμε, αναρωτιόμαστε απο αυτά που βλέπουμε μήπως πρέπει να ξαναμπούμε μέσα, να γλυτώσουμε το σοκ αυτών που βλέπουμε και ακούμε, απο τον κόσμο, απο τις εξελίξεις, απο τους ξένους, απο τους Έλληνες τους ίδιους που φέρονται όπως φέρονται.

Σφραγίσαμε την μοίρα μας, γιατί εμείς που ατενίσαμε την πραγματικότητα είμαστε μία θλιβερή μειοψηφία, αιχμάλωτη της βλακείας μίας ακόμα πιο θλιβερής πλειοψηφίας που αναγκαστικά και χωρίς να το θέλουμε, παρασέρνει και την δική μας μοίρα χωρίς να μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι αυτό.
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΞΑΦΝΙΚΑ "ΓΕΡΝΑΝΕ" ΚΙ ΑΛΛΟΙ "ΞΑΝΑΝΙΩΝΟΥΝ"!!!

Δημοσίευση από karipis » Δευ 06 Απρ 2009, 21:15

TEUTAMOS έγραψε:Μήπως είναι καιρός να ξυπνάμε και να ατενίσουμε την πραγματικότητα που μας περιβάλλει;; Λέω μήπως.

Εννοείς ότι μας ταϊζουν κουτόχορτο, ότι υπάρχει νόμος στην Ελλάδα επί υπουργείας Μικρούτσικου που απαγορεύει την χρονολόγηση ευρυμάτων πριν από την Βυζαντινή περίοδο (και απορώ γιατί είναι ανενεργός ακόμη), ότι ο Χουρμουζιάδης έλεγε βλακείες στην πρώτη του συνέντευξη για την εγχάρακτη πλάκα των 7.500 ετών (+-) και καλά έκανε και αναίρεσ (ευτυχώς έχω κ τις δυο συνεντεύξεις), και ότι ο παππούς ο Πουλιανός έχει δίκαιο όταν λέει μην σας παραξενέψει αν ποτέ δείτε τους Γερμανούς να παρουσιάζουν αρχάνθρωπο ηλικίας 700.000 ετών γιατί είναι αυτός που έκλεψαν από την Τρίγλια με την ανοχή του Βενιζέλου (όντας Υπ.Πολ. και αυτός). Αυτός που θα σας δείξουν οι Γερμανοί, έλεγε ο παππούς, θα είναι Χαλκιδικιώτης και ίσως ακέφαλος γιατί το κεφάλι μου το έκλεψαν οι καθηγητές του Α.Π.Θ.

Αν εννοείς αυτό φίλε μου τότε θα πιστέψω και τα χαρτιά που μας έδειξε ο καθηγητής της πολυτεχνικής σχολής Κος Π... που έλεγαν ότι τα πετρέλαια της Ελλάδος έχουν πουληθεί πριν λίγα χρόνια όπως και τον άλλο που μας λέει ότι στην χώρα μας δεν μπορεί να κάνεις να κάνει ορυχείο αν δεν πάρει άδεια από το υπουργείο που με την σειρά του θα πάρει άδεια από τους Αμερικλάνους οι οποίοι αγόρασαν το υπέδαφος της χώρας επί υπουργείας Μαύρου (το '70 κάτι νομίζω).
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΞΑΦΝΙΚΑ "ΓΕΡΝΑΝΕ" ΚΙ ΑΛΛΟΙ "ΞΑΝΑΝΙΩΝΟΥΝ"!!!

Δημοσίευση από SeirioAstro » Δευ 06 Απρ 2009, 22:02

Φίλε τα ίδια περίπου έχουν υποπέσει και στην δική μου αντίληψη απο αξιοπρεπείς ανθρώπους που μου τα έχουν πει, και αν αληθεύει δεν έχουμε την μικρή, παραμικρή ιδέα τι παίζεται πάνω απο τα κεφάλια μας. Πολλά δεν ξέρουμε, πάρα πολλά που μάλλον δεν πάει ο νους μας. :?

Και αν αληθεύουν έστω και τα μισά.... :dead:
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προϊστορία”